#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2012 01:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H επόμενη μέρα έχει αγώνα και... ανασχηματισμό



Δεν ξέρουμε αν πήγε η ψυχή στην… κούλουρη για την κυβέρνηση, αλλά ασφαλώς η αγωνία ήταν μεγάλη κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας. Το οριακό αποτέλεσμα των 153 ψήφων επισφραγίζει δύο πράγματα κατά τη γνώμη μας: Το πρώτο είναι ότι ο κυβερνητικός συνασπισμός άντεξε και πέρασε το πιο σκληρό νομοσχέδιο της Μεταπολίτευσης. Με απώλειες, με ήττες, με αγωνία και κυρίως με πολύ πόνο, ο Αντώνης Σαμαράς βγαίνει νικητής από τη μεγάλη μάχη της Βουλής. Μια μάχη που εξελίχθηκε σε όργιο λαϊκισμού κυρίως από τον ΣΥΡΙΖΑ και τους ΑΝ.ΕΛ. και φυσικά από τους Χρυσαγίτες.

Το δεύτερο συμπέρασμα είναι ότι η κυβέρνηση προχωρά στην υλοποίηση του σχεδιασμού της έχοντας πάρει παράταση ζωής από τη Βουλή και από τους πολίτες. Είναι η τελευταία τους ευκαιρία και το γνωρίζουν πολύ καλά. Αν δε αναστραφεί το κακό κλίμα στην ελληνική κοινωνία τότε πολύ σύντομα η οριακή πλειοψηφία θα γίνει μειοψηφία και θα οδηγηθούμε σε πολιτική κρίση.

Βεβαίως, σε καμιά περίπτωση αυτή η κυβέρνηση δε στηρίζεται μόνο σε 153 βουλευτές. Ακόμη κι αν από εδώ και πέρα οι 7 διαγραφέντες βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ δεν στηρίζουν την κυβέρνηση έμπρακτα στη Βουλή, θα το κάνει ο Φώτης Κουβέλης. Το έχει δηλώσει σε όλους τους τόνους, ότι είναι αντίθετος στα εργασιακά αλλά θα συνεχίσει να στηρίζει τον κυβερνητικό συνασπισμό, προκειμένου να μην καταρρεύσει η χώρα.

Επομένως, ακόμη και με τους 7 αντάρτες, θα πρέπει στους 153 να προστεθούν και τα «παρών» των βουλευτών της ΔΗΜ.ΑΡ. Σε καμιά περίπτωση, λοιπόν, δε μπορεί ο κ. Τσίπρας να επικαλεστεί οριακές ψηφοφορίες, όσο τα τρία κυβερνητικά κόμματα βάζουν πλάτη. Σε πολιτικό επίπεδο, επομένως, το θέμα θεωρείται λήξαν, όσο κι αν ο ΣΥΡΙΖΑ αρχίσει να φωνάζει για εκλογές, που φυσικά σε θέλει σε καμιά περίπτωση. Φυσικά μένει για τη ΝΔ η πληγή του κ. Κασαπίδη που δεν την περίμεναν και για το ΠΑΣΟΚ η διαγραφή του ιστορικού στελέχους, του Κ. Σκανδαλίδη, ασφαλώς και είναι μεγάλη απώλεια.

Και φυσικά, επιταχύνονται οι διαδικασίες για ριζικό ανασχηματισμό με ερωτηματικό τι θα γίνει με τα στελέχη της ΔΗΜ.ΑΡ. που συμμετέχουν στην κυβέρνηση. Πάντως, δε θεωρείται απίθανο να οριστεί ο Ευ. Βενιζέλος αντιπρόεδρος στην κυβέρνηση.

Σε κοινωνικό επίπεδο, ωστόσο, εκτιμάται ότι έρχεται μια βαθιά κοινωνική κρίση καθώς τα μέτρα πλήττουν την καρδιά της κοινωνίας. Δεν είναι μόνο οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι που χτυπιούνται αδυσώπητα. Είναι και τα ειδικά μισθολόγια, οι στρατιωτικοί, οι δικαστές, οι αστυνομικοί που δέχονται μεγάλα χτυπήματα. Τους επόμενους μήνες, λοιπόν, αν δεν υπάρξουν δραστικές παρεμβάσεις η κοινωνική αναταραχή μπορεί να γίνει ηφαίστειο που κάποια στιγμή θα εκραγεί και δε θα γλιτώσει κανείς από αυτό.

Ποια είναι η επόμενη ημέρα για την κυβέρνηση και ποιο το στοίχημα που βάζει; Κατ’ αρχάς δε χωρά ούτε συζήτηση, πρέπει τις επόμενες ημέρες να εκταμιευτεί η δόση των 31,5 δις συν τα περίπου 12 δις επιπλέον που δικαιούμαστε. Κι αν τα πρώτα δεν πέσουν στην αγορά τα δεύτερα πρέπει οπωσδήποτε. Στις 12 Νοεμβρίου το Γιούργκρουπ πρέπει να πάρει την απόφαση για την εκταμίευση διότι σε άλλη περίπτωση θα γίνει χαμός στην Ελλάδα.

Εκτός από αυτό, όμως, η κυβέρνηση βάζει ως στοίχημα της επόμενης ημέρας την επιμήκυνση για δύο χρόνια που πρέπει να συνοδευτεί από μείωση του επιτοκίου ή ότι άλλο προβλέπεται για να βοηθηθεί η Ελλάδα. Και στο βάθος, φυσικά, πάντα υπάρχει η πρόταση του νέου κουρέματος καθώς το ελληνικό χρέος δεν είναι βιώσιμο σε καμιά περίπτωση. Η ώρα της διαπραγμάτευσης πρέπει να ξεκινήσει και να είναι σκληρή, διότι δε χωράνε άλλες υποχωρήσεις. Άλλωστε, η κυβέρνηση πάει στην Ευρώπη με το ατού της ψήφισης των μέτρων, δε μπορεί οι δανειστές, λοιπόν να καθυστερήσουν οποιαδήποτε λύση για την Ελλάδα.

Κι όπως έχουμε γράψει σε προηγούμενη ανάρτηση, η χώρα πήρε παράτασης ζωής ευελπιστώντας σε μια πανευρωπαϊκή λύση. Είμαστε στο ευρώ και περιμένουμε, άλλο τίποτε δε μπορούμε να κάνουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μηχανικός avatar
    Μηχανικός 08/11/2012 01:22:59

    "άλλο τίποτε δε μπορούμε να κάνουμε"
    αυτό το λές εσύ

  2. θρακομακεδονας avatar
    θρακομακεδονας 08/11/2012 01:44:36

    Καληνυχτα...

