08/04/2010 19:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Goldman Sachs: Το ΔΝΤ στην Ελλάδα τον Απρίλιο




Αποκαλυπτική είναι η εκτίμηση του επικεφαλής οικονομολόγου της Goldman Sachs στην Ευρώπη, την οποία απέστειλε σήμερα το πρωϊ σε άλλα κορυφαία στελέχη του ομίλου: Εκτιμά 18μηνη εμπλοκή του ΔΝΤ στην Ελλάδα αρχής γενομένης από τα τέλη Απριλίου καθώς και περικοπές μισθών έως 20% στον ιδιωτικό τομέα.

Όπως ενημέρωσε με email τους κορυφαίους συνεργάτες του λίγες ώρες πριν από την συνεδρίαση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και τις δηλώσεις Τρισέ, ο Ερικ Νίλσεν εκτιμά ότι συμφωνία για εμπλοκή του ΔΝΤ είναι πολύ πιθανό να κλεισθεί τις αμέσως επόμενες εβδομάδες.

Στο εμπιστευτικό του σημείωμα, σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του Εθνους online, ο επικεφαλής οικονομολόγος αφού "ομολογεί" ότι «δεν ήταν μια καλή εβδομάδα για την Ελλάδα» θεωρεί δεδομένη την ανάμειξη του ΔΝΤ αν και όπως λέει «παραμένουν ακόμη μερικές αβεβαιότητες όπως:

1) Εάν η ελληνική κυβέρνηση θα συμφωνήσει στους όρους και τις προϋποθέσεις χρηματοδότησης από το ΔΝΤ

2) Πότε και πως θα χορηγηθεί προς την Ελλάδα το ευρωπαϊκό χρήμα και με τι επιτόκιο

3) Κατά πόσον το πακέτο ΕΕ/ΔΝΤ θα είναι αρκετά μεγάλο.

«Τα καλά νέα είναι», συνεχίζει ο Νίλσεν «ότι το ΔΝΤ έφτασε στην Αθήνα. Φαντάζομαι ότι η ελληνική κυβέρνηση και το ΔΝΤ είχαν τον πρώτο γύρο των συνομιλιών για το περίγραμμα των προϋποθέσεων για τη χρηματοδότηση εκ μέρους του ΔΝΤ η οποία θα εστιάσει στα εξής ζητήματα:

Διαρθρωτικές αλλαγές για να ανακτηθεί η ανταγωνιστικότητα. Αυτό είναι μια πολύ δυσάρεστη δουλειά, -διότι άνευ κάποιου θαύματος παραγωγικότητας- η βελτίωση της ανταγωνιστικότητας θα περιλαμβάνει σημαντικά χαμηλότερους ονομαστικούς μισθούς στον ιδιωτικό τομέα. Με τους δικούς μας υπολογισμούς ίσως χρειαστεί μια περικοπή κατά 15% έως 20%. Δεν ξέρουμε ακριβώς πως θα επιτευχθεί αυτό αλλά θα περιλαμβάνει χαμηλότερους μισθούς στο δημόσιο τομέα και ελαστικοποίηση εν γένει της αγοράς εργασίας.

Θα υπάρξουν επίσης κάποιες απαιτήσεις για μεγαλύτερο δημοσιονομικό συμμάζεμα. Τα πλάνα της κυβέρνησης για αυτή τη χρονιά είναι αρκετά καλά, αλλά ίσως χρειαστούν κάποιες πιο λεπτομερείς ρυθμίσεις. Εάν δε επιβεβαιωθεί ότι πολλά υπουργεία έχουν ήδη ξοδέψει μεγάλο μέρος του προϋπολογισμού τους, τότε ίσως χρειαστούν μεγαλύτερες περικοπές στον τομέα των δαπανών. Επιπλέον το ΔΝΤ σχεδιάζει και άλλα δημοσιονομικά μέτρα για τον προϋπολογισμό του 2011.

Τις επόμενες εβδομάδες θα υπάρξει μεγάλη σύγχυση αλλά στο τέλος πιστεύω ότι θα έχουμε ένα πρόγραμμα Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου. (συγχρηματοδοτούμενο από την Ευρωπαϊκή Ένωση). Η δική μου πρόβλεψη εξακολουθεί να είναι η εξής: Πρόγραμμα 18 μηνών με περίπου 25 δις ευρώ (σσ: πακέτο διάσωσης). Το ΔΝΤ θα χρεώσει κάτι παραπάνω από 3% (σ.σ επιτόκιο) ενώ οι Ευρωπαίοι πιθανώς 4% με 5%. Δυστυχώς αυτό θα καλύψει μόνο ένα μικρό μερίδιο των συνολικών χρηματοδοτικών αναγκών της κυβέρνησης για αυτούς τους 18 μήνες».

