#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/08/2011 15:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Guardian: ο αντισυστημικός Σαμαράς



Καθισμένος στο υπερσύγχρονο γραφείο του,  μπροστά από μια σειρά φωτογραφιών που συμπεριλαμβάνουν αυτόγραφα του Τεντ  Κέννεντι και του Τζωρτζ Μπους, ο Αντώνης Σαμαράς δεν δείχνει ιδιαίτερα αντισυστημικός.

Όμως, ως αρχηγός της μείζονος αντιπολίτευσης στην Ελλάδα αυτό έγινε.

Στην επική μάχη για την αντιμετώπιση του ελληνικού χρέους, ο απόφοιτος του Χάρβαντ οικονομολόγος διαφώνησε ριζικά με το "φάρμακο" θεραπείας. "Το φάρμακο που δόθηκε στην Ελλάδα δεν έχει αποτελέσματα" λέει παραθέτοντας το μπαράζ φορολογικών μέτρων, μισθολογικών και συνταξιοδοτικών μειώσεων που απαιτήθηκαν από την Τρόϊκα σε αντάλλαγμα της οικονομικής βοήθειας. "Τα μέτρα λιτότητας δεν δουλεύουν, οι θυσίες που κάνει ο κόσμος δεν αποδίδουν. Εν ολίγοις η θεραπεία είναι τόσο ισχυρή που ελλοχεύει ο κίνδυνος θανάτωσης της οικονομίας πριν από την εξάλειψη του ελλείμματος"

Παρά την ευγενή και προνομιούχο καταγωγή του - ακριβώς όπως του Γιώργου Παπανδρέου, του σοσιαλιστή πρωθυπουργού με τον οποίο σπούδασαν μαζί στις ΗΠΑ - ο ηγέτης των συντηρητικών Σαμαράς βρίσκεται σε αντιπαράθεση όχι μόνο με τον κάποτε στενό του φίλο. Η αντίθεση στην "ανάπτυξη μέσω λιτότητας" στην οποία υποβάλλονται οι Έλληνες οδήγησε τον Σαμαρά σε αντιπαράθεση και με άλλους ηγέτες του κεντροδεξιού Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος του οποίου η ΝΔ είναι μέλος.

Από τότε που ξέσπασε η κρίση, η Μέρκελ, ο Μπαρόζο και ο Μπερλουσκόνι προσπάθησαν αλλά απέτυχαν να αλλάξουν τις απόψεις του. Ο Σαμαράς παραμένει σταθερός και δεν μετανιώνει για την στάση του....

Παρά τις εκκλήσεις και μέσα και έξω από την Ελλάδα, η Νέα Δημοκρατία καταψήφισε τον περασμένο μήνα το πακέτο 28 δισ ευρώ περαιτέρω περικοπών δαπανών και αυξήσεων φορολογίας,  υποστηρίζοντας ότι θα οδηγήσει την χώρα ένα βήμα πιο κοντά στην χρεοκοπία.

"Το μόνο λογικό πράγμα είναι να αλλάξει το μίγμα πολιτικής" λέει. "Όπως είπε ο Αινσταιν ο ορισμός του παραλόγου είναι να εφαρμόζεις την ίδια λύση και να περιμένεις διαφορετικά αποτελέσματα. Η επίσημη πρόβλεψη ήταν ότι στο πρώτο εξάμηνο του 2011 το έλλειμμα θα μειωνόταν κατά 4% σε σχέση με το ίδιο διάστημα του 2010. Αντιθέτως αυξήθηκε 27.5 %," προσθέτει με μια χειρονομία απόγνωσης.

Για τα γερμανικά ΜΜΕ ο Σαμαράς είναι σαν την "μύγα μέσα στο γάλα" που βάζει τις προσωπικές του φιλοδοξίες πάνω από το εθνικό συμφέρον. Όμως είναι μια "μύγα" της οποίας η αντίδραση μετράει. Οι ηγέτες της Ευρώπης θεωρούν ότι η πολιτική συναίνεση είναι ζωτικής σημασίας για την σωτηρία της Ελλάδας. Χωρίς εθνική ενότητα πολλοί φοβούνται ότι οι απαιτούμενες αλλαγές για την αναμόρφωση της μη ανταγωνιστικής ελληνικής οικονομίας δεν πρόκειται ποτέ να εφαρμοσθούν.

