16/06/2009 19:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Happy Birthday Mr President

Το διαβάσαμε στην zougla.gr και το ...πιστεύουμε επειδή γίνεται χαμός στα πολιτικά πηγαδάκια

Ήταν λίγο μετά τις 11 και μισή, και ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ περίμενε να μπει στο γραφείο του προέδρου του κόμματος, Γιώργου Παπανδρέου. Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ είχε κλειστή την πόρτα, καθώς η γραμματέας του τού είχε περάσει μια γραμμή, με αποτέλεσμα τα πρωτοκλασάτα στελέχη να περιμένουν. Στον προθάλαμο ήταν ο Γιάννης Ραγκούσης, ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου, ο Χρήστος Παπουτσής, ο Θόδωρος Πάγκαλος και μόλις είχε φτάσει και ο Νίκος Αθανασάκης.

«Τώρα ήρθαν και οι επίσημοι, άρα μπορούμε να αρχίσουμε», είπε χαριτολογώντας ο Ευάγγελος Βενιζέλος, αγνοώντας και ο ίδιος την έκρηξη που θα ακολουθούσε.

«Σε δυο λεπτά μπαίνουμε», του απάντησε ο γραμματέας του κόμματος και από κει και πέρα ποιος είδε και άκουσε το Βαγγέλη και δεν τον φοβήθηκε!

«Είναι απαράδεκτο, είναι προσβλητικό και δεν θα το ξαναεπιτρέψω! Τι είμαστε, θέαμα για ζωολογικό κήπο;», έλεγε εκνευρισμένα ο Ευάγγελος Βενιζέλος, αφήνοντας άφωνο μέχρι και τον Πάγκαλο.

Ο Γιώργος Παπακωσταντίνου έτρεξε να κλείσει την πόρτα, οι δημοσιογράφοι διώχθηκαν κακήν κακώς και η γραμματέας του κ. Παπανδρέου πήγε στο καπνιστήριο για να ηρεμήσει.

«Εγώ θα πάω στο γραφείο μου να καθίσω και αν θέλετε με φωνάζετε», πρόσθεσε μαινόμενος ο κ. Βενιζέλος, ο οποίος με τη σειρά του άκουσε άφωνος τον Θόδωρο Πάγκαλο να σχολιάζει:

«Όρθιος ή καθιστός Βαγγέλη, το ίδιο... θα είσαι». Αντιλαμβάνεται ο καθένας ότι ο συγκεκριμένος όρος που χρησιμοποίησε ο κ. Πάγκαλος δεν είναι δυνατόν να αναπαραχθεί.

Όταν πάντως άνοιξε η πόρτα, ο «μαινόμενος εν υαλοπωλείω ταύρος» είχε ηρεμήσει. Και μπαίνοντας στο γραφείο του προέδρου τι λέτε είπε ο κύριος Βενιζέλος

"Happy Birthday to you ... Happy Birthday Mr President" ... αφού νωρίτερα είχε ακούσει στο ραδιόφωνο ότι ο πρόεδρος σήμερα έχει τα γενέθλιά του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 16/06/2009 19:25:12

    Η Μαιρηλιν ποια ητανε?

  2. christos avatar
    christos 16/06/2009 19:28:36

    ή θα έχουν αρχηγό τον ΓΑΠ τον Βενιζέλο ή τον δεν ξέρω ποιον...και θα περιμένουν (έτσι είναι το σωστό) στον προθάλαμο...
    η να τον ανατρέψουν...όλα τ άλλα δεν τα καταλαβαίνω...γιατί δηλαδη να μην περιμένει ο Βενιζέλος;

  3. Vass avatar
    Vass 16/06/2009 19:38:06

    Μια ωραία ατμόσφαιρα. Πάγκαλος και Βενιζέλος είπαν από μία αλήθεια. Ο μαλάκας δεν αλλάζει από τη στάση του σώματος όταν η διάπλαση αυτού όντως ταιριάζει με πρωταγωνιστές του ζωολογικού κήπου.
    Giorgos άλλαξέ τα όλα. Μην ξεχάσεις και τον αρκούδο.

