10/12/2008 17:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Gloria Victis*

Ο Καραμανλής το χάνει το παιχνίδι. Δεν του βγαίνει πια καμιά κίνηση, καμιά πρωτοβουλία.

Πρώτον. Ζητώντας χθες από τα συνδικάτα να μην προχωρήσουν στις σημερινές κινητοποιήσεις ήταν σαν να παραδέχθηκε ότι δεν μπορεί να διασφαλίσει την κοινωνική γαλήνη.

Δεύτερον. Επιχείρησε να καταστήσει συνενόχους της δικής του αποτυχίας στη διαχείριση της πρωτοφανούς κρίσης και τα άλλα κόμματα, αλλά ούτε αυτό δεν του βγήκε.

Τρίτον. Αν κρίνουμε από την  στάση των καναλιών, η διαπλοκή  και τα μεγάλα συμφέροντα ετοιμάζονται να τον εγκαταλείψουν στην τύχη του. 

Τέταρτον. Η ΝΔ είναι ένα καζάνι που βράζει. Η Αγία Οικογένεια τον πιέζει για άμεση παραίτηση και παζαρεύει την μετάβαση στην επόμενη φάση με τον Σουφλιά, τον Σιούφα, τον Παυλόπουλο και τους άλλους γαλάζιους βαρόνους.

Πέμπτον. Ο κρατικός μηχανισμός έχει παραλύσει. Ο εκνευρισμός είναι ολοφάνερος στους αστυνομικούς

Έκτον. Η ευρύτατη κάλυψη των γεγονότων από τα ξένα ΜΜΕ υποδεικνύει αφενός την ανησυχία ξένων κρατών όπως η Γαλλία και η Κίνα για τις επενδύσεις τους, αλλά και το ενδιαφέρον άλλων για τις εσωτερικές εξελίξεις.

Έβδομον. Ο ίδιος ο Κ. Καραμανλής θυμίζει πλέον σκιά του παλιού εαυτού του.

Την ίδια στιγμή, το ΠΑΣΟΚ εμφανίζεται σαν ήρεμη δύναμη αλλαγής και περιμένει την πτώση της κυβέρνησης «καθώς εκτιμά ότι ο Κώστας Καραμανλής είναι αδύνατο να ελέγξει και να ανατρέψει την κατάσταση». Γι αυτό τηρεί χαμηλούς τόνους, για να μην το κατηγορήσουν ότι εκμεταλλεύεται την κατάσταση.

Δεν μας διαφεύγει όμως ότι ζητώντας το ΠΑΣΟΚ άμεσες εκλογές είναι σαν να συναινεί και  στην παραγραφή του Βατοπεδίου, πράγμα το οποίο διακαώς επιθυμεί και η ΝΔ.

Με τον Καραμανλή δείχνουν να συμπλέουν το ΚΚΕ και ο ΛΑΟΣ, για τους δικούς του λόγους το καθένα. Το ΚΚΕ επειδή απειλείται εκλογικά από τον ΣΥΡΙΖΑ τον οποίο κατηγορεί για τα επεισόδια. Ο ΛΑΟΣ επειδή βλέπει ότι μπορεί η ιστορία να επαναληφθεί κα να δει τα ποσοστά του να πέφτουν στις εκλογές - άρα δεν τι θέλει.

Τι θα γίνει; Θα το δούμε πολύ σύντομα

(* Gloria Victis: Δόξα στους ηττημένους)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 10/12/2008 17:18:54

    Είπαμε να κάνουμε διαδοχή στην Νέα Δημοκρατία, τώρα θα ήταν ομαλή, ανώμαλη, καθυστερημένη, πρόωρη, τέλος πάντων διαδοχή όμως. Αλλά απ΄ότι φαίνεται πάμε για πραξικόπημα και διαπόμπευση.

  2. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 10/12/2008 17:19:17

    Πω, πω! ΚΚΕ συμπλευση με ΝουΔου;
    θα τριζουν τα κοκκαλα του μακαριτη θειου

  3. manolios avatar
    manolios 10/12/2008 17:29:34

    Μπα του γέρου τυης δημοκρατίας θα τρίζουν που ο εγγονός του πατάει πάνω στο πτώμα ενός 15χρονου για να πιάσει εξουσία!!
    Κορκοδείλια δακρυάκια αίματος!

