09/02/2011 12:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H εισβολη των ΜΑΤ στην Κερατέα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. STATHIS avatar
    STATHIS 09/02/2011 12:47:50

    Τελικά κοντεύει να γίνει ΑΠΟΛΥΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ το ότι ........... ΑΝΤΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ εκπαιδεύουν "ΠΡΕΤΟΡΙΟ" και τελικά οδηγούμαστε στο (Οργουελικό ) ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ .......... ΜΟΝΟ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ...... !!!!!!

    ΑΡΑ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ......... ΔΕ ΤΑ' ΔΑΜΕ ΑΚΟΜΗ ΟΛΑ ( αλλά μάλλον ...... ούτε κι αυτοί τα ΕΙΔΑΝ) !!!!!



    *Μιά άποψη.-

    • Misha avatar
      Misha @ STATHIS 09/02/2011 13:00:36

      Όταν θα τους κυκλώσουν οι νταλίκες των φορτηγατζήδων και τα τρακτέρ των αγροτων και περάσουν πάνω από τις κλουβες τους τότε θα σταματήσουν να παριστάνουν τους ρόμποκοπ και τους δικαστές Ντρεντ.
      Τα ζωα...

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ Misha 09/02/2011 13:05:48

        Φτάνει να μη "μαντρωθούν(ουμε)" όλα τ'άλλα "ζώα" ΣΤΗ ΦΑΡΜΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝΟΥΝ ( ο τοίχος των νόμων που ψηφίζονται "μαύρα" μεσάνυχτα , δεν είναι για να μας προστατέυει ...... είναι για να μας κρατά μέσα στη φάρμα) !!!!!!



        *Μιά άποψη.-

        • Ευθύμης avatar
          Ευθύμης @ STATHIS 09/02/2011 13:22:34

          έτσι είναι.

  2. Panoptis avatar
    Panoptis 09/02/2011 13:03:38

    Οι κάτοικοι της Κερατέας και του Λαυρίου δεν πρόκειται να κάνουν πίσω.
    Η επιμονή του ΓΑΠ και του Παπουτσή θα οδηγήσει νομοτελειακά, κάποια στιγμή, σε κάποιο "ατύχημα", ένθεν κακείθεν.
    Αυτό θα είναι και το τέλος της κυβέρνησης Γ.Παπανδρέου.

    • S.T. avatar
      S.T. @ Panoptis 09/02/2011 14:52:29

      Ξέρει από ΝΑΥΑΓΙΑ ο Σουμάχερ (ελληνιστί Παπουτσής)

      Το μόνο που μπορώ να πω: Αγανάκτηση και ΝΤΡΟΠΗ!

  3. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 09/02/2011 13:07:16

    Οι κάτοικοι της κερατέας είναι άξιοι πλεόν προς πραδειγματισμόν. Το σύστημα δεν έλαβε υπόψη του ότι εκεί κατοικούν αρβανίτες. Δύσκολα τα πράγματα για τα ΜΑΤ.

    Ελπίζω μόνο να μην χυθεί αίμα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΑΡΚΑΣ 09/02/2011 22:03:33

      Εγώ, απεναντίας, ελπίζω να χυθούν ποταμοί αίματος των "Τοντόν Μακούτ" της χούντας του Τζέφρυ και του Μπόμπολα...

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 13:07:22

    νομιζω οτι εχεις δικιο.γιατι δεν κανουν πισω?

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ φωτεινη 09/02/2011 14:29:17

      Δεν κάνουν πίσω γιατί τα πατριωτικά κεφάλαια πιέζουν, εδώ κοντέψανε να τον στείλουν στο Κράϊρο, εδώ στη Κρερατέα θα κολήσει.

  5. Enzo avatar
    Enzo 09/02/2011 13:08:24

    δεν πειραζει, καλα ειναι ολα αυτα που γινονται γιατι μεγαλωνει η οργη του κοσμακη και καποια στιγμη...

