#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Iδεολογικοπολιτική ζύμωση στα καλντερίμια της μπουζουκοκατάνυξης...



Συζητούσαμε με φίλους κατά τις εσπερινές ώρες για την φοιτητική νεολαία της κεντροδεξιάς, για το κατά πόσον έχουν ή δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα και οι νοοτροπίες, για το αν συνιστά τα νεανικά στρατά ενός κόμματος φεουδαρχικού τύπου ή ένα φυτώριο γενναίων πολιτικών ζυμώσεων για την Ελλάδα του αύριο... Με αυτές τις σκέψεις με πήρε ο ύπνος. Και είδα ένα όνειρο! Ή για την ακρίβεια, έναν εφιάλτη... Ο οποίος έχει ως εξής:

Πολυπληθής ομάδα ΔΑΠιτών με κασκόλ που έκρυβαν τα χαρακτηριστικά των προσώπων τους εθεάθη να κατεβαίνει την λεωφόρο Βουλιαγμένης, με σαφή σκοπό δολιοφθοράς και φωνάζοντας ακατάληπτα συνθήματα αποτελούμενα από σκόρπια φωνήεντα και σύμφωνα («και α και ου και δαπ νου δου φου κου»). Η ομάδα σταμάτησε έμπροσθεν νυκτερινού κέντρου όπου θα τραγουδούσαν οι άτυχοι καλλιτέχνες Πάνος Κιάμος, ο χιπχοψωδός του φεστιβάλ της ΚΝΕ Νίκος Βουρλιώτης και μια κοπέλα από τη Γιουροβύζιον. «Άτυχοι», διότι η πρόθεση των συντεταγμένων νεολαίων ήταν σαφής: η κατάληψη του νυκτερινού κέντρου με οικιακά είδη που όλοι έχουμε στα σπίτια μας...

Τα πλήθη της ριζοσπαστικοποιημένης πολιτικής νεολαίας εισέβαλαν στον χώρο και κατέλαβαν τις καρέκλες του. Στην προσπάθεια των υπευθύνων να κρύψουν την αμηχανία τους, και μέσα σε ψιθύρους «πού είναι το υπουργείο προστασίας του πολίτη», άρχισαν τα όργανα: το συνθεσάηζερ, που έχει αναδειχθεί στο κυρίαρχο μουσικό όργανο έκφρασης της γνήσιας λαϊκής ψυχής και της πατροπαράδοτης καψούρας, και κυρίως το τετράχορδο κιθαρομπούζουκο που, άλλωστε, δηλοί το genre.

Ενώ τα ουίσκια της κρίσης έρρεαν άφθονα (διότι οι άλκιμοι νεανίες των τραπεζακίων είχαν διασφαλίσει ΤΙΜΗ-ΣΟΚ, χάρη στις διαπραγματευτικές ικανότητες για τις οποίες φημίζεται η Παράταξη), τα συνοδευτικά ξηροκάρπια είχαν ήδη αναδειχθεί σε σύμβολα της κρίσης, κάτι σαν την μπομπότα των καιρών του Μνημονίου, και ενώ οι καλλιπάρειες, καλλίπυγες, ευπλόκαμες, τανύσφυρες και φιλομειδείς νεαρές πασιονάριες της παράταξης είχαν αποσπάσει πλήρως την προσοχή του προσωπικού ασφαλείας της νύχτας, διοικητής διμοιρίας ΔΑΠιτών πλησίασε απειλητικά τον Πάνο Κιάμο κραδαίνοντας ένα μάτσο κόκκινα γαρύφαλλα (ξέρετε, σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα), τα οποία εκσφενδόνισε με δύναμη κατά του άτυχου τραγουδιστή. Αυτόπτες και αυτήκοες μάρτυρες δεν μπόρεσαν να ξεχωρίσουν αν ο βαρύς λυγμός του ανυποψίαστου ραψωδού ( «άααααχ») προέρχετο από τα μελωδήματα του λαϊκοπόπ ασματιδίου ή από το βαρέως τρωθέν υπό των γαρυφάλλων κορμί του.

Ο αναρχικός Υπουργός Προστασίας του Πολίτη Β. Διαμαντόπουλος, κατόπιν εντολής του πρωθυπουργού της Αργεντινής των Βαλκανίων κ. Αλέξη Τσίπρα, έστειλε τα ΜΑΤ στα γραφεία της οργάνωσης, όπου βρέθηκαν εργαλεία και για άλλα στυγερά εγκλήματα που ευτυχώς απετεύχθησαν (φωτό-τεκμήριο 2).

[caption id="attachment_198925" align="alignnone" width="600" caption="Πυρομαχικά παρόμοια με αυτά που χρησιμοποιήθηκαν εναντίον του Π. Κιάμου βρέθηκαν στα γραφεία της οργάνωσης"][/caption]

«Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Επειδή έχουμε κρίση δεν σημαίνει ότι θα ποινικοποιήσουμε την διασκέδαση, ειδικά δε την φοιτητική διασκέδαση προ της εξεταστικής περιόδου και ιδιαίτερα την παραταξιακή κλαμπομπουζουκοκατάνυξη», δήλωσε στέλεχος της παράταξης που θα παραμείνει ανώνυμο διότι ξέχασε το όνομά του. Άλλωστε, με πέντε-δέκα ΔΑΠίτες και τα ιδεολογικοπολιτικά μανιφέστα τους, η αναγέννηση της γλυκιάς πατρίδας είναι στανταράκι. Η στήριξη της Τέχνης και του Πολιτισμού στην Λεωφόρο Βουλιαγμένης και την Ιερά Οδό λαμβάνει χώρα αποκλειστικά και μόνο στα διαλείμματα και στον ελεύθερο χρόνο που αφήνουν οι οξείες πολιτικοϊδεολογικές ζυμώσεις, ο οποίος –φευ!- είναι περιορισμένος.

