#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/02/2010 23:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

GIORGOS μείνε στην Ινδία please…



Όπως μετέδωσε το Bloomberg, πριν από μία ώρα περίπου, αναλυτές αναμένουν επίσημη θετική δήλωση της ΕΕ σχετικά με την πορεία του Ελληνικού χρέους. Μάλλον οι "δανειστές" πήραν αυτό που ήθελαν. Πάμε για τον Μάρτιο τώρα που θα γίνει το μεγάλο μακελειό.

Το περίεργο πάντως είναι ότι παρά την διαρροή αυτή, η ΝΥ συνέχισε να καλπάζει. Οπότε τίποτα δεν είναι σίγουρο.

«The markets are expecting a positive announcement out of the European Union this weekend as it relates to Greece and their debt,” said John Brady, Chicago-based senior vice president with the interest rates product group at MF Global Ltd. “Although it’s unclear whether Greece will be bailed out, some in the market think the EU has no choice…»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. olympiada avatar
    olympiada 05/02/2010 23:55:37

    και μόνο που φεύγει αυτός ο άνθρωπος, αναθαρρεί η ελπίδα... Δείτε τα Spreads όταν ήταν στον Άγιο Δομένικο (βοήθεια μας)...

  2. Orestios avatar
    Orestios 06/02/2010 00:11:22

    After Greece, who's next?

    Europe's PIGS don't fly

    http://money.cnn.com/2010/02/05/news/economy/financial.hotspots.fortune/index.htm

    Τελικά η όλη ανάπτυξη ήταν λόγω δανεικών κι όχι γιατί ήρθαν οι οικονομικοί μετανάστες.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Orestios 06/02/2010 00:19:51

      πίστευε ποτέ κανείς στα σοβαρά ότι ήταν λόγω οικονομικών μεταναστών? τα παραπήγματα των ολυμπιακών ήταν ανάπτυξη?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 06/02/2010 00:22:14

      Αλλενάκι μας έχουν φάει τα αφτιά τόσα χρόνια με την συμβολή των μεταναστών στην ανάπτυξη της χώρας. Μέχρι και το GAP, όπως διάβασες, το είπε στη βουλή. Ψέμματα ολκής.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Orestios 06/02/2010 00:27:45

      Βοήθησαν μόνο στην εξάπλωση της μαύρης οικονομίας, στη φοροδιαφυγή, στο γονάτισμα του συστήματος υγείας και στη μείωση του μεροκάματου των Ελλήνων, πουθενά αλλού. Και τώρα ήρθαν τα χειρότερα.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Orestios 06/02/2010 02:38:19

      Ποια ανάπτυξη; Κτίσθηκαν παραγωγικές μονάδες; Μόνο δρόμοι με τα λεφτά της ΕΕ που τελικά θα χρησιμεύσουν στο να ταξιδεύουν πιο γρήγορα στα εξοχικά τους οι ξένοι που αγοράζουν εδώ και χρόνια τα πιο εκλεκτά κομμάτια σε παραλίες και βουνά ενώ τα κορόιδα οι Έλληνες μαζεύτηκαν στο λεκανοπέδιο. Άλλο η ονομαστική (π.χ. υπερκέρδη τραπεζών) κι άλλο η πραγματική ανάπτυξη. Η Ελλάδα παράγει όλο και λιγότερο και την αποτελειώνουν τα εισαγόμενα από χώρες με ελάχιστο κόστος παραγωγής (π.χ. κινέζικα). Το μόνο καλό πράγμα στην Αθήνα ήταν το μετρό. Όλα τα άλλα χειροτερεύουν διαρκώς. Όσο για την επαρχία, αυτή την άφησαν να μαραζώσει σιγά σιγά εδώ και 50 χρόνια. Οι λαθρομετανάστες του πρώτου κύματος παρά τα μεγάλα προβλήματα που προκάλεσαν (όπως απότομη αύξηση εγκληματικότητας) βοήθησαν και σε κάτι τη δεκαετία του 1990 (χωρίς να είμαι υπέρ του ερχομού τους τότε και χωρίς να συγκρίνω με σημερινές συνθήκες όπου η κατάσταση έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο) μια κι έκαναν δουλειές που έπρεπε να γίνουν και που ενώ ο Έλληνας κάποτε δεν είχε πρόβλημα να κάνει, δυστυχώς του έμαθαν οι κυβερνήσεις του να τις σνομπάρει γιατί προορίζεται μόνο για ανώτερα επαγγέλματα. Αλλά ότι το εισόδημα που έβγαζαν συχνά το έστελναν στο εξωτερικό και δεν ανατροφοδοτούσε την ελληνική οικονομία είναι κάτι σημαντικό που τα ΜΜΕ σκόπιμα παραλείπουν να πουν. Τώρα πια είναι αργά για όλα. Με τόσους λαθρομετανάστες ακόμη κι αν οι Έλληνες αποφασίσουν να ξαναασχοληθούν με χειρωνακτικές εργασίες δε θα μπορούν.

