#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2014 01:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Ρένα Δούρου για την Περιφέρεια Αττικής , Γ.Σακελλαρίδης για το Δήμο Αθηναίων



(Ανανεωμένο) Σήμερα Σάββατο αναμένεται η Κεντρική πολιτική επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ να εγκρίνει τους υποψηφίους περιφερειάρχες που θα στηρίξει η αξιωματική αντιπολίτευση ενώ συζήτηση θα γίνει και για τους υποψηφίους δημάρχους για τους μεγάλους και βασικούς δήμους της χώρας.

Στη συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας ο Αλέξης Τσίπρας κατέφυγε στη λύση της Ρένας Δούρου για την υποψηφιότητα της Περιφέρειας Αττικής μετά την άρνηση της Σοφίας Σακοράφα η οποία εμφανιζόταν ως «φαβορί», τουλάχιστον σε ότι αφορά τις προθέσεις της ηγεσίας του ΣΥΡΙΖΑ.

Απ’ την πρόταση Τσίπρα φαίνεται πως προχωράει και το συνοικέσιο του ΣΥΡΙΖΑ με την πολιτική κίνηση του Οδυσσέα Βουδούρη και για τις βουλευτικές εκλογές καθώς ο ανεξάρτητος βουλευτής, παίρνει το χρίσμα για την περιφέρεια της Πελοποννήσου. Ο πρώην βουλευτής του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ πάντως δε φαίνεται να συγκεντρώνει την στήριξη όλων στην Κουμουνδούρου καθώς ενστάσεις φέρεται να εγείρει η Αριστερή Πλατφόρμα στην υποψηφιότητα Βουδούρη με κεντρικό επιχείρημα την υπερψήφιση από τον τότε βουλευτή του ΠΑΣΟΚ του πρώτου μνημονίου. Ας θυμίσει πάντως κάποιος στον Παναγιώτη Λαφαζάνη ότι νωρίς το θυμήθηκε… αφού και ο Παναγιώτης Κουρουμπλής το είχε ψηφίσει το πρώτο μνημόνιο, αλλά δε φαίνεται να εγείρει κανένα ζήτημα για το συνάδελφό του, έτερο κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο του ΣΥΡΙΖΑ. Επίσης αντιρρήσεις εξέφρασαν τα στελέχη της Αριστερής Πλατφόρμας και για τις περιπτώσεις των Σπύρου Μπενέτου στο Νότιο Αιγαίο αλλά και του Θόδωρου Καρυπίδη στη Δυτική Μακεδονία.

[caption id="attachment_244144" align="alignleft" width="600" caption="Ο κ. Γραβριήλ Σακελλαρίδης"][/caption]

Αναλυτικά η πρόταση Τσίπρα στην Πολιτική Γραμματεία για τους υποψήφιους Περιφερειάρχες:

Περιφέρεια Αττικής η βουλευτής Ρένα Δούρου 
Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας η βουλευτής Δέσποινα Χαραλαμπίδου.
Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας ο δημοσιογράφος Θόδωρος Καρυπίδης.
Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας ο Γραμματέας της ΝΕ του ΣΥΡΙΖΑ Καβάλας Κώστας Μορφίδης.
Περιφέρεια Ιονίων Νήσων ο Θεόδωρος Γαλιατσάτος, υποψήφιος περιφερειάρχης του ΣΥΡΙΖΑ το 2010 και περιφερειακός σύμβουλος Κεφαλονιάς.
Περιφέρεια Πελοποννήσου ο βουλευτής Οδυσσέας Βουδούρης
Περιφέρεια Νότιου Αιγαίου ο Σταύρος Μπενέτος νυν δήμαρχος Λειψών
Περιφέρεια Βόρειου Αιγαίου η δημοσιογράφος Αγλαΐα Κυρίτση
Περιφέρεια Κεντρικής Ελλάδας ο Βαγγέλης Αποστόλου, βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ
Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας ο βουλευτής Αχαΐας Βασίλης Χατζηλάμπρου
Περιφέρεια Θεσσαλίας η βουλευτής Ηρώ Διώτη
Περιφέρεια Κρήτης ο βουλευτής Μιχάλης Κριτσωτάκης
Περιφέρεια Ηπείρου η βουλευτής Όλγα Γεροβασίλη

