#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2013 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H βία της αριστεράς είναι καλή



Τελικά στον ΣΥΡΙΖΑ θα μας κάνουν να ξεχάσουμε και τι σημαίνει βία. Διότι, σύμφωνα με την Κουμουνδούρεια θεωρία, βία είναι η Χρυσή Αυγή, αλλά βία δεν είναι μια... μαχητική διαδήλωση. Όπως π.χ. μια πορεία που γίνεται κατά των Μνημονίων και τελικά καίγεται η Αθήνα.

Δεν είναι βία να γιαουρτώνεις όποιον δεν σου αρέσει, πολιτικό ή όχι. Προφανώς για τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να υπάρχουν νεκροί για να χαρακτηριστεί ένα περιστατικό ως βία. Σε άλλη περίπτωση το κατατάσσουμε στην κατηγορία των διαμαρτυριών, κάνουμε την επαναστατική γυμναστική μας και καθαρίσαμε με τους ψηφοφόρους. Το να τα λέει αυτά κάποιος ανίδεος, να το καταλάβουμε. Αλλά να τα λέει ο Συνταγματολόγος Γιώργος Κατρούγκαλος, ακόμη κι αν συνδέεται με τον ΣΥΡΙΖΑ, αυτό είναι μεγάλη ξεφτίλα.

Όπως είπε λοιπόν αυτός που τάχθηκε να υπηρετεί τους νόμους, «δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ο όρος βια που αφορά δολοφονικές επιθέσεις της Χρυσής Αυγής με μορφές διαμαρτυρίας, όπως μια μαχητική διαδήλωση, ή στο γιαούρτωμα του Θ. Πάγκαλου κ.α.».

Μαχητική διαδήλωση δεν ήταν και αυτή που κατέληξε στη δολοφονία των υπαλλήλων της Μαρφίν; Μαχητικές δεν ήταν οι διαδηλώσεις που οδήγησαν σε πυρπόληση καταστημάτων και σε τραυματισμούς δεκάδων πολιτών;

Ακόμη κι αν πει κάποιος ότι το... γιαουρτάκι δεν είναι κακό για τους πολιτικούς, μήπως κι αυτή η ελαφράς μορφή βία δεν κατέληξε στην πλήρη απαξίωση των πολιτικών. Ποιος ευθύνεται π.χ. για τον ξυλοδαρμό του Κωστή Χατζηδάκη;

Βεβαίως, η έννοια της καλής και κακής βίας είναι συνώνυμη με τον καλό και κακό ΣΥΡΙΖΑ. Υπάρχουν οι σοβαροί άνθρωποι, υπάρχουν και οι επικίνδυνοι καραγκιόζηδες.

Η ΝΔ απαντώντας στην τοποθέτηση του κ. Κατρούγκαλου είπε:

«Η χθεσινή παρέμβαση του κ. Κατρούγκαλου και τα όσα υποστήριξε για τη βία, οδηγούν στο συμπέρασμα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ αποδέχεται και διακινεί τη θεωρία της καλής και κακής βίας. Μια θεωρία που τροφοδοτεί την εξτρεμιστική βία, διχάζει την κοινωνία και οδηγεί στο χάος. Έφτασε ο κ. Κατρούγκαλος στο σημείο να δικαιολογεί προπηλακισμούς, καταλήψεις δημοσίων κτιρίων και ομηρίες καθηγητών.

Καλούμε τον κ. Τσίπρα, εδώ και τώρα, να αποδοκιμάσει ευθέως τις δηλώσεις αυτές και να ξεκαθαρίσει τη θέση του».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hawk avatar
    Hawk 15/10/2013 17:25:47

