#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/02/2011 13:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Gay παρελάσεις και γάμους θέλει τώρα ο Γ. Μπουτάρης



Αποκαλυπτικός για μία ακόμη φορά ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γιάννης Μπουτάρης, εκθέτει τις προοδευτικές απόψεις του για τους ομοφυλόφιλους, σε συνέντευξη που παραχωρεί στο μηνιαίο περιοδικό για ομοφυλόφιλους «Screw», το οποίο, όπως αναγράφεται και στο εξώφυλλό του, είναι «αυστηρά ακατάλληλο για ομοφοβικούς παπάδες».

Ο «κυρ Γιάννης» τάσσεται ξεκάθαρα υπέρ του γάμου μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου, ενώ υπογραμμίζει πως θα συνεργαστεί με δημάρχους άλλων πόλεων, προκειμένου να αλλάξει το οικογενειακό δίκαιο της χώρας και να «αποκτήσει τα χαρακτηριστικά των σύγχρονων ευρωπαϊκών χωρών, με τις οποίες θέλουμε να συμπεριλαμβανόμαστε».

Ερωτηθείς για την άποψή του σχετικά με την υιοθέτηση παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, υπογραμμίζει χαρακτηριστικά ότι «το επιτρέπουν στην Αμερική και είναι μια κοινωνία πιο συντηρητική από τη δική μας».

Δεν διστάζει να αναφέρει ότι θα στηρίξει πρωτοβουλίες οργανώσεων υπέρ των ομοφυλόφιλων, ενώ επισημαίνει πως θα έπρεπε να γκέι παρέλαση και στη Θεσσαλονίκη. «Εάν γίνεται γκέι παρέλαση στη Νέα Υόρκη, στο Βερολίνο, στο Παρίσι, στο Λονδίνο, σε όλες τις πόλεις δηλαδή που οι συμπολίτες μας θέλουν να επισκεφτούν για τη ζωντάνια τους, το δυναμισμό τους, το ανοιχτό τους πνεύμα, γιατί να μη γίνουν και στη Θεσσαλονίκη», τονίζει χαρακτηριστικά, ενώ δηλώνει ότι έχει επισκεφτεί γκέι μπαρ.

Απαντώντας τέλος, στην ερώτηση για το εάν έχει γκέι φίλους, επισημαίνει: «Φυσικά και έχω γκέι φίλους. Κατανοώ έμφυτα τη διαφορετικότητα, γιατί από ένα σημείο και έπειτα και εγώ εγκατέλειψα την πεπατημένη και γνώρισα και τις χαρές και τις δυσκολίες αυτής της επιλογής».

http://www.voria.gr/index.php?module=news&func=display&sid=39387

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/02/2011 13:11:24

    Δεν άρεσε σε κάποιους ο Γκιουλέκας... Ας λουστούν τώρα τα gay parades και τις κολλεγιές με το δήμαρχο της Τήλου για ετσιθελική επιβολή των γκέι γάμων.

    • Misha avatar
      Misha @ Αυριανιστής 07/02/2011 13:34:56

      Αυριανιστή, η σημειολογία είναι άλλη:

      Ο μπαρμπα Γιάννης είναι επιφανές μέλος της νεοφιλελεύθερης Δράσης του Μάνου...Ως τοιούτος έλαβε μέρος στην εκλογική μάχη:
      Νεοφιλλεύθεροι οπαδοι του ΔΝΤ, Οικωλόγριες, Σοροςικοί ΜΚΟΐτες, Ρεπουσοδραγώνες, Μονοπύθμενοι Χτικιάρηδες (verem=φθίση στα τούρκικα), Μαρίκες Εθνομηδενιστές και λαθρομεταναστολάγνοι συνασπίσθηκαν στο πρόσωπο του επιβεβαιώνοντας με τον πιο επίσημο τρόπο την Συμμαχία των Προθύμων (για μνημόνιο και ό,τι προκύψει...).

      Απ την άλλη ο Παπατζωρτζ κούρασε και ενόχλησε με το σκόρπισμα κονδυλιων...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 07/02/2011 13:51:25

        Δεν ήταν όμως ο "Παπατζώρτζ" υποψήφιος, Μίσα.

        Οι Θεσσαλονικείς είχαν να επιλέξουν ανάμεσα σε έναν ακέραιο και αξιοπρεπή, και έναν μεθούα, έρμαιο των παθών του.

