#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2010 16:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Μέρκελ συμμαζεύει τον Γιώργο



Η Ευρώπη πρέπει να απομακρύνει κινδύνους για το ευρώ και να δημιουργήσει μια νέα "άγκυρα" χρηματοοικονομικής και οικονομικής σταθερότητας στην ευρωζώνη, δήλωσε η γερμανίδα καγκελάριος Άνγκελα Μέρκελ στη διάρκεια συνεδρίου του συντηρητικού κόμματος της Χριστιανοδημοκρατικής Ένωσης, στη Καρλσρούη.

Μιλώντας στο κομματικό ακροατήριο του CDU, η κα.Μέρκελ τόνισε ότι είναι απαραίτητο για την Ευρωπαϊκή Ένωση να καταβάλει συντονισμένες προσπάθειες για την αποφυγή μιας νέας κρίσης εμπιστοσύνης, όπως αυτής στην Ελλάδα, μετέδωσε το πρακτορείο Ρόιτερ.

Η ομιλία της σημειώθηκε ενώ αυξάνονται οι πιέσεις προς την Ιρλανδία να συμφωνήσει στην ένταξή της στον ευρωπαϊκό μηχανισμό διάσωσης, ώστε να τερματιστούν οι αναταράξεις στην αγορά χρήματος και να αναχαιτισθεί το ενδεχόμενο μετάδοσης της κρίσης και σε άλλες οικονομίες της ευρωζώνης.

    "Τα πάντα διακυβεύονται. Εάν το ευρώ αποτύχει, τότε η Ευρώπη θα αποτύχει", είπε η Μέρκελ απευθυνόμενη προς τους συνέδρους του CDU.

    "Η ιδέα των ευρωπαϊκών αξιών και της ενότητας θα έχουν αποτύχει. Μια ιδέα που έδωσε ισχύ και ευημερία στην ήπειρό μας, μετά τους πολέμους και την καταστροφή του προηγουμένου αιώνα. Εναπόκειται σε εμάς. Εναπόκειται σε εμάς η δημιουργία μιας νέας άγκυρας, μιας κουλτούρας σταθερότητας στην Ευρώπη", είπε η Καγκελάριος.

    Οι προσπάθειες του Βερολίνου να επιτευχθεί συμφωνία για τη δημιουργία ενός μηχανισμού που θα επιτρέψει στην Ευρώπη να διαχειριστεί τυχόν μελλοντικές κρίσεις, μέσω της ανάληψης από τον ιδιωτικό τομέα μέρους του κόστους αναδιάρθρωσης χρέους κρατών μελών της ευρωζώνης, έχει προκαλέσει τις ανησυχίες του επενδυτικού κοινού στην Ευρώπη, επισημαίνει το πρακτορείο Ρόιτερ.

    "Πρέπει να προετοιμαστούμε για το μέλλον ώστε μια κρίση να μην ξανασυμβεί", είπε στη διάρκεια της ομιλίας της.

Ο κ. Παπανδρέου εμφανίσθηκε επικριτικός στην κ. Μέρκελ

Όπως μεταδίδει το Ρόιτερ, ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου δήλωσε ότι η σκληρή στάση της Γερμανίας αναφορικά με την ανάληψη του βάρους ενδεχόμενης χρεοκοπίας (σ.σ. κράτους μέλους της ευρωζώνης) από τις τράπεζες και από τους κατόχους και τις αγορές ομολόγων θα μπορούσε να εξωθήσει ορισμένες οικονομίες σε χρεοκοπία και έχει επηρεάσει ανοδικά το επίπεδο των επιτοκίων στην Πορτογαλία και την Ιρλανδία.

    "Αυτό θα μπορούσε να δημιουργήσει μια αυτοεπιβεβαιούμενη προφητεία....Αυτό θα μπορούσε να σπάσει πλάτες. Αυτό θα μπορούσε να οδηγήσει οικονομίες στην χρεοκοπία, δήλωσε ο κ.Παπανδρέου στη διάρκεια επίσκεψής του στο Παρίσι.

