#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/03/2012 17:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Habemus «Μπενίτο» στο ΠΑΣΟΚ


Με αντίπαλο το… λευκό και την χαμηλή συμμετοχή θα είναι υποψήφιος πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ ο Βενιζέλος στις 18 Μαρτίου. Το Εθνικό Συμβούλιο ολοκλήρωσε την συνεδρίασή του αποφασίζοντας ότι μόνο ο Βενιζέλος έχει τυπικά έγκυρη υποψηφιότητα. Πάντως το προεδρείο του Εθνικού Συμβουλίου έθεσε σε ψηφοφορία τα αιτήματα Παπουτσή και Τζουμάκα να είναι υποψήφιοι: δι’ ανατάσεως της χειρός ο Παπουτσής πήρε 10 ψήφους και ο Τζουμάκας 6…


Η ουσία είναι ότι ο Βενιζέλος δεν επέτρεψε στον Παπουτσή να είναι υποψήφιος. Πιθανόν επειδή φοβήθηκε την «ακρότητα» της υποψηφιότητας Τζουμάκα – «υποβαθμίζει την ψηφοφορία», έλεγαν τα στελέχη του στον Παπουτσή για να τον πείσουν ότι δεν εμμένουν στο γράμμα του καταστατικού από εμπάθεια προς αυτόν. Σημειώνεται ότι ενώ ο Βενιζέλος είδε μέχρι και τον ΓΑΠ, δεν είδε τον Παπουτσή λόγω της έντασης που υπάρχει ανάμεσά τους και προτιμήθηκαν ορισμένοι «ενδιάμεσοι» μαντατοφόροι.


Η συνάντηση με τον ΓΑΠ και οι μόλις 10 ψήφοι που πήρε η πρόταση για έγκριση της υποψηφιότητας Παπουτσή επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο την συμφωνία ΓΑΠ – Βενιζέλου για ομαλή διαδοχή, για την οποία σας έχουμε γράψει επανειλημμένως.


Ταυτόχρονα όμως είναι προφανές ότι ο Βενιζέλος δεν θέλει εσωκομματικές εντάσεις, ενώ μπαίνει με όρους «απόλυτης κυριαρχίας» στην κορυφή της ηγεσίας του ΠΑΣΟΚ.


Ο Βενιζέλος κατέθεσε 190 υπογραφές μελών του Εθνικού Συμβουλίου (συνολικά έχει 377 μέλη), ενώ «κέρδισε» και την υποστήριξη του Πάγκαλου ο οποίος του ευχήθηκε καλή επιτυχία και να ενώσει το κόμμα.


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Α avatar
    Α 11/03/2012 17:10:51

    Η .... δημοκρατική ..... προοδευτική παράταξη, σε όλο το μεγαλείο της!

  2. spiros avatar
    spiros 11/03/2012 17:18:31

    Πούντο πούντο το δαχτυλίδι ψάξε ψάξε δεν θα το βρεις......Μπένυ προς Προπό

  3. juliet avatar
    juliet 11/03/2012 17:20:23

    Πάμε στη δεύτερη φάση ,πρέπει να ψηφίσουν οι οπαδοί ...αν δεν πάνε ,δεν γίνεται αποδεκτή η υποψηφιότητα μένει ο ΓΑΠ πρόεδρος και όλα μέλι -γάλα.Εγώ σε στήριξα αλλά η βάση δεν ήθελε .Το έχετε σκεφτεί;

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ juliet 11/03/2012 17:44:57

      Ακραίο; !

