#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/12/2010 09:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H «συμμαχία των προθύμων» βρίσκεται στα πρόθυρα της διάλυσης



Είναι εμφανής το τελευταίο διάστημα η αλλαγή στάσης, η αλλαγή ρότας των εξαπτέρυγων. Η κομπανία PASOK and friends, η «συμμαχία των προθύμων» βρίσκεται στα πρόθυρα της διάλυσης.

Την αρχή έκανε ο Καρατζαφέρης, ο οποίος βλέποντας το κίνδυνο να μείνει χωρίς ρόλο, στην προοπτική δηλαδή το δεξί δεκανίκι της κυβέρνησης να το παίζει πλέον η Ντόρα, άλλαξε φρασεολογία και επιχειρήματα.

Και η Δημοκρατική Αριστερά αρνήθηκε να ψηφίσει το πολυνομοσχέδιο του ΥΠΟΙΚ, αφαιρώντας από την Κυβέρνηση  πολύτιμες κοινοβουλευτικές εφεδρείες.

Η μεγάλη έκπληξη όμως είναι η αλλαγή στάσης της Ντόρας Μπακογιάννη απέναντι στην Κυβέρνηση Παπανδρέου, καθώς η πρόεδρος της Δημοκρατικής Συμμαχίας πολλαπλασιάζει την κριτική και τις επιθέσεις της στα πεπραγμένα του ΠΑΣΟΚ.

Είναι προφανές ότι η κα Μπακογιάννη, αντιλαμβανόμενη ότι η συντριπτική πλειοψηφία είναι αντίθετη με την κυβερνητική πολιτική, επιχειρεί να διεκδικήσει το δικό της μερίδιο από την εντεινόμενη δυσαρέσκεια των πολιτών, γεγονός που εκτιμά ότι θα βοηθήσει  τη Δημοκρατική Συμμαχία να ξεφύγει από τα κάτωθι του ψυχολογικού ορίου του 3% ποσοστά, τα οποία της δίνουν οι πρώτες δημοσκοπήσεις ο οποίες ακολούθησαν την ίδρυση του κόμματος.

Η πολιτικός που όχι μόνο ψήφισε το Μνημόνιο, αλλά και στήριξε με όλους τους τρόπους και σε όλα τα μέτωπα την Κυβέρνηση τους τελευταίους μήνες, τώρα καταφεύγει στην κριτική προς αυτήν μπας και μπει στην ερχόμενη Βουλή.

Μιας και η κα Μπακογιάννη έχει κάνει διαλέξεις περί λαϊκισμού, μήπως αναγνωρίζει στη στάση της ψήγματα καιροσκοπισμού και πολιτικάντικης συμπεριφοράς και νοοτροπίας;

Τις προάλλες, για παράδειγμα, εμφανίστηκε στην εκπομπή της τηλεόρασης του ΣΚΑΪ, άσκησε κριτική στην πολιτική της Κυβέρνησης, ενώ συμπλήρωσε πως δεν σκοπεύει να ζητήσει η ίδια από τον Γιώργο Παπανδρέου συνάντηση, αν και θα ανταποκριθεί, εφόσον μια τέτοια πρωτοβουλία τη δρομολογήσει ο Πρωθυπουργός.

Αφήνει δηλαδή και την πόρτα ανοικτή, σε περίπτωση που τη θυμηθεί ο ΓΑΠ. Θα σας καλέσει, μην άγχεσθαι. Κάτσε λίγο να μαζέψει τη δική του κοινοβουλευτική ομάδα που φυλλοροεί και θα ασχοληθεί εκ νέου με τις φίλιες δυνάμεις.

Σχετικά με τα χαμηλά ποσοστά που της δίνουν οι δημοσκοπήσεις, η Ντόρα Μπακογιάννη ανέπτυξε την εξής συλλογιστική: «Είναι καλύτερο να πάμε από κάτω προς τα πάνω, παρά ανάποδα, όπως συνέβη πολλές φορές στο παρελθόν με άλλα κόμματα» ήταν η αποστροφή της προέδρου της Δημοκρατικής Συμμαχίας.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο από κάτω, να πάτε πιο κάτω και ύστερα ακόμη παρακάτω, καθώς αν δεν καταγράφει μια πολιτική κίνηση δυναμική στην αρχή, χαιρετίσματα στην εξουσία, αλλά δεν θα επεκταθώ καθώς έρχονται και γιορτινές ημέρες και δεν είναι στις προθέσεις μου να σας στενοχωρήσω.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xbab avatar
    xbab 18/12/2010 09:39:36

    Καλώς, δεν αναφερθήκατε όμως στο ρόλο που διαδραμάτισαν στη διαμόρφωση των αποτελεσμάτων υπέρ του ΠΑΣΟΚ των περιφερειακών και δημοτικών εκλογών....

