#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/03/2011 13:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Κενή Λογική της κ. Μπακογιάννη



Με ένα moto-σύνθημα του συρμού προσπαθεί η κ. Ντόρα Μπακογιάννη να πείσει για την ορθότητα των θέσεών της: Κοινή Λογική.

Και έτσι με αυτές τις δύο λέξεις απαλλαγόμαστε από την φλυαρία των επιχειρημάτων και απαντάμε: Μα είναι κοινή λογική!!!

Για να είμαι δίκαιος το moto δεν οφείλει την "τοποθέτησή του στην πολιτική ορολογία"  στην Δημοκρατική Συμμαχία, αλλά στην Δράση του κ. Στέφανου Μάνου (http://www.drassi.gr/index.php?id=141)

 

Τι όμως συνθέτει την Κοινή Λογική;

 

"Με τον όρο κοινή λογική εννοείται ο τρόπος αντίληψης των κανόνων της ζωής και της κοινωνίας που είναι αποδεκτές από τους πολλούς και κατά κανόνα αποβαίνουν ωφέλιμες σε αυτόν που τις εφαρμόζει." (wikepedia).

 

 

Οι γενικευμένες κρίσεις και διαπιστώσεις, στις καθημερινές μας συζητήσεις, αντλούνται συνήθως από ατομικές, αποσπασματικές εμπειρίες. Δικές μας. Και τις εξατομικεύουμε, καθιστώντας τους καθολικούς κανόνες και επιστημονικές νόρμες που ορίζουν πράγματα και καταστάσεις.

Με άλλα λόγια για την κ. Μπακογιάννη και τον κ. Καρατζαφέρη η υπογραφή του Μνημονίου ήταν κοινή λογική.

Για άλλους όχι.

Η αποδοχή του σχεδίου Ανάν επίσης ήταν κοινή λογική. Για άλλους όχι.

 

Η επίκληση της "Κοινής Λογικής" δε κάνει τίποτε άλλο από το να απο-πολιτικοποιεί τα επιχειρήματα.

Να εξαφανίζει τα περιθώρια ιδεολογικής καθαρότητας και να δικαιολογεί την προφανή απουσία διακριτών θέσεων.

 

Δεν υπάρχουν πολιτικές κοινής λογικής.

Η κοινή λογική κρατιέται μακριά από τις πολιτικές και κοινωνικές θύελλες. Αποσύρεται φρόνιμα στο περιθώριο της Ιστορίας, στέκεται καχύποπτη μπροστά στους θεσμούς κι αναζητεί την ησυχία της έξω από κάθε νέο κοινωνικό συμβόλαιο

Υπάρχουν πολιτικές απλής λογικής.

Και η απλή λογική λέει πως αυτή η θηλιά του Μνημονίου δε βγάζει πουθενά.

Όλα τα άλλα είναι Κενή λογική και Κενή Πολιτική.

 

 

 

Βανζέτι

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 05/03/2011 13:33:34

    Δεν θα ηθελα να την χαρακτηρισω, διοτι δεν επιτρεπεται, αλλα θα παρακαλουσαμε , ολη αυτην την κουστωδια, Ντορα, Μανο, να μην μας σκοτιζουν τον Αγιο, αρκετα προβληματα εχουμε, ο καθενας ξεχωριστα, και δεν εχουμε την υπομονη πλεον για περαιτερω , και δη απο τους συγκεκριμενους.
    Αν θελει να δοκιμασει την τυχη της, ας κατεβει σε δημοσια εκδηλωση στον λαο, να δει τι ανταποκριση εχει, οχι προστατευμενη απο τα στουντιο των καναλιων.Εδω στον κοσμο ελα να τα πειτε, που δεν του εχει μεινει καθολου κοινη λογικη.

    • blogger Άναυδος avatar
      blogger Άναυδος @ kiki 05/03/2011 14:05:03

      Εγκρίνω και επαυξάνω!

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 05/03/2011 14:02:43

    Καλέ γιατί δεν την πιστεύετε τη Ντόρα, η οποία δεν φέρει καμμία ευθύνη για τα χάλια μας, και έρχεται η καημένη, άσπιλη και άμωμη, να αναμιχτεί για πρώτη φορά με την πολιτική;
    Ακούω ότι η Δημοκρατική Συμμαχία είναι πολύ ψηλά σε ένα γκάλοπ που έγινε στο Μοντεβιδέο.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/03/2011 14:29:09

    Ερωτησεις κοινης λογικης....

