#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2013 21:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H πρόταση 9 σημείων του Α. Σαμαρά που αλλάζει την πολιτική ατζέντα



Η πρόταση που κατέθεσε ο πρωθυπουργός στους δύο πολιτικούς αρχηγούς, περιλαμβάνει εννέα σημεία τα οποία μπορούν να αλλάξουν όλη την πολιτική ατζέντα και να γίνουν η αρχή για μια καινούργια... αρχή της κυβέρνησης.

Η ουσία είναι ότι ο Αντ. Σαμαράς πήρε και πάλι το παιχνίδι πάνω του και είναι αυτός που ρυθμίζει το μέλλον της κυβέρνησης και της χώρας. Στο κλίμα της απόφασης του ΣτΕ, που προφανώς ήταν γνωστή από ώρα στο Μαξίμου, η πρόταση περιλαμβάνει τα εξής:

1. Η συγκρότηση διακομματικής προσωρινής διοικούσας επιτροπής με τυπική απόφαση του υπουργείου Οικονομικών η οποία θα αναλάβει να προσλάβει απαραίτητο προσωπικό δημοσιογράφων, τεχνικών και οποίας άλλης ειδικότητας απαιτείται για να λειτουργήσει προσωρινά νέο πρόγραμμα της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης και θα καταρτίσει το προσωρινό πρόγραμμά της.

2. Η επιτροπή θα έχει θητεία μέχρι τη συγκρότηση των οργάνων του νέου οργανισμού.

3. Η άμεση κατάθεση του ν/σ για τη νέα ραδιοτηλεόραση και η κάλυψη μέσω ΑΣΕΠ των θέσεων όπου απαιτείται σε φορείς του δημοσίου.

4. Συζήτηση για τη νέα ραδιοτηλεόραση και τον αριθμό των εργαζομένων.

5. Ορισμός αξιόπιστου στρατηγικού συμβούλου για την υλοποίηση αυτών των αποφάσεων.

6. Ορισμός αρμόδιου υφυπουργού με αρμοδιότητα αυτή την υπόθεση χωρίς να παραμερίζεται ο κυβερνητικός εκπρόσωπος.

7. Ανασχηματισμός μετά το συνέδριο της ΝΔ.

8. Συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας και

9. Συζήτηση για τον καλύτερο συντονισμό των κομμάτων που στηρίζουν την κυβέρνηση.

«Θέλω να αναβαπτίσουμε τη σχέση μας για να μην παραδώσουμε τη χώρα στο λαϊκισμό, για να μην πάμε σε εκλογές, για να μην παραγραφούν αδικήματα από την υπόθεση της λίστας Λαγκάρντ, για να μην ακυρωθεί η ευκαιρία του αγωγού ΤΑΡ σε συνδυασμό με τη ΔΕΣΦΑ που αναβαθμίζουν γεωστρατηγικά τη χώρα», φέρεται να δήλωσε κατά τη σύσκεψη ο Αντώνης Σαμαράς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/06/2013 21:20:22

    Να μας πουν ακριβώς ποιες υπηρεσίες του Δημοσίου χρειάζονται εργαζομένους και τι αριθμό η κάθε υπηρεσία με βάση το οργανόγραμμα. Π.χ. δημόσια νοσοκομεία, Εφορείες αρχαιοτήτων, κλπ. Όχι γενικα και αόριστα "πρόσληψη ίσου αριθμού εργαζομένων μέσω ΑΣΕΠ για υπηρεσίες του Δημοσίου". Γιατί αυτό ακούγεται πολύ λαϊκίστικο και παλαιοκομματικό.

  2. Εν πολέμω avatar
    Εν πολέμω 17/06/2013 21:35:57

    Το μπαλάκι; Ποιό μπαλάκι;
    To θαμπό γυαλί ράγισε.
    Εκλογές θα γίνουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
    Αλλά μετά το Σεπτέμβριο.

  3. Εν πολέμω avatar
    Εν πολέμω 17/06/2013 21:39:16

    Το ΣΤΕ απέμπλεξε το θέμα, πάμε παρακάτω.

    • Ο κύβος ερρίφθη avatar
      Ο κύβος ερρίφθη @ Εν πολέμω 18/06/2013 12:47:45

      Φώτισε λίγο το ομιχλώδες τοπίο. Έχουμε δρόμο ακόμη για την απεμπλοκή.

  4. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 17/06/2013 21:44:21

    Οι εκλογες μας μαραναν........Αν ειναι να γινονται εκλογες για τα συντεχνιακα πελατακια του βαθεως κρατους επειδη τα.........θιξαμε τοτε ειμαστε σαν χωρα ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ. Δεν ειμαστε ικανοι ουτε 2000 κοπροσκυλα να διωξουμε??? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΛΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΧΩΡΑ.......ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ???