Ο Σαμαράς το αντικρούει αυτό τονίζοντας ότι σε σχέση με τον Παπανδρέου στην αντιπολίτευση, ποτέ δεν παρότρυνε τον κόσμο να κατέβει στους δρόμους. Πράγματι, σημειώνει, το κόμμα του είναι υπέρ των περικοπών στην δημόσια σπατάλη και συμφωνεί επίσης σε μια σειρά δομικών μεταρρυθμίσεων συμπεριλαμβανομένων των αποκρατικοποιήσεων. Όμως παραμένει αντίθετος σε περαιτέρω σφίξιμο της ζώνης. Οι τελευταίες πολιτικές  της κυβέρνησης, αναμένεται να οδηγήσουν σε νέες βίαιες διαδηλώσεις το Φθινόπωρο, ιδιαίτερα όταν οι επιπτώσεις των  μαζικών  απολύσεων στο δημόσιο θα αρχίσουν να γίνονται αισθητές.

"Τα νούμερα με δικαιώνουν αλλά - δυστυχώς - αυτό δεν είναι προς συμφέρον της Ελλάδας" λέει ο Σαμαράς και προσθέτει: "Είναι τρομερό να βλέπεις να επαληθεύεται η πρόβλεψή σου ότι η χώρα σου θα στραγγιχτεί. Ο ελληνικός λαός δεν βλέπει κανένα φως στην άκρη του τούνελ...είναι σαν να σου ζητούν να βαδίσεις στην Σαχάρα χωρίς ελπίδα"

Με την ανεργία να κινείται στο επίπεδο - ρεκόρ του 16%, οι περισσότεροι Έλληνες φαίνεται να προσεγγίζουν την άποψη του Σαμαρά.

Η προηγούμενη κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας επικρίθηκε ότι επιδείνωσε τα δημοσιονομικά της χώρας, αποφεύγοντας να προχωρήσει στις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις. Όμως οι τελευταίες δημοσκοπήσεις δείχνουν ένα αναζωογονημένο κόμμα με ένα προβάδισμα τεσσάρων μονάδων από το κεντροαριστερό ΠΑΣΟΚ.

"Δεν πρόκειται να συμφωνήσω σε κάτι που είναι εναντίον του καλού της Ελλάδας" λέει ο πολιτικός ο οποίος για την επανεκκίνηση της οικονομίας προτείνει την εισαγωγή ενιαίου φόρου 15% στα εταιρικά κέρδη και μερίσματα. "Μοναδικό μου κριτήριο είναι η οικονομική ανάκαμψη της Ελλάδας. Γνωρίζω ότι οι Ευρωπαίοι συντηρητικοί ηγέτες είναι εκνευρισμένοι και αμήχανοι, ξέρω επίσης ότι ακόμα δεν συμφωνούν μαζί μου. Η Ελλάδα έχει να διανύσει ακόμα μεγάλη απόσταση για να λύσει το πρόβλημα του χρέους. Είναι ένας δύσκολος δρόμος που θα πάρει χρόνια...."

http://www.guardian.co.uk/world/2011/aug/05/greek-austerity-opponent-antonis-samaras?INTCMP=SRCH

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 06/08/2011 15:55:29

    Είναι τεράστιο προτέρημα η πραγματική πίστη και επιμονή στις ιδέες σου, ειδικά όταν όλοι οι άλλοι είναι εναντίον σου. Θέλει τεράστια αποθέματα ανδρικών ορμονών για να λες, λίγο-πολύ, "****κίες λένε οι Ευρωπαίοι ηγέτες, και φάνηκε, αλλά θα τους στρώσω!".