«Και μην ξεχνάμε το εκπαιδευτικό έργο της οργάνωσης στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα, με τον διαμοιρασμό σημειώσεων των παραδόσεων στις πλατιές μάζες του φοιτητικού λαού», δηλώνει υψηλόβαθμο στέλεχος της νεολαίας, του οποίου η μονογραφία «Πολιτική πέρα από την Αφισσοκόλληση: μια επαναστατική θεώρηση για την Κεντροδεξιά» θα κυκλοφορήσει σύντομα σε όλα τα ενημερωμένα βιβλιοπωλεία καθώς και στο εικοσιτρία δέκα πενηνταδύο δέκα δέκα. Επιτέλους, η επικράτηση της κεντροδεξιάς νεολαίας και των ιδεών της στην νέα γενιά μπορεί να χαρακτηριστεί ολική και τελεσίδικη...

Αστυάναξ Καυσοκαλυβίτης ο Ενύπνιος και Μελωδός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 12/01/2013 09:35:33

    «Πολιτική πέρα από την Αφισσοκόλληση: μια επαναστατική θεώρηση για την Κεντροδεξιά»

    χαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Κλαίω...

    Να΄σαι καλά μου έφτιαξες τη μερα!

  2. Υ. Παραπλανημένος avatar
    Υ. Παραπλανημένος 12/01/2013 10:21:39

    "τανύσφυρες".....!!!! Αυτές μας κατάστρεψαν στα φοιτητικά μας χρόνια... Εξαιρετικό Αστυάνακτα!!!!

  3. αργατεία avatar
    αργατεία 12/01/2013 10:53:26

    χαχαχαχαχ εκπληκτικό κείμενο, έτσι τους θυμάμαι τους ΔΑΠιτες στα φοιτητικά μου χρόνια, εξαιρετικά εύστοχο!

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/01/2013 11:16:26

    Κάποιος πρέπει να ξεναγήσει τους κυρίους Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ, Βόλφγκανγκ Σόιμπλε (και άλλους), στά άδυτα αυτών των ναών της φτώχειας, του πόνου, της υπομονής και της εγκράτειας.
    Να δούμε άν θα ξανατολμήσουν μετά να ξαναπούν "ψέμματα", για Έλληνες που "δήθεν" υποφέρουν, για ύπαρξη κραυγαλέων ανισοτήτων, φοροφυγάδων και κροίσων στη χώρα της φαιδράς αγγουρέας...
    Το βαρύ συτό καθήκον άς το αναλάβουν στελέχη του πολιτικού προσωπικού. Ως γνωστόν, πολλά απο αυτά (και όχι μόνον της ΝΔ), διαθέτουν επαρκή πείρα αυτών των χώρων.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Ο Θείος 12/01/2013 18:07:20

      Ο Γιούνκερ ειδικά κάτι ξέρει παραπάνω. Πριν αρκετά χρόνια σε ακριτική φοιτητούπολη γνώρισε από πρώτο χέρι τι θα πει φοιτητικός συνδικαλισμός. Ξέρεις τι θα πει να βλέπεις τον ΚΚ να μιλά σε γεμάτο από αλλόφρονες και συνθηματικώς αλαλάζοντες γαλάζιους νεολαίους αμφιθέατρο, και μόλις έρθει η σειρά σου να πεις, εσύ ο Ευρωπαίος φιλέλληνας ηγέτης, δυο κουβέντες βρε αδερφέ, τα εκστασιασμένα στίφη (κλακαδόροι, περίεργοι, κομματικές ρουβίτσες) να το αδειάσουν όλο σε χρόνο dt (καθώς ο πρόεδρας μιλούσε λίγο αργότερα σε πλατεία και έπρεπε να προλάβουν να τον χειροκροτήσουν και εκεί); Κάγκελο έμεινε ο ψηλός…

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/01/2013 11:39:39

    Eκεινο που δεν εχουν καταλαβει πολλοι ειναι οτι ο ανθρωπος ο ευχαριστημενος απο τη ζωη του και τον εαυτο του που δεν τρωγεται με τα ρουχα του να τα σπαει και να "κανει επανασταση" ειναι φυσικο οταν ειναι νεος να ασχολειται με νεες,με διασκεδασεις ,με μπαλα και εκδρομες.
    Η ενοχοποιηση της ευτυχιας ανηκει σε οσους νομιζουν οτι πρεπει να ειμαστε σκυθρωποι και λυπημενοι οσο υπαρχει καπιταλισμος.Η ΔΑΠ καλως δεν ανηκει σε αυτους.

  6. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/01/2013 11:48:09

    Κανεις λαθος Θειε, οι νεολαιοι πασχιζουν για τον εκδημοκρατισμο της πολυτελείας, καθως χαρη στην ΤΙΜΗ-ΣΟΚ ακομη και ο χαμηλοσυνταξιουχος των περικοπων μπορει να απολαύσει τα καλλιτεχνικα κορυφωματα της πατριδος μας... Βιβα λα ρεβολουθιόν!

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/01/2013 13:18:34

    Ἡ ταύτιση τῆς «εὐτυχίας» μὲ τὴν μπουζουκοκατάσταση τοῦ Κιάμου μὲ κάνει νὰ ἀναρωτιέμαι ὄχι πότε θὰ γίνει «στροφὴ στὴν ποιότητα», μὰ πότε θὰ γίνει «στροφὴ»... γενικῶς.

