#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2012 17:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Ακρόπολη ενοικιάζεται: πληροφορίες κύριος Γεράσιμος



 Έκκληση στην κυβέρνηση να παραχωρήσει με τη μορφή ενοικίου σε ιδιώτες την Ακρόπολη και τον Παρθενώνα, ώστε να εισρεύσουν χρήματα στα δημόσια ταμεία, απευθύνει ο πρώην υπουργός και βουλευτής της ΝΔ κ. Γερ. Γιακουμάτος: «Αντί να κοπεί ο μισθός και η σύνταξη, καλύτερα να ενοικιάσει η πολιτεία την Ακρόπολη και όχι μόνον. Να ενοικιάσει όλους τους αρχαιολογικούς χώρους, τους Δελφούς, τον Ναό του Απόλλωνα, όλους και μάλιστα τώρα», λέει.

Το θέμα της «αξιοποίησης» των αρχαιολογικών χώρων από ιδιώτες επανήλθε ξαφνικά τόσο εσωτερικά, όσο και στο εξωτερικό. Δεν είναι μόνον ο κ. Γιακουμάτος που θέλει να νοικιαστεί η Ακρόπολη, αλλά και ΜΜΕ του εξωτερικού που επαναφέρουν το θέμα.

Βέβαια αν είναι να γεμίσουν τα δημόσια ταμεία, η λύση είναι να φτιαχτεί Μουσείο με πολιτικά απολιθώματα,  με λεζάντα τις κατά καιρούς θέσεις που έχουν στηρίξει, μέσω δηλώσεων και δημόσιων τοποθετήσεων. Θα τρέχει ο κόσμος να κάνει ουρές για να γελάσει το χειλάκι του.

Ένα μοντέρνο μουσείο κέρινων ομοιωμάτων είναι η πολιτιστική πρόκληση των ημερών, εις τρόπον ώστε να παραδοθούν στις επόμενες γενιές «ατόφιες»  οι μεγάλες πολιτικές μορφές της μεταπολίτευσης, όπως για παράδειγμα  ο κύριος Γεράσιμος, ο Παπακωνσταντίνου, ο Λοβέρδος και τόσοι άλλοι, αλλά  πάνω από όλους, η επική μορφή του ΓΑΠ…

Για τον οποίο ο εκπρόσωπος Τύπου του κόμματος και στενός συνεργάτης του Πάνος Μπεγλίτης είπε ότι θα ήθελε να παραμείνει ο κ. Παπανδρέου για να υπερασπιστεί στις επόμενες εκλογές το έργο της τελευταίας διετίας.

Πραγματικά αυτή η υπεράσπιση  είναι μια εκκρεμότητα προς την ελληνική πολιτική ιστορία, και τα «ιστορικά στελέχη» του ΠΑΣΟΚ

Διότι τις τελευταίες ημέρες, μετά την απόρριψη από το  πολιτικό συμβούλιο της πρότασης για δυαρχία, με δηλώσεις τους και άλλα στελέχη όπως η ευρωβουλευτής Μαριλένα Κοππά τάσσονται εμμέσως αλλά σαφέστατα υπερ του κ. Παπανδρέου. Η κυρία Κοππά επισήμανε: «Δεν επιτρέπεται η αλλαγή ηγεσίας να φανεί ως υφαρπαγή με συνοπτικές διαδικασίες. Δυστυχώς, την ώρα που προέχει η σωτηρία της χώρας, ορισμένοι αντιμετωπίζουν την αρχηγία ως λάφυρο. Μόνη εγγύηση, σ' αυτό το πλαίσιο, είναι η πιστή τήρηση του καταστατικού».

Πραγματικά το Κίνημα χρειάζεται αργόσυρτες διαδικασίες, «πολιτικό πολιτισμό», ευλάβεια στο καταστατικό και κυρίως να εξαντλήσει ο κ. Παπανδρέου τις όποιες πιθανότητες επανεκλογής του. Δεν πρέπει να του πάρουν την εξουσία. Θα τη δώσει ο ίδιος όταν και εφόσον το αποφασίσει.  Γιατί ποτέ δεν ξέρουμε τι μας επιφυλάσσει η επόμενη μέρα.