  4. Le canard avatar
    Le canard 10/12/2008 17:32:33

    Εκτός από το δόξα στους ηττημένους, υπάρχει και το ουαι τοις ηττημένοις.

  5. Factorx avatar
    Factorx 10/12/2008 17:33:46

    Στις 4,8 μονάδες ανέρχεται το προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ έναντι της ΝΔ σύμφωνα με τις «Τάσεις» της MRB, χωρίς να έχει καταμετρηθεί ο πολιτικός απόηχος των επεισοδίων. Στην καταλληλότητα για την πρωτοβουλία προηγείται οριακά (1,1) ο κ. Καραμανλής, ενώ στην καταλληλότητα διακυβέρνησης το ΠΑΣΟΚ με 6,6 μονάδες. Η παράσταση νίκης είναι υπέρ του ΠΑΣΟΚ με πλέον των 20 μονάδων. Με την αναγωγή, το ΠΑΣΟΚ δεν εξασφαλίζει αυτοδυναμία (38, 5) γιατί η δημοσκόπηση δίνει και τους Οικολόγους στη Βουλή με 3,5. Τα ποιοτικά στοιχεία είναι συντριπτικά τα στοιχεία σε βάρος της ΝΔ, καθώς σε όλους τους κρίσιμους τομείς προηγείται η αξιωματική αντιπολίτευση.

  6. ataktos avatar
    ataktos 10/12/2008 17:37:46

    Αγαπητέ factorx όλα τα παραπάνω δεν είναι πολιτικά επιχειρήματα ικανά για διαλύσει της βουλής ,Δείχνουν την αδυναμία του ΚΚ που στηλιτεύουμε μήνες εδώ ,επιβεβαιώνουν την διαπλοκή κλπ. Ποιο σχετικό άρθρο θα επικαλεσθεί ζητοντας εκλογές π.χ. δεν λειτουργούν οι θεσμοί της Δημοκρατίας, καταλήφθηκε η Ελληνική Δημοκρατία από …. .
    Το θέμα εδώ και μέρες το έχει ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας Κ. Παπουλιας και λυπάμαι ειλικρινά για το πρόσωπο που το δίδυμο ΚΚ και ΓΑΠ έχουν επιλέξει .Κρίμα σε μας .

  7. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 10/12/2008 17:41:12

    Εγώ έχω ακόμα την απορία! Κώστα Καραμανλή γιατί θέλησες να γίνεις Πρωθυπουργός? Μπορείς να μας απαντήσεις? Υπάρχει έστω και ένας σοβαρός ψηφοφόρος της Ν.Δ ο οποίος έχει καταλάβει αυτό το πελώριο "ΓΙΑΤΙ" ? Σπάω το κεφάλι μου!

  8. Βασιλόπουλος avatar
    Βασιλόπουλος 10/12/2008 17:41:28

    Μιας και διάβασα στο άρθρο σου τις λέξεις "βαρόνους" και "εκλογές" θέλω να εκφράσω την εξής απορία μου:

    Πώς είναι δυνατόν ορισμένοι "μόνιμοι" βουλευτές να επανεκλέγονται συνεχώς;

  9. βαγγελης avatar
    βαγγελης 10/12/2008 17:44:49

    γενικα δεν απεχουν πολυ απο την πραγματικοτητα αυτα που γραφεις, αλλα :
    "Ο ίδιος ο Κ. Καραμανλής θυμίζει πλέον σκιά του παλιού εαυτού του"
    μαλλον παντα ηταν μια σκια που ποτε δεν απεδειξε οτι ηταν κατι περα απο φρουδες ελπιδες...δυστυχως

  10. nas avatar
    nas 10/12/2008 17:52:19

    To ΠΑΣΟΚ λειτουργεί θεσμικά... βάζει πάνω απ' όλα τη χώρα, γιαυτό και ζητάει εκλογές, έστω κι αν αυτό σημαίνει πως τα δεξιά λαμόγια, οι προσκυνητές και οι θρησκόληπτοι απατεώνες, θα γλυτώσουν... να γιατί ο Γιώργος είναι παίχτης, έχει κουλτούρα πατριωτική και όχι σαν εκείνη των κοτζαμπάσηδων της δεξιάς, που -αν θυμάστε- πριν τελειώσει η επανάσταση του '21 δίκαζαν τον Κολοκοτρώνη, για να μην τους βγεί μπροστά και τους πάρει τα προνόμια...