    - Ποια ειναι η περιουσια της οικογενειας Μητσοτακη ??
    - Γιατι χρησιμοποιει ακομη του ενδοξου ΝεοΔημοκρατη Μπακογιαννη και οχι το πατρικο της ή το Κουβελου?? δεν μαζευει ψηφαλακια??
    - Γιατι δεν παιρνει τον Κουλη και τον μπαμπα στο κομμα της?
    Εχω κ ταμπακιερες..... αλλα δεν ειναι της παρουσης... Τσιμεντο να γινει..Ιταλικο απ αυτο που ξυνεται...

    Δεν μας αφηνει στην ησυχια μας η Ψηλη η Λιζα...?? Θα παυρισει το ματι της μεχρι να μπει Βουλη...

    ΠΠ

  4. an.vorinos avatar
    an.vorinos 05/03/2011 14:35:41

    Παιδες συνελθετε και ολιγον κοσμιοτης δεν βλαπτει

  5. aris. A avatar
    aris. A 05/03/2011 14:43:36

    Στα σεμινάρια που κάνω σε νέους πωλητές πάντα φέρνω σαν παράδειγμα τον Νίκο Γκάλη.

    Για τον επαγγελματισμό του την αποτελεσματικότητα ο οποίος κατάφερε να αλλάξει την ροή του αθλητισμού στην Ελλάδα.

    Ως αρνητικό παράδειγμα φέρνω την Μπακογιάννη.

    Πως μπορεί κάποιος να ξεκινήσει από πολύ ψηλά και από συνεχόμενα λάθη που οφείλονται στην αμετροέπεια και στην αλαζονεία του να χάνει συνεχώς έδαφος.

    Παράλληλα αποτελεί τον πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα ενός υπερτιμημένου κοινωνικά πολιτικά και επαγγελματικά ανθρώπου.

    Η Μπακογιάννη γνωρίζει ότι οι ανοιξιάτικες μέρες της πέρασαν.

    Στόχος ζωής της είναι να καταστρέψει όπως μπορεί τον Σαμαρά και την ΝΔ.

    Τον Σαμαρά για τους γνωστούς λόγους και την ΝΔ γιατί δεν συγχωρεί ποτέ στους Νεοδημοκράτες την χλαπάτσα που της έριξαν έπειτα από τέτοιες οργιώδεις προσπάθειες κατάληψης της αρχηγίας.

    Δυστυχώς έχει παρασύρει μαζί της και ένα μικρό ποσοστό τέως νεοδημοκρατών που τους έχει φανατίσει εναντίον του Σαμαρά.

    Πλέον η αποστροφή της προς την ΝΔ εμφανίζει ψυχιατρικά χαρακτηριστικά.

    Δεν μπορώ να την φανταστώ το βράδυ που θα κερδίζει η ΝΔ την κυβέρνηση.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ aris. A 05/03/2011 16:23:27

      "Η Μπακογιάννη γνωρίζει ότι οι ανοιξιάτικες μέρες της πέρασαν"!
      Φίλε Άρη, γιατί το γράφεις αυτό; Θέλεις να πάθει κανένα νέο νευρικό κλονισμό, μετά το περυσινό χουνέρι, που το φυσάει ακόμα και δεν κρυώνει;
      Χώρια που η ίδια, ως γνήσιο κατασκεύασμα της οικογένειας, δεν μπορεί να έχει καμιά σχέση με την Άνοιξη, την εποχή της Αναγέννησης και της Ελπίδας!
      Ένα κακέκτυπο του πατρός της είναι, σε πιο δραστική δόση! Η ΔΗ.ΣΥ. της δύει, πριν προλάβει να ανατείλει και από δω και στο εξής θα κάνει τα πάντα για να ξαναγυρίσει στο κόμμα, που πέραν πάσης λογικής την ανέδειξε, για να τροχίζει τον Αντώνη εκ του σύνεγγυς.
      Παλιά της τέχνη κόσκινο, που λέει και ο θυμόσοφος λαός μας.

  6. Planki avatar
    Planki 05/03/2011 14:59:06

    η συγκεκριμενη....εχει κενο με το παρελθον...μεγαλο ΚΕΝΟ...ποιο νεο προσωπο κα Μπακογιαννη? εσυ δεν ησουν σε προηγουμενες κυβερνησεις που μας φεραν σε αυτο το χαλι?