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&pubid=11002944#


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 08/04/2010 20:03:46

    Μπαααααα, εγώ πιστεύω ότι η Ελλάδα θα τα καταφέρει μόνη της.
    Το άκουσα στο mega...

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ Αγανάκτηση 08/04/2010 22:15:20

      Έθνος/Μega=1

  2. Σαος avatar
    Σαος 08/04/2010 20:39:55

    Θα ήθελα να "ευχαριστήσω" τον ΓΑΠ που θα μου μειώσουν τον μισθό μου κατά 20%. Απλά δεν ξέρω τι θα πήγαινε πιο ωραία πάνω στο απαλό δερματάκι του προσώπου του: γιαούρτι ή ώριμη ντοματούλα; Γιατί δεν μαζεύουν και το 20% των κερδών των πλουσίων; ΓΑΠ δεν το γλυτώνεις το ξύλο...

  3. anonymous avatar
    anonymous 08/04/2010 21:03:22

    Φίλος που μίλησα τηλεφωνικά πριν από λίγο συνδέει το χρηματιστήριο, τα δομημένα και τη σημερινή κατάσταση και ισχυρίζεται ότι υπάρχει εδώ και καιρό σχέδιο χρεοκοπίας της χώρας για να μας διαλύσουν.
    Μπορεί να μην αληθεύει αλλά το ποστάρω.

    Πάντως εμένα ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση. Η κρίση ξεκίνησε πριν ενάμιση χρόνο στην Αμερική. Εμείς τοξικά και τέτοια πράγματα δεν είχαμε και φαινόταν ότι δε θα είχαμε πρόβλημα. Ξαφνικά έρχεται σε εμάς με το πρόσχημα του ελλείμματος και χρέους και μας πάνε για πτώχευση από το πουθενά κάνοντας απαιτητό με τη μία σχεδόν το σύνολο του χρέους ενώ απαιτούν άμεσο μηδενισμό του ελλείμματος. Εδώ σίγουρα κάτι βρωμάει.

    • SKAIs avatar
      SKAIs @ anonymous 08/04/2010 21:59:40

      ΟΛΑ ξεκίνησαν τον θλιβερό Δεκέμβρη του '08. Είδαν όλοι τις φωτιές των Ελλήνων σε Έλληνες και το μεγάλο πανώ στην Ακρόπολη, που έγραφε: "RESISTANCE".

      Που είναι τώρα όλοι αυτοί? Γιατί δεν κάνουν ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ. Μαθαίνω δε ότι ο πιτσιρικάς, φίλος του Γρηγορόπουλου, που ήταν αυτόπτης μάρτυς όταν έπεφτε νεκρός δεν πάει να καταθέσει στην δίκη του δολοφόνου του φίλου του και στέλνει μύνημα στη ΖΟΥΓΚΛΑ. Πόλυ περιέργα όλα τούτα.
      Δυστυχώς ο νέος εμφύλιος θα μας καταστρέψει ακόμα μια φορά.
      "ΚΥΒΕΡΝΩΣΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ" ζω για να σε δω!!!!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ SKAIs 08/04/2010 22:48:15

        Γιατι δε χρειαζεται.Το Δεκεμβριο 2008 προσπθησαν να χρεωκοπησουν την Ελλαδα με εξεγερση.
        Τωρα αυτοι που τη χρεωκοπουν ειναι στη κυβερνηση και εφαρμοζουν το προγραμμα των εξεγερμενων.
        Ιδου η πορεια των spread
        http://www.scribd.com/doc/29487518/Greek-Bonds-and-CDS-Update
        Aνεβαινουν πρωτη φορα με την εξεγερση,πεφτουν οταν κοπαζει και ξανανεβαινουν οταν αναλαμβανουν την εξουσια αυτοι που ηθελαν οι εξεγερμενοι.
        Το Resistance ηταν αντισταση στην Ελλαδα υπερ των ξενων.
        Η εξεγερση ηταν καθαρα ανθελληνικη και στα συνθηματα της και στις συμβολικες ενεργειες (καψιμο σημαιων κλπ).