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/12/2008 17:53:15

    Μάλλον το πραξικόπημα πέτυχε τους στόχους του και ίσως σταματήσει.Από την άλλη πλευρά αν ο Καραμανλής επιμείνει ο στρατός των αναρχικών είναι άθικτος και έτοιμος για επόμενο γύρο.

  12. ataktos avatar
    ataktos 10/12/2008 17:56:37

    nas-ακουσες τυποτα η ολλα αυρειο οταν μας διαβαση ο Γ.Παπακωνσταντηνου

  13. βαγγελης avatar
    βαγγελης 10/12/2008 17:57:00

    για να πουμε οτι το ΠΑΣΟΚ λειτουργει θεσμικα πρεπει να διωξει ολους οσοι εχουν εμπλακει κατα καιρους εμμεσα ή αμεσα σε 'υποθεσεις' (σικ)

  14. βαγγελης avatar
    βαγγελης 10/12/2008 17:58:51

    απο κει και περα τα κομματα που εχουμε ΔΕΝ ειναι λυση. Για να υπαρξει λυση πρεπει να φυγουν οχι οι 300, και ολοι οσοι τους στηριζουν και εξαρτωνται απο αυτους. Πρεπει να κλεισουν εταιριες και επιχειρισεις που ζουν απο τη διαφθορα. Πρεπει να αλλαξουμε νοοτροπια εμεις και να μην ειμαστε καταναλωτες, αλλα πολιτες...

  15. nas avatar
    nas 10/12/2008 18:05:50

    Βαγγελάκη, που ήσουν το Φεβρουάριο του 2004 που ο Γιώργαρος έδιωξε απο το ΠΑΣΟΚ και τα ψηφοδέλτια 10 εν ενεργεία βουλευτές που έβαλαν μιά υπογραφή σε τροπολογία, που δεν εφαρμόστηκε ποτέ... δεν υπολόγισε τίποτα, ούτε καν πως θα έχανε 1-2% απο ψήφους, επειδή ΟΛΟΙ ήταν κορυφαίοι... δες και τι έκανε τόσο καιρό ο ψοφοδεής επανιδρυτής μετά το 2004 και έλα να τα ξαναπούμε... κι εσύ και όλοι οι υπόλοιποι που έχετε σκύψει στους δεξιούς λωποδύτες...

  16. βαγγελης avatar
    βαγγελης 10/12/2008 18:12:02

    οριστε; Καταρχην συμμαζεψου λιγακι γιατι δε γνωριζομαστε. Ποιος σου ειπε οτι εγω ειμαι δεξιος ή αριστερος ή ΠΑΣΟΚ; Εγω η ΝΔ θελω να φυγει απο το 2005-6 που εδειξε οτι δεν αξιζε το 2004. Και πριν το 2004 δεν ηθελα να δω καν ΝΔ κυβερνηση. Αλλα και μετα το 1998 δεν ηθελα να δω και ΠΑΣΟΚ κυβερνηση. Ηθελα παντα να εχω μια ανθρωποκεντρικη κυβερνηση, μια κοινωνικη και συμπονετικη κυβερνηση της ισοτητας και της αξιοκρατιας. Οποτε τα βελη σου αλλου και να γνωριζεις οτι με τραμπουκισμους εστω και λεκτικους δεν δειχνεις ηθος και δημοκρατια αλλα ακρο-(το υπολοιπο συνθετο βαλτο μονος σου).
    Απο κει και περα ο Παπανδρεου αν ηθελε να ειναι καθαρος 100% θα ζητουσε να πληρωσουν ΑΜΕΣΑ ολοι για ζημενς (απο ολα τα κομματα) , να πληρωσουν ΟΛΟΙ για βατοπεδι, να πληρωσουν ΟΛΟΙ για τα προστιμα απο ΕΕ, να πληρωσουν ΟΛΟΙ για τα χρεη της ελλαδας, να πληρωσουν ΟΛΟΙ για την κακη εξωτερικη πολιτικη εδω και 10ετιες κλπ κλπ
    Δεν μπορουμε να πουμε οτι το ΠΑΣΟΚ επανιδρυθηκε επειδη βγηκε ο ΓΠ και εδιωξε λιγους. Επρεπε να πανε φυλακη ΠΟΛΛΟΙ. Οπως και απο ΝΔ πρεπει να πανε φυλακη πολλοι. Βεβαια, αν τα δουμε μεταξυ ΠΑΣΟΚ κ ΝΔ (αν δεν ειχαμε αλλη επιλογη) εκει θα με βρεις συμφωνο οτι η ΝΔ δεν πρεπει να παρει ουτε μια ψηφο