Μπορεί δηλαδή ο ΓΑΠ να έχει την ίδια απίστευτη τύχη με την 22χρονη Αυστραλέζα Έριν Λάνγκγουορθι, η οποία έκανε bungee jumping πάνω από τον ποταμό Ζαμβέζη και  έσπασε το σκοινί, έπεσε από ύψος 111 μέτρων μέσα στα γεμάτα κροκόδειλους νερά και κατάφερε να βγει ζωντανή, έχοντας μόνο μερικές εκδορές.

Βεβαίως αν το ποτάμι είχε αιμοδιψείς δελφίνους, δύσκολα θα γλίτωνε κανείς, αλλά ο ΓΑΠ είναι δεινός κολυμβητής, οπότε όλα είναι πιθανά…

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 09/01/2012 17:51:24

    Καλώς τον Κίμωνα της ΝΔ

    • juliet avatar
      juliet @ Aris. A 09/01/2012 18:02:17

      Εχω καλύτερη πρόταση ...να πάει να νοικιάσει τον Αη-Γεράσιμο .Οι κουρλοί δεν θα πληρώνουν εισιτήριο .
      Αρη ,και οι δύο- Κίμωνας από Κέρκυρα ,Μάκης από Κεφαλλονιά .Η διαφορά των δύο νησιών είναι : Η Κέρκυρα έχει τρελλοκομείο και τους μαντρώνει ,βέβαια κάπου-καπού φεύγει και κανένας .Η Κεφαλλονιά δεν έχει ,γιατί είναι ένα απέραντο τρελλοκομείο και κυκλοφορούν ελεύθεροι όλοι!

      • dimx avatar
        dimx @ juliet 09/01/2012 19:56:17

        καλοοοό , εγραψες !

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ juliet 09/01/2012 21:55:46

        juliet

        Εχω την εντύπωση ότι ο Κίμωνας στην εποχή του το έπαιζε μεγάλος γκομεναίος κάτι σαν τον Λοβέρδο σήμερα.

        • juliet avatar
          juliet @ Aris. A 10/01/2012 08:48:33

          Aρη, καλημέρα
          ρώτα να σου πουν για τους Κερκυραίους ....ωραίοι ,μοιραίοι και ''γαμπροί''.Αλλά βαλτός είσαι, τον Λοβέρδο που τον θυμήθηκες ; Είναι από πατέρα Κεφαλλονίτη -Ληξουριώτη και γεννημένος στη Πάτρα.Έδω υπάρχει μιά διαφορά ,τους Πατρινούς τους κυνηγάνε οι γυναίκες......χαχαχαχα.
          Αλλοστε το γκομενιλίλι επί Πασοκ ήτανε το Α και το Ω της επιτυχίας ,βέβαια το'' μαλλί'' το πληρώνουμε και ακριβά.

    • madprof avatar
      madprof @ Aris. A 09/01/2012 19:33:26

      Μ.Ο. έγραψες!
      Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι εκείνοι των οποίων οι προτομές θα απουσίαζαν από ένα τέτοιο μουσείο κέρινων ομοιωμάτων κρετίνων του μεταπολιτευτικού δουλοπρεπικού ΤατιανοΤσιτσιολινοΛησταρχοΚατσαπλιαδοΠορτεκτοράτου!

  2. Orestios avatar
    Orestios 09/01/2012 17:53:33

    Ο Γιακουμάτος είναι ΠΑΣΟΚ???????

  3. Orestios avatar
    Orestios 09/01/2012 17:59:50

    Γιακουμάτος και Ξαφά, ντάλε κουάλε
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3-zDvhyHf-w#!

  4. Θεμιστοκλής Ελευθεριάδης avatar
    Θεμιστοκλής Ελευθεριάδης 09/01/2012 18:02:48

    Συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση του κ. Υπουργού.
    Στο ίδιο πνεύμα και με κύριο γνώμονα την ανάπτυξη και εξωστρέφεια της οικονομίας θα πρότεινα την ανάπτυξη του σεξοτουρισμού:
    να ενοικοιάζονται με την εβδομάδα οι μανάδες, οι κόρες, οι αδελφές, οι γυναίκες και τα αρσενικά των πρώην και εν ενεργεία πρωθυπουργών, βουλευτών, υπουργών, γενικών γραμματέων κ.α. σε εύπορους τουρίστες της Βόρειας Ευρώπης.
    Τα έσοδα απο την παραπάνω δραστηριότητα, εξαιρουμένου του ΦΠΑ 23%, να πηγαίνουν κατευθείαν στην αποπληρωμή του δημόσιου χρέους.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/01/2012 18:07:25

    @aris A.