  4. ΑναΓνώστης avatar
    ΑναΓνώστης 16/06/2009 19:39:47

    Πραγματικά σπουδαίο θέμα!!!
    Αποκάλυψη γεμάτη νόημα!!!

    Έγραψε μια μ...κια ο Μάκης και τρέξατε όλοι να την αναπαράγεται...

    Ε Λ Ε Ο Σ !!!

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/06/2009 19:55:45

    Σαν σήμερα γεννήθηκε στο Σαιν Πωλ της Μινεζότα
    ο φωτεινός φάρος του σοσιαλισμού
    ο αδάμαστος πρόεδρος των Σοσιαληστρικής Διεθνούς
    ο φλογερός φιλέλλην
    ο "τάκουσες πατέρα;"
    ο "σ' αγαπάω μαμά"
    ο χαλκέντερος ποδηλάτης
    ο ένας
    μοναδικός
    και ανεπανάληπτος
    George Papandreou
    wannabee prime minister

    Καλή Πρόοδο στο παιδί.
    Όταν μεγαλώσει να γίνει Έλληνας.
    Αλλά χλωμό...

  6. Vass avatar
    Vass 16/06/2009 19:59:16

    Ουδείς προφήτης στον τόπο του! Ρώτα και τον ΔιαΓνώστη.

  7. Eskimo avatar
    Eskimo 16/06/2009 20:14:15

    Ο Β.Β πήγε φαντάρος;
    Τον πατέρα του τον διέγραψε ο ΔΣΘ για μαιμουνιές;
    Είναι γαμβρός του Μπακατσέλου; Δεξί χερι του Μητσοτάκη;
    Παίζει παιχνίδι διαλυσης του ΠΑΣΟΚ με την κολλητή του Ντόρα;
    Ας μας πει και πως εγινε καθηγητής ΑΕΙ;

  8. Νἰκος avatar
    Νἰκος 16/06/2009 20:17:13

    Πες τα Προφητη:

    Απο τον Μπενυ δε δεν εκπλησσομαι. Αλλωστε οταν δυνητικοι αρχηγοι και πρωθυπουργοι οσφυοκαμπτονται τοσο ευκολα μπροστα στον "αρχηγο"του κομματος που ουε ελληνικα δεν ξερει της προκοπης, τι να κανουν με τους Τουρκους; φυσικα και θα σκυψουν το κεφαλι και θα πουν "ψυχραιμια".

    Παιδες, πασχουμε απο ικανες ηγεσιες. Αυτο ειναι το προβλημα μας. Ενας Θεμιστοκλης ή ενας Αλεξανδρος. Τωρα πνιγηκαμε στους Μαυτοκορδατους και στους Πηλιογουσηδες. Αντε και καλα σαραντα....

  9. Νἰκος avatar
    Νἰκος 16/06/2009 20:23:41

    Αφιερωμενο στους κομματαρχηγους, απο το Ταμπουρι:

    Για 35 χρόνια αυτό το συνονθύλευμα που ακούει στο όνομα αριστερά και αυτάρεσκα αυτοαποκαλείται "μεγάλη δημοκρατική παράταξη"(κλικ) δεν παρήγαγε ούτε κάν προβληματισμό για ενδεχόμενη αναχώνευση και πλουτισμό των σοσιαλιστικών ιδεών με στοιχεία ελληνικής και κοινωνικής ιδιαιτερότητας. Γεμίσαμε με αποσπασματικές μεταφορές, απομόνωση συγκεκριμένων φράσεων και γραμμών από ιστορικούς ηγέτες-θεατρίνους τοποθετώντας τα αποσπάσματα σε λαϊκό επίπεδο, χωρίς ιδεολογική επεξεργασία. Τα αποσπάσματα και τα επιγράμματα των ινστρουχτόρων και του Αγκιτ-Προπ της αριστεράς είναι ολοφάνερα θεωρητικά και συχνά αχρείαστα διδακτικά, αλλά εκείνο που μεταδίδουν είναι ασυνάρτητο δόγμα, πράγματα εξωφρενικά, παρά ένας τρόπος σκέψης για την ανθρώπινη ζωή στην κοινωνική και ιστορική της συνθήκη.
    Η αριστερά με τις παραφυάδες των -ισμών της , μαρξισμό, λενινισμό, σταλινισμό, τροτσκισμό, μαοϊσμό, λαϊκισμό, για να περιοριστούμε σε λίγες απο τις σύγχρονες ολέθριες ενσαρκώσεις της και με τα παρελκόμενα τρομοκρατία, βαρβαρότητα, εκσυγχρονισμό, προοδευτισμό, νεοταξισμό και γιατί όχι δημοκρατισμό εμφιλοχώρησε παντού, διέβρωσε τα πάντα. Καμία περιοχή του ιδιωτικού ή δημοσίου βίου, της δράσης της σκέψης που να μείνει αμόλυντη. Η συνδικαλιστική απολυταρχία, ο αφελληνισμός και η αποσύνθεση της Παιδείας, η φενάκη του διαλόγου, η απάτη του "ακαδημαϊκού ασύλου" είναι η προσφορά της Αριστεράς στην χώρα. Η ελληνική νεολαία εκπαιδεύτηκε στις τελετουργίες της βίας. Η τέχνη, ο λόγος, κατεξοχήν τόποι του υψηλού και ευγενούς δεν αποτέλεσαν εξαίρεση ούτε πανάκεια κατά της βάρβαρης επέλασης των βάρβαρων αριστερών ιδεολογημάτων. Από το "Ζιγκ-Ζαγκ στις Νεραντζιές"(κλικ) μέχρι τα υψηλά και περισπούδαστα φληναφήματα των ημετέρων που είναι ανίκανοι να καταλάβουν τι είναι πολιτισμός και ικανοί μόνο να ακολουθούν την πολιτισμένη ηγεσία τους. Αφού έκτισε την ύπαρξη της σε μία μεγάλη αφήγηση δόξας, τρόμου, μίσους και εκδίκησης που στο βάθος της υποσχέθηκε την οριστική και ολοκληρωτική Δικαίωση-Κυριαρχία επί των άλλων Η εκτραχηλισμένη αριστερά έφθασε στο τέλος της.

    Λετε; Aferim efendim που λεν τα απεναντι καρντασια και νυν αφεντικα.

  10. Eskimo avatar
    Eskimo 16/06/2009 20:28:18

    Αν είχε η αριστερά μας εναν Τρότσκι ή έστω εναν Άρη Βελουχιοτη Θα έσκιζε. Μας έλαχε όμως Ο Τσιπρας και η Αλέκα!

  11. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/06/2009 20:30:51

    ΕΤΣι ακριβως εγινε φακτωρ.
    Ηταν μπροστα δημοσιογραφοι και γιαυτο το εκανε.
    στη συσκεψη ομως μετα μιλησε για μεγαλη νικη..

  12. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/06/2009 20:35:24

    η ακριβης στιχομυθια στο επιμαχο σημειο ηταν:
    - μ... ειμαι να περιμενω ορθιος?
    και ο παγκαλος με το χιουμορ ξυραφι του απαντησε:δηλ αν καθησεις θα εισαι καθιστος μ...?
    παντως ο Παγκαλος χαμογελουσε οταν το ελεγε.
    δεν τσακωθηκαν , με τετοιο υφος τουλαχιστον, που μπορεί να αποκομισει καποιος από το γραπτο λογο, ο οποίος δινει αλλη σοβαροτητα στην στιχομυθια

  13. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/06/2009 20:39:16

    Νίκος says:

    "οταν δυνητικοι αρχηγοι και πρωθυπουργοι οσφυοκαμπτονται τοσο ευκολα μπροστα στον “αρχηγο”του κομματος που ουε ελληνικα δεν ξερει της προκοπης, τι να κανουν με τους Τουρκους;"

    εισαι καλα?