    Η κα.Μέρκελ επιτέθηκε στον προκάτοχό της, σοσιαλδημοκράτη Καγκελάριο Γκέρχαρντ Σρέντερ και στον υπουργό Οικονομικών του Χάνς Άϊχελ, για την απόφασή τους να επιτρέψουν την είσοδο της Ελλάδας στην Ευρωζώνη. Το "SPD", που βρίσκεται σήμερα στην αντιπολίτευση, έδρασε επιπόλαια, είπε η κα.Μέρκελ.

    "Το 2000 ο Σρέντερ και ο Άϊχελ έσπευσαν να επιτρέψουν στην Ελλάδα να ενταχθεί στο ευρώ και αγνόησαν όλα τα σήματα κινδύνου", είπε η κα.Μέρκελ. "Ήταν μια πολιτική απόφαση....οι πολιτικές αποφάσεις είναι σημαντικές αλλά εκείνοι που αγνοούν τα γεγονότα είναι ανεύθυνοι", πρόσθεσε.

    Δήλωσε επίσης ότι η Γερμανία, μια από τις κυριότερες εξαγωγικές χώρες παγκοσμίως, δεν ανέχεται να τιμωρείται για τις επιτυχίες της, αναφερόμενη στην πίεση που ασκείται από τις Ηνωμένες Πολιτείες για τη μείωση του εμπορικού πλεονάσματος της Γερμανίας και την αύξηση της εγχώριας ζήτησης ώστε να υποβοηθηθεί η διαδικασία παγκόσμιας οικονομικής ανάκαμψης.

    "Δεν θα επιτρέψουμε να τιμωρηθούμε για κάτι που κάνουμε καλά", είπε η Μέρκελ. "Δεν θα επιτρέψουμε να μαστιγωθούμε επειδή εξάγουμε καλά προϊόντα, κατασκευασμένα στην Γερμανία, σε ολόκληρο τον Κόσμο".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. RSS avatar
    RSS 15/11/2010 16:42:33

    Όποιος δεν βλέπει την έλευση του 4ου Ράϊχ εδώ, δεν βλέπει τίποτα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ RSS 15/11/2010 22:28:08

      Μετά (κι) από το σημερινό, είναι προφανέστερο του προφανούς αυτό που λες. Αντιστασιακούς να δούμε όμως πού (και πώς) θα βρούμε, γιατί ο (κατά τα άλλα, υπόδουλος) νεοέλληνας προτίμησε χθες τον καφέ ή τον καναπέ αντί για το μήνυμα μέσω της ψήφου.

  2. man8os avatar
    man8os 15/11/2010 16:46:31

    Καλα τα λεει η Μερκελ.
    Ο ΓΑΠ αναδιαπραγματευετε το μνημονιο? μΕ ΠΟΙΟΝ? Με τον σκυλο του?
    Καλο και αυτο περι αναδιαπραγματευσης.
    Οσοι το ειπαν να το ξεχασουν. Δεν θα γινει παρα μονο με πολιτικη αποφαση.
    Και η Μερκελ δεν εμπιστευεται τον ΓΑΠ. Αρα οτι υπεγραφη θα εφαρμοστει 100%

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ man8os 15/11/2010 17:38:59

      «Πραγματικά πιστεύω ότι η αναδιάρθρωση χρέους στην Ελλάδα θα είναι σύντομα απαραίτητη», τόνισε χαρακτηριστικά ο Hans-Werner Sinn, ο πρόεδρος του γερμανικού ιδρύματος ερευνών Ifo, σε συνέντευξή του στην πορτογαλική εφημερίδα Jornal de Negocios.
      Το προτείνουν οι ίδιοι και τώρα μεθοδεύουν και την έξοδο απο την ευρωζώνη...

