#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/12/2012 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Wall Street Journal, ο Παίσιος,η κρίση και η στροφή στο μεταφυσικό



 «Οι άνθρωποι βρίσκουν παρηγοριά στην πίστη. Παρά τις δυσκολίες που υπάρχουν στην καθημερινότητα, ο γέροντας Παΐσιος δίνει δύναμη στους ανθρώπους. Τους δίνει ένα στήριγμα». Η Αναστασία Κωνσταντίνου είναι 32 χρονών και εργάζεται ως σερβιτόρα. Είναι παράλληλα μία από τους χιλιάδες ανθρώπους που προσέτρεξαν για να προσκυνήσουν τα λείψανα του γέροντα Παΐσιου στο Ιερό Ησυχαστήριο του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης, για να πάρουν δύναμη και ελπίδα. Εκεί τη συνάντησε ο δημοσιογράφος της αμερικανικής εφημερίδας «Wall Street Journal» και μίλησε μαζί της, όπως και με πολλούς άλλους πιστούς προσκυνητές.

Η αμερικανική εφημερίδα δημοσίευσε χθες ένα μεγάλο αφιέρωμα για τον γέροντα Παΐσιο, τον άνθρωπο του Θεού, που με την ενόραση και τον λόγο που άφησε πίσω του μιλάει σήμερα κατευθείαν στις καρδιές των Ελλήνων που βασανίζονται μέσα στη δίνη της οικονομικής, αλλά κυρίως της κοινωνικής κρίσης. Αναλύει το φαινόμενο του λόγου του και τον αντίκτυπο που έχει στην ελληνική κοινωνία, η οποία αναζητά ελπίδα αλλά και νέες, πιο στέρεες βάσεις για να οικοδομήσει το αύριο. Και αφηγείται την ιστορία του: «Πριν από τρεις δεκαετίες, ένα γενειοφόρος ορθόδοξος Αγιορείτης επισκέφτηκε τη Σουρωτή Θεσσαλονίκης και έκανε μια ανησυχητική πρόβλεψη: Η Ελλάδα θα ζούσε στο μέλλον “μία μεγάλη αναστάτωση και αβεβαιότητα”, μετά την οποία θα ακολουθούσαν πείνα και πολιτικός αναβρασμός» αναφέρει ο δημοσιογράφος της «Wall Street Journal» και συνεχίζει: «Οι πιστοί υποστηρίζουν ότι αυτή η ζοφερή πρόβλεψη του γέροντα Παΐσιου, ενός ασκητικού μοναχού που πέθανε το 1994, ήταν στην πραγματικότητα μια προφητική ματιά της απότομης μεταβολής που δέχεται η χτυπημένη από την κρίση χώρα. Γι' αυτό και αυξάνει όλο και περισσότερο το ενδιαφέρον των Ελλήνων για τον ορθόδοξο άγιο άνθρωπο, καθώς παλεύουν να καταλάβουν τι μπορεί να σημαίνει αυτή η σκληρή, οικονομική κρίση που βιώνουν».

 

Ο δημοσιογράφος περιγράφει με γλαφυρό τρόπο τις εικόνες που αντικρίζει μπροστά του στη Σουρωτή, όπου τα Σάββατα «εκατοντάδες πιστοί στέκονται στη σειρά, μπροστά από τον τάφο του γέροντα, περιμένοντας τη σειρά τους για να γονατίσουν, να προσευχηθούν, να φιλήσουν τον λιτό, ξύλινο σταυρό που κοσμεί την τελευταία του κατοικία. Ζητούν τη βοήθειά του για να βρουν δουλειά, να πληρώσουν τους λογαριασμούς, να επιβιώσουν μέσα στην κρίση που έκανε άνω κάτω τις ζωές τους».

 

Και πλησιάζει τους πιστούς... «Ο Παΐσιος προέβλεψε πολλά πράγματα. Και τώρα οι προφητείες βγαίνουν αληθινές» λέει ένας από τους προσκυνητές, ο Κώστας Κατσαούνης 41 ετών, αξιωματικός του Ελληνικού Στρατού. «Προέβλεψε την κρίση. Είπε όμως επίσης ότι τα πράγματα θα καλυτερέψουν, ότι θα το ξεπεράσουμε και ότι η ευημερία θα επιστρέψει. Εχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους».

 

Πλησιάζει όμως και πανεπιστημιακούς, για να του μιλήσουν για το φαινόμενο του γέροντα που συγκινεί την Ελλάδα: «Οταν συμβαίνει ένα γεγονός, το οποίο γονατίζει μια ολόκληρη κοινωνία, οι άνθρωποι προσπαθούν να δώσουν μια θρησκευτική εξήγηση» λέει στην εφημερίδα ο Βασίλειος Μακρίδης, καθηγητής θεολογικών σπουδών και ειδικός σε θέματα της ορθόδοξης θρησκείας στο πανεπιστήμιο Enfurt της Γερμανίας.