  5. new.fe avatar
    new.fe 17/06/2013 21:47:46

    Γελαει ο κοσμος παιδια εχουμε γινει ρεζιλι.Ο απομηχανης θεος ΣτΕ σε απευθειας συνδεση με μαξιμου εδωσε την λυση.Επιτελους ειδα και τον πρετεντερη να χαμογελαει.

    • Tasos avatar
      Tasos @ new.fe 17/06/2013 21:55:47

      Δηλαδή περίπου ο Σαμαράς έδωσε 9 σημεία και το 10ο (το κρίσιμο) το έβαλε το ΣτΕ που για 1η φορά στα χρονικά έβγαλε απόφαση στο άψε-σβήσε.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ new.fe 17/06/2013 23:31:01

      Γύρισες από το Σύνταγμα; Τι έλεγε από κόσμο; Έμαθα λαοθάλασσα...

      • zikos.fe avatar
        zikos.fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 17/06/2013 23:42:30

        Παρτυ εκανε ο μικρος χαχαχα

      • zikos.fe avatar
        zikos.fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 17/06/2013 23:54:36

        Ελα πλακα σου κανω.Ως συνηθως καμμια 10αρια αναρχομπαχαλοι και 5-6 πακιστανοι.

  6. tassos avatar
    tassos 17/06/2013 21:52:39

    Τελικά η εκτίμηση που είχα κάνει επιβεβαιώθηκε. Το ΣτΕ έλυσε το γόρδιο δεσμό και όλοι ευχαριστημένοι. Πάμε για άλλα......

  7. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 17/06/2013 22:08:25

    Και γιατί να μην γίνουν τελικά;
    Αν κάνουμε τόση φασαρία για 2000 υπάλληλους απο τον πλέον βολεμένο οργανισμό,πώς θα φύγουν άλλοι 13.000 του χρόνου και απο πού;;;
    Τότε πόσο να υποχωρησει ο Σαμαρας και φαντασου τι προϋποθέσεις θα θεσουν οι εταίροι!!

    • Εν πολέμω avatar
      Εν πολέμω @ Μεγάλες στιγμές 18/06/2013 00:53:52

      '' Και γιατί να μην γίνουν τελικά;''
      Κάντε ένα τηλέφωνο στη Μέρκελ να της πείτε το συλλογισμό σας. Έχει στρωμένο τραχανά η σωτήρας μας και δεν είναι καθόλου ευγενικό να την ενοχλούμε τέτοιες ώρες....
      Μην είστε αχάριστος!

  8. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 17/06/2013 22:13:14

    Δεν θα υπάρξουν άλλα,το πράγμα δεν τραβαει και φανηκε καθαρά ποιοι εχουν την ευθύνη.Στην επόμενη διαφωνία θα εχουμε τα ίδια;
    Και εγώ που δεν ήθελα εκλογές αρνούμαι τετοιους εκβιασμούς και μαγκιές.Ας γίνουν και ας αποφασίσει ο λαός,στο φινάλε δεν θέλω ενα βήμα εμπρός και δύο πίσω για τα καπρίτσια των δύο συμμαχων.
    Να αποφασίσει ο λαός και να λουστεί και τις συνεπειες

  9. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 17/06/2013 22:13:18

    Εντάξει το ΣΤΕ έκανε την δουλειά του. Πρόσφερε και ο αλέξης την απαραίτητη στήριξη στον αντώνη,οταν αποφάσισε να διοργανώσει μια συγκέντρωση την ώρα που συνομιλούσαν ο χοντρος και ο κυρ φώτης με τον αντώνη στο μαξίμου...
    Αν δεν συμφωνήσουν με τον αντώνη, όπου τουλάχιστον μπορούν να συνομιλούν και να έχουν λόγο θα πρέπει να πάνε γονυπετείς στον τσίριζα, να τους δεχτεί πρώτα ο ρούντυ και η ρόζα και μετά να τους αποδεχτεί ο αλέξης ως υποτελείς και όχι ως συναιτέρους όπως τώρα.
    Δεν είναι τόσο τρελοί για να αυτοκτονήσουν..
    Ολα θα λυθούν, τα μπάνια του λαού είναι υπεράνω όλων...ακόμη και της ερτ.
    Λίγη πίεση απο εδώ ,λίγη απο εκεί,ένα ψεγάδι υποχώρησης του αντώνη για να χρυσώσει το χάπι και με την βοήθεια όλων δόθηκε λύση .
    Δεν θα θυσιαστεί η χώρα στην ποδιά της μπήλιως.
    Μόλις πιάσουν δουλειά οι εισαγγελείς και ο διοικητής της νέας ερτ, όλα θα ξαναγυρίσουν στα ίσια τους..
    Ο καπιταλισμός δεν πέφτει κιόλας για την ελιά της μπήλιως.