  3. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 08/11/2012 01:55:04

    Tι καληνύχτα;
    Ας αφήσουμε τους λαϊκισμούς.
    Έχουμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε μια κακή επιλογή (αυτή του μνημονίου) και στην ολική καταστροφή(του ΣΥΡΙΖΑ, της χρυσής αυγής, των ΑΝΕΞ.ΕΛεγκτων κλπ).
    Προφανής η επιλογή!
    Ούτως ή άλλως χρόνο κερδίζουμε μέχρι την οριστική συνολική ευρωπαϊκή διευθέτηση...
    Όποιος έχει μάτια΄, βλέπει...

    • Οικονομολόγος avatar
      Οικονομολόγος @ Ρωμανός Πορφυρογέννητος 08/11/2012 02:21:48

      Ακριβώς. Και εσύ είσαι τυφλός από φανατισμό και δεν βλέπεις το αυτονόητο: Το μνημόνιο είναι ο θάνατος της Ελλάδας. Όσο για οριστική συνολική ευρωπαική διευθέτηση έχω να προσθέσω και άλλα παραμύθια της χαλιμάς

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Οικονομολόγος 08/11/2012 14:59:57

        Και ποια ακριβώς είναι η ζωή Οικονομολόγε; Όλοι το μάγκα κάνετε, μέχρι να σας στριμώξουν στο δια ταύτα και μετά δε ξέρετε τι να πείτε.

  4. χανια avatar
    χανια 08/11/2012 01:57:25

    Ο Κουβελης μπορει να ειναι πιστος στρατιωτης και μπαλαντερ του Συστηματος,ο Βενιζελος ομως δεν θα αντεξει,η καταρρευση της κυβερνησης θα ερθει στις αρχες του 2013 απο τη πληρη διαλυση του Πασοκ

  5. Οικονομολόγος avatar
    Οικονομολόγος 08/11/2012 02:16:07

    Μόνο οι γνησίως ανόητοι και τα βολεμένα κομματόσκυλα στηρίζουν ακόμα το σαμαρά και τον συφερτό του. Για τους πρώην συναγωνιστές της ΝΔ: ενωθείτε τώρα με τον βενιζέλο, κάντε υπουργό τον χρυσοχοίδη και αφήστε την καραμούζα τον μπουμπούκο να σας εκπροσωπεί. Σε λίγο καιρό που θα ανακοινωθούν οι νέες μειώσεις σε μισθούς μην πείτε τίποτα γιατί θα είστε λαικιστές.

    • θανασης avatar
      θανασης @ Οικονομολόγος 08/11/2012 12:18:11

      Μπράβο ρε Οικονομολόγε,πολύ ωραία τα γράφεις.Αυτό με την καραμούζα είναι...θεείκο.Εύγε και πάλι

  6. firiki2010 avatar
    firiki2010 08/11/2012 02:17:54

    Αγωνία; Δεν νομίζω ! Υπήρχε και η εφεδρεία των Οικονόμου- Ψαριανού που κατά την πρώτη ανάγνωση του καταλόγου δεν ήταν παρόντες.
    Η κυβέρνηση μια χαρά στέκεται αρκεί να υπερασπίσει από δω και πέρα αποφασιστικά τις επιλογές της.

    Από τη Δευτέρα είναι η σειρά της Ευρώπης. Αν ούτε τώρα δεν καταλάβει ότι με τα μισόλογα, τους αστερίσκους και τις "καθυστερήσεις" παίζει το παιχνίδι των ακραίων, υπονομεύει την Ελληνική προσπάθεια και ταυτόχρονα αυτοϋπονομεύεται... τι να πω;;;; Σηκώνω τα χέρια ψηλά.

    Διαφωνώ με το "Είμαστε στο ευρώ και περιμένουμε, άλλο τίποτε δε μπορούμε να κάνουμε". Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να κάνουμε και μάλιστα από αυτά που έπρεπε να έχουν γίνει εδώ και χρόνια. Αν απλώς περιμένουμε "να έρθει το ιππικό"... την πατήσαμε.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ firiki2010 08/11/2012 11:38:52

      Αγαπητέ φίλε, σε λίγο δεν θα υπάρχει πλέον ΝΔ και θα διαπιστώσεις ότι ο μετριοπαθής καλοπροαίρετος λόγος σου δεν ήταν αυτός που έπρεπε για τις περιστάσεις. Τα πράγματα αγριεύουν απ' έξω. Εθεσα σε άλλη ανάρτηση το ερώτημα: Γιατί δεν γίνεται προσπάθεια αποπληθωρισμού; Γιατί δεν ξεκινά η ίδια η κυβέρνηση μία καμπάνια να πέσουν οι τιμές των βασικών αγαθών; Γιατί επιμένουν στη συνταγή των φόρων στα πάντα;
      Ένα απλό ερώτημα: Πώς θα εισπράξουν περισσότερα από τον φόρο στο αέριο, για παράδειγμα, όταν όλοι (και εγώ!) θα βάλουμε κλιματιστικά; Απλά, περιμένω να πέσουν οι τιμές τον Γενάρη και θα πάω να αγοράσω (ενώ έχουμε αέριο στην πολυκατοικία!).
      Συγγνώμη, φίλε, αλλά τέτοια χυδαία οικονομική πολιτική την έκανα και εγώ που δεν είμαι οικονομολόγος....
      Η ΝΔ πέθανε και καλό είναι να το καταλάβουμε. Τα πτώματα δεν ανίστανται....

