#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2011 16:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Ντόρα απέναντι σε όλους: τον Λεβέντη, την ΕΔΗΚ, το ΚΟΔΗΣΟ ...



«Είμαστε το μόνο κεντρώο-κεντροδεξιό κόμμα και καλώς ή κακώς, αρέσει δεν αρέσει, άλλο δεν υπάρχει», υποστήριξε η Ντόρα Μπακογιάννη μιλώντας στο 1ο Προσυνέδριο της Δημοκρατικής Συμμαχίας στο ΣΕΦ.

Λάθος. Υπάρχει και η Ένωση Κεντρώων του αειθαλούς Βασίλη Λεβέντη,  για να μην ξεχνιόμαστε

Ανέφερε επίσης πως η Δημοκρατική Συμμαχία είναι η μόνη δύναμη που θέλει να εκφράσει αληθινά τους Έλληνες που βρίσκονται εκτός του σημερινού κρατικοδίαιτου συστήματος. Επεσήμανε ακόμη ότι μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν και χρειάζεται αποφασιστική και ταχύτατη προώθηση των διαρθρωτικών αλλαγών, εθνική συνεννόηση και αλλαγές στην κατεύθυνση μείωσης του κράτους και περιορισμού της παρέμβασής του στην οικονομία.

Πραγματικά όλες οι υπόλοιπες δυνάμεις θέλουν να εκφράσουν τους ανθέλληνες. Ο περιορισμός της παρέμβασης του κράτους στην οικονομία δεν εξειδικεύεται ποτέ, ώστε να είναι εύηχος. Η Ντόρα θα εκφράσει τους αντισυστημικούς Έλληνες και ο Καρατζαφέρης τους απανταχού ηχολήπτες.

Η κ. Μπακογιάννη σημείωσε ότι «τις τελευταίες ημέρες είδαμε την πολιτική ηγεσία να κινείται ως εκκρεμές από τη συναίνεση στην κινδυνολογία και μίλησε για ένδειξη στρατηγικού αδιεξόδου».«Το πολιτικό σύστημα πρέπει να καταλάβει ότι άλλος καιρός για χάσιμο και λεονταρισμούς για εσωτερική κατανάλωση δεν υπάρχει.

Βάλλει πάλι κατά του πολιτικού συστήματος η κ. Ντόρα. Πλέον δεν θα είναι έκπληξη ακόμη και αλληλεγγύη προς τον Καντάφι αν εκφράσει…

«Είμαστε μακριά απ' όλους», υπογράμμισε και συνέχισε: «Από τον συντεχνιασμό και την πολιτική δειλία του ΠΑΣΟΚ από τον λαϊκισμό και τον επιφανειακό αντιμνημονιακό λόγο της Ν.Δ., από τον μηδενισμό της άκρας αριστεράς, από τα μπρος -πίσω του ΛΑΟΣ».

Ήρθε η ώρα που πάντα φοβόμουνα: να προσυπογράψω τα λεγόμενα της Ντόρας. Είστε μακριά από όλους πράγματι. Είστε πολύ μακριά από όλους τους Έλληνες, από όλες τις Ελληνίδες. Δεν εκφράζετε πλέον ούτε τους συνοδοιπόρους σας, πολλοί εκ των οποίων έχουν αρχίσει να "λοξοκοιτούν" δεξιά, όπως κατεβαίνουν τη Συγγρού.

Με αφορμή τα χαμηλά ποσοστά του κόμματος στις δημοσκοπήσεις, η Μπακογιάννη σχολίασε: «Ας μην σπεύδουν να μας πουν ότι είμαστε 'μικροί'. Κι ας μην προτρέχουν με τα νούμερα».

Κι εμένα «μικρό»  με λένε αλλά δεν βάζω σεβντά. Ο δρόμος προς τη νίκη ενάντια στον Βασίλη Λεβέντη και την πρωτοκαθεδρία στον πολιτικό χώρο της Ενώσεως Κέντρου είναι ανοικτός.  Οι επόμενοι πολιτικοί στόχοι της Δημοκρατικής Συμμαχίας θα είναι πιο φιλόδοξοι. Θα κατατροπώσει την ΕΔΗΚ και το ΚΟΔΗΣΟ…

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blasius avatar
    Blasius 20/03/2011 17:14:27

    Σε παρακαλώ Κικρέ Οδυσσέα, να αποκαλείς την πρόεδρο του ΔΗ.ΔΥ. με τό όνομα, που έχουν εξασφαλίσει όλες οι ελληνίδες.
    Όχι με το επίθετο του συζύγου, τι παλαιομοδίτικη συνήθεια, αλλά με τό όνομα του γένους τους.
    Θεοδώρα Μητσοτάκη λέγεται η πρόεδρος του ΔΗ.ΣΥ.
    Μην ξεχνιώμαστε.