      • man8os avatar
        man8os @ neos agrotis 15/11/2010 18:41:06

        Οπως το λες.
        Συμφωνω.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/11/2010 16:53:56

    Για την πρότασή της (κοινή με τον Sarkozy) να συμμετέχει και ο ιδιωτικός τομέας (δηλ. ιδιωτικές τράπεζες και επενδυτικά - ασφαλιστικά σχήματα) στο υπό μελέτη σύστημα διάσωσης Ευρωζωνικών χωρών, επικρίνεται όχι μόνον από την ΕΚΤ και τον Trichet, αλλά και από στελέχη του κόμματός της που καταλαβαίνουν από στοιχειώδη οικονομικά. Πρόκειται για λαικίστικο πυροτέχνημα πολιτικών σε δημοσκοπική κατάρρευση.
    Με τον Schröder συγκυβερνούσε αρκετά χρόνια. Τότε που εφάρμοσαν μαζί τα μέτρα λιτότητας (Hartz) ήταν καλός;
    Την κα Merkel μάλλον θα την "περιποιηθεί" σύντομα μιά άλλη ξανθειά Βερολινέζα, η κα Künast. Το Γερμανικό πολιτικό παιχνίδι έγινε γυναικεία υπόθεση. Όσοι ξέρουν από Γερμανία, μάλλον κατάλαβαν.

  4. donaE avatar
    donaE 15/11/2010 16:56:05

    Αλιμονο !Ουτε επειδη τα εξαγουν, ουτε γιατι μιζωνουν ολο τον κοσμο να τα παρει θα κατηγορηθουν.Εξαγωγες ουμπερ αλλες.
    Βρηκανε και τα κανουν,εχουν μια τυχη οι Γερμανοι να παραλυουν τα θυματα τους .Ποιος ξερει...

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/11/2010 16:57:28

    Ρε παιδιά, άν "τρακάρει" στο ίσιωμα το κάρο του Μπαρμπαγιώργου με το Trabant της Θείας Άνγκελα, θα γίνετε συνήγοροι της Θείας; Έχει κάποια όρια ακόμη και η (επαρχιακή) αντιπολίτευση!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 15/11/2010 22:30:59

      Πάντως Θείο, εγώ όταν ήμουν πιτσιρικάς, μόνο κάτι γερμανικά ποδήλατα ονόματι Κύναστ ήξερα. Προέκυψε και wannabe-αντΜέρκελ τώρα με το ίδιο όνομα;

  6. Μετανάστης Γερμανία avatar
    Μετανάστης Γερμανία 15/11/2010 17:02:38

    RSS ...Δεν ξέρω εάν έχεις δίκιο,πάντως εγώ που ζω και εργάζομαι εδώ και δεκαετιες ,βλέπω τους Γερμανούς τους περισσοτερους να σηκώνονται όλοι από τις 6 το πρωί για να πάνε στην δουλειά τους για να ταΐσουν και να προκόψουν τα παιδιά τους ,μην τους κατακρίνεις και τους μπερδεύεις με τα ράιχ ,είναι απίστευτα πειθαρχημένοι,και η δουλειά είναι πάνω από ολλα.. τι να γίνη να τους κατακρίνουμε και για αυτό ? τελεια και παύλα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Μετανάστης Γερμανία 15/11/2010 17:22:38

      Ακόμη και άν "όλοι θέλουμε το Γερμανό μας", το μόνο σίγουρο είναι ακόμη και εμείς εδώ, θέλουμε διαφορετικούς Γερμανούς. Ως πρώην μετανάστης, είμαι πια βέβαιος.
      Αλλά που το παράδοξο; Εξίσου είναι διχασμένοι και οι ίδιοι οι Γερμανοί, και απ' ότι ξέρω, εκεί αυτοί δεν ντρέπονται και αυτό το λένε Klassenkampf.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο Θείος 15/11/2010 22:32:17

        Πάντως η Μέρκελ, μάλλον το νέο... "Mein Kampf" δείχνει να ετοιμάζει.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/11/2010 17:48:50

    Η εντύπωση που έχω, είναι ότι το κάρο και το Trabant τράκαραν πολύ άσχημα, σήμερα. Αναμείνατε τη συνέχεια και τις συνέπειες, στα "δικαστήρια". Και μη πείτε ότι δεν ακούστηκε το μπάμ της τράκας.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/11/2010 17:53:45