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ TopGunZ 07/08/2011 20:49:40

      If you can keep your head when all about you
      are loosing theirs and blame it on you...

  2. factorx avatar
    factorx 06/08/2011 15:56:37

    Δίνει και ο Βενιζέλος συνέντευξη στην Guardian, αλλά όλα τα ΜΜΕ παίζουν μόνο αυτή, του Σαμαρά δεν την είδαν (φυσικά). Μόνο ο ΣΚΑΙ την αναφέρει:
    http://www.skai.gr/news/politics/article/176715/venizelos-kai-samaras-ston-gardian/

    • Δ.Μ. avatar
      Δ.Μ. @ factorx 06/08/2011 20:45:12

      Το MEGA μετ'εδωσε κανονικά όλα τα σημαντικά στοιχεία της συνέντευξης.
      Η δημιουργία εμμονής καταδίωξης δεν ωφελεί ουσιαστικά. Και το ΠΑΣΟΚ τα ίδια έλεγε στην αντιπολίτευση αλλά τις εκλόγές τις κέρδισε γιά άλλους λόγους.
      Μην ξεχνάς ότι οι Πασόκοι έσπαγαν τις τηλεοράσεις μόλις έβλεπαν Πρετεντέρη να βγάζεο τον Καραμανλή ¨καταλληλότερο".

      • factorx avatar
        factorx @ Δ.Μ. 07/08/2011 13:06:11

        Σχολιάζεις αυτό που διαπιστώνω επειδή είδες το Μέγκα; Για σοβαρέψου λίγο αγαπητέ. Μόνο τον Βενιζέλο έπαιζαν μέχρι την ώρα που σηκώθηκε η συνέντευξη του Σαμαρά εδώ και στο Διαδίκτυο και έκανε και σχετική ανακοίνωση το Γραφείο Τύπου της ΝΔ και έτσι ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ να παίξουν και τον Σαμαρά.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/08/2011 16:12:59

    Μπράβο..προφανώς ο κόσμος χρειάζεται ψυχαγωγία και γι΄αυτό παίζουν Μπένι....(Χιλ;;;)

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ ΕΥΑ 06/08/2011 20:28:01

      Σελόν!!

  4. ΚΩΣΤΑς Β. avatar
    ΚΩΣΤΑς Β. 06/08/2011 16:15:10

    Στην κρίση του συστήματος, στη κρίση του άκρατου υπαρκτού νεοφιλελευθερισμού, συμβατικές λύσεις δεν υπάρχουν.Κάποια στιγμή θα γίνει έκρηξη απο τους φτωχούς λαούς,ή καλύτερα απο τις φτωχές μάζες της ευρωπης.Είναι σίγουρο πλέον,όσο κι άν τα πουλημένα ξένα και ντόπια φιλοσυστημικά ΜΜΕ το αποκρύπτουν ,ότι θα έχουμε επανάληψη γεγονότων του 68.Στην Μαδρίτη θα είναι ,στη Αθήνα,στη Λισσαβώνα ,στο Δουβλίνο,στην Ρώμη,δεν γνωρίζω.Οι κρατοφάγες και εθνοφάγες συνθήκες της Ε.Ε πρέπει να καταργηθούν,και να αλλαχθούν.Τοκογλύφοι και σύγχρονοι μαυραγορίτες δανειστές προπομποί των διαφόρων "οίκων" αν(τ)οχής κρατών,δεν είναι ποτέ δυνατόν να "συνεταιριστούν"με εξαθλιωμένους εντέχνως νότιους .Ο Σαμαράς ,όχι μόνο πράττει καλά,αλλά θα πρέπει να πείσει τους ηγέτες των δανειζόμενων φτωχών κρατών ότι απο κοινού να πολεμήσουν την κουστουμάτη ληστεία ,και θαρώ ότι πρέπει να σκληρύνει την στάση του.Μόνο έτσι θα γράψει ιστορία .Παραμπιπτόντως,αρχικά θα πρέπει να κοσκινίσει τα του 'οίκου" του ,από τους υποστηρικτές (και είναι αρκετοί) αυτής της πολιτικής της ΜΚΟ "εξαθλιώνουμε τον λαό".

