#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/11/2010 12:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Μουσταφάογλου υπόσχεται βοήθεια από την ...Τουρκία αν εκλεγεί







Oι υψηλοί τόνοι της κυρίας Σιμπέλ Μουσταφάογλου, πρώην στελέχους του ΠαΣοΚ και ανεξάρτητης πλέον υποψήφιας δημάρχου Κομοτηνής, επικεφαλής ενός αμιγώς μειονοτικού συνδυασμού, έχει στρέψει την προσοχή της κυβέρνησης και στην περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης στις ελάχιστες ημέρες που απομένουν ως τις εκλογές της προσεχούς Κυριακής.



Η κυρία Μουσταφάογλου, υποψήφια ευρωβουλευτής του ΠαΣοΚ στις εκλογές του 2009, ανακοίνωσε προ μερικών εβδομάδων την υποψηφιότητά της δίνοντας έμφαση στην τουρκική καταγωγή της και αποστασιοποιούμενη από το ΠαΣοΚ. Οσο πλησιάζουν οι εκλογές, οι δηλώσεις της στις συγκεντρώσεις γίνονται ολο και πιο επιθετικές, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα την προχθεσινή ομιλία της σε κοινότητα Ρομά στην Καλκάντζα. Εκεί, μεταξύ όλων των άλλων, η κυρία Μουσταφάογλου τόνισε επανειλημμένως ότι «η ψήφος του Τούρκου πρέπει να πάει στον τουρκικό συνδυασμό», ενώ ο υποψήφιος με τον συνδυασμό της στην περιοχή κ. Αλί Χασάν είπε ότι «εμείς είμαστε παιδιά των Οθωμανών». Η κυρία Μουσταφάογλου αναφέρθηκε και στην οικονομική κατάσταση στην περιοχή λέγοντας: «Πρέπει πλέον να σωθούμε από τη φτώχεια,να υπάρξουν δουλειές για τους νέους και τα παιδιά μας. Αυτό το κράτος και αυτή η κυβέρνηση,αυτό το έθνος δεν μπορούν να τα κάνουν αυτά.Αυτή η χώρα είναι μπατιρισμένη. Εμείς θα φέρουμε βοήθεια από την Τουρκία,θα ανοίξουν βιομηχανίες εδώ και θα υπάρξουν δουλειές για τους νέους». Η ανεξάρτητη υποψήφια για τη δημαρχία της Κομοτηνής δήλωσε επίσης ότι πρέπει να διδαχθούν τα παιδιά της περιοχής τη θρησκεία τους και τις γιορτές τους, ώστε σε δέκα χρόνια να μπορούν να λένε «είμαστε Τούρκοι» , ενώ επανειλημμένως έδωσε γραμμή στους ψηφοφόρους τονίζοντας ότι «η ψήφος των Τούρκων δεν πρέπει να πάει στους Τούρκους των άλλων συνδυασμών,αλλά στον τουρκικό συνδυασμό».

Η πολιτική στροφή της κυρίας Μουσταφάογλου, η οποία εθεωρείτο ένα από τα πλέον προοδευτικά στοιχεία της μειονότητας, αιφνιδίασε την κυβέρνηση και το ΠαΣοΚ, που τώρα επιχειρούν με απεγνωσμένες κινήσεις της τελευταίας στιγμής να περιορίσουν τη διαρροή ψήφων προς τον μειονοτικό συνδυασμό. Για τον σκοπό αυτόν γίνονται απόπειρες προσέγγισης μετριοπαθών στοιχείων της μειονότητας. Παρά ταύτα, η διαχείριση των τελευταίων μηνών και ειδικώς της εποχής κατά την οποία ο κ. Σ. Ξυνίδης ήταν Γραμματέας του κόμματος, έχει γίνει εσχάτως αντικείμενο έντονης κριτικής από τοπικά στελέχη και βουλευτές. Το στοιχείο που προβληματίζει ιδιαιτέρως την κυβέρνηση είναι η απόπειρα κύκλων της μειονότητας να καλλιεργήσουν διαφορετική εκλογική συμπεριφορά μεταξύ των μελών της, διοχετεύοντας ψήφους σε «δικούς τους» συνδυασμούς, ενώ την ίδια στιγμή αναβιώνει το (ακραίων θέσεων) κόμμα που είχε ιδρύσει ο Αχμέτ Σαδίκ.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=364788&dt=04/11/2010#ixzz14J8e74EA

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 04/11/2010 12:32:59

    To ξαναλω. Δεν εχουμε λεφταμαυρα πλεον, οι φυγοκεντρες τασεις ενισχυονται.
    Ακομα και το ΠΑΣΟΚ δεν μπορει να τους δοροδοκησει. Πρεπει να αντιμετωπισουμε την κατασταση τωρα. Αλλοιως καποια στιγμη θα γινει Κοσσυφοπεδιο.

  2. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 04/11/2010 12:44:45

    Μάλιστα ωραία πράγματα, από το κακό στο χειρότερο πάει η δουλειά.