 

Πλησιάζει τέλος και ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί με το έργο του, όπως ο Νικόλας Ζουρνάτογλου, που έχει συλλέξει σε τρία βιβλία με τους λόγους του γέροντα και εξηγεί: «Αγιοι άνθρωποι σαν τον γέροντα Παΐσιο γεννιούνται κάθε 1.000 χρόνια. Ηταν ένα δώρο που δόθηκε από τον Θεό και την Παναγία στην ανθρωπότητα».

(Από την Δημοκρατία)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 04/12/2012 14:24:59

    Λέτε στήν ἀρχή ὅτι πηγαίνει ὀ κόσμος νά προσκυνήσει τά λείψανα τοῦ Γέροντα Παϊσίου.Ὄχι τά λείψανα,γιατί δέν ἔχουν κάμει ἀνακομιδή,τόν τάφο προσκυνοῦν,ὅπως σωστά γράφετε παρακάτω.

  2. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 04/12/2012 15:05:54

    Το άρθο είναι εδώ

    http://online.wsj.com/article/SB10001424127887324469304578143271912956476.html

    Σε καμία περίπτωση δεν εκθειάζει το Γέροντα. Ούτε καν ασχολείται μαζί του.
    Είναι μια προσπάθεια "αντικειμενικής" περιγραφής του φαινομένου της στροφής απελπισμένων ανθρώπων προς το μεταφυσικό. Τίποτα παραπάνω.

    Ίσως διακρίνω και μια "δόση" ειρωνίας. (Με αφορμή στην αναφορά Paisios diet το λέω).

    • ειπα κι εγω! avatar
      ειπα κι εγω! @ Χαζούλης 04/12/2012 17:18:55

      Πρωτοσέλιδο άρθρο στη "Wall Street Journal" οι προφητείες του Γέροντα Παΐσιου
      από Capital (πρίν 7 ώρες)

      να σαι καλα ρε χαζουλη γιατι θα μας χαζεψουν ολους

  3. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 04/12/2012 15:21:01

    Η WSJ βρε παιδιά για τον παστίτσιο??????????????
    ΈΕΕΕλεος!!!!!!!!!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Κριτική Σκέψη 04/12/2012 15:42:43

      Παΐσιος είναι τ'όνομά του...

  4. Factorx avatar
    Factorx 04/12/2012 15:38:50

    Σωστός. Παρασυρθηκα απο την Δημικρατία καθ έβαλα λάθος τίτλο. Τον άλλαξα

  5. Κούκος avatar
    Κούκος 04/12/2012 17:00:08

    O γέροντας είχε για άγνωστο σε εμένα λόγο, μεγάλη πέραση στους στρατιωτικούς κύκλους και ιδιαίτερα στους στρατιωτικούς καριέρας. Ειδικά παραμονές κρίσεων στο στράτευμα...
    Οι εν λόγω ένστολοι ,μολονότι ισχυρίζονταν ότι σέβονταν το ήθος και τον ασκητικό του βίο, στη επαγγελματική τους ζωή μόνο τις αρχές που ο ίδιος πρέσβευε δεν ακολουθούσαν. Ψυχοθεραπεία πίστευαν ότι έκαναν και μάλιστα τσάμπα.

  6. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 04/12/2012 17:11:05

    Εσυ δεν είσαι κούκος αλλα μπουφος ή μπαφος στον εγκέφαλο

    • Κούκος avatar
      Κούκος @ Διηνεκης 04/12/2012 21:04:38

      Δεν καταλάβατε ακόμη στρατηγέ μου ότι οι μεταφυσικές σας ανησυχίες δεν ενδιαφέρουν κανένα για να τις επικαλείσθε. Πόσο μάλλον που τόσα χρόνια αποδείχθηκαν κίβδηλες. Όσο για τους χαρακτηρισμούς σας, σας τους ανταποδίδω. Άντε γιατί έχουμε και δουλειές..

  7. Κώστας Κοντοθανάσης avatar
    Κώστας Κοντοθανάσης 04/12/2012 17:18:47

    Λίγο σεβασμό για έναν άνθρωπο που έγινε φίλος του Θεού και βοήθησε χιλιάδες ανθρώπους με την αγάπη του και τις συμβουλές του. Κι αν δεν πιστεύετε στο Θεό, σεβαστείτε την απέραντη αγάπη που έδειχνε ο πατήρ Παΐσιος στον πονεμένο άνθρωπο και τις σωτήριες συμβουλές και παρεμβάσεις του!

