17/11/2009 13:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, ζητάει στοιχεία ip adresss (!!!)



Η Υπηρεσία Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με έγγραφό της, μου ζητάει, ως διαχειριστή του ιστοτόπου radiobubble.gr, και μετά από σχετική εισαγγελική παραγγελία, να της γνωστοποιήσω “τα στοιχεία (ip address) του κατόχου του προφίλ....

Θεωρούμε εκτός των ορίων της δεοντολογίας μας, του νόμου και του Συντάγματος της Ελλάδας, την παροχή προσωπικών στοιχείων των χρηστών μας.

 Το ζωντανό πρόγραμμα, αυτό που εκπέμπεται από το στούντιο μας, αποτελείται εξ ολοκλήρου από ανθρώπους επώνυμους που με την ιδιότητα του δημοσιογράφου, του συγγραφέα, του σκηνοθέτη, του ποιητή, του λάτρη της μουσικής, του blogger, του ενεργού πολίτη εν γένει, δημιουργούν και εκπέμπουν ραδιοφωνικές εκπομπές.

 Εκπομπές (επιτρέψτε μας) υψηλού επιπέδου, που τιμούν και το radiobubble και εν γένει τις έννοιες “δημόσιος λόγος”, “δημοσιογραφία”,  “τέχνη”, “ραδιόφωνο” και "νέα μέσα”.

 Ακόμη και οι bloggers που εκπέμπουν τις εκπομπές τους μέσω του radiobubble χρησιμοποιώντας μόνο το διαδικτυακό τους ψευδώνυμο, είναι πρόσωπα ιδιαιτέρως γνωστά στη διαδικτυακή κοινότητα και την ελληνική κοινωνία...


Όσα βγαίνουν στον αέρα από τα μικρόφωνά μας, ακολουθούν πιστά όχι μόνο τους νόμους, αλλά και -με δική μας πρωτοβουλία- τον κώδικα δεοντολογίας της ΕΣΗΕΑ, της οποίας άλλωστε αρκετά μέλη της κοινότητάς μας είναι μέλη.

 Εγώ προσωπικά, ως διαχειριστής του ιστοτόπου, αναλαμβάνω με ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση την ευθύνη όσων εκπέμπονται από το ζωντανό μας πρόγραμμα.

 Καλούμε κάθε νοήμονα ενεργό πολίτη αυτής της χώρας και ιδιαίτερα τη διαδικτυακή κοινότητα να ενημερωθεί και να ευαισθητοποιηθεί για το θέμα.

Διαβάστε περισσότερα εδω: http://www.radiobubble.gr/el/nothingbutfreedom

ΣΧΟΛΙΑ

  1. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 17/11/2009 13:18:01

    Φίλε Φάκτορα, φίλε radiobubble, φίλοι όλοι εδώ που γράφουμε! Συμπαράσταση, εγρήγορση και σθένος. Nothing but Freedom.

    Φάκτορα, πες μου μπορείς να μπεις στο radiobubble; Γιατί εδώ το βλέπω blocked.

  2. dimitris avatar
    dimitris 17/11/2009 14:00:40

    δακτυλος της Α.Ε.Π.Ι??

  3. Eastrader avatar
    Eastrader 17/11/2009 14:01:12

    Το Διαδικτυο πρεπει να παραμεινει ελευθερο.Ολοι οι εμπλεκομενοι κατοχοι blogs,websites,eshops,πρεπει να αντιδρασουμε.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/11/2009 14:43:01

    Μαντέψτε για ποιόν μιλούσε εκείνη την ημέρα ο εν λόγω μπλόγκερ και άρα ποιός προχώρησε σε μήνυση; Ποιός μηνύει και πολιτικούς αρχηγούς κατά καιρούς; Ποιός πάτησε σαν χταπόδι προχτές τον Σηφουνάκη και τον Τσιώκα; Ποιός;

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Strange Attractor 17/11/2009 14:56:16

      Καλά ρε Strange, "αυτός" δε δήλωσε ότι ΔΕΝ πρόκειται να καταφύγει στη Δικαιοσύνη;

      Αλλά καλά να πάθουμε. Η ανεπάρκεια του πολιτικού μας συστήματος, η ανικανότητα της δικαστικής εξουσίας και η ηθικολογική μας απάθεια επιτρέπει σε ευφυείς και ικανούς ανθρώπους σα τον Βγενό όχι μόνο να στηρίζει τον βάζελο, αλλά και να μας παρουσιάζεται σαν οιωνεί Σίλβιο...