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ ΒΙΣ 08/11/2012 16:19:56

        Λόγος που να είναι "μετριοπαθής και καλοπροαίρετος" δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι κατάλληλος για τις περιστάσεις. Δεν νομίζεις ότι περιφέρονται αρκετοί άγριοι εκ των οποίων οι περισσότεροι "δήθεν";;;
        Οι τιμές δεν πέφτουν με καμπάνιες Αν πχ το κόστος χρήματος ή η φορολογία είναι ψηλά πως θα πέσουν;;;
        Τα φορολογικά έσοδα θα μειωθούν γιατί όλοι θα πάμε σε λύσεις που θα θεωρήσουμε οικονομικότερες (μια χαρά το βρίσκω) και φυσικά γιατί τα εισοδήματα πέφτουν. Φορολογικά έσοδα θα δημιουργηθούν μόνο από τη δημιουργία καινούργιου πλούτου. Γι αυτό όμως χρειάζονται, επενδύσεις,κλίμα και σταθερότητα. Δεν είναι απλό.
        Στις συγκεκριμένες συνθήκες όπου οι αποφάσεις λαμβάνονται μονίμως υπό την πίεση μια ζόρικης πραγματικότητας και των εταίρων δεν μπορώ να φανταστώ εναλλακτικές. Φυσικά θα μπορούσα να πω "κόψε απο κει και μην κόβεις από δω !", αλλά το "κόψε!" δεν θα μπορούσα να το αποφύγω.
        Η επιβίωση- αυτή καθ΄ εαυτή- της ΝΔ ως πολιτικός οργανισμός δεν μ΄ ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Μ΄ένδιαφέρει όμως αυτό που εκφράζει. Από τη στιγμή που δεν υπάρχουν εναλλακτικές τι εξυπηρετεί να την αντιμετωπίζουμε σαν πτώμα;;; Ειναι στην ουσία υπονόμευση των ιδεών για τις οποίες είμαι σίγουρος ότι κι εσύ ενδιαφέρεσαι.

  7. blue nile avatar
    blue nile 08/11/2012 02:31:01

    Τέλος.
    Τώρα πια μόνο ένα θαύμα θα μας σώσει.
    Μακάρι να γίνει.

    Προσωπική μου άποψη ότι όλα τα περί μονοδρόμου είναι ανακριβή.

    Αν το'χετε καταλάβει η βουλή ψήφισε το χειρότερο πακέτο μέτρων της μεταπολίτευσης μόνο και μόνο για να επανακεφαλαιοποιηθούν οι ιδιωτικές ελληνικές τράπεζες με χρήματα από το ελληνικό δημόσιο που τους τα δίνει χωρίς ανταλλάγματα ή εγγυήσεις για πέρασμα των χρημάτων στην πραγματική οικονομία.
    Από τη στιγμή που οι εταίροι δεν μπορούν να μας διώξουν από το ευρώ ακόμα και να μην δεχόμασταν τα μέτρα θα είχαν βρει τρόπο να τις επανακεφαλαιοποιήσουν μέσω ΕΚΤ ή ESM.
    Όμως σε εκείνη την περίπτωση θα έπρεπε να δοθούν απλές μετοχές ως αντάλλαγμα κάτι που σημαίνει ότι η κυριότητα των τραπεζών θα έφευγε από τους ιδιοκτήτες τους.
    Τελικά όλα έγιναν για να σωθούν οι τραπεζίτες...ούτε καν για να σωθούν οι τράπεζες ...
    Και ο λαός αφήνεται στην σκληρή του μοίρα.

    Όσο για την πολυαναμενόμενη λύση που κάποιοι είναι σίγουροι ότι θα έρθει από την Ευρώπη.
    Πήραμε μια γεύση από τη στάση του ΔΝΤ και τις σημερινές δηλώσεις Μέρκελ.

    Όσο η Γερμανία βγάζει λεφτά από την Κρίση ενώ παράλληλα καμουφλάρει το πρόβλημα των χρεωκοπημένων της τραπεζών που παράλληλα γίνονται δέκτες πολλών διεθνών αποταμιεύσεων το μόνο που θα κάνει είναι να προσπαθεί να συντηρεί την Κρίση.

    Η Γερμανία που ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της ευρωζώνης παίρνει αργά αλλά σταθερά τον δρόμο της εξόδου παρά τις απεγνωσμένες προσπάθειες των εκπροσώπων του παραγωγικού της τομέα να την κρατήσουν εντός για να μπορέσουν να εξάγουν εύκολα τα προιόντα τους..

    Ορισμένες στιγμές σε κάθε νομισματική ένωση πρέπει οι πλεονασματικές χώρες να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους και κατά κάποιο τρόπο να επιστρέφουν μέρος των κερδών τους στους υπόλοιπους.
    Γιατί σε μια ένωση τα πλεονάσματα του κάποιων είναι τελλίμματα των υπολοίπων.

    Το έκαναν οι ΗΠΑ από το 1945 μέχρι το 1971.
    Οι Γερμανοί δεν είναι διατεθειμένοι να το κάνουν.
    Τώρα που ήρθε η ώρα να πληρώσουν το λογαριασμό για τα προηγούμενα υπερκέρδη τους που δημιουργήθηκαν στις πλάτες των άλλων, τώρα θα την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια.

    Όμως πριν το κάνουν πρέπει να επανακεφαλαιοποιήσουν κι άλλο τις χρεωκοπημένες τους τράπεζες τους με χρήματα των Γερμανών φορολογούμενων διά μέσω των μνημονίων και παράλληλα να φροντίσουν ωστε οι επενδύσεις τους στις νότιες χώρες να μην υποτιμηθούν σημαντικά.

    Μέχρι τώρα επέβαλαν στην Ελλάδα τιμωρητικούς όρους ώστε από τη μια να μας τιμωρήσουν για την κακή μας διαχείριση της οικονομίας και από την άλλη μας βασάνιζαν τόσο πολύ ώστε να μας βλέπουν οι άλλες ελλειμματικές χώρες και να μην ζητούνε διασώσεις.
    Μην αμφιβάλετε ότι στο τέλος θα γίνει αυτό που θέλουν οι Γερμανοί τραπεζίτες που είναι να αποχωρήσει η Γερμανία από την ένωση του ευρώ.

    Ο χειρότερος μου φόβος είναι το ότι όταν αποφασίσουν ότι θα βγουν από το ευρώ είναι ικανοί δρομολογήσουν την ελληνική έξοδο ώστε να φανεί ότι η διάλυση της ευρωζώνης οφείλεται σε μας.
    Και όχι σ'αυτούς ώστε να μην χαλάσει το φιλοευρωπαικό τους προσωπείο.

    Ίσως να 'ναι υπερβολικός ο φόβος μου αλλά μ'αυτά που'χουμε δει...