    Αὐτὰ ποὺ λὲς ἰσχύουν γιὰ τὴν νεολαία γενικά. Οἱ νέοι ποὺ συνασπίζονται σὲ μιὰ πολιτικὴ νεολαία ἐπὶ τῇ βάσει τῆς ἰδεολογικοπολιτικῆς τους σύμπνοιας θὰ ἔπρεπε νὰ διαφοροποιοῦνται ὡς πρὸς τὶς δράσεις στὰ πλαίσια αὐτῆς τῆς συσπείρωσης, ἢ ἡ μόνη διαφορά τους ἀπὸ τὴν φοιτητικὴ dolce vita θὰ ἔπρεπε νὰ εἶναι ἡ στάμπα τοῦ κόμματος; Δηλαδή, καλοπερασάκηδες μέν, πλὴν ὅμως κυανοὶ καλοπερασάκηδες, ἄρα ἐντάξει;

    Ψυχραιμία σοῦ συνιστῶ... ψυχραιμία!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/01/2013 19:43:04

      Οι μπουζουκοκαταστάσεις μπορούν να γίνουν και ποιοτικές. ΄Η, ένας ποιοτικός, κατ' εσέ άνθρωπος, θα μπορούσε να αρέσκεται και σε αυτές, κάπου-κάπου. Αρκεί να μη χάνεται το μέτρο. Έτσι κι αλλιώς, η "ευτυχία" και η "ποιότητα" δεν έχουν συνταγή, ούτε προδιαγραφές.

  8. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/01/2013 13:39:10

    Νὰ σημειωθεῖ ὅτι τὸ «φιλομηδεῖς» ἔχει καὶ δεύτερη, πιὸ πικάντικη ἔννοια ἀπὸ τὴν προφανῆ, ἡ ὁποία ἐντοπίζεται στὸν Ὅμηρο...

  9. A avatar
    A 12/01/2013 13:44:13

    Καημένε...

  10. makis avatar
    makis 12/01/2013 14:04:39

    Βαθιά συμπλεγματικό κείμενο που αποκαλύπτει εμπάθεια ανθρώπων (και καλά διαμορφωτών σκέψης) που δεν έχουν αναφορά (ούτε εκλογική αλλά ούτε και ιδεολογική) σε μισό άνθρωπο πέραν του εαυτού τους.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ makis 12/01/2013 14:10:47

      Καὶ οἱ συμπλεγματικοὶ ἔχουν ψυχή makis μου. Τοὐλάχιστον, ἐκεῖνοι δέχονται τὴν κριτικὴ χωρὶς νὰ προσπαθήσουν ἀνεπιτυχῶς νὰ προσβάλουν ἐπὶ προσωπικοῦ τὸν πομπό της... Δείγματα γραφῆς αὐτά, ὅπως καὶ ὅσα θὰ γραφτοῦν ἀπὸ τοὺς ἰππότες τῆς κυανῆς τραπέζης μέσα στὴν μέρα. Στὴν θέση τους θὰ ἤμουν πιὸ φειδωλὸς στὰ λόγια, λέω προληπτικά.

      • Αστυαναξ Καυσοκαλυβιτης avatar
        Αστυαναξ Καυσοκαλυβιτης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/01/2013 03:49:10

        Καὶ κάτι ἀκόμα:
        «If they attack me personally, it means they have not a single political argument left.»
        Margaret Thatcher

  11. Νίκος Λυσιγάκης avatar
    Νίκος Λυσιγάκης 12/01/2013 14:23:21

    Καλησπέρα,

    φυσικά για την παραπάνω αφίσα δε χρειάζονται σχόλια. Είναι απαράδεκτο το σύμβολο μίας οργάνωσης να βρίσκεται εκεί αλλά γνωρίζετε πολύ καλά πως έχουν γίνει τεράστιες προσπάθειες για να γυρίζει η ΔΑΠ σελίδα και να αφήσει πίσω της την εποχή του lifestyle όπου κυριαρχούσαν μόνο οι εκδρομές και τα αμέτρητα πάρτυ. Φυσικά το δικαίωμα μίας ομάδας νέων ανθρώπων να διασκεδάζουν με όποιον τρόπο τους ικανοποιεί, δε νομίζω να είναι κάτι επιλήψιμο καθώς ας μην ξεχνάμε σε ποιες ηλικίες αναφερόμαστε.

    Σε ότι αφορά πάντως την κριτική που το άρθρο ασκεί, είναι υπερβολική και το γνωρίζουμε καλά όσοι βρισκόμαστε στην Ελλάδα εδώ και μία 3ετία. Συνεπώς λαμβάνω υπόψην το κείμενο απλά ως ένα ενδιαφέρον χρονογράφημα.

    Όμως θα ήθελα την ίδια (πολιτική;) σας κριτική και στα βασικά ζητήματα με τα οποία η ΔΑΠ και η ΟΝΝΕΔ έχουν ασχοληθεί το τελευταίο διάστημα και δυστυχώς δεν είχα την τύχη, παρ' ότι τακτικός αναγνώστης του antinews - ενός από τους λίγους ιστότοπους που παράγουν πολιτική σκέψη στην Ελλάδα- να διαβάσω κάποιο σχόλιο σας.

    Όπως για παράδειγμα την Πρόταση Παιδείας της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ για τα Πανεπιστήμια http://bit.ly/13pzHnJ , την Κοινωνική Πρόταση για το Φοιτητήhttp://bit.ly/13pzLUo , την πρόταση για ένα νέο τρόπο φοιτητικής εκπροσώπησης http://bit.ly/13pzKji ή ακόμα και για ζητήματα τα οποία ανακινεί η ΟΝΝΕΔ όπως η καμπάνια για την επιχειρηματικότητα "επιχειρώ αλλιώς http://bit.ly/Q8UhFj , τις 14 προτάσεις για φορολογική αναθεώρηση http://bit.ly/13pAViK , κάποια από τις 432 προτάσεις που καταθέσαμε http://bit.ly/13pAwwP έστω ή για κάποια από τις δράσεις αλληλεγγύης που πραγματοποιήσαμε http://bit.ly/13pAG7p .

    Δεν έχω την απαίτηση λοιπόν κάποιον να χειροκροτεί όσα κάνουμε αλλά να μπαίνει στη συζήτηση επί της ουσίας και όχι να καταφεύγει σε μία εύκολη, μονοδιάστατη αλλά κατά τα άλλα πιασάρικη κριτική. Φυσικά και έχουμε πολλά πράγματα να κάνουμε ακόμα αλλά η νοοτροπία έχει αλλάξει. Και αυτό το ξέρουν καλά όλοι όσοι πριν γράψουν, ενημερώνονται ή έστω παρακολουθούν τι γίνεται.

