29/05/2011 21:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H ΝΔ δεν θα ανεχθεί τη συνέχιση της συκοφαντίας

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Θέλω να επαναλάβω, με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο, τη διάψευση που έκανα προχθές το βράδυ στον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΪ, για τα όσα λέγονται περί κύκλων της Νέας Δημοκρατίας, που δήθεν επεξεργάζονται εναλλακτικές λύσεις επιστροφής στη δραχμή και που σήμερα επαναλαμβάνονται από τον ίδιο δημοσιογράφο στην “Καθημερινή της Κυριακής”.

Τα σενάρια αυτά όχι μόνο στερούνται σοβαρότητας αλλά είναι και απολύτως συκοφαντικά. Έρχονται σε απόλυτη αντίθεση με τις ξεκάθαρες θέσεις της Νέας Δημοκρατίας και του Προέδρου της. Είναι όμως, επίσης, επικίνδυνα, διότι μεταδιδόμενα από Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης προκαλούν ανησυχία στο ευρύ κοινό.

Η Νέα Δημοκρατία είναι η παράταξη που έβαλε τη χώρα στην Ευρώπη.

Ο Πρόεδρος της, σε αντίθεση με κορυφαίους πολιτικούς άλλων παρατάξεων, είναι ο μόνος που επαναλαμβάνει συνεχώς την ανάγκη αποφυγής της αναδιάρθρωσης, πόσο μάλλον επιστροφής στη δραχμή.

Ας είναι σαφές ότι η Νέα Δημοκρατία δεν θα ανεχθεί τη συνέχιση αυτής της συκοφαντίας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νοήμων avatar
    Νοήμων 29/05/2011 18:16:38

    Babis ξύδι!!!!!!!!!!!!!!

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 29/05/2011 18:16:44

    γιατί τόσο ήπια αντίδραση για τόσο μεγάλη πρόκληση.

    • Πητ avatar
      Πητ @ Aris. A 29/05/2011 18:38:59

      Αυτό σου κάνει εντύπωση; Το ότι υπάρχουν ακόμη ζωντόβολα που θεωρούν την "Καθημερινή" εφημερίδα της ΝΔ το θεωρείς λογικό;

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ Πητ 29/05/2011 18:46:49

        Το 90 σταμάτησα να διαβάζω Βήμα το 2004 Καθημερινή απορώ και εγώ για την κατάντια της.

        Δεν πρέπει όμως και όσοι θίγονται να αποκαλύπτουν τον ρόλο της για να πάρουν χαμπάρι και οι ανυποψίαστοι.

        • Πητ avatar
          Πητ @ Aris. A 29/05/2011 18:54:04

          Φυσικά και πρέπει. Γενικά οι αντιδράσεις της ΝΔ είναι πολύ ήπιες. Και δεν αναφέρομαι στους πρόθυμους – εξαφανισμένους βλ. Αρούλη αλλά και σ’ αυτούς που διαφωνούν με το μνημόνιο. Με λύπη μου διαπιστώνω ότι περισσότερο χτυπάει τον γιωργάκη ο Τσίπρας παρά όλη η ΝΔ.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Aris. A 29/05/2011 22:27:23

      Ελα ντέ. Και όταν η Ντόρα μίλησε για πρωθυπουργό της δραχμής δεν βρέθηκε κανένας να την ξεχέσει. Εξ άλλου τό ΣΚΑΙ και η καθημερινή γραμμή από το Μητσοτακέϊκο παίρνουνε ή μπορεί να συμβαίνει και το ανάποδο

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ Ιαπετός 29/05/2011 23:05:11

        Tης στοίχισε που ο Σαμαράς δεν έστειλε ούτε εκπρόσωπο.

        Το ποιο ωραίο είναι να στέλνεις τον άλλο και να τον κάνεις Τουρκο χωρίς καν να του μιλάς.

        Εχει βρει ο Σαμαράς τον τρόπο να την εκτελεί.