        Τα σημερινά (και όσα ακόμα θα ακολουθήσουν στην τετραετία) είναι απότοκα της επιλογής που έκαναν.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Αυριανιστής 07/02/2011 14:10:42

          "Οι Θεσσαλονικείς είχαν να επιλέξουν ανάμεσα σε έναν ακέραιο και αξιοπρεπή, και έναν μεθούα, έρμαιο των παθών του."

          Χαίρομαι μέσα από την καρδιά μου που οι απόψεις σου δεν έγιναν και ούτε πρόκειται να γίνουν ποτέ πλειοψηφικές.
          Δεν πρόκειται να δεις κυβέρνηση ούτε μετά από 100 χρόνια!
          Και ευτυχώς!

          • loretta avatar
            loretta @ tiramola 07/02/2011 15:16:28

            Τιραμολα....

            θεσσαλονικη ψηφιζεις??? οχι απο οτι ξερω...οποτε ασε την φιλοσοφια γιαυτους που θα ζησουν με την καταντια του δημαρχου....

            αν επιανες TV 100 εβλεπες καθε δευτερα τα δημοτικα συμβουλια υπο την εποπτεια και συμμετοχη του δημαρχου ΘΑ ΟΥΡΛΙΑΖΕΣ!!!

          • Σοσιαληστής avatar
            Σοσιαληστής @ tiramola 07/02/2011 15:59:25

            Τιραμόλα εχουν τόση αξία η ακατάσχετη πρασινοπουρδολογία σου όσο και του χαζομάρες του ζορό.

            Αν δεν ψήφιζαν οι μετανάστες, θα σου έλεγα ο τυπάρας που τι οίνο θα έπινε σήμερα.

          • Μάνος avatar
            Μάνος @ Σοσιαληστής 07/02/2011 17:13:56

            Πέστα Τιραμόλα! Εγκλωβιστείτε κι άλλο, ακροδεξιοί και εθνικοπατριώτες φίλοι μας...

          • Makedonas Thessalonikios avatar
            Makedonas Thessalonikios @ Σοσιαληστής 07/02/2011 18:41:29

            Prin apo 4 xronia den ypirxan metanastes sti Thessaloniki;

          • loretta avatar
            loretta @ Makedonas Thessalonikios 07/02/2011 21:38:51

            ...prin 4 xronia psifizan ....aytoi oi metanastes???

          • lampros avatar
            lampros @ tiramola 07/02/2011 19:16:58

            Δεν πρόκειται να δεις κυβέρνηση ούτε μετά από 100 χρόνια!

            Εννοείται, αφού έχετε φέρει κυβέρνηση από το εξωτερικό...

            Κυβέρνηση θα ξαναέχει η Ελλάδα μόνο όταν διώξει τους τοποτηρητές που μας κουβαλήσατε...

          • anonymos avatar
            anonymos @ lampros 08/02/2011 06:16:07

            Φίλε,
            Ειδες τη νεα Δημοσκοπηση; ΠΑΣΟΚ 5,1% μπροστά απο τη Ν.Δ/ καλό κουράγιο!!

          • ΙΩΝΑΣ avatar
            ΙΩΝΑΣ @ anonymos 08/02/2011 12:14:19

            Λέγε-λέγε θα τα πιστέψουμε στο τέλος τα ...γκάλοπς. Λέτε να είναι στημένα?

        • Makedonas Thessalonikios avatar
          Makedonas Thessalonikios @ Αυριανιστής 07/02/2011 18:38:53

          Ton protimo apo to wlaxadero,pou eixame prin,kai kataxreose to dimo,kai apo to neosso pou ton antikatestise(kai eytyxos) kai den wgike.
          A,meta apo 4 xronia tha eksetasoume ta pepragmena tou kyriou Mpoutari kai tha apofasisoume analoga.Mi sygxizesai loipon apo tora,kai patheis kana egefaliko,tora pou apergoun oi pantes.....

          • loretta avatar
            loretta @ Makedonas Thessalonikios 07/02/2011 21:08:47

            ....ελληνικους χαρακτηρες δεν εχει το pc σου makedona ths thessalonikis???

            ....?????? οτι θες...πες...αλλα μας εχεις βγαλει τα ματια..!!!

