#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2011 18:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H απάντηση είναι εκλογές

[caption id="attachment_102814" align="alignnone" width="600" caption=""Οικουμενική Κυβέρνηση" Ζολώτα, 1989"][/caption]

Ας μη γελιόμαστε.

Στόχος της αυριανής συνάντησης δεν είναι να στηρίξουν τον κ. Παπανδρέου,  η κα  Παπαρήγα και ο κ. Τσίπρας.

Ούτε ο κ. Καρατζαφέρης, που στηρίζει ούτως ή άλλως και με ελάχιστα ανταλλάγματα.

Στόχος είναι ο εγκλωβισμός του κ. Σαμαρά.

Είτε σε κάποιο νεφελώδες οικουμενικό σχήμα, που θα έχει την τύχη  της Κυβέρνησης Ζολώτα (θυμάσθε που δεν είχαν λεφτά για συντάξεις και υπογράφηκαν οι γνωστές ...παραχωρήσεις στην διαπλοκή (ΟΤΕ κλπ);),

Είτε σε κάποια σιωπηρή ανοχή.

Kαι οι δυο επιλογές είναι καταστροφικές.

Όπως κατ' επανάληψη έχει δηλώσει ο Πρόεδρος της Ν.Δ. στήριξη στο λάθος δεν νοείται.

Αν η κυβέρνηση δεν μπορεί, και είναι προφανές ότι δεν μπορεί, τότε τη λύση πρέπει να τη δώσει ο λαός και να αναλάβει και το βάρος και την ευθύνη της επιλογής του.

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sauraki avatar
    sauraki 26/05/2011 18:33:40

    ο Σαμαράς πρέπει – ΑΜΕΣΑ – σήμερα το βράδυ να καταθέσει πρόταση μομφής ή να ζητήσει εκλογές . Όλο το σκηνικό στήνεται για να του τη φέρουν. Ο ΓΑΠ μετά το συμβούλιο θα ζητήσει εκλογές λόγω μη συμφωνίας με την αντιπολίτευση. Οπότε είναι καλύτερα να πετάξει ο Αντώνης πρώτος το γάντι. Να προλάβει τον ΓΑΠ.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ sauraki 26/05/2011 19:06:52

      Δεν πρέπει να το κάνει ο Σαμαράς. Να το κάνει ο Παπανδρέου, για να τελειώσει με μια ομολογία αποτυχίας.

    • Μουά avatar
      Μουά @ sauraki 26/05/2011 23:39:09

      Τον Σαμαρά δεν τον ενοχλεί τόσο η χρέωση των εκλογών και το τυχόν πολιτικό κόστος τους όσο η χρέωση της αποδοχής της σίγουρης επερχόμενης πτώχευσης .

      Το χειρότερο γι΄αυτόν θα είναι να καταγραφεί στην ιστορία με ένα νέο "δυστυχώς επτωχεύσαμεν" (Χαρ. Τρικούπης, Δεκ. 1893) ή με ένα "τελικώς επτωχεύσαμεν" (Ελ. Βενιζέλος, Μάης 1932) που για παρόμοιους με τους σημερινούς λόγους έφτασαν να ομολογήσουν οι τότε ηγέτες μας.

      Η ομολογία του "επτωχεύσαμεν" (2011), όπως όλα δείχνουν, θα ακουστεί από τα χείλη του Γ.Α. Παπανδρέου.

    • ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΘΥΜΑ (ΚΑ) avatar
      ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΘΥΜΑ (ΚΑ) @ sauraki 27/05/2011 08:23:34

      ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟΣ. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ "ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ"! ΑΚΟΜΗ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ - ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΚΑΙ ΒΟ(Υ)ΛΕΥΤΕΣ, ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ! ΖΗΤΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ (ΞΑΝΑ!) ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΤΑΝΤΙΑ ΜΑΣ, ΕΙΤΕ ΣΑΝ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΕΙΤΕ ΣΑΝ ΗΓΕΣΙΕΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΠΑΤΡΟΝΑΡΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ (ΓΕΣΕΕ,ΠΑΜΕ,ΑΔΕΔΥ ΚΛΠ) ! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ (ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΛΕΞΟΥΜΕ ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ - ΑΥΘΑΡΤΟΥΣ - ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ
      ΠΑΡΕΛΘΟΝ - ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΗ (1) Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, (2) Η ΔΗΜΟΣΙΑ
      ΔΙΟΙΚΗΣΗ. Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ. ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ, ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ή ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!! ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΜΟΝΗ ΧΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ (ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΙ) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΕΙ ΑΥΤΟΥ! ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΒΟΗΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ, ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ (ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ) ΚΛΠ.!!!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΑΥΘΑΡΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ (ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ) ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ Η ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ή ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ. Ο ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΒΟ(Υ)ΛΕΥΤΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΛΕΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΤΑΞΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΝΩΝΥΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ , ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ, ΤΟ ΨΕΜΜΑ ΚΛΠ!!!

  2. spiros avatar
    spiros 26/05/2011 18:38:29

    Κώστα
    Δεν μου αρεσουν οι μονόδρομοι αλλά είναι η μόνη φορά που ο Σαμαράς δεν έχει άλλη επιλογή πλήν των εκλογών.

