01/12/2009 23:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Πετρούλα Ντελεδήμου γραμματέας Νέας Γενιάς;



Το όνομα της Πετρούλας Ντελεδήμου ακούγεται έντονα για να αναλάβει ως επικεφαλής τη Γραμματεία Νέας Γενιάς.
Η συγκεκριμένη βέβαια φαίνεται πως αποτελεί το "πουλέν" του Παπανδρέου μέσα στη νέα γενιά στελεχών του κινήματος.
Και το σπρώχνει σε όλες τις θέσεις μέχρι να του βγει. Χωρίς μεγάλη βέβαια επιτυχία.
Η Πετρούλα Ντελεδήμου είναι αναπληρώτρια βουλευτής, (όπως και πρώτη επιλαχούσα ήταν στις εκλογές του 2007), επιλαχούσα ευρωβουλευτής και αναπληρωτικό μέλος του πολιτικού συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ. Μάλιστα στο Πολιτικό Συμβούλιο προτάθηκε από τον ίδιο τον πρόεδρο του Κινήματος.
Σε κάθε περίπτωση και παρόλες τις πιέσεις για επιβολή της νεαρής νομικού στο πολιτικό προσκήνιο, είναι διακριτή μια σαφέστατη αναντιστοιχία της προσωπικής επιθυμίας του Προέδρου και της τελικής επιλογής της βάσης του κινήματος, αλλά και των μελών του.
Βέβαια από τον Απρίλιο του 2009, εξελέγη η πρώτη γυναίκα και πρώτη Ελληνίδα Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Σοσιαλιστικής Νεολαίας (ECOSY). Την ίδια περίοδο που ο Γιώργος Παπανδρέου εκλέχτηκε πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς. Με την ιδιότητα αυτη τον συνόδεψε πρόσφατα στον Άγιο Δομήνικο για τις εργασίες της Σοσιαλιστικής Διεθνούς.
Για να δούμε θα υπερισχύσουν πάλι τα "στενά" κομματικά βιογραφικά ή αυτή τη φορά θα επικρατήσει η προεδρική συστατική επιστολή;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/12/2009 00:12:12

    Έτσι όπως πάνε από γκάφα σε γκάφα, σε λίγο θα διορίσουν και την Πετρούλα... Κωστίδου σε θέση γενικού γραμματέα.

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Αυριανιστής 02/12/2009 01:17:26

      Όπως τα λές δες τι διορίσανε
      www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=614
      και δες πως το μαζεψανε
      www.antikrogias.blogspot.com/2009/12/blog-post_3470.html

  2. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 02/12/2009 00:26:54

    Factor
    Τι λές τώρα!!!! Είναι δυνατόν να το πιστεύεις;
    Η επιλογή σίγουρα θα γίνει αξιοκρατικά!!!! από το βιογραφικό της!!!!
    Μόνο που πρέπει να βιαστούν λίγο, να προλάβουν τουλάχιστον το Πάσχα, γιατί για Χριστούγεννα δεν το κόβω να έχουν τελειώσει!!!!

  3. Κάποιος που σκέφτεται... avatar
    Κάποιος που σκέφτεται... 02/12/2009 02:18:34

    Μακάρι να ήταν απλά γκάφα. Στο νέο μοντέλο κόμματος της "νέας μεταπολίτευσης", τέρμα πια τα εκλεγμένα όργανα, οι διαδικασίες λογοδοσίας (έστω και τυπικής) κλπ. Στο αμερικάνικο μοντέλο που το ΠΑΣΟΚ του φιλλέληνα(;) George πρώτο λάνσαρε και η "πατριωτική" (μη χέσω) ΝΔ έσπευσε να ακολουθήσει, θα υπάρχει ο "ελέω λαού" αρχηγός (εκλεγμένος από διαδικασίες αρένας και χολλυγουντιανά σόου), η περί αυτώ ηγετική ομάδα "τεχνοκρατών" (με "φρέσκα" πρόσωπα - τόσο φρέσκα που ούτε μια μάχη πολιτική δεν έχουν δώσει, ούτε "καταδέχθηκαν" να κριθούν από το λαό με σταυρό) και managers και, βέβαια... το "πόπολο" για κουκιά και μεσσιανικές φιέστες... κι αυτό το ελεεινό μόρφωμα, το αποκαλούν δημοκρατία, οι αλήτες...

