04/03/2010 21:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Moody's υποβάθμισε την ... Deutsche Bank

H Moody's Investors Service χωρίς προειδοποίηση προέβη σήμερα σε πολλαπλή υποβάθμιση όλων των μεγεθών της Deutsche Bank, ανακόπτοντας το αλαζονικό Ueberplan της Γερμανίας.
Φαινόμενο ντόμινο σε εξέλιξη στην Ευρώπη που μπορεί να καταποντίσει όχι μόνο την ευρωζώνη ολόκληρη αλλά και να θέσει σε κίνδυνο την ασθενική ανάκαμψη στις ΗΠΑ;
 
DK.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eastrader avatar
    Eastrader 04/03/2010 21:54:04

    Θελω να ειμαι ο πρωτος που θα πω:Χαχαχαχαχαχαχαα.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2010 21:55:59

    Οποιοι νομιζαν οτι οι Αμερικανοί ειναι Αμερικανακια.. ειναι γελασμενοι.. το φωναζω εδω και 2 χρονια.. Την αγαπανε τη χωρα τους και αγαπουν και το χρημα. Δες Μιζενς, δες Τραπεζικα, δες.. Μονσαντο ( πατατα.. ) κλπ..

    Εμεις τι κανουμε? Η μερκελ περνιεται για εξυπνη?? ΛΟιπον ο πιο εξυπνος αρχηγος κρατους στην ΕΕ ειναι ο Μπερλουσκονι. Ειναι και τυχερος, εχει και μαφια εχει και βατικανο.. Φανταζοσαστε τον ΓΑΠ ή τη Μερκελ πρωθυπουργο της Ιταλιας? χαχαχαααααααααααααααααααααααααααααααααααα

    Ελπιζω να το πιανετε το υπονοουμενο.

    ΠΠ

  3. ΙΔ avatar
    ΙΔ 04/03/2010 22:09:25

    Πρέπει να έρπει πόλεμοs μεταξύ των αρπακτικών του χρήματοs .Μπορεί να έχουμε επανάληψη του έργου του 2008 όταν μετά απο συνενόηση μεταξύ τηs coldman kαι τηs Moody's εξετέλεσαν την Λήμαν μπράδερs.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/03/2010 22:12:13

    Το καλύτερο νέο της χρονιάς.
    Μια υποτίμηση του € πχ κατά 10% για εμάς σημαίνει μείωση του χρέους κατά 10%
    Αρκεί αύριο ο ΓΑΠ να μην πάει στην κα Μέρκελ, αλλά στο ΔΝΤ.
    Να δανειστούμε σε § και να τσακίσουμε το €
    Κέρδισες μόνο και μόνο από την συναλλαγματική διαφορά και τσακίζεις όσους θέλουν την Κέρκυρα και την Ακρόπολη.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Ο Ιθαγενής 04/03/2010 22:25:26

      Φίλε μου, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους.
      Νομίζεις ότι ο γελωτοποιός της Ευρώπης, έχει επιδέξιο κώλο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ο Ιθαγενής 04/03/2010 22:29:30

      χμμμ... ιθαγενή... Αν περίμενα να πέσει το ευρώ σε σχεση με το δολάριο, θα αγόραζα δολάρια, δεν θα δανειζόμουν...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 04/03/2010 22:33:38

      Εσύ και εγώ ναι
      Η χώρα;
      Με το ΔΝΤ κάνεις την Μέρκελ να τρέχει.
      Ασε που αρχίζεις να πληρώνεις πχ από τις δανειακές σου υποχρεώσεις όλες πλην Γερμανίας αν δεν κάτσει να μιλήσουμε όχι για αποζημιώσεις κλπ αλλά για τα κατοχικά δάνεια που έχουν υπογράψει εκπρόσωποι της Γερμανίας
      Αλλά αντί για επιδέξιους κώλους έχουμε μόνο άδεια μεταξωτά βρακιά...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 04/03/2010 22:36:39

      και για να σου συνεχίσω, οδηγείς εσύ ως χώρα το € σε υποτίμηση, αναπροσαρμόζεις εσύ ως χώρα το χρέος σου και κάθεσαι και τους βλέπεις να τρέχουν...

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Ο Ιθαγενής 04/03/2010 22:44:49

      Εσύ μιλάς για πολύυυυυ επιδέξιους κώλους σε συνδιασμό με μεγάλους...αδένες και πολύ μυαλό!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ο Ιθαγενής 04/03/2010 22:50:13

      είσαι πιο προχωρημένος... μου αρέσει!

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ Ο Ιθαγενής 05/03/2010 09:32:10

      ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩ;;;;;;;;

      δεν κατάλαβα ....μιλάει κανείς αμερικάνος.....κινέζος....κάτι άλλο;


      ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩ;;;;;;;;;;;;;;

      και μετά να παμε να γίνουμε αλβανια του χότζα(να κλεισουμε τα σύνορα και να βάλουμε πολυβολεία στις αυλές των σχολείων )


      ΕΛΕΟΣ...........
      (μην νομίζεις ότι οι αντιευρωπαϊστες είναι μόνο στην ελλάδα-εξάλλου με τα δικά σου σχόλια θα κάνουν πανυγύρια όσοι ηλίθιοι ή βαλτοί έγραψαν ότι έγραψαν)

  5. nasos avatar
    nasos 04/03/2010 23:51:34

    Κακομοίρα Deutsche Bank,από Ελληνικές επισφάλειες θα την πάθεις.

  6. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 04/03/2010 23:58:06

    Εμ ελληνικά ομόλογα έχει και αυτή θα την φάει καλά.