  3. γιωργος avatar
    γιωργος 29/05/2011 18:35:32

    Ειναι σαφες οτι η εκστρατεια λασπης εναντιον του Αντωνη Σαμαρα απο τον ομιλο Αλαφουζου θα εχει και συνεχεια.Λιγη ντροπη.

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ γιωργος 29/05/2011 22:44:24

      δεν μπορώ να καταλάβω! το 93 ο όμιλος Αλαφούζου στήριζε Σαμαρά ενάντια στη ΝΔ. Σήμερα, ενώ ο Σαμαράς είναι πρόεδρος στο μεγάλο κόμμα της παράταξης, προτιμά τα θνησιγενή κόμματα ΔΗΣΥ και ΛΑΟΣ.
      Δεν μπορώ να αντιληφθώ τη λογική που σκέπτονται οι εκδότες.....
      Κάποιος ας με βοηθήσει σ' αυτό....

  4. spiros avatar
    spiros 29/05/2011 18:56:04

    Μήπως είναι δάκτυλος του ΔΗΣΥ; προβληματίζομαι γιατί μόνο εκεί ακούστηκε και προσπαθούν να το σηκώσουν.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ spiros 29/05/2011 20:24:28

      Κάποιοι εργαζόμενοι σε συγκροτήματα ΜΜΕ, έχουν αναλάβει την επικοινωνία αποκομμάτων. Δεν ξέρω, για ένα υποθετικό σύμπαν μιλάω. Μην είστε κακεντρεχείς και κάνετε αναγωγές στο δικό μας. Δεν πρόκειται για παιχνίδι Στρατέγκο.

  5. armagedon avatar
    armagedon 29/05/2011 19:09:13

    ΔΩΣΤΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΗ ΣΤΟΝ ΛΑΟ

  6. man8os avatar
    man8os 29/05/2011 19:45:30

    Μυνηση θα γινει για αυτην την εξαιρετικα σοβαρη συκοφαντια?

  7. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 29/05/2011 20:31:55

    Διαβασα το αρθο και εχω να πω τρια πραγματα:
    1) Ο πολεμος του Συγκροτηματος και οχι μονο εναντιον της ΝΔ κλιμακωνεται επικινδυνα. Ο Παπαδημητριου αναφερει σημερα οτι το σεναριο δεν εχει διαψευστει!!!! μεχρι σημερα!!! Μα την Παρασκευη το βραδυ στον ΣΚΑΙ εγινε παρεμβαση του κ. Μιχελακη. Δυο τινα συμβαινουν: η το αρθρο δοθηκε για δημοσιευση στην Καθημερινη πριν την συζητηση στην τηλεοραση και δεν διορθωθηκε, η ο δημοσιογραφος αγνοησε και αγνοει επιδεικτικα την παρεμβαση και διαψευση Μιχελακη και εκτελει στο ακεραιο την αποστολη του.
    2) Πολιτικος δεν ειμαι,αλλα πιστευω οτι τον λογο πρεπει να τον εχει η Δικαιοσυνη. Τετοιου ειδους καταγγελιες πρεπει αν μη τι αλλο να τεκμηριωνονται απολυτα.
    3) Ο τομεας ενημερωσης της ΝΔ πρεπει να σηκωσει τον τοπο στο ποδι για αυτο το θεμα ΣΗΜΕΡΑ, γιατι αυριο θα ειναι αργα, πολυ αργα.

    Παραθετω δυο συνδεσμους, διαβαστε δεν θα χασετε…θα καταλαβετε τι παιχνιδι παιζει η σημερινη Καθημερινη και οχι μονο αυτη.

    Η δεύτερη πρόκληση του κ. Σαμαρά
    Tου Κωστα Kαλλιτση
    h**p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_83_29/05/2011_443865

    Ποιος κοιτάζει εκτός ευρώ;
    Του Μπαμπη Παπαδημητριου

    h**p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_29/05/2011_443843

  8. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 29/05/2011 20:37:24

    Πολλά λες ρε Μιχελάκη. Κι επειδή το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν, θα μπορούσε η ανακοίνωσή σου να είναι συντομότερη και περιεκτικότερη:

    "«Θέλω να επαναλάβω, με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο, τη διάψευση που έκανα προχθές το βράδυ στον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΪ, για τα όσα λέγονται περί κύκλων της Νέας Δημοκρατίας, που δήθεν επεξεργάζονται εναλλακτικές λύσεις επιστροφής στη δραχμή και που σήμερα επαναλαμβάνονται από τον ίδιο δημοσιογράφο στην “Καθημερινή της Κυριακής”.