        • dim avatar
          dim @ Αυριανιστής 07/02/2011 20:06:54

          Οι Θεσσαλονικείς είχαμε αρκετά χρόνια ΝΔ και είδαμε. Τα τελευταία 35 χρόνια που θυμάμαι δεν έγινε ούτε μια ασφαλτόστρωση. Ο Ψωμιάδης μαζί με τον Παπαγεωργόπουλο έχουν κλέψει για 10 ζωές και έχουν στην Ελβετία λεφτά μέχρι και για τα πεντασέγγονα τους. Φτάνει πια το παραμύθι... Πολύ καλοδεχούμενη αλλαγή ήταν ο Μπουτάρης. Αν ήταν ΝΔ δεν θα λέγατε τίποτα.

          • nai avatar
            nai @ dim 07/02/2011 20:21:40

            ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ...Ο ΣΑΜΑΡΑΣ...ΜΙΑ ΟΙΝΑΡΧΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΒΕΝΤΟΜΑΝΝΑ ΣΑΛΟΝΙΚΗ....ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΙΑ ΞΥΝΙΣΜΕΝΟΥ ΚΡΑΣΟΥ ΜΠΟΥΤΑΡΗ...ΑΝΤΕ ΜΗ ΠΩ ΑΛΛΑ....

          • loretta avatar
            loretta @ dim 07/02/2011 21:11:02

            Dim

            Φανταζομαι να εχεις ιδια αποψη για τα φαγωμενα λεφτα ε??? ειδικα για τα λεφτα...εις ελβετιας!!!

            το πολυ το κυριε ελεησον το βαριεται και ο Μπουταρης ο ιδιος!!

    • anonymos avatar
      anonymos @ Αυριανιστής 08/02/2011 00:07:59

      Φίλε, ποτε εγιναν οι κολλεγιες με το δήμαρχο Τήλου; ποια κυβερνηση ειχαμε τότε;
      Τι να κάνουμε το Μπουτάρη ψήφισαν, αλλα θα σας περάσει

  2. yiannos avatar
    yiannos 07/02/2011 13:25:22

    γειά σας Βόρειοι αδελφοί, να τον χαίρεστε!

  3. Μάνος avatar
    Μάνος 07/02/2011 13:26:37

    Μάλλον 'ετσιθελικό' είναι να στερείς από τον άλλο δικαιώματα που απολαμβάνεις εσύ, μόνο και μόνο επειδή δε συμφωνείς με το σεξουαλικό προσανατολισμό του...

    • noldor avatar
      noldor @ Μάνος 07/02/2011 14:52:48

      Επειδή "μόνο και μόνο επειδή δε συμφωνείς με το σεξουαλικό προσανατολισμό του…" γιατί η φύση δεν έδωσε το δικαίωμα σε ομοφυλόφιλους ανθρώπους να τεκνοποιούν;

      • Μάνος avatar
        Μάνος @ noldor 07/02/2011 17:12:08

        Τι σχέση έχει αυτό με το δικαίωμα στο γάμο; Ας είμαστε λιγο σοβαροι...

        • lampros avatar
          lampros @ Μάνος 07/02/2011 19:21:23

          Και γιατί δεν ξεκινάς πρώτα εσύ --την «σοβαρότητα»;

          Ποιό «δικαίωμα στο γάμο», θα τρελαθούμε τελείως;

          Ο γάμος ξεκίνησε ως θρησκευτικό μυστήριο σε όλες τις κοινωνίες. Για λόγους ανεξιθρησκείας και αθέων, έγινε και πολιτικό σύμφωνο.

          Σε κάθε περίπτωση ο σκοπός του ήταν η αναπαραγωγή μιας κοινωνίας ―όχι η συγκατοίκηση της Μαρίας με τον Μιχάλη.

          Και βέβαια, ούτε του Κώστα με τον Μήτσο.

          Και ποτέ δεν ήταν γενικά, αβέρτα κουβέρτα, «δικαίωμα».

          • nai avatar
            nai @ lampros 07/02/2011 20:23:04

            ++++++++++++++++++++++10000000000000000000000

          • iaproios avatar
            iaproios @ nai 08/02/2011 23:26:07

            ΔΗΛΑΔΗ...με βαση την λογικη σου αν ο Μιχαλης και η Μαρια δεν κανου παιδια ...ακυρος ο γαμος ....ε?
            Ρε παιδια...θελει η πουτανα να κρυφτει η χαρα δεν την αφηνει εδω μεσα...ωαλτε λιγο νερο στον αγριο συντηρητισμο σας...στο 2ο11 ζουμε...το παρισι...το βερολινο εχουν ικανοτατους ομοφυλοφιλους δημαρχους...και η γερμανια εναν υπουργο εξωτερικων....Ε ΚΑΙ?