    • man8os avatar
      man8os @ Blasius 20/03/2011 22:01:22

      H δυση παει ερχεται η ανατολη!

  2. Πυρρος avatar
    Πυρρος 20/03/2011 17:15:11

    Ειναι λαθος μας να ασχολουμαστε τοσο με την ΔΗΣΥ της κ.Μπακογιαννη.
    Οι ειρωνειες την δυναμωνουν. Χτυπωντας την αυτιστικα ειναι πιθανον να επαναλαβουμε το φαινομενο της Κρητης στις περιφερειακες και σε αλλες περιοχες της χωρας. Εαν οντως καποιος ειναι δυνατος δεν ασχολειται τοσο με τον αδυναμο. Εκτος και εαν ειναι πιο δυνατη απο οσο νομιζουμε. Ολα μπορουν να αλλαξουν εαν η ΝΔ ακολουθησει μια πιο εξυπνη και πιο καθαρη πολιτικη. Δεν φταιει η Μπακογιαννη για το οτι η ΝΔ δεν παιρνει τἀπανω της.

    • factorx avatar
      factorx @ Πυρρος 20/03/2011 17:52:31

      Δεν ασχολούμεθα την ΔΗΣΥ. Με την Ενωση Κέντρου του Λεβέντη ασχολούμεθα

    • Πυρρος avatar
      Πυρρος @ Πυρρος 20/03/2011 18:54:33

      Νταξ Φακτορα...ο,τι πεις...παντως coolαρε λιγο

    • anonymous avatar
      anonymous @ Πυρρος 20/03/2011 21:15:02

      Αφήστε τους νεκρους να θάβονται μόνοι τους

  3. Blasius avatar
    Blasius 20/03/2011 17:16:27

    Μικρέ Οδυσσέα, ήθελα να γράψω. Συγνώμη

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Blasius 20/03/2011 22:51:27

      Μη ζητάς συγγνωμη για λάθη πληκτρολογίου Βλάση

  4. Ian Mac Os avatar
    Ian Mac Os 20/03/2011 17:16:35

    Για να μην παρεξηγηθούν αυτά που θα πω δηλώνω απολιτίκ! Ο Σαμαράς για να με πείσει πρέπει να ανατινάξει το υπάρχον κόμμα αλλά να έχει προλάβει να βγει έξω πρώτα, παρόλα αυτά τον συμπαθώ γιατί κάνει προσπάθειες, λιγότερες όμως από όσο περιμένουμε· θα έπρεπε να κάνει περισσότερες των αναμενόμενων.

    Η Ντόρα; Τραγική! Συμπεριφέρεται ως - αν θυμάστε- την Άλεξις της Δυναστείας μετά το διαζύγιο αλλά, η Άλεξις, ήταν θεογκόμενα τουλάχιστον! Θεωρώ ότι είναι για λύπηση, κακώς ασχολούμαστε, δεν έχει αφήσει κανένα έργο πίσω της, το απόλυτο κενό, είναι θρασυτάτη διότι αυτοπλασάρεται ως Καινή η Κενή και, γιόμισε το γραφείο της με πορτραίτα προσωπικοτήτων η Σκοτεινή Σελήνη για να κλέψει (παλιά μου τέχνη...) τη λάμψη τους , αχ βρε Κυρα Ντόρα, ο σκορπιός και σε χρυσό κλουβί να μπει πάλι σκορπιός θα μείνει, ενημερωτικά, και, μην αγχώνεσαι, θα θυμηθούμε να σε μαυρίσουμε με την ψυχή μας στις επόμενες εκλογές όσοι ψηφίσουμε και όσοι ΔΕΝ ψηφίσουμε Μνημονιακή!

    • juliet avatar
      juliet @ Ian Mac Os 20/03/2011 19:42:30

      Μικρέ Οδυσσέα ,τα γραφόμενα σόφα και κατατοπιστικά.
      @ Ian Mac Os
      θα ήθελα να σου πω την ιστορία του βάτραχου και του σκορπιού.
      Ο σκορπιός ,ενώ υπόσχεται στο βάτραχο να μη τον τσιμπήσει αν εκείνος τον περάσει στην απέναντι όχθη ενός νερόλακκου,αθετεί τον λόγο του και καταφέρνει ένα δυνατό και μοιραίο τσίμπημα στον σωτήρα του.Καθώς ο βάτραχος και ο σκορπιός βυθίζονται στο νερό και πνίγονται,ο σκορπιός απολογείται:''Δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά.Ετσι είναι η φύση μου''.
      Πάσα ομοιότης συμπτωματική..