    Ως γνωστόν, και τα δύο αυτά ΜΜΕ στερούνται σοβαρότητας»."

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 29/05/2011 21:27:10

      +++10000

    • Y. avatar
      Y. @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 30/05/2011 07:04:01

      Ναι, αλλά χθες υπήρχε ένθετο με Σαμαρά. Φαντάζεσαι να ‘λεγε αυτό το τελευταίο ο Μιχελάκης?

  9. ΓΙΑΝΝΗΣ-ΚΟΥΦΑΛΙΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ-ΚΟΥΦΑΛΙΑ 29/05/2011 21:11:47

    Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΝΔ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΟΛΥ ΗΠΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΥΝΗΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΛΗΡΟΜΕΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΛΥΣΑΛΕΑ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ .

  10. τρελλοκαμπέρος avatar
    τρελλοκαμπέρος 29/05/2011 21:14:46

    ο Babis δεν ειναι δημοσιογραφος

  11. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 29/05/2011 21:24:03

    Κάτι τέτοιοι τύποι ΜΠΑΜΠΗΣ-ΑΛΕΞΗΣ-ΓΙΑΝΝΗΣ-ΟΛΓΑ νομίζουν οτι θα σωθούν απο την οργή του κόσμου.

  12. nikolas avatar
    nikolas 29/05/2011 21:50:00

    ο αλαφουζος δεν παει καθολου τον σαμαρα απο την εποχη της ΠΟΛΑΝ, ειχε
    χασει τοτε πολλα εργα απο την πτωση της κυβερνησης μητσοτακη.

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/05/2011 22:00:55

    Ας μας πει ο Χαράλαμπος Παπαδημητρίου λοιπόν:

    Δεν τέθηκε το θέμα στο τραπέζι...είπε ο εκπρόσωπος (ο ίδιος το γράφει αναπαράγοντας τη δήλωση).
    Αλλά ο Χαράλαμπος Παπαδημητρίου έχει πληροφορίες ότι είναι στο ...τραπέζι του Αντώνη Σαμαρά και δεν έχει διαψευστεί... το θέμα που δεν τέθηκε.
    Δεν θυμάται καμία τηλεφωνική παρεμβολή;
    Δεν διαβάζει ανακοινώσεις;
    Ας ψάξει στο διαδίκτυο λοιπόν για το δελτίο του ΣΚΑΙ.

    Αλλά ως γυρίσουμε στο θέμα που δεν ε τέθηκε στο τραπέζι...

    Αλλά ίσως θα τεθεί ή ίσως δεν τεθεί

    Εισαγγελέας υπάρχει; ή μόνο για τους τορναδόρους;

    ΥΓ

    Ο Χαράλαμπος Παπαδημητρίου είτε δεν γνωρίζει είτε δεν θέλει να το πει:

    ίσως η χώρα πτωχεύσει ή ίσως δεν πτωχεύσει.
    Δεν μπορεί να αποπεμφθεί όμως ούτε από την ΕΕ ούτε από το €.
    Αν κουρευτούν τα ομόλογα αν κλείσουν οι Τράπεζες αν βάλουν λουκέτο τα χρεωμένα ΜΜΕ ή αν τα καταφέρουμε πάλι € θα έχουμε.