  6. cveng avatar
    cveng 09/02/2011 13:15:13

    εγω πραγματικα θαυμαζω την ψυχραιμια των ανθρωπων αν συνυπολογισεις πως τους συμπεριφερονται.η αστυνομια επι πασοκ εχει μια ιδιαιτερη προτιμηση σε νεαρους χωρις κουκουλες και ηλικιωμενους ανθρωπους.πολυ προσοδοφορα επιχειρηση τα σκουπιδια στις μερες μας και η αστυνομια στην υπηρεσια των εργολαβων για αλλη μια φορα.δεν φταινε τα παιδια οι αστυνομοι προφανως αλλα αυτοι που τους δινουν τις οδηγιες της ημερας..

    • man8os avatar
      man8os @ cveng 09/02/2011 17:07:30

      Καλα ο Πακης την αστυνομια την ειχε απαξιωσει εντελων.
      Ο ΓΑΠουλης παλι την χρησιμοποιει ως δικτατορικο καθεστως.
      Πρεπει οι ιδιοι οι αστυνομικοι να μη δεχτουν να ξαναμπουν στην Κερατεα

  7. Tem avatar
    Tem 09/02/2011 13:17:44

    Γουρούνια πραιτωριανοί

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 13:20:48

    το να ριχνεις κατω και να κλωτσας εναν ηλικιωμενο ανθρωπο δεν εξηγειται απο καμμια οδηγια της ημερας.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ φωτεινη 09/02/2011 13:27:48

      Αν το καταλάβουμε σαν πολίτες που αντιδρούμε σιωπηλά προς το παρόν έχει καλώς...

      ΔΥΟ είναι αυτή τη στιγμή οι πραγματικά πολεμικές που ξεκινάνε απο τον απλό λαό προς την χούντα τους.
      Τα διόδια και γενικά το κίνημα δεν πληρώνω (που το παμπόνηρο κράτος έστειλε κάτι ανταρσιες και συριζαίους για καπέλωμα στα μπλόκα).
      Και ο γενικός ξεσηκωμός για την Κερατέα.

      Αν θέλουμε να "ματώσει" το παρακράτος τους, πρέπει να στηριχτούν και οι δύο περιπτώσεις απο όλους μας και να κυνηγήσουμε τους εγκάθετους που βγαίνουν σαν τα μανιτάρια για να καπελώσουν αυτές τις πολιτικά ανεξάρτητες κινήσεις πολιτών.

      Η τελευταία ελπίδα είναι αυτές οι δύο εστίες.

  9. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 09/02/2011 13:21:56

    Εγώ πάντως φίλοι μου απο χτές το βράδυ που πρωτοείδα το συγκεκριμένο video απο άλλο site, άρχισα να φοβάμαι οτι ο κόσμος εκεί έχει πιεσθεί πάρα πολύ, σε σημείο να φοβάμαι ακόμα και για ένοπλες επιθέσεις.
    Ήδη στο site που ανεβάζει τα γεγονότα υπάρχουν φωτογραφίες απο άνθρωπο της ασφάλειας (κατα την δική τους ερμηνεία, αλλά κάτι θα ξέρουν αφου είναι ντόπιοι) που έβγαλε πιστόλι και απειλούσε τον κόσμο -υπάρχουν και φωτογραφίες-.

    Αυτά τα πράγματα δεν είναι πιά μια δυναμική διαμαρτυρία αλλά καθαρή χουντική καταστολή απο το κόμμα φίλο των εργολάβων.

    • TED avatar
      TED @ Ευθύμης 09/02/2011 13:25:49

      Όντως η πιό εύστοχη περίληψη της κατάστασης:

      "χουντική καταστολή απο το κόμμα φίλο των εργολάβων".

  10. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 09/02/2011 13:23:59

    Μέσα στην πόλη τι δουλειά έχουν τα ΜΑΤ;
    Αντε να προστατεύαν την περιοχή που θέλουν να κάνουν το ΧΥΤΑ, να πω ότι το καταλαβαίνω. Γιατί πάνε φιρί φιρί για φασαρίες;

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ σιδεράκιας 09/02/2011 13:27:11

      Γιατί όταν "χάνεται" η "μπάλα" .......ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΕΡΚΙΔΕΣ !!!!!


      *Μιά άποψη.-

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ σιδεράκιας 09/02/2011 13:31:41

      Φοβούνται τις σπίθες και πάνε με canadair να τις σβήσουν πριν αρπάξει το δάσος, για αυτό.