  17. g1980 avatar
    g1980 10/12/2008 18:31:51

    ΣΗΚΩ ΦΥΓΕ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΟΥ ΣΤΗΝ ΡΑΦΗΝΑ!!!

  18. Sxoliastis avatar
    Sxoliastis 10/12/2008 18:31:51

    Τρεις παρατηρήσεις:

    Του Καραμανλή δεν του βγαίνει τίποτα γιατί έχασε τον Ρουσσόπουλο... μην ξεχνάμε ποιός τον έσωσε στις περυσινές πυρκαγιές... και δεν τον έχασε τυχαία...

    Το κεφάλαιο ή η διαπλοκή ποτέ δεν "αγάπησε" τον Καραμανλή... αλλού οι "αγάπες" της, και εκεί στοχεύει, και με τις φωτιές στην ύπαιθρο και στις πόλεις. Και αυτό που επιδιώκει είναι "με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια": Και ΑΜΕΣΗ άνοδο της "αγάπης" της στην εξουσία, και αλλαγή της αρχηγίας της ΝΔ με την 'αλλη ..."αγάπη" της...

    Ο Καραμανλής δεν αποτελεί σκιά του εαυτού τοθυ... μπερδεύεις την ικανότητα στο ...λέγειν με τις πράξεις... Ναι, σαν αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης μόνο καλό μπλα-μπλα χρειάζεται... αλλά σαν πρωθυπουργός πρέπει να έχεις και άλλα ...προσόντα...

  19. nas avatar
    nas 10/12/2008 18:36:08

    Αφού συμφωνείς στην τελική τις τα θες τα άλλα φληναφλήματα αγαπητέ; Αυτά τα ΟΛΟΙ στη φυλακή και τα "να πληρώσουν ΟΛΟΙ" είναι μηδενιστικα, όπως αυτοί που λένε κάψτε τα όλα, όλοι κλέφτες, όλοι έξω, όλοι μέσα...όσο για τα "βέλη" σιγά ρε φίλε τα τραύματα. κουβέντα κάνουμε...μην είσαι τόσο ευαίσθητος, λες και πρώτη φορά κάνεις πολιτική αντιπαράθεση με κάποιον...