  3. Dora avatar
    Dora 04/11/2010 13:54:06

    " Η πολιτικη στροφη της κυριας...αιφνιδιασε το πασοκ..."(???????!!!!!!!!!!!!!!)
    Μονο οι αφελεις αιφνιδιαζονται κυριοι του πασοκ η δεν ξερω πιανου αλλου.Για να μην σας χαρακτηρισω αλλιως,δηλαδη σιχτιρισμενους και ...ασε δεν θα το πω.
    Μα καλα τοοοοοοοοσο ηλιθιοι ειμαστε?Ειναι δυνατον να εμπιστευεται κανεις τα φιδια και να ταχει στην αγκαλια του???
    Δεκα χρονια,λεει η κυρια,το πιασατε??? Τοσο χρονο σας δινει για να εχετε ακομη την θρακη στον χαρτη σας.Μα τι σας εχουν ποτισει και δεν κουνιεστε ακομη απ' τις καρεκλες σας?
    Δεν θα μας σωσει κανενας ρε.Τοχετε καταλαβει? Εμεις πρεπει να σωθουμε,περνοντας την τυχη μας στα χερια μας!!!!!

  4. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 04/11/2010 14:07:47

    ο χριστιανισμός είναι κάτι υπερεθνικό, ο χριστός μάλιστα ζήτησε να απαρνηθείς ακόμη και τον εαυτό σου προκειμένου να τον ακολουθήσεις, όχι απλά την πατρίδα σου. έτσι είναι και ο πασοκισμός. η κοπέλα για παράδειγμα είναι μία πασοκσού. το πασόκ την τάισε, το πασόκ την πότισε. έτσι τώρα που το πασόκ ζορίζεται η κοπέλα το στηρίζει. τί απλούστερο από το να βγεί και να κοροϊδεύει τον κόσμο στη θράκη πως θα φέρουν τούρκικες βιομηχανίες να τους σώσουν, προκειμένου να ενισχυθεί το πασόκ και την Κυριακή το βράδυ μια ολόκληρη, νευραλγική μάλιστα, περιφέρεια να βαφτεί πράσινη στο χάρτη. ο λαός της θράκης όμως, χριστιανοί και μουσουλμάνοι, θα ήταν καλό να μην πιαστούν κορόιδα.

  5. Dora avatar
    Dora 04/11/2010 14:55:50

    Φιλε μου, η κοπελα δεν ειναι πασοκτσου.Το πασοκ ηταν γι'αυτην ο χρησιμος ηλιθιος που θα τον χρησιμοποιουσε για να πετυχει αυτη κι τ'αδελφια της οι τουρκοι(ο καθενας ειναι αυτο που πιστευει οτι ειναι) τον σκοπο τους στο μεγαλο ονειρο του νεοθωμανισμου.
    Εκτος απ' τον χριστιανισμο και τον πασοκισμο ξεχνας τον ισλαμισμο που μαζι με τον οθωμανισμο αποτελουν ντουετο αχτυπητο.
    Οποιος εχει αυτια ακουει κι οποιος εχει ματια βλεπει.

    • παραέλληνας avatar
      παραέλληνας @ Dora 04/11/2010 15:48:14

      η κοπέλα για το πασόκ δουλεύει και η ανεξάρτητη υποψηφιότητα είναι βιτρίνα. από τις γνωστές διαδρομές διοχετεύονται παράλληλα οι ψήφοι στον πράσινο περιφερειάρχη. το πασόκ είναι ισχυρότερη πίστη από τον ισλαμισμό.

      • Dora avatar
        Dora @ παραέλληνας 04/11/2010 16:04:13

        Oχι,ξερω πολυ καλα τον ισλαμισμο.
        Ο ισλαμοκεμαλισμος και τον χριστιανισμο χρισιμοποιει εδω εξω που μενω,προκειμενου να πετυχει τον σκοπο του.
        Απλα οι αριστεροι-και το πασοκ- ειναι οι πιο αφελεις δουλοπρεπεις και χαζοχαρουμενοι απ' τους υπολοιπους κι ετσι το ισλαμικο και τουρκικο στοιχειο κι εδω στο εξωτερικο με αυτους συνεργαζεται.
        Τωρα αλλο τι πιστευουν οι απανταχου σοσιαλιστες - θου Κυριε φυλακην τω στοματι μου-οτι δηθεν δηλ. οι μουσουλμανοι ειναι μερος της παραταξης τους.Ειπαμε οτι οι τελευταιοι,οι αριστεροι δηλ.,απαλλασονται λογω εμφυτης...(θα κρατηθω,δεν θα το πω)

        • Dora avatar
          Dora @ Dora 04/11/2010 16:04:46

          χρησιμοποιει,ηθελα να πω.

      • Dora avatar
        Dora @ παραέλληνας 04/11/2010 16:07:15

        Η κυρια για την Τουρκια δουλευει.Το πασοκ απλα το...δουλευει.