    Την ληστρική επιδρομή του κράτους απέναντί μου πως να την χαρακτηρίσω, αυτό το " τα λεφτά σου ή την ζωή σου " που βιώνω από το 2010 τι ακριβώς είναι, όταν με το περίστροφο στον κρόταφο μου έχουν επιβάλει αύξηση - άγνωστο πόσο - της άμεσης φορολογίας, όταν απειλούμαι με φυλάκιση και πλειστηριασμό της κατοικίας μου αν δεν έχω να πληρώσω τους φόρους που μου ζητάνε, όταν έχουν πάει τον ΦΠΑ 23%, όταν μου έχουν μειώσει τον μισθό μου με το έτσι θέλω, όταν μου έχουν επιβάλει αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης, όταν το κράτος δεν κάνει απολύτως τίποτα για να ελέγξει τις τιμές των βασικών προϊόντων, όταν με έχουν αποκλείσει από μιά σοβαρή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, όταν μου επιβάλλουν την βία των λαθρομεταναστών που μου κουβάλησαν, αυτά τι είναι, ευλογία, ευτυχία, επιτυχία, θέλω να ξέρω γιατί μπερδεύω τις λέξεις πιά.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Hawk 15/10/2013 19:59:55

      "Ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις διάλογο με έναν φασίστα (ή χαυγίτη λέω γω) είναι να του πετάξεις ένα τούβλο στο κεφάλι"
      Μπέρτολντ Μπρέχτ

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ Tassos 15/10/2013 23:02:47

        “Ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις διάλογο με έναν κομμουνιστή είναι να του βγάλεις το ξυλοκασσετόφωνο από την πρίζα”!
        πΔπ

    • occultist avatar
      occultist @ Hawk 15/10/2013 21:17:08

      @Hawk
      ΠΟΣΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΕΙΣ!!!!!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ occultist 15/10/2013 21:42:39

        Καθόλου ως συνήθως.

  2. roadrunner avatar
    roadrunner 15/10/2013 17:43:44

    Tι ακριβώς σημαίνει "μαχητική διαδήλωση" κατά το Συντ/όγο Κατρούγκαλο;
    Δηλαδή, τι σημαίνει ο προσδιορισμός "μαχητική", δίπλα στη διαδήλωση ;
    Αν "μαχητική¨ σημαίνει, μεγάλη σε αριθμό συμμετεχόντων, διαδηλωτές που φωνάζουν δυνατά και παθιασμένα τα δίκαια αιτήματά τους, τότε φυσικά δεν μπορεί να υπάρχει ταύτιση με τη φασιστική βία.

    Αν όμως, "μαχητική" διαδήλωση, κατά Κατρούγκαλο, σημαίνει,
    μάχες σώμα-με-σώμα, με χημικά, μολότοφ, νεράτζια, ρόπαλα ή ακόμη χειρότερα συμβατικά υλικά πολέμου, τότε ο κύριος δεν ξέρει τί του γίνεται και
    απλά κάνει προπαγάνδα υπέρ των μπαχαλάκηδων της αριστεράς.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ roadrunner 16/10/2013 02:16:14

      Σύμφωνα με τον "έγκριτο" συνταγματολόγο, αν έρθουν 30 μπαχαλάκηδες και του πυρπολήσουν πρώτα το γραφείο και μετά το σπίτι και το αυτοκίνητο, η πράξεις αυτές θα εντάσσονται στην "κακή βία" π.χ. όπως της ΧΑ ή θα εντασσονται στις "μαχητικές διαδηλώσεις"; Ε τι λέτε κε ροζ συνταγματολόγε;

  3. Καλλιόπη avatar
    Καλλιόπη 15/10/2013 18:06:40

    Οπότε αφού μας συνέβησαν όλα αυτά, στα οποία καταλήξαμε καθαρά από δικές μας επιλογές (δεν είμαστε αναμάρτητοι ως πολίτες), έχουμε και την ελευθερία να κάνουμε ότι θέλουμε, να δέρνουμε όποιον θέλουμε, να προπυλακίζουμε όποιον δεν μας αρέσει κτλ... Σοφό όπως και οι επιλογές μας γενικότερα...

