#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/10/2010 23:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H φωτογραφία της εβδομάδας



Επόμενη μετάθεση : Κουρδιστάν!

Κενυάτικα ρυμουλκά προσπαθούν να ξεκολλήσουν την τουρκική φρεγάτα F-494 Gokceada απο την είσοδο του λιμένα της Μπομπάσα.(βλέπε σχετικό άρθρο)

http://www.enkripto.com/2010/10/h.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. A.M. avatar
    A.M. 07/10/2010 23:48:37

    Νόμιζα ότι το Κουρδιστάν δεν έχει θάλασσα.

    Εκτός και αν απ το ναυτικό τους μετατάξουν όλους αξ/κούς και ναύτες στα ..μουλάρια για να κουβαλάνε πολυβόλα στα βουνά.

    Είναι πάντως ανεκδικήγητοι! :lol:

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ A.M. 08/10/2010 01:49:56

      Στη λίμνη Βαν......

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 07/10/2010 23:50:14

    Μάλτα γιόκ!
    Κένυα χαϊβάν!
    Ελλάδα σαματά μπαχτσέ?! (αμήν παναγία μου)

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/10/2010 23:51:16

    Και το πολεμικό μουσείο δεν είναι στα ανοιχτά πελάγη αλλά έχει ναύτες, έχει και.... Τζούλιες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 07/10/2010 23:55:04

      Να ήταν μόνο το πολεμικό μουσείο S.A.
      Ακόμη δεν έχεις δει τίποτα.

  4. Orestios avatar
    Orestios 07/10/2010 23:53:41

    Η θαλασσοκράτειρα Τουρκία!!!!!
    χαχαχαχαχαχαχαχα
    Αυτά τα βλέπουν τα γιουσουφάκια του "στρατηγικού βάθους"?

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ Orestios 07/10/2010 23:56:42

      Εμείς ακολουθούμε το δόγμα του στρατηγικού πάτου.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Φαινότυπος 08/10/2010 00:26:23

        Η κυβέρνηση GAP θέλεις να πείς. Όχι εμείς. Μην φτάνεις στο επίπεδο Πάγκαλου με τα δόσματα του απόπατου.

      • ΝΙΜΑ avatar
        ΝΙΜΑ @ Φαινότυπος 08/10/2010 11:19:09

        +1000

  5. Κάποιος avatar
    Κάποιος 07/10/2010 23:56:25

    Καπουδάν Μπουνταλά!

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 08/10/2010 00:44:20

    Μουλαρ παπόρ!!!

    Μπουνταλά σοφερ!!!

    :P :P :P

  7. liotsos avatar
    liotsos 08/10/2010 01:10:49

    Τουρκικη ναυτοσυνη...ουστ μεμετια φορεστε και μπρατσακια σας.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ liotsos 08/10/2010 01:28:23

      :lol:

    • Μήτσος avatar
      Μήτσος @ liotsos 08/10/2010 12:49:56

      prosexe mhn rikseis kana f16 kai (ksana)gelane kai oi petres liotso!

  8. Alkis avatar
    Alkis 08/10/2010 12:11:32

    Το συγκεκριμένο ρεπορτάζ βγήκε από το protothema.gr!

    • Εν Κρυπτώ avatar
      Εν Κρυπτώ @ Alkis 08/10/2010 12:58:21

      κάνεις λάθος, το συγκεκριμένο ρεπορτάζ βγήκε απο πληροφορίες Κενυάτικων μέσων.

      τραβάγανε τα μαλλιά τους οι άνθρωποι με το κακό που πήγαν να πάθουν

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/10/2010 12:52:39

    Τριζουν τα κόκκαλα του ναυάρχου Χαιρεντίν Μπαρμπαρόσσα!

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/10/2010 12:53:23

    Κι έσκισε τους χάρτες του ο Πίρι Ρέις.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Θείος 08/10/2010 13:09:37

      ο Πιρι Ρεις εχει χαρτογραφησει και τον νοτιο Ατλαντικο με απιστευτη ακριβεια απο Ανταρκτικη εως Βραζιλια... φοβερος τυπος! να τα λεμε ολα.