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ juliet 11/03/2012 18:31:06

      Η ψηφοφορία θα γίνει με 2 ψηφοδέλτια, ένα βενιζέλος και ένα λευκό.
      Αν πάνε και ψηφίσουν και βγούν περισσότερα τα λευκά τι θα κάνουν; που θα βρούν ¨λευκό¨αρχηγό;

  4. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 11/03/2012 17:39:40

    Πάντως πέραν όλων των άλλων χαρακτηριστικών του Βενιζέλου που τον καθιστούν μυσητό και λαομίσητο, είναι αλήθεια ότι χρόνια είχε να δει η ελληνική πολιτική σκηνή τέτοιο γεννημένο λούζερ, τέτοια ηττοπάθεια που καμουφλάρεται με αλλόφρονα στόμφο και φύει έκφυλο αυταρχισμό και φασισταριό του κερατά.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Τιγράνης 11/03/2012 17:43:19

      Έμεινα άφωνη..εκπληκτική περιγραφή!!!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Τιγράνης 11/03/2012 19:22:53

      Φοβερη περιγραφη !Να προσθεσουμε και την ακρατη σπουδαρχια του για να δεσει το......γλυκο !

  5. aris avatar
    aris 11/03/2012 17:59:10

    Τi άλλο θα δούμε !!! Κατηγορούν για εθνικιστή το Βενιζέλο τα blog που υμνούν το ΓΑΠ
    http://logia-starata.blogspot.com/2012/03/i-blog.html

  6. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/03/2012 18:08:48

    Αποδέχομαι το βιασμό μου.

    Ελπίζω-στηρίζω-ψηφίζω ΠΑΣΟΚ.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 11/03/2012 18:26:42

      χαχαχαχαχα...το..ανέπτυξες τώρα το σύνθημα....

  7. karenin avatar
    karenin 11/03/2012 18:10:58

    H αποθέωση και η χαρά της διαπλοκής. Χρωστάει και του χρωστάνε αλιβερίσια σε όλη την πιάτσα.

  8. dadelos avatar
    dadelos 11/03/2012 18:38:01

    Ψηφιστε ΒΕΝΙΖΕΛΟ.Χορηγος επικοινωνιας, MEGA.

  9. airman avatar
    airman 11/03/2012 19:07:41

    Μπένυ γερά, βούτα είναι βαθιά!

  10. juliet avatar
    juliet 11/03/2012 19:28:55

    Αραγε; που καταλήγουμε ;Βρε, τι έπαθα η σκέψη μου απέκτησε πράσινη ανάπτυξη!

  11. airman avatar
    airman 11/03/2012 19:43:41

    Πάντως τώρα σίγουρα δεν θα βγει δεύτερος! Εκτός και αν τον προσπεράσει ο κανένας!
    Υ.Γ. Αυτό με τα λευκά να είναι περισσότερα, πως ερμηνεύεται στο καταστατικό του ΠΑΣΟΚ; Γιατί με βάση το Σύνταγμα σε εθνικές εκλογές έχει συγκεκριμένη ερμηνεία, την οποία ο Μπενίτο ως συνταγματολόγος τη γνωρίζει.

  12. βασίλης avatar
    βασίλης 11/03/2012 19:47:15

    Η Ιστορία θα γράψει οτι στις 18 Μαρτίου 2012 εκλέχθηκε αρχηγός του ΠΑΣΟΚ
    ο Μπενι Ο Τρομερός με ....% με ποιόν όμως αντίπαλο? αυτό δεν θα γράφεται στην
    πρώτη σελίδα αλλά στην τελευταία που θα γράφονται τα ποσοστά . Τόσα .....%
    ο μπένι ο τρομερός και ο ΚΑΝΕΝΑΣ .......%. Μην πιστεύεται οτι θα γράφονται
    τα λευκά η τα ακυρα, καθώς και το ποσοστό συμμετοχής γιατί όλα αυτά θα είναι
    ΝΤΟΠΗ για τον αρχηγό του ΠΑΣΟΚ. Φαντασθείτε όμως πόσα χρήματα θα
    συγκεντρώσουνε για να πληρώσουν τους απλήρωτους υπαλλήλους,τα χρέη για
    τις δαπάνες που απαιτούνται για τις σάουνες-ποδήλατα-ΔΕΗ κλπ καθώς επίσης
    και το προσωπικό του ΤΕΩΣ και της ΜΑΜΑΣ ΤΟΥ . Εκτός βέβαια απο αυτά θα πρέπει και να πάρει πόντους ο Καχριμάκης διότι θα πρέπει να οργανώσει όλες
    τις τοπικές οργανώσεις για να φανεί οτι το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ζωντανό και έχει
    πολλούς ψηφοφόρους άσχετα αυτών που βγάζουν οι διμοσκοπήσεις και με βάση αυτών θα κάνει την προπαγάνδα του με θεμιτά και αθέμιτα μέσα Ο ΕΘΝΩΣΟΤΗΡΑΣ ΜΑΣ "ΜΠΕΝΙ Ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ".