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ SKAIs 08/04/2010 22:49:32

        http://www.scribd.com/doc/29487518/Greek-Bonds-and-CDS-Update

      • anonymous avatar
        anonymous @ SKAIs 08/04/2010 23:06:28

        Για τη δίκη Γρηγορόπουλου πρέπει να γίνει μια χωριστή ανάρτηση ίσως μόλις τελειώσει. Πάντως είναι μια πολύ δύσκολη υπόθεση. Ο Τσοβόλας και οι Κατσαντώνης-Μυλωνόπουλος παραιτήθηκαν και τώρα την έχει ο Κωσταντόπουλος με την την κόρη του. Ο Κωσταντόπουλος επιχειρεί να την πολιτικοποιήσει με βάση τις ιδεολογίες του ΣΥΡΙΖΑ.

        Τι γίνεται όμως στο επίπεδο των μαρτύρων; Μέχρι σήμερα το σύστημα είχε διαρρεύσει ότι ο Γρηγορόπουλος δε συμμετείχε στην ομάδα αυτών που πέταξαν το μπουκάλι, καθόταν ήσυχα, αυτοί που έριξαν το μπουκάλι πέρασαν τρέχοντας επειδή φοβήθηκαν ενώ οι ίδιος που δεν έμεινε πίσω δεν ήξερε και την έφαγε. Έλα όμως που τα μαλακισμένα που έπρεπε να πάνε μάρτυρες ανοίξανε το στόμα τους στο ιντερνετ και τα βρήκε ο Κούγιας (μάλλον του τα δωσε η αστυνομία) ότι ήταν ακροαριστερά αναρχικά κλπ. και μάλλον πάει για κατάρρευση ο ισχυρισμός που είχαν περάσει από την αρχή. Για τη σφαίρα έχουμε ότι είναι εποστρακισμένη, πήρε ξώφαλτσα μια μπάλα, ενώ παράλληλα μια μάρτυς ανακάλεσε κάποια προανακριτική κατάθεση.
        Να δούμε τι θα γίνει αλλά ένα ευνοϊκό αποτέλεσμα δε θα με εκπλήξει. Άλλωστε οι παραιτήσεις των δικηγόρων δείχνουν ότι μάλλον η υπόθεση είναι χαμένη για την οικογένεια Γρηγορόπουλου.

      • Orestios avatar
        Orestios @ SKAIs 08/04/2010 23:07:18

        Και ποιός κρυβόταν πίσω από την εξέγερση χρησιμοποιώντας τον εκτελεστικό βραχίονα του ΣΥΡΙΖΑ?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ SKAIs 08/04/2010 23:13:39

        Tελικα το πιθανοτερο ηταν το συστημα ΠΑΣΟΚ οσο και αν τοτε δεν το πιστευα.Δε φαινονταν πουθενα αλλα τα καναλια και οι "αντιρατσιστες" κλπ εχουν διαυλους.
        Το μονο σιγουρο ειναι οτι πισω απο τις ταραχες των μωαμεθανων για το σκισμενο κορανι μια εβδομαδα πριν τις ευρωεκλογες ηταν αυτοι.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ SKAIs 08/04/2010 23:18:00

        @ anonymous
        Εσυ βεβαια βλεπεις τη πλευρα Κουγια που θελει να αθωωσει τον πελατη του.Εγω βλεπω ενοχη ασχετα αν υπαρχουν ελαφρυντικα.
        Μη ξεχναμε ομως οτι ο Κορκονεας προσληφθηκε επι Σημιτη και κανεις δεν ξερει αν ενηργησε μονος του.
        Παντως συνεργεια του BBC ηταν εδω απο την πορεια του Πολυτεχνειου αλλα η καταρρακτωδης βροχη απετρεψε καθε επεισοδιο.

      • anonymous avatar
        anonymous @ SKAIs 08/04/2010 23:42:46

        Έχω γράψει και αλλού ότι μας κυβερνάει ένα 20% εσωτερικάκηδων που αποτελεί την αριστερή πτέρυγα του ΠΑΣΟΚ. Αυτοί έκαναν την εξέγερση. Περίμεναν τη σπίθα και κινητοποίησαν το μηχανισμό. Δε φαίνονται πουθενά και δρουν στο παρασκήνιο κρυμμένοι όπως οι κουκουλοφόροι. Ότι και να γίνει αυτοί πάλι θα επιβιώσουν και θα έχουν το πάνω χέρι. Κανονικό συνωμοτικό αριστερό αντάρτικο, μόνο που δεν ξέρεις τους συνωμότες.