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ xbab 18/12/2010 11:33:09

      Θεωρώ ότι το αντινιούζ έχει αναφερθεί εκτενώς στις περιφερειακές και δημοτικές

  2. xenios avatar
    xenios 18/12/2010 10:06:58

    Η μανδάμ Ντόρα, είδε σε πρόσφατη δημοσκόπηση, τα ποσοστά της να αγγίζουν το 2%. Ξέρει ότι έχει ήδη τελειώσει, απλά παίζει το τελευταίο της χαρτί, που θα είναι η αποχώρηση 5-6 ακόμα βουλευτών από την ΝΔ, μόνο και μόνο για να φθείρει τον Σαμαρά.

    Το κεφάλαιο Μητσοτάκη, μάλλον έκλεισε…

    • man8os avatar
      man8os @ xenios 18/12/2010 13:08:37

      Δεν μπορει πλεον να το κανει. Ποιος θα φυγει? Ουτε ο Κυριακος.
      Αντε καμια Ελσα που ειναι πολιτικο πτωμα.

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 18/12/2010 10:32:57

    Οδυσσέα

    το 2,8 που δίνουν οι δημοσκοπήσεις είναι 1,5 με 2% .

    Σου λένε οι εταιρείες για να της πουλήσουμε και εκδούλευση ας την βάλουμε στο 2,8 αλλά και για να διατηρήσουμε και την σοβαροτητά μας ας την έχουμε και στο όριο αφού δεν το περνάει.

    Ετσι και εγώ τα βύσματα που με πιέζανε να τα περάσω τα έκοβα με 4,5 και χάρη τους έκανα αφού έπρεπε να τους βάλω μονάδα και δεν τους πέρναγα για να το ξεφτιλίσω το θέμα

    Προχθές απάντησα σε τηλεφωνική έρευνα της Μέτρον Ανάλυσης κατά πόσον είναι αξιόπιστες οι δημοσκοπήσεις.

    Καταλαβαίνεις τι απάντησα.

    Το εντυπωσιακό ήταν η τελευταία ερώτηση που έκλειναν την έρευνα και ήταν τι κόμμα ψηφίζεται. Γιατί άραγε;;

    H Ντόρα πάει εκπληκτικά. Μάλιστα αφού δεν βρήκε τίποτα ποιό φρέσκο ψώνισε κατεψυγμένο Ανδριανόπουλο σαν τα φαγκριά που πουλάνε στους τουρίστες στο Τουρκολίμανο το καλοκαίρι.

    Μετά την τελευταία της ανακοίνωση εναντίον της ΝΔ για την επίθεση στο Χατζηδάκη είμαι πεπεισμένος ότι το μένος της εναντίον της ΝΔ έγινε ψύχωση.

    Καλά το 40% του 30% που πήρε η ΝΔ στις τελευταίες εκλογές και κατείχε η Ντόρα είναι 2,8.
    Περίεργα μαθηματικά.

    Πρέπει να ομολογήσουμε ότι ο Γιώργος Καρατζαφέρης είναι μια όαση στην μαύρη πολιτική ζωή της χώρας.

    Κατά τα λοιπά Καλά Χριστούγεννα στην παρέα του antinews και ας ελπίσουμε την νέα χρονιά να μην συναντηθούμε στον γκισέ του ταμείου ανεργίας.

    Γιώργος Παπανδρέου ή Θάνατος.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Aris. A 18/12/2010 11:39:44

      Κόψιμο με 4,5? Σαδιστικό. Θυμάμαι κάποιον που έβαζε 4,5 στις λευκές κόλλες για να εξυψώσει το φρόνημα των φοιτητών...