      Ειδικα την Ανταρτκινη την εχει χαρτογραφησει οπως ηταμ πριν τους σημερινους παγους στην ακτογραμμη και αυτο αποτελει ενα μυστηριο.

      ΠΠ

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/10/2010 13:23:35

        Χρησιμοποίησε κατά δική του δήλωση και χάρτες των αλεξανδρινών χρόνων, που με την σειρά τους είχαν στηριχθεί σε ακόμα παλαιότερους χάρτες, πιθανώς Αιγυπτιακούς περίπου από το 4000 πΧ, προτού οι ακτές της Ανταρκτικής καλυφθούν με πάγο εξαιτίας του φαινομένου της μετάπτωσης του άξονα της Γης.
        Βέβαια όλα αυτά αποτελούν υποθέσεις και έχουν γραφτεί πολύ ακραία σενάρια.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/10/2010 13:23:36

        Δεν χαρτογράφησε ο Πίρι Ρέις την ανταρκτική. Απλά ο πιο παλιός χάρτης που την περιγράφειόπως πραγματικά είναι κάτω από τους πάγους, και που έχουμε σήμερα στη διάθεσή μας, ανήκε σε αυτόν. Αυτός μάλλον τον πήρε από κάπου αλλού και βρέθηκε στα χέρια του. Είναι αντίγραφο αντιγράφου αντιγράφου κ.ο.κ.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/10/2010 13:50:57

        Το πιθανότερο, συνεργάστηκε με Πορτογάλους θαλασσοπόρους που είχαν φθάσει ως εκεί. Ο ίδιος έκανες εξερευνήσεις στον Ινδικό Ωαεανό, από Μαδαγασκάρη έως Ινδονησία και Αυστραλία.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/10/2010 13:56:59

        Θείο, δεν είναι θέμα αν είχε φτάσει μέχρι εκεί. Ή αν είχαν φτάσει Πορτογάλοι. Όποιος και να είχε πάει, πάγο και πιγκουίνους θα έβρισκε. Η Ανταρκτική ήταν σκεπασμένη με πάγους από χιλιάδες χρόνια πριν. Αυτό είναι το θέμα. Ότι ο χάρτης την περιγράφει όπως είναι κάτω από τους πάγους. Σχήμα που μάθαμε τη δεκαετία του `50 με ηχοβολές κλπ του Νασιοναλ Τζεογκράφικ Σοσάϊετυ.

      • χρηχα avatar
        χρηχα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/10/2010 14:06:06

        διαβάστε τον Τιμαίο του Πλάτωνα...σε κάποιο σημείο περιγράφει :ΠΩΣ ΠΑΣ ΑΜΕΡΙΚΉ απ'τα στενά του Γιβρλτάρ τόσες μέρες πλευση προς την Βρετανία...από εκεί τόσε ημέρες για Γροιλανδία...τόσες ημέρς ο περίπλους αυτής...τόσες ημέρες από εκεί για Καναδά στην έξοδο των λιμνών...άνοδος των ποταμών....πόσες ημέρες ρυμούλκηση από την στεριά των πλοίων και μετά κατάπλους του Μισισιπή για να φτάσεις στη πολή του ήλιου...(παρεμπιπτώντος υπάρχουν ερείπια μιας τέτοιας πόλης στην παραλιακή περιοχή της λουιζιάνας)

        φυσικά τα ονόματα είναι σημερινά αλλά αξίζει τον κόπο να κάνετε μια παραβολή....

      • χρηχα avatar
        χρηχα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/10/2010 14:07:40

        Υ.Γ. στο ίδο κείμενο ο Πλάτωνας χαρακτηρίζει τον ατλαντικό "κλειστή θάλασσα"...δηλαδή ότι περικελιεται από παντού από στεριά...

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ Ο Θείος 08/10/2010 13:56:13

      μπαρμπαρόσα και πίρι ρέϊς....και όλο το οθωμανικό ναυτικό...δεν ήταν αμελητέα δύναμη....