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 04/11/2010 14:56:23

    Αυτή είναι η κατασταση που διαμορφώθηκε στη Θράκη τα τελευταία χρόνια με όλες τις δυνάμεις του ενδοτισμού σε αγαστή συνεργασία. Γιατί όμως κάποιοι νομίζουν πως η κυρία αυτή ενεργή χωρίς την υποστήριξη του GAP δεν το καταλαβαίνω. Αν όλοι μας καταλάβαμε πως ο Δημαράς είναι το κουνελάκι που θα μαζέψει τους δυσαρεστημένους του ΠΑΣΟΚ, γιατί νομίζετε πως η κοπελίτσα αυτή στην Κομοτηνή που δηλώνει απόγονος του Μωάμεθ του Πορθητού δρα μόνο με τη βοήθεια της Άγκυρας; Δηλαδή ο πολιτικός μέντοράς της δεν γνώριζε τη δράση της;

    • Dora avatar
      Dora @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 04/11/2010 15:48:12

      Ποιος ΓΑΠ καλε μου ανθρωπε???Αυτος ειναι ποιο φιλοτουρκος κι απ 'τον Κεμαλ τον ατατουρκ,τι λες τωρα.Οι δε οπαδοι του,ομοιος τον ομοιο και κοπρια στα λαχανα.Εκει θα στηριχτουμε τωρα???Μην τρελλαθουμε εντελως,λεμε.

  7. Dora avatar
    Dora 04/11/2010 15:00:20

    Διαβασε καλα το αρθρο¨" Αυτο το κρατος κι αυτη Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ,αυτο Το ΕΘΝΟΣ δε μπορουν να τα κανουν αυτα."λεει η κυρια.
    Ποιο πασοκ την αναθρεψε λοιπον? Ο αλλαχ κι ο κεμαλ την αναθρεψαν.Το πασοκ ηταν και οι αριστεροι ηταν απλα οι ποιο αφελεις και τους χρησιμοποιησε σαν σκαλοπατι!

  8. Dora avatar
    Dora 04/11/2010 15:19:10

    "Αυτο το ΕΘΝΟΣ...",λεει η κυρια.

    Καλα,κανενας δεν της κανει μηνυση για ΡΑΤΣΙΣΜΟ??????!!!!!!!!
    Ξυπνατε ρε!!!!Ανοιχτα κι ανεπιφυλακτα,μας λεει ανικανους σαν ΕΘΝΟΣ.Που ειναι οι αντιρατσιστες να σκισουν τα ρουχα τους?????
    Που ειναι οι πατριωτες-ρε Αδωνη-να προσβαλθουν και δικαιως!!!!!!!!

  9. pride avatar
    pride 04/11/2010 15:19:45

    Ποια είναι αυτή η τουρκογύφτισσα που μιλάει μέσα στη δική μου - μας χώρα με τέτοιο θράσος; Αλλά δε φταίει αυτή, φταίει που αυτό το '¨ΕΘΝΟΣ", (εν προκειμένω ο ΓΑΠ και η φάμπρικα εξόντωσης του ελληνικού στοιχείου που έχει στήσει) της έχει δώσει το δικαίωμα να μιλά έτσι και να διεκδικεί λές και είναι τα χωράφια του παππού της. Μαύρο στη μαύρη και άραχνη και σε όσους υπονομεύουν τα εδάφη μας. Γιατί άλλο χριστιανοί και μουσουλμάνοι να ζουν ειρηνικά μεταξύ τους και να έχουν ισότιμη αντιμετώπιση, και άλλο να σηκώνονται τα πόδια να δείρουν το κεφάλι και μάλιστα να διατυμπανίζουν ότι είναι και αδικημένα!!! Ξυπνήστε, τη χάνουμε τη Θράκη πατριώτες...

  10. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/11/2010 15:20:13

    ΡΕ ΟΥΣΤ!

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/11/2010 15:35:33

      ...κι εδώ συμφωνώ κι επαυξάνω. Δε νομίζω πως υπάρχει καλύτερη απάντηση...

    • Dora avatar
      Dora @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/11/2010 15:45:03

      Nαι, αλλα πως και ποτε.Το πραγμα προχωρησε πολυ.Καντε της μηνυση.
      Προκειται για καθαροτατα ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ δηλωση.
      Σκεψου να τολεγε ενας ρωμιος αυτο στην Τουρκια τι θα γινοταν....

  11. pride avatar
    pride 04/11/2010 15:21:48

    Α, αγαπητή Dora, καλά που θυμήθηκες τον....Άδωνι!!!! Αυτός θα μας σώσει, όταν βέβαια βρει λίγο ελεύθερο χρόνο από τις τηλεοπτικές και κοσμικές εμφανίσεις του, και αφού βρει χρόνο να ξεκαθαρίσει τα πράγματα μέσα στο εν τρικυμία κρανίο του.