    -α ρε φακτορα που να ξερες οταν εγραφες στο αντι,οτι θα σε διαβαζαν καποτε τετοια νουμερα

  14. theo1611 avatar
    theo1611 16/06/2009 21:05:46

    Η γνώμη μου είναι ότι το post πάσχει από αυτό που εμείς οι μηχανικοί αποκαλούμε αστοχία.

    Τι είναι αστοχία για τους μηχανικούς? αυτό που δεν δουλεύει στην πράξη!!!

    Κάτι άλλο θέλατε να πείτe φάκτορες, αλλά δεν βγήκε!!! Αστοχία φακτόρων, ανεξαρτήτως προθέσεων!!!!

    Υγ: Μέχρι αποδείξεως του εναντίου!!!

  15. Factorx avatar
    Factorx 16/06/2009 21:06:06

    @τρια πουλακια καθονταν σοβαρά ε; Εσυ γιατί τα διαβάζεις τα "νούμερα"; Ετοιμαζόμαστε για την εξουσία μεγάλε;

  16. Factorx avatar
    Factorx 16/06/2009 21:07:50

    @theo1611: που να σου λέω για την αστοχία του θεού όταν πετούσε το μυαλό στους ανθρώπους. ΕΓΙΝΕ Η ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΌ;

  17. theo1611 avatar
    theo1611 16/06/2009 21:10:25

    @16

    εγινε εγινε φάκτορα, γι΄αυτό κράτησα την επιφύλαξη μέχρι αποδείξεως του εναντίου!!!

  18. theo1611 avatar
    theo1611 16/06/2009 21:12:01

    @16 17 συνέχεια

    Στην αστοχία του Θεού αναφερόμουν

  19. Νἰκος avatar
    Νἰκος 16/06/2009 21:27:25

    τρια πουλακια, εγω ως "νουμερο" επιμενω.
    ΟΤΑΝ ΕΠΙΔΟΞΟΙ ΧΑΛΙΦΗΔΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΧΑΛΙΦΗ σκυβουν, και μαλιστα στην "σωστη" γλωσσα της κ. Ντιαμαντομπιλντερμπεργκερ, τοτε τι θα κανουν οταν βρεθουν μπροστα στον Τουρκο; Α ναι, θα ευχηθουν να παρει ο αερας τη σημαια και μετα θα συστησουν ψυχραιμια στους υποδουλους ιθαγενεις.

    Τι λεει αυτο για τις ηγετικες ικανοτητες του κ. Βενιζελου οταν ως Αφρικανος φυλαρχος πηγαινε στο...Ζαππειο (ας ειναι ευλογημενος ο Ηπειρωτης πατριωτης γιατι διχως αυτον θα μαζευοσασταν ακομα σε πολυκατοικια σοβιετικης εμπνευσεως ξεπεσμενες ψυχες) για να ανακοινωσει την υποψηφιοτητα του, ετσι διχως σεβασμο στους θεσμους του κομματος και απο σεβασμο στους αλλους.

  20. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/06/2009 21:27:27

    Factorx
    1) αν εκμεταλλευτηκα την εξουσια τοσα χρονια μπορει να στο πει η δικια σου

    2) δεν κατηγορησα εσενα.δεν φαις εσυ που σε διαβαζουν και οι εν λογω φυγόμυαλοι. ο ανθρωπος εμπλεξε σεβασμο στον αρχηγο με ...τουρκους.
    ημαρτον που θελεγε και ο γεωργιου
    3) διαβαζω για αυτα που αναρτας αλλα και για μερικους σχολιαστες (π.χ. Μποτιλια, παλιο οννεδιτη, Θ.Κ, κλπ) . παραλληλα ομως υφισταμαι και νικους ...

  21. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/06/2009 21:32:53

    και προφητες και σπατζιωτες.
    εκεινο που ηθελα να πω οτι αναγκαστικα με το ιντερνετ εχει αλλαξει και το αναγνωστικο κοινο του αντι. τωρα γιατι σε εθηξε, δεν καταλαβαινω

  22. theo1611 avatar
    theo1611 16/06/2009 21:35:05

    Λοιπόν για το Βαγγέλη τα έχουμε πέί.

