#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2011 01:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H αγανάκτηση έχει όνομα και επώνυμο και πάει Σύνταγμα

Οδοιπορικό στην χθεσινή συγκέντρωση



Οι τύχες της χώρας στα χέρια ξένων. Η φωτισμένη Μεγάλη Βρετάνια. Πρωθυπουργός, ένας πολιτικός τουλάχιστον κατώτερος των περιστάσεων: Γιώργος Παπανδρέου. Οι ομοιότητες σταματούν εδώ. Είμαστε στο 2011, όχι στο 1944. Είναι Μάης και όχι Δεκέμβρης. Παλιοκαραβάνες των κινητοποιήσεων, αλλά και καινούργιοι στο «πεζοδρόμιο». Ηλικίες από 2 έως 92. Αλλά η πλειοψηφία των «αγανακτισμένων» είναι  νέα παιδιά. Που δεν βλέπουν μέλλον στην ίδια τους τη χώρα. Που δεν συμβιβάζονται με τη μιζέρια. Οι οποίοι δεν είναι «η γενιά του καναπέ». Η ηλικιακή κατηγορία 18-35 δεν είναι πλέον η πιο ενδιαφέρουσα μόνο για τους διαφημιστές. Είναι ο πονοκέφαλος του «συστήματος». Κι αν τα κόμματα υποθήκευσαν το μέλλον τους, οι πιτσιρικάδες θα γίνουν ο εφιάλτης των σημερινών κομμάτων. Όλα πρέπει να φτιαχτούν από την αρχή.

Συζητήσεις επί συζητήσεων, οργή στα μάτια, αλλά και χαβαλές. Λίγα πλακάτ, κόσμος που φεύγει και άλλος που έρχεται, παρά τη βροχή. Η μικρή και η μεσαία τάξη δεν είναι θεωρητικό σχήμα των κοινωνικοπολιτικών αναλύσεων. Έχει σάρκα και οστά, έχει όνομα και επώνυμο και πάει Σύνταγμα.



Η πόλη λειτουργεί. Σταδίου και Φιλελλήνων ανοικτές, η Βασιλίσσης Σοφίας επίσης. Κλειστή μόνο η Αμαλίας, μπροστά από το Κοινοβούλιο. Κάθε φορά που παρατηρείται μια κινητικότητα στο «ναό της Δημοκρατίας» έντονες αποδοκιμασίες. Κομματικά πανό ξεδιπλώνονται. Οι αποδοκιμασίες έντονες και μαζεύονται άρον άρον. Είναι η πιο πολιτική συγκέντρωση των τελευταίων 30 ετών. Χωρίς ταμπέλες, χωρίς πάτρωνες, χωρίς «προστάτες». Τα ΜΑΤ σε ακόμη μία «ξεκούραστη» βραδιά. Είναι χαλαροί παρότι ο κόσμος είναι στο ένα μέτρο. Απόψε δεν είναι μόνο Μονάδα Αποκατάστασης Τάξης, είναι και οι συμμαθητές των απέναντι. Κανείς δεν αισθάνεται κίνδυνο, απειλή, ανασφάλεια.  Η οργή ελλοχεύει. Αλλά δεν ξεσπά. Η αυτοσυγκράτηση είναι εκπληκτική. Σαν να μη θέλει κανείς να χάσει το θυμό του, την αγανάκτηση του. Πρωτόγνωρα πράγματα.

Το «πανηγύρι της οργής», ξεχειλίζει από ζωντάνια και ορμή. Δεν είναι μία μάζα, οι πολίτες που κατέβηκαν χθες και σήμερα. Είναι ένα άθροισμα πολιτών, είναι μία προς μία χιλιάδες προσωπικότητες.

Κατά τις δέκα, ξεκινά και πάλι η μπόρα. Καταρρακτώδης. Χιλιάδες ομπρέλες σηκώνονται. Δεν είναι  μόνο ομπρέλες. Είναι οι ασπίδες του μέλλοντος μας. Βρέξει, χιονίσει, το κίνημα θα …ζήσει. Η χώρα θα επιβιώσει, μαζί με τους πολίτες της.