    • against New World order avatar
      against New World order @ Aris. A 20/12/2010 02:43:02

      ή στα σισίτια

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/12/2010 10:59:45

    Καλημέρα Οδυσσεύ.
    Ευτυχώς που υπάρχεις κι εσύ που ασχολείσαι λίγο με τη Ντόρα γιατι πέραν της γνωστής παρέας των Χανίων, του Mega, του Alter και της πλατείας Κολωνακίου, μάλλον δεν ασχολείται κανείς άλλος. Εγώ πάντως έχω προτείνει λύση στο πρόβλημα h--p://www.antinews.gr/?p=76567 . Λίγο δύσκολη βέβαια αλλά τι να κάνουμε...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/12/2010 11:31:27

      xaxaxa άστα Γιάννο το παρελθόν δεν αλλάζει

  5. ΑΝΤΙΣΥΜΜΑΧΙΚΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΣΥΜΜΑΧΙΚΟΣ 18/12/2010 11:23:17

    ΟΙ ΦΑΜΙΛΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ, ΣΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΧΡΕΩΣΗ- ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ .

    Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ Η ΑΡΧΟΜΑΝΗΣ ΝΤΟΡΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΕ ΝΑΥΑΓΙΟ...

    Αγανακτισμένος πολίτης προς Ντόρα
    ( προς αμετανόητη, αρχομανή και αχρεία)

    Ντόρα δεν σε θέλω πια…
    Πάρε την παρέα σου και άντε γεια !!!.

    Ντόρα από τα πολλά που μου 'χεις καμωμένα
    δε σε θέλω πια δε σε θέλω πια
    τα σωθικά μου τα 'χεις φαγωμένα
    δε σε θέλω πια δε σε ξαναψηφίζω πια

    ΜΕ ΓΕΡΙΚΗ ΓΑΙΔΟΥΡΑ ΝΕΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΙΑ (νέο κίνημα) ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!

    ΕΙΚΟΣΙ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ Η ΝΤΟΡΑ ΠΡΩΤΕΡΓΑΤΗΣ (ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ Η ΣΤΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ) ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΣΚΗΝΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΕΡΓΟ ,ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΝΤΡΙΓΚΕΣ,ΤΙΣ ΔΙΑΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ...

  6. ΕΝΑΣ avatar
    ΕΝΑΣ 18/12/2010 11:30:57

    Το οναμα Ντορα αποτελει ηδη πολιτικο ανεκδοτο.Εδω εφτασε στο σημειο να πει πως η επιθεση στον χατζιδακη εγινε λογω της αντιμνημονιακης στασης των βουλευτων της ΝΔ(χαχαχα).Εσυ κυρα Ντορα Μητσοτακη-Μπακογιαννη-Κουβελου(και..βλεπουμε!!),εαν περναγες απο την πορεια θα σε ερεναν με ροδοπεταλλα που εισαι υπερ του δντ,μνημονιου και τροικας..Ε ρε μυαλο που κουβαλανε μερικοι ανθρωποι και θελουν μετα να τους παιρνουν και στα σοβαρα.Τελος θεωρω υπερβολικο το 1,5-2,0% των δημοσκοπησεων.Ζητημα εαν πιανει κοντα στο 1%..

  7. Panos avatar
    Panos 18/12/2010 12:12:23

    Απαντάμε στους υποστηρικτές του Μνημονίου

    "Το μη χείρον βέλτιστον":

    Το σοβαρό ενδεχόμενο της άμεσης αναδιάρθρωσης του χρέους!

    Γιατί πάμε σε δημοψήφισμα ή βουλευτικές εκλογές

    περισσότερα στο www.pythari.gr

  8. SAVVAS avatar
    SAVVAS 18/12/2010 12:24:32

    Δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείται κανείς με τα κατακάθια του κόπρου της πολιτικής ζωής στον τόπο μας.