    Ικανός, ικανότατος αλλά δεν έχει βρεί την ισσοροπία εγώ, δημοσίου συμφέροντος, συγκυριών, αλλά και προσωπικού οράματος ή στόχου.

    Αν μπορεί να χωνέψει την κριτική, Βαγγελάκη δεν ήσουν έτοιμος όταν έτρεχες στα Ζάππεια, δεν είσαι έτοιμος ακόμα, γιατί δεν εκπέμπεις κανένα όραμα για το δημόσιο συμφέρον και τους απλούς πολίτες!!!

    Δεν κάνω καμμία άλλη σύγκριση, απλά Βαγγελάκη ο λαός για σένα έχει τον πήχυ ψηλότερα, δικαίως ή αδίκως

  23. Factorx avatar
    Factorx 16/06/2009 21:41:09

    @τρια πουλακια καθονταν: φυσικά και δεν τίθεται θέμα εντιμότητας και ακεραιότητάς σου - και δεν ειναι αναγκη να μου το πει η ΠΡΩΗΝ δικιά μου. Αλλά αν εισαι αδικος μαζι μου θα σου τη λέω. Τι σχόλιο ηταν εκείνο; Πολυ δημοκρατικό. και τα Ιμια τα ξεχάσες; Τον Οτσαλαν;

  24. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/06/2009 21:42:48

    οχι μωρε δεν τα ξεχασα. αλλα καποιοι ολη την ωρα μπλεκουν αλλοτρια πραγματα και αυτο δεν προωθει
    -γενικα- τον προβληματισμος μας

  25. Νἰκος avatar
    Νἰκος 16/06/2009 21:46:08

    "εμπλεξα σεβασμο στον αρχηγο με …τουρκους".

    Αν δεν βλεπεις τη σχεση δεν μπορω να σε βοηθησω αδελφε μου. Οταν την καταλαβεις συνεχιζουμε την αναλυση. Ξεχνας τα Λιγοτερα στρεμματα του αΓΑΠημενου σου αρχηγου; Ξεχνας την συμφωνια της Μαδριτης, προδοτικη πραξη ισαξια της συμφωνιας της Ζυριχης το 58; Ξεχνας τα Υμια; Και, και, και...
    Αν βρεις πως σχετιζονται θα παρεις διευθυντικη θεση. Αντε λοιπον...

  26. Νἰκος avatar
    Νἰκος 16/06/2009 21:49:49

    "καποιοι ολη την ωρα μπλεκουν αλλοτρια πραγματα".

    Η συμπεριφορα δυνητικου αρχηγου ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ειναι πραξη σημαντικη και λεει πολλα για την σταση του σε στιγμες κρισης. Αλλα δεν μαθαινετε ποτε εκει στο Ελλαδισταν ετσι μπλεγμνοι που ειστε με την αυλοκολακεια και την αναρριχηση. Συμπεριφερεστε ως Περσες αυλοκολακες στο Δαρειο και οχι ως ελευθεροι ελληνες.

    Α ναι, και μη βαζεις τη μαμα σου (το Φακτορα) να με κανει ντα.

  27. Hase avatar
    Hase 16/06/2009 21:50:16

    Την σωστη κουβεντα την ειπε παντως ο Παγκαλος, ξερει απο τον εαυτο του πως ειτε καθεται, ειτε ειναι ορθιος το ιδιο μ...κας ειναι.

  28. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/06/2009 22:46:07

    Το ΠΑΣΟΚ έχει κονδύλι 50 χιλιάρικα για τρολς, που γυρνάνε στα blogs και κάνουν προπαγάνδα της πεντάρας, μη τσακώσουν κάναν αφελή ή νοητικά στερημένο.

    Τσιφούτηδες. 50 χιλιάρικα δίνει ο αρχηγός μόνο για ελικόπτερο, να πάει για μπάνιο στη Σκιάθο.

    50 χιλιάρικα για δεκάδες κακομοίρηδες, για όλο το χρόνο.
    Βγαίνει κάνα 500ρικο στο κάθε κεφάλι, ετησίως. Ούτε μια πίττα με γύρο την ημέρα.