    Ναι, αλλά τον Κίμωνα είχαν τουλάχιστον προλάβει να τον διαγράψουν σε ανύποπτο χρόνο και το ΠΑΣΟΚ γλίτωσε την άμεση ξεφτίλα της παρούσας ταύτισης με δαύτον...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 09/01/2012 18:18:44

      Και για να το κάνω πιο λιανά, Άρη, αναλογίσου απλώς τι βαρύτητα θα είχε στα δικά σου μάτια ο καθένας από τους παρακάτω τίτλους που θα διάβαζες στην εφημερίδα:

      1) "Πρώην βουλευτής του ΠΑΣΟΚ περνάει με κόκκινο και αντιστέκεται κατά αστυνομικών στον έλεγχο που ακολουθεί."

      2) "Νυν βουλευτής της ΝΔ συνιστά να ενοικιαστούν άμεσα η Ακρόπολη και όλοι οι αρχαιολογικοί χώροι."

  6. undercover gpr avatar
    undercover gpr 09/01/2012 18:11:56

    Όντως μια από τις μεγαλύτερες ντροπές του νησιού , ειδικά όταν κατέβαινε στο premier καλοκαίρια με κουστωδία και τον δούλευε η μισή πλατεία (τώρα πια δε τον παίρνει).
    Έχουμε κι άλλους όμως τέτοιους αγαπητέ.Πολλούς και δυστυχώς στη πρώτη γραμμή.

  7. katalytikos avatar
    katalytikos 09/01/2012 18:12:06

    ¨Στη Βουλή το ν/σχ για την αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών¨
    ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!

  8. Θέμις avatar
    Θέμις 09/01/2012 18:15:51

    Συμπληρώνοντας τον προβληματισμό του υπουργού, θεωρώ ότι ίσως, παράλληλα με την ενοικίαση των αρχαιολογικών χώρων, θα μπορούσαμε να πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις εκμισθώνοντας τα ευρήματα των μουσείων της Ακρόπολης, του Αρχαιολογικού Αθηνών, της Βεργίνας κα. στα μουσεία του Βερολίνου, του Λούβρου και στο Βρεττανικό. Οι Καρυάτιδες επί παραδείγματι θα συμπλήρωναν εξαιρετικά την αίθουσα των μαρμάρων του Παρθενώνα στο ΒΜ. Έτσι και οι τουρίστες θα μπορούσαν ανεμπόδιστοι από απεργιακές κινητοποιήσεις να τα θαυμάσουν! Κρίμα δεν είναι να ταλαιπωρούνται στην ελληνική μιζέρια;
    Βέβαια, η νέα δανειακή σύμβαση θα προβλέπει την υποθήκευση των μελλοντικών εσόδων του κράτους, αλλά ακόμη κι έτσι, θα αυξάναμε το ΑΕΠ μας!
    Το Spiegel και τα λοιπά έντυπα του εξωτερικού δικαιώνονται.

  9. HeadWaiter avatar
    HeadWaiter 09/01/2012 18:15:57

    Να και η Ν.Δ. με τα στελέχη της, έρχεται να μας σώσει.
    Αλήθεια τόσα χρόναι αυτούς τους ανθρώπους ψηφίζαμε;
    Δεν είναι να απορεί κανείς που δεν υπάρχει πάτος.

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2012 18:28:58

    Η πρόταση του Γιακουμάτου δεν μπορεί να εφαρμοστεί διότι, απλούστατα, το μνημείο δεν μπορεί να πάρει "πράσινο" πιστοποητικό ενεργειακής επάρκειας. Συνεπώς, δεν μπορεί να νοικιαστεί.
    Εκτός κι αν αναστηθούν ο Ικτίνος και ο Καλλικράτης και κάνουν παρεμβάσεις, (π.χ. φωτοβολταϊκά φατνία στη στέγη με ανάγλυφα ιωνικού ρυθμού, επανασχεδιασμό του σηκού ώστε να έχουμε καλύτερη κυκλοφορία του θερμού αέρα, κλπ).
    Να γιατί χρειάζονται μερικές φορές...οι ραβδούχοι

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2012 19:16:13

      Πολύ καλό

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2012 21:21:12

      Ραβδούχοι με ράβδο Γιάννη ή με βρεγμένη σανίδα;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 09/01/2012 21:30:12

        Βίτσα!..