  13. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 11/03/2012 21:07:05

    Ε, κάτι θα ήξερε ο χθεσινός που γιαούρτωσε τον Μπένι!
    Σήμερα, θα έπρεπε να πέσουν πολλά γιαούρτια...
    Ακόμα και για τα προσχήματα, έπρεπε να βρεθεί τρόπος για δεύτερη υποψηφιότητα.
    Καταλαβαίναμε τι κόμμα είναι το Πασοκ, αλλά σήμερα ξεπέρασε και τον εαυτό του.
    Να φανταστούμε πως θα κυβερνούσε ο Βενιζέλος (δημοκρατικά!!!!) ,αν ποτέ ο λαός τον έκανε πρωθυπουργό ... χτύπα ξύλο ...

    ΑΥΤΟΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ!

  14. Φελίζα avatar
    Φελίζα 11/03/2012 21:16:06

    !!!!!!!!!!!!!!

  15. Φελίζα avatar
    Φελίζα 11/03/2012 21:16:07

    !!!!!!!!!!!!!!

  16. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 11/03/2012 21:29:20

    Τι που θα βρουν λευκό αρχηγό; Τόσους γιαουρτωμένους έχουν.

  17. δημης avatar
    δημης 11/03/2012 22:36:19

    ....ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΚΑΙΕΙ ΤΟΝ ΚΕΣΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ;;;;;;;;;;;;;;

  18. parsifal avatar
    parsifal 11/03/2012 22:40:49

    Ωραίος ! Περιγραφικότατος και γλαφυρότατος !

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/03/2012 23:01:24

    Ο "Φρόντο Μπάγκινς" από το καλοκαίρι το είχε το δαχτυλίδι.
    Από τον Σχιστομάτη Σμήγκολ στον Μπίλμπο (που έκανε ένα μπάμ και αυτο-εξαφανίσθηκε) και μετά στον μεγαλόσωμο Φρόντο.
    Την κοπάνησαν όμως εν τω μεταξύ καμμιά εικοσιπενταριά Χόμπιτ της συντροφιάς και μεταμορφώθηκαν σε "αντιμνημονιακά" τρόλ.

  20. νεφέλη avatar
    νεφέλη 11/03/2012 23:04:03

    Οι υπήκοοι της δώρας δεν θα πάνε να ψηφίσουν,
    να βγάλουνε και την υποχρέωση;;;

  21. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/03/2012 23:04:20

    Το φορά και το δείχνει το δαχτυλίδι, στη φωτογραφία. Επιδεικτικά.
    Το βλέπετε; Στον αριστερό παράμεσο.
    Τι να πει ο έρμος ο Παπουτσής και ο Τζουμπάκα, η εικόνα μιλάει όσο χίλιες υπογραφές.

  22. FALCON avatar
    FALCON 11/03/2012 23:27:30

    Canis Caninam non est
    Ο σκύλος τον σκύλο δεν τρώει.

  23. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 12/03/2012 01:59:16

    Μεγάλος ηθοποιός!!!!!!