  5. danaos avatar
    danaos 06/08/2011 16:32:27

    Γι αυτό, Φάκτορα, έχουμε εναποθέσει και τις τελευταίες ελπίδες πάνω του παρ' ότι του γκρινιάζουμε πολλές φορές! Όσο για τον άλλον ,τον Benny, άσ'τους να τον παίζουν!Έτσι τους Benny όλο και πιο βαθιά!

  6. stanley@gr avatar
    stanley@gr 06/08/2011 16:32:42

    ....What the economy needs is real government investment to support demand and create new jobs.... (απο το σημερινο editorial των NY Times, για τα δικα τους προβληματα)

    Ζητειται αναπτυξη παντου! Ενθεν κακειθεν του Ατλαντικου!
    Μονο που στην απο δω μερια του Ατλαντικου, το φωναζει εδω και πολυ καιρο "μια μυγα μες το γαλα" κατα τους γερμανους!
    Να δουμε τι θα κανουν οι μεγαλοι ευρωπαιοι ηγετες οταν το γαλα θα εχει τελειως ξυνισει και θα ειναι για πεταμα....

  7. black sea avatar
    black sea 06/08/2011 17:06:58

    Δικαιωμά σας να στηρίζετε τον Σαμαρά αλλά πείτε του να αλλάξει τροπάριο όσο αφορά μνημόνια μεσοπρόθεσμα κτλ με την αναφορά του στην μη ψήφιση στα εγλήματα του ΠΑΣΟΚ με ένα απλά δεν δίνω συνένεση στο ΛΑΘΟΣ δεν ήταν απλά λάθη ήταν ΕΓΛΗΜΑΤΑ με θύματα τον Ελληνικό λαό!

    • hotdog avatar
      hotdog @ black sea 06/08/2011 18:27:56

      Σωστός! Η το άλλο που από το μνημόνιο το πρόβλημα του ήταν μόνο το φορολογικό;;;;;;; Αλήθεια... έχει διαβάσει κανείς άραγε το περιφημο μεσοπρόθεσμο του ΠΑΣΟΚ-ερφέλερ;;;; Γιατί κανένα κόμμα δε λέει τίποτα απολύτως για την υποθήκευση & παραχώρηση όλων των ορυκτών πλούτων της Χώρας; Ακόμη και η ΝΔούλα; Γιατί φίλε μου το τροπάριο είναι η παραπληροφόρηση και ο αντιπερισπασμός!

      • BlueSky avatar
        BlueSky @ hotdog 06/08/2011 20:30:56

        Νομίζω ότι εσείς οι δυο χαθήκατε στη μετάφραση! Ολίγον ανενημέρωτοι είσαστε!!!!!

        • black sea avatar
          black sea @ BlueSky 06/08/2011 22:55:49

          Πρέπει όλοι να υμνούμε τον Σαμαρά σε όλα για να μην είμαστε στα χαμένα?

          • Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... avatar
            Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... @ black sea 06/08/2011 23:00:21

            φυσικά και όχι...
            Αυτά που λέει πρέπει να υμνείτε!!!!!!!

          • black sea avatar
            black sea @ Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... 07/08/2011 10:55:54

            Παρατάμε τα πάντα τώρα και ξεκινάμε τους ύμνους για να μην μας πάρει και μας σηκώσει!

          • Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... avatar
            Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... @ black sea 07/08/2011 13:05:25

            ετσι ακριβως και ευτυχως που το καταλαβες!!!!!!!!

  8. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 06/08/2011 17:22:53

    Πολύ ενδιαφέρουσα η συνέντευξη Σαμαρά και αποδεικνύει ,με τα όσα λέει για μια ακόμη φορά,πόσο συνεπής και σταθερός είναι.