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2012 21:46:50

          Αγκαθωτή!

          • Lichnee avatar
            Lichnee @ Δαναός 09/01/2012 22:10:24

            Και η κρανιά καλή είναι!

  11. Β avatar
    Β 09/01/2012 18:44:50

    Κουβέντα να γίνεται, που θα νοίκιαζε την Ακρόπολη ο Γεράσιμος ; Ποιος θα μπορούσε να είναι ο ενοικιαστής ; Μια τράπεζα ; Ενοικίαση αυτοκινήτων ; Εστιατόριο ;

  12. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 09/01/2012 18:50:08

    αγαπητε Φαιλτωρ δεν εχεις δικιο. αμα σταξουν το κατιτις σε καταλληλα καναλια βγαινουν ολα τα πιστοποιητικα και νοικιαζονται τα παντα

  13. odysseus avatar
    odysseus 09/01/2012 19:01:16

    Χτες διάβασα οτι ρώσος μεγιστάνας πρόσφερε 40 δις ευρώ για ένα μικρό αρχαιοελληνικό ναό στη Σικελία.
    Αν του πουλάγαμε εμείς τον ναό του Απόλλωνα στο Σούνιο σίγουρα θα πιάναμε 100δις Ευρώ και άλλα τόσα αν πουλάγαμε και το αρχαίο θέατρο των Δελφών οπότε ξεχρεώναμε ... Κακό είναι? Σίγουρα θα μας επέτρεπε τιμής ένεκεν να αφήσουμε στα μνημεία και την Ελληνική σημαία δίπλα στή Ρώσικη που άλλωστε και αυτή έχει γαλάζιο και λευκό...Να τα πάρει και να τα πάει στη Ρωσία δεν μπορεί. Εισιτήριο για να τα επισκεφτούμε και τώρα πληρώνουμε...

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ odysseus 09/01/2012 19:15:22

      και γω μαζι σου.
      τουλαχιστον αυτοι ειναι και ορθοδοξοι...

    • Orestios avatar
      Orestios @ odysseus 09/01/2012 19:16:46

      Δεν απορώ που ο Γιακουμάτος είναι βουλευτής.

      • Κατερινα avatar
        Κατερινα @ Orestios 10/01/2012 06:12:30

        ουτε χιουμορ δεν μπορει να κανει καποιος!!!
        αμεσως αρπαζεστε...

  14. juliet avatar
    juliet 09/01/2012 19:16:47

    Mήπως να νοικιάζανε τον Άγιο;Σε συνέντευξη που του είχανε πάρει γιατί έκτισε εξοχικό στη Μύκονο και όχι Κεφαλλονιά αποκρίθηκε ....σέμνα και ταπεινά:τα παιδιά ξέρετε .Αυτός ήθελε αλλά τα παιδιά του.Αμάρτησε για τα παιδιά .Από τη μιά φτωχός βιοπαλεστής και από την άλλη εξοχικό στη Μύκονο!Του κλαμπ της Μυκόνου ο βιοπαλεστής!
    Ο Κουλούρης από Κέρκυρα ,ο Μάκης από Κεφαλλονιά.Η διαφορά των δύο νησιών είναι : η Κερκυρα έχει τρελλοκομείο αλλά κάπου-κάπου ξεφεύγει και κανένας , η Κεφαλλονιά όμως, είναι ένα απέραντο τρελλοκομείο και έτσι κυκλοφορούν ελεύθεροι .
    Χαζέ του χωριού ,προσβάλλεις τα γαΐδούρια .Από την Ερισσο είναι ;

    • juliet avatar
      juliet @ juliet 09/01/2012 20:57:44

      Συγγνώμη ,για κάποιες επαναλήψεις αλλά είχα κάποιο πρόβλημα.