  12. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 04/11/2010 16:30:17

    Τι κάνουν μέσα στο Έθνος μας όλοι αυτοί;

    Έπρεπε να τους στείλουμε στην άλλη μεριά όταν ήταν ο καιρός... Απλά πρέπει να ξέρουν πως θα γίνει της κακομοίρας εκεί πάνω. Το πότε δε γνωρίζω. Αν νομίζουν ότι τόσο εύκολα θα αλωνίζουν θαρρείς πως δεν πρόκειται για καθαρό ελληνικό έδαφος.

    • Dora avatar
      Dora @ ΛίγκαΤουΒορρά 04/11/2010 22:56:37

      Εχει ο Τουρκος μπεσα ρε παιδι μου?Τι λες τωρα.Που λεει κι ο κ.Σαρρης
      "αμα κανεις τουρκο φιλο,κρατα και κανενα ξυλο".
      Αφου κανενας δεν κουνιεται.Ολοι καθονται στον καναπε τους. Οι τουρκοι χροοοοοοονια οργανωνονται,ετσι νομιζεις? Σε μια μερα εγιναν αυτα?
      Εμεις χρονια τωρα τα σπαγαμε στα σκυλαδικα με τις ρωσιδες.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/11/2010 16:37:32

    Αν όλα αυτά ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα, τότε η κοπέλα είναι ότι πρέπει για να πάρει υπουργικό χαρτοφυλάκιο σε κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Ή ευρωβουλευτίνα του τουλάχιστον. Σε τέτοιες περιπτώσεις ανθρώπων, ο ΓΑΠ έχει κληρονομικό χάρισμα να βρίσκει και να προωθεί τους πιο λάθος ανθρώπους.

  14. Dimos avatar
    Dimos 04/11/2010 16:42:58

    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

  15. Dimos avatar
    Dimos 04/11/2010 16:50:14

    http://www.voria.gr/thraki.html
    και πλήρες αρθρο της εφημερίδας χρόνος της Κομοτηνης
    http://www.xronos.gr/archive/?q=%EC%EF%F5%F3%F4%E1%F6%E1%EF%E3%EB%EF%F5&s=OK

  16. Dimos avatar
    Dimos 04/11/2010 16:53:55

    http://www.voria.gr/thraki.html
    και πλήρες αρθρο της εφημερίδας χρόνος της Κομοτηνης
    http://www.xronos.gr/archive/?q=%EC%EF%F5%F3%F4%E1%F6%E1%EF%E3%EB%EF%F5&s=OK

  17. δημητρης avatar
    δημητρης 04/11/2010 17:12:11

    To γιουσουφάκι χρησιμοποίησε το πασοκ για να ανέλθει στην πολιτική ζωή του τόπου . Οι κάφροι του πασοκισταν της πρόσφεραν πολύτιμο πολιτικό χώρο για να αναπτύξει τα σχέδιά της στην περιοχή. Η κυρία αυτή κατευθύνεται από την Άγκυρα. Δεν το ήξεραν οι πασόκοι οτι η πολιτική της θα ήταν προδοτική; Πολύ αμφιβάλλω....

    • Dora avatar
      Dora @ δημητρης 04/11/2010 23:00:57

      Καλε μου Δημητρη, τετοιοι μικρονοοι που ειναι μπορει και να μην το ηξεραν.Σου το λεω παλι.Οι αριστεροι εχουν προβλημα.Ειναι οτι ποιο αφελες εχει βγαλει η ανθρωποτητα.Κι εδω εξω τετοιοι ακριβως ειναι στρουθοκαμηλοιη κοτες.
      Να το δουν σοβαρα αυτο οι επιστημονες...

  18. δημητρης avatar
    δημητρης 04/11/2010 17:15:47

    Dora, σιγά μην σκίσουν και τα καλτσόν τους οι "αντιρατσιστές". Αν η κυρία αυτή έκανε αυτές τις δηλώσεις στην Τούρκιγιε τι θα συνέβαινε; Υποθέτω πως θα έχετε ακουστά για το οθωμανικό δίκαιο του μουσουλμανικού όχλου!

  19. anonymous avatar
    anonymous 04/11/2010 17:46:30

    Η μουσουλμανική μειονότητα έμεινε στη Θράκη διότι έμεινε και η χριστιανική στην Κων/πολη. από τη στιγμή που χριστιανική μειονότητα στην Πόλη δεν υπάρχει πρέπει να φύγει και η μουσουλμανική από την Ελλάδα. Για την ακρίβεια πρέπει να περιοριστεί στους 3.000 όσοι είναι και οι χριστιανοί της Πόλης. Αυτό πρέπει σε πρώτη ευκαιρία να το καταστήσει σαφές η Ελ. κυβέρνηση και να ζητήσει το αμοιβαίο κλείσιμο των προξενείων Αδριανούπολης και Κομοτηνής.

    ΥΓ.Οι τσάμηδες δεν αντηλλάγησαν διότι ο δικτάτωρ Πάγκαλος, Αλβανόφιλος αρβανίτης τους χαρακτήρισε εθνική μειονότητα και μετά τους λουστήκαμε στο Β' παγκόσμιο.