  7. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 05/03/2010 09:46:44

    Βρε παιδιά....
    Ποιοί είναι αυτοί οι muddy's;
    Τι είναι αυτοί οι άνθρωποι που ανεβοκατεβάζουν το επίπεδο της ζωής μου;Δεν πρέπει να αναρωτηθούμε;Τί πρέπει; να χαίρομαι που φτύνουν τώρα και άλλους; Δεν καταλάβαμε ακόμα ότι ο εχθρός είναι η Ε.Ε.;Ότι εμείς την πληρώνουμε γιατί είμαστε πιο πρόσφοροι, και
    ότι στόχος είναι να μην γίνει η Ε.Ε. ποτέ ένωση πραγματική;
    Δεν έχουμε συνειδητοποιησει ότι η μόνη μας ελπίδα σαν έθνος είναι η πραγματική ολοκλήρωση της ΕΝΩΣΗΣ..........και όσο το πράγμα εκρεμεί και οι αποφάσεις παίρνονται όχι από ΜΙΑ κυβέρνηση αλλά από "παράγοντες" (που είναι οι πολιτικοί κάθε χώρας ξεχωριστά) η πορεία της Ε.Ε. (βλέπε η πορεία μας)προδιαγράφεται μελανή....δηλαδή διαλυτική.....

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/03/2010 09:55:43

    Δεν κατάλαβα, δανειζόμαστε φθηνότερα κατά 2$; ναι ή όχι;
    Τι έκανε η ΕΕ για εμάς;
    Να μην πω ότι αν είχαμε το εξοπλιστικό πρόγραμμα της Ισπανίας ή της Ιταλίας δεν θα χρειαζόμαστε να δανεσιτούμε τόσα;
    Οι επιλογές πλέον δεν είναι οικονομικές αλλά πολιτικές.
    Είμαστε πελάτες των αγορών που μας βρίζουν που αγοράζουμε τα προιόντα τους και μας πουλούν τα οπλικά τους συστήματα.
    ή διαπραγματεύεσαι ή προσκυνάς
    Εγώ φίλε μου είμαι πολύ Ελληνας για να προσκυνήσω.
    Γιατί υπάρχουν τα πρόβατα υπάρχουν και τα κριάρια.
    Προτιμώ να κουτουλώ από το να μου ζητούν να πουλήσω την Κέρκυρα ή την Ακρόπολη για να πάρω υποβρύχια και αεροπλάνα.

  9. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 05/03/2010 10:32:12

    Δεν έχει μόνον Ελληνικά ομόλογα η Deutsche Bank. Έχει και Ισπανικά και Ιρλανδικά και Βρεττανικά. Και της έχουν ξεμείνει στο υπόγειο μπόλικα αμερικάνικα papers με σύνθετα προιόντα στεγαστικών δανείων. Ξέρετε, Fanny Mae, Fred ή από κρατικοποιθείσες τράπεζες. Junks!
    Τις πέραν του Ατλαντικού (και τις Βρετανικές) τις κλείσανε ή τις κρατικοποιήσανε. Οι Γερμανοί Bankiers μόνον υποβαθμίστικαν (ριζικά), πρέπει να λένε και ευχαριστώ!

  10. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 05/03/2010 10:41:25

    Τα junks έχουν διασπαρεί παντού και τώρα λίγο λίγο γίνεται γνωστό ποιοί κρύβουν "μουτζούρη" στην τράπουλά τους.
    Μήπως είχε τελικά δίκιο εκείνος ο μεγάλος "αντικαπιταλιστής" George Soros που έλεγε τις προάλλες ότι το καπιταλιστικό σύστημα μπήκε σε μεγάλες αναταράξεις;

  11. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 05/03/2010 11:06:53

    Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αρχίζει "κυνήγι" εναντίον των κερδοσκόπων: Έχουν ήδη κληθεί στις Βρυξέλλες για διευκρινήσεις τραπεζίτες που είναι ύποπτοι ότι επιβάρυναν την ελληνική πιστωτική κρίση με ριψοκίνδυνα οικονομικά "στοιχήματα".
    Επίσης, σύμφωνα με την Financial Times, η Comission ζήτησε από τράπεζες να κάνουν επακριβή έλεγχο σχετικά με δραστηριότητές τους, τις σχετικές με ασφάλιστρα ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου. Ενώ το Υπουργείο Δικαιοσύνης των ΗΠΑ έχει ζητήσει από τα hedge funds να αποθηκεύουν και να διαφυλάσσουν προκειμένου να υποστούν έλεγχο, τα έγγραφα τα σχετικά με "στοιχήματα" για την πτώση του ευρώ.
    (από τον spiegel.de)΄.
    Frau Merkel, es ist Krieg und wir gehen hin.
    Κε Παπανδρέου, κε Σαμαρά και λοιποί, έχουμε οικονομικό "πόλεμο" και είμαστε στο μέσο του πεδίου της μάχης.

  12. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 05/03/2010 14:26:09

    Καιρος να πουν μερικοι τα πραγματα με το ονομα τους
    Στο κατω κατω αυτε οι Αμερικανικες τραπεζες και οργανισμοι πριν μερικα χρονια με τις λαμογιες τους προκαλεσαν την κατερευση του παγκοσμιου συστηματος επανηλθαν με δανεικα και αγυριστα απο την χρεωμενη κυβερνηση τους και τωρα βγαινουν να κρινουν τους αλλους σαν να ειναι παπες με το αλανθαστο.
    Ε ας βγει καποιος να τους βαλει στη θεση τους, και ας κοψει και καποιους κολους επιτελους

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Crash&Burn 05/03/2010 15:19:42

      Δέστε τις ζώνες, ίσως έρχονται οι πραγματικές αναταράξεις και tornados, το Ελληνικό πρόβλημα ήταν απαλό αεράκι!