  15. Ρομαντικος avatar
    Ρομαντικος 09/01/2012 19:46:25

    Η ιδεα του πολιτικου μουσειου ειναι εξαιρετικη αφου θα προσφερει παραδειγματα προς αποφυγην για τις μελλουσες γενιες. Κατ'επεκτασην, μπορουμε να κτισουμε και theme park με πολιτικο περιεχομενο, π.χ. τραινακι του τρομου με ομοιωμα του Μπενυ να εμφανιζεται ξαφνικα και απειλητικα στο σκοταδι, αεροπλανακια σε σχημα κοιλιας Παγκαλου που θα ανεβοκατεβαινουν και περιπτερο σκοποβολης με παπουτσια η αυγα σε ομοιωματα-στοχους Γιωργακη, Τσοχατζο και αλλων πολλων...Πετυχαινεις Γιωργακη; Παιρνεις μεγαλο αρκουδο. Πετυχαινεις Αννουλα; Παιρνεις μικρο αρκουδακι. Ποιος δεν θα θυσιαζε μερικα ευρουλακια για να εχει αυτη την ικανοποηση; Ασε που μπορει να πουλουσαμε την πατεντα και στην Ευρωπη (πχ λουκανικα και μπυρες κατα Μερκελ, μουχλιασμενο τυρι κατα Λαγκαρντ/Σαρκοζυ). Η φαντασια μας ειναι ακομη ελευθερη, οπως λεγαν οι παληοτεροι στην κατοχη.

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/01/2012 19:59:43

    και μετά ορισμένοι απορού γιατί η ΝΔ δεν έχει ρεύμα...
    Μα ο μόνος αέρας που φυσά είναι ανάμεσα στα αυτία όσων θέλουν πάλι καρέκλες.

    ΥΓ

    Φαντάζομαι ο εκπρόσωπος και όχι αντιπρόσωπος δεν θα έχει διαβάσει Μακρυγιάννη.

  17. Ραβινος avatar
    Ραβινος 09/01/2012 20:07:27

    Βρε τον Μακη !Ειδε κι αποειδε οτι δεν προκειται να βρεθει ξανα στην γελοια επικαιροτητα της πολτικης του ανυπαρξιας και αμολησε την μπαρουφα του !Θυμαστε τον παληο καιρο που ειχε κανει φασαρια Υφυπουργος Εργασιας ων, ο παμεγιστος, διοτι σε αιτημα ρουσφετιου προς συνεργατη του ειχε βαλει μια πολιτης μερικα ευρωπουλα για το κατι τις ? Κανεις δεν ρωτησε γιατι ειχε ''τολμησει '' να βαλει το κατι τις μια πολιτης στο αιτημα ρουσφετιου !Τουλαχιστον ο Μακης μιλαει για ενοικιαση και οχι πωληση οπως οι Γερμανοι !

  18. Lampros avatar
    Lampros 09/01/2012 20:46:58

    Αυτο το ατομο, που εκανε όσο κακο μπορουσε στην παραταξη επι Καραμανλη, ας σταματησει να μιλαει. Τον ξερουμε καλα εμεις οι Κεφαλλονιτες, αλλά ως πολίτες της Β αθηνων. Τον θυμαμαι με τον κολλητό του τον Μιχο του Πασοκ (τοτε Δημαρχος Αγ. Βαρβαρας) να δινουν και να παιρνουν οι φιλοφρονήσεις. Μακαρι, απο τη δοκιμασια αυτή που περναμε να εξαφανιστουν τουλαχιστον αυτοί.

  19. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 09/01/2012 21:53:53

    Καλοφάγωτη η βουλευτική και υπουργική σύνταξη Γιακουμάτε. Έτσι κι αλλιώς στην επόμενη βουλή δε θα είσαι και το ξέρεις ! Ό,τι έφαγες έφαγες.

  20. Δικερως avatar
    Δικερως 09/01/2012 23:02:47

    Ξεκουτιασμα.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Δικερως 09/01/2012 23:09:26

      Πώς λεγόταν εκείνο το καταπληκτικό παραδοσιακό...''κυνηγητός'';

  21. vaggelis avatar
    vaggelis 09/01/2012 23:20:17

    ..........και αμα της βαλουμε και μια τζαμαρια γυρω γυρω σουπερ καφετερια με θεα ολη την ΑΘΗΝΑ

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ vaggelis 10/01/2012 15:33:04

      Μην τους βάζεις ιδέες φίλε Βαγγέλη....