  20. anhsyxos thrakas avatar
    anhsyxos thrakas 04/11/2010 18:01:50

    Το εκεί τοπικό ΠΑΣΟΚ (ν. Ροδόπης) βρισκόταν σε λήθαργο,όταν λάμβαναν χώρα οι ζυμώσεις και μπαινόβγαιναν τα "πράσινα" οθωμανοειδή στο Προξενείο στην Κομοτηνή, αποτέλεσμα των οποίων ήταν το φαινόμενο ΣΙΜΠΕΛ ΜΟΥΣΤΦΑΟΓΛΟΥ. Παντού στη Θράκη το ΠΑΣΟΚ έσπερνε και σπέρνει ανέμους και θα θερίσει θύελλες. Γκιουλμπεκιάν Καραχασάν, Σιμπέλ Μουσταφάογλου, Τσετίν Μουχαμέρ Μάντατζη, Ραήφ Αχμέτ Χατζηοσμάν, Μεχμέτ Μουχαρέμ Δεβετζήογλου είναι μερικοί από τους εκλεκτούς/ές της Σοσιαλιστικής παράταξης που κατέχουν ή έχουν διεκδικήσει θώκους σε κεντρικό ή αυτοδιοικητικό επίπεδο, πάντα πιστοί στα κελεύσματα της "μητέρας πατρίδας" (αυτής που βρίσκεται στην άλλη πλευρά του Αιγαίου και του ποταμού Έβρου). Και το ΠΑΣΟΚ πάντα πιστό στο ραντεβού του με την μειονοτική ψήφο ανέχονταν τα κάθε είδους ανθελληνικά παραληρήματα των παραπάνω εντός και εκτός κοινοβουλίου, εντός και εκτός διοικητικών οργάνων, εντός και εκτός Ελλάδος.Μερίδιο ευθύνης έχουν βέβαια και οι τοπικές οργανώσεις σε Ξάνθη και Ροδόπη, τα στελέχη των οποίων σιώπαιναν και απλά ανέχονταν. Το μότο ήταν και είναι:Υπεράνω πάντων η ψήφος.Κύριος εκφραστής αυτής της προσκυνημένης πολιτικής ήταν και εξακολουθεί να είναι ο κος Γιαννακίδης νυν νομάρχης Ροδόπης και υποψήφιος περιφερειάρχης Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης με το ΠΑΣΟΚ.Σε κάποιες περιφέρειες δεν μπορεί να είναι μόνο το μνημόνιο και η κυβερνητική πολιτική στην οικονομία λόγος για να καταψηφιστεί ο υποψήφιος του ΠΑΣΟΚ. Οι κρίσεις, τα συμπεράσματα και η κυρίως η ψήφος δικά σας.
    ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
    ΚΑΤΩ Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΧΟΥΝΤΑ (2009-..?..)

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ anhsyxos thrakas 04/11/2010 23:13:32

      Σωστός... Η Ανατολική Μακεδονία - Θράκη είναι η χειρότερη πράσινη σφηκοφωλιά της χώρας. Να που βλέπουμε (τώρα πια) γιατί Περιφερειάρχις ορίστηκε εξαπτέρυγο της Δραγώνα και της Μάμμυ...

  21. headbangers balls avatar
    headbangers balls 04/11/2010 19:00:40

    η κυρία ειναι και αισθάνεται τούρκος,χρειάζεται αλλαγη στρατηγικής, το περί μουσουλμανικης μειονότητας δεν περπατάει πλέον

  22. η Dimi avatar
    η Dimi 04/11/2010 19:29:09

    Ασκούς του Αιόλου άνοιξε ο «κακηκράτης» όταν αυτοπροσώπως και με καμάρι, ο Mineiko-Chant-Bilderberg, παρουσίασε τη Σιμπέλ Μουσταφάογλου, ως υποφήφια ευρωβουλευτή του PASHOCK* και η οποία τώρα κατεβαίνει ως υποψήφια τουρκάλα δήμαρχος Κομοτηνής http://bit.ly/acHGXE

    Με τη στήριξη των ψευτομουφτήδων, των μισελλήνων και των πλέον ακραίων κύκλων της μειονότητας και του τουρκικού προξενείου Κομοτηνής. Το οποίο, κατά τη γνώμη μου, χρειάζεται να κλείσει άμεσα, αν όχι συντομότερα.

    • PA = Πανελλήνιος
    • SHOCK = Συγκλονισμός

    • Dora avatar
      Dora @ η Dimi 04/11/2010 22:52:14

      Ε, παρα τον θυμο μου μ'εκανες και γελασα.
      Μπορει να χανομαστε αλλα το χιουμορ το ελληνικο ρε παιδι μου δεν εχει ταιρι: PASHOCK,χαχαχαχα

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Dora 05/11/2010 08:29:14

        Πανελλήνιος Συγκλονισμός πράγματι, Dora. Κι ο οποίος πρόκειται κρυστάλλινα ν'αποτυπωθεi, στο εκλογικό αποτέλεσμα της Κυριακής, 7ης Νοεμβρίου, 2010.