  5. ασχετος avatar
    ασχετος 17/11/2009 15:05:56

    οπως είσαι και συ?

  6. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 17/11/2009 15:13:06

    OXI Anonymous! OXI! Δεν είναι "μια κουβέντα". Είναι Η κουβέντα.

    Γιατί πρώτον η συκοφαντία, ο εκβιασμός και η παραπληροφόρηση έχουν ανθίσει με την επωνυμία και δεν κουνιέται φύλλο! Και δεύτερον εντός της ελευθερίας και μόνον εκεί μπορούν να αναπτυχθούν αντισώματα απέναντι σε όσα τέρατα θέλουν να συνεχίσουν να συκοφαντούν, παραπληροφορούν και εκβιάζουν - επωνύμως ή ανωνύμως.

  7. Eastrader avatar
    Eastrader 17/11/2009 15:21:33

    Δεν εχεις αδικο.Πολλοι κανουν καταχρηση της ελευθεριας και της ανωνυμιας.Δεν συμβαινει ομως αυτο σε πολλους τομεις και δραστηριοτητες της ζωης μας?Η επωνυμια απετρεψε "εγκριτες" εφημεριδες να λασπολογουν,να ανακαλυπτουν επισκεψεις του Ερντογαν,να κανουν το ασπρο μαυρο?Θα συμφωνουσα να γινουν ολοι επωνυμοι,αλλωστε στην δικη μου διαδικτυακη επιχειρηση που θα ολοκληρωθει συντομα εγω θα εχω μεχρι και την φατσα μου,αλλα εγω θα πουλαω προιοντα και οχι ιδεες.Οι ιδεες για να ευδοκιμησουν χρειαζονται και ενα επιπεδο ελευθεριας.Και σε μια κοινωνια οπου ο καθενας μπορει να σου ζητησει εκατομμυρια γιατι εβηξες,θα μπορει το διαδικτυο να παραμεινει ελευθερο και γιατι οχι,και λιγο αναρχικο?Μηπως η επωνυμια θα ειναι μια καλη ευκαιρια ελεγχου?Εγω προσωπικα προτιμω αυτο που λενε οτι απο μια χωρα χωρις εφημεριδες(διαδικτυο),ειναι καλυτερα εφημεριδες(διαδικτυο) χωρις χωρα.Απο κει και περα εννοειται πως ειμαστε ψαγμενοι και ωριμοι κριτες γεγονοτων και καταστασεων ωστε να κρινουμε.Ριξε και μια ματια στο παρον blog/website,που μας φιλοξενει,θα δεις και επιπεδο και αληθειες τοσο απο πλευρας διαχειρισης οσο και απο πλευρας σχολιαστων.Υπαρχουν και αλλα(εστω λιγα),παρομοια σημεια αναφορας μεσα στο διαδικτυο.Απλα γυρνα την πλατη στα blogs που αναφερεις στο μυνημα σου.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/11/2009 16:11:04

    Θα αλλάξω ψευδώνυμο πάραυτα. Από εδώ και πέρα, "νεοπτέρυξ"

  9. Σαος avatar
    Σαος 17/11/2009 19:27:20

    Ναι, το "κακό" είναι πως η ελευθερία στο Διαδίκτυο έχει κάνει την πραγματική εξουσία να τρέμει.

  10. parsifal avatar
    parsifal 17/11/2009 22:13:15

    Οπα ρε!σιγά το τρέμολο της εξουσίας απο τα blogs ! Η αλαζονεία σκοτώνει...

  11. Takitos avatar