Για το Δήμο Αθήνας η πρόταση Τσίπρα τελικά ήταν ο 34χρονος Γαβριήλ Σακελλαρίδης στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ και οικονομολόγος. Για το Δήμο Πειραιά επικρατέστερος είναι ο βουλευτής Α’ Πειραιά Θοδωρής Δρίτσας και για το Δήμο Θεσσαλονίκης ο επικεφαλής της δημοτικής παράταξης «Θεσσαλονίκη Ανοιχτή Πόλη» Τριαντάφυλλου Μηταφίδη.

Κάλχας 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 31/01/2014 21:07:31

    Ποιος είναι ρε παιδιά αυτός ο Σακελλαρίδης;;;

  2. Γεωργία avatar
    Γεωργία 31/01/2014 21:08:10

    Kίνηση για να ανακόψουν τον Κασιδιάρη.

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ 31/01/2014 21:37:12

    Απέναντι στον 34χρονο άγνωστο (αλλά φρέσκια φάτσα στο κουρμπέτι) η ΝΔ θα προτείνει τον παππού Νικήτα?Έλεος με τη ναφθαλίνη

  4. pasokos avatar
    pasokos 31/01/2014 22:02:56

    Κάποιος στο Μαξίμου αυτή τη στιγμή είναι πάνω στην καρέκλα του, χορεύει, και ανοίγει σαμπάνιες.

    Πάει, μουρλάθηκαν στη Κουμουνδούρου.

  5. tassos k. avatar
    tassos k. 31/01/2014 22:20:21

    Φτάνει πια με τους "φτασμένους" πολιτικούς. Να δούμε τη ΝΔ πόσο "νέο αίμα¨" θα προωθήσει

  6. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 01/02/2014 00:21:45

    Ο Δριτσας δεν ειναι αυτος που υποστηριξε τον φοροκλεφτη ταβερνιαρη της Υδρας?

  7. ΘΕΣΣΑΛΟΣ avatar
    ΘΕΣΣΑΛΟΣ 01/02/2014 01:10:08

    Με αυτες τις αστειες υποψηφιοτητες θα μιλαμε για φιασκο αν δεν κερδισουν οι υποψηφιοι της ΝΔ..αν αληθευουν και οι διαρροες του συριζα για τις υπολοιπες περιφερειες τοτε ειναι πιθανον να μιλαμε για γαλαζιο χαρτη(με εξαιρεση τη κρητη)..

  8. Ταξιδιωτης avatar
    Ταξιδιωτης 01/02/2014 01:23:18

    Εβαλε ο Συριζα καποιον νεο στην ηλικια,αγνωστο στην πλειοψηφια,πονταροντας στην νεολαια και σε πολλους που επιλεγουν την αποχη.Δεν αποκλειεται σε καμια δεκαετια να τον κανουν αρχηγο στο Συριζα.
    Τι ιδιες τακτικες ακολουθουσε και ο Γαπ που επελεγε νεα προσωπα,πονταροντας και αυτος στην νεολαια.Ας θυμηθουμε την Μπιρμπιλη κ.λ.π.
    Το Συριζα αντιγραφει το Παπανδρεικο πασοκ.



    Ο Γαβριήλ Σακελλαρίδης ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ για την Αργεντινη και την Βραζιλια σε παλιοτερο αρθρο του:

    "Όμως και στις δύο χώρες την ευθύνη της ανοικοδόμησης της ανέλαβε η Αριστερά και μάλιστα με πολύ μεγάλη επιτυχία.