        Εκλογικό ΠΙΣΣΑρισμα και Knockout, από τον Α' Γύρο!

        Και με τον νεοταξίτη μισέλληνα κ. Γιώργο Παπα...χρέου τoυ PASHOCK, να μη προλαβαίνει, να μη μπορεί να συνειδητοποιήσει τις απανωτές, πρωτόγνωρες και νομοτελειακές συμφορές που τον βρήκαν.

        Πρόκειται να λάβει την Ελληνική απάντηση γιά την εξαπάτηση των αθεράπευτα ευκολόπιστων Ελλήνων, την υφαρπαγή της εξουσίας με φρούδες υποσχέσεις, γιά την Υπέρτατη Υβρι κατά των Θεσμών, γιά τα Νεοταξικά, Πληρωμένα Συμβόλαια Θανάτου (ιδέ, «κόλπο ΔΝΤ»), της Διεθνούς Απαξίας, της Χλεύης, του Αφελληνισμού, της Ισλαμοποίησης, της Αποδόμησης, της Αλόγιστης Σπατάλης, της Γελοιοποίησης, των Κοστοβόρων Ταξειδιών του ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ, του "Μαυρισμένου" Κοινωνικού Πολτού, του Οικονομικού, του Κοινωνικού Θανάτου της Ελλάδας και πλείστων άλλων – Προσχεδιασμένων – Εγκλημάτων κατά της Ελλάδας, ων ουκ έστιν αριθμός, σε μόλις 13 μήνες!!! Και τα οποία Εγκλήματα, ως γνήσιος αχυράνθρωπος της χολερικής «Αριστοκρατίας της Σκοπιμότητας» των Bilderbergs, ανέλαβε, και συνεχίζει ακάθεκτος, να εκτελεί.

        Και τα οποία Πληρωμένα Κοινωνικά Εγκλήματα κατά της Ελλάδας, την ύστατη ώρα, ΕΜΕΙΣ οι Ελληνίδες κι Ελληνες, με τη ψήφο μας, θα φροντίσουμε να μείνουν ημιτελή και ανεκπλήρωτα. ΚΕΝΟ ΓΡΑΜΜΑ, δηλαδή. Οι Ελληνες ανέκαθεν είμαστε αριμητικά ολίγοι, αλλά, ουσιαστικοί. Είμαστε γιά τα πολύ δύσκολα ΕΜΕΙΣ!

        «Ν’αγαπάς την Ευθύνη. Να λες, εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δεν σωθεί, εγώ φταίω.» ~Νίκος Καζατζάκης: «Ασκητική»

        Αισιόδοξα πάντα,
        η Dimi

        • Dora avatar
          Dora @ η Dimi 05/11/2010 16:35:25

          Συγχαρητηρια!!!!!

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ η Dimi 05/11/2010 21:10:25

          Nα είσαι πάντα καλά, Dora. Eυχαριστίες.

        • A.M. avatar
          A.M. @ η Dimi 05/11/2010 21:17:58

          «Ν’αγαπάς την Ευθύνη.
          Να λες, εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης.
          Αν δεν σωθεί, εγώ φταίω.»

          ~Νίκος Καζατζάκης: «Ασκητική»

          Thnks Dimi!
          Που μου το θύμισες.

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ η Dimi 05/11/2010 21:26:56

          Α.Μ. Γι'αυτό υπάρχουν οι φίλοι. Γιά να βοηθούν.

  23. anonymous avatar
    anonymous 04/11/2010 19:48:57

    Περπατάει αγαπητέ μου, διότι μόνο το 50% των μουσουλμάνων είναι Τούρκοι. Άλλο το θέμα ότι εμείς φοβόμασταν να μην ενωθούν οι Πομάκοι της Ελλάδας με αυτούς της Βουλγαρίας και ζητάνε αυτονομία και γι αυτό τους σπρώξαμε στην αγκαλιά της Τουρκίας.
    Οι Τουρκόγυφτοι είναι άλλη ομάδα. Γιατί λοιπόν θα πρέπει να τους αντιμετωπίσουμε όλους ως Τούρκους;

  24. A.M. avatar
    A.M. 04/11/2010 20:09:49

    Ας φύγει ΠΡΩΤΑ το προξενείο και μετά αλλάζουμε στρατηγική.

    Ως προς το πως αισθάνεται η κυρία είναι δικό της θέμα και είναι δικαίωμά της.
    Και γώ αν ήμουν ρωμηός της Πόλης Έλληνας θα αισθανόμουν, όχι τούρκος.