      Ξέρουν οτι μπορεί να γίνει της π... απο ένα απλό γεγονός που απλά ξεχυλίζει την μαρμίτα της οργής.
      Δείτε πώς ξεκίνησαν όλα στην Τυνησία.

      Και τα υπνωτικά τους απο το χαζοκούτι δεν πιάνουν πιά, όσο και να βρίζει η τρέμη και να ειρωνεύεται η σπυράκι.

  11. co avatar
    co 09/02/2011 13:47:40

    απο εγκριτη σαπροφυλλάδα "Ολονύχτιες ταραχές στην Κερατέα, γιατί η ΕΛ.ΑΣ. βρήκε εκρηκτικά..."

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100052_09/02/2011_431927

    τωρα διαβαστε εσεις το αρθρο και αν βρηκαν εκρηκτικα να μου τρυπησετε την μυτη. τα γκαζακια μπιτονια κλπ (τα οπποια ΔΕΝ βρεθηκαν στο σπιτι) ειναι στην χειροτερη εμπρηστικα.

    • S.T. avatar
      S.T. @ co 09/02/2011 14:56:26

      Ναι, ένα πιστόλι φωτοβολίδων για το Πάσχα. Οι άνθρωποι αφέθηκαν ελεύθεροι...

      • Orestios avatar
        Orestios @ S.T. 09/02/2011 15:59:08

        Τραγική η αστυνομία.
        Ξεφτιλίζεται κάθε μέρα που περνά στα μάτι όλων πια.

  12. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 09/02/2011 13:53:24

    Εντολή έχουν να δείξουν ότι μπορούν να επιβάλλουν με τη βία ότι τα αφεντικά διατάσσουν. Δεν τους έχουν πληροφορήσει ότι οι περισσότεροι κάτοικοι είναι απόγονοι Σουλιωτών. Τώρα αν διαθέτουν και κανένα καλάσνικωφ και στη βία το χρησιμοποιήσουν, θα κλάψουνε μανούλες.

    • dimitris hamenos avatar
      dimitris hamenos @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 09/02/2011 14:25:01

      Σε καθε σπιτι υπαρχει το λιγοτερο ενα κυνηγετικο οπλο, νομιμο. Ελπιζω να μην φτασουμε ως εκει, παντως τα πραγματα ειναι οριακα. Σημερα το βραδυ εχει συγκεντρωση στην πλατεια.

  13. Misha avatar
    Misha 09/02/2011 13:59:43

    h--p://forkeratea.blogspot.com/2011/02/blog-post_7230.html

    ΟΛΟΙ οι δήμαρχοι και οι φορείς της ευρυτερης περιοχής των Μεσογείων και της Λαυρεωτικής ενάντια στη Χούντα Μπομπολα -ΓΑΠ-ΔΝΤ

  14. S.T. avatar
    S.T. 09/02/2011 14:55:43

    Το ότι υπήρχε περιοχή υπερ-κατάλληλη στις Αφίδνες ια ΧΥΤΥ (με σοβαρές μελέτες), η οποία βρίσκεται και δίπλα στην σιδορδρομική γραμμή (για τις αντίστοιχες μεταφορές υλικών), και ξαφνικά αποφάσισαν στην Κερατέα, λέει τίποτα;

    Γιατί; Γιατί πολύ απλά οι απαλλοτριώσεις αφήνουν μεγάλο κέρδος στην εν λόγω περιοχή (Κερατέα).....

  15. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 09/02/2011 15:11:03

    Όσο η Κερατέα- Μεσολόγγι κρατάει δίνει χρόνο σε όλους μας να ξυπνήσουμε και να αντιδράσουμε.

  16. chrisovergisk avatar
    chrisovergisk 09/02/2011 15:12:30

    αυτό το σκηνικό αν ήταν κυβέρνηση ο καραμανλής ή ο Σαμαράς θα είχε καει ολοκληρη η Ελλάδα από τους "δημοκρατικούς"...που τώρα φυσικά επιδεί είναι το κομμα τους στην εξουσία ολα είναι μέλι γάλα ...ακροΠασόκοι

  17. georgiosa avatar
    georgiosa 09/02/2011 18:00:09

    Χουντα ειναι θα..περασει!Αδελδφια ειναι λιγες οι μερες του
    ΓΑΠ!Καλη λευτερια και πολυ κουραγιο!