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/02/2010 01:00:31

    Ακόμη δεν είδαμε τίποτε μου φαίνεται. Η πτώση θα είναι θεαματική. Πολύ φοβάμαι πως θα επικρατήσουν ανεξέλεγκτες καταστάσεις και μπορεί να πραγματωθεί η προτροπή που ακούγεται πολύ συχνά. Κρεμάλες στο Σύνταγμα.

  4. Πολίτης της Μπανανίας avatar
    Πολίτης της Μπανανίας 06/02/2010 05:54:55

    Γιώργο κάτσε Ινδία και μην ξαναέρθεις. Με λίγη τύχη και με την κορμοστασιά που έχεις, μπορεί να παίξεις ακόμα και στο Bollywood.

    Αλλά και να μην ξανάρθεις θα μου πεις, όλα εσείς τα παράσιτα είστε σαν την Λερνάια Ύδρα. Εσένα θα διώξουμε, και άλλοι δέκα γόνοι θα έρθουν στην θέση σου. Τους έχετε άλλωστε ήδη και εκκολάπτονται στις νεολαίες σας.

  5. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 06/02/2010 13:18:08

    Στην Ινδία μόνο του,τι να κάνει το τσαμένο! Προτείνω άμεση αποστολή με courrier,των λουκοκατσελομπίρμπιλων και του κυκλάμινου.(Δεν θέλω αφελείς ερωτήσεις.Ακου, ποιό είναι το κυκλάμινο;Κανείς σας δεν πήγε κατηχητικό;;;Να το πάρει το ποτάμι;;Ας το πάρει λοιπόν.Είναι το παληκαράκι με το σακίδιο στην πλάτη που σταυροφιλιέται με ξερακιανές κομισάριες.Ασχετοι όλοι σας!!!).

  6. λαζαρος avatar
    λαζαρος 06/02/2010 16:20:41

    ρε παιδια...εδω καραβια καιγονται βαρκουλες αρμενιζουν...χαμος γινεται και αυτος τρεχει για τετραημερα στην..ινδια?μα ελεος..η μαλλον ελεος μας

  7. trochalos avatar
    trochalos 06/02/2010 17:55:20

    Κάτσε ρε Γιώργο στην Ινδία να τους μάθεις και το Ζείμπέκικο καλά όπως τους έμαθες και την αειφόρο ανάπτυξη.
    Ρε Φάκτορα εδώ μπορείς να μην πεις καμμία κακή λέξη,σχετικά δε με την αειφόρο,πες μου;

  8. Πολίτης της Μπανανίας avatar
    Πολίτης της Μπανανίας 06/02/2010 22:39:43

    Στο Νταβός είναι το Άβαταρ, εκεί ποια ταινία θα δεί;

  9. Quicky avatar
    Quicky 07/02/2010 11:24:52

    Αν μείνει στην Ινδία,με ποιόν θα γελάμε καλέ;;Αν και,τώρα που το σκέφτομαι,έχει αφήσει πίσω αρκετούς στο κόμμα του που μας προσδίδουν τον γέλωτα με τα καμώματά τους!!

  10. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 07/02/2010 14:22:01

    Θα μείνει λίγο, να ρυθμίσει το θέμα:
    "Η παγκόσμια ύλη και το πρασίνισμα της παιδείας"..!!!

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/02/blog-post_7509.html