  5. spiros avatar
    spiros 20/03/2011 17:57:28

    Μικρέ...
    Γιατί ασχοελίσαι με τελειωμένο απόκομμα; Αν είχε γνώση των λέξεων και φράσεων που λέει για να προσδιοριστεί θα σιωπούσε. Πολύς λόγος για το τίποτα.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ spiros 20/03/2011 22:53:04

      Έχω παθολογική αδυναμία στη Ντόρα, είναι γνωστό

      • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
        Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ Μικρός Οδυσσέας 21/03/2011 13:28:07

        Εγω εχω παθολογικη αδυναμια στην Ιορεττα!

        • juliet avatar
          juliet @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 21/03/2011 13:45:33

          όλοι πάθη και αδυναμίες έχετε!!!!!ανθρώπινο.

  6. Misha avatar
    Misha 20/03/2011 18:01:47

    Καμμία σχέση οι μακαρίτες μπαρμπα Γιάννης Ζίγδης και Γιάγκος Πεσμαζόγλου με την κυρά...
    Αν δεν ήταν πατέρας της ο Μητσοτάκης και δε σκοτωνόταν ο Παύλος Μπακογιάννης , για να προωθηθεί στη θέση του θα είχε προσφέρει πολλά περισσότερα στον τόπο φτιαχνοντας ξεροτήγανα και σκαλτσούνια , όπως η μάνα της...

    • juliet avatar
      juliet @ Misha 20/03/2011 20:35:55

      @Μίσσα
      μα και τώρα ξεροτήγανα και σκαλτσούνια φτιάχνει και τα στέλνει στον Σαμαρά.........

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Misha 20/03/2011 22:53:57

      Τα ποσοστά των 3 κομμάτων?

  7. loretta avatar
    loretta 20/03/2011 19:10:43

    Παντα σε φορμα Μικρε οδυσσεα..!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ loretta 20/03/2011 22:56:18

      Μπα. Με έχουν φάει τα ξενύχτια τώρα τελευταία.
      Να σαι καλά γενναιόδωρη Λορέττα

  8. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 20/03/2011 21:20:14

    Μικρέ Οδυσσέα, όσο κι αν «ενοχλεί», από χθες η Ντόρα κατέκτησε επάξια την προεδρία του ΚΑΠΗ της ΔΥΣΗΣ της!
    Υποψιάζομαι ότι με τη νέα διοικητική μεταρρύθμιση "Καλλικράτης", ίσως να προβλέπεται η δημιουργία τέτοιων κέντρων σε διαδημοτικό επίπεδο και έτρεξε να κατοχυρώσει τη θέση της προέδρου.
    Την έδρα της Συγγρού την επέλεξε για να πιάνει κανέναν πρεσβύωπα, στην ξόβεργα που έχει στήσει, κατεβαίνοντας προς το 340!

    • Πυρρος avatar
      Πυρρος @ Αφροδίτη 20/03/2011 21:28:18

      Γεια σου Αφροδιτη, τι κανει η Κρητη;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Αφροδίτη 20/03/2011 22:57:10

      Σε ανακαλώ εις την τάξιν Αφροδίτη. Η Ντόρα είναι νεότατη

  9. man8os avatar
    man8os 20/03/2011 22:07:23

    Μερικες παρατηρησεις
    1) Ειναι εξοφθαλμη η ελειψη προγραμματος της ΔΥΣΗ, αν υπαρχει καποιος απο εκεινα τα μερη να ερθει να μας το αναλυσει, εαν υπαρχει (με σοβαροτητα).
    2) Η υστερια στην φωνη της Μητσοτακη δειχνει το μεγεθος του πανικου της. Πανω απο 2 δεν πιανει ( ενταξει ας σοβαρευομαστε, θα ξεπερασει τον Λεβεντη τους Ελληνες κυνηγους και τον Χαριζω οικοπεδα-Χαριζω χρεη σε ψηφους αθροιστικα)
    3) Ο ζηλος των τυφλων οπαδων της ειναι αξιοσημειωτος, αλλα θα καταλαγιασει μετα τις πρωτες εθνικες εκλογες (που θα γινουν γρηγορα)
    Κατα τα αλλα μπραβο Μικρε Οδυσσεα για το εξαιρετικο αρθρο σου.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ man8os 20/03/2011 22:58:10

      Γεια σου ακρίτα Μάνθο
      Πάντως μη βάλεις στοίχημα για πρόωρες...