    Νίκος Λυσιγάκης - Υπ.Πολιτικού Σχεδιασμού ΟΝΝΕΔ

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Νίκος Λυσιγάκης 12/01/2013 16:10:14

      Ετσι ακριβως !Που και που ορισμενοι ως ο Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης θετουν την πενα τους κατω απο την μυλοπετρα της καθημερινοτητας που κυριαρχει η μιζερια και κακομοιρια για να υπηρετησουν αλλοτριους σκοπους που η εποχη επιβαλλει να ασχολουνται ολοι οι κονδυλοφοροι πχ Βιλλα Αμαλια,αναρχοφασιστες ,εμφυλιοπολεμικο κλιμα ,στυλιαρια ,μολοτωφ ,κουκουλοφοροι,χωροι κοινωνικοης ανελιξης της νεολαιαας,φοιτητικες εστιες γιαφκες παραεμποριου κλπ κλπ .Εαν ενα τετοιο αρθρο περειλαμβανε μερικα απο τα παραπανω πασπαλισμενα με συριζοτσπριαικη σκονη τοτε θα χαρακτηριζε την εποχη και οχι το ξεδωμα μιας νεολαιας που αγωνιζεται στις αιθουσες των πανεπιστημιων για την μαχη της γνωσης και της προκοπης και χρειαζεται λιγο διασκεδαση οπως ξερει αυτη να διασκεδαζει και οχι οπψς την ''ονειρευεται '' ο οποιοσδηποτε Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης Σε λιγο καποιοι σαν τον Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτη θα ψεγουν την ΔΑΠ-ΝΔΦΚ που δεν χρησιμοποιει το σλογκαν των συντροφισσων στον εμφυλιο αλλα και στα γεγονοτα της Νομικης που περα απο την συμμετοχη στην διαμαρτυρια ειχε και πολυ - πολυ συμμετοχη σε αλλα καλα με πολλα θηλυκα για τα οποια ξερει πολυ καλα να προσφερει η συντροφικοτητα - μαζικοτητα της κλαυσαριστεροσυνης !

      • Γιώργος Π. και ... avatar
        Γιώργος Π. και ... @ Ραβινος 12/01/2013 16:24:05

        Φίλε, σε αυτή τη ζωή κανείς δεν είναι αναμάρτητος, το έχουμε πει και θα το λέμε συνέχεια.
        Και όποιος παριστάνει τον αναμάρτητο, είναι απλά υποκριτής.
        Δεν κρίνει κανείς το παρελθόν, αλλά θα ήθελα πριν πω κάτι, να ρωτήσω, πότε συντελέστηκε αυτή η αλλαγή που επικαλείται ο γγ. π.σ της οννεδ;
        Γιατί από την σχετικά πρόσφατη εμπειρία μου έχω τα χειρότερα να εκφράσω για τη ΔΑΠ και τη λειτουργία της στο πανεπιστήμιο.
        Ποια μάχη για γνώση και προκοπή;
        Θεωρώ δε την ομολογουμένως τραγική εικόνα των συριζαίων που επικαλείσαι, ως παρελκυστική ανάλυση, που εκτρέπει από το πραγματικό περιεχόμενο της συζήτησης.

        Επιμένω, έξω τα κόμματα από την ανώτατη εκπαίδευση.
        Ένα ενιαίο ανεξάρτητο φοιτητικό όργανο για λόγους ενημέρωσης και μόνο αρκεί.
        Αρκετό κακό έγινε με τις κομματικές παρατάξεις.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Νίκος Λυσιγάκης 12/01/2013 18:25:40

      κ. Λυσιγάκη, σᾶς εὐχαριστῶ γιὰ τὸ μετρημένο σχόλιο. Πρῶτον νὰ σημειώσω ὅτι πρὶν γράψω, ἐνημερώνομαι καὶ παρακολουθῶ: ἔχω πλήρη εἰκόνα καὶ συναίσθηση τῶν περὶ ὧν ὁ λόγος ὀργανώσεων τὰ τελευταῖα τρία χρόνια (γιὰ τὴν ἀκρίβεια, τὰ τελευταῖα ἕξι χρόνια), τῶν τρόπων καὶ μεθόδων μὲ τὶς ὁποῖες λειτουργοῦν, τῶν στόχων γιὰ τοὺς ὁποίους πασχίζουν, τῆς πορείας ποὺ προδιαγράφουν γιὰ τοὺς πρωταγωνιστές τους. Πέραν τούτου, ἐπιτρέψτε μου νὰ θεωρῶ τὶς κομματικὲς φοιτητικὲς νεολαῖες καρκίνο τῆς τριτοβάθμιας ἐκπαίδευσης, ὑπάρχει μιὰ διάσταση στὶς ἀπόψεις μας. Θεωρῶ ὅτι οἱ στόχοι καὶ οἱ πρακτικὲς τῶν φοιτητικῶν νεολαιῶν ἀπέχουν παρασάγγας καὶ ἀπὸ τὴν σοβαρὴ ἰδεολογικὴ ζύμωση καὶ ἀπὸ τὴν ἐκπαιδευτικὴ λειτουργία τῆς τριτοβάθμιας ἐκπαίδευσης, συχνὰ δὲ δυσχεραίνουν καὶ τὶς δύο. Ὡς ἐκ τούτου, ἡ ἐκκλησή σας γιὰ ἀξιολόγηση ἐνδεχόμενων βελτιώσεων στὸ ἴδιο πάντα γενικὸ μοτίβο εἶναι κάπως ἄτυπη ἂν ἀπευθύνεται σὲ ἐμένα: ὄχι ἐπειδὴ δὲν γνωρίζω τί γίνεται, ἀλλὰ ἐπειδὴ ἔχω πολὺ συγκεκριμένες ἀπόψεις γιὰ τὸ τί γίνεται.