  9. juliet avatar
    juliet 06/08/2011 17:56:54

    Και τους ενοχλεί που εντοπίζει τις πληγές απο το ματωμένο δέρμα του κοινωνικού ιστού.Ενω ο Μπένυ .....τους χαροποιεί που εντοπίζει τα ευρουλάκια που θα τους στείλει σαν καλός υποτακτικός ,σαν καλός Τούρκογλου.

  10. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 06/08/2011 18:08:25

    Τα λεγομενα του Σαμαρα δεν ειναι σοφιες, απλες αληθειες ειναι και μαλιστα κατανοητες και απο τους πιο απλους ανθρωπους. Το ακατανοητο ειναι οτι δεν τις καταλαβαινουν (ή κανουν οτι δεν τις καταλαβαινουν) οι Ευρωπαιοι και τα ντοπια τσιρακια τους!

  11. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 06/08/2011 18:12:07

    Δεν συμφωνω στα παρατσουκλια του αντιπροεδρου, αρκει το ονομα ΤΟΥΡΚΟΓΛΟΥ που δενει και με την αληθεια!!

    • hotdog avatar
      hotdog @ ΝΤΙΝΟΣ 06/08/2011 18:22:44

      ....ή Τουρκουτσόγλου. Ένα από τα δυο ισχύει πάντως!

    • juliet avatar
      juliet @ ΝΤΙΝΟΣ 06/08/2011 18:24:35

      Συγνώμη,είπα να βάλω και κανένα ευρουλάκι έτσι για τον κουμπαρά της πράσινης κοινοπραξίας!

  12. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 06/08/2011 19:05:55

    Με τις θέσεις του κ. Σαμαρά φαίνεται να συμφωνούν και οι New York Times σε κύριο άρθρο τους σήμερα. Επισημαίνουν την έλλειψη ηγεσίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση και αναλύουν ότι τα μέτρα λιτότητας που επέβαλαν στην Ελλάδα αποδείχθηκαν καταστροφικά. Προτείνουν μέτρα που θα δώσουν έμφαση στην ανάπτυξη:
    « … new fiscal strategies for Greece and other weakened economies emphasizing growth. Austerity isn’t working for these countries, bringing only high unemployment, stagnating growth and deeper indebtedness.»
    http://www.nytimes.com/2011/08/06/opinion/failure-in-leadership-no-better-in-europe.html?ref=opinion

  13. sereos avatar
    sereos 06/08/2011 22:46:26

    ωραια ολα αυτα αλλα οι ανθρωποι ειναι επιστήμονες!!!! σε κάθε αντιλαϊκό νομοσχέδιο που έρχεται για ψήφιση θα έχουμε και εκπλήξεις. στημένα παιχνίδια , απελευθέρωση ταξί κ.λ.π.

  14. thanos avatar
    thanos 06/08/2011 23:22:14

    Δυστυχώς, όπως είπε κ ο ίδιος ο Αντώνης, οι προβλέψεις του επαληθεύονται κ αυτό δεν είναι για το καλό μας.

  15. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 07/08/2011 00:32:50

    Και συνεπής είναι και σταθερός είναι και πατριώτης επίσης. Αλλά είναι και μόνος.

  16. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 07/08/2011 00:51:40

    Δεν είναι μόνος. Έχει μαζί του τους Έλληνες εντός και εκτός Ελλάδας που αντιστέκονται στον απίστευτο ξεπεσμό . Γιατί η κρίση είναι πρώτα από όλα πνευματική, κρίση ταυτότητας. Έχει μαζί του αυτούς που συναισθάνονται το βαρύ φορτίο της κληρονομιάς μας και που δεν φοβούνται να ζουν σαν Έλληνες, δηλαδή ελεύθεροι.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ παρατηρητής 07/08/2011 15:07:05

      Εννοούσα , κυρίως , κομματικά μόνος γιατί βρίσκεται μακράν των πολλών. Αλλά ναι, έχεις δίκιο.

  17. stanley@gr avatar
    stanley@gr 07/08/2011 01:00:56

    ότι καλύτερο διάβασα απόψε!!!!!!!!!!!!!!!