    3 πουλάκια έφαγες σήμερα;

  29. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/06/2009 22:55:06

    Προφήτης
    κυνηγα κανα τουρκο και ασε με εμενα.
    ειμαι απο χωριο και δεν τρωω γυρους, αλλα ψωμι κι ελια . μονο που δεν θελω κωτσο βασιλια , οπως εσυ

  30. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/06/2009 23:44:52

    Ούτε το 500ρικο δεν σού δίνουν;

  31. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2009 00:52:05

    Είναι αστείο και μόνο το γεγονός ότι σε μία δομή, σοβαρή και καλά, τα στελέχη αυτής να συναθροίζεται ως παιδιά του δημοτικού για να κάνουν σουρπρίζα στον συμμαθητή τους.
    Μετά θέλουν να τους πάρουμε στα σοβαρά και απορούν γιατί χάνουν ψήφους?
    Ήταν επίσης "αυθόρμητη" η προσέλευση έξωθεν της θύρας?
    Πάω στοίχημα ότι το GAP ζήτησε εκλογές μετά τα συγχαρίκια. Αλήθεια, μετά τις εκλογές έτσι "αυθόρμητα" του ευχήθηκαν?

  32. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 17/06/2009 01:31:08

    @ 20 & 21 τρια πουλακια καθονταν
    Κι εμείς υφιστάμεθα τις πρασινοκουτοπόνηρες κουτσουλιές σου (και μάλιστα επί τρία, καθότι ως τρίπουλος τυγχάνεις και τρίκωλος), αλλά δεν το κάνουμε ζήτημα. Αντιμετωπίζουμε τα κελαδήσματά σου (κρωξίματα μάλλον) συγκαταβατικά, ως θεατρική παράσταση κάποιου ενοχικά παλινδρομούντος αλλά διαρκώς παλινοστούντος στα ''επι τα αυτά'' πασόκου και (πού και πού) το διασκεδάζουμε κιόλας.

  33. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 17/06/2009 07:22:59

    εμ απο κορακα ...κρα.
    δεν σκεφθηκατε πως μπορεί να ημουν απο τους δημοσιογραφους που απο επαγγελματικη υποχρεωση βρισκομουν εκει, ε?
    εξ ιδιων κρινετε...

  34. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/06/2009 08:59:17

    Καλα,για κλωτσες ειναι και μεσα στο πασοκ,αλλα κι αυτος ο Παπαντρεου,δεν εχει ουτε το μυαλο,ουτε και την ορεξη,να αλλαξει τιποτα,παρα μονον αν νομιζει οτι καποιος τον υπονομευει.
    Βρασε ρυζι,εχουμε μπλεξει ασχημα,και μ αυτους,και με τους αλλους.
    Και με τους αλλους-αλλους βεβαια.
    Και ειμαστε εν μεσω 100 κρισεων.
    Βρασε ρυζι.

  35. Vass avatar
    Vass 17/06/2009 09:05:25

    @3 πουλάκια κάθονταν
    Μήπως κάνεις ρεπορτάζ Πασοκ;

  36. Hase avatar
    Hase 17/06/2009 09:38:23

    @33
    Σταλεγα καποτε οτι κανεις προπαγαντα υπερ του ΠΑΣΟΚ αλλα ποτε σου δεν το παραδεχτηκες. Τωρα που σε πηραν χαμπαρι και αλλοι τι να πεις. Σιγουρα εισαι δημοσιογραφος, αλλα σαν τον Χασαποπουλο και τον Καμπουρακη. Και αυτοι προπαγαντα για το ΠΑΣΟΚ κανουν. Και αν πας και στον αθλητικο τυπο οι ΑΕΚτζηδες δημοσιογραφοι κανουν το ρεπορταζ της ΑΕΚ και οι Παναθηναικοι του Παναθηναικου.

  37. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/06/2009 10:49:09

    Άρχισαν τα επίσημα αποκαλυπτήρια.