      Πέραν τούτου βέβαια, τὸ Antinews προβάλλει τὶς δράσεις τῆς περὶ ἧς ὁ λόγος ὀργάνωσης, συνεντεύξεις τοῦ προέδρου της κλπ.

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/01/2013 16:22:16

    Όλα είναι ζήτημα ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ φίλε Αστυανάκτα. Μα όλα...

  13. Ιουλιανός avatar
    Ιουλιανός 12/01/2013 17:22:11

    Το γεγονός ότι κάποιοι δεν διείδαν το χιούμορ σε αυτό το κείμενο και επιμέμουν πως η κύρια δράση μίας παράταξης φοιτητικής ως σήμα κατατεθέν της να είναι τα μπουζούκια απλά καταδεικνύει σε τί βαθιά παρακμή έχει υποπέσει ο αστικός χώρος. Έδωσε ευκαιρία με λα΄θος κριτήρια να έχει μπει η Σάρα και η Μάρα σε συνδικαλιστικές και πολιτικές θέσεις στον χώρο της κεντριδεξιάς. Αυτή η κατάντια πρέπει κάποια στιγμή να αναχαιτιστεί.. Σιγά μην είναι και συμπλεγματικός όποιος δεν γουστάρει να διασκεδάζει σαν κρετίνος κάθε μέρα σαν τσιφτετέλληνας και θέλει να μιλήσει για την διαλλεκτική σχέση έθνους και Ευρώπης που πλέον οδηγείται σε συγχώνευση. Δυστυχώς συμπλεγματικοί τΤΙΠΟΤΑ είναι αυτοί που είναι τόσα χρόνια στην ΔΑΠ και παραγάγουν ο Θεός να τα κάνει στελέχη. Και μετά αναρωτιέστε γιατί ο Παναγιώταρος έχει ισχυρότερα επιχειρήματα από τον ¨Παπανικολάου.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Ιουλιανός 13/01/2013 03:19:03

      Προσυπογράφω και με τα δυό χέρια !!!!!!!!!!!
      Αυτά τα ξεφτιλίκια πρέπει να εκλείψουν, κι αν θέλουν οι κομματικές νεολαίες να προσφέρουν κάτι σε αυτό τον τόπο, ας αλλάξουν ριζικά προτεραιότητες.
      Διαφορετικά, ας εκλείψουν οριστικά και αυτές οι ίδιες...

  14. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 12/01/2013 17:56:05

    Εντάξει… θεϊκό!

    Ο κατ΄ ευφημισμόν φοιτητικός συνδικαλισμός (βλ. δώσε και σε μένα μπάρμπα) όπως έχει δομηθεί και εξελιχθεί όλα αυτά τα χρόνια αποτελεί καρκίνωμα που πλήττει καίρια, μαζί με πολλά άλλα προφανώς, την ανώτατη εκπαίδευση στη χώρα. Εκτροφεία άπλυτων και μπαχαλάκηδων αντιπαλεύουν πρασινορόζ κομψευόμενους επιγόνους του Γιαννόπουλου (μην χαίρεστε, όχι του αυτόχειρος λογοτέχνη), οι οποίοι με τη σειρά τους διαγκωνίζονται με γαλάζια βλαχομπαρόκ υποκαμισοφόρα πρώην nerds, σ΄ έναν καθόλου άτυπο διαγωνισμό διαπλοκής και ευτέλειας. Το παιχνίδι είναι σκληρό, που και που πέφτουν μέχρι και ψιλές (εξ ου άλλωστε και η χρεία τόσων θηλειών ξανθότριχων αποσυμφορητών), αλλά χαλάλι γιατί υπάρχει αν μη τι άλλο μπέσα. Τους νικητές, δηλαδή τους πιο διαπλεκόμενους οσφυοκάμπτες, τους περιμένει πάντα μια γενναιόδωρη θέση στο σύστημα.

    Πολλοί μαζί τέτοιοι νικητές κάνουν αυτό που λέμε σήμερα πολιτικό προσωπικό.

    • Γιώργος Π. και ... avatar
      Γιώργος Π. και ... @ Τιγράνης 12/01/2013 18:13:35

      Τιγράνη ζωγράφισες καλύτερα και από τον αείμνηστο Bob Ross!!!
      Πλήρης περιγραφή της πραγματικότητας.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Τιγράνης 12/01/2013 18:14:29

      Ἔγραψες...

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ Τιγράνης 12/01/2013 18:38:42

      πολύ σωστός! να συμπληρώσω για τα γαλάζια βλαχομπαρόκ υποκαμισοφόρα πρώην nerds ότι τα εν λόγω υποκάμισα φέρουν πάντα εκείνο τα μπανάλ πλέον σχέδιο burberry (ήταν βλέπεις must) ή και άλλα λογότυπα "κυριλέ" ξένων εταιρειών ρούχων....βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις....

  15. Periergos avatar
    Periergos 12/01/2013 18:41:36

    Σ'υτη τη ζωή σημασία έχει ποιος λέει τι.. Αν με όσα λέτε δε, συμφωνεί και η Ναταλια Γερμανού με τις λοιπές πλαστικές σταρλετιτσες του καναπέ, τότε συμφωνώ και εγώ Αστυανακτα..

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Periergos 12/01/2013 20:56:12

      Ξύδι

  16. Nikos Galis avatar
    Nikos Galis 12/01/2013 20:08:10

    Φοβερό το κειμενάκι!!!!Να διορθώσω απλώς(φαντάζομαι ότι θα έγινε από κεκτυμένη ταχύτητα το λάθος!)ότι το σωστό είναι "προ-Ή-ρχετο" και όχι "προ-έ-ρχετο"!Κατά τα άλλα...δάκρυσα από τα γέλια!!

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Nikos Galis 12/01/2013 21:03:22

      οὔπς ὄντως, μοῦ ξέφυγε, ἔκανα ἕνα ἀνόσιο μεῖγμα δημοτικῆς καὶ λόγιας ἐκδοχῆς... στὴν ἴδια λέξη. Παρὰ φύσιν.