  24. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 12/03/2012 04:04:58

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΝΩΜΕΝΟ ΔΟΥΝΟΥΤΟΥ
    http://www.gargalianoi.com/wp-content/uploads/2012/02/Pasokistanoi.jpg

  25. ggl avatar
    ggl 12/03/2012 18:30:51

    Tουλάχιστον τηρήθηκε κατά γράμμα το καταστατικό τους όπως συμβαίνει σε όλα ανεξαιρέτως τα δημοκρατικά κόμματα στην Ευρώπη. Δεν είναι ασυνήθιστο και η Μέρκελ και ο Σαρκοζί επανεξελέγησαν πολλές φορές και ήταν οι μοναδικοί υποψήφιοι στα κόμματά τους με ποσοστά που προσέγγιζαν το 90%. Αλλά το σημαντικό είναι ότι τηρήθηκε το καταστατικό.
    Η παγκόσμια πρωτοτυπία είναι αυτό πουέγινε στη ΝΔ το 2009. Όταν ξεκινάει μία διαδιακασία εκλογής δεν αλλάζεις το καταστατικό γιατί αυτό εξυπηρετεί μία ομάδα στο κόμμα. Δεν έχει ξαναγίνει σε κανένα ευρωπαικό κόμμα στην Ευρώπη. Μόνο σε χώρες μπανανίες συμβαίνει και η ΝΔ με καταστατική εκτροπή το 2009 έδειξε ότι είναι κόμμα μπανανία.

    • Α avatar
      Α @ ggl 12/03/2012 21:07:34

      Έλα ρε Ντόρα, ακόμα δεν το ξεπέρασες;
      Τι κακό έπαθες, που για μία φορά, εκφράστηκε και ο κόσμος, η βάση!
      Δεν την αντέχετε την δημοκρατία, όπως και το ΠΑΣΟΚ δεν την αντέχει, γι΄αυτό έχει έναν και μοναδικό υποψήφιο, ο οποίος δεν ντρέπεται να διατυμπανίζει ότι την Κυριακή 18/03/2012, θα είναι .... η γιορτή της ¨δημοκρατίας¨.
      Αυτά είναι τα φαινόμενα μπανανίας και όχι η δημοκρατικά εκφρασμένη γνώμη της βάσης.
      Αλλά, επειδή ταιριάζετε με το ΠΑΣΟΚ, σε βλέπω να συμπεθεριάζετε!

      • Καλλίξενος avatar
        Καλλίξενος @ Α 13/03/2012 00:53:52

        Η παραβίαση οποιουδήποτε καταστατικού και κυρίως του καταστατικού χάρτη της χώρας ή Θεμελιώδη Νόμου (Σύνταγμα) είναι κατακριτέα από όποιον και αν γίνεται και όποιον κι αν ωφελεί διότι τελικά βλάπτει το πολίτευμα που ο Δήμος κρατεί και ο Νόμος άρχει. Τώρα όσο αφορά τον κ. Βενιζέλο, ο άνθρωπος το πήρε το δαχτυλίδι στο μακρινό ταξίδι. Αυτοί που του το δώσανε δεν είναι διατεθειμένοι να θέσουν την επιλογή τους υπό κρίση. Σκέφτεστε, για παράδειγμα, τι θα γινόταν αν κατέβαινε και εκλεγόταν τελικά απ τη βάση από αντίδραση ίσως στον κ. Βενιζέλο ο κ. Παπουτσής ή ο κ. Σκανδαλίδης; Αυτό είναι το κρίσιμο σημείο της διαφοράς: Η ΝΔ έστω και αντικαταστατικά έδωσε στη βάση της την δυνατότητα επιλογής, ενώ το ΠΑΣΟΚ καταστατικά όχι.

    • airman avatar
      airman @ ggl 13/03/2012 01:08:26

      Την τροποποίηση τη δέχτηκαν όλοι οι υποψήφιοι. Και δόξα το Θεό ήταν μια σωστή απόφαση. Τώρα αν κάποιοι τις αποφάσεις τις κρίνουν με βάση αυτό που τους βολεύει (ή δεν τους βόλεψε), ''είναι αργά για δάκρυα Στέλλα''!