          • iaproios avatar
            iaproios @ nai 08/02/2011 23:35:37

            ΔΗΛΑΔΗ...με βαση την λογικη σου αν ο Μιχαλης και η Μαρια δεν κανουν παιδια ...ακυρος ο γαμος ....ε?
            Ρε παιδια...θελει η πουτανα να κρυφτει η χαρα δεν την αφηνει εδω μεσα...βαλτε λιγο νερο στον αγριο συντηρητισμο σας...στο 2ο11 ζουμε...το παρισι...το βερολινο εχουν ικανοτατους ομοφυλοφιλους δημαρχους...και η γερμανια εναν υπουργο εξωτερικων....Ε ΚΑΙ?

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/02/2011 13:31:06

    Το εκατομμύριο το δίνουν ακόμα, ή καταργήθηκε λόγω ύφεσης;

  5. Κάποιος avatar
    Κάποιος 07/02/2011 13:31:57

    Δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος να παρελαύνουν οι σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός.
    Στην λογική αυτή να διοργανώνουμε τότε και straight parade ή masturbation parade.
    Οι σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός είναι προσωπικές και δεν αποτελούν αντικείμενο δημοσιοποίησης, ούτε κατ'ανάγκην αφορούν όλους τους υπόλοιπους.

    Οσον αφορά τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια, βρίσκω απολύτως λογικό να αποκτούν ένα είδος νομικής νομιμοποίησης της σχέσης τους (πχ μέσα από ένα κατοχυρωμένο σύμφωνο συμβίωσης), κυρίως για οικονομικούς και πρακτικούς λόγους, αλλά δεν καταλαβαίνω σε τι τους οφελεί ο θεσμός του γάμου ή οι γαμήλιες τελετές ;
    Για να χαρούν ο μπαμπάς και η μαμά που θα τους δουν ντυμένους νυφούλες ή για να πάρουν την ευλογία του θεού ;

    • Misha avatar
      Misha @ Κάποιος 07/02/2011 13:37:18

      για να μπορούν να υιοθετουν παιδιά , Κάποιε.
      Για να καταργηθεί σε δευτερη φάση η ορολογία «πατέρας-μητερα» , όπως ηδη προτάθηκε στις ΗΠΑ.
      Ζουμε την εποχή των Νέρωνα-Σπορου σε ριμέικ...

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Misha 07/02/2011 13:52:01

        Είναι εντελώς αντιφατικό να επιλέγεις συνειδητά ένα είδος σεξουαλικής σχέσης που εκ προοιμίου δεν οδηγεί στην τεκνοποιία και μετά να απαιτείς δικαίωμα να αναθρέψεις παιδιά ως γονιός.

        Η σχέση γονέα-παιδιού δεν είναι μόνο νομική, υλική ή συναισθηματική αλλά κυρίως ψυχολογική.
        Εδώ υπάρχουν ήδη πολλά ψυχολογικά ζητήματα που πρέπει να αντιμετωπίσουν υιοθέτημενα παιδιά από ετεροφυλικές οικογένειες, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για υιοθεσίες από ομοφυλόφιλα ζευγάρια.

        • Misha avatar
          Misha @ Κάποιος 07/02/2011 14:07:48

          Το ζήτημα τραβάει και παρακάτω...
          Κάποιοι αυτοπροσδιοριζόμενοι ως «αντισπισιστές» προωθούν τα δικαιωματα των ζώων και των πρωτευόντων θηλαστικών, ειδικότερα, ως των φυσικών μας προγόνων...Θα δουμε και γαμους με γορίλες οσονουπω

        • lampros avatar
          lampros @ Κάποιος 07/02/2011 19:23:05

          Είναι εντελώς αντιφατικό να επιλέγεις συνειδητά ένα είδος σεξουαλικής σχέσης που εκ προοιμίου δεν οδηγεί στην τεκνοποιία και μετά να απαιτείς δικαίωμα να αναθρέψεις παιδιά ως γονιός.

          Ναι, αλλά έλα που ο σύγχρονος πολίτης είναι καταναλωτής ―και θέλει με τον παρά του να έχει ό,τι του κατεβάσει η κούτρα του, γιατί όχι και παιδί.

          Να, ο Έλτον Τζον με τον δικό του χαίρονται το αγορασμένο παιδάκι τους...

