08/12/2009 13:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H ευρωπαϊκή αριστερά έχει μείνει από βενζίνη



Ενώ η «δεξιά» ρεπουμπλικανική πλευρά στην Αμερική προσπαθεί απεγνωσμένα να πείσει τον κόσμο της, πως η χώρα οδηγείται επικίνδυνα προς τα αριστερά, υπό την ηγεσία του προέδρου Ομπάμα, όλα τα στοιχεία δείχνουν πως στην Ευρώπη, οι ψηφοφόροι κινούνται προς τα δεξιά. Ακόμη και οι πανίσχυροι Πορτογάλοι σοσιαλιστές, έχασαν τη πρωτοκαθεδρία τους και τώρα αναζητούν κυβερνητικούς συμμάχους αλλού. Στη Γερμανία, η μεγάλη επιτυχία της Angela Merkel, έχει βάλει στην άκρη την ανάγκη συνεργασίας με τους σοσιαλδημοκράτες, και η κυβέρνησή της, ενισχυμένη από τους «φιλελεύθερους» θα είναι πολύ πιο συντηρητική από ότι ήταν έως πρόσφατα. Το γερμανικό SDP, μπορεί να συνεχίσει από μόνο του τη σοσιαλιστική του πορεία, αν και ο αριθμός ψήφων που πήρε στις τελευταίες εκλογές ήταν ο μικρότερος στα τελευταία 50 χρόνια. Μπορεί μάλιστα να αποπειραθεί να γίνει ακόμη πιο αριστερό, συσπειρώνοντας όλους τους απογοητευμένους  σοσιαλίζοντες και αριστερούς ψηφοφόρους. Θέλουν όμως οι Γερμανοί να γίνουν ακόμη πιο δεξιοί; Σίγουρα θέλουν τη Merkel στο τιμόνι, καθώς τη θεωρούν σταθερή αξία. Η επανεκλογή της αυτό απέδειξε. Όλο το βάρος της προεκλογικής της εκστρατείας ήταν η ανάγκη κεντροδεξιάς κυβέρνησης, προκειμένου να διορθωθούν οι ζημιές που προκάλεσε η παγκόσμια οικονομική ύφεση. Και αν κρίνουμε από τις επιθυμίες του κυβερνητικού της συμμάχου Guido Westerwelle, αρχηγό των «Ελεύθερων Δημοκρατών», οι μειώσεις φόρων που θα αναγκαστεί να επιβάλλει η γερμανική κυβέρνηση, σίγουρα θα σημάνουν και μια μεγάλη μείωση στη κοινωνική πρόνοια που έως πρότινος ήταν βασικό χαρακτηριστικό  του γερμανικού κράτους. Σε πολιτικό επίπεδο, η επανεκλογή της Angela Merkel δεν βοηθά και πολύ στην αμερικανική πολεμική προσπάθεια, τόσο στο Ιράκ όσο και στο Αφγανιστάν, καθώς η γερμανική διάθεση για προσφορά στρατευμάτων είναι σχεδόν μηδενική. Αυτή άλλωστε είναι και η επιθυμία του γερμανικού λαού.

Γενικά στην Ευρώπη, όπως όλα δείχνουν, οι λαοί δεν επιθυμούν μεγάλες αλλαγές, ακόμη και αν δεν είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένοι από τις κυβερνήσεις που έχουν. Όπως φαίνεται, η ευρωπαϊκή αριστερά έχει μείνει από βενζίνη. Το εργατικό κόμμα της Βρετανίας δεν ελπίζει και σε πολλά, ενώ το γαλλικό σοσιαλιστικό κόμμα είναι πέραν πάσης σωτηρίας. Οι ηγέτες του αλληλομισούνται και όλοι μαζί μισούν τη Segolene Royal που αποκάλυψε την ένδεια σοβαρών ανθρώπων αλλά και πολιτικής ιδεολογίας εντός του κόμματος. Το εκλογικό σώμα προτιμά άλλα πιο νεανικά ή και ριζοσπαστικά κόμματα, όπως τους πράσινους, τους ακροαριστερούς κλπ. Η Segolene Royal και ο Nicolas Sarkozy, παραμένουν οι πλέον κινητικοί και δραστήριοι πολιτικοί σε ολόκληρη τη Γαλλία.