      • SKAIs avatar
        SKAIs @ SKAIs 08/04/2010 23:44:05

        @Ψυχραιμία
        Αγαπητέ μου συν-σχολιαστή, οι ερωτήσεις μου ήταν ρητορικές. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλώς εννοώ ότι οι ΠΑΣΟΚΟΙ-ΣΥΡΙΖΑ = ΚΥΒΕΡΝΩΣΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ξεκίνησαν τον εμφύλιο τον Δεκέμβριο του 2008. Τον συνεχίζουν και σήμερα κατηγορώντας με μανία τον ΚΚ.

        Σου προσθέτω ότι με βάση το αποκαλυπτικό διάγραμμά σου, όταν το spread άρχισε να ανεβαίνει (Δεκ. 2008) ο Σημίτης άρχισε να μιλά για ΔΝΤ. Το μνημονεύει και ο Πρετεντέρης στο σημερινό του άρθρο.
        Είδατε πώς δένει το γλυκό?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ SKAIs 09/04/2010 00:25:02

        Tεινω να αναθεωρησω την αποψη μου για την αντιμετωπιση των ταραχων απο τον Καραμανλη.Θεωρουσα οτι ηταν ευκαιρια να τσακισει τους αρστεροαναρχες και την εχασε λογω του οτι "σεβοταν τους αγωνες της αρστερας" και παρομοιες αηδιες.
        Εαν ομως το εκανε για να μη παραταθουν τα επεισοδια και ανεβουν τα spread αναγκαστικα ειμαι υποχρεωμενος να πω οτι ειχε δικιο.Για τη ζωη των αναρχοπροδοτων δε δινω δεκαρα.
        Ωστοσο και ετσι ηταν 5 χρονια πρωθυπουργος.Οφειλε να ελεγξει την ΕΥΠ και την αστυνομια και να δρασουν αθορυβα εναντιον τους.
        Η αντιμετωπιση τους ηταν θεμα εθνικης ασφαλειας.
        Διπαιστωνω παρ ολα αυτα μια ανοχη προς το ΣΥΡΙΖΑ και με τη νεα ηγεσια.Ειναι απαραδεκτο αυτο.Τα οσα εγιναν το Δεκεμβριο ειναι υπονομευση της εθνικης οικονομιας εκτος των αλλων.

      • Orestios avatar
        Orestios @ SKAIs 09/04/2010 00:57:51

        Το φώναζα από τότε ψυχραιμία.
        Το φώναζα όσο περισσότερο μπορούσα ότι το σύστημα ΠΑΣΟΚ ήταν τότε τον Δεκέμβρη.
        Ήταν πασιφανές.

      • Orestios avatar
        Orestios @ SKAIs 09/04/2010 00:59:50

        ΣΚΑΙς
        Τελικά ο Σημίτης ήταν στο κόλπο παρά την δήθεν παγωμάρα με το GAP.

      • zonitis avatar
        zonitis @ SKAIs 09/04/2010 09:15:16

        Ειχαμε και τετοια φαινομενα τοτε...Εγινε στις 25 Μαρτιου 2009..
        Σήμερα στις 20 η ώρα στη Rote Fabrik Zürich, θα γινει διάλεξη με θεμα : “Η Αθήνα καίγεται. Αιτίες και συνέπειες της εξέγερσης του Δεκέβρη 2008”.
        Τη συζήτηση συντονίζει η Μαργαρίτα Τσόμου. Στη συζήτηση λαμβάνουν μέρος οι: Σωτήριος Βαχτεσετζής, Χάρις Τριανταφιλίδου, Βασσίλης Τσίανος, Νικόλαος Χυδάκης (σύντομα βιογραφικά των ανωτέρω προσώπων υπήρχαν στην ιστοσελίδα http://www.rotefabrik.ch/t/konzept).

        Προσωπική μου παρατήρηση είναι οτι, ενώ σχεδόν γιά κάθε εκδήλωση υπάρχει το ανάλογο αντίτιμο εισόδου, γιά τη σημερινή συζήτηση η είσοδος είναι δωρεάν. Να υποθέσω ότι οι ανωτέρω κυρίες και κύριοι ενδιαφέρονται τόσο πολύ γιά την Ελλάδα, ώστε θέλουν να κάνουν γνωστό παντού, ότι στη χώρα μας “...του Ελληνα ο τράχηλος ζυγό δεν τον σηκώνει...“. Μάλλον για τον λόγο αυτό διάλεξαν και την σημερινή, σημαδιακή ημέρα. Επίσης χτυπάει κατ ευθείαν στο μάτι η λέξη “εξέγερση”. Και ο τίτλος όμως της διάλεξης είναι προσεκτικά διαλεγμένος. Είναι ότι πρέπει γιά τουριστική διαφήμιση.