    Ελληνογερμανικές ημέρες του Απριλίου 2010.
    h**p://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,729200,00.html

  9. Poisonous avatar
    Poisonous 15/11/2010 18:09:54

    Το πρόβλημα είναι μήπως οι Γερμανοί βρήκαν ξανά τους Εβραίους τους:

    Πρόβλημα στην Ευρώπη; Φταίνε οι Ελληνες (...τα ελλείμματά τους).
    Έπεσαν οι εξαγωγές; Φταίνε οι Ελληνες (... δεν αγοράζουν πια τόσες BMW)
    Έχει πολύ κρύο; Φταίνε οι Ελληνες (... έφεραν σύννεφα στην ασυννέφιαστη Ευρώπη)
    Δεν χιονίζει αρκετά για να πάμε για σκι; Φταίνε οι Ελληνες (... τρώνε πολύ φασολάδα και από το κλάσιμο προκαλείται η υπερθέρμανση του πλανήτη)

    Προσοχή! Ακολουθούν συνήθως Τσιγγάνοι, Ομοφυλόφιλοι, Διανοούμενοι και λοιπές περιθωριακές εθνικές και κοινωνικές ομάδες, οι γενετικά και πνευματικά ασύμβατοι.

  10. lornion avatar
    lornion 15/11/2010 18:36:49

    Αν σκεφτείς ευρωπαικά θα μιλήσεις και ευρωπαικά, υποστηρίζοντας τα λογικά επιχειρήματα της Μέρκελ, αν σκεφτείς ελληνικά θα διερωτηρηθείς γιατί ο ΓΑΠ μεταχειρίζεται τον Σαρκοζί και δεν μιλά ευθαρσώς στην κυρία που σαν δέχτηκε το βάρος του δανεισμού μας έσωσε την χώρα στην δυσκολία της. Αραγε νομίζει ο ΓΑΠ ότι δύναται να σπάσει τον γαλλογερμανικό άξονα, καθιστάμενος της Ευρώπης ρυθμιστής; To ερωτώ γιατί το παπούτσι κατάντησε της μόδας!

    • man8os avatar
      man8os @ lornion 15/11/2010 18:51:52

      ++++
      Απλα παιζει τα παιχνιδακια του Ομπαμα.
      Αλλα δεν θα μας βγει σε καλο αυτο που κανει.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ lornion 15/11/2010 19:05:19

      +1000! απόνερα της συνάντησης με το σαρκοζί είναι αυτά
      αν θέλει να το παίξει αντιμνημονιακός
      εδώ είμαστε

      ποτέ δεν είναι αργά

      στην Ιστορία θα περάσει έτσι κι αλλιώς
      το πως είναι το θέμα...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ lornion 15/11/2010 19:15:05

      Δεν φαίνεται ακόμη τι ακριβώς είναι αλλά έρχονται κραδασμοί. Ιρλανδικό σκληρό ρόκ με πολύ βιολί, ανάμεικτο με διαβρωτικό fado Λισσαβώνας. Οι μετεκλογικές ζεïμπεκιές πάντως, μου φαίνονται ελαφρώς απρόβλεπτες, έχει και κομματικό συνέδριο λίγο έξω από τον Μέλανα Δρυμό - εκτός έδρας, στην πραγματικότητα είναι ολοΠράσινος - η Μέρκελ. Θα βρέξει αρκούδες τις επόμενες μέρες, δέστε τις ζώνες.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Θείος 15/11/2010 19:17:08

        θα επιστρέψει και το Quadriga?...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ αλλενάκι 15/11/2010 19:22:39

          Χα χα, εξαιρετικό! Αυτό θα ήταν η ζεïμπεκιά του αιώνα!
          Δεν το νομίζω πάντως. To mea culpa το είπε μια φορά ο πατήρ. Τόσο ανθεκτικά τα γονίδια πιά;

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/11/2010 20:08:16

    χε χε χε... nostra culpa θα ήταν τότε...

  12. Orestios avatar