Όλα αυτά δεν φαίνονται να αγγίζουν την Αμερική, στην οποία και διεξάγεται μια τεράστια υποτιθέμενη μάχη τόσο στο κογκρέσο όσο και στα ΜΜΕ, μεταξύ αριστερών και δεξιών, προκειμένου να σωθεί ο πλανήτης από τη παγκόσμια τρομοκρατία, και να αντιμετωπιστεί η παγκόσμια οικονομική και περιβαλλοντική κρίση! Όλα αυτά όμως, είναι απολύτως ψεύτικα και  μάταια. Το κογκρέσο δεν μπορεί να σώσει το περιβάλλον του πλανήτη παίρνοντας χρήματα από τους Αμερικανούς φορολογουμένους. Το αμερικανικό καπιταλιστικό σύστημα έχει εξελιχθεί σε παγκόσμιο παράδειγμα προς αποφυγή. Σε όνειδος. Οι πόλεμοι που διεξάγουν οι Αμερικάνοι, είναι εναντίον εφήβων οπλοφόρων που ακολουθούν μια θρησκευτική ιδεοληπτική αποστολή αυτοκτονίας, άρα δεν μπορούν να κερδηθούν.  Και πάνω απ`όλα, τα τελευταία χρόνια δεν έχει υπάρξει καμία σοβαρή τρομοκρατική ενέργεια εναντίον της Δύσης. Ότι συμβαίνει, συμβαίνει στο Ιράκ, στο Πακιστάν και στο Αφγανιστάν.  Άρα τι απομένει; Να λυπόμαστε τη καημένη, την ειρηνική και πλέον συντηρητική Ευρώπη;

http://www.ihavenet.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2009 13:52:45

    Εχουμε πολλους "διδυμους πυργους" στην Ευρωπη. Ο Θεος να μας φυλαει απο τα κορακια δεξια κ αριστερα μας ( γεωγραφικα και πολιτικα ).

    Στο κεντρο σημειωνω τα παραδοσιακα κοκοβια μας.

    ΠΠ

  2. donaE avatar
    donaE 08/12/2009 14:14:18

    Η αγορα πλεον ,εξασφαλιζει προιοντα και για την αριστερη ζητηση.
    Δεν χρειαζεται ψαξιμο.

  3. syn avatar
    syn 08/12/2009 14:24:19

    SDP, Royal και άγγλοι Εργατικοί τι σχέση έχουν με την ευρωπαική αριστερά συντάκτα?

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 08/12/2009 14:39:04

    Η πολιτική ατζέντα της Angela Merkel, σε σύγκριση με τα Ελληνικά θέσφατα, είναι κάπου μεταξύ του δικού μας Σημιτικού ΠΑΣΟΚ και των δικών μας Οικολόγων-Πράσινων.
    Ο καθένας είναι καλός στη δουλειά του και ο βλάχος στα τυριά του.

  5. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 08/12/2009 15:09:51

    Έχοντας μείνει από βενζίνη η Ευρωπαϊκή Αριστερά αναζητεί για την κίνησή της ΑΠΕ. Μη ξεχνάμε ότι βοηθούσης και της Δεξιάς της ελληνικής αδράνειας η κ. Μπιρμπίλη κατάφερε να αλλάξει την "ατζέντα" στη μικρή αυτή χώρα, που δεν αναφέρεται φυσικά στο χάρτη του άρθρου.

    Στα σοβαρά τώρα: είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και προκλητικό να ομιλούμε για Δεξιά και Αριστερά με τους ίδιους όρους στις δύο πλευρές του Ατλαντικού. Και η Ευρώπη να εγκαλείται για συντηρητισμό! Τί μας «λέει» αλήθεια το άρθρο; Ότι ανάμεσα στο απεχθές αμερικανικό πρόσωπο και τη συντηρητική Ευρώπη έχουμε ως επιλογή, τί; Τους ρεπουμπλικάνους που ψάχνονται και άρα έχουμε κάποια «ελπίς»; Μια Νέα Αριστερά, που επίσης ψάχνεται αλλά δεν έχει βρει ακόμη πυξίδα;

    Στο διαπιστωτικό μέρος, αν και χωρίς πυξίδα το ίδιο το άρθρο, πυροβολεί κατά βούληση και όποιον πάρει ο χάρος. Στο από δω κι εμπρός όμως μας αφήνει απορώντες. Στο τέλος θα επιλέξουμε την αντι-παγκοσμιοποίηση και θα ησυχάσουμε μου φαίνεται. Τόσο απλοϊκά και τόσο αριστερά ...