    "Ενσωματωμένοι", κομματικοί δημοσιογράφοι έρχονται στα blogs και προβοκάρουν, χλευάζοντας όσους εκφράζουν πατριωτικές θέσεις.

    Όχι ότι δεν ήταν γνωστό, αλλά για να πείθονται και όσοι δεν θέλουν να είναι υποψιασμένοι.

    3 πουλάκια, όταν δεν μπορείς να αντιληφθείς τη σημασία της αντιστοίχισης περιστάσεων είσαι μειωμένης πνευματικής ικανότητας.

    Αυτά τα άτομα (ηγεσία ΠΑΣΟΚ), που φλέγεσαι από δημοσιογραφική λαγνεία να "αρπάξεις" κάθε λεκτική βλακεία τους για να την αναπαράξεις, είναι η εν δυνάμει πολιτική ηγεσία της χώρας - συμφορά μας...

    Είναι αυτοί που ενδέχεται αύριο να είναι υπουργοί Άμυνας και Εξωτερικών.
    Όπως υπήρξαν στο παρελθόν. Και τα έκαναν σαν τα μούτρα τους.

    Σαπρόφυτα του κομματικού σωλήνα, μόλις εξέλειψε ο ηγέτης και ανέλαβαν οι ίδιοι πραγματικές ευθύνες διακυβέρνησης, όταν βρέθηκαν σε συνθήκες κρίσης παραχώρησαν εθνικό έδαφος.

    "Ένας ήταν έτοιμος να βάλει τα κλάματα, ένας δεν μιλούσε καθόλου, ένας έτρεχε σαν τρελλός να τηλεφωνήσει στους Αμερικανούς, ένας είχε καταρρεύσει πλήρως. Αν ήξερε ο Ελληνικός Λαός ποιοι τον κυβερνούν δεν θα κοιμόταν τα βράδια"
    Μαρτυρία ανώτατου κρατικού παράγοντα για τα Ίμια στον δημοσιογράφο Κων/νο Ι. Αγγελόπουλο, από το βιβλίο του «Οι Άρχοντες της Παρακμής» (Εξάντας, 2008).

    Είναι λοιπόν μείζον ποια ποιότητα θα επιδείξουν οι χαριτωμένοι του προθαλάμου, αν αύριο βρεθούν ενώπιον κρίσης. Και κίνδυνος κρίσης υπάρχει από την Τουρκία.
    Η γελοία συμπεριφορά τους δεν προδικάζει τίποτα θετικό.

    Για το ανάπηρο "κριτήριό" σου μείζον είναι αν το βόδι αποκάλεσε το κτήνος όρθιο ή καθιστό μαλάκα.
    Το βόδι ήταν αυτός που είπε "ε μωρέ, ας πούμε ότι τη σημαία (μας) την πήρε ο αέρας".

    Θέλεις και προβληματισμό...
    Παλιολεσίμι

  38. βαγγελης avatar
    βαγγελης 17/06/2009 13:05:52

    το αν ειναι σοβαρο θεμα για να αναρταται ειναι κατι υποκειμενικο και αλλωστε οι δημοσιογραφοι δεν ειναι για να κρινουν τοσο, οσο για να ενημερωνουν ... Απο κει και περα οσοι θεωρουν το θεμα ανουσιο απορω(με πασα φιλικοτητα) γιατι σχολιαζουν. Οταν κρινεις αυτοματα παραγεις αφορμες για νεα σχολια, αρα δινεις δυναμικη σε ενα θεμα που εσυ ο ιδιος θεωρεις οτι δεν θα επρεπε να υπαρχει. :) ....
    Περα απο τα 'φιλοσοφικα' , υπαρχει μια απορια μου που απορρεει οταν διαβαζω σχολια ατομων που ασχολουνται (αρνητικα παντα) με τον ΓΑΠ. Το αν ομιλει σωστα τα ελληνικα, το αν εχει παιδεια ελληνικη, το αν εχει σπουδασει/ζησει κλπ εδω ή σε αλλη χωρα δεν τον κανει ουτε καλυτερο ουτε χειροτερο. Ουτε πιο πατριωτη ουτε ... προδοτη ... Ο γλυκομιλητος και συμπαθης Καραμανλης απεδειξε οτι η καταλληλοτητα και η ευγλωττη ομιλια δεν ειναι προσον ουσιαστικο για εναν πολιτικο στην εργασια του αλλα στην 'μαλαγανια' του :) . Αρα, αυτο που πρεπει να μας ενδιαφερει σε εναν πολιτικο ειναι η ορθοτητα των σκεψεων του, το προγραμμα του, η σταθερη του αποψη σε βασικα ζητηματα και η μη αδιαλλακτη σταση του σε καθε τι μη προερχομενο απο το κομμα