  20. βαγγελης avatar
    βαγγελης 10/12/2008 18:46:23

    κοιτα, δεν ειναι αν συμφωνω η οχι, αλλα οταν συζηταμε δεν πρεπει να βαζουμε ταμπελες ουτε να κρινουμε τους αλλους απο μια-δυο λεξεις αλλα απο το συνολο αυτων. Επισης, δεν ειναι μηδενιστικο το να πληρωσουν ολοι. Οταν εχεις ενα κομμα που ειναι σε μεγαλο ποσοστο μεσα στη διαφθορα ή εχει εξυπηρετησει τη διαφθορα πως περιμενεις να κυβερνησει με 'υγιή' τροπο; Το να χτυπαμε τη ΝΔ (και καλα κανουμε) δε σημαινει οτι ξεχναμε τι εκανε το ΠΑΣΟΚ τα τελευταια χρονια της διακυβερνησης του. Επιπλεον, οι υπουργοι του ΠΑΣΟΚ που κατεστρεψαν σε μεγαλο ποσοστο την Ελλαδα ειναι στο 'team' του ΠΑΣΟΚ. Αρα, καλο ειναι να κραταμε μικρο καλαθι. Μηδενιστικο ειναι να επιπλεουμε σε εναν ωκεανο βρωμιας και μια να ακουμπαμε στο ενα σαπιοκαραβο και μια στο αλλο. Μακαρι να ειναι ο ΓΠ ενας καλος ηγετης και πρωθυπουργος οταν και αν βγει, αλλα πλεον δεν εχει λευκη επιταγη. Ο Καραμανλης ειχε το ατου οτι ερχοταν απο μια απογοητευση προς το ΠΑΣΟΚ. Τωρα υπαρχει γενικοτερη απογοητευση, αρα χρειαζεται πραγματικη μεταρρυθμιση και οχι μπουρδουπομεταρρυθμιση του ΚΚ. Χρειαζεται αλλη πολιτικη κουλτουρα και ΚΥΡΙΩΣ χρειαζεται να μπουν επιτελους καποιοι απο τον πολιτικο και οικονομικο βιο ΦΥΛΑΚΗ. Ειτε το θελουμε ειτε οχι αν δεν τιμωρηθουν οι υπαιτιοι της κατρακυλας της ελλαδας για τα τελευταια 10-15 χρονια τοτε ΠΟΤΕ δεν θα δουμε ασπρη μερα.
    Οσο για την ευαισθησια, σου απαντησα. Αν αναφερομαστε προσωπικα μεταξυ μας καλο ειναι να υπαρχει προσοχη στο πως συζηταμε. Δεν ειναι γηπεδο ουτε καφενειο για να πεταμε οτι θελουμε. Ειναι συζητηση με λογικη και σκεψη. Αλλιως καλυτερα να το γυρισουμε σε ειρωνιες και σαρκασμους, πραγμα που δεν θα οδηγησει πουθενα απλα σε αεναο-φαυλο κυκλο κατηγοριων. Οπως και να χει, δεν ειμαστε αντιπαλοι, και δεν πρεπει οι πολιτες να ειναι αντιπαλοι. Πρεπει να ειναι ολοι μαζι για μια καλυτερη κοινωνια και με καλυτερους πολιτικους που θα μας υπηρετουν και δε θα μας επιβουλευονται και καπηλευονται.

  21. Nick avatar
    Nick 10/12/2008 18:47:12

    @Ιοκάστη:

    Γιατί να τρίζουν τα κόκκαλα του θείου; Αυτός νομιμοποίησε το ΚΚΕ και τον "Ριζοσπάστη". Χρόοοοοονια τώρα το ΚΚΕ δείχνει συμπάθεια στη ΝΔ και απέχθεια στο ΠΑΣΟΚ.

  22. nas avatar
    nas 10/12/2008 18:59:25

    @ Βαγγέλη: Σωστά τα λες, πλήν όμως η συζήτηση που λέει οτι κακή η Ν.Δ., κακότερο το ΠΑΣΟΚ (...η τουμπαλιν), άχρηστο το ΚΚΕ, περα βρέχει ο ΣΥΡΙΖΑ, φασίστας ο Καρατζαφέρης, δεν οδηγεί πουθενά. Τα κόμματα δεν είναι ντουλάπες για να πετάνε τα παλιά πουκάμισα όταν γεμίζουν. Έχουν διαδικασίες, και ΚΥΡΙΩΣ έχουν λαϊκή αποδοκιμασία ή επιδοκιμασία των πολιτκών τους, των προτάσεών τους αλλά και των προσώπων που συμμετέχουν στα ψηφοδέλτια. Θυμάσαι πέρσι το καλοκαίρι τι γίνονταν σε Κρήτη και στα διαπλεκόμενα Αθηναϊκά ΜΜΕ για το Νεονάκη; για τον Γιάννο; πίεζαν ή όχι για να είναι στα ψηφοδέλτια; Εντάξει, ένας πρόεδρος κόμματος δεν μπορεί απο τη μία μέρα στην άλλη να "ξεκαρφώσει" την παράταξη... ο Γιώργος έκανε γενναία κίνηση το 2004 αγαπητέ μου. ΕΔΙΩΞΕ 10 εν ενεργεία βουλευτές, πολλοί εκ των οποίων ήταν πρώην υπουργοί και ισχυροί τοπάρχες λίγο πρίν τις εκλογές. ΑΝΕΛΑΒΕ την πολιτική ευθύνη, ή όχι; Έδειξε δείγμα γραφής ή όχι; τους ξανα-έβαλε το 2007 στα ψηφοδέλτια; Οχι! Άρα είχε ή όχι συνέπεια; τα υπόλοιπα, περί μνήμης, περί ευθυνών απο το 1981, και άλλους τέτοιους συμψηφισμούς που λέγονται και γράφονται, νομίζω πως είναι σα να συγκρίνουμε λεμόνια με κυδώνια. Τώρα έχει την αρχηγική ευθύνη ο Γιώργος. Θα συγκριθεί λοιπόν μόνο με τον Καραμανλή. Ούτε με τον Ανδρέα, ούτε με τον Σημίτη, ούτε με τον Μητσοτάκη... αυτή είναι η δική μου άποψη...