  9. SERT avatar
    SERT 18/12/2010 12:25:39

    πάντως θα παρατηρήσατε πολλοί ότι η νδ έγινε επιτέλους συντεταγμένο κόμμα.Το είδατε;Εγώ δεν την θυμάμαι ποτέ πλην των παραμονών του 04.
    Θυμάστε από το 93 και μετά που ο κάθε πρόεδρος εξέφραζε μια άποψη και αμέσως πεταγόταν η κόρη του δράκουλα να πεί την αντίθετη;
    Εγώ τη νδ έτσι δεν την έχω δει.Και μολονότι επήλθε η διάσπαση από την κόρη του αποστάτη δεν΄πάει άσχημα.
    Τελικά ήταν πολύ απλό.....ήταν κάτι που έπρεπε να αποτολμήσει και ο εβερτ και ο Καραμανλής

  10. man8os avatar
    man8os 18/12/2010 13:13:54

    Αχρηστη σαν πολιτικος, αχρηστη σαν διασπαστρια, ανικανη σαν καιροσκοπος, αδιαβαστη σε φιλοσοφια, καθυστερημενη σε σκεψη, αργη σε αντιδρασης, γεματη μισσος και κακια. Αυτη ειναι. Η ΔΥΣΗ.

  11. ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 18/12/2010 15:37:19

    ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΣΑΣ ΚΝΕ
    Σύγχρονοι Εκοφίτες ΕΑΑΚ-ΑΝΤΑΡΣΥΑ
    http://www.redwildwind.blogspot.com

  12. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 18/12/2010 15:54:35

    Μήπως η κυρία Ντόρα (όπως τεκμαίρεται από τις τελευταίες δηλώσεις του Κυριάκου) ετοιμάζει την επιστροφή της στο μαντρί, εκλιπούσης πάσης άλλης διεξόδου και ελπίδας με την ΔΗΣΥ;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 19/12/2010 00:29:23

      Θα δείξει, Πάντως τυχαίες δεν είναι οι δηλώσεις του Κυριάκου

      • man8os avatar
        man8os @ Μικρός Οδυσσέας 19/12/2010 01:37:38

        Δεν πρεπει να επιστρεψει. Αφου εφυγε τελειωσε.

  13. Στέργιος avatar
    Στέργιος 18/12/2010 16:45:26

    Η επιτήδευση τού Καρατζαφέρη είναι τόσο εξώφθαλμη όταν μιλάει κατά τού Μνημονίου που προκαλεί αηδία.

    Η Ντόρα δεν θα μπορέσει ποτέ να συνταχτεί με τους αντιμνημονιακούς. Το κόμμα της έχει τουρμποκαπιταλιστική, νεοφιλελεύθερη και παγκοσμιοποιητική ιδεολογία, την ιδεολογία που καταστρέφει τον κόσμο δηλαδή. Αν άρει την υποστήριξή της στο Μνημόνιο, ό,τι μάζεψε σε πολιτική δύναμη (κάτι ταλιμπάν τύπου Μάνου και Ανδριανόπουλου) θα εξατμιστεί.

    Και μην ξεχνάτε ότι το 2% που της δίνουν οι στημένες και αβανταδόρικες δημοσκοπήσεις πρέπει να παρομοιαστεί με το 12% που έδιναν στο ΚΕΠ τού Αβραμόπουλου το 2000, λίγο πριν ο Αρκάς νάρκισσος δει ότι δεν τον έπαιρνε να μπει στη Βουλή και βάρεσε διάλυση.

    • man8os avatar
      man8os @ Στέργιος 18/12/2010 18:11:09

      To 2.4 που της δινουν ειναι 1.5-1.8 οπως θα μετρηθει στις εκλογες.

  14. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 18/12/2010 20:55:35

    Ρε παιδιά,μπορεί κάποιος να μου πει αν σωστά θυμάμαι; Νομίζω ότι η Ντόρα δεν έχει γίνει ακόμα πρόεδρος της συμμαχίας των προθύμων,αυτό μάλλον θα γίνει με ένα συνέδριο (λέμε τώρα και κανένα καλαμπούρι να περνά η ώρα) γύρω στο Μάρτιο.
    Μήπως το μετάνιωσε ή σκέφτηκε καλύτερα να βρει άλλον τρόπο εκλογής μην την πατήσει πάλι και βγεί κανένας Κιλτίδης ή Μαρκογιαννάκης πρόεδρος και αναγκαστεί να ζωστεί και πάλι τ'άρματα;;;;;;