  8. ΟΞΥΣ avatar
    ΟΞΥΣ 04/12/2012 17:27:50

    Μονο που η συγκεκριμενη εφημεριδα, οπως και αλλα Μμε που εσχατως "ανακαλυψαν" τον Γεροντα Παϊσιο, ξεχνουν (;) να μας πουν πως ειναι ΗΔΗ πασιγνωστος εδω και καμια 15 χρονια (τουλαχιστον), δηλαδη αμεσως μετα την κοιμηση του, οποτε κυκλοφορησαν τα πρωτα βιβλια για εκεινον. Χωρια οι ατελειωτες ουρες προσκυνητων που εσπευδαν στο Καλυβι του στο Αγιον Ορος, με αποτελεσμα να μην μπορει να ξεκουραστει δευτερολεπτο.

    Επομενως, ας μην ψανχουν καποιοι να...δικαιολογησουν την αγαπη του κοσμου για τον π. Παϊσιο προφασιζομενοι την οικονομικη κριση. Αυτη ΠΡΟΫΠΗΡΧΕ και σε εποχες καλοπερασης και παχιων αγελαδων και δεν γεννηθηκε ξαφνικα τωρα. Αλλωστε, οσοι εχουν διαβασει τα βιβλια με τις διδαχες του ξερουν καλα γιατι τοσος κοσμος τον ευλαβειται και τον θεωρει Αγιο...

    Οι υπολοιποι, ας κατσουν να πιστευουν πως για...ολα φταιει η οικονομικη κριση...

  9. Παύλος avatar
    Παύλος 04/12/2012 21:14:40

    Αντί σχολίου:
    " ....Μακάριοι εστέ , όταν ονειδήσουσιν υμάς και ψέξουσιν υμάς και είπωσιν παν πονηρόν ρήμα καθ' υμών, ψευδόμενοι ένεκεν εμού .. "
    Ιησούς Χριστός .

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Παύλος 04/12/2012 21:39:31

      Ἀγαπητέ μου Παῦλο,σέ κάθε σχόλιό σου πού διαβάζω,μοῦ δίνεις ἀφορμή νά σέ θαυμάζω ἀκόμη πιό πολύ.Τήν καλησπέρα μου!

  10. Στέφανος avatar
    Στέφανος 04/12/2012 21:52:21

    Kι αυτά που λένε ότι είπε ο γέροντας για την ελληνοτουρκική κρίση και τον γ' παγκόσμιο πόλεμο τα είπε όντως ή όχι; Τι είναι αλήθεια και τι μυθοπλασίες; Eδώ έχουν φτάσει να γράψουν κάποιοι από τους επίδοξους βιογράφους του γέροντα ότι είχε μιλήσει(λίγο πριν πεθάνει το 1992) με τον έλληνα αξιωματικό που θα έμπαινε πρώτος στην Πόλη και την Αγιά Σοφιά! Το πρόβλημα με την εν λόγω προφητεία είναι ότι ο εν λόγω ανώτατος μέχρι χθές αξιωματικός έχει ήδη αποστρατευτεί!

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Στέφανος 04/12/2012 23:21:48

      Αποστρατεύτηκε μεν, αλλά σε επόμενη γέννησή του μπορεί να ξαναστρατευτεί και να μπει στην Πόλη και την Αγιά Σοφιά.

  11. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 05/12/2012 04:42:05

    μας πήρανε χαμπάρι και μας δουλεύουνε διεθνώς ...

  12. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 05/12/2012 08:26:24

    Ας μην λοιδωρούμε κάτι που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε με τις μικρές μας δυνάμεις.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Γεώργιος 05/12/2012 08:37:59

      Σωστός Γιώργο!