          • Ιωάννης Παντόπουλος avatar
            Ιωάννης Παντόπουλος @ lampros 07/02/2011 20:52:35

            Σωστός

          • George avatar
            George @ lampros 09/02/2011 13:37:38

            gia to katanalwtismo sumfwnw. gia tin uperopsia tou na thes na "agoraseis" paidi sumfwnw. alla poios sou eipe pote oti to na eisai gay kai na niwtheis elksi gia to idio fulo kai na katapiezesai me to antitheto se mia sxesi einai suneidhth epilogi? prokeimenou na exeis paidi prepei na eisai se mia eterofuli sxesi. an enas omofulofilos katapiezetai etsi wste na exei paidi tote olo tou to anxos tha bgei sto paidi kai tha tou dimiourgisei problimata. opwte enas gay de prepei pote na exei paidi ite se omofuli ite se eterofuli sxesi. alla ama einai ena atomo pou mporei na ginei kalos goneas kai tha dinei sto paidi oti exei anagki, giati auto na parameinei sto idruma pou de ksereis pws mporei na ekselixthei, apo to na dwthei se ena omofulo zeugari?
            *sugnwmi gia tous latinikous xaraktires*

    • anonymous avatar
      anonymous @ Κάποιος 07/02/2011 15:51:24

      Για να μπορούν να κληρονομούν με χαμηλό έως μηδενικό φορολογικό συντελεστή ο ένας τον άλλο και για να παίρνει ο ένας τις συντάξεις του άλλου.
      Η όλη λογική της κληρονομίας στηρίζεται στο θεσμό της οικογένειας. Σου λέει παντρεύεται ο άλλος κάνει παιδιά και η περιουσία μένει στους βιολογικούς απογόνους. Αν δεν υπάρχουν παιδιά, συνήθως λόγω προβλημάτων υγείας, και διαθήκη τα μισά τα παίρνει η σύζυγος και τα μισά η οικογένεια του τεθνεώτος.
      Αν κληρονομούν οι ομοφυλόφιλοι κανονικά θα φτάσουμε στο εξής παράδοξο. Ο Α πατέρας έχει 2 παιδιά εκ των οποίων το ένα ομοφυλόφιλο. Η περιουσία μοιράζεται στη μέση, παντρεύεται ο ομοφυλόφιλος έναν άλλο, πεθαίνει πρώτος και ο άλλος εντελώς ξένος κληρονομεί μεταξύ άλλων και τα λεφτά που ο πατέρας άφησε στο ομοφυλόφιλο παιδί του και τα κάνει ρεφενέ στη Μύκονο. Με το σύστημα που υπάρχει σήμερα κληρονομούν μεν με διαθήκη, η φορολογία είναι όμως υψηλότατη και τους μένουν λίγα για τον τελικό ρεφενέ. Με την υψηλότατη φορολογία επιστρέφει ένα μέρος των χρημάτων στην κοινωνία και βοηθιούνται άτομα που αναπαράγονται.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ anonymous 07/02/2011 18:25:15

        Έλα όμως που οι γκέι συνηθίζουν να αφήνουν μεγάλο κομμάτι τής περιουσίας τους στα ανίψια τους. Δες τι έγινε με τον Βερσάτσε και την ανιψιά του, π.χ.
        Αυτό σημαίνει ότι αν ένας πατέρας έχει δυο γιους, εκ των οποίων ο ένας ομοφυλόφιλος, τα εγγόνια του πατέρα από τον ετεροφυλόφιλο γιο θα έχουν μεγαλύτερη οικονομική άνεση από ό,τι αν δεν είχαν ομοφυλόφιλο θείο.
        Αυτό σημαίνει ότι η περιουσία, αντί να διαιρείται επ'αόριστον μέχρι να μηδενιστεί, ΕΠΑΝΑΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ στον απόγονο της οικογένειας καθιστώντας την οικογένεια αυτή εξελικτικά πιο ισχυρή, αφού οι μελλοντικές της γενιές θα είναι καλύτερα εξοπλισμένες απέναντι στις οικονομικές δυσκολίες.
        Άρα, μπορεί οι γκέι να μην κάνουν δικά τους παιδιά, αλλά με τον τρόπο τους φροντίζουν τα παιδιά τής οικογένειάς τους εξίσου, ή και περισσότερο από ό,τι οι γονείς τους.