  3. blue nile avatar
    blue nile 26/05/2011 18:38:59

    Για χαζό τον έχουν τον Αντώνη. Δε καταλαβαίνουν ότι όλες οι πιέσεις και οι εκβιασμοί θα τους γυρίσουν μπούμερανγκ? Η άρνηση του είναι δεδομένη οπότε στον ΓΑΠ μένουν δύο επιλογές. Η πρώτη να πάει σε εκλογές ( επιτρέψτε μου να έχω τις αμφιβολίες μου) και να τις χάσει ή προσπαθεί να περάσει τα μέτρα μόνος του και διαλύει το ΠΑΣΟΚ άπαξ διά παντός. Το ξεβράκωμα που θα γίνει αύριο δεν θα έχει προηγούμενο. Πολλοί είχαν τον Γκιόργο για λίγο...τόσο πολύ λίγος όμως?

    • ΔΩΡΙΟΣ avatar
      ΔΩΡΙΟΣ @ blue nile 26/05/2011 23:02:06

      ΙΛΕ ΜΟΥ, ΤΟ ΠΑ.ΣΟ.Κ Δ Ε Ν Δ Ι Α Λ Υ Ε Τ Α Ι !!!
      ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΒΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΒΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΕΝΔΟΚΑΤΑΣΤΑΛΤΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕΛΕΤΗΣ!
      ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΕΣ ΤΩΝ ΚΟΠΡΙΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΟΡΙΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΕ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΩΣ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ ΠΡΕΤΟΡΙΑΝΟΙ, ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ:
      Ε Μ Φ Υ Λ Ι Ο Σ !!!! ( Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΛΑΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΤΡΑΓΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ΤΑ 'ΖΗΣΑΝ )

  4. Κρητικός avatar
    Κρητικός 26/05/2011 18:40:23

    Για να γυρίσει ο Ηλιος θέλει δουλεια πολύ
    Και σαυτήν την περίπτωση ολη η δουλεια εχει πέσει στους ωμους του Σαμαρα!!!!!!

    • effie B. avatar
      effie B. @ Κρητικός 26/05/2011 19:23:06

      γι' αυτο ειμαστε και μεις εδω για να τον στηριζουμε στις δικαιες αποφασεις του για το μελλον του ελληνικου λαου!

  5. ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
    ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 26/05/2011 18:40:25

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ Η Ν. Δ. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ; ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ (ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΑΥΤΟ...) ΔΙΟΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΟ ΗΧΗΡΟΤΑΤΟ "ΟΧΙ"! Η Ν. Δ. ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ; ΕΚΤΟΣ ΑΝ...

    • Eυβοευς avatar
      Eυβοευς @ ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 26/05/2011 18:54:47

      Δημοψηφισμα με ποιο διλλημα??
      Ποιος θα θεσει το διλλημα??
      Κοιτα δυο ''δημοψιφισματικες ερωτησεις" επι του ιδιου θεματος ποσο διαφορετικα αποτελεσματα μπορει να φερουν:
      1.Ειστε υπερ του Μνημονιου2 ή κατα??
      2.Μνημονιο2 ή χρεοκοπια και επιστροφη στη δραχμη??

      Η διεξοδος απο τετοιες καταστασεις που ζουμε δε λυνεται με εκβιαστικα (εν πολλοις) διλληματα.
      Η μονη λυση ειναι η προσφυγη στις καλπες οπου στην ουσια ο λαος θα κληθει να αποφασισει για τη συνολικη πολιτικη του καθε κομματος

    • Βασίλης Χ. avatar
      Βασίλης Χ. @ ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 26/05/2011 19:05:20

      Γνώμη μου είναι ότι ένα δημοψήφισμα δεν προσφέρει στη δεδομένη στιγμή και μπορεί να λειτουργήσει και αποπροσανατολιστικά για το λαό. Αυτό για δύο λόγους: Πρώτον, διότι ο λαός καλείται να απαντήσει "ναι" ή "όχι" σε μία διλημματικού χαρακτήρα ερώτηση, η οποία είναι δυνατόν να είναι διατυπωμένη εντέχνως με τέτοιον τρόπο από αυτούς που θα τη θέσουν προς ψήφιση (δηλαδή την κυβέρνηση), ώστε να ωθεί ψυχολογικά προς συγκεκριμένη απάντηση. Παράδειγμα (ακραίο, αλλά νομίζω αντιλαμβάνεσαι το πνευμα): Ψήφισε, ελληνικέ Λαέ, τι θέλεις: Να συνεχίσουμε το Μνημόνιο, ή να χρεωκοπήσουμε και να καταστραφούμε; Προφανώς κανείς δεν πρόκειται να ψηφίσει από μόνος του την καταστροφή του.