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ stanley@gr 07/08/2011 01:02:33

      για τον Παρατηρητή το σχόλιο

  18. Κωσταντινος Π. avatar
    Κωσταντινος Π. 07/08/2011 03:23:07

    αν ο Καραμανλης ειχε τη στηριξη που εχει ο Παπανδρεου απο τα καναλια με αυτα που λεει και κυριως κανει, δεν θα επεφτε ΠΟΤΕ!!!!!!!!!

  19. Κωσταντινος Π. avatar
    Κωσταντινος Π. 07/08/2011 03:24:36

    αν ο Καραμανλης ειχε τη στηριξη που εχει ο Παπανδρεου απο τα καναλια με αυτα που λεει και κυριως κανει, δεν θα επεφτε ΠΟΤΕ!!!

  20. juliet avatar
    juliet 07/08/2011 07:58:24

    Συγκρίνεις το δικτακτορικό σοσιαλιστικό σύστημα με την παιδική χαρά της δεξιάς και τη φιλοσοφία ''είμαστε οι εξυπνότεροι'';
    Γιατί και βλάκας να είναι ο αρχηγός όταν οι σύμβουλοι είναι άξιοι δεν υπάρχει πρόβλημα.Τότε το πρόβλημά τους ήτανε να μην τους κατηγορήσουνε τα πασόκια αντί να στηρίξουνε τον αρχηγό τους και ο καθένας δικό του καπετανάτο.Και η Ντόρα σκιώδης πρωθυπουργός με δική της κυβέρνηση και υπουργούς!

  21. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 07/08/2011 09:48:40

    Tόσα χρόνια τεχνιέντως κρύβανε την ¨ΑΞΙΑ¨ που λέγεται Α. Σαμαράς.
    Αλλά δυστυχώς γι΄αυτούς και το βρώμικο συστηματάκι τους, ο λαός ξύπνησε, αναγνωρίζει την ¨πραγματική αξία¨ και θα την αναδείξει πολύ σύντομα σε διακυβέρνηση.
    Όσο και να τον κρύβανε, ο πραγματικός ηγέτης που θα υποκλιθούν μπροστά του, εγχώριοι και μη, είναι προ των πυλών.

    Δεν μπορεί πια τα άθλια ΜΜΕ, της Ελλάδας να παίζουν αυτόν τον βρώμικο ρόλο, της υπόθαλψης των εγκληματιών αυτής της της χώρας και της απαξίωσης του Α. Σαμαρά. Δεν μπορεί ο ξένος τύπος να λέει την αλήθεια και στην Ελλάδα να την αποκρύπτουν, ξεγελώντας τον πολίτη.

    Οι ξένοι πλέον γνωρίζουν την αλήθεια καλύτερα από μας και απορούν πως ανεχόμαστε ακόμα αυτήν την δοσίλογη κυβέρνηση και αυτόν τον (χαρακτηρισμός μη ευπρεπής) πρωθυπουργό.

    Καιρός είναι πια, ο Ελληνικός λαός ν΄αλλάξει την τύχη του, (μαύρη κι΄άραχνη) όπως την προδιαγράφει το σημερινό σύστημα, ν΄αντισταθεί στο καθεστώς της εξευτέλισης της ζωής του, να δώσει δύναμη (εκλογικά), στον Α. Σαμαρά, την ελπίδα μας!

  22. juliet avatar
    juliet 07/08/2011 10:45:48

    Σωστά,ο καθένας απο την πλευρά του πολεμά το σάπιο κατεστημένο και η δύναμη του λαού είναι μεγάλη αρκεί να ξέρει να ''πλασσάρει'' το προΐόν(ορολογία αγοράς) και το φτηνό και προσίτο δεν συμφέρει σε κανέναν απ΄αυτούς.Σκέψου τι θα γινότανε αν τρέχανε και αναλύανε στο κόσμο με απλά, καθημερινά λόγια τον Σαμαρά!
    Μ

    '