  18. parsifal avatar
    parsifal 09/02/2011 18:05:26

    Υπάρχει ενα θέμα προσωπικής εντιμότητος : Δεν μπορεί να αιτιάσθε την ΕΛΑΣ για απραξία, για υπόθαλψη της ανομίας και να "συμπαραστέκεσθε" στην επί δίμηνο ανομία κατοίκων και δημοτικών "Αρχών" της Κερατέας.
    Χωρία να μπούμε στην ουσία της διαμάχης, τελείται η δεν τελείται το αδίκημα της παρακωλύσεως συγκοινωνιών ? Παρανομούν η δεν παρανομούν ?
    Υπάρχει "καλή" και "κακή" παρανομία ? Λογική Κουφοντίνα ?
    Τώρα για τους απειλούντας με φορτηγά και κυνηγετικά ... ξέρετε. Είναι να μήν αποφασισθεί η "αρχή της αναλογικότητος" στην χρήση της Κρατικής ισχύος. ΤΟΤΕ θα κλάψουν μανούλες και σίγουρα οχι αστυνομικών...

    • Misha avatar
      Misha @ parsifal 09/02/2011 19:10:04

      Parsifal

      για την ανομία του Μπομπολα έχει πάρει τίποτε το αυτί σου ή λαμβάνεις μονο συγκεκριμένες συχνότητες;
      Η «αρχη της αναλογικοτητας» δοκιμάστηκε στο Πολυτεχνείο....
      Ψάξε να δεις τι είπε προσφάτως ο Σκευοφύλακας, οδηγός του άρματος , για τα μυαλά που κουβαλούσε κι ειναι ιδια κι απαράλλαχτα με των ματατζηδων

  19. parsifal avatar
    parsifal 09/02/2011 23:13:10

    H γνωστή σταλινική τεχνική του αμαλγάματος... Εγώ ερωτώ εάν διαπράττεται αδίκημα εσύ απαντάς με εικαζόμενες συμπεριφορές διαπλοκής που οσο και εάν είναι συνωμοσιολογικά γοητευτικές ΔΕΝ συνιστούν αδίκημα (ακόμη).
    Οσο για την αρχή της αναλογικότητος, εάν οι "ματατζήδες" δεχθούν πυρά, θα ανταποδώσουν και δεν βλέπω την σχέση με την είσοδο του αρματος στο ΕΜΠ.
    Είναι ολισθηρά η οδός της ενθαρρύνσεως πράξεων ανεξέλεγκτης βίας αρκεί να εχουν αντιπολιτευτικό χαρακτήρα. Εγώ δεν είδα πουθενά η ΝΔ να καλεί σε χρήση οπλων και τακτικές ανορθοδόξου πολέμου στην Κερατέα. Τώρα εάν αισθάνεσαι ... ετοιμος για "τρίτο γύρο" (λόγω ψευδωνύμου το λέγω) σκέψου και το σύνταγμα Χωρ/κής Μακρυγιάννη...

    • Misha avatar
      Misha @ parsifal 10/02/2011 00:21:59

      Αδικημα διεπράττετο και όταν οι μαυροι στην Αφρική και τις ΗΠΑ αρνούνταν να δεχθούν τις φυλετικές διακρίσεις.
      Το νόμιμον ούτε ηθικό είναι πάντοτε , ούτε δικαιο.
      Οι χουντες φτιαχνουν νομους που τις βολεύουν.

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ parsifal 10/02/2011 10:23:14

      Αγαπητέ φίλε , Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ , ΟΧΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥΣ .
      ΕΑΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ Ν'ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ........ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΙΑ ΘΕΣΗ ΘΑ ΕΧΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ !!!! ( να είσαι βέβαιος ότι δε θα είναι αυτή που περιγράφεις ) .

      ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ....... ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ "ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ" (όπως λανθασμένα νομίζεις).!!


      *Μιά άποψη.-(.)(-)