  23. CD avatar
    CD 10/12/2008 19:08:06

    Η Ελλάδα χρειάζεται reboot.

  24. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/12/2008 19:17:19

    Μία άλλη αποψη (ελληνοσερβική) για τα επεισόδια.
    http://serbianna.com/blogs/michaletos/?p=415

  25. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/12/2008 19:38:25

    Η Ελλάδα χρειάζεται reboot! Καλό αυτό, από τα καλύτερα! Γενικό reboot!

    Με προβληματίζουν τα σκιτσάκια του Στάθη αυτές τις ημέρες. Οι ταραχές εμένα μου ενίσχυσαν την ιδέα ότι η χώρα βάλλεται και δεν θέλω να πιστέψω ότι ο Καραμανλής είναι αυτός που περιγράφει ο Στάθης. Από την άλλη, τίποτε δεν αποκλείεται και για να σκιτσογραφεί έτσι ο Στάθης, που στο παρελθόν έχει στηρίξει ΚΚ με τη σκιτσογραφία του, κάτι παραπάνω θα ξέρει.

    Ωστόσο, προσωπικά, παρότι θεωρώ τον Καραμανλή ελάχιστο, δεν θεωρώ ότι ο ΓΑΠ είναι η απάντηση. Το ΠΑΣΟΚ ίσως, αλλά όχι ο ξεπουλημένος και αμφίβολης εθνικής συνείδησης ΓΑΠ. Μακάρι να είχε βγει ο Βενιζέλος... Η χώρα τώρα θα είχε επιλογή. Είχαμε το οξύμωρο, το πατριωτικό, "παλιό" ΠΑΣΟΚ να στηρίζει σύσσωμο τον πιο ξεπουλημένο ΥΠΕΞ που είχε ποτέ η χώρα, και το ξεπουλημένο "εκσυγχρονιστικό" ΠΑΣΟΚ να στηρίζει έναν άνθρωπο που, αν μη τι άλλο, στις κρίσιμες στιγμές, στήριξε το εθνικό συμφέρον, ειδικά την περίοδο του σχεδίου Ανάν, αλλά πήρε και το μέρος της Εκκλησίας στη διαμάχη με τις ταυτότητες. Οξύμωρο.

    Αν ξαναβγει τώρα ο ΚΚ, ο ΓΑΠ είναι τελειωμένος. Ο Βενιζέλος θα έχει καταλάβει το λάθος του και θα δει ότι θα πρέπει να τον βγάλουν οι άλλοι, όλοι οι άλλοι, αρχηγό του ΠΑΣΟΚ και δεν θα βγει από μόνος του. Ωστόσο, αυτό προϋποθέτει να ξαναχάσει ο ΓΑΠ εκλογές. Πιστεύω ότι αν κερδίσει ο ΚΚ τρίτη θητεία, τότε θα απαλλαγούμε από τον ΓΑΠ και από τη Ντόρα μαζί και θα κερδίσουμε Βενιζέλο, έναν άνθρωπο που αξίζει ίσως να κυβερνήσει τη χώρα, περισσότερο από τους άλλους που έχουμε, παρά την κακία που σου βγάζει όταν μιλάει.

    Νομίζω ότι η χώρα μας απαιτεί αλλαγή του πολιτικού συστήματος προς το πατριωτικότερο και αυτή θα έλθει μόνον μέσα από τη συντριπτική ήττα των Αμερικανών και την αποπομπή από την πολιτική του ΓΑΠ και της Ντόρας. Συνεπώς, νομίζω ότι, πέρα από τη δεδομένη ανικανότητά του, ο ΚΚ είναι στρατηγική επιλογή για τη χώρα για μια τρίτη τετραετία. Θα γίνουν οι αγωγοί και θα απεξαρτηθούμε εν μέρει από τις ΗΠΑ. Θα έχουμε περισσότερες επιλογές ως χώρα.