  17. Nikos Galis avatar
    Nikos Galis 12/01/2013 20:08:51

    *κεκτ-η-μένη

  18. Kerbit_88 avatar
    Kerbit_88 12/01/2013 20:42:05

    Το πιο ανησυχητικό είναι ότι την "εκδήλωση" με ΤΙΜΗ-ΣΟΚ στον Κιάμο δεν την διοργάνωσε κάποια ΔΑΠ αλλά η ΔΑΠ Ιατρικής!!!

  19. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/01/2013 21:25:00

    Η Αισθητικη είναι Ηθική

    @ Αστυάνακτα
    Την ευχή μου για το γέλιο και την εκτίμησή μου για τη σύλληψη και συγγραφή

    @Εκπρόσωπος της ΟΝΝΕΔ
    "Ο λύκος αλλάζει τομάρι δεν αλλάζει χούγια" - καμμία βέβαια σχέση η ΟΝΝΕΔ με το περήφανο, άγριο ζώο.
    Ή, για να χρησιμοποιήσω το Παντελίδειο ιδεολογικοπολιτικό τσιτάτο που ενθουσιάζει τα μέλη σας, "όσο δέρμα κι αν πετάξεις, φίδι είσαι δεν θ' αλλάξεις".
    Μόνο ο Βασ. Μιχαλολιάκος υπήρξε μαχητικός υπερασπιστής των απόψεών του.

    @ψυχραιμία
    Μπάλα, εκδρομές, διασκεδάσεις, το περιεχόμενο του νέου. Όταν η Ελλάδα φλεγόταν (20-23/7/1974) εσύ έπαιζες μπάλα. Αναπόφευκτα κατέληξες αφασικός.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Προφήτης 13/01/2013 02:45:09

      Kαι τι ακριβως ηθελες να κανω σε ηλικια 15 ετων ω Προφητη;Nα παρακολουθω τα δελτια της ΥΕΝΕΔ που απωθουσαν (στο μυαλο τους) τους Τουρκους και ανεφεραν οτι η "Ελλάς συγκεντρωνει τεραστίας δυναμεις 180 χλμ από της Κωνσταντινουπόλεως";
      Οπως καταλαβαίνεις δεν επαιζα μονο μπαλα.Τα εθνικοφρονικα τα ακουγα αλλα εμαθα απο τα πραγματα και να τα κρινω.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ψυχραιμια 13/01/2013 17:43:37

        Άρα έλεγες ψέμματα ότι τις κρίσιμες ώρες έπαιζες μπάλα. Άρα δεν ακολουθούσες αυτό που προκρίνεις ως μόνη δέουσα απασχόληση των νέων. Συλλαμβάνεσαι αυτοαναιρούμενος.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Προφήτης 13/01/2013 18:09:46

          Yπαρχουν καιροι για καθε πραγμα στη ζωη.
          Εν καιρω ειρηνης ενας 15χρονος παιζει μπαλα ή ψαχνει για γκομενα ή παει σινεμα.
          Δε βλεπω ολη αυτη η νευρωση με τη ΔΑΠ τι εξυπηρετει.

  20. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 12/01/2013 22:40:45

    Αστυανακτα! Κατω τα χερια απο τη δαπ! Μακαρι το κομμα να ειχε τις επιτυχιες και τη ζωντανια της. Τα χρονια περασανε αλλα τους βλεπω και τους καμαρωνω ακομη!

  21. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 12/01/2013 22:46:28

    @ τιγρανη: εχω την εντυπωση οτι ή δεν εχεις υπαρξει δαπιτης ή καθολου φοιτητής. Η δαπαρα ανέκαθεν συγκέντρωνε στελέχη απο όλες τις τάξεις. Αγκυλώσεις και αρτηριοσκληρώσεις εμποδίζουν τα στελέχη της να μετεξελιχθούν σε πολιτικό προσωπικό του κόμματος. Αντιθέτως κάθε λογής παρατρεχάμενοι και αμπελοφιλόσοφοι τα καταφέρνουν, όπως και εσύ θα βλέπεις.

    • Γιώργος Π. και ... avatar
      Γιώργος Π. και ... @ Γιάννης Αυλακιώτης 13/01/2013 11:42:15

      Αυτό είναι παραμύθι ολκής.
      Στη σχολή που σπούδασα είχε καθιερωθεί ο θεσμός της προαιρετικής πτυχιακής εργασίας και όταν οι δαπίτες (αφού τόνωσαν τη βαθμολογία τους αισθητά) κατάλαβαν ότι κάνουν και άλλοι φοιτητές πτυχιακή για να ενισχύσουν -μεταξύ άλλων- τη βαθμολογία τους, ποιούμενοι τη νήσσαν, και αφού μέλος ΔΕΠ εισηγήθηκε την κατά 60% αφαίμαξη της βαθμολογικής της ισχύος, παραβιάζοντας τον ΟΔΗΓΟ ΣΠΟΥΔΩΝ του έτους (αν είναι δυνατόν) προχώρησαν σε αυτή τη νομότυπη εως παράνομη πρακτική της υποβάθμισης της πτυχιακής εργασίας.
      Συνέλεξαν περίπου 300 φοιτητές τις υπογραφές για να διαμαρτυρηθούν, αλλά φευ...
      Η ΔΑΠ είχε άλλη άποψη!
      Έτσι και ενώ είχαν οι φοιτητές ΉΔΗ επιλέξει πτυχιακή εργασία, θέμα, καθηγητή, την είχαν δηλώσει στη γραμματεία του τμήματος και ξεκινήσει τον προγραμματισμό τους με βάση τον ετήσιο οδηγό σπουδών, η παρατυπία είχε περάσει.
      Ξαφνικά ένα πρωί με κάλεσαν από τη γραμματεία -και ενώ ήδη έκανα την εργασία- ότι ...πλέον δεν θα έχει την ίδια βαθμολογική ισχύ, τσαλαπατώντας το πτυχίο, τον κόπο και τη προσπάθειά μου.