  10. BLAK SEA avatar
    BLAK SEA 20/03/2011 23:09:44

    Eχει ένα ασυναγώνιστο χάρισμα η Θεοδώρα... το χαμόγελο που σκοτώνει!

  11. Κώστας avatar
    Κώστας 20/03/2011 23:40:35

    Προσωπική εκτίμηση: ΔΕΝ θα κατέβει στις εκλογές. Δεν την παίρνει.
    Δίνει αγώνα για το 2% και τον χάνει. Μία δήλωση προεκλογική του στυλ "λόγω της έντονης, με ευθύνη των δυο κομμάτων εξουσίας,πόλωσης η Δυσυ αποφάσισε την μη κάθοδο στις εκλογές " ίσως προσπαθήσει να αποφύγει άλλον έναν προσωπικό πολιτικό εξευτελισμό.
    Τελειωμένη...Μόνο οίκτο προκαλεί.

    • man8os avatar
      man8os @ Κώστας 20/03/2011 23:54:38

      Ισως, εκτος και αν η μεγαλομανια της την οδηγησει σε ακομη ενα λαθος.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας 21/03/2011 00:04:11

      Είναι ίδιον όλων των νεοφιλελεύθερων. Και η Δράση του Μάνου, ομοίως είχε κρυφτεί στη φιδότρυπά της στις εθνικές εκλογές του 2009, μετά το... επικό 0,75% στις ευρωεκλογές τρεις μήνες νωρίτερα.

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/03/2011 00:00:57

    Την ίδια υστερία στη φωνή, στο πιο κακιασμένο μάλιστα, έβγαζε και ο Κύρκος όταν ήταν επικεφαλής του ΚΚΕεσ., για να μην ξεχνιόμαστε.

  13. ΝτορεΛοπη avatar
    ΝτορεΛοπη 21/03/2011 00:08:39

    http://www.youtube.com/watch?v=2bDY2wCvvTM

  14. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 21/03/2011 01:00:26

    Η ξεπεσμένη που δηλώνει και κεντροδεξιά. Βεβηλώνει τα ιερά και όσια μιας παράταξης και ενός κόσμου..

    • man8os avatar
      man8os @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 21/03/2011 01:27:19

      Οταν η ακροδεξια προσπαθει να το παιξει κεντρο, θυμιζει τον λυκο που εφαγε την γιαγια.

      • juliet avatar
        juliet @ man8os 21/03/2011 11:22:36

        @Man8o,καλή βδομάδα,
        η κοκκινοσκουφίτσα είχε και μια πίτα,η πίτα τι έγινε;

        • man8os avatar
          man8os @ juliet 21/03/2011 12:58:15

          Αυτο ηταν το ορεκτικο...
          Καλη βδομαδα

  15. juliet avatar
    juliet 21/03/2011 08:14:26

    καλή βδομάδα,το ΄πιασες....!!!!

  16. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 21/03/2011 10:15:17

    Τουλάχιστον ο Σαμαράς και η ΠΟΛ.ΑΝ πήραν ένα 6%.
    Αυτό το συνοθύλευμα του πολιτικού πτώματος που λέγεται ΝΤΟΡΑ-ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ-ΚΟΥΒΕΛΟΥ θα πάρει λιγότερο από Χρυσή Αυγή,ΑΝΤΑΡΣΥΑ και Οικολόγους (σκοπιανούς).
    Μιλάμε για μεγάλη ξεφτίλα της εκλεκτής των ΜΜΕ ,της Siemens και των Αμερικανών.
    Την πούλησαν οι φίλοι της οι Αμερικάνοι αφού έχουν τον Γιωργάκη να κάνει ότι του λένε

    • juliet avatar
      juliet @ Γιώργος Π 21/03/2011 11:16:38

      φίλε,κανονικά ΝΤΟΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ-ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ-ΚΟΥΒΕΛΟΥ ,ισπανίδα είναι!!!

      • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
        Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ juliet 21/03/2011 13:31:49

        Οχι,αλλα διαθετει "ισπανικα επιχειρηματα"!

  17. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 21/03/2011 16:06:32

    Και η Δραση του Μανου, εκτος από εκπομπή στο ΣΚΑΪ, Κυριακή με ΔΡΑΣΗ (σαν δραστηριοτητες των ΚΑΠΗ ενα πραμα) που εντασσεται πολιτικά. Δεν θα καθεται ο ένας πάνω στον άλλο στο μεσαίο χώρο;