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Scarface avatar
    Scarface 27/05/2011 01:40:23

    Εξαιρετικο!!!
    Μπράβο φίλε μου. Απιστευτη αποτυπωση

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Scarface 27/05/2011 10:37:19

      Ευχαριστώ, αλλά όλα τα λεφτά είνια οι φωτό του μικρού φάκτορα

  2. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 27/05/2011 01:59:05

    Η χώρα θα επιβιώσει, μαζί με τους πολίτες της.
    Έτσι! Γιατί τη χώρα χωρίς τους πολίτες της τί να την κάνεις;

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/05/2011 02:23:54

    Μικρέ Οδυσσέα, μου αρέσει η περιγραφή σου. Το σημειολογικό που βλέπω εγώ είναι ότι τα Γερμανικά Ανάκτορα που έγιναν Βουλή είναι ένα ωραίο, λίγο άδειο κτίριο... Δηλαδή σήμερα, που δεν πήγα, σαν να περιμένουν όλοι τους ...βάρβαρους... Οι 300 μέσα... Υπάρχουν;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ archaeopteryx 27/05/2011 10:38:23

      Καλημέρα αρχαίε. Θέλω να είσαι ακριβής: βαυαρικά ανάκτορα...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ archaeopteryx 27/05/2011 11:14:27

      Και το Μπουν(ν)τεσταγκ δικό μας θα γίνει.

  4. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 27/05/2011 02:24:30

    Φοβερά συνθήματα!
    Ελπίζω να κρατήσουμε και να πληθύνουμε!

  5. κώστας avatar
    κώστας 27/05/2011 04:32:33

    Η χώρα αλλά και η Ευρώπη πρέπει να επιβιώσει, μαζί με τους πολίτες της. Αυτό είναι το μεγάλο στοίχημα. Παρεμπιπτόντως, οι "αγανακτισμένοι" ξεκίνησαν από την Πορτογαλία, πριν τους μάθουμε από την Ισπανία, ενώ υπάρχουν ΗΔΗ σε Βέλγιο και Γαλλία.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ κώστας 27/05/2011 10:30:33

      Πέστα μωρέ.
      Αρκετά με αυτήν την παπαριά ότι οι Έλληνες κοιμόντουσαν και μας ξύπνησαν οι Ισπανοί.
      Το καθεστώς μας χτυπά εδώ και ένα χρόνο, αποσιωπά τις αντίθετες γνώμες, σαμποτάρει τις μεγαλειώδεις πορείες μας, βαράει κόσμο στην Κερατέα αλλά ηττήθηκε...
      Δεν ξυπνήσαμε τώρα. Απλά τώρα, για τους δικούς του λόγους, μας ανέχεται στη διαμαρτυρία μας το σύστημα κυβέρνησης-ΜΜΕ-μεγαλονταβατζήδων.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 10:39:09

        !!!

  6. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 27/05/2011 04:55:18

    "Κατά τις δέκα, ξεκινά και πάλι η μπόρα"
    Τυχαίο?

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 27/05/2011 07:42:19

    Ὡραῖος (πολύ)

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 27/05/2011 10:44:52

      Εμφανισιακά δεν το συζητώ... χαχαχα. Τα γραπτά θέλουν πολλή δουλειά...

  8. kiki avatar
    kiki 27/05/2011 07:48:23

    Καλημερα Μικρε,
    ειδες μαθαινεις , πως γινετε να εισαι ενας με ολους, και ολοι με σενα.
    Θυμασαι τι σου ειχα γραψει καποτε αυθορμητα οχι οργανωμενα καποτε εγινε μια τερσαστια συγκεντρωση, τρεις μερες ενα πανυγηρι, με μουσικες ομιλιες ανταλλαγη σκεψεων αποψεων, καυγαδες ιδεολογικοι, ειχε κακο τελος βεβαια , αλλα αυτες οι τρεις μερες μας αλλαξαν ολους, και το ξαναζουμε .
    Ενας απ ολους και ολοι για τον εναν.
    Καλη δυναμη ανεβαινω, την Κυριακη ναμαι την Τριτη.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 27/05/2011 10:40:46

      Άσε που η στατική συγκέντρωση αρέσει πιο πολύ. Τρόλλευ είχαμε γίνει Ομόνοια-Σύνταγμα σε 45 λεπτά...