    • Tasos avatar
      Tasos @ blue nile 08/11/2012 04:17:27

      Η τελευταία ατάκα του άρθρου δίνει και απάντηση στην αγωνία σου.
      Επισήμως η στρατηγική που επιλέχτηκε είναι να τα δώσουμε όλα, ποντάροντας (χοντρά όμως) σε 2 παραδοχές ότι:
      1. Οι δανειστές έχουν καλές προθέσεις, πάρουν τα λεφτά τους πίσω και μόνο.
      2. Οι δανειστές θα θελήσουν να λύσουν πανευρωπαϊκά το πρόβλημα σε χρόνο συντομότερο από αυτόν που απαιτείται για να καταρρεύσουμε.
      Δηλαδή η όλη προσέγγιση είναι χοντρός τζόγος σαν αυτόν που ο εξαρτημένος τζογαδόρος για να ρεφάρει τη χασούρα ποντάρει κάποια στιγμή τα πάντα λέγοντας "δε μπορεί θα γυρίσει η τύχη" και φυσικά τα χάνει όλα. Γιατί το να συμβούν όλα αυτά που χρειάζονται τόσο γρήγορα (πχ συμπεριφορά "ομοσπονδοποίησης" της ΕΕ) μοιάζει με σκέτη τύχη ή απαιτούν τουλάχιστον 1-2 χρόνια για να ωριμάσουν οι συνθήκες.

      Όπως είναι τρελό να ζητάνε από την Ελλάδα να γιατρέψει αρρώστια 30 ετών σε 2, έτσι είναι τρελό να ζητάμε εμείς τώρα από την Ευρώπη να αλλάξει πορεία (και μυαλά) σε 3 μήνες απλά επειδή εμείς ψηφίσαμε κάτι μέτρα και υποσχεθήκαμε κιόλας ότι δε θα πάρουμε άλλα τέτοια (!) σαν να επρόκειτο για κάτι που είναι μόνο δική μας επιλογή.

      Δηλαδη πόσο αναπάντεχο θα είναι απλά να μη γίνει κάτι σπουδαίο μέχρι την επόμενη δόση, κάτι που να δίνει καλή λύση, οπότε και θα προκύψει νέα ανάγκη μέτρων? Πώς πάς και υπόσχεσαι κάτι που δεν εξαρτάται από εσένα τη στιγμή που εξ' αρχής τα μέτρα τα παίρνεις για να κερδίσεις χρόνο για να λύσουν άλλοι το πρόβλημα?

    • kouvari avatar
      kouvari @ blue nile 08/11/2012 06:19:27

      Φιλε μου....θα συμφωνησω μαζι σου...!!
      Αν ειχα λεφτα να πονταρω σε ποια χωρα θα φυγει πρωτα απο το ευρω....θα τα εβαζα στην Γερμανια!!

      • αβγό avatar
        αβγό @ kouvari 08/11/2012 10:17:59

        Aυτό θα ήταν πράγματι η λύτρωση για μας τους Νότιους.
        Αρκει να το χειριστούμε έξυπνα βάζοντας στη θέση τους τους Ρώσους...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ kouvari 08/11/2012 11:42:29

        Κι ἐγῶ ἄν εἶχα λεφτά θά τά ἔβαζα στή Γερμανία(σέ τράπεζα).

        • αβγό avatar
          αβγό @ Κυθήριος 08/11/2012 15:07:15

          Εγώ στη Ρωσια (σέ τράπεζα) σε Ρούβλια όχι Ευρώ και Δολλάρια-φωτοτυπίες.

    • mx avatar
      mx @ blue nile 08/11/2012 14:21:41

      έγραψες.

  8. akisenv avatar
    akisenv 08/11/2012 02:52:25

    Σωστος...

  9. ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΤΡΙΚΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΤΡΙΚΑΣ 08/11/2012 02:53:26

    KPIMA OΜΩΣ ...ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΣΙΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΤ !

    Να… τα αποτελέσματα των επιλογών της κυβέρνησης στην ΕΡΤ την οποία πληρώνει ο Ελληνικός λαός μέσω της ΔΕΗ και πρόσφατα με 1.2 εκατ. ευρώ σε συμβάσεις οι οποίες θα έφερναν Ευρωπαϊκό αέρα!

    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΣΙΓΗ ΣΤΗΝ ΕΡΤ…!



    Στην πιο κρίσιμη στιγμή της χώρας η "Ευρωπαϊκή ΕΡΤ" τέθηκε... εκτός και άφησε στα ιδιωτικά κανάλια την ενημέρωση σχετικά με την ψήφιση των μέτρων…

    Διερωτώμαι….



    Είναι δυνατόν η κρατική ΕΡΤ να τηρεί...δημοσιογραφική σιγή στις κρίσιμες τούτες ώρες ;

    Μήπως... κάτι να αλλάξει απο τον Αντώνη Σαμαρά ;

    Τα συμπεράσματα δικά σας…


    Νίκος Κούτρικας
    Δημοσιογράφος

  10. klik avatar
    klik 08/11/2012 03:51:53

    "Η ώρα της διαπραγμάτευσης πρέπει να ξεκινήσει και να είναι σκληρή"
    Καλά η διαπραγμάτευση δεν τελείωσε?

    Τι ΓΑΠ, τι Σαμαράς.....

  11. χρηστοσ avatar
    χρηστοσ 08/11/2012 07:34:00

    Εχει μεγαλο λαθος φιλε μου
    Αν περιμενεις συνολκη ευρωπαικη διευθετηση καληνυχτα
    Τι περιμενεις δηλαδη οτι θα σου χαρισουν το χρεος οι Γερμανοι ετσι απλα
    Χωρις ανταλλαγματα
    Αλλο φιλε μου Ισπανια αλλο Ιταλια Γαλια και αλλο Ελλαδα
    Εχουν τεραστια διαφορα αυτα τα κρατη με εμας
    Για εμας το προβλημα ειναι εσωτερικο
    Η νοοτροπια και η παιδεια των νεοελληνων οσο παραμενει η ιδια και δεν αλλαζει μην περιμενεις να καλυτερεψουν τα πραγματα
    Εδω δεν εχουμε αντιληφθει που παμε και τι κανουμε
    Δεν εχει εκπονηθει κανενα εθνικο σχεδιο σωτηριας
    Οτι μας λενε κανουμε
    Αυτο περιμενα απο το Σαμαρα να κανει
    Να ξεσκεπασει ολα τα μεγαλα σκανδαλα και να πανε φυλακη επιτελους οσοι λεηλατησανε αυτη τη χωρα
    Αλλα πως να το κανει αφου μεσα σε αυτους ειναι και η παραταξη του
    Ζουμε κατι σαπιο σαν κοινωνια
    ΚΑι για αυτο βρισκομαστε εδω που βρισκομαστε

  12. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 08/11/2012 08:43:50

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. Αποδημος Εθνικιστης avatar
    Αποδημος Εθνικιστης 08/11/2012 09:08:18

    firiki2010 ...<να σαι καλα.οταν διαβαζω τα μυνηματα σου,νομιζω οτι ειμαστε σε απευθειας συνδεση με τη Συγγρου!.
    Παντως,ειναι αξιο μελετης το ποσο ανθρωποι που ζουν στο σημερα,μπορουν να λενε "μπραβο" στο σκοταδισμο και την εξαθλιωση,
    Μπορει καποιος απο εσας-για χαρη του διαλογου-να μου αναφερει 5 λογους που πρεπει να κανουμε παρτυ που περασαν τα "μετρα"?