  39. βαγγελης avatar
    βαγγελης 17/06/2009 13:07:15

    ΥΓ σαφεστατα δεν θεωρω οτι ο ΓΑΠ ειναι ολα αυτα που αναφερω, αλλα ΕΑΝ κυβερνησει ποτε μενει να αποδειξει τι εστι... ο κΚαραμανλης απεδειξε οτι καλο το περιτυλιγμα αλλα μια απο τα ιδια στο εσωτερικο....

  40. Hase avatar
    Hase 17/06/2009 14:53:08

    @39
    Και μενα μου ειναι συμπαθης ο ΓΑΠ. Θα μου ηταν ομως συμπαθεστερος αν ηταν υπαλληλος στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας μου και οχι πρωθυπουργος υης Ελλαδας. Ενας πρωθυπουργος πρεπει να εχει ολα τα προσοντα που δεν τα εχει ο ΓΑΠ. Το μονο του προσον ειναι το ονομα.

  41. Hase avatar
    Hase 17/06/2009 14:53:55

    σορυ για την ορθογραφια απο βιασυνη ειναι.

  42. βαγγελης avatar
    βαγγελης 17/06/2009 15:27:38

    ΟΚ, δεν θα διαφωνησω για το αν εχει η οχι τα προσοντα ο ΓΑΠ γιατι δε με ενδιαφερει να τον υπερασπιστω. Δεν ξερω αν θα τον ψηφιζα καν σε ενδεχομενες εκλογες. Ωστοσο, οσοι εχουν περασει στον πρωθυπουργικο θωκο τα τελευταια 20 χρονια (δλδ Παπανδρεου, Μητσοτακης, Σημιτης, Καραμανλης ειχαν προσοντα για πρωθυπουργοι; Ισως μονο ο Σημιτης ειχε τα φοντα (θεωρητικα) αλλα και αυτος απεδειξε οτι δεν πετυχε αλλα 'εφαγαν' πολλοι στην προεδρια του και ζημιωθηκε πολυ η χωρα. Οι ΑΠ,ΚΜ,ΚΚ ηταν λογια, λογια, λογια ...
    Αρα με τι κριτηριο θα πω οτι ο ενας εχει προσοντα και ο αλλος οχι; Με το κριτηριο της 'καταλληλοτητας'; Με το κριτηριο της 'ομιλιας'; Προσωπικα το προγραμμα του ΓΑΠ με βρισκει πολυ πιο ικανοποιημενο απο το ΜΗ προγραμμα της ΝΔ εδω και 5 χρονια. Βεβαια η αντιπολιτευση παντα ειναι πιο αρεστη γιατι ταζει και λεει πραγματα που δεν ειναι υποχρεωμενη αμεσα να τα πραγματοποιησει... Ωστοσο, ο ΚΚ μεχρι στιγμης δεν εχει παραγωγικο εργο...

  43. Hase avatar
    Hase 18/06/2009 14:47:17

    Φιλε μου το μεγαλυτερο προσον ειναι τα αρχ...α και ο Αντρεας τα ειχε. Συγκρινεις τον Αντρεα με τον Σημιτη και λες τον Σημιτη καλυτερο. Τι να πω. Ουτε ανθρωπος δεν ηταν (σε παραπεμπω στα ..λουρακια). Ο ΓΑΠ σαν ανθρωπος ειναι 1000 φορες καλυτερος. Αλλα οπως λες, αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας.