08/10/2010 08:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Ελλάδα έχει το δεύτερο πιο επικίνδυνο χρέος στον κόσμο

Μπορεί να είμαστε ουραγοί παντού, υπάρχουν όμως και τομείς που παίρνουμε μέχρι και αργυρό μετάλλιο παγκοσμίως.

Ο τομέας του χρέους λοιπόν είναι ένας από αυτούς καθώς, σύμφωνα με έρευνα της ιδιωτικής εταιρείας παροχής δεδομένων CMA, η Ελλάδα έχει το δεύτερο πιο επικίνδυνο κρατικό χρέος στον κόσμο. Κι όταν εννοούμε επικίνδυνο δεν αναφερόμαστε στο ύψος του χρέους, αλλά στο πόσο επικίνδυνο είναι αυτό να «σκάσει» και σε τι επίπεδα βρίσκονται τα CDS, δηλαδή τα συμβόλαια αντασφάλισης κινδύνου. Η Ελλάδα παρέμεινε το γ΄ τρίμηνο στη δεύτερη θέση, με την τιμή των πενταετών CDS στις 775 μ.β. Στην κορυφή της λίστας βρίσκεται η Βενεζουέλα με 1.109 μ.β. ενώ στην τρίτη θέση βρίσκεται η Αργεντινή (749 μ.β.).
Τη λίστα συμπληρώνουν το Πακιστάν, η Ουκρανία, η Ιρλανδία, το Ντουμπάι, το Ιράκ, η Πορτογαλία και η Ρουμανία. Η χώρα με το ασφαλέστερο χρέος είναι η Νορβηγία, ενώ ακολουθούν η Φιλανδία και η Σουηδία.
Με απλά λόγια, είναι τόσο ψηλά τα ασφάλιστρα κινδύνου διότι οι ξένοι προβλέπουν ότι είμαστε μαζί με τη Βενεζουέλα του Τσάβες οι χώρες με τις περισσότερες πιθανότητες να βαρέσουμε κανόνι. Ο κόκκινος Τσάβς και ο πράσινος Γιώργος σε κοινή γραμμή δηλαδή και με κοινό μέλλον.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/10/2010 08:54:38

    προβλέπω ταξίδι του ΓΑΠ στην Βενεζουέλα, σύσφιγξη σχέσεων, κοινές ανακοινώσεις...

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 08/10/2010 08:55:56

      Αν δεν έχει να πάρει κάτι από εκεί δεν θα πάει.
      Είναι πολύ ιδιοτελής για να κάνει τέτοια.

  2. kiki avatar
    kiki 08/10/2010 08:59:36

    Αν δεν παρει εντολη ,διοτι σε διατεταγμενη υπηρεσια ειναι ,δεν παει πουθενα.
    Ο Τσαβες ειναι οτι ειναι αλλα θα δεχθει το τσιρακι των Αμερικανων,ηλιθιος δεν ειναι.
    Ολες οι επισκεψεις συναντησεις του ΓΑΠ,κατοπιν παραγγελιας ειναι ,βλεπε Ιρανο,Σερβια,Ισραηλ,κανει τιποτα μονος του,ασε που ταξιδευει για να βοηθαει την πατριδα του,ορα ΗΠΑ.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/10/2010 09:07:47

    Καλημεραα.
    Αν μου πει καποιος με ορκο θανατου, ποσο ειναι το χρεος μας αλλα και το ελλειμα μας, θα τον παραδεχτω.

    Η απαντηση η δικη μου ειναι.. "οτι μας πουν". Ορκιζομαι.

    ΠΠ

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/10/2010 12:46:41

      Και δεν προτείνεις στον Παπακωνσταντίνου να ρίξει μια περιποιημένη "απογραφή" σε στύλ Αλογοσκούφη; Τότε μόνον θα είμαστε σίγουροι, χα!
      Και ο Μπαρόζο μαζί μας (δυό φορές χα χα)!

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/10/2010 09:30:09

    Βρηκα που χτυπησε ο ΓΑΠ !!!!!!!...δειτε

    http://www.youtube.com/watch?v=iDJpvzoh1Iw&feature=related

    ΠΠ

  5. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 08/10/2010 09:57:29

    Εδώ έχουμε τον πιο επικίνδυνο πρωθυπουργό που τον κόβει πότε θα έχουν παγκόσμια κυβέρνηση.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Σοσιαληστής 09/10/2010 11:09:29

      Για τη συγκεκριμένη συνομοταξία, «κανένας βαθμός υποτέλειας δεν είναι ποτέ αρκετός" (Νόαμ Τσόμσκι)...

  6. karamanlikos avatar
    karamanlikos 08/10/2010 10:42:27

    Τώρα καταλαβαίνετε όλοι γιατί ο Γιώργος "δεν κάθεται σπίτι του...".
    Ταξιδεύει γιατί θέλει να εξασφαλίσει ότι όταν θα έρθει η ώρα να πιεί το πικρό ποτήρι της χρεωκοπίας, αυτός θα είναι μακριά και δεν θα χρειαστεί να πάρει το ελικόπτερο!

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/10/2010 10:50:25

    Δεν είμαστε ουραγοί παντού. Συνήθως καταλαμβάνουμε μια από τις πρώτες θέσεις παγκοσμίως σε ... τροχαία ατυχήματα, κάπνισμα, κατανάλωση ουίσκι, Καγιέν, κ.ο.κ.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Strange Attractor 08/10/2010 12:32:48

      Πολλές και οι πολιτικές πρωτιές:
      Π.χ. μοναδική χώρα (πλήν ...Γεωργίας) με διακηρυγμένα σταλινικό κόμμα, ακαθάριστο ποσοστό αναρχοαυτόνομων, ύψος ποσοστού "αντιαμερικανών" και ύψος ποσοστού θαυμαστών των ΗΠΑ (ναι, συμαβατά είναι κατά την ψυχαναλυτική θεωρία !) κτλ
      Το αυθεντικό βιβλίο Γκίνες είναι ολιγοσέλιδο τετράδιο, η "περί Ελλάδος έκδοση" παχειά σαν τόμος της Brittanica.

  8. lypon avatar
    lypon 08/10/2010 11:57:12

    Εγώ πάλι, γιατί νομίζω οτι τα περί Τσάβεζ είναι φτιαχτά;

    Μην ξεχνάτε οτι (α) η Βενεζουέλα έχει πετρέλαια και (β) ΔΕΝ τα ελέγχουν οι Αμερικάνοι και οι δικοί τους.

    Οπότε, γιατί η Moody's και οι λοιπές αδερφάδες να μην παίζουν τα γνωστά παιχνίδια;

    Άσε που φαίνεται οτι, εκτός από τις γνωστές δολιεύσεις με τη Goldman Sachs, κάτι κερδοσκοπικόν έχει αρχίσει πάλι να παίζεται με το χρέος μας...

    Και ο Γιωργάκης εξακολουθεί τα διατεταγμένα!

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/10/2010 12:23:27

    Οι "ωραίοι" και οι "θερμοί εραστές" (τι μύθος κι αυτός!) έχουν χρέη. Οι "ψυχροί" και "ξενέρωτοι" Σκανδιναβοί έχουν μυαλό.
    Μας λένε για καινούργιο αυτο που είναι πιό παλιό και από τις λάσπες!

  10. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 08/10/2010 12:30:23

    όσο αφορά την ελληνική οικονομία, θεωρώ πιο σημαντική και αξιόπιστη από την οποιαδήποτε έρευνα-ανάλυση ιδιωτικής εταιρείας,τράπεζας,οίκου αξιολόγησης, την επιλογή της Κίνας να στηρίξει την Ελλάδα και το ευρώ.
    Μια τόσο ισχυρή οικονομία θα έχει σίγουρα προνοήσει να λάβει υπόψη της όλους τους παραμέτρους και η τελική της επιλογή δείχνει να μας ευνοεί.

    • lypon avatar
      lypon @ δαιμονάκι 09/10/2010 10:42:52

      Δαιμονάκι, μπορεί να σε στενοχωρήσω, αλλά δε μας στηρίζουν.

      Μας αγοράζουν.

      Εισδύουν στην Ευρωπαϊκή οικονομία από το μαλακό της υπογάστριο, την Ελλάδα. Έχουν ήδη πρακτικά αγοράσει τις ΗΠΑ, γιατί ελέγχουν τον κύριο όγκο των ομολόγων τους. Τι να γίνει, το να κινείται η Αμερική με πληθωριστικό χρήμα έχει και τις παρενέργειές του: κάποιος τελικά το μαζεύει!

      Αν είσαι μικρός/ή, άρχισε να μαθαίνεις κινέζικα!

  11. Minnie avatar
    Minnie 08/10/2010 12:48:53

    Η παραμετρος ειναι γενους θηλυκου.

    "τις παραμετρους"

  12. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 09/10/2010 11:06:47

    Το πώς καταφέρατε τελικά να συνδυάσετε τον «κόκκινο» Τσάβες με τον «πράσινο» Γιώργο είναι απορίας άξιον…..