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Αποδημος Εθνικιστης 08/11/2012 12:21:29

      Το τι είναι "σκοταδισμός και εξαθλίωση" είναι κάτι σχετικό.Αλλιώς τ΄ αντιλαμβάνομαι εγώ, αλλιώς ο κ Κασιδιάρης, αλλιώς ο κ Λαφαζάνης. Και μερικές φορές επιλέγεις αυτό που εσύ ονομάζεις "σκοταδισμό κι εξαθλίωση" για να μην έχεις "περισσότερο σκοταδισμό και περισσότερη εξαθλίωση"
      Στην κατάσταση που είμαστε δεν βλέπω κανένα λόγο για "πάρτυ". Περίσκεψη μόνο και δουλειά.
      Αν δεν είχαν πάντως περάσει τα μέτρα σήμερα θα ήμασταν και πάλι απομονωμένοι στην Ευρώπη και θα πηγαίναμε για τρίτες εκλογές σ΄ ενα εξάμηνο. Βεβαίως δεν θα είχαν πέσει μισθοί συντάξεις δεν θα είχαν επιβληθεί φόροι κλπ. Μέχρι πότε; Ενημερωτικά σημειώνω ότι ακόμα έχουμε πρωτογενές έλλειμμα και συνεχίζουμε να δανειζόμαστε για να το καλύψουμε και μεγαλώνουμε το χρέος μας.
      Εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν. Υπάρχει μια δυσάρεστη (που πρέπει να αποδειχθεί και αποτελεσματική) και μια εξ ορισμού καταστροφική.
      Αν η Συγγρού διάβαζε firiki2010 από πιο παλιά, θα ήμασταν καλύτερα! :):)

  14. Γιαννης Κ avatar
    Γιαννης Κ 08/11/2012 09:25:45

    Ο Σαμαρας εχει την τελευταια χρυση ευκαιρια να παρει με το μερος του ολους τους Ελληνες. Μετα τις χθεσινες εξελιξεις με τους υπαλληλους της Βουλης, να προκυρηξει το ενα τεταρτο των οργανικων θεσεων τους και να απολυσει ολους τους παλιους!
    Μετα θα μπορεσει να συνεχισει με ολους τους αλλους αχρηστους και ζημιογονους Οργανισμους του Δημοσιου!

  15. T.V avatar
    T.V 08/11/2012 09:34:42

    Καληνυχτα Ελλαδα, καληνυχτα Νεα Δημοκρατια....

  16. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 08/11/2012 09:50:17

    ο αγών συνεχίζεται.....

  17. Φανη avatar
    Φανη 08/11/2012 10:08:10

    Αγορασαμε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ....χρονο.Το αν θα μας βγει σε καλο η οχι ενας Θεος το ξερει γιατι οι ασταθμητοι παραγοντες ειναι πολλοι.Ουσιαστικα ειπαμε στην Ευρωπη-εμεις καναμε οτι μας ειπατε αφεντικα, τωρα η σειρα σας-.

  18. Δράκουλας avatar
    Δράκουλας 08/11/2012 10:38:46

    Άντε, καλή ψυχή τώρα...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Δράκουλας 08/11/2012 11:46:10

      Κύριε Μητσοτάκη,ἀποφασίσατε ἐπιτέλους νά μᾶς ἐγκαταλείψετε;

      • Δράκουλας avatar
        Δράκουλας @ Κυθήριος 08/11/2012 14:41:54

        Τέλειο !!!! :-)

  19. ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ avatar
    ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ 08/11/2012 10:41:06

    Οσο υπάρχει ο Μπαρμπα Φώτης μην φοβάστε τίποτε. Είδατε οι κομάντος πως ήταν σε επιφυλακή μην και ξεφύγει κανένα όχι παραπάνω και δεν βγαίναν τα κουκιά? Οταν σιγούρεψαν το 153, μπήκαν και δήλωσαν παρών σαν κύριοι. Ομως φίλοι μου, αυτό που δεν λέμε είναι οτι ναι μεν πήρε παράταση ο θίασος από την βουλή, αλλά όχι δεν πήρε παράταση από τους πολίτες. Από σήμερα, αλλάζουν όλα και κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει στο άμεσο μέλλον.

  20. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 08/11/2012 10:59:55

    1]Aγαπητέ κ.Taso ,έγραψες αυτά που περίπου σκέφτόμουν.Πολύ σωστός. 2]κ.Κούτρικα,δικαίωμα σας να γράφετε,μονίμως για την ΕΡΤ [σας διαβάζω και αλλού και ξέρω την καυμό σας] μόνο που το θέμα δεν κολλάει παντού...Τα συμπεράσματά μου:καθένας με τον πόνο του.