  13. Φανη avatar
    Φανη 05/12/2012 13:38:27

    Στη πρωτη επισκεψη που εκαναν στον Αγιο Ορος μια παρεα τοτε golden boys περιπου το 92 βρηκαν πολυ κοσμο εξω απο τη καλυβα του γεροντα Παισιου.Λογω ελλειψεως χρονου τους μιλησε στον καθενα χωριστα χωρις να τους αφησει να πουν τι ηθελαν να τον ρωτησουν.Ολοι μειναν αφωνοι γιατι απαντησε επακριβως στα ερωτηματα που σκεφτοντουσαν.Σε συγγενικο μου προσωπο που ηταν στη παρεα μαλιστα του μιλησε αναφερομενος και σε συγκεκριμενα ονοματα.Οι περισσοτεροι εμειναν εκπληκτοι και σιωπηλοι και γυρισαν στη μονη που τους φιλοξενουσε με αναμεικτα συναισθηματα.Αποτελεσμα: το τεχνοκρατικο υποβαθρο των περισσοτερων επανεφερε μετα την εξοδο εκ του Αγ Ορους το θεμα σε θαυμασμο και διηγησεις στους απεξω, σχετικα ρηχου επιπεδου που εβαινε με τον καιρο εξασθενουμενο οταν βρεθηκε αντιμετωπο με την καθημερινοτητα.
    Υπηρξαν ομως και μερικοι που ο γεροντας Παισιος επεδρασε καταλυτικα πανω τους.Εξομολογηθηκαν στον πνευματικο της μονης για πρωτη φορα και βγαινοντας αλλαξαν τροπο ζωης δηλ απεκτησαν μονιμο πνευματικο και μετειχαν συνειδητα στη μυστηριακη ζωη της εκκλησιας. Αυτο ειμαι σε θεση να γνωριζω, το διατηρησαν μεχρι σημερα.
    Ο γερ. Παίσιος αυτο εκανε, εσπερνε το σπορο του και αν μεν επεφτε σε ευφορο εδαφος φυτρωνε, αλλιως η τον καταπατουσαν οι μεριμνες, η επεφτε σε σκληρο χωμα η τον πνιγαν τα ζιζανια...
    Εχει δε προφητευσει και το εξης καταπληκτικο: θα γινουν τετοιες θαυμαστες αποκαλυψεις κατα τη διαρκεια των γεγονοτων, που μετα θα σε τραβουν απ το μανικι για να τους πεις για το Χριστο, δεν θαχουν ομως την ιδια χαρη με τους παλιους.....
    Ο Χριστος το ειπε με μια φραση: Μακαριοι οι μη ιδοντες και πιστευσαντες.

  14. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 05/12/2012 14:40:51

    Μπράβο Φανή.Ἐγῶ εἶχα τήν εὐλογία νά τόν γνωρίσω καί προσωπικά καί νά πάρω τήν εὐχή του,τό 1989. Ὅπως ἐπίσης καί τόν π.Πορφύριο λίγο πρίν πεθάνει,μέ τόν ὁποῖο εἶχα καί μιά θαυμαστή ἐμπειρία,παρόμοια μέ τῶν συγγενικῶν σου προσώπων πού ἀνέφερες.

  15. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 07/12/2012 11:23:33

    Θα σας δώσω τη δική μου άποψη για τα θέματα αυτά ακολουθώντας κάποια βηήματα:
    1. Σκεφτείτε τί είδους άνθρωποι επισκέφτονται και παραμένουν αρκετές ημέρες στο Άγιο Όρος...από γαλαζοαίματους πρίγκιπες, μέχρι αρχηγούς κρατών, υπηρεσιών, corporations κλπ.κλπ. Άνθρωποι, δηλαδή, που κατέχουν γνώσεις, πληροφορίες και δύναμη...
    2. Οι παραπάνω ιδιαίτεροι επισκέπτες, είναι ωστόσο και αυτοί άνθρωποι...με τα ιδιαίτερα ελαττώματά τα τους και τα προταιρήματά τους...με τις ευαισθησίες τους και τις αναισθησίες τους...με τα άγχη τους...κάποια στιγμή μπορεί να λυγίσουν...λίγο πριν την επίσκεψή τους στο Άγιο Όρος...
    3. ...και τότε στο Άγιο Όρος, μόνοι μέσα σε ένα λιτό δωμάτιο, με ένα γέροντα εξομολογητή, σε ένα φυσικό περιβάλλον ιδιαίτερης ηρεμίας και γαλήνης...εξομολογούνται....δίνουν πληροφορίες...
    4. Ο γέροντας, όπως κάθε παπάς εκ των αρχαιοτάτων χρόνων που γνωρίζει το παιγνίδι της πιάτσας, δηλαδή το marketing της θρησκείας, κάνει απλά ένα promotion του προϊόντος "θρησκεία"...μεταδίδει ως "πομπός" μία πληροφορία στους "δέκτες" (δηλ. το ποίμνιο)...η οποία παρουσιάζεται μέσα από έναν μανδύα "μεταφυσικής γνώσης" ώστε να εντυπωσιασθεί με την επιβεβαίωση των μελλούμενων καταλλήλως ο "αγοραστής" του προϊόντος...και να αγοράσει ακόμη περισσότερο από το πωλούμενο "προϊόν"...

    Ωστόσο, η "πληροφορία" ως προϊόν, είτε με το περιτύλιγμα του "μεταφυσικού" είτε ως ουσιαστική διαρροή κάποιων εξομολογήσεων, παραμένει σημαντική...

    Τί λέτε;

  16. Fani avatar