      • kiki avatar
        kiki @ Μικρός Οδυσσέας 27/05/2011 19:28:37

        Κρατας την γραμμη σου ομως.
        Και μετα πλακωνεις τις σοκολατες να στανιαρεις.

  9. eyropaistis avatar
    eyropaistis 27/05/2011 08:01:39

    "Η μικρή και η μεσαία τάξη δεν είναι θεωρητικό σχήμα των κοινωνικοπολιτικών αναλύσεων. Έχει σάρκα και οστά, έχει όνομα και επώνυμο και πάει Σύνταγμα."

    και οχι μονο αυτο αλλα αποτελει το κορμο, το δημο, του πολιτευματος.

    το μαγαζι ειναι μεν δανεισμενο απο τα παιδια μας, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι τσιφλικι και ιδιοκτησια καμιας αλητ οπως νομιζει μεχρι τωρα

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 27/05/2011 09:38:04

    Το συμπέρασμα είναι ένα: Μυαλά Υπάρχουν!

    Ζυμώνεται μια νέα πολιτικοποιημένη γενιά και ας ελπίσουμε ότι θα διδαχτεί από τα εγκλήματα των πρηγούμενων. Κι ας είναι προς το παρόν άπειρη. Κανείς δε γεννήθηκε έμπειρος. Σιγά σιγά θα σχηματοποιηθεί και το πολιτικό περιεχόμενο μέσα από τις αντιθέσεις και τις ζυμώσει αλλά με έναν κεντρικό στόχο. Να τελειώνει η Μεταπολίτευση

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 27/05/2011 10:48:40

      Κοίτα που τελειώνει όπως άρχισε. Με τους νέους στους δρόμους...

  11. ΜΠ avatar
    ΜΠ 27/05/2011 09:39:13

    Είναι όπως το "βουβό κύμα", το οποίο είναι εξαιρετικά επικίνδυνο και μπορεί να ανατρέψει το πιο μεγάλο σκάφος. Έρχεται εκεί που δεν το περιμένεις .... Αντώνη σήμερα θα γράψεις Ιστορία, που θα ακολουθεί τις γενιές που έρχονται .. Ψυχραιμία και ΌΛΑ ΔΕΞΙΆ να σου πάνε :)

  12. kiki avatar
    kiki 27/05/2011 09:53:09

    Να τελειωνει Φαιλτορα, να τελειωνει,
    το ονειρο το καναν σκουπιδια , εφιαλτη.
    Και ελπιζω και ευχομαι να τα καταφερουν καλυτερα το αξιζουν τα παιδια, ειναι πιο μορφωμενα, απο εμας, δεν εχουν τις ιδεολογικες μονομανιες μας, ειναι πιο ρεαλιστες κυριως , και ας τα εμπιστευτουμε.
    ας τα βοηθησουμε να δημιουργησουν μια Ελλαδα οπως της αξιζει Ελευθερη δημοκρατικη, και οχι οπως την καταντησαμε εμεις φτιασυδωμενη πορνη, και ζητιανα.
    Δεν μπορω να σου στειλω ενα σκιτσο του Σταθη απο τα ανδρεικελα.
    Μια Ελλαδα ζητιανα με κατεβασμενο κεφαλι , και απλωμενο χερι , και περνωντας δυο ανθρωπακια λεει το ενα στο αλλο,
    _ Μην την κοιτας στα νειατα της ηταν η Αφροδιτη
    Πικρο , αλλα αληθινο.

  13. Ιορδάνης avatar
    Ιορδάνης 27/05/2011 09:58:18

    κάτσε σπίτι και άρε τηλέφωνο την μοναξιά σου

    Ή

    βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς

  14. melpo polygyrou avatar
    melpo polygyrou 27/05/2011 10:20:02

    Μπράβο Μικρέ Οδυσσέα,
    η "ΟΔΥΣΣΕΙΑ" ΄για πιο ενεργούς πολίτες ξεκινάει με εύστοχους σχολιασμούς...
    Σίγουρα θα είναι μακρύς ο δρόμος αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΤΟΙΜΕΣ ΛΥΣΕΙΣ

    η Χαλκιδική συν-παρίσταται

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ melpo polygyrou 27/05/2011 10:50:07

      Να είσαι καλά Μέλπω (ωραίο όνομα!)