  7. σερτης avatar
    σερτης 05/03/2011 16:11:43

    δεν είναι θέμα κοινής λογικής αλλά ποια λογική και προπάντων ποιους υπηρετείς;
    Αν θεωρείς ότι η αξιοπρέπεια ενός ανθρώπου είναι απόρροια της κερδοφορίας του εργοδότη του,τότε το να καταδικάσεις ένα λαό σε εξαθλίωση και εκατομμύρια ανθρώπους σε ανέχεια τότε φαντάζει κοινή λογική η ανεργία στο 20%, ο μισθός 500 ευρώ και ενα σουβλάκι 3 ευρώ.
    Αν έχεις κάποιες αξίες(και ας τους πειράξει κάποιους η λέξη-χριστιαννικές) και θεωρείς ότι ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στην αξιοπρέπεια και στη ζωή γενικότερα τότε πολυ απλά η λογική της ανθρωποφαγίας σου φαίνεται παράλογη.....

    απλά πράγματα

  8. georgiosa avatar
    georgiosa 05/03/2011 16:18:54

    Την Κυρια Θεοδωρα Μπακογιαννη την βλεπω ως μια πολιτικο με πολυ μικρο αναστημα και αυτο που ειναι το ωφειλει στα δωτα και πουλημενα ΜΜΕ που με τεν βοηθεια του ραδιουργου πατερα της εχει εξαγορασει.Επομενως δεν περιμενα κατι καλυτερο απο μια πολιτικο που χωρις ιχνος ντροπης εβαλε φαρδια πλατυα την υπογραφη της(μαζι με τον εταιρο καππαδοκη ΓΑΠ) στο μνημονιο της κατοχης παραδιδωντας μ"αυτον τον τροπο την χωρα στην υποτελεια στην δουλεια και στην ολικη καταστροφη.Πιστευω οτι καποια στιγμη η ιστορια θα τις δωσει το ραπισμα που τις αρμοζει και το ονομα της θα ειναι διπλα στα ονοματα των αλλων προδοτων της πατριδας(Εφιαλτης,Νενεκος,Τσαουσογλου,ΓΑΠ κλπ).Κυρια Μπακογιαννη δεν δικαιουσθε να ομιλειται!!!

  9. mixalios avatar
    mixalios 05/03/2011 16:22:23

    Ρε παιδιά βαρέθηκα. Απο τη μια να ακούω τη ντόρα οτι το σύστημα δουλεύει με το διάβασμα του Μακιαβέλι και του ΣουνΤζου και απο την αλλη να κρατάμε τά αλογα στο βορριά. Εγω ειμαι βλάχος επαρχιώτης που κοιτώντας πίσω μου βλέπω το κάστρο του Αργους , κοιτώντας μπροστά μου βλέπω τη γκλαμουριά του Αναπλιού και περπατώντας μες στο βάλτο σας ρωτάω; Εχετε δεί καλόγερο με νάκα; Και επειδή ολοι σας δεν εχετε δει, σας λεω οτι δεν υπήρξε.Μέχρι τωρα.!!(Until now...)

  10. zagor avatar
    zagor 05/03/2011 16:32:16

    Καλά θα κάνει να μας αδειάσει τη γωνιά μια ώρα νωρίτερα, με το παγωμένο χαμόγελο της υποκρισίας που νομίζει ότι με 100 κρητικούς θα μπει στη Βουλή να συγκεβερνήσει με τον ΓΑΠ. Θα πέσει πολύ γέλιο στις εκλογές όποτε γίνουν.

  11. Brankaleon avatar
    Brankaleon 05/03/2011 16:41:39

    Όλοι οι παρατρεχάμενοι του συστήματος, όσο όλα δούλευαν ρολόϊ, μπορούσαν να το παίξουν και λίγο διαφορετικά και λίγο παραπλήσια.
    Κάποια στιγμή όμως και τα αφεντικά έχουν ρόλο και συμφέροντα που άλλοτε τον παίζουν οι ίδιοι και άλλοτε οι υποτακτικοί.
    Οπότε και αρχίζουν τα δύσκολα τόσο για τους υποτακτικούς αλλά και για τους ... αφεντικούς. (αλβανική απόδοση του πληθυντικού του ουσ. το αφεντικό).
    Για τους πρώτους, διότι καλά τα όσα είχαν υποσχεθεί, αλλά και η στυγνή πραγματικότης τους αναγκάζει να μην μπορούν να το παίξουν χαμαιλέοντες.
    Για τους δεύτερους, να "προσγειωθούν" στην στεγνή πραγματικότητα, ότι το υποτακτιλήκι μόνον στα λόγια δεν μετρά.
    Οπότε και πρέπει να επιστρατευθούν "απλές λογικές", προσεγγίσεις και άλλα κουτοπόνηρα "αυτονόητα".
    Αυτά μαζύ με άλλα πολλά ονομάζονται εις την νεο-ελληνική, ... ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ.
    Όσοι θα ακολουθήσουν, το κρίμα στον λαιμό τους.
    Γι' αυτό άλλωστε δεν υπάρχουν από πάντα οι σφουγκοκωλάριοι.
    Να υπηρετούν και να εξυπηρετούν τα φεντικά στις δύσκολες στιγμές.
    Η ανάγκη να γίνει "φιλοτιμία".