  21. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/11/2012 11:33:33

    Καλό είναι να βγούμε από τον "ωραίο" και "τακτοποιημένο" κόσμο μας.
    Ο Μίμης Ανδρουλάκης είπε κάτι πολύ σωστό για τον Στουρνάρα: Ξέρει ανατομία, αλλά δεν κάνει για χειρούργος. Πλέον δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχει δυνατότητα σκληρής διαπραγμάτευσης, όπως μας έχουν πείσει. Ο Ανδρουλάκης είχε ταχθεί από παλιά υπέρ μιας αναδιάρθρωσης του χρέους, αλλά, αν θυμάστε, και η ΝΔ, τότε, στις εποχές του Ζαππείου, το απέκλειε. Μπορεί ιδεολογικά να μην ταυτίζομαι με τον Ανδρουλάκη, αλλά όταν ένας αριστερός μιλάει ρεαλιστικά και προσγειωμένα, όχι λαϊκίστικα, οφείλω να τον επιδοκιμάσω.
    Το ποιος διαγράφηκε και ποιος όχι από τη ΝΔ και το Πασόκ, δεν είνα καν είδηση. Μιλάμε για έναν κομματικό οργανισμό που βαδίζει προς το θάνατο (ΝΔ) και για έναν άλλο που έχει ήδη πεθάνει (Πασόκ).
    Πιστεύει κανείς σας πως το Μνημόνιο ΙΙΙ ήταν το τελευταίο; Τον πιστέψατε τον Σαμαρά πως ήταν τα τελευταία μέτρα; Βγείτε και ρωτήστε γνωστούς και φίλους και άσχετους: ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΙΑ. Δεν θα κρίνουν τις εκλογές μερικοί αφοσιωμένοι (κάποιοι τους λένε κομματόσκυλα...), αλλά η μάζα του πληθυσμού.
    Αν δεν γίνει κάτι ουσιαστικό, θα οδηγηθούμε σε καταστάσεις ανωμαλίας, με Σύριζα από τη μια και ΧΑ από την άλλη. Αν θέλουμε τη "θετική βαρβαρότητα" (κατά Walter Benjamin) που θα καταστρέψει το σάπιο παλιό σύστημα, ίσως είναι και αυτό μία κάποια λύση. Αλλά θα είναι;

    • elli avatar
      elli @ ΒΙΣ 08/11/2012 17:38:39

      BΙΣ

      τώρα που θα σε απολύσουν και θα σου πάρουν και το σπίτι να θυμάσαι τι ψηφισες τον Ιούνιο.-

  22. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 08/11/2012 12:11:41

    Κύριοι, καλημέρα
    όπως έχω γράψει και σε προηγούμενο σχόλιο, οι πολιτικοί κρίνονται απο την παραγωγή πολιτικής με έργα και όχι με λόγια. Και ο κ. Σαμαράς για μια ακόμη φορά αυτό έκανε. Πήρε το βάρος επάνω του. Οικειοποιήθηκε τα μέτρα που ψηφίστηκαν στη Βουλή. Δεν κλαψούρισε οτι μας τα επιβάλλουν οι άλλοι. Είπε οτι αυτά πρέπει να γίνουν αν θέλουμε να μπούμε ξανά στο παιχνίδι επι ίσοις όροις. Δεν είναι κατά τη γνώμη μου σωστό να κρίνουμε αποσπασματικά τα πράγματα αλλά πρέπει να τα εξετάζουμε στο σύνολό τους. Χρωστάμε, δανειστήκαμε και το μαγαζί μας είναι για κλάμματα. Αν οι συνέταιροι Ευρωπαίοι δεν εξασφαλίσουν την ικανότητα της Ελλάδας να πληρώνει τους τόκους της (και οχι τα 300 δις, αφου το χρήμα είναι για να πουλιέται) δεν πρόκειται να δούμε στην αγορά χρήμα. Σαφώς και ΄κουβαλάνε όλοι τις αμαρτίες τους. Σαφώς και ο κ. Σαμαράς προέρχεται από κόμματα που φέρουν ευθύνες. Ποτέ όμως πριν δεν ήταν πρωθυπουργός της χώρας. Είναι η στιγμή πλέον να πιστέψουμε στον άνθρωπο Σαμαρά και στις προθέσεις του. Τον άνθρωπο που απομονώθηκε πολιτικά επειδή αντιστάθηκε στην επιλογή κάποιων να ονομαστούν τα Σκόπια Μακεδονία. Και τι εισέπραξε; Ότι έριξε την κυβέρνηση Μητσοτάκη και και.......... Αν μη τι άλλο εδώ και ΄5 μήνες καθημερινά παίρνει αποφάσεις δύσκολες αλλά τις παίρνει. Του αξίζει η προσοχή μας και η υπομονή μας.

  23. Νίκος Στ. avatar
    Νίκος Στ. 08/11/2012 14:05:49

    Έχω μια καλοπροαίρετη απορία:
    Εάν όλα αυτά που λέει ο Σαμαράς για τη σωτηρία της πατρίδας ισχύουν, γιατί δεν άφησε τον Παπαδήμο να ολοκληρώσει το έργο του; Πλεονεκτήματα:
    α) Υπήρχε πλειοψηφία 200 βουλευτών (από 250 που ξεκίνησαν).
    β) Θα είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία από τον Ιούνιο και τα 31,5 θα ερχόταν πολύ νωρίτερα.
    γ) Δεν θα έφευγαν 15 δις ευρώ από τις τράπεζες κατά τις 2 εκλογικές αναμετρήσεις.
    δ) Θα είχαμε κερδίσει πολύ χρόνο, γιατί από τον Μάρτιο και έπειτα δεν προχώρησε τίποτα.

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ Νίκος Στ. 08/11/2012 14:37:08

      αποκρατικοποιήσεις γάρ......

    • αβγό avatar
      αβγό @ Νίκος Στ. 08/11/2012 15:12:29

      Αγαπητέ Νίκο Στ. τα είπες ΟΛΑ . Και ο ΝΙΚΟΣ σου έδωσε τη σωστή απάντηση. Ο Σαμαράς έπρεπε να ταίσει και αυτός τους "κουμπάρους"'του με τα φιλέτα των αποκρατικοποιήσεων...

      • dim avatar
        dim @ αβγό 08/11/2012 17:28:39

        Μηπως ξεχνάτε τον βασικότερο λόγο όλων, που είναι θεμελιώδης αρχή της δημοκρατίας και ονομάζεται λαϊκή νομιμοποίηση? Όταν είχαμε κυβέρνηση Παπαδήμου, απείχαμε πλέον 2.5 χρόνια από την προηγούμενη έκφραση του λαού και ήταν προφανές ότι το κοινοβούλιο είχε τεράστια αναντιστοιχία με το λαϊκό αίσθημα (το ΠΑΣΟΚ είχε το 55% των αντιπροσώπων ενώ είχε το 13% της στήριξης του λαού).