    Μόνο όσοι έχουν € σε Τράπεζες του εξωτερικού θα ήθελαν μια ...δραχμή Χαράλαμπε Παπαδημητρίου .
    Ανεξάρτητος και αδέσμευτος Δημοσιογράφος είσαι γιατί δεν κάνεις μια έρευνα να δούμε ποιοι έβγαλαν € σε Τράπεζες του εξωτερικού 18 μήνες τώρα;

    ΥΓ 2


    αγαπητέ Χαράλαμπε Παπαδημητρίου χαίρομαι για τις αποκλειστικές πληροφορίες που έχεις ...δεν τις μοιράζεσαι μαζί μας λοιπόν για να σωθεί η χώρα;
    Η αποκάλυψη μεθοδεύσεων απλά τις ακυρώνει. Σωστά Χαράλαμπε Παπαδημητρίου;

  14. NONOS avatar
    NONOS 29/05/2011 22:22:07

    Αγαπητοί μη τρωτε παραμυθι απο πίσω κρυβεται η αγία οικογενεια αλλωστε αν ανατρεξετε στη δηλωση της ψηλής σήμερα περι επιστροφης στη δραχμή δε χρειαζεαατι τιποτε αλλο για να καταλαβουν ολοι οι ΝΔημοκρατες το αυτονοητο.
    Δυστυχως ο μπακακας που βγαζει η κυρία δεν εχει οριο αυτη και με το διαβολο θα συνεργαστει για να διαβαλλει τον Σαμαρα πρεπει να περιμενουν κι αλλα χτυπηματα στη Συγγρου και πρεπει να την ορμανε αμεσσα να τη χτυπανε σα χταπόδι φτανει ο πολιτικός πολιτισμος εδω η χωρα μας χανεται και το μητσοτακικοαλλαφουζεικο κοιταζει τις μπιζνες του..............

  15. christof avatar
    christof 29/05/2011 22:30:19

    Αφ'οτου πεθανε ο 'αριστερος' Καρκαγιαννης και ανελαβε το κολεγιοπαιδο ο Παπαχελας, συμαθητης του Παπακωνσταντινου,η τεως συντηρητικη και νυν Ντωρικη φυλλαδα. με τους μισθαρνους γραφιαδες, πασχιζουν να αποδομησουν το Σαμαρα."Εχουν ομως γνωσιν οι φυλακες"

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 29/05/2011 23:05:17

    Σαμαρά πάρε πολιτικές πρωτοβουλίες, πριν σε προσπεράσουν ο χρόνος και ο λαός! Ζήτα εκλογές. Μη μένεις στάσιμος.

  17. Περικλής avatar
    Περικλής 29/05/2011 23:21:40

    Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, και όχι μόνο αυτή, ανήκει εδώ και πολλά χρόνια στα πέραν του ατλαντικού mainstream ΜΜΕ. Ότι γράφει και ότι προβάλει είναι κατά παραγγελία και σίγουρα προσεκτικά επιλεγμένο και όχι τυχαίο. Οι περισσότεροι αρθογράφοι της που συναγωνίζονται μεταξύ τους στην εθνοφοβία θυμίζουν Ανδριανόπουλο, Λούλη, Μάνο κλπ φυτά που έβγαζαν σπυράκια όταν άκουγαν λέξεις όπως Έθνος, Πατρίδα, Ελλάδα.

    Πρόθυμοι λοιπόν πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν, το καλό είναι ότι όλοι αυτοί δεν υπολογίζουν τον Αστάθμητο Παράγοντα (είναι αυτός που έκανε τον Σαμαρά πρόεδρο και όχι την Ντόρα)…

  18. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 30/05/2011 00:22:26

    Γιαούρτι με πέτσα.

  19. Posidonas avatar
    Posidonas 30/05/2011 00:23:08

    Τα ειπαμε, πρωτα να απολογηθει δημοσια ο Αλαφουζους για το λαθρεμποριο πετρελαιου που τον κατηγορουσαν πριν μερικα χρονια και επειτα να βαζει τους προτοσαλτες να γαυγιζουν.

  20. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 30/05/2011 00:24:40

    Εγώ δεν την αγοράζω πλέον κι αυτό συμβουλεύω κι όλους τους φίλους μου. Ούτε ένα ευρώ.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 30/05/2011 02:57:25

      @Φαήλος

      Φαήλο συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!


      Αλλά έχω μπερδευτεί τελείως και αν μπορείς δώσε μιά εξήγηση

      Για το άρθρο του Αντώνη σήμερα στην Καθημερινή.