      Αυτοί είστε και σταματήστε να παριστάνετε τους θιγμένους επιτέλους!
      Λειτουργείτε μέσα στις σχολές ως κράτος εν κράτει...

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Γιώργος Π. και ... 13/01/2013 13:34:50

        Ο καρκινος των Πανεπιστημιων, ξαναλεω.

  22. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/01/2013 22:51:28

    «@ Αστυάνακτα
    Την ευχή μου για το γέλιο και την εκτίμησή μου για τη σύλληψη και συγγραφή»

    Σ' εὐχαριστῶ Προφήτη!

  23. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 12/01/2013 22:53:53

    Νὰ ξεκαθαρίσω κάτι, ποὺ φαίνεται νὰ εἶναι ἀσαφὲς σὲ πολλούς: κανεὶς δὲν ἔχει πρόβλημα ποὺ πηγαίνουν στὰ μπουζούκια τὰ παιδιά, νὰ πᾶνε 1000 φορὲς ἂν ἀντέχει τὸ πορτοφόλι τους. Τὸ ἐρώτημα εἶναι, γιατί πρέπει νὰ ἱδρύσουν/συντηρήσουν πολιτικὴ νεολαία γιὰ νὰ τὸ κάνουν αὐτό;

  24. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 12/01/2013 23:27:05

    και για να κλείσω με τη σειρά μου, μετά από αυτή την ανάρτηση που πραγματικά με έκανε να γελάσω το πρωί του Σαββάτου, είναι σαφές, πως ο δαπίτης, ο πασπίτης, ο εαακιτης δεν είναι ο βεελβεβούλ προσωποποιημένος, ούτε οι υπόλοιποι είμαστε αγνοί και αναμάρτητοι.
    Απλά συνιστά καφρίλα το όλο σκηνικό, νοθεύεται η ποιότητα της εκπαίδευσης, η άμιλλα μέσα στις σχολές (για ευνόητους λόγους) και αντί να προτοιμάζεται μια νέα γενιά μορφωμένη, ικανή να ανατρέψει τις αρνητικές καταστάσεις που επικρατούν, απλά γεννιούνται και αναπαράγονται ξανά οι ίδιοι και οι ίδιοι και θεωρώ πως και οι φοιτητές των παρατάξεων το αντιλαμβάνονται αυτό κάποτε.
    Μακάρι να υπάρχει πολιτικοποίηση στα πανεπιστήμια, αλλά μακριά από κομματικούς θύλακες πρόσδεσης, ειδικά στη χώρα μας.

  25. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 12/01/2013 23:43:54

    Σοκ και δέος! Υποκλίνομαι στην ...αγωνιζόμενη νεολαία!

  26. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/01/2013 00:35:16

    Η αποϊδεολογικοποίηση της μεταπολιτευτικής Δεξιάς είναι παλιό φαινόμενο. Οταν ήμουν στο λύκειο (αποφοίτησα το 1986) κανείς στο σχολείο, από όσους αυτοχαρακτηριζόμασταν ως "δεξιοί", δεν είχε την παραμικρή ιδεολογική αναφορά. Ούτε μπορούσε κανείς να σταθεί σε συζήτηση απέναντι σε έναν Κνίτη και να του θέσει ενοχλητικά ερωτήματα αναφορικά με την τότε Σοβιετική Ένωση (αυτά τους ενοχλούσαν πάρα πολύ και τους έφερναν σε προφανή αμηχανία, μόνο που κανείς δεξιός δεν τους τα έθετε). Και να σκεφτείτε ότι το σχολείο που πήγαινα ήταν πολύ καλού επιπέδου (δημόσιο, πάντως). Εκτός από εμένα, ιδεολογικές αναφορές είχε ένα άλλο παιδί (στην ίδια τάξη, σε άλλο τμήμα), που ήταν συμπαθών (από τότε!) τη Χρυσή Αυγή. Η ΧΑ, από όσο τη θυμάμαι από κάποιες εκθέσεις βιβλίου, με απωθούσε λόγω του χουντικού και ναζιστικού της προσανατολισμού, που δεν τον έκρυβε τότε. Αλλά το παιδί εκείνο (ο συμπαθών, αν και κριτικά) ήταν ο μόνος που είχε διαβάσει το "Αρχιπέλαγος Γκουλάγκ" του Σολζενίτσιν, τη στιγμή που οι υπόλοιποι δεξιοί μαθητές ούτε ήξεραν τη λέξη ¨γκουλάγκ". Το είχα διαβάσει και εγώ (το είχα δανειστεί από ένα θείο) και είχα διαβάσει επίσης ένα βιβλίο που είχε εκδοθεί γύρω στο 1980 από ένα διαφωνούντα με τίτλο "Η Νομενκλατούρα". Τα πιο πάνω, σε συνδυασμό με ένα βιβλίο της Τατιάνας Γκορίτσεβα (σοβιετικής που είχε μεταστραφεί στην Ορθοδοξία) που είχε κυκλοφορήσει τότε, ήταν αρκετά για να αποκαθηλώσουν εντελώς μέσα μου τον κομμουνισμό, όχι απλά λόγω οικογενειακών καταβολών, αλλά λόγω γνώσης. Δυστυχώς, η κατάσταση της ΝΔ από άποψη ιδεολογικής συγκρότησης ήταν τραγική.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ ΒΙΣ 13/01/2013 03:14:21

      «{το '84} ένα άλλο παιδί (στην ίδια τάξη, σε άλλο τμήμα), που ήταν συμπαθών (από τότε!) τη Χρυσή Αυγή. »

      Δὲν κρατιέμαι, θὰ τὸ πῶ κι ἂς τυγχάνει ἄσχετο: θὰ κάνει κάτι γλέντια ὁ συμμαθητής σας τώρα... Οὔτε στὰ πιὸ τρελλά του ὄνειρα!