        Τώρα ο λαός εκφράστηκε, έκανε την επιλογή του, επέλεξε την συμμαχία των κομμάτων με ευρωπαϊκή προοπτική, έδωσε σε αυτά τα κόμματα το 49,8%, και έδωσε σε όλους του ετερόκλητους ακροαριστερούς και ακροδεξιούς σχηματισμούς σύνολο 45,8%. Έδωσε και σε κάποιους μοναχικούς το υπόλοιπο 4,5% και εκφράστηκε έτσι ξεκάθαρα, μετά από πολύ σκέψη, από 2 αναμετρήσεις κλπ κλπ. Αυτή η κυβέρνηση επομένως έχει τη λαϊκή νομιμοποίηση να κάνει αυτά που μπορεί να κάνει για να μας βγάλει από τη κρίση, η κυβερνηση Παπαδήμου δεν είχε τη λαϊκή νομιμοποίηση.

        • αβγό avatar
          αβγό @ dim 08/11/2012 19:00:16

          Με 153 εκβιασθέντες αγρίως και δημοσίως βουλευτές θεωρείς στ' αλήθεια φίλε Dim οτι έχει λαική νομιμοποίηση?
          Ο Παπαδήμος στο κάτω κάτω είχε σε όλα τα γκάλλοπ απόλυτη πλειοψηφία που ο Σαμαράς τώρα μόνο με κιάλι τη βλέπει...

        • Kostas nikolaou avatar
          Kostas nikolaou @ dim 09/11/2012 12:30:55

          Τώρα που η λαικη νομιμοποίηση των 3 κομμάτων της κυβέρνησης με το ζόρι αγγίζει το 30% τι γίνεται αγαπητέ dim?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Νίκος Στ. 08/11/2012 15:14:36

      Μια τέτοια στροφή πριν ένα χρόνο (Νοέμβριο-Δεκέμβριο 2011) φαινόταν υπερβολικά απότομη στην ΝΔ. Είχαν προηγηθεί 2 χρόνια "αντιμνημονιακής τροχιάς". Επέλεξαν σταδιακή "αλλαγή τροχιάς" για απορρόφηση των κραδασμών (με την κυβέρνηση "ειδικής ευθύνης" και με ταυτόχρονη διεκδίκηση αυτοδυναμίας μέσω σύντομων εκλογών).
      Οι επιλογές αυτές δεν "βγήκαν".
      Τον περισυνό χειμώνα οι κραδασμοί δεν απορροφήθηκαν. Οι αποσκιρτήσεις απο την ΝΔ ήταν μεγάλου εκτοπίσματος (Καμμένος - Μαρκόπουλος κτλ).
      Το PSI αργούσε και οι εκλογές πήγαιναν μακριά (Μάιος). Η φθορά ήταν πολύ μεγαλύτερη της αναμενόμενης - και το χειρότερο δεν έγινε έγκαιρα αντιληπτή.
      Σύντομα διαφάνηκε ότι και το PSI ήταν ένα ακόμη λάθος μέσα σε πολλά.
      Και πάνω απ' όλα, η ΝΔ συνέχισε να αποζητά αυτοδυναμία και επικεντρώθηκε σε λάθος εκλογικό αντίπαλο, στο ΠΑΣΟΚ - ενώ ο πραγματικός αντίπαλος ήταν πιά ο ΣΥΡΙΖΑ...
      Τα υπόλοιπα είναι πιά ιστορία...

  24. YANNIS LIB. avatar
    YANNIS LIB. 08/11/2012 17:10:46

    Ρε σεις αυγα και κουραφεξαλα δε ντρεπεστε λιγακι ? Προφανως ειστε τροφιμοι του αχρηστου ΔΗΜΟΣΙΟΥ εκτροφειου για να ειρωνευεστε τις αποκρατικοποιησεις. Αχορταγοι χαραμοφαηδες, κλεφτες των ζωων των υπολοιπων Ελληνων, βγαλτε επιτελους το σκασμο και μη προκαλειτε αποπανω. Τα οποια δεινα περναει σημερα ο κοσμος της ιδιωτικης εργασιας οφειλονται σε σας και σε αυτους που σας διοριζαν τοσα χρονια.

    • αβγό avatar
      αβγό @ YANNIS LIB. 08/11/2012 19:02:41

      Αγαπητέ YANNIS LIB., για εμένα και το σόι μου είμαι σίγουρος οτι κανένας δεν διορίστηκε ποτέ στο Δημόσιο. Για σενα και το δικό σου σόι οι κραυγές σου με κάνουν να αμφιβάλλω σφόδρα....

  25. EL CID avatar
    EL CID 08/11/2012 17:22:51

    Οι μεταπολιτευτικές κυβερνήσεις έχουν επενδύσει πάρα πολλά στο ευρωπαϊκό «χαρτοφυλάκιο», χωρίς μάλιστα να έχουν κάνει έστω και τη στοιχειώδη προσπάθεια διασποράς του κινδύνου. Αυτή η περίφημη φράση «Ευρώπη ή χρεωκοπία» μου ομοιάζει με κακέκτυπο του «ελευθερία ή θάνατος», βγαλμένου από τα στόματα όχι ηρώων και μαχητών, αλλά προσκυνημένων και ραγιάδων. Δέν έχουμε διδαχθεί καλώς, φαίνεται, από τη νεότερη ιστορία της Ελλάδος, ότι πρέπει να μάθουμε να στηριζόμεθα στις δικές μας δυνάμεις και να μην περιμένουμε τίποτα από τους ξένους «σωτήρες». Η εθνική ανεξαρτησία όμως απαιτεί θυσίες, τις οποίες δεν είμαι και τόσο βέβαιος ότι δέχονται να υποστούν οι συμπατριώτες μας. Δέν μιλώ για οικονομικές θυσίες, διότι αυτές παίζουν δευτερεύοντα ρόλο για τις τύχες του έθνους. Το σθένος ενός λαού να διεκδικήσει περισσότερα για το μέλλον του φανερώνεται από το επίπεδο αλληλεγγύης εις το οποίο κινούνται τα ευρύτερα λαϊκά στρώματα. Αλληλεγγύη σημαίνει ότι η δυστυχία του πλησίον μου γίνεται και δική μου δυστυχία, ότι δέχομαι να μειωθεί το επίπεδο ευημερίας μου για να ανακουφιστούν οι αδύνατοι και αναξιοπαθούντες, ότι είμαι αποφασισμένος και να πεθάνω για να υπερασπιστώ τους συμπατριώτες μου κι εκείνοι θα κάνουν το ίδιο για μένα. Με τέτοιες προϋποθέσεις επέτυχε η επανάσταση του 1821. Αντ' αυτού, στην Ελλάδα του 2012 ο ένας κοιτάζει να βγάλει το μάτι του άλλου. Ιδιωτικοί υπάλληλοι εναντίον δημοσίων υπαλλήλων, συριζαίοι εναντίον χρυσαυγιτών, βιομήχανοι εναντίον εργαζομένων και το ατομικό συμφέρον εναντίον του συλλογικού. Να μην περιμένει κανείς σωτηρία με τέτοιο σάπιο κοινωνικό ιστό! Και όσοι ελπίζετε στον Σαμαρά, ή στον Τσίπρα, ή στον μπαρμπα-Μητρούση για την αναγέννηση του τόπου, καλύτερα να ετοιμάζετε μαύρο κοστούμι για κηδεία...