  15. Elda avatar
    Elda 27/05/2011 11:40:48

    Συλλεκτικό το κείμενο ..
    Τόσος πολιτισμός και να κρύβεται στην πολιτεία ονόματι facebook , απαράδεκτο !!
    Άσε πια , που τα παιδιά με τα μαύρα έβγαλαν τις κουκούλες , έβαλαν κάτι πρόχειρο επάνω τους και πήγαν να δούν τους συμμαθητές τους .Πρωτόγνωρα πράγματα δηλαδή ..
    Υπομονή σε λίγο θα φανεί και ο καλός ποιμήν ,γιατί οι βάρβαροι σίγουρα δεν θα έρθουν.
    Μπράβο σε όσους παλεύουν για να φτιάξουν την ορνιθοπολιτεία , αλλά ο Αριστοφάνης ήταν ο πρώτος διδάξας. Να ζήσης Ελλάδα , που και εκεί πρωτοστατείς ...

  16. ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 27/05/2011 11:51:48

    Factorx: Ρε Τάκη, τσίμπα κανένα αχαλάδι που θα μας πουν για τον λαό που κατέβηκε στους δρόμους οι οπαδοί του Φοίνικα. Καρατζαφέρη δεν ψήφισες;

    • ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
      ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ @ ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 27/05/2011 13:11:36

      ...ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ "ΚΑΡΑ.."
      ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΓΕΛΑΩ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΨΗΦΙΣΑ....
      ...ΤΣΙΜΠΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΙΓΟΝ ΑΠΟ ΠΛΑΤΩΝΑ...

      "Ο Κοινοβουλευτισμός είναι η χειρότερη και η πιο απατηλή μορφή της θεωρίας της «Δημοκρατίας»… Δίνει το προβάδισμα σε ανθρώπους που ξέρουν να μιλούν, αντί εκείνων που ξέρουν να δρουν. Διακηρύσσει την αφύσικη αρχή εκλογής ικανών από ανικάνους… Φέρνει στην εξουσία ψευδοεκλεκτούς της δημαγωγίας και όχι οδηγούς λαών. Είναι συνώνυμος και αρρήκτως δεμένος με τη συναλλαγή, τη διαφθορά και την πλουτοκρατία…""

      ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑΝΩΤΑΤΟ ΑΡΧΟΝΤΑ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ΑΡΣΗ ΤΟΥ "ΕΜΠΟΛΕΜΟΥ" ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ...!

  17. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 12:48:06

    Ενδιαφέρουσα προσέγγιση για το είδος των κινητοποιήσεων.
    h__p://pitsirikos.net/2011/05/%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1-2/#more-10488

  18. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 27/05/2011 12:56:49

    Αρχαίε, δες κι αυτό, παγκόσμια διακυβέρνηση και "βιώσιμη ανάπτυξη" πάνε μαζί για κάποιους που θέλουν επανάληψη του Ρίο.
    h__p://www.world-governance.org/spip.php?page=accueil&lang=en

    Ξεκινά χαριτωμένα (μ' αρέσει) λέγοντας "According to its organizers, the summit’s objectives are: to secure renewed political commitment to sustainable development; to assess progress towards internationally agreed goals on sustainable development and to address new and emerging challenges. The Summit will also focus on two specific themes: a green economy in the context of poverty eradication and sustainable development, and an institutional framework for sustainable development"....

    και φτάνει σε σημείο που λέει....
    "Ideally, the Summit should produce a pluricultural vision of the political and ethical foundations that will be able to transform the architecture of world governance and reinforce the feeling of belonging in a developing global community"

    Γι' αυτό ο ΓΑΠ μιλούσε για πράσινη ανάπτυξη. Η Ελλάδα δεν τον χωρεί, θέλει να γίνει globoGAP-αυτοκράτωρ της απανταχού πρασινίλας, παγκόσμιος ηγέτης. Ας τον στείλουμε σε άλλον πλανήτη πριν είναι αργά.