      οι ναυτικοί και τα πληρώματα ήταν τις περισσότερες φορές χριστιανοί ,αλλά και οι μουσουλμάνοι ήταν εξισλαμισμένοι ναυτικοί από γενεές ναυτικών....

      είναι στοιχεία που μας δείχνουν ότι σε επίπεδα λαών είμαστε σε μεγάλα ποσσοστά κοινής καταγωγής...

      αυτό κράτησε την οθωμανική αυτοκρατορία ενωμένη στους αιώνες....

      όταν οι διαφορετικού θρησκεύματος κοινής καταγωγής λαοί ξέχασαν την κοινή καταγωγή (με καταλύτη την γαλική επανάσταση και την νέα θεωρία έθνους- κράτους) ,μεσολαβόντας και οι μεγάλες δυνάμεις που ήθελαν την διάλυση του μεγαλύτερου ,μέχρι τότε εχθρού τους,άρχισαν οι εθνικοαπελευθερωτικοί αγώνες....

      το μόρφωμα που είχε σχηματιστεί απ'τον μεγαλέξανδρο και τους ελληνιστικούς χρώνους γεωγραφικά έμενε ανέπαφο σχεδόν μέχρι το 1922,άσχετα πόσες φορές μεταλάχθηκε εσωτερικά...

      η σημερινή πολυδιάσπαση ακολουθεί περίπου το μοντέλο στο οποίο είχαν διαμορφώσει τον χώρο οι λατίνοι μετά την άλωση του 1204...


      από τότε δουλεύουν συστηματικά οι δυτικοί και κρατάνε τον χώρο διασπασμένο προς δικής τους τέρψη και κερδοφορία....


      σε όσους αρχίσουν και σκίζουν "τα ιμάτιά τους" διαβάζοντας αυτές τις γραμμές...ας σκεφτούν σε ποιό χώρο ευδοκιμούσαν οι πρόγονοί τους μερικές γενιές πρίν.....(ή έστω τους αφήναν να ζήσουν στην χειρότερη περίπτωση...γιατί αν ήταν στόχος η πλήρης εξαφάνιση των αλλοθρήσκων...μέσα στους αιώνες "σκλαβιάς "οι δυνάστες θα είχαν φαντάζομαι πολλές ευκαιρίες να το πραγματοποιήσουν....και δεν θα χτίζαν δίπλα στα δικά τους τεμένη και μια εκκλησία ,όταν κάναν ανοικοδόμηση...(δέστε οι περισσότερες "βυζαντινές εκλησίες"στα χωριά και αλλού πότε είναι χτισμένες)

      Υ.Γ.:Η μεγαλύτερη καταστροφή του ελληνισμού το 1922, ήταν εμπνεύσης γερμανών ταπεζιτών με μοχλό δράσης έναν γερμανό σύμβουλο του σουλτάνου απόστρατο στρατηγό κόμη φόν τάδε(δεν θυμάμαι το όνομά του τώρα)

      να μην πάμε στην σημερινή μιζέρια....ποιοί οργανώνουν και καταστρώνουν....

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ χρηχα 08/10/2010 14:15:57

        Άν δεν είχαμε τα καβαλλημένα καλάμια και άδεια κεφάλια, Βενιζελικά και Λαικά, ίσως υπήρχε και σήμερα ακμαίος μειονοτικός Ελληνισμός σε Μικρά Ασία και Πόλη. Με ισχυρή πολιτισμική και οικονομική θέση.
        Έπεσαν εύκολα στην παγίδα και έγιναν εργαλείο γι άλλες δυνάμεις, "ζήτησαν τα πάντα" και χάσαμε ότι είχαμε σίγουρο.
        Οι Γερμανοί τραπεζίτες ήταν το κερασάκι σε μια δική μας τούρτα σκουληκιασμένη από μέσα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ χρηχα 08/10/2010 14:31:30