  26. dim avatar
    dim 08/11/2012 20:54:30

    Καταρχήν από που κι ως που οι 153 είναι "αγρίως εκβιασθέντες"????? Ίσα - ίσα, αυτοί οι 153 είναι που ψήφισαν με πλήρη συναίσθηση της ευθύνης που κουβαλάνε πάνω τους για να μην καταστραφεί η χώρα... Είναι οι μόνοι που ψήφισαν αυτό που έλεγε η συνείδηση τους, γνωρίζοντας ότι αναλαμβάνουν προσωπικό πολιτικό κόστος, αλλά η συνείδησή τους τους επιβάλλει να βάλουν το συμφέρον της πατρίδας πάνω από το προσωπικό συμφέρον...

    Οι "τσάμπα μάγκες" είναι οι υπόλοιποι, που άφησαν τους 153 να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά, και κρύφτηκαν πίσω από το εύκολο και ανώδυνο "οχι". Γιατί να είσαι σίγουρος, ότι αν πχ ήταν μυστική η ψηφοφορία και δεν ήξεραν από πριν ποιά θα είναι η έκβαση της ψηφοφορίας, δεν θα έπαιρνε κανένας από αυτούς το ρίσκο της μη ψήφισης των μέτρων, και άρα της εξόδου της χώρας από την ευρωζώνη, και τα «ναι» θα ήταν πάνω από 168... πράγμα που θα συμβεί τελικά στο προϋπολογισμό, που εξάλλου αποτελεί και διαδικασία ψήφου εμπιστοσύνης για κάθε κυβέρνηση.... Αρα με 49,8% της λαϊκής ψήφου (και μάλιστα με όλους τους άλλους αντιευρπωπαϊκους σχηματισμούς να είναι εντελώς ετερόκλητοι μεταξύ τους, άρα να μη μπορουν να σχηματίσουν κοινή πολιτική διακυβέρνησης), και με 168 βουλευτές να στηρίζουν τη κυβέρνηση, υπάρχει πλήρης λαϊκή νομιμοποίηση για τη κυβέρνηση αυτή...

    Η χώρα δεν κυβερνάται από γκάλοπ, αλλά από την ψήφο του Ελληνικού λαού. Ο Ελληνικός λαός ψήφισε πριν 4 μήνες, σε δυο πολύ έντονες αλλεπάλληλες εκλογικές αναμετρήσεις και εδωσε 49,8% στα κόμματα που θέλουν να μην καταγγείλουμε το μνημόνιο...

    Αλλά και τις δημοσκοπήσεις να δεις, η ΝΔ παίρνει κατά μέσο όρο 21% και ο Σύριζα 23%, με 15% αναποφάσιστους...(ασε που στην καταλληλότητα δίνουν 45% στο Σαμαρά και 32% στο Τσίπρα, επομένως οι ίδιο οι πολίτες λένε ότι εμπιστεύονται περισσότερο το Σαμαρά για να τους κυβερνήσει). Το ίδιο δίνανε και 15 μέρες πριν τις εκλογές, η VPRC και η PUBLIC ISSUE μάλιστα έδιναν και 5% μπροστά το Σύριζα στην εκτίμηση ψήφου, και τελικά η ΝΔ κέρδισε με 3% διαφορά. Κάθε φορά επομένως το κόμμα της αντιπολίτευσης περνάει μπροστά για 2-3 μονάδες, έστω και αν έχουν περάσει μόνο 4 ή 5 μήνες από τις προηγούμενες εκλογές, θα πρέπει να ξανακάνουμε εκλογές? Ετσι την αντιλαμβάνεστε οι Συριζαίοι την δημοκρατία???

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ dim 09/11/2012 12:35:32

      προσωπικά την δημοκρατία την αντιλαμβάνομαι: ο βουλευτής να ψηφίζει ελευθερα και οχι ως πρόβατο (αν ψηφίζεις αντιθετα σε βγάζω από το μαντρί). Αν γινόταν μυστική ψηφοφορία την ψήφο του Σαμαρα και του βενιζέλου θα έβλεπες στα ναι, αλλα βλέπεις τα 8000 ευρώ είναι πολύ γλυκά για να τα απαρνηθούν οι βολευτές μας.

      • dim avatar
        dim @ Kostas nikolaou 09/11/2012 15:29:36

        1) Ελεύθερα ψήφισαν όλοι, και κυρίως οι 153, που είχαν πλήρη συνείδηση του τι θα συνέβαινε στη χώρα μας αν ψήφιζαν όχι

        2) Σε μυστική ψηφοφορία θα είχαμε πολυ πιο πολλά "ναι", ακριβώς γιατι θα φοβόντουσαν πιο πολλοί μη γίνει κανένα ατύχημα και δεν ψηφιστούν τα μέτρα...

  27. YANNIS LIB. avatar
    YANNIS LIB. 09/11/2012 00:47:03

    Ρε συ αβγο , αυτο καταλαβες απο τα λογια μου, οτι εγω σιτιζομαι απο το Δημοσιο εκτροφειο? Μονο θυμηδια μου προκαλεις και φυσικα δεν σε παιρνω στα σοβαρα. Παντως, οι αναγνωστες εχουν καταλαβει το μισος σου για τη φιλελευθερη παραταξη και τη λατρεια σου για τους νεοκομμουνιστες του ΣΥΡΙΖΑ. Αυτα τα φιλετα του δημοσιου που υπερασπιζεσε μας εφεραν κοντα στο θανατο. Δε μας λες ΕΝΑ πραγμα που σου προσφεραν τοσα χρονια? Και μια τελευταια απορια.Πως διαολο γινεται,ενας που λεει οτι δεν ειναι στο Δημοσιο να το υπερασπιζεται με καθε τροπο?