03/03/2010 21:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Moody's έτοιμη να υποβαθμίσει την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδα μαζί με 4 ακόμα τράπεζες ;;;

Προσέξτε τι γράφει το http://www.zerohedge.com

 Oops: Moody's Puts National Bank Of Greece (And Four Other Banks) On Downgrade Review 

 Μια διάσωση που δεν ήταν διάσωση.

Τίποτα δεν χειρότερο από μια ημέρα σαν τη σημερινή, όπου κάθε πληροφορία ή φήμη ακύρωνε την προηγούμενη.

Πριν από μία ώρα η Moody's "εξυμνούσε" τις πρωτοβουλίες της κυβέρνησης να αυξήσει το όριο των συντάξεων στα 100 χρόνια, τη μείωση των μισθών κατά 100% και να υποθηκεύσει την Ακρόπολη.

Δεν πρόλαβε να σταλεί το τελευταίο bit του πακέτου της πληροφορίας και ακολούθησε νέα ανακοίνωση της εταιρείας, στην οποία η Moody's εκφράζει την πρόθεσή της να υποβαθμίσει 5 ελληνικές τράπεζες, ανάμεσά τους και την Εθνική Τράπεζα, της οποίας η αξιολόγηση είναι αυτή τη στιγμή Α2 (υπενθυμίζουμε ότι το Titlos που όλοι ψάχνουν βρέθηκε αναρτημένο στην επίσημη ιστοσελίδα της τράπεζας).

Το ερώτημα είναι αν μπορεί η Εθνική να υποβαθμιστεί ανεξάρτητα και να μην συμπαρασύρει σε δίδυμη υποβάθμιση και το ίδιο το ελληνικό κράτος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eastrader avatar
    Eastrader 03/03/2010 21:51:33

    Κακος μπελας μας βρηκε με αυτους.Αλλα ετσι ειναι,μαθανε πως γα....τε, πλακωσαν και οι γυφτοι.Δεν βρισκονται και τιποτε αλλοι να χρεωκοπησουν ετσι να σταματησουν να ασχολουνται μονο με εμας.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/03/2010 21:54:01

    Οι τραπεζες ζουν (αναποτελεσματικά, σε ένα μέχρι τώρα άνετο καρτελάκι) από εμάς και τις εταιρίες μας. Όταν δεν έχουμε, δεν θα δίνουμε, απλό. Από τις τράπεζες θα ξεχαρβαλωθεί το μαγαζί, εκτός αν μας αγοράσουν σούμπιτους οι Αζέροι ή οι Αμπουνταμπιανοί...

    Μην κοιτάτε που δεν βούλιαξε το ΧΑ ακόμα...

    • alone avatar
      alone @ archaeopteryx 03/03/2010 22:33:15

      archaeopteryx

      Εχει θεμα για σενα αποψε.

      http://www.anixneuseis.gr/?p=5586

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 03/03/2010 22:53:56

      σοβαρά παιδιά βλέπω ασχολούνται με το θέμα... Τρέμω...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ archaeopteryx 04/03/2010 09:50:16

      Δυστυχώς αρχαιοπτέρυγα ήδη προσπαθούν να μας συμπαρασύρουν μαζί τους και πρώτα να κλείσουν εμάς πριν κλείσουν οι ίδιες. Πελάτες δεκαετιών με άψογη συνεργασία (πληρωμών, τζίρων από χρηματοδοτικά προιόντα) βρίσκονται εκβιαστικά από τις τράπεζες μπροστά σε καινοφανείς καταστάσεις με κλεισίματα κεφαλαίων κίνησης και δεσμεύσεις κεφαλαίων. Για ψάξτε το λίγο. Και η Εθνική πρωτοστατεί δυστυχώς...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 04/03/2010 11:42:59

      Υπάρχει και η Deutsche Bank..
      Ξέρετε, με τον Ελβετό πρόεδρο, που ήλθε προχθές!
      Γιατί, οι Σερβικές και Λεττονικές που εξαγόρασαν ήταν καλύτερες;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 04/03/2010 12:15:34

      Εδώ κάποιοι Γερμανοί βουλευτές του Ελεύθερου Δημοκρατικού Κόμματος (ξέρετε, έχουν εκείνον τον τωρινό Υπουργό Εξωτερικών), ζητάνε ν' αγοράσουν ολόκληρη Κέρκυρα, σε δυό - τρείς τράπεζες θα κολώσουν;
      Άλλωστε, οι ίδιοι περίπου είχαν ζητήσει να πάρουν και ολόκληρη τη Μαγιόρκα!
      Έ ρε Γιόσκα Φίσερ που τους χρειάζεται! Πού έλεγε "το καλύτερο πράγμα που έφτιαξε ο Θεός είναι το λουκάνικο". Απίστευτοι φλώροι και χλεχλέδες κάποιοι νεότεροι Γερμανοί: Αντί Rotwurst και Extra Bock Schwarz mit 11% Alkohol, γυρεύουν τώρα τζιτζιμπίρα και μπουρδέτο!