  10. leak avatar
    leak 18/06/2013 01:09:22

    Eγώ που εχω βγάλει αρκετές φωτογραφίες με το κινητό, να στείλω να με προσλάβουν στην Νεριτ ως τεχνικό? Λογικά θα μου δώσει πολλά μόρια το ΑΣΕΠ.
    Και με 5000 το μήνα πηγαίνω.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ leak 18/06/2013 10:39:57

      Το χρόνο;

  11. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 18/06/2013 10:56:45

    XAMENOΙ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ
    Μήνες τώρα παρακολουθούμε μια σκληρή παρτίδα πόκερ μεταξύ των τριών κομμάτων του Κυβερνητικού σχήματος.Η ΕΡΤ αποτελεί απλά το τελευταίο σήριαλ των εμπλοκών (ορισμός εν κρυπτώ και με Προεδρικό Διάταγμα 6 αναπληρωτών υπουργών και υφυπουργών, ιθαγένεια, αντιρατσιστικό, προγράμματα ανεργίας, αποπομπή Κικίλια, από ΟΑΕΔ κ.λπ.).Το βέβαιο είναι ότι η Ελλάδα δεν διαθέτει κουλτούρα κυβερνήσεων συνεργασίας απο την μία πλευρά και από την άλλη η ρευστότητα λόγω της πολύμορφης και πολυεπίπεδης κρίσης που βιώνει η Ελληνική κοινωνία επηρεάζει και την συνοχή των πολιτικών κομμάτων που συμμετέχουν στην Κυβέρνηση.

    Σε αυτά τα δύο σημεία θα πρέπει να εστιαστεί η σκέψη μας και να προχωρήσει η διεισδυτική μας ματιά. Η Αναβάπτιση της σχέσης των κυβερνητικών εταίρων, ο επαναπροσδιορισμός των προτεραιοτήτων,ο υπερκερασμός των δυσλειτουργιών , το πραγματικό διακύβευμα της συνολικής προσπάθειας .Κατά συνέπεια ο ανασχηματισμός αποτελεί κομβικό σημείο της προσπάθειας επανακαθορισμού της πολιτικής των κυβερνητικών εταίρων καθώς θα αποτελέσει και αφετηρία για ένα νέο ξεκίνημα με δεδομένη την βούληση των τριών πολιτικών αρχηγών να οδηγήσουν την χώρα εκτός της κρίσης η οποία και την ταλανίζει

    Στην Ελληνική πολιτική σκέψη κυριαρχεί η λογική της ποδοσφαιροποίησης. Ποιός κέρδισε, ποιός έχασε και γιατί και πόσο έχασε. Στην λογική αυτή εντάσσονται πληθώρα άρθρων και παρεμβάσεων τόσο αρθρογράφων και αναλυτών όσο και απλών αναγνωστών.Η Ελληνική πολιτική σκέψη σε όλα της τα επίπεδα τρέφεται απο την επιτακτική ανάγκη της νίκης κατά του πολιτικού αντιπάλου μόνο που εδώ ο πολιτικός αντίπαλος δεν είναι αυτός που φαίνεται.Θεωρώ κατά συνέπεια χαμένους στην μετάφραση του μηνύματος όσους κινούνται με τις παρωχημένες αυτές λογικές.Θα τολμούσα να τους χαρακτηρίσω και πολιτικά απολιθώματα μιας Ελλάδας που ευτυχώς δεν θα επιστρέψει ξανά και που θα ζεί για λίγο ακόμα

    Οπως έγραψα και παραπάνω στην Ελλάδα δεν υπάρχει κουλτούρα κυβερνήσεων συνεργασίας κατά συνέπεια δεν μπορούμε να προστρέξουμε σε προηγούμενη εμπειρία Τα δεδομένα μεταβάλλονται, αλληλεπιδρούν πλήθος παραγόντων ,υπάρχουν κενά, αλληλοκαλύψεις,ανταγωνισμοί.Το σημείο εξισορρόπησης αλλάζει συνεχώς , απαιτούνται νέες στρατηγικές, νέες προσεγγίσεις, Όμως το πλέον βασικό είναι να αντιληφθούν μαι και καλή άπαντες πως ο αντίπαλος τους ο πολιτικός είναι εκτός κυβερνητικού σχήματος και ο αντίπαλος τους έχει όνομα λέγεται Υστέρηση της Ελλάδας και όσοι συνειδητά ή μή την υπηρετούν.Κατά συνέπεια το αποτέλεσμα της συλλογικής προσπάθειας το καρπώνονται και οι τρεις κομματικοί εταίροι και πιστώνεται και στους τρεις κυβερνητικούς εταίρους.Πρέπει μια και καλή να γίνει κατανοητό πως έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί η εποχή των μονοκομματικών κυβερνήσεων και άπαντες να εργαστούν και να ενσκήψουν επάνω σε αυτη την λογική βάση για το καλό του Εθνους μας