  12. co avatar
    co 05/03/2011 17:08:55

    χαχα λαθος ταιμινγκ για την κοινη λογικη.

    οι καιροι απαιτουν την δημιουργία καινοφανους λογικης. την αναλυση τον σχεδιασμό τα υπολογισμένα ρισκα.

    ειδαμε που μας εφερε η "επανασταση του αυτονοητου" ακα κοινη λογικη, του γαπ.

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/03/2011 17:17:09

    Η κοινή λογική χρησιμοποιεί ...κλητήρες τον 21ο αιώνα;

    ή

    η κοινή λογική εξαρτάται από την καρέκλα που κάποιος ...τοποθετείται;

    Γιατί πχ αν υποθέσω ότι οι ψηφοφόροι της ΝΔ χαρακτηρίζονται ως λογικοί ή όχι από το επίθετο του προέδρου του κόμματος εγώ είμαι ΑΛΟΓΟΣ.... μπρρρρρρρρ

  14. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 05/03/2011 17:48:55

    Κοινή λογική Ντόρα!Στις εκλογές 1% θα πάρεις, σαν τον γουρλή τον πατέρα σου.

  15. skeptomenos avatar
    skeptomenos 05/03/2011 17:50:50

    Η δημοκρατία των: Οχι ο χειρότερος.
    Εάν ρωτούσαμε έναν πολιτικό της τελευταίας εικοσαετίας:
    Είσαι ο καλύτερος για αυτή τη θέση?
    Η σωστή απάντηση, για μια μεγάλη πλειοψηφία εξ αυτών, θα ήταν:
    Δεν είμαι ο χειρότερος για αυτή τη θέση.
    Αυτονόητα θα μου πει κάποιος, σωστό αυτό, αλλά είναι άσχετο με το θέμα.
    Λάθος κύριοι, έχει σχέση.
    Η Ντόρα, είναι η μόνη πολιτικός, που δεν θα μπορέσει να υποδείξει χειρότερο της.

  16. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 05/03/2011 21:29:25

    η κορη του πατρος δεν θα μπει στην βουλη,οπως οριακα, αν μπει, θα ειναι και ο λα.ο.ς .οι ελληνες της δεξιας δεν ξεχνουν , ουτε την ψηφιση του μνημονιου, ουτε τις τρικλοποδιες που βαλανε οι παραπανω στην κυβερνηση καραμανλη.αν πιστευουν με λογια αντιμνημονιακα θα ξεγελασουν , τους λεμε ειναι αργα πια και αντε γεια.

  17. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 05/03/2011 21:33:03

    μωρέ θα μπεί το θέλετε δεν το θέλετε....ΔΗ.ΣΥ γερά στη βουλή και συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ μέχρι να εκπληρωθεί το εθνικό χρέος της χώρας

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Φιλελεύθερος 05/03/2011 23:43:21

      Περαστικά σου...
      Χαιρετισμούς στον "φιλελεύθερο" Κιλτίδη.
      Και στον Μαρκογιαννάκη(έχει κάτι μπλεξίματα με τη δικαιοσύνη τώρα ή μου φαίνεται;)
      Μη φοβάστε, πρώτο εξωκοινοβουλευτικό κόμμα θα είστε σίγουρα. Όχι δεν θα σας περάσει ο Λεβέντης. Δεν θα το ζήσετε ΚΑΙ αυτό. Είστε μια ζωή loosers, άλλα ο Λεβέντης δεν θα σας περάσει.

  18. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 05/03/2011 22:03:15

    ακριβως γι'αυτο δεν θα μπει φιλελευθερε.επειδη κανει κακες παρεες ,με πασοκ κλπ προθυμους, ελπιζοντας οτι το πασοκ θα την αξιοποιηση,ενω δεν θα της δωσει ουτε γενικης γραμματειας.

  19. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/03/2011 02:44:03

    Χα. Χαα. Χαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Έχουν ΤΟΣΟ μεγάλη πλάκα τα νεοφιλελεύθερα απολειφάδια! Και το Μάνο να πάρει (επίσημα) μαζί της, και τον... Κουβέλη ακόμα -ο άνθρωπος χρωστάει υποχρέωση στον μπαμπάκα της, που τον έκανε "υπουργό", δεν θα κάνει ένα ψυχικό στην ίδια;-, πάλι δε βλέπετε Βουλή ούτε με το κυάλι...