      (Μήν μου πείς οτι είναι ιστορικού και ακαδημαικού ενδιαφέροντος αλλά ΓΙΑΤΙ στην Καθημερινή που δεν πρέπει να δίνουμε ούτε 1 ευρώ)

  21. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 30/05/2011 00:54:29

    Γιατί το πρωτοσέλιδο του σημερινού (χθεσινού πλεον) "Πρώτου Θέματος" είναι καλύτερο;Δεν αποτελεί ξεκάθαρη απειλή και άμεσο εκβιασμό προς την Νέα Δημοκρατία;

  22. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 30/05/2011 01:01:47

    Δήλωση ΠΑΓΚΑΛΟΥ όταν ο Σημίτης είχε αντικαταστίσει αυτόν με τόν αναπλυρωτή
    υπουργό εξωτερικών των ΙΜΙΩΝ ΓΑΠ¨ Δέν νοείται υπουργός εξωτερικών ανιστόριτος. ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ΄΄
    1) Νοείται Πρωθυπουργός ανιστόριτος;
    2) Μήπως το ΓΑΠ έμαθε ιστορία απο καμία Διαμαντοπούλου-Ρεπούση-Δραγώνα;

  23. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 30/05/2011 01:34:22

    Γραφείο τύπου των τραπεζιτών είναι

  24. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 30/05/2011 01:40:44

    Σοβαρευτείτε!
    ΚΑΘΕ σοβαρό κόμμα οφείλει να έχει ΚΑΘΕ πιθανό σενάριο στο τραπέζι. Ακόμα και για να αποκλείσεις κάποιο, πρέπει, πρώτα, να το βάλεις στο τραπέζι.
    Άν, ας πούμε, ΔΕΝ δοθεί η 6η Δόση (που φαίνεται αβεβαιότερη από την 5η) τι θα κάνουμε ακριβώς; Θα απολύσουμε (χωρίς αποζημίωση και επίδομα ανεργίας); Θα πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις "έναντι"; Θα κυρήξουμε πτώχευση; Μα τότε και η Δραχμή είναι κοντά. Προκειμένου να λείψουν τελείως τα λεφτά από την αγορά, καλύτερη η κυκλοφορία υποτιμημένου νομίσματος. Και φέρνει και ανταγωνιστικότητα.

  25. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 30/05/2011 03:04:07

    Συμφωνώ

    ΟΥΤΕ 1 ευρώ για την Αλαφουζοφυλάδα
    των πρακτορίσκων-ρουφ@@νων-γλυφτών.....

    Προς τι όμως το σημερινό άρθρο του Αντώνη στο χαρτί περιτυλίγματος ψαριών?????

  26. Αννίτα avatar
    Αννίτα 30/05/2011 09:58:17

    πιστεύω απόλυτα οτι ο πόλεμος ΕΝΑΝΤΙΟΝ της Ν.Δ. κλιμακώνεται επικίνδυνα και οχι μόνο κλιμακώνεται μόνο για ενα λόγο. Να καμφθεί ο κ. Σαμαράς. Ο δημοσιογράφος επίτηδες αγνόησε τις θέσεις της Ν.Δ. και του αρχηγού της βολιδοσκοπώντας στην παραπλάνηση του λαού αλλά και να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των αφεντικών του και των αφεντικών των αφεντικών του. Ο Ρήγας Φεραίος έχει δίκιο. Τέτοια θέματα πρέπει να λύνονται κ δια της νομικής οδού.
    Κάτι τέτοιοι άνθρωποι [ οπως ο δημ-φος που αναφέρεται στο άρθρο] με εσκεμμένες παρεμβάσεις δημιουργούν λανθασμένες εντυπώσεις και κατά
    συνέπεια προβλήματα, προκειμένου να ικανοποιηθούν οι φιλοδοξίες κ τα συμφέροντα κάποιων αφεντικών. Ο κ. Μιχελάκης πάντα είναι ξεκάθαρος στις τοποθετήσεις του κ είναι απορίας άξιο πως μερικοί παραποιούν την αλήθεια.!