    • Ωρίων avatar
      Ωρίων @ Καλλιόπη 15/10/2013 18:54:27

      Καταλήξατε καθαρά απο δικές σας επιλογές εσείς που τα φάγατε μαζί με τον Πάγκαλο και τον Τσοχατζόπουλο. Και τα φάγατε απο εμάς τότε, και τώρα συνεχίζετε, μέσω συγκυβέρνησης να τα τρώτε απο εμάς, που ποτέ δεν φάγαμε ούτε καραμέλλα απο τον Πάγκαλο και θεωρούμε κατάντημα και ξεφτίλα τον διορισμό στο Δημόσιο. Και είμαστε η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού κι ας νομίζετε εσείς οτι όλοι είναι σεν εσάς επειδή είστε πολλοί.
      Εμείς δεν σκάσαμε τη leehman brothers ούτε φέραμε την κρίση στα PIIGS της Ε.Ε. Γι αυτό και έχουμε την ελευθερία να κάνουμε Ο,τι θέλουμε, αφού ούτως ή άλλως εμείς πληρώνουμε τα πάντα στο τέλος...

      • Καλλιόπη avatar
        Καλλιόπη @ Ωρίων 15/10/2013 20:10:08

        Δεν τα έφαγα εγω κύριε με τον Πάγκαλο και τον Τσοχατζόπουλο, ο πρώτος πληθυντικός είναι καθαρά γιατί αποτελώ μέρος ενός συνόλου που έχει κάνει τραγικές επιλογές και συνεχίζει να κάνει. Ποιος διορισμός στο δημόσιο και κουραφέξαλα που αν κάποιος γράψει ένα σχόλιο χωρίς να βρίζει και να υμνεί την βια αυτομάτως ανήκει στην κλίκα του <>. Εσείς έχετε την ελευθερία και κάνετε ότι θέλετε και πραγματικά τα πληρώνουμε όλοι στο τέλος....

    • Hawk avatar
      Hawk @ Καλλιόπη 16/10/2013 12:27:30

      Συνήθως κάνουν ότι θέλουν και όπως θέλουν χρόνια τώρα οι πολιτικοί κρατούντες που δεν μπορούν να φανταστούν ότι θα αφήσουν τις κουτάλες και τις καρέκλες. Βίαια επεισόδια, προπυλακισμοί και διαμαρτυρίες υπήρχαν πάντα και θα υπάρχουν και στην Ελλάδα και παντού.
      Ας μαζέψει πρώτα το αδιάφθορο κράτος την ελληνική αστυνομία που έχει κάνει γιάφκες της χρυσής αυγής τα αστυνομικά τμήματα και μετά να μιλήσουμε για βία και ποιοί την προκαλούν.

  4. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 15/10/2013 18:21:42

    Αν θυμάμαι καλά, ο κ. Κουτρούγκαλος είχε διαμαρτυρηθεί για την ανακατάληψη της Βίλας - "Αμαλία" από την Ελληνική Αστυνομία. Η επέμβαση ήταν απαράδεκτη, κατά τον κ. Κουτρούγκαλο. Η Βίλα - "Αμαλία" ήταν "κοινωνικός χώρος" (άρα η κατάληψη έπρεπε...να περιφρουρηθεί από την Πολιτεία!).
    Όταν καθηγητές του Συνταγματικού Δικαίου γίνονται ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ, εκτροπές του είδους αυτού δεν πρέπει να μας ξενίζουν. Είναι, απλώς, σημεία και τέρατα της ταραγμένης και αλλοπρόσαλλης εποχής μας.

    • Δημήτρης Π. avatar
      Δημήτρης Π. @ Παρατηρητής 15/10/2013 20:23:44

      Δεν γνωρίζω αν πράγματι ο εν λόγω καθηγητής συνδέεται κομματικά με τον ΣΥΡΙΖΑ και από πού προκύπτει αυτό: αν ισχύει κάτι τέτοιο, σωστή η προσέγγιση της ΝΔ - αν όχι, όμως, τότε το να χρεώνεται η κάθε αντίθετη άποψη στον ΣΥΡΙΖΑ, αποτελεί σαφώς λανθασμένη στρατηγική.