      Δεύτερον, ένα δημοψήφισμα έχει νόημα μόνο όταν τίθεται ένα ερώτημα που επιδέχεται μόνο δύο πιθανές απαντήσεις λ.χ. "ναι" ή "όχι", επιλογή Α ή επιλογή Β, Μνημόνιο ή χρεωκοπία κλπ. Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι ανάμεσα στις δύο ακραίες εναλλακτικές (συνεχίζουμε να "τραβάμε κουπί" με το Μνημόνιο ή χρεωκοπούμε και φεύγουμε από την ΕΕ) υπάρχουν και αρκετές άλλες που θα μας επέτρεπαν και τη χρεωκοπία να γλιτώσουμε και να διατηρήσουμε τη θέση μας στην Ευρώπη. Μία τέτοια εναλλακτική λύση λ.χ. είναι η πρόταση της ΝΔ (το περίφημο "Ζάππειο 2"). Πώς θα συμπεριλαμβάνονταν τέτοιες απαντήσεις σε ένα πιθανό δημοψήφισμα; Γι' αυτό κατά τη γνώμη μου είναι εντιμότερο να γίνουν εκλογές, ώστε να τεθεί στην κρίση του λαού το ολοκληρωμένο πρόγραμμα που έχει να προτείνει το κάθε κόμμα για την έξοδο από την κρίση και για το πού, τέλος πάντων, θέλουν να οδηγήσουν τη χώρα.

      • Βασίλης Χ. avatar
        Βασίλης Χ. @ Βασίλης Χ. 26/05/2011 20:26:24

        Βασικά με κάλυψε απόλυτα ο Ευβοευς και με διαφορά λίγων λεπτών :-)

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 26/05/2011 18:45:56

    Ετσι είναι Κώστα κάποτε έρχεται η ώρα των πραγματικών πρωταγωνιστών.

    Απλά αναρωτιέμαι πόσοι Ελληνες θα ψηφίσουν αυτά τα φοβισμένα ανδρείκελα.

    Πιστεύω ότι προσπαθούν να σπρώξουν τον Σαμαρά εδώ και καιρό να ζητήσει εκλογές για να τον εκθέσουν.

    Μόνο που δεν πρέπει να είναι εκλογές ευγένειας και να εξηγηθεί ο ρόλος αυτής της παρέας.

    • Kώστας Ροδινός avatar
      Kώστας Ροδινός @ Aris. A 26/05/2011 18:48:55

      Aρη,
      μετά τα σημερινά, είναι ώρες μεγάλης ευθύνης.

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ Kώστας Ροδινός 26/05/2011 19:04:03

        Κώστα πιστεύω ότι ένας άνθρωπος όπως ο Παπανδρέου που κάνει το ένα λάθος πάνω στο άλλο που η μια παγίδα του μετά την άλλη πιάνει αέρα κοπανιστό και που συνεχώς διολισθαίνει στην συνείδηση του κόσμου με το να επιμένει το μόνο που κάνει είναι να αυξάνει την σε βάρος του λαική κατακραυγή την ώρα που θα φεύγει.

        Ισως θα είναι οι ποιο λυτρωτικές εκλογές για την χώρα.

        Να πέσουν οι μάσκες να αποκαλυφθεί όλο το παρασκήνιο και να πάρει ο κόσμος θέση.

        Αν ο κόσμος συνεχίσει να μην καταλαβαίνει με γειά του με χαρά του.

        Νομίζω ότι στον Παπανδρέου έχει δοθεί τελεσίγραφο από έξω.

        ή κάνεις αυτά που σου λέμε ή τελείωσες.

        Είναι τόσο εγκλωβισμένος που μπορεί να κάνει τα πάντα.

  7. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 26/05/2011 18:49:49

    Εδώ και ενάμιση χρόνο η χωρά βαδίζει από κρίση σε κρίση με αποκλειστική ευθύνη του σημερινού πρωθυπουργού.
    Αντί όμως να προσφέρει ένα συγκροτημένο σχέδιο εξόδου από την κρίση έρχεται ένα χρόνο μετά το μνημόνιο να λέει ότι πρέπει να πουλήσουμε τα πάντα, να επεκτείνουμε την λιτότητα για να συνεχίσουμε να δανειζόμαστε.
    Συγνώμη, αλλά είναι τουλάχιστον επικίνδυνος για τα συμφέροντα της χώρας.

  8. Kατερίνα avatar
    Kατερίνα 26/05/2011 18:52:01

    Τώρα είναι η ώρα.
    Και για το Σαμαρά να τολμήσει και για τον Καραμανλή να μιλήσει.
    Για να δούμε τι θα δούμε.

  9. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 26/05/2011 18:54:06

    Αδερφια καθόλου λίγος δεν είναι ο ΓΑΠ και ούτε όλοι οι αλλοι που είναι μαζί του.
    Δεν είναι ουτε λίγοι, ουτε χαζοί.
    Ειναι σε διατεταγμενη υπηρεσία.
    Ειναι σχεδιο όλο αυτο αποδομησης της κοινωνιας, τους εθνους μας.
    Μη μπαίνετε στη διαδικασία να σκεφτεστε ότι απλά είναι λίγοι και αχρηστοι.
    Δεν είναι ετσι.
    Είναι εθνικοί μειοδότες.
    Πρέπει να κατηγορηθούν για ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ κατα του ελληνικου λαου, όλοι όσοι στηρίξαν και στηριζουν το μνημονιο.