  27. Aνδρέας Κ. avatar
    Aνδρέας Κ. 13/01/2013 13:16:29

    Είναι προφανές ότι το ως άνω άρθρο είναι εμπαθές και με σκοπό τόσο να αποπροσανατολίσει όσο και να ρίξει ακόμα περισσότερη λάσπη στη φοιτητική εκπροσώπηση.

    Η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ έχει αλλάξει όσο κι αν μερικοί-μερικοί δεν επιθυμούν να το καταλάβουν. Μέσα σε δύο μόλις χρόνια προώθησε σημαντικές νέες προτάσεις, όπως η Πρόταση Παιδείας για τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ (για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια αναμασήματος), την πρόταση για ένα νέο μοντέλο φοιτητικού κινήματος ώστε να απεγκλωβιστούμε από τη σαπισμένη ανυπαρξία της ΕΦΕΕ (Πρόταση για το ΕΣΥΦ/ΕΣΥΣ) αλλά και την Κοινωνική Πρόταση Παιδείας για του φοιτητές. Και δεν έμεινε μόνο εκεί: σε κάθε σχολή της Ελλάδας δε σταματήσαμε να καταθέτουμε προτάσεις και να δουλεύουμε για το καλό του Πανεπιστημίου μας. Πολλώ δε μάλλον, δε δίστασε να τα βάλει και με το καθηγητικό κατεστημένο, το οποίο τελικά ως εκ θαύματος γλίτωσε από τα δόντια του Νόμου Διαμαντοπούλου. Κάτι που δυστυχώς δε συνέβη για πολλά από τα βασικά "προνόμια" των φοιτητών (βλ. συγγράμματα, πτυχιακές εξεταστικές κλπ).

    Όποιος, λοιπόν, επιμένει να κοιτάζει το δάχτυλο και όχι τα αστέρια, πετώντας λάσπη για την ανάγκη - ή όπως αλλιώς θες να το πεις - των νέων να διασκεδάσουν και παραγνωρίζοντας ταυτόχρονα το πόσο έχει αλλάξει η νοοτροπία της ΔΑΠ, είναι ή περιορισμένης οράσεως ή πολύ απλά εμπαθής και εγκάθετος.

  28. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 13/01/2013 14:30:38

    Η αποιδεολογικοποίηση του κόμματος είναι εμφανής απο τα αναγραφόμενα, οι ακτιβιστές του διαδικτύου έχουν πάει λίγο δεξιότερα απο την επίσημη μας ιδεολογία δηλ. Το ριζοσπαστικό φιλελευθερισμό. Είμαστε κόμμα καραμανλικό, φιλελεύθερο, αστικό. αν δε θέλετε μπουζούκια αλλά στρατευμένη νεολαία ας πάτε κάπου αλλού. Οτε νεοι ορίζοντες είμαστε, ούτε χα. Αφήστε τη δαπ στην ησυχία της! Να φέρνει τα ποσοστά που φέρνει και να μας κάνει περήφανους, πο έστω και πριν 20 χρόνια είμασταν δαπιτες.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Γιάννης Αυλακιώτης 13/01/2013 18:07:11

      Πωπω βρηκατε κι εσεις τον... ακροδεξιο! Παντως μην ανησυχειτε, αν δε μας θελετε φευγουμε.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Γιάννης Αυλακιώτης 13/01/2013 18:09:11

      (Ισχυριστηκα εγω ποτε οτι το πελατειακο συστημα δεν φερνει ποσοστα; Ποτέ...)

  29. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/01/2013 16:41:19

    Δια να ομιλώμεν σφαιρικά, έχουμε ως συνολική πολιτική τάξη, από υπουργάρες πάσης αποχρώσεως, έως ανθυποΔΑΠΙΤΕΣ, δόκιμους ΠΑΣΠΙΤΕΣ και ΣΥΡΙΖΟ-νεοσσούς ένα ωραίο γαβ-γαβ σύνολον.
    Πρασινογάλαζο, με ερυθρές ανταύγειες και μαύρους αντιεξουσιαστικούς κόκκους.
    Έ ρε επαναδιαφώτιση με τα άπαντα του Γκούσταφ Μάλερ, που τους χρειάζεται.
    Και με κλασικό άρτ ροκ τύπου Τζέθρο Τάλ, να πούμε.
    Και με Τσιτσάνη του '47, και με Μεσοπολεμικό τάνγκο χαμπανέρα του Κούρτ Βάιλ.
    Έτσι, ταïσμένοι, σκασμένοι με "βαρειά κουλτούρα" όλων των προτιμήσεων, θα βαρύνουν και θα μείνουν αποσβολωμένοι, ακίνητοι και σιωπηλοί.
    Επιτέλους, έτσι θα γλυτώσουμε απο δαύτους.

  30. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 13/01/2013 17:15:44

    Το οτι η ΔΑΠ δεν εχει αλλαξει καθολου στην ουσια της φαινεται απο το μηνυμα σας.

    -ο εγκαθετος

  31. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 13/01/2013 17:27:29

    Υποθέτω αγαπητέ, ο μάλερ θα λύσει τα σημερινά αδιέξοδα...

  32. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/01/2013 17:50:37

    Άν δεν αρκεί θα προσθέσουμε και ολίγον Ιγκόρ Στραβίνσκι.
    Μπάς και ξεστραβωθούνε κάποτε...

  33. farofylakas4 avatar
    farofylakas4 14/01/2013 10:32:29

    Αγαπητέ, εύστοχο το άρθρο σου και απολύτως αληθινό!
    Μεγαλύτερο ακόμη πρόβλημα της κομματικής (ή κομματισμένης) νεολαίας στα πανεπιστήμια, είναι οι σχέσεις δούναι και λαβείν με τους καθηγητάδες που μεταφράζονται από "το να περάσεις όλους στη λίστας με τα ονόματα" μέχρι το "να μας δώσεις τα θέματα την παραμονή της εξέτασης του μαθήματος".