  5. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 15/10/2013 18:25:40

    Θα ήθελα να μάθω, αν στο Πανεπιστήμιο που διδασκει ο Συνταγματολόγος κύριος Γιώργος Κατρούγκαλος υπήρχε η ΕΚΟΦ και έκανε μια "μαχητική διαδήλωση" εναντίον του και ασκούσε "ακτιβισμό"...... τι θα έλεγε...!!!!

    Ας απαντησω εγω....

    ΦΑΣΙΣΤΕΣ-ΔΕΞΙΟΙ-ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΙ-ΑΛΗΤΕΣ-ΠΑΡΑΚΡΑΤΙΚΟΙ........
    Λάθος κάνω; ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ...ΑΠΛΑ.

  6. Ωρίων avatar
    Ωρίων 15/10/2013 18:59:48

    Είναι σίγουρο οτι οι καπιταλιστές και οι μπάνκστερς μόνο τη βία της Αριστεράς φοβούνται. Καί θά 'θελαν πολύ να την εξισώσουν με εκείνην των ποινικών εγκληματιών για να ξεμπερδεύουν, όπως έκαναν και με τα εργασιακά και τα κοινωνικά δικαιώματα των δούλων τους...Το χονδροειδές και αισχρό ψέμμα τους είναι οτι η βία του βιαστή και του βιαζόμενου είναι ιδιες...Και πιστεύουν οτι τώρα που η πείνα μας έχει αποδυναμώσει θα μας πείσουν οτι έχουν και δίκιο απο πάνω...

    • Omifast avatar
      Omifast @ Ωρίων 15/10/2013 19:55:25

      H βία της Αριστεράς ασκείται από εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου οι οποίοι ως γνωστών έχουν ιδιαίτερη "αδυναμία" στην Αριστερά διότι εκεί τους λένε ότι για το χάλι στο οποίο συνήθως βρίσκονται φταίει πάντα το "σύστημα" και η "πουτ@ν@ η κοινωνία"....

      • Ανάπτυξη avatar
        Ανάπτυξη @ Omifast 15/10/2013 21:17:21

        Βάσιμες κατηγορίες, ακλόνητες αποδείξεις, Εισαγγελέας. Μονόδρομος για όποιον δε θέλει να είναι απλά ένας χασομέρης χωρατατζής.... ok?

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Ανάπτυξη 16/10/2013 18:01:57

          17N, επαναστατικός αγώνας, πυρήνες της φωτιάς, indymedia και Αυγή με όσα γράφουν. Δεν είναι αρκετά;

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 15/10/2013 19:49:02

    Πάντως, τους 35 λαθρο-Μπαγκλαντεσιανούς στη Μανωλάδα δεν τους νομιμοποίησε ο Σύριζα, αλλά ο Δένδιας της ΝΔ.
    Να θυμίσω επίσης ότι σε σημερινή επιχείρηση στο Κέντρο της Αθήνας, ούτε 1 στους 10 δεν συνελήφθησαν. Αυτό σημαίνει ότι οι υπόλοιποι κατείχαν νομιμοποιητικά έγγραφα.
    Όχι άλλο κάρβουνο κύριοι....

  8. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 15/10/2013 19:54:48

    Έλεος...συγνώμη Ωρίων πραγματικά οι απόψεις σου πέρι βίας βοηθάνε την ύπαρξη της ΧΑ. Γιατί; Απλα.
    Γιατί και ο ΧΑυγίτης θα σου πεί ότι οι αριστερουλιδες και οι ψευδοπροοδευτικοί τυπου Ρεπούση μόνο την βία της Ακροδεξιάς φοβούνται. Και θα ήθελαν πολύ όπως και κάνανε να την εξισώσουν με εκείνη των ποινικών εγκληματιών για να ξεμπερδέυουν όπως έκαναν και με τους συντρόφους τους που όποτε έβγαιναν απο την κομματική γραμμή ήταν προδότες και πράκτορες......!!! Γι'αυτό, θα σου πει, η βία η δικιά μου είναι έθνικη ανάγκη για την επιβίωση του Έθνους οπότε είναι καλή ενώ η δικιά σου ειναι αριστερή αλητεία.....
    Θα έχει δίκιο συμφωνα με αυτα που λές;
    Η βία ειναι βία. ΤΕΛΟΣ. μην παίζετε με τις λέξεις.....εκεί στα αριστερά της Εδέμ....