    • dealex avatar
      dealex @ Igor Rasputin 27/05/2011 01:11:49

      σωστος, αλλα γιατι δεν βγαινει ο σαμαρας να πει και αυτες τις κουβεντες? γιατι δεν μιλαει για την αντισυνταγματικοτητα του μνημονιου?

  10. trans avatar
    trans 26/05/2011 18:54:10

    Πραγματικά αναρωτιέμαι ποιός υποδεικνύει στον ανεκδιήγητο Παπανδρέου τέτοιες ηλίθιες και εξωπραγματικές κινήσεις.

    • Y. avatar
      Y. @ trans 26/05/2011 19:50:14

      Δίπλα από τη πλατεία Μαβίλη

  11. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 26/05/2011 18:55:02

    To ΠΑΣΟΚ είναι γεννημένο για απατεωνιές και για να ρίχνει τις ευθύνες που το ίδιο έχει στους άλλους. Χρησιμοποιεί όλα τα μέσα για να το πετύχει ΜΜΕ, ΘΕΣΜΟΥΣ όλα για να μην μας πάθει τίποτα το ΠΑΣΟΚ και έχει πρόβλημα η χώρα μην μας λείψει αυτό το κόμμα και πάθουμε τίποτα. Για τα πράσινα ερπετά πρώτα είναι το ΠΑΣΟΚ και μετά η Ελλάδα

  12. ΜΝΒ avatar
    ΜΝΒ 26/05/2011 18:55:21

    Για ποια κυβερνηση μιλαμε??
    Σαν του Ανδρουτσοπουλου το 1974
    Μονο που ο Ιωαννιδης ειναι ξενοι..........

  13. Eυβοευς avatar
    Eυβοευς 26/05/2011 18:56:32

    Θελουμε εκλογες ή οχι??

  14. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 26/05/2011 19:01:03

    Ο Γιουνκέρ δήλωσε ότι δεν είναι εξασφαλισμένη η 5η δόση εξαιτίας του καταστατικού του ΔΝΤ που δεν επιτρέπει την περαιτέρω χρηματοδότηση του προγράμματος αν δεν εξασφαλιστεί η χρηματοδότηση από την ΕΕ.
    Η λαβίδα στήνεται αριστοτεχνικά. Και πως θα εξασφαλιστεί η χρηματοδότηση από την ΕΕ? Μα με εμπράγματη διασφάλιση από το Ελληνικό κράτος. Και πως θα γίνει αυτό?Αν υποχωρήσει ο Αντώνης και πει ΝΑΙ και περάσει το μεσοπρόθεσμο με 180 ψήφους

    Αντώνη ας είναι αυτή Your finest hour.

  15. Kώστας Ροδινός avatar
    Kώστας Ροδινός 26/05/2011 19:07:00

    Σύσκεψη στη Βουλή υπό τον Παπανδρέου, με τη συμμετοχή του Προέδρου της Βουλής;
    Και των κολλητών του Πρωθυπουργού;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Kώστας Ροδινός 26/05/2011 19:16:15

      Δεν ειναι να φυγω λιγο... με τρελλαινετε !! χαχα...
      Δανειστης στη Βουλη μου λες??? πας καλα??? χαχαχαχαααα

      ΠΠ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 19:25:12

        Αλήθεια εκείνος ο λογαριασμός που είχε ανοίξει ο Πετσάλνικος, έχει μαζέψει τίποτα? Έλπίζω για τους αυριανούς καφέδες να φτάσει το ποσό. (Λέω να πάω για μια βουτιά στην πισίνα)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Kώστας Ροδινός 26/05/2011 19:23:22

      τσερακες οτι απ τη φωτο λειπουν οι 3 !! χαχαχαχαχαχαχααααααα
      ψαρευουν στον Αχεροντα... μεχρι το γονατο...στο νερο..!
      ο αλλος...

      ΠΠ

      • juliet avatar
        juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 20:34:20

        ο άλλος ψαρεύει στον επάνω κόσμο,τ΄όνειρο ......αν δεν εκπληρωθεί , δεν το βλέπω αυτό που σκέφτεσαι!!

  16. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 26/05/2011 19:10:11

    Κύριε Ροδινέ,
    νομίζω πως μετά από πάρα πολύ καιρό είμαστε "καβάλα στο άλογο".
    Φαίνεται πως ο Σαμαράς το "ξέρει" καλά το παιχνίδι, παρόλα αυτά επειδή πιέζεται από παντού και επειδή έφτασαν μέχρι και συμβούλιο πολιτικών αρχηγών να ζητήσουν, πάλι όχι θα πει.
    Ποιά θα είναι η επόμενη κίνησή τους;
    Μήπως εκ των έσω;
    Είναι τα στεγανά της παράταξης όπως πρέπει;
    Είναι η κοινοβουλευτική ομάδα μια γροθιά;
    Τώρα που φαίνεται ότι κάτι πάει να "γινει", τώρα που οι προτάσεις Σαμαρά είναι οι μόνες που έχουν απήχηση στην κοινωνία, μήπως πρέπει να ζητήσουμε εκλογές για να συμμαζέψουμε τους δικούς μας πρώτα;
    Αυτογκόλ έχουμε βάλει πάρα πολλά, ΤΩΡΑ όμως δεν επιτρέπεται το λάθος

    • effie B. avatar
      effie B. @ Γιάννης Παπαζαχαρίας 26/05/2011 19:28:32

      Γιαννη Παπαζαχαρια,
      σου το εγραψα και αλλη φορα.
      Αυτη ειναι η ωρα Σαμαρα. Μονος απεναντι στο χρεος, το καθηκον και την Ιστορια.
      Δεν υπαρχει πλεον, ευτυχως για μας, αλλος κανεις!