      • Ιωάννης Παντόπουλος avatar
        Ιωάννης Παντόπουλος @ anonymous 07/02/2011 20:54:23

        Σωστός,. Σωστός.

  6. loretta avatar
    loretta 07/02/2011 13:32:32

    ....καλα τωρα ...λες και δεν το περιμεναμε απο τον μπαρμπα γιαννη...η εκπληξη ειναι γιαυτους που τον ψηφισαν και δεν τον ηξεραν.

  7. irida avatar
    irida 07/02/2011 13:36:08

    γιατί από ένα σημείο και έπειτα και εγώ εγκατέλειψα την πεπατημένη και γνώρισα και τις χαρές και τις δυσκολίες αυτής της επιλογής».
    Ο ποιητής λέει τι; Αυτό που εννοώ;

    • loretta avatar
      loretta @ irida 07/02/2011 13:41:07

      απο μικρο τρελλο και σουρωμενο ακους τις....αληθειες!!! ετσι λενε στο...χωριο μου!!

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 07/02/2011 13:42:15

        και εχω την εξης ερωτηση να κανω...!! απο εναν ανθρωπου που δειχνει οτι δεν εχει αναστολες...κιδνυνευουμε η οχι???

      • Makedonas Thessalonikios avatar
        Makedonas Thessalonikios @ loretta 07/02/2011 17:45:22

        Kai sto xorio tis Foteinis to idio lene.

        • loretta avatar
          loretta @ Makedonas Thessalonikios 07/02/2011 17:59:56

          ευτηχως που δηλωνεις και μακεδονας και θεσσαλονικος εσυ!!

          • Makedonas Thessalonikios avatar
            Makedonas Thessalonikios @ loretta 07/02/2011 18:50:29

            De to dilono mono,eimai!Kai Makedonas kai Thessalonikios!
            Rota to Rodino pou me gnorizei kala.

          • loretta avatar
            loretta @ Makedonas Thessalonikios 07/02/2011 21:12:25

            γραφε ...με ελληνικους χαρκτηρες φιλε του...ροδινου!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ irida 07/02/2011 13:53:21

      Μάλλον δεν εννοεί αυτό που εννοείς. Εννοεί ότι, όπως οι ομοφυλόφιλοι έχουν τη δική τους "διαφορετικότητα", έτσι κι εκείνος γνώρισε μια άλλη "διαφορετικότητα". Προφανώς αυτή που δίνει το αλκοολίκι.

  8. Στέργιος avatar
    Στέργιος 07/02/2011 13:45:47

    Ουφ πια, αμάν με την ομοφοβία σας, κάποιοι εδώ μέσα.
    Ζούμε στον 21ο αιώνα, όχι στον 18ο.

    Γιατί να μη μπορεί ένας ομοφυλόφιλος να εξασφαλίσει τον σύντροφό του με τα ίδια δικαιώματα περίθαλψης και συνταξιοδότησης που έχει ένα παντρεμένο ζευγάρι; Γιατί να μην μπορεί ο ένας σύντροφος να κληροδοτήσει την περιουσία του στον άλλο, και γιατί να έρχεται ο τριτοξάδερφος που μια ζωή έβριζε τον θανόντα και να καρπώνεται την περιουσία;

    Όλα όσα λέει ο Μπουτάρης για το θέμα, που είναι πράγματα που υποστηρίζουν όλες οι οργανώσεις για την προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, είναι σωστά. Κάθε πολίτης πρέπει να έχει ίσα δικαιώματα και ίσες υποχρεώσεις με κάθε άλλο πολίτη.

    Εκτός κι αν θέλετε να πάμε πίσω στον 18ο αιώνα και να αρχίσουμε να μιλάμε για το αν πρέπει οι γυναίκες ή όσοι δεν έχουν βγάλει σχολείο να ψηφίζουν, ή στις αγγλόφωνες χώρες που ως το 1950 δεν θεωρούσαν ότι οι Μαύροι έχουν ανθρώπινη υπόσταση.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Στέργιος 07/02/2011 13:56:48

      Αυτά είναι προφάσεις, και το ουσιαστικό διακύβευμα και επιδίωξη του νεοταξίτικου χυλού είναι η ισοπέδωση της έστω και γενετικής (!) διάκρισης των φύλων στην παραγωγή νομικού αποτελέσματος. Δηλαδή, η αθλιότητα του "γονέας 1 - γονέας 2" που απεργάζονται εις