    • el greco avatar
      el greco @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 15/10/2013 21:54:38

      Δεν καταδικάζω τη βία απ’ όπου κι αν προέρχεται. Για τον απλούστατο λόγο ότι, αν μαζί με τους προγόνους μου καταδικάζαμε τη βία απ’ όπου κι αν προέρχεται, σήμερα θα ήμουν γιουσουφάκι, και πιθανόν να την απολάμβανα κιόλας τη βία που θα ασκούσε επάνω μου ο…κάθε πασάς. Υπερήφανος όμως που δεν είμαι γιουσουφάκι, δεν καταδικάζω τη βία απ’ όπου κι αν προέρχεται, εξίσου απλούστατα διότι δεν καταδικάζω, ας πούμε, τον Γεώργιο Καραϊσκάκη.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ el greco 16/10/2013 08:30:39

        Συγκρίνεις την αυτοάμυνα ενός σκλαβωμένου έθνους για αιώνες με την αναρχία απέναντι στο αστικό κράτος;

        • Δημήτρης Π. avatar
          Δημήτρης Π. @ Γεώργιος Τ. 16/10/2013 09:53:25

          Ιδίως στην Τριπολιτσά, ο Κολοκοτρώνης και οι συν αυτώ επέδειξαν ιδιαίτερα χαρίσματα... αυτοάμυνας!

        • el greco avatar
          el greco @ Γεώργιος Τ. 16/10/2013 10:46:03

          Αυτό κατάλαβες;

        • Hawk avatar
          Hawk @ Γεώργιος Τ. 16/10/2013 12:33:22

          Από πότε η επανάσταση έγινε αυτοάμυνα.... μήπως είσαι η Ρεπούση?

  9. Marlo avatar
    Marlo 15/10/2013 21:21:06

    Δηλαδή πραγματικά, σκεφτείτε όσοι μιλάτε με τα συναισθήματά σας πρώτα!

    Η βία ενός βιαστή, ενός αστυνομικού κατά ενός ειρηνικού διαδηλωτή, του αντάρτη κατά του Γερμανού κατακτητή, του χρυσαυγίτη κατά ενός πλανόδιου πωλητή, του πεινασμένου πατέρα που κλέβει για να θρέψει τα παιδιά του και του κράτους που εξαθλιώνει εκατομμύρια ανθρώπους, είναι ένα και το αυτό για εσάς;