    • adistaktos avatar
      adistaktos @ anonymous 09/04/2010 02:55:30

      Ψάξτε να βρείτε ποιός είναι αυτός που κρατάει φάκελλο με την αριστερή παλάμη, στο εξωτερικό μέρος της οποίας τρέχει αίμα... Φοράει κασκόλ... είναι γέρος και στέκεται απέναντι από παραταγμένους αστυνομικούς...
      Αν googlarete το όνομά του θα σοκαριστείτε!!!!

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2010 21:06:34

    Ολοι δικιο εχουν ( ακομη κ ο Νταλαρας ). Το Αδικο ποιος το εκπροσωπει??

    Τι κανουμε ? διαβαζουμε τα νεα και ποιος πηγαινοερχεται και τι λεει και ξελεει? Πολλα εχω να πω... Μην πουλατε μετοχες !!!! Μην βγαζετε τα $$ σας εκτος. Μην μεταβιβαζετε ακινητα. Κανετε φουλ σεξ. Μην βλεπετε ειδησεις. Κοιτατε τη δουλεια σας και τους φιλους κ οικογενεια σας.

    Τα γεννητικα οργανα του Ερμη του Πραξιτελους.. για παρτη ΤΟΥΣ

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2010 21:11:15

    Δηλαδη βρε συντροφοι, τι περιμενατε?? ΝΑ μπουν στον κουβα οι ΗΠΑ? 1 τρις Δολλ εδωσαν να "σωσουν" τις Χρυσες Σακς. Δε θα τα επερναν πισω? Εμεσα? που ζειτε? στη Χωρα με τα στρουμφακια? Ξερετε τι σημαινει για τον περηφανο Αμερικανο πολιτη χρεωκοπια με τα $$ του ?? ΘΑ εχουμε να πληρωνουμε μεχρι τη 2α παρουσια κ εμεις και ολοι οι υπολοιποι. Ιτς νοτ περσοναλ, ιτσ ονλι μπιζνες.

    ΠΠ

    ΥΓ. Οταν λεω ΗΠΑ μαζι και Μ Βρεταννια αυτονοητα, σιαμαια κ αυτοκολλητα Τραπεζο-παππου προς Τραπεζο-παππου.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2010 21:18:28

    Ο ΜΑυρικης που ειναι να κανει κατι για την πατριδα?? ???

    Η Ερικσον ? Η Ιντρακομ? Η Βονταφων ?? Δουλεψτε ρε ρουφιανοι και για την πατριδα........................ Ρε Θεμο DVD me Sachs den exeis? Μακη Τιτανοτεραστιε κρυφοκαμερουλα καπου δεν παιζει??

    Ρε δουλεψτε για την Πατριδα μια φορα στη ζωη σας... με το αζημιωτο οκ.. πληρωνουμε ολοι μαζι. Περιμενω...

    ΠΠ

  7. Nktras avatar
    Nktras 08/04/2010 21:29:26

    http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs053.snc3/14100_382708728850_774443850_3827675_8096028_n.jpg

    καλό καλοκαίρι...

  8. GreenHorses avatar
    GreenHorses 08/04/2010 21:29:37

    Τελικά θα πετύχει το στόχο του ο ΓΑΠ;

    Πάντως κάνει ότι μπορεί.

  9. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 08/04/2010 21:39:01

    Φάκτορα,μπορείς να μου πείς τι να κάνω που με τρώνε αφόρητα οι παλάμες μου;Πέρασαν μέρες χωρίς να ρίξω τις φάπες μου και η φαγούρα είναι βασανιστική.Κάτι....'τσαμένα' πού φύτρωναν σαν τα ζιζάνια κάθε τόσο,που χάθηκαν;;;Ιδανικοί καρπαζοδέκτες που κρυφτήκατε;;;Σας χάσαμε μικρά μου.Μην μας ξεχνάτε.

  10. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 09/04/2010 00:07:30

    Στίς αρχαίες τραγωδίες μας, στα αδιέξοδα εμφανιζόταν πάντα ο από μηχανής θεός.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΓΙΩΡΓΟΣ 09/04/2010 01:13:24

      Δεν υπάρχουν θεοί. Υπάρχουν μόνο δαίμονες.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ ΓΙΩΡΓΟΣ 09/04/2010 03:52:50

      Μάλλον ο Τρισέ είναι...