    Για κανά κονιακάκι στη St Michele, φίλε stgm, μήπως; Να εξάγουμε κι εμείς λίγο επαναστατικό τουρισμό;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ antiathlitikos 08/12/2009 15:19:47

      Φίλε Αντιαθλητικέ, καλή πρόταση, δοθείσης ευκαιρίας μέσα. Και μετά, Berlin Kreuzberg για σνάπς βιολογικής καλλιέργειας. Με ενδιάμεση στάση στο Στρασβούργο και στο Colmar για ψητή πέστροφα με κρασιά Αλσατίας, τ' αγαπημένα μου: Gewürztraminer, Reisling, Pinot Gris, Sylvaner, Pinot Blanc.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 08/12/2009 15:27:10

        Τέτοιες απολαύσεις κολάζουν φίλε μου! Με τα χίλια! Να πάρουμε και τον tiramola που γουστάρει πατσά, ε;

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/12/2009 15:17:36

    Αν η ευρωπαϊκή Αριστερά σταματήσει να είναι μια εκδοχή του νεοφιλελεύθερου τουρμποκαπιταλισμού με άλλο όνομα και ξαναγίνει Αριστερά, τότε οι λαοί τής Ευρώπης θα της δώσουν όση βενζίνη χρειάζεται.

  7. tiramola avatar
    tiramola 08/12/2009 15:24:19

    stgm στο Berlin Kreuzberg σερβίρει και πατσά να έρθω να σας κάνω παρέα?

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ tiramola 08/12/2009 15:28:06

      Όλοι οι φίλοι χωράνε! Ξέρω εκεί κι έναν καλό Τούρκο πατσατζή. Γερμανική καθαρότητα και Καππαδοκική φθήνεια.

  8. tiramola avatar
    tiramola 08/12/2009 15:32:02

    Σύμφωνει ρε παιδιά αλλά εγώ νεαρός ήμουν στην ΚΝΕ...
    Κρασιά Αλσατίας , βιολογικά σναπς και ψητές πέστροφες?
    Και η μάχη ενάντια στον καπιταλισμό?
    Κενό γράμμα?

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ tiramola 08/12/2009 15:36:27

      Μη μας κάνεις το δύσκολο ρε tiramola! Αφού σούπε ο stgm, όλοι οι καλοί! Και παρά τα νεανικά ιδεολογικα gaps μας, τελικά νομίζω πως η ΚΝΕ είχε τα καλύτερα παιδιά!

      • tiramola avatar
        tiramola @ antiathlitikos 08/12/2009 15:41:12

        Άντε εντάξει ας το ρίξουμε έξω μιά φορά , όλο ραδίκια και χοντρό , βαρέθηκα...

        Σοβαρά τώρα , πάντα κατεβαίνω Αθήνα για μερικές μέρες τα Χριστούγεννα.
        Αν θέλετε να βρεθούμε πολύ θα γούσταρα!

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ tiramola 08/12/2009 15:43:25

          Αν και αντέστρεψες το ονειρικό δρομολόγιο φίλε tiaramola, μέσα!

        • tiramola avatar
          tiramola @ tiramola 08/12/2009 15:45:35

          Ωραία , θα δώσουμε ραντεβού από το site!

      • Giorgos_T avatar
        Giorgos_T @ antiathlitikos 08/12/2009 15:54:32

        @ tiramola

        απο θεσσαλονικη εισαι;

        • tiramola avatar
          tiramola @ Giorgos_T 08/12/2009 17:48:40

          Κάτω από το ποτάμι φίλε μου.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ tiramola 08/12/2009 15:39:37

      Άχ Τιραμόλα, για τις ανθυγιεινές συνήθειες και την ελλιπή αντικαπιταλιστική μου συνείδηση, άς όψεται η κακούργα μετανάστευση!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 08/12/2009 15:41:53

        Αν διανοηθώ πως θάχουμε και Καζαντζίδη, stgm, τι να κάνω, θα το δεχτώ!

  9. JOHN avatar
    JOHN 08/12/2009 23:49:48

    Απο το καιρο που η Ευρωπαικη αριστερα δεχτηκε τη καπιταλιστικη παγγσμιοποιηση τελειωσε.Ο κοσμος προτιμαει τα αυθεντικα απο τις κακες απομιμησεις.