  26. βαγγελης avatar
    βαγγελης 10/12/2008 19:47:28

    πλακα κανεις για τον ΚΚ; Ο ανθρωπος κατεστρεψε οτι αποκαιδια ειχε αφησει ο Σημιτης.... τι να λεμε τωρα; σε 5 χρονια εκανε τα κακα που εκανε σε 20 το ΠΑΣΟΚ χωρις να κανει ομως κανενα καλο απο τα λιγα που εκανε το ΠΑΣΟΚ (παλι σε 20 χρονια) . Οχι οτι ο ΓΠ ειναι καλυτερος. Αλλα ουτε ξερουμε αν θα ειναι καλυτερος η χειροτερος. Ομως ο ΚΚ ειναι σιγουρα αποτυχημενος ΠΡΙΝ απο την κριση (τη διεθνη).
    Ειναι απαραδεκτος πολιτικος με απαραδεκτους αυλικους και απαραδεκτη νοοτροπια κομματος...

  27. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 10/12/2008 19:49:53

    ok factorx, άριστα στο μάθημα

  28. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/12/2008 20:13:14

    Δεν συμφωνώ με αυτά που λες Βαγγέλη. Είχαμε οικονομική ανάπτυξη (ξεκίνησε επί Σημίτη), είχαμε μια κυβέρνηση που, έστω και αν την κατηγορούσαμε ότι δουλεύει βάσει δημοσκοπήσεων, όμως άκουγε λίγο και τη λαϊκή απαίτηση, που είχαμε να το δούμε από τον καιρό του Ανδρέα. Το κακό ήταν ότι είχαμε πολύ λαμόγια υπουργούς, χειρότερους και πιο άχρηστους από του Σημίτη. Ο ΚΚ αποστασιοποιήθηκε για να αποφύγει τη φθορά και η κυβέρνηση πήγαινε με αυτόματο πιλότο. Πήγαμε όμως ηθικά κάποια βήματα μπροστά γιατί, όπως είπε και ο Μάκης τότε με το παραδικαστικό, ο ΚΚ έκλεισε τη "στρόφιγγα της διαφθοράς" και η χώρα έμεινε μόνον με την υπάρχουσα, δομικά, διαφθορά. Επί Σημίτη οι εφοριακοί μετρούσαν τα μαύρα που παίρνανε πάνω στο γραφείο τους, είχαν αποθρασυνθεί όλοι. Πιστεύω ότι ένα μεγάλο μέρος της μπόχας που μυρίσαμε επί ΚΚ ήταν η μπόχα της εποχής Σημίτη που δεν σταμάτησε να υπάρχει επί ΚΚ, διότι τα λαμόγια οι Υπουργοί το συνέχισαν το κόλπο, αλλά επειδή δεν υπήρχε πρωθυπουργική κάλυψη, όταν έβγαινε το πράγμα μπροστά, αναγκατικά πιανόταν.

    Το μεγάλο καλό του ΚΚ ήταν ότι όταν βγήκε δεν χρωστούσε σε κανέναν παρά μόνον στο... θείο του που του έδωσε τέτοιο ωραίο όνομα (αλήθεια, γιατί ο Λιάπης δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να γίνει αρχηγός της ΝΔ;...). Αυτό του επέτρεψε να κάνει αυτό που νόμιζε σωστό. Δεν έκανε και πολλά σωστά, είναι αλήθεια, αλλά αυτό είναι το αρνητικό του. Δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν είχε κανένα θετικό.

    Για το κόμμα θα συμφωνήσω απολύτως. Η ΝΔ είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Δεν μιλάω για τον κόσμο, τους ψηφοφόρους, τους τίμιους δεξιούς που μεγάλωσαν με το πατρίς θρησκεία οικογένεια, μιλάω για τον κομματικό μηχανισμό. Πρόκειται για αδέξια λαμόγια. Τουλάχιστον οι εκσυγχρονιστές ήταν επιδέξια λαμόγια.