      • Eυβοευς avatar
        Eυβοευς @ effie B. 27/05/2011 01:15:31

        H εποχη των Μεσσιων, πολυ φοβαμαι πως εχει περασει ανεπιστρεπτι

  17. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 26/05/2011 19:13:44

    Μα δεν υπάρχει άλλη προοπτική από αυτή των εκλογών!
    Κοροϊδευόμαστε πλέον;
    Η εφαρμογή ενός μεσοπρόθεσμου "χ" προγράμματος, που η εφαρμογή του υπερβαίνει τα όρια της κυβερνητικής θητείας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αποτελεί αντικείμενο εκλογών!
    Εδώ πήγαμε σε εκλογές, επειδή το πασοκ ήταν μπροστά στις δημοσκοπήσεις και ήθελε την εξουσία, δεν θα πάμε για ένα ζήτημα που αφορά τη ζωή μας, τη πορεία της χώρας μας, το μέλλον μας;
    Εκτός αν καταργήθηκε και η έννοια της αντιπροσώπευσης -μιας και η άμεση δημοκρατία φαντάζει έτσι και αλλιώς παραμύθι για υπνωτισμένους-.

  18. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 26/05/2011 19:15:14

    Σήμερα όπως καταλαβαίνετε παίζεται χοντρό παιχνίδι. ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΝ τον Γιωργάκη πια! Θέλουν κάποιον άλλον ο οποίος ναείναι δεσμευμένος πισθάγκωνα και να κάνει ότι του λένε. Ο Γιωργάκης απεδείχθει τόσο xxxxxx που ούτε τα ίδια τα αφεντικά του δεν το περίμεναν. Εχθές είναι σίγουρο ότι η Χίλαρυ του΄ πε "αεί τσακίσου και άδειασέ μας τη γωνία".

    Σήμερα, ο γιωργάκης μας προσπαθεί να παρασύρει όλο τον πολιτικό κόσμο μαζί του στον Καιάδα - ας του εξηγήσει κάποιος τί ήταν ο καιάδας - για να μοιράσει τις βαριές ευθύνες των πράξεων του μπας και σωθεί έτσι το πτώμα του ΠΑΣΟΚ.

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ τώρα - εάν θέλει να λειτουργήσει όπως λειτουργούν εδώ στις Βρυξέλλες οι φραγκολεβαντίνοι - πρέπει να καταθέσει σήμερα πρόταση μομφής για ανικανότητα του πρωθυπουργού να διαχειριστεί τη κρίση και κατόπιν αύριο να πάει για καφεδάκι με τους αρχηγούς. Τότε λοιπόν ο Γιωργάκης δεν θα ζητήσει εκλογές - γιατί θα πρέπει να συζητηθεί η μομφή πρώτα - γιατί αλλιώς θα κατηγορηθεί ότι αποφεύγει τη πολιτική μάχη.
    Κέρδος για τον Σαμαρά:
    1. δείχνει στις Βρυξέλλες ότι δεν μασάει
    2. αποκαθηλώνει για πάντα το Γιργάκη
    3. εκμηδενίζει τις πατερίτσες του Πασοκ
    4. Ντόρα, Καρατζαφέρης, Κουβέλης δεν έχουν πλεόν πεδίο κίνησης
    5. ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ να αναλάβουν τις ευθύνες που τους αναλογούν και όχι μόνο αντιδραστικά λόγια.

    Με τρείς λέξεις:

    Τους προλαβαίνει στη γωνία......

    Τα σχόλια δικά σας.....

  19. ΚΩΝ.Ε.ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ avatar
    ΚΩΝ.Ε.ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ 26/05/2011 19:15:52

    ΠΡΟΕΔΡΕ ,εχεις μαζι σου σιγουρα τις 800.000 !!! Δωσε το μηνυμα και στους υπολοιπους .