  22. spyroseva avatar
    spyroseva 10/01/2012 00:14:18

    Με όλο το σεβασμό κύριοι(ες),
    πολύ καλά τα είπε ο Μάκης..!!!
    Ο άνθρωπος είπε "Αντί να κοπεί ο μισθός και η σύνταξη..." να αξιοποιηθεί,προσέξτε κύριοι να αξιοποιηθεί...!!!Όχι να ξεπουληθεί!!!Να παραχωρηθεί με ενοίκιο,σε ιδιώτη υπό την εποπτεία του κράτους ώστε να υπάρξουν έσοδα.Που είναι το κακό?
    Ξαφνικά γίνατε όλοι κομμουνιστές ή "πατριωτάρες"..???
    Δεν κατάλαβα,είναι προτιμότερο να κοπεί ο μισθός του μεροκαματιάρη ή σύνταξη του παππού και της γιαγιάς...?Έτσι δεν αξιοποιήθηκε το Λιμάνι στον Πειραιά?
    Μάλλον οι περισσότεροι είστε εισοδηματίες ή πλουτοκράτες και στα ..μύδια σας,ο κοσμάκης...!!!

  23. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 10/01/2012 04:15:40

    Nαι ξέρω. Δεν είναι σοβαρός και δεν πρέπει να ασχολούμαστε μαζί του.
    Αλλά αν είμαστε σοβαροί ως πολίτες δεν θα τον στέλναμε στη Βουλή.
    Αν ο πρώην πρωθυπουργός ήταν σοβαρός δεν θα τον έκανε Υπουργό.
    Αν ο Σαμαράς ήταν σοβαρός θα τον είχε διαγράψει και μόνο γιατί εκστόμισε τέτοιο αίσχος.(και θα ήταν η πιο δίκαιη και παραδειγματική διαγραφή)
    Αν ο Πρόεδρος της Βουλής ήταν σοβαρός θα τον επέπλητε.

    Και η Ξαφά από κοντά....Άρχιζω να πιστεύω πως μόνο οι συνεχείς και αδιάκοποι προπηλακισμοί θα ξεβαλτώσουν τη χώρα.
    Πανάθλιος...

  24. Παναγος avatar
    Παναγος 10/01/2012 06:33:51

    Αφου ξεπερασετε το "σοκ" μεσιεδες και μανταμες και μαμζελ (αν χρειαστει παρτε και λιγο ..ξυδι) ,καθηστε και δειτε το πραγμα με την ψυχρη λογικη..

    Ειμαι σιγουρος θα πειτε μπραβο στον Γιακουματο, που εκανε αυτη την προταση.

    Η Ακροπολη ειναι κλειστη στις 200 μερες το χρονο απο απεργιες ,απο καταληψεις,απο τα δικαιωματα των εργαζομενων απο το κουκουεξω απο το κουκουμεσα απο πασοκες και λοιπες ..."πρωωδεφτικαι δηναμης" ..

    ΚΟΣΤΙΖΕΙ ενα σωρο λεφτα στον Ελληνα πολιτη ...
    Ενω θαπρεπε να ..φερνει λεφτα..

    Τι διαολο ενας π.χ πυργος του Αιφελ φερνει εκατομμυρια, και την Ακροπολη να πληρωνουμε να την συντηρουμε και απο πανω???

    Ας την παρει καποια μοναδα του στρατου στο διαλα επιτελους!!
    (Αφου αν την παρει καποιος "ιδιωτης"και ακουμπαει κατι εκατομμυρια το χρονο ειναι ..Α! πα πα "στο πυρ το εξωτερον)..
    Ντυμενοι πολιτικα να την εχουν 365 μερες το χρονο ΑΝΟΙΚΤΗ ..
    Να κανουν και κατι χρησιμο αντι να τη .. χαιρονται στη ..σκοπια.

    Και ΠΟΥ το βρηκατε οτι ειναι "Των αρχαιων μας προγονων"??
    Των Αρχαιων Αθηναιων κατασκευασμα ειναι .Που την κανανε με τους δουλους Μιλησιους,Ερετριεις, και λοιπους .."ελληνες" ...
    (Μαυροι ΤΟΤΕ δεν αναφερεται πουθενα οτι υπηρχαν!)
    Και που ηταν (οι Αθηναιοι) θανασιμοι εχθροι με τους Λακεδαιμονιους..
    Και που ο μεγας Αλεκος κατεσκαψε την Θηβα και πουλησε (και στους Αθηναιους) ολους τους Θηβαιους ,σαν δουλους ..

    Ω! ¨ελληνες"!!! Δικαιουστε ,να την εχετε "δικια σας" αμα θεωρειτε τον εαυτον σας κατ ευθειαν απογονο του Περικλη .. Ειστε??
    Εγω Ηπειρωτης ων ,ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ οτι ειμαι .. (δευτερο ξυδι συνιστω!)..