  15. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 18/12/2010 21:45:57

    Το ΔΗ.ΣΥ., εγώ θα επιμένω πως είναι η ΔΗμοσιοποίηση της ΣΥνομωσίας του μητσοτακέϊκου, η Ντόρα δεν το έστησε γιατί περίμενε την προκοπή του, ως κόμμα.
    Το έστησε ελπίζοντας, ότι ευρισκόμενο στο υπογάστριο της Ν.Δ. θα πλήξη τον Αντώνη τόσο, που θα μπορέσει να επιστρέψει λίαν συντόμως, «διά την σωτηρία του»!
    Είχε τη διαβεβαίωση ότι είναι ιδιαιτέρως αρεστή στους έξω, υπολόγιζε πως είχε καβάτζα την προίκα από τον ομογάλακτο αδελφό Καρατζαφέρη, είχε σχεδόν όλο το μιντιακό κατεστημένο προκλητικά με το μέρος της και νόμισε πως την παίρνει να κάνει τα διαχρονικά μητσοτάκεια παιχνιδάκια!
    Τώρα έντρομη μπροστά στην αλήθεια, θα βάλει θεούς και δαίμονες να προμοτάρουν την επανασύσταση της μεγάλης κεντροδεξιάς παράταξης.
    Δεν έχει πάρει χαμπάρι πως είναι τελειωμένη πολιτικά και καλά θα κάνει να ασχοληθεί με το γράψιμο καμιάς αυτοβιογραφίας, σχετικής με τα κέρδη που αποκόμισε από την υπονόμευση αντιπάλων και από την εκμετάλλευση νεκρού.
    Θα γίνει αναμφίβολα best seller, σε όσους τους αρέσουν τα θρίλερ!

    • man8os avatar
      man8os @ Αφροδίτη 18/12/2010 22:20:39

      Σωστο και αυτο.

  16. O ΑΘΗΝΑΙΟΣ avatar
    O ΑΘΗΝΑΙΟΣ 18/12/2010 22:48:51

    ΝΤΟΡΑ ΕΣΥ Η ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΣΟΥ … ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ… ΟΔΗΓΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑΣ ,ΤΗΣ ΦΑΥΛΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΑΧΡΕΙΩΣΗΣ..

    ΝΤΟΡΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΩΡΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΝΤΟΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥΣ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ…, ΠΟΥ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΟΜΑΝΙΑ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ , ΜΑΖΙ ΔΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΡΩΜΕΝΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΥΣ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ( ΤΑ ΓΙΟΥ-ΣΙΟΥΦΑΚΙΑ ΣΟΥ ) ΑΠΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ…

  17. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 19/12/2010 10:22:18

    Σκούπισμα όλοι, να πάνε σπίτια τους.

  18. o politikos avatar
    o politikos 19/12/2010 23:44:58

    Μόνο όταν περιφρονείς σε τέτοιο προσβλητικό βαθμό την νοημοσύνη του ελληνικού λαού, είναι δυνατόν να ξεστομίζεις τα ακόλουθα:

    Ντόρα ¨ (Ας το κάνουμε αναλαμβάνοντας τις ευθύνες μας. Ακόμα και αν ο λαός θελήσει να μας αντικαταστήσει. Καλύτερα οι 300 να αναλάβουν τις ευθύνες τους παρά να παρασύρουμε στον όλεθρο έναν ολόκληρο λαό» κατάληξε η πρώην υπουργός.

    Μα, τόσο κρετίνους περνάει η Ντόρα τους Έλληνες; Ή νομίζει ότι ζούνε σε άλλο πλανήτη;

    Η ίδια η Ντόρα αποτελεί το πλέον φθαρμένο πολιτικό υλικό και γύρω της έχουν ΣΥΜΜΑΧΗΣΕΙ-ΣΥΝΑΣΠΙΣΤΕΙ όλα τα φθαρμένα παλαιοκομματικά υλικά, που όχι απλώς αφαίμαξαν την χωρά , αλλά και την οδήγησαν στην ξενοδουλία και στον εξωφρενικό δανεισμό


    Δεν χρειαζόμαστε αυτούς που καταχρέωσαν και έβλαψαν την Ελλάδα !!!

    Δεν γίνεται να χτίσουμε νέα οικοδομήματα με παλιά, με φθαρμένα υλικά!!!

  19. against New World order avatar
    against New World order 20/12/2010 02:44:09

    μην φοβάστε την Ντόρα έχει πάρει την ευχή του πατέρα της, θα πάει πολύ καλά..........