  19. ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 27/05/2011 13:17:50

    Η ώρα πλησιάζει ……. Μια “αποθήκη οπλισμού” για Έλληνες που βλέπουν καθαρά αυτό που ήρθε και ό,τι ακολουθεί. Για τους λίγους που κατάλαβαν πως δεν είναι πλέον Ελεύθερος Λαός αλλά…”κυρίαρχος”,”πολύχρωμος”,πολυ-”πολιτισμικός” και (κυριολεκτικά & μεταφορικά) άοπλος! Για όσους θα υπερασπίσουν την Ελευθερία τους και όχι τη “δημοκρατία” !

  20. κοινό γκνού avatar
    κοινό γκνού 27/05/2011 13:41:21

    Τα συνθήματα που ακούγονται αυτό τον καιρό ακουγόταν πριν από δυο δεκαετίες, αλλα τότε δεν τα άκουγε κανείς μέσα στη βόλεψή του... Καλλιο αργά παρά ποτέ!

  21. Χριστινα avatar
    Χριστινα 27/05/2011 13:43:50

    φωτο απο προχθες
    μ αρεσει ο πανκ!
    http://invision-images.com/Members/georgeo/25-5-2011-indignant-greeks

  22. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 27/05/2011 13:51:47

    Να φέρουμε τους μουστακαλήδες πάλι να μην κινείται φύλλο?
    Να ανοίξουμε πάλι τη Γυάρο;
    Και να δώσουμε στους απέναντι τη Ρόδο ή την Κρήτη;
    Συγχέετε τον αριστοκράτη Πλάτωνα με τις ιδεοληψίες σας, τους εθνικούς αγώνες με του Μακρυγιάννη.
    Είστε εκτός κλίματος και εκτός εποχής

  23. kainourios avatar
    kainourios 27/05/2011 13:55:46

    Δε συμμετείχα ποτέ σε πορείες και διαδηλώσεις όλα αυτά τα χρόνια ακόμα κι αν στήριζα ιδεολογικά το λόγο για τον οποίο γίνονταν και τα αιτήματα τους. Χτες και προχτές πήγα όμως κι αν μπορέσω θα πηγαίνω συνέχεια. Γιατί αυτό που είδα μου άρεσε και με εκφράζει. Ανθρωποι όλων των ηλικιών, ήρεμα, ειρηνικά αλλά δυνατά και επίμονα να εκφράζουν την αγανάκτηση και πολλών άλλων που δεν ήταν εκεί. Χωρίς επεισόδια και καφρίλες. Με κλίμα ομοψυχίας. Χάρηκα πολύ που είδα ελληνικές σημαίες (γιατί είχαμε φτάσει σε σημείο να θεωρείται εθνικισμός να κρατάς το εθνικό σύμβολο) και όχι σφυροδρέπανα, σοβιετικές σημαίες κλπ. γιατί πάνω απόλα είμαστε Έλληνες και για την Ελλάδα αγωνιζόμαστε. Δεν είναι τυχαίο ότι ακούς αρνητικά σχόλια μόνο από όλους αυτούς που τόσα χρόνια ήτανε ενταγμένοι σε παρατάξεις και συνδικαλισμό και τώρα χάνουν τα πρωτεία και τον έλεγχο. Τα θεωρούν όλα αυτά χαζά και αφελή και προσπαθούν να τα απαξιώσουν μιλώντας για φεστιβάλ, πειραματισμούς κλπ. κούνια που τους κουναγε.

  24. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 27/05/2011 14:57:33

    Περίεργο, που χάθηκαν και κρύβονται οι μπαχαλάκηδες που δεν χάνουν διαδήλωση για διαδήλωση;

    Ρε, μήπως κι είναι μιλημένοι και μέσα στο κόλπο; Μήπως, λέω, μήπως... (να φτύσω και γω μες'στη σούπα)