    Η Αργεντινή από την άλλη είναι και αυτή μέλος του G-20, και εφαρμόζοντας αναπτυξιακές πολιτικές κατάφερε να σπάσει το φαύλο κύκλο λιτότητας-δημόσιου χρέους και σήμερα να είναι και αυτή μία από τις πιο αναπτυσσόμενες χώρες"


    Ο Οδυσσεα Βουδουρης θα ειναι υποψηφιος περιεφερειαρχης του ΣΥΡΙΖΑ στην Πελοποννησο.Πρωην Παπανδρεικος.
    Στηριξε τις κινησεις του Παπανδρεου,ψηφισε το Μνημονιο Ι και εβγαινε στα καναλια υπερ του Παπανδρεου.Μετα αρχισε να εμφανιζεται ως αντιμνημονιακος.

    Να δουμε λοιπον εαν ολους αυτους ο κοσμος θα τους ψηφισει...

    • Γεώργιος avatar
      Γεώργιος @ Ταξιδιωτης 01/02/2014 09:09:51

      Σωστός!!!!!!

  9. Κρης avatar
    Κρης 01/02/2014 03:58:10

    Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας - και Θράκης είναι .

    Την "ξέχασαν" ή την " διέγραψαν " ; ; ; ;

  10. Ν. avatar
    Ν. 01/02/2014 07:32:00

    Δουρου περιφερειάρχης με Κασιδιαρη δήμαρχο.Ουτε στο Hollywood τέτοια καραμπολα

  11. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 01/02/2014 09:06:41

    Θ' ανεμίσει η ντεκαπάζ μπροστά στη Βαστίλλη...

    • Megaliora avatar
      Megaliora @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 01/02/2014 10:41:38

      Όπως πάντα όταν σας λείπουνε τα επιχειρήματα, σας περισσεύει ο κουτός ''αρσενικός'' τάχα χιουμοριστικός ρατσισμός της λαϊκής αγοράς. Καμία έκπληξη πια. Το ερώτημα παραμένει : Γιατί επιμένετε να αυτοϋποτιμάσθε κ. Φαήλο μου;

      • Εllin avatar
        Εllin @ Megaliora 01/02/2014 12:00:20

        Μήπως σας είχαμε υπερεκτιμήσει κ. Φαήλο μας?

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Εllin 01/02/2014 13:24:08

          Απλά την θεωρώ "νούμερο". Πειράζει;

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Megaliora 01/02/2014 13:23:36

        Μανδάμ, με πληγώσατε, ζούσα για να σας ικανοποιπώ πολιτικώς και τώρα τι;

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 01/02/2014 13:38:03

          "ικανοποιώ"

        • Megaliora avatar
          Megaliora @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 01/02/2014 13:57:09

          :-) Δεν ήταν στις προθέσεις μου να σας πληγώσω πάντως. Να σας θυμίζω απλά επιλέγω, αυτό που ανεπιτυχώς (και για τις ανάγκες του ...ρόλου) προσποιείστε οτι ...ξεχνάτε. Και τώρα τι; Ζείστε με τις τύψεις σας. Εσείς γι αλλού κινήσατε γι αλλού....

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Megaliora 01/02/2014 13:37:19

        Πείτε της εκλεκτής σας να μας πει για το Ινστιτούτο Αμυντικών Αναλύσεων ή για το όταν μου έλεγε στο ΚΟΝΤΡΑ πως θα κάνουν Ανοικτά Κέντρα Φιλοξενίας για τους λαθρομετανάστες αντί για κέντρα κράτησης. Κι όταν την ρώτησα "Τί εννοείται "ανοικτά"; Δηλαδή να μπαίνουν, να βγαίνουν ελεύθερα, να τρώνε και να πίνουν με έξοδα μας;" και μου απάντησε "ελληνικά δεν ξέρετε;". Άντε, με τις υγείες σας.

  12. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 01/02/2014 12:56:45

    Ο ΣΥΡΙΖΑ αναδείχτηκε εκμεταλλευόμενος την ανωριμότητα της κοινωνίας η οποία έψαχνε για κάτι χειροπιαστό που όμως δεν δικαιούται. Η ανωριμότητα αυτή θα στοιχίσει από την ανάποδη τώρα στον ΣΥΡΙΖΑ. Θα χάσει και τις ευρωβουλευτικές και τις δημοτικές - περιφερειακές γιατί ο Έλληνας είναι ανώριμος και θέλει συνεχώς να αρπάζει πράγματα χωρίς να ιδρώνει. Το γεγονός αυτό ασφαλώς και δεν σημαίνει κάτι αρνητικό για την κυβέρνηση η οποία και τα γνωρίζει αυτά αλλά δυστυχώς έχει απέναντί της τις δυνάμεις του λαϊκισμού. Ο δε λαϊκισμός είναι όμως δίκοπο μαχαίρι ....