        Θα υπηρχαν τοσοι Ελληνες στην Τουρκια οσοι και Αρμενιοι.
        Η επανασταση των Νεοτουρκων αφου διαπιστωσε οτι δεν ηταν δυνατη η δημιουργια ενος οθωμανικου εθνους απο ολους τους λαους της Αυτοκρατοριας ειχε αποφασισει την εκκαθαριση των χριστιανικων μειονοτητων απο οσα εδαφη θα διατηρουσε.
        Αυτο επεσπευσε και τους βαλκανικους πολεμους.Με τον ενα ή αλλο τροπο η Τουρκια θα γινοταν κανονικο κρατος και το μονο που παιζοταν ηταν η εκταση της.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ χρηχα 08/10/2010 14:37:57

        Ισως το ένα, ίσως το άλλο, αλλά το μόνο σίγουρο είναι αυτό: Ότι έγινε δεν ξεγίνεται.

      • χρηχα avatar
        χρηχα @ χρηχα 08/10/2010 22:30:40

        δεν ήταν ένας....ήταν η γραφειοκρατία και η αριστοκρατία της πόλης που νόμιζε ότι δεν κινδυνεύει από τίποτε και όλοι οι κίνδυνοι είναι μακρυα....

        Η αποσύνθεση ξεκινάει περίπου το 1100 με την αντιπαλότητα πολιτικών και στρατιωτικών , με τους πολιτικούς και τους γραφειοκράτες να υπερυσχύουν σε δολοπλοκίες και μηχανοραφίες αφήνοντας το στρατό ξεβράκωτο και έρμαιο των εισβολέων ...από φόβο μην τους πάρουν οι στρατιωτικοί την κουτάλα άφησαν τα σύνορα αφύλαχτα....

  11. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 08/10/2010 14:53:10

    Για ψάξε εσύ, που λες ότι για την κακοδαιμονία του Βυζαντίου φταίνε οι επάρατοι δυτικοί και μόνο, να βρείς το όνομα του Βυζαντινού εκείνου λαμόγιου που ευθύνεται για την διάλυση του Βυζαντινού στόλου ήδη από τών ημερών του Ιωάννη Κομνηνού. Και έκτοτε το Αιγαίο έγινε έρμαιο πειρατών και ευάλωτο στις δυτικές δυνάμεις. Ο καθένας ερμηνεύει εδώ μέσα την ιστορία χωρίς να έχει διαβάσει ιστορία.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/10/2010 14:53:19

    Το γεγονός της προσάραξης μου εξάπτει τη φαντασία. Μάλλον οι τύποι με τη φρεγάτα ήταν εκεί ως μέρος του ναυτικού αποσπάσματος που κυνηγά τους Σομαλούς πειρατές.
    Κάποιος τοπικός κάπταιν Τζάκ Σπάρροου, προφανώς με σκαμπαβία με ρηχή καρίνα, τους παρέσυρε έντεχνα στα αβαθή.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ο Θείος 08/10/2010 14:57:04

      Μου θύμισε ένα περιστατικό πριν από χρόνια που ένας τύπος πνίγηκε στα ... ντουζ, πριν μπει στη πισίνα. Κατάπιε νερό και έσβησε. Πριν καν βουτήξει!

  13. kiki avatar
    kiki 08/10/2010 14:58:29

    Τουρκικου εθνους.Οχι οθωμανικου.Ο Νταβουτογλου λεει για οθωμανικο εθνος.
    Και πας μη τουρκος ,εξολοθρευεται και σημερα.
    Το οτι απο τοτε το 1922,μεχρι και σημερα η Ελληνικη Δημοκρατια συμπεριφερεται ως υποτελης επαρχια,της Οθωμανικης αυτοκρατοριας,αυτο πρεπει να ερευνηθει απο ψυχιατρους.
    Και εχεις δικιο Θειο οτι εγινε δεν ξεγινεται,το προβλημα ειναι μην ξαναγινεται.Αυτο το τελευταιο φοβαμαι.

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/10/2010 16:10:55

    ΒΟΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!

    • ErnestoChe avatar
      ErnestoChe @ Σπύρος 08/10/2010 19:13:53

      Nαι, αλλά τα βόδια βολτάρουν εξω απο Ραφήνα και Σούνιο συχνά. Καλά τα γιούχα απ' τον καναπε, εκτονώνουν...