  10. sakis avatar
    sakis 15/10/2013 23:00:57

    Εχουμε τον βουλευτή του Συριζα Σταθακη που κατηγορείται για υπεξαίρεση απο το πανεπιστημιο που εργαζοτανε
    -Εχουμε τον επίσης βουλευτη του Συριζα Μητροπουλο που ...''ξέχασε'' να δηλωσει 1.000.000 άκι
    -Εχουμε τον κατα ομολογίαν οπαδο του Συριζα και τρομοκρατη Θεοφίλου που εκτέλεσε πέρυσι τον ταξιτζή στην Πάρο και υμνούσε απο το Ιντερνετ τον Συριζα και τον Τσίπρα
    -Εχουμε την παράνομη παρέμβαση του βουλευτη του Συριζα Κουράκη στον τότε υφυπουργό δημοσιας τάξης τον Βούγια για να αφήσει ελεύθερο τον ''δημοκρατη'' γιοκα του που κουβαλούσε ένα σακιδιο με μερικες ''αντιφασιστικες'' μολότωφ και ''αντιρατσιστικά'' τσεκούρια και ρόπαλα
    -Εχουμε τον γιο του Βούτση που πιάστηκε επ'αυτοφωρο να κλέβει τράπεζα με βαρύ οπλισμο(καλάσνικοφ)
    -Εχουμε τον βουλευτή Δραγασάκη όπου η κορη του πιάστηκε με ποσοτητα ναρκωτικων ουσιών και καμιά 10αριά όπλα σπίτι της(''αντιφασιστικά'' πιστολια να υποθεσω)
    Και να φανταστώ όλα αυτά τα δεδομενα και πραγματικα στοιχεία (και όχι κάτι αυτοκλητοι μάρτυρες που δηλώνουν άρματα μαχης,χιλιαδες οπλα και σφαγές αρνιών που δεν έχουν κανενα αποδεικτικο στοιχειο) δεν αποτελούν ικανα στοιχεία να στείλουν ολο τον Συριζα ως εγκληματικη οργάνωση πίσω απο τις φυλακες,ούτε θα δούμε άρση τηλεφωνικου απορρήτου,ούτε παρακολουθησεις απο την ΕΥΠ,ΟΎΤΕ ΆΡΣΕΙΣ ΑΣΥΛΙΏΝ ούτε να φανταστώ ισχύει στο Συριζα η συλλογικη ευθύνη που ισχύει απο στην χρυση αυγή. Α ΡΕ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ

  11. Υποψιασμένη avatar
    Υποψιασμένη 15/10/2013 23:25:13

    Κικέρων : ''Όλοι οι νόμοι και όλα τα δίκαια επιτρέπουν να απωθεί κάποιος τη βία, διά της βίας''.
    Δεν είναι όλα στη ζωή μας άσπρο ή μαύρο. Η ισοπεδωτική προσέγγιση οδηγεί στην απλοϊκή εξήγηση των συμπεριφορών, των γεγονότων και των πρακτικών. Τα πράγματα είναι μάλλον πιό πολύπλοκα. Παρακολουθώντας πάντως την τοποθέτηση του κ. Γ. Κατρούγκαλου, παρατήρησα οτι ήταν ψύχραιμος, σαφής, σίγουρος, χαλαρός και ειλικρινής, εκφράζοντας την άποψή του. Οι υστερικές δε αντιδράσεις του απαράδεκτου υποκριτή κ. Πάγκαλου και της ανεκδιήγητης κ. Τριανταφύλλου, επιθετικοαμυντικές και αστείες.... Απορώ που ακόμη κάποιοι δίνουνε βήμα σε αυτόν τον απολύτως αποτυχημένο ...πολιτικό.

    • Ωρίων avatar
      Ωρίων @ Υποψιασμένη 16/10/2013 08:28:45

      Αφού μαζί τα φάγανε, πως να τον εκθέσουν...Θα τους εκθέσει και αυτός, αγαπητή Υποψιασμένη.

    • Κ.Π. avatar
      Κ.Π. @ Υποψιασμένη 16/10/2013 08:44:45

      Πήγανε και "οι έντιμοι δανειστές" και "Μεγάλοι εταίροι" μας να συμψηφίσουν τη βία των επαναστάσεων με το φασισμό, αλλά δεν τους βγήκε, παρόλο που η Αριστερά αυτή τη στιγμή είναι αποδεκατισμένη στην ΕΕ...Ο φασισμός κόντεψε να εξαφανίσει το ανθρώπινο είδος πάνω στη γή.
      Οι επαναστάσεις προκάλεσαν θύματα στον εαυτό τους, δηλαδή στο λαό τους αλλά ωφέλησαν αναμφισβήτητα το σύνολο της ανθρωπότητας.
      Μακάρι βέβαια να γινόντουσαν χωρίς θύματα...

  12. Omifast avatar
    Omifast 15/10/2013 23:52:10

    Φαντάζομαι θα απευθύνεστε και στον Ωρίωνα πιο πάνω...
    Ή νομίζετε ότι η Δεξιά πρέπει συνέχεια να αποδεικνύει ότι δεν είναι ελέφαντας και οι ελέφαντες της Αριστεράς να μας παρουσιάζονται ως αθώες περιστερές...;;;