    • Simon Bolivar V avatar
      Simon Bolivar V @ MantisKalhas 01/02/2014 13:02:39

      Η χαζομάρες να δεις..

      • MantisKalhas avatar
        MantisKalhas @ Simon Bolivar V 01/02/2014 13:58:36

        Πληθυντικός αγαπητέ... ανώριμε.

  13. WY avatar
    WY 01/02/2014 13:09:10

    Yφέρπουν πληροφορίες ότι υποψήφια διά τόν δήμο Αθηνών,από τήν νεοπολαν θά είναι ή πληθωρική Όλγα!
    Έν συνδιασμώ δέ καί μέ τήν παρουσία/υποψηφιότητα τής Ρένας,εύχομαι στόν Λιάκο Κάσυ, ΚΑΛΑ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΓΑΜΗΣΙΑ!!!!

    • Εllin avatar
      Εllin @ WY 01/02/2014 13:51:16

      Mπορεί ο Κάσυ? Δεν νομίζω...Αυτός μονο με τα χέρια χτυπάει γυναίκες και μάλιστα αναποτελεσματικά...Αν μπορούσε να σηκώσει το άλλο, δεν θα σήκωνε το χέρι. Δεν χρειάζεται να είσαι Φρόυντ για να το καταλάβεις...

      • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
        Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Εllin 01/02/2014 14:28:28

        Χαχαχαχαχα! Τι να κάνει κι ο έρμος ο Κάσυ; Πουλάει αγριάδα κι αντριλίκι στους συνασθενείς του και πλάκα πλάκα, τον πληρώνουμε ΚΑΙ αυτόν τον σκουπιδιάρη με 10.000 € μηνιαίως. Εκ του αποτελέσματος λοιπόν, κατά μίαν έννοιαν, ....μαμάει και γδέρνει.

    • MantisKalhas avatar
      MantisKalhas @ WY 01/02/2014 14:00:10

      Δήμαρχος θα ξαναγίνει ο Καμίνης._

      • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
        Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ MantisKalhas 01/02/2014 14:30:12

        Άστα ερασιτέχνη κακοΜαντίξ, δεν πιάνουν πια τα ...μαγικά σου. Το πλοίο έχει σαλπάρει για λιμάνια ξέναααα!

        • MantisKalhas avatar
          MantisKalhas @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 01/02/2014 14:34:14

          άκουσον μεν πάταξον δε.

          • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
            Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ MantisKalhas 01/02/2014 14:38:17

            Σε άκουσα, γι αυτό και σε πατάσσω....

          • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
            Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 01/02/2014 14:39:46

            Βάλτε τους αποτυχημένους στα μπαούλα κι αφήστε τα παλαιοκομματικά τερτίπια.
            Δεν περνούν πια. Ξυπνήστεεεεεεεε!!

  14. Megaliora avatar
    Megaliora 01/02/2014 14:14:41

    Κατά την προσωπική μου άποψη, ούτε ...ανοικτά ούτε κλειστά κέντρα κράτησης (που θα ...φιλοξενούν εκατομμύρια λαθροεισβολέων) είναι αποδεκτά εντός της Ελληνικής επικράτειας. Πόσες απελάσεις αλήθεια γίνονται κάθε ημέρα; Πόσες νέες ...εισαγωγές; Συνεπώς, ας συναντιέστε όσο θέλετε οι ....μονομάχοι στα ''Κόντρα'' και ας δίνετε τις ανούσιες ....παραστάσεις σας. Δεν σας χειροκροτάμε πια. Σας καταλάβαμε. Με τις υγείες σας και σύντομα....