    • Dora avatar
      Dora @ A.M. 04/11/2010 23:05:21

      Αν ησουνα ρωμιος ομως στην Πολι και ταλεγες αυτα,
      την ιδια στιγμη θα σ' εστελναν να δεις τα ραδικια αναποδα.
      Καταλαβες?Αυτη ειναι η διαφορα,μ'εμας τα βοδια.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Dora 05/11/2010 09:19:51

        Το θέμα μας δεν είναι τι κάνουν οι τούρκοι ή τι θα έκαναν οι τούρκοι αλλά το τι κάνουμε ΕΜΕΙΣ σαν χώρα.
        Αν περιμένεις να δείς τι θα κάνει ο άλλος για να ενεργήσεις εσύ, χαιρέτα μου τον πλάτανο.
        Μία χώρα χαράσσει μια εξωτερική πολιτική σύμφωνα με τα ΔΙΚΑ της συμφέροντα και την προωθεί χωρίς να την εξαρτά απ τις ενέργειες ή τα σχέδια των άλλων χωρών.
        Αν εμείς περιμένουμε να δούμε τι κάνουν ή αναλωνόμαστε συνέχεια στο να σκεφτούμε τι θα κάνουν οι τούρκοι αν και όταν και όποτε κ.ο.κ. τότε είμαστε στο παιχνίδι της τουρκίας και μας χορεύει στο ταψί.
        Παίζουμε το δικό της παιχνίδι και με τον δικό της τρόπο και όχι το δικό μας μας παιχνίδι με τον δικό μας τρόπο στο δικό μας γήπεδο.
        Η Θράκη είναι ΔΙΚΟ μας γήπεδο, έδρα μας, και πρέπει το παιχνίδι να παίζεται με τους δικούς μας όρους.

        Όσο για το αν εγώ θα ήμουν στην Πόλη και θάλεγα ότι αισθάνομαι Έλληνας δεν νομίζω να μου έκαναν τίποτε.
        Το πως αισθάνεται κάποιος δεν μπορεί να του το αλλάξει κανένας.
        Το αλλάζει μόνος του ο άνθρωπος αν το θελήσει.
        Υπάρχουν και σήμερα στην Πόλη ρωμηοί που αισθάνονται Έλληνες και το λένε.
        Βέβαια δεν έβαλαν και υποψηφιότητα για .. νομάρχες.
        Απ την άλλη μια σύγχρονη δημοκρατική χώρα δεν μπορεί να έχει για πρότυπο την τουρκία αλλά πρέπει να είναι πρότυπο για την τουρκία.
        Οι τούρκοι πρέπει να φτάσουν εμάς και να μας μοιάσουν - ως προς τους δημοκρατικούς θεσμούς εννοώ - και όχι εμείς στους τούρκους.

        • Dora avatar
          Dora @ A.M. 05/11/2010 16:45:21

          Οι Ελληνες της Πολης αγαπητε αισθανονται Ελληνες και το λενε,αλλα δεν λενε ανοικτα οπως η εν λογω κυρια " ΑΥΤΟ το ΕΘΝΟΣ ειναι ΑΝΙΚΑΝΟ",αυτην την φραση της εννοουσα.
          Κανεις λαθος αν νομιζεις οτι με ισλαμιτικες χωρες οπως η Τουρκια η πολιτικη του να εχουμε " την δικη μας πολιτικη"δουλευει η εχει αποτελεσματα.Αυτο κανει χρονια τωρα η δυση με το ισλαμ και την πατησε αγρια.
          Με χωρες αυτου του ειδους δουλευει μονο το "ενα σου και ενα μου".Αν πραξεις αλλιως ΤΟΤΕ παιζεις το παιγνιδι τους,δες και μονο σου το αποτελεσμα της πολιτικης που εσυ προτεινεις.Μας τρωνε την Θρακη,εξισλαμιζουν την Ελλαδα και θα φανε και το Αιγαιο. Η Τουρκια εχει αναγκη δυναμικης πολιτικης κι οχι αυτης της κουτοφραγκικης που εμεις ακολουθουμε.

        • Dora avatar
          Dora @ A.M. 05/11/2010 16:50:03

          Το δωσε θαρρος στον χωριατη να σ'ανεβει στο κρεβατι,τοχεις ακουσει ποτε?

        • A.M. avatar
          A.M. @ A.M. 05/11/2010 16:59:28

          Όχι, δεν κάνω λάθος.
          Με όλες τις χώρες και όχι μόνο με την Τουρκία το «μία σου και μία μου» δεν είναι η καλύτερη επιλογή.
          Η καλύτερη επιλογή είναι να έχω αποφασίσει σαν χώρα ποιό είναι το συμφέρον μου και να πορεύομαι πάνω σε στην συγκεκριμένη πολιτική που επέλεξα και θεωρώντας ως φίλους αυτούς που συμπορεύοναι ή τουλάχιστον δεν εμποδίζουν την επίτευξη των πολιτικών μου στόχων και θεωρώντας ως εχθρούς όποιες χώρες στέκονται εμπόδιο στην επίτευξη αυτών μου των στόχων.

          Οι φίλοι και οι εχθροί στην εξωτερική πολιτική - και όχι μόνον - δεν εξαρτώνται απ τις δικές τους ενέργειες αλλά απ το αν συμβάλλουν / βοηθούν ή στέκονται εμπόδιο στην ΔΙΚΗ ΜΟΥ εξωτερική πολιτική, στην επίτευξη των δικών μου πολιτικών επιδιώξεων.