    ΥΓ. παρακαλώ, επιτέλους δημοσιεύστε το και ΑΜΕΣΩΣ!!!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Κάποιος που σκέφτεται... 02/12/2009 03:38:33

      η ανομολόγητη αλήθεια φυσικά και για την αριστερά είναι μία: πως δεν έχει σε καμμία εκτίμηση την βάση παρά μόνον για να νομιμοποιεί με εκλογικές διαδικασίες τα όργανα γραμμής. Αυτή η υπεροψία και η υποτίμηση της αριστεράς προς τον κόσμο της έφερε την αρχική διάσπαση της και φυσικά την μετέπειτα άλωσή της από το πασοκ.
      ιδού πόσο περίτεχνα απαξιώνεται η λαϊκή βούληση από έναν ...μελετημένο αριστερό:
      http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_8_01/12/2009_1290508
      με τον οποίον σίγουρα δεν έχεις κανένα λόγο να διαφωνείς ε;

  4. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 02/12/2009 03:22:56

    Εάν δεν λειτουργήσουν οι δομές των εκλεγμένων οργάνων δεν πρόκειται η Νέα Δημοκρατία να ξαναπάρει κεφάλι.
    Κοίτα όμως μη λειτουργήσουν και πάρει φαλάγγι και όλη την αριστερά που όσοι προερχόμαστε απ΄ αυτήν ξέρουμε πολύ καλά πως αναδεικνύονται τα εκλεγμένα όργανα... και μείνει η αριστερά με τα όργανα στο χέρι και οι ψηφοφόροι της μια χαρά και με ήσυχη τη συνείδησή μας να ψηφίζουμε Σαμαρά!

  5. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 02/12/2009 05:56:33

    Τα κόμματα αυτη τη στιγμή πάσχουν από έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα.

    Αυτή δεν διορθώνεται ιδεολογικά. όσο ηθικά και αντιληπτικά: να αναδειχθούν ανθρωποι ικανοι να αξιοποιήσουν μια ιδεολογία. Το ποιοι είναι αυτοί, δεν προυποθέτει μεγάλη αντιληπτική ικανότητα για να το αντιληφθούμε συνήθως.

    Συνεπώς, δεν χρειάζεται παρα να τα ανοιξει - αερίσει η κοινωνια απο εξω, σαν να ανοιγει παστεριωμενο γαλα ή μάλλον κονσέρβα.

    Αυτά που γράφει ο κ. Καρκαγιάννης, θα ίσχυαν σε ένα μακρινό μέλλον, όταν οι ζωτικές αδυναμίες θα είχαν διορθωθεί.

    Αλλά και τότε, ίσως τα κόμματα να ήταν περιττά πλέον στην παγιωμένη τους μορφή.

    Και, οπωσδήποτε, ακόμα και το μέλος του κόμματος δεν είναι στρατιωτάκι για να το ψηφίζει πάντα, ούτε κανένα αυτόματο που να μην μπορεί να μην μπορεί να ζήσει σε προσωρινή διαφωνίαμετο κόμμα του, αλλά σε συμφωνία με μια ευρυτερη μακροχρονια προοπτικη του κομματος του.

    Να δείς Β.Κ.Σ., αν τελικά ανοίξει η ΝΔ στον νέο κόσμο και η ηγεσία της τολμήσει να βρίσκεται στη μειοψηφία σε καποια ζητήματα, η ΝΔ ίσως γίνει πιο τολμηρό κόμμα σε πολλά θέματα από την αριστερά...

    Οι μεγάλοι ηγέτες, δέχονταν και να μειοψηφούν και γίνονταν σοφότεροι μέσα από αυτό.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/12/2009 10:36:56

    χμμμ.. μου φαίνεται ότι θέλω να γίνω αξιολογητής υποψηφίων (με τον Π-Π... Π-Π, δεν θα τσακωθούμε))