  3. NC avatar
    NC 03/03/2010 22:15:00

    Ειδα τον ιστοχωρο που αναφερεται και βρηκα οτι εγραφε τις προαλλες οτι ο ΓΑΠ θα παραιτηθει, συνεπως καμμια σοαβαροτης !!!!
    Ετσι με αυτο τον τροπο διαδιδονται οι φημες ... εχουμε που εχουμε τα ζορια να μασαμε και την φημολογια τους δεν λεει ...

    Ακολουθει το λινκ με την "ειδηση" περι παραιτησεως ΓΑΠ

    http://www.zerohedge.com/article/rumors-greek-prime-ministers-resignation-are-greatly-exaggerated-if-completely-warranted

    ευχαριστω

    • ambrosiac avatar
      ambrosiac @ NC 04/03/2010 01:05:24

      Χρειαζεται να το παρακολουθησει κανεις λιγον καιρο το ΖΗ για να μπει στο ιδιοτυπο χιουμορ του ;)

  4. Orestios avatar
    Orestios 03/03/2010 22:51:46

    Αρχαίε, ποιά θα κλείσει πρώτη από τις πέντε? Ποιά δεύτερη? Ποιά τρίτη? Ποιά τέταρτη? Ποιά πέμπτη?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 03/03/2010 22:56:02

      2 είναι ζορισμένες, μία μικρή μία μεγαλύερη. Δεν θα αφήσουν καμία να σκάσει, θα είναι καταστροφικό, απλά θα υποβαθμίζοντσαι όλες μαζί παρέα. Έτσι φτιάχτηκαν, μαζί, έτσι θα φθίνουν. Τι είπα; "Μαζί" Σύνθημα τράπεζας που αντέγραψε το πασόκ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 03/03/2010 22:58:36

      Πολύ μεγάλες για να καταρρεύσουν. Like Obama.
      Λες να έχουμε ενίσχυση των τραπεζών, ενώ γίνεται άγρια επιδρομή στους κόπους των ελλήνων?
      Θα πέσει πολύ γέλιο.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Orestios 04/03/2010 11:38:04

      Μήπως μια δυό απ' αυτές θέλουν τον Γερμανό τους;
      Όπως ο ΟΤΕ, που τον έλαβε;

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/03/2010 00:34:10

    Στην παρακάτω ανάρτηση του antinews:
    http://www.antinews.gr/?p=36087
    ο συγγραφέας της ανάρτησης, απαντώντας σε κάποιο σχόλιο, ανέφερε ότι είναι θέμα χρόνου να ξαναρχίσει η σπέκουλα για νέα μέτρα.

    Μήπως η πρόθεση για υποβάθμιση της "Εθνικής" είναι το... εναρκτήριο λάκτισμα της νέας σπέκουλας; Μήπως τελικά είναι όλα στημένα για να φανεί ότι δήθεν "σύρεται" (τραβάτε με κι ας κλαίω) ο Γιωργάκης να προσφύγει στο ΔΝΤ;

  6. neotera avatar
    neotera 04/03/2010 00:45:58

    Αν τα μέτρα γίνουν αποδεκτά ο γιωργάκης εξασφαλίζει στους 40 και βάλε μεγάλους κλέφτες τη συνέχεια της ρεμούλας για κάποιους μήνες. Εβαλε κι ο Μητσοτάκης το χεράκι του με τις δηλώσεις του ψες να "ματώσει" για τα καλά ο ελληνικός λαός για να πιούν οι βρυκολακες της ΑΛΗΤ να χορτάσουν,που δε χορταίνουν ποτε...
    Ομως αυτά είναι παρηγοριά στο σύστημα των "άρρωστων" για εύκολο χρήμα νταβάδων με τα κουραδοκάναλα. Διότι η παγκόσμια κρίση επιστρέφει τώρα γιγαντωμένη...
    /

  7. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 04/03/2010 11:10:46

    Η ενεργή "μαύρη τρύπα" είναι στα μη εξυπηρετούμενα αρκετών επιχειρήσεων (εμπορικές και οι πάμπολλες μικρές κατασκευαστικές).
    Η "κοιμώμενη" βόμβα στα στεγαστικά δάνεια ιδιωτών. Δεν έχει γίνει ακόμη διόρθωση τιμών στα ακίνητα (σε αντίθεση με άλλες χώρες, όπου η φούσκα έσκασε αμέσως), αλλά ... οικονομικό αγαθό είναι, δεν μπορεί να ξεφεύγει από την κυκλικότητα στον αιώνα το άπαντα. Οι υποθήκες είναι γραμμένες ψηλά. Θ' αναγκαστούν να κάνουν κάποια στιγμή revaluation, στα θεμελιώδη. Μακροπρόθεσμα, δέν γίνεται να έχεις κόστος κατασκευής 1500 και να γράφεις υποθήκες στην εμπορική τιμή 5000. Είναι ακράια στρέβλωση, τιμωρήσαι.