          Άρα ΠΡΩΤΑ ΕΓΩ καθορίζω την πορεία μου, χαράσσω την πολιτική μου και μετά με κριτήριο τα δικά μου συμφέροντα ορίζω φίλους και εχθρούς.

          Αυτό κάνουν όλες οι σοβαρές χώρες και κυρίως οι μεγάλες.
          Αυτό οφείλει να κάνει και η Ελλάδα.

          Το να μπαίνεις σε συνεχείς αψιμαχίες με την τουρκία οδηγεί εδώ που είμαστε σήμερα.
          Το ότι είμαστε εδώ που είμαστε είναι αποτέλεσμα λάθους ΔΙΚΩΝ μας πολιτικών επιλογών και όχι εξ αιτίας της πολιτικής της τουρκίας.
          Η τουρκία όπως και κάθε χώρα έχει τα δικά της σχέδια.
          Εμείς ΔΕΝ έχουμε σχέδια προφανώς και απ ότι δείχνει η μέχρι σήμερα εξέλιξη των διμερών μας σχέσεων και γι αυτό συρόμαστε πίσω απ τα σχέδια της τουρκίας με αναχαιτίσεις, με εντάσεις με υποχωρήσεις.
          Δεν είναι ηλίου φαινότερον ότι μας χορεύει η τουρκία;
          Και μας χορεύει επειδή κάνουμε ή προσπαθούμε να κάνουμε (μάλλον προσπαθούσαμε γιατί τώρφα φαίνεται να το κόψαμε κι αυτό) αυτό που προτείνεις εσύ δλδ το «μία σου και μία μου».
          Αν περιμένεις την «μία» της τουρκίας κάθε φορά για να δώσεις την «μία μου» τότε νυχτώσαμε.
          Δίνεις πρώτη σαν χώρα τις «δέκα σου» και άσε την τουρκία να τρέχει να προλάβει.
          «Κυρίαρχη στρατηγική» έλεγε ο μακαρίτης ο Αντρίκος και ως προς το λεκτικόν είχε δίκιο.
          Ο γιόκας ΓΑΠ όμως ασκεί «κυριαρχούμενη στρατηγική» και γι αυτό μας πήρε το ποτάμι.

  25. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 04/11/2010 20:12:02

    Άμεση ανάκληση ιθαγένειας στην εν λόγω κυρία.

  26. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 04/11/2010 20:40:55

    στην εφημεριδα αναφερεται...

  27. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/11/2010 23:27:45

    Οι σοσιαλιστές και οι αριστεροί πολλές φορές παίζουν τον ρόλο του χρήσιμου ηλιθιου των ισλαμιστών, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά γενικά στην Ευρώπη. Η φοβία τους απέναντι στον εθνικισμό και τον χριστιανισμό τους οδηγεί στο να συνεργάζονται με ακραία θρησκευτικά και εθνικιστικά στοιχεία που εναντιώνονται στον εθνικισμό και τον θρησκευτικό προσανατολισμό της κυρίαρχης εθνικής συνιστώσας μεσα σε ενα κράτος.

    • Dora avatar
      Dora @ ΒΙΣ 04/11/2010 23:37:35

      Aκριβως!!!!

    • Dora avatar
      Dora @ ΒΙΣ 04/11/2010 23:42:59

      Εδω που μενω εγω αλλα και σε ολη την ευρωπη,οπως διαβαζω στο ιντερνετ οι αριστεροι εχουν βρει συναιτερο στο μισος τους εναντια στον χριστιανισμο και τον εθνισμο(αλλο πραμα ο εθνικισμος)το ισλαμ.

      Τωρα ειναι η δεν ειναι σχιζοφρενια να μισεις τον λαο σου,την κουλτουρα σου και την θρησκεια η οποια σε ανεθρεψε??? και να θελεις να τ'αντικαταστησεις ολ' αυτα με τι????Με τον μεσαιωνικο σκοταδισμο!!!!!!!!!!!!!! Να γιατι λεω καλα θα κανουν οι επιστημονες να το ψαξουν το θεμα.

  28. pilotos avatar
    pilotos 05/11/2010 02:52:31

    Ξεχασατε και δυο άλλες παροιμιες:
    Τον Τούρκο φίλευε και τη γυναίκα σου φύλαγε
    Τον Τούρκο φίλεψέ τον, τον κώλο σου φύλαξέ τον ή
    Τούρκο φίλευυε,κώλο φύλαγε

    • Dora avatar
      Dora @ pilotos 05/11/2010 16:48:18

      Αυτα να τα πεις στους τζιτζιφιογκους που νομιζουν οτι εμεις πρεπει να ακολουθουμε την δικη μας πολιτικη και να μην βλεπουμε τι κανει η Τουρκια.Μη χειροτερα Παναγια μου,εμφραγμα θα παθω απ' την τοοοοοοση ανοησια.