  20. nick avatar
    nick 26/05/2011 19:16:15

    ακριβώς κ. Ροδινέ! Η απάντηση είναι εκλογές.
    1) Η κυβέρνηση ακόμα δεν έχει καταδικάσει τις δηλώσεις Δαμανάκη. Γιατί άραγε; (Αλήθεια ο εισαγγελέας μόνο τον τορναδόρο μπορεί να κυνηγήσει;)
    2) Ενώ μόλις εχθές συναντήθηκαν ΓΑΠ και Παπούλιας επί 2 ώρες και προφανώς συμφώνησαν να γίνει η σύσκεψη, ξαφνικά σήμερα ανακοινώνεται από την ΠτΔ ότι πρόκειται για πρωτοβουλία Παπούλια.
    Γίνεται προσπάθεια να εγκλωβίσουν τον Σαμαρά. Και καλά από τον ΓΑΠ μπορείς να περιμένεις κυριολεκτικά τα πάντα, αλλά η εμπλοκή της ΠτΔ αποτελεί βαρύτατο ατόπημα.
    Πρόκειται για πολιτικό εκβιασμό. Και αν και πίστευα ότι το ΠΑΣΟΚ έπρεπε να υποστεί όλη αυτή την αηδία που το ίδιο δημιούργησε μέχρι τέλους, τώρα που τίθεται θέμα επιβίωσης της πατρίδας, νομίζω η σωστή απάντηση είναι μια: εκλογές.

  21. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 26/05/2011 19:21:27

    Μόνο ο κυρίαρχος λαός μπορεί να νομιμοποιήσει λύσεις σε κρίσιμα ζητήματα. Εκλογές εδώ και τώρα. Προσφυγή στο κυρίαρχο λαό. Ο ΓΑΠ δεν είχε καμιά νομιμοποίηση για αυτό που έκανε, απέτυχε οικτρά σε αυτό που έκανε ερήμην του λαού, κατέστρεψε την οικονομία και τώρα ζητά τη συμφωνία του Σαμαρά για να συνεχίσει τη καταστροφή.
    Η παπαρήγα θα πάει για να πει όχι.
    Ο Τσίπρας πιθανόν και να μη πάει.
    Ο αποτυχημένος πρωθυπουργός ζητά στήριξη από το Σαμρά για να συνεχίσει.

    ΟΧΙ, ΟΧΙ ,ΟΧΙ.
    ΕΚΛΟΓΕΣ, ΕΚΛΟΓΕΣ, ΕΚΛΟΓΕΣ.

  22. pg avatar
    pg 26/05/2011 19:22:17

    ΚΑΡ(Ο)ΛΟΣ ΤΟ ...ΤΣΑΚΑΛΙ !!! ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ !!!

  23. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 26/05/2011 19:24:19

    Το καλύτερο είναι να επιτευχθεί συναίνεση με υιοθέτηση από την κυβέρνηση πολλών προτάσεων του Σαμαρά, όχι απαραίτητα στην οικονομία, αλλά και σε άλλους τομείς ( π.χ. ανακήρυξη ΑΟΖ, σκλήρυνση απέναντι στο έγκλημα και τη λαθρομετανάστευση). Αν γίνουν εκλογές, τότε αναγκαστικά θα πάμε σε συγκυβέρνηση. Πρέπει να είναι πολύ αφελής, όποιος προσδοκεί αυτοδυναμία της ΝΔ στις εκλογές, όταν ακόμα δεν είναι σίγουρο αν θα έρθει πρώτη.

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 19:25:39

    Να προσθεσω σε προηγουμενο σχολιο μου οτι εκτος της ΠΙΕΣΗΣ οπου συμβαινουν τα χειροτερα στην Ελληνικη Οικονομια ( ολυμπιαδες, Δρχ/ECU...)
    εχουμε τα ιδια και στις Οικουμενικες !! λεηλασιες...
    απλα θυμιζω...

    ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 19:27:48

      Κάτι τηλέφωνα είχανε δώσει τότε στο παιδί του Πέτρου. Έτσι δεν είναι?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/05/2011 19:29:13

        και κατι τσιμεντα... ολα σε γερες βασεις !
        μιλαμε η χαρα της Αναθεσης... να μη γιορταζω της Αγιας Αναθεσης.. ρε π... μου

        ΠΠ

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 22:58:17

          Αγαπητέ Διπλόπορτε (ή Πόρτα Στο Τετράγωνο?) όλοι μας της Αγίας Υπόθεσης γιορτάζουμε...με δώρο κάτι υπόθετα ίσαμε από τη γροθιά ως τον αγκώνα...

  25. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 19:27:19

    αν περισσεψουν ρεστα απ της ΜΙλενας τα διαζυγια....
    Γιαννη, εχω μαζεψει πολυ πραμα !! χαχαχαχα...
    Μιλαμε Εγκυκλοπαιδεια ΠΑΣΟΚ... Αποφθεγματα Σημεια Τερατα και Σακουλες.

    ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 19:29:30

      Πενηντάτομη, βελτιωμένη και επηυξημένη.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/05/2011 22:55:01

        Ευτυχώς τα Τζαπόνια ετοιμάζουν Blu-Ray με καμιά δεκαριά επιστρώσεις για 200 φεύγα GB, αλλιώς την είχανε βάψει τα τροπικά δάση με τόσο χαρτί που θα χρειαζότανε.