    Ο ΘΡ είναι μεγάλο κεφάλαιο για τον ΚΚ. Θα επανέλθει κάποια στιγμή. Ο FactorX έγραψε εκείνο το ωραίο post Requiem για μια μετριότητα. Αν υποθέσουμε ότι το έγραψε ο εκ των FactorX που τον γνωρίζει προσωπικά, αντιλαμβανόμαστε ότι ήξερε τι έλεγε. Ωστόσο, FactorX, αυτή η μετριότητα πιστεύω μέσα μου, από τα λίγα που ξέρω για το κομπλεξικό αυτό και τελειωμένο κόμμα-μηχανισμό της ΝΔ, ότι είναι πολύ, μα πάρα πολύ καλύτερη από τα παραδοσιακά Νεοδημοκρατικά στελέχη που είναι σταβλισμένα εκεί. Για αυτό και κατάφερε αυτή η μετριότητα και απέκτησε τόση εξουσία.

  29. ΤΡΑΜΒΑΓΕΡΗΣ avatar
    ΤΡΑΜΒΑΓΕΡΗΣ 10/12/2008 20:58:03

    Κάπα Κάπα Ε το κόμμα σου Δεξιέ

  30. ΙΑΒΕΡΗΣ avatar
    ΙΑΒΕΡΗΣ 10/12/2008 21:38:43

    Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΖΟ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ

  31. Β. Π. avatar
    Β. Π. 10/12/2008 22:32:18

    Μια ερώτηση στη κα Παπαρήγα. Τι κάνει το ΚΚΕ όταν κάποιος "ύποπτος" πλησιάζει τα μπλοκ του και τα καταφέρνει τόσο καλά με τη περιφρούρηση?
    α)Του κάνουν σωματική έρευνα?
    β)Τον συλλαμβάνουν?
    γ)Τον στέλνουν σπίτι του να κοιμηθεί?
    δ)Τον παραδίδουν στα ΜΑΤ?
    ε)Του δείχνουν που είναι το μπλοκ του ΣΥΡΙΖΑ?
    Ετσι για να μαθαίνουμε....

  32. Β. Π. avatar
    Β. Π. 10/12/2008 22:38:01

    Και κάτι σοβαρό. Κα Παπαρήγα με αυτά που λέτε φέρνετε σε πολύ δύσκολη θέση τα μέλη και τους φίλους του κόματος σας.

  33. Β. Π. avatar
    Β. Π. 10/12/2008 23:36:30

    Anonymous πιστευέις ότι η δήλωση της Παπαρήγα βοηθάει το ζητούμενο που είναι (και συμφωνώ)"Ο ΚΟΣΜΟΣ,ΟΙ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΟΥΝ και ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΤΟΥΝ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ".

  34. tony avatar
    tony 11/12/2008 08:29:16

    ΤΡΑΜΒΑΓΕΡΗΣ και εμένα ήταν ο παππούς μου.Χαρίλαου εξοχή στάση λουξ.Ο υπουργός ήταν ανέκδοτος.Ενα μικρο κομμάτι της νεοελληνικής ιστορίας.Ο θείος τότε κατάργησε τά τραμ και τα αντικατέστησε με αντιπαροχή και ιχ.Σαν υπουργός δημόσιων έργων έχτισε το νεοελληνικό έκτρωμα που σήμερα οι πιτσιρικάδες γκρεμίζουν με μανία.ιχ και αντιπαροχή.Τά δυο ισχυρότερα όπλα των πετρελεάδων.Κισινγκερ και Καρασμανλης.Δυο οι αντίπαλοι Κέννεντι και Λαμπράκης την ιστορία λίγο πολλύ όλοι την ξέρουμε.Είναι τα δυο αντιμαχόμενα ρεύματα.Η τρομερή τους διαφορά το πόσο εξαρτημένοι πρέπει να είναι οι άνθρωποι από τό πετρέλαιο.Πιστεύω ότι τά σημαντικά της ιστορίας γράφονται πάντα στά ψιλά.Ο παπους μου όσο ζούσε δεν έδωσε το σπίτι του για αντιπαροχή.Τα αγαπούσε τα τραμ.ήταν πληγωμένος με αυτή την ήτα.Ε μετά από τον θάνατο του το πρώτο που συμφώνησαν τά παιδιά του ηταν νά δώσουν το σπίτι αντιπαροχή.Αλώστε είχαν γίνει όλοι εκλεκτά μέλη της κοινωνίας των πετρελεάδων.όλοι εκτός από έναν ψυχοπαθή πεισματάρη.Τά γεγονότα όσο πάνε και τον δικαιώνουν.Ο ΕΓΓΟΝΟς ΤΟΥ ΤΡΑΜΒΑΓΕΡΗ