  25. factorx avatar
    factorx 10/01/2012 15:32:58

    Δελτίο Τύπου του κ. Γιακουμάτου:

    Η σπέκουλα και η παραπληροφόρηση έχει και τα όρια της. Αναφέρομαι στο… «ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΣ: Νοικιάστε την Ακρόπολη..».
    Δηλαδή τι ήθελε να πει ο ποιητής; Να νοικιάσουμε στο Μεμέτη την Ακρόπολη για να έχουμε έσοδα;

    Να λοιπόν ποια είναι η αλήθεια

    Δεν νοικιάζονται τα ιερά και τα όσια. Δεν νοικιάζονται μνημεία και ειδικά ο φάρος του πολιτισμού για όλο τον κόσμο που είναι η Ακρόπολη. Αυτό όμως που θα μπορούσε να γίνει είναι να δημιουργηθεί στη χώρα μας ένα ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ που θα λειτουργεί με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια και σκοπός του θα είναι η αξιοποίηση όλων των αρχαιολογικών χώρων, επωφελεία της χώρας μας και της ιστορίας μας

    Και αυτό για τους εξής λόγους;

    1) Το προσωπικό που θα προσληφθεί θα είναι Ιδιωτικού Δικαίου
    2) Τα οικονομικά αυτού του ΝΠΔΔ δεν θα υπόκεινται στο Δημόσιο Λογιστικό Δίκαιο αλλά θα έχει αυτοτέλεια όσον αφορά την οικονομική διαχείριση του.
    3) Δεν θα εξαρτάται από την υπογραφή κανενός Υπουργού, μια υπογραφή που αν έρθει, θα έρθει μετά από 3 χρόνια
    4) Η συντήρηση και λειτουργία των αρχαιολογικών χώρων θα γίνεται άμεσα και αποτελεσματικά
    5) Θα λειτουργούν 1 ώρα μετά την ανατολή του ηλίου και θα κλείνουν 1 ώρα πριν την δύση του καθημερινά
    6) Δεν θα έχουμε φαινόμενα αργιών, απεργιών, ανάρτησης πανό που δυσφημούν τη χώρα μας φανερώνοντας τα μαύρα μας τα χάλια παγκοσμίως

    Αυτή είναι η πρόταση μου και αυτή είναι η αλήθεια. Όλα τ άλλα είναι σπέκουλα. Και μπορεί με την πρότασή μου αυτή να μην συμφωνούν όλοι, όμως ακόμα έχουμε Δημοκρατία. Και σε κάθε περίπτωση δεν δίνω σε κανέναν το δικαίωμα, ειδικά σε κάτι ψευτοελληναράδες να μιλάνε και να παραδίδουν μαθήματα για ηθικές αξίες, αρχές και παραδόσεις σε κανέναν πόσο μάλλον σε μένα

    • alakran avatar
      alakran @ factorx 10/01/2012 15:48:37

      Factorx,
      Με ένα απλό ψάξιμο στο διαδίκτυο βρήκα το ηχητικό ντοκουμέντο της συνέντευξης Γιακουμάτου στο ράδιο 9, όπου ξεκάθαρα αναφέρεται στην ενοικίαση της Ακρόπολης σε ιδιώτες μετά από διεθνή διαγωνισμό.
      http://sxoliastesxwrissynora.wordpress.com/2012/01/09/%CE%B1%CE%BA%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AC-%CE%B1%CE%BA%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7-%CE%BC%CE%AE%CF%80%CF%89%CF%82-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1/

      • alakran avatar
        alakran @ alakran 10/01/2012 19:51:41

        δείτε και εδώ:
        http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=116787&catID=11

  26. Μαριάννα avatar
    Μαριάννα 10/01/2012 23:14:08

    Επρεπε ήδη να είχε παραιτηθεί.

    Ελευθερία

  27. lornion avatar
    lornion 12/01/2012 01:01:14

    την Ακρόπολη θελει προς ενοικίαση ο τεως Υπουργός Γεράσιμος , εχει και επίθετο που είναι συμπληρωματικό του ονόματος , και που πρέπει να το αναφέρετε,γιατί υπάρχουν με το ίδιο μόνον όνομα ανθρωποι που πιθανόν να θίγονται....