  26. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 26/05/2011 19:30:14

    Σήμερα ο γιούνκερ είπε ότι εάν το ΔΝΤ αδυνατεί να πληρώσει την 5η δόση τότε πρέπει να την πληρώσει η ΕΕ. Πίσω από αυτό βλέπουμε ότι ο Γιούνκερ δεν μασάει με τον εκβιασμό του Μαξίμου και της Δαμανάκη και - το σημαντικότερο απ΄όλα είναι - αποδυναμώνει έτσι τη συμμετοχή του ΔΝΤ.
    Επίσης το Μνημόνιο μένει μετέωρο και ούτε κατά διάνοια για Μνημόνιο 2.
    Ενδυναμώνεται πάλι η τρόϊκα της ευρωζώνης και το ΔΝΤ χάνει το δικαίωμα λόγου πλέον.
    Όπως καταλαβαίνετε με την κίνησή του αυτή ο Γιούνκερ πετάει στην ουσία το Γιωργάκη ως μη αποδεκτό συνομιλητή και τον θεωρεί πλέον και ΔΗΜΟΣΙΩΣ φιλι-αντλαντιστή.

    Έχει ενδιαφέρον η σμερινή βραδιά τελικά και προβλέπεω ένα ΠΣΚ γεμάτο δράση....

  27. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 26/05/2011 19:30:28

    Ουτε ο Σαμαρας εχει προβλημα.Ουτε ο Γιωργος.Προβλημα εχει η χωρα ετσι οπως τα καταφεραν...Μια Χωρα που περιμενει "δανεικες ανασες" για να εισπνευσει προσκαιρα, μεχρι τις επομενες ανασες!!!Ουδεις μπαινει στον κοπο να εξηγησει-οτι τα πραγματα ως εχουν-δεν ειναι αμιγως (αν ΟΧΙ ΚΑΘΟΛΟΥ)., πολιτικα.Ειναι στης εξης βαση:Η σου δινω δανεικα (και με το αζημιωτο) να ζησεις, η δεν ζεις.Ο απολυτος εκβιασμος.ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΚΔΟΧΗΣ.Εκει που πιστεψαμε οτι ανηκουμε, αλλα με τις Ελληνικες ανοχες...Οι οποιες ομως για το νοοτροπιακο τους γιγνεσθαι, ειναι απο "αμαρτωλες" εως ανυπαρκτες...Και τωρα τι???ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ.ΟΥΔΕΙΣ ΝΑ ΑΥΤΑΠΑΤΑΤΑΙ.ΟΜΟΙΑ ΜΕ ΜΑΣ-ισως και περισσοτερο χαμενα-τα εχουν οι ταγοι του τοπου.Ισως και για πολλους (η διαφαινομενη καταστροφη) να ειναι το ελασσον σε οτι επεται.Κυριολεκτικα αφανταστο.

  28. effie B. avatar
    effie B. 26/05/2011 19:31:08

    Κωστα,
    η γιαγια μου ελεγε οτι ο λυκος στην ανταρα χαιρεται.
    οι οικουμενικες κυβερνησεις "προαγουν" κατα κανονα τη διαπλοκη.

  29. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 26/05/2011 19:34:35

    Οι οικουμενικές προάγουν τη διαπλοκή, όταν όλα τα κόμματα θέλουν να "φάνε". Όταν δεν θέλουν , δεν υπάρχει διαπλοκή. Δηλαδή, τί φοβόμαστε; Μήπως ο Σαμαράς πει στους δικούς του: ΟΚ, αφού δεν είμαστε αυτοδύναμοι στην κυβέρνηση, φάτε κι εσείς, δεν πειράζει...;

    • effie B. avatar
      effie B. @ μουρίνιο 26/05/2011 20:22:43

      στα καθ' ημας η εμπειρια δεν ηταν και απο τις καλυτερες.
      Οσο για τον Σαμαρα αυτος θα κυβερνησει αυτοδυναμος!

  30. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 26/05/2011 19:38:34

    Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. ΟΧΙ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΑ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ. ΑΡΚΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΩΝ

  31. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 26/05/2011 19:38:34

    Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. ΟΧΙ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΑ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ. ΑΡΚΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΩΝ

  32. chrisss avatar
    chrisss 26/05/2011 20:02:14

    O Σαμαράς για ακόμη μια φορά μίλησε..ο ηγέτης δεν εκβιάζεται

  33. popolaros avatar
    popolaros 26/05/2011 20:27:46

    Οικουμενικές = Πλυντήριο ευθυνών.
    Δυστυχώς είναι στο πρόγραμμα από τα πέρσι.
    Είδομεν.

  34. ierofantis avatar
    ierofantis 26/05/2011 21:59:36

    Γειά σου Κώστα.

    Η ώρα της ευθύνης πλησιάζει για τον Σαμαρά.

    Το βάρος στους ώμους του θα πρέπει να είναι βαρύ. Οι πιέσεις αφόρητες.

    Δεν ξέρω αν έχει νόημα αυτό που θα πω...

    Είμαι και ολίγο εκνευρισμένος σήμερα...

    Αλλά αν τον βοηθά, ας γνωρίζει ότι σήμερα και αύριο και μεθαύριο, υπάρχουν Έλληνες και όχι οπαδοί κομμάτων, που είναι έτοιμοι να σηκώσουν λίγο από το βάρος της ιστορικής συγκυρίας και ευθύνης που καλείται να επωμιστεί.

    Όχι στους εκβιασμούς. Όχι στις απειλές. Όχι στα διλήμματα. ΌΧΙ

    Θέλουμε τη χώρα μας. Θέλουμε τη χαρά μας. Θέλουμε να χαμογελάσουμε επιτέλους.

    Μας κάλεσε να τον εμπιστευτούμε.

    Καλοπροαίρετα λέω ναι.

    Ποτέ αυτός εδώ ο ευλογημένος τόπος δεν έχει περάσει δρόμους διανθισμένους με ρόδα.

    Δια πυρός και σιδήρου πορευτήκαμε στους αιώνες. Αίμα και αγώνας.

    Αν θέλει να κυβερνήσει κάποτε, απελπισμένα, φοβισμένα ανδρείκελα, ας δώσει συναίνεση.

    Αν έχει σκοπό να ξαναστήσει τη χώρα στα πόδια της όμως, αν έχει σκοπό να ξαναδώσει το χαμόγελο στους Έλληνες, πρέπει να πει όχι στην παγίδα.

    Για να ξαναχτίσουμε τη χώρα μας, δεν του κάνουν τα ανδρείκελα.

    Χρειάζεται πολεμιστές. Αυτό που πάντα ήταν η φυλή μας.

    Πολεμιστές θέλει.

    Ανθρώπους που πιστεύουν σε όραμα. Σε στόχο. Ανθρώπους που να πιστεύουν στη χώρα μας ξανά.

    Αυτή είναι η Δύναμη της Ελλάδας.

    Δεν είναι τα πλούτη. Δεν είναι η έκταση της γής μας. Δεν είναι το πλήθος των ανθρώπων της.

    Η Δυναμη της Ελλάδας είναι το τραχύ δόρυ, η σκαμμένη από τα χτυπήματα ασπίδα, το περήφανο κράνος, αλλά πάνω από όλα, η τρομερή φάλαγγα των Ελλήνων.

    Καθένας μας, μια μηχανή. Πότε χαράς, πότε μυαλού, πότε δημιουργίας, πότε ολέθρου...

    Μαζί σε συμπαγή σχηματισμό, με μια καρδιά, ένα μυαλό, ένα στόχο, είμαστε ανίκητοι.

    Γι΄αυτό θα ήθελα να του πώ.

    Ένωσε τους Έλληνες στα μεγάλα και ωραία. Το χρειάζεσαι και το χρειαζόμαστε.

    Και θα έχεις στα χέρια σου το πιο δυνατό υλικό για την ανάταση της χώρας.

    Κάντο, και μην ανησυχείς για τις Βρυξέλλες...

    Την ώρα που οι Έλληνες μονοιάσουν για ένα στόχο, το παγερό βλέμμα μας στα κοράκια της Φρακνφούρτης και των Βρυξελλών θα είναι αρκετό για να τους στεγνώσει το αίμα στις φλέβες...

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ ierofantis 26/05/2011 23:11:57

      Με συγκίνηση προσυπογράφω ολόκληρη την κατάθεση ψυχής που κάνεις! Είμαστε εδώ, όρθιοι και ενωμένοι "στα μεγάλα και ωραία", όσους λαγούς και λαγουδίνες κι αν επιστρατεύσουν! Αύριο ψυχανεμίζομαι πως θα πέσει η αυλαία της στημένης παράστασης.

  35. rally monkey avatar
    rally monkey 27/05/2011 00:07:08

    Κάντο, και μην ανησυχείς για τις Βρυξέλλες…

    Μαζι και απο εδω - αν το κανει αυριο θα ειναι στο 40%

  36. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 27/05/2011 00:12:27

    Ierofantis,
    οπως και η Αφροδίτη, προσυπογράφω το σχόλιό σου.

  37. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 27/05/2011 00:13:28

    effie
    Και η δική μου το ίδιο.

  38. Π. Πολίτης avatar
    Π. Πολίτης 27/05/2011 11:15:27

    Κύριοι, αν θέλετε να κοροϊδεύεται εαυτόν μπορείτε να το κάνετε είναι πολύ εύκολο, άλλωστε αυτό κάναμε σαν λαός στην πλειονότητά του όλα τα προηγούμενα χρόνια και φτάσαμε στη σημερινή κατάσταση. Οι πολιτικοί που έχουν κυβερνήσει είναι η φωτογραφία μας, όσο κι' μην μας αρέσει αυτή είναι η πραγματικότητα. Για το λόγο ότι δεν θέλουμε σαν λαός να αντικρίσουμε την αλήθεια να κάνουμε την αυτοκριτική μας συνεχίσουμε να επαναλαμβάνουμε τα ίδια λάθη. Το μεγαλύτερο πρόβλημα της κοινωνίας μας δεν είναι το οικονομικό αλλά πολιτιστικό. Άνθρωποι που ο ένας δεν σέβεται τον άλλο, που αρνούνται να συνεργαστούν μεταξύ τους, χωρίς αυτογνωσία είναι αδύνατο να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις αξιοπρεπή κράτος, το μόνο που τους μένει είναι να περιμένουν κάποιο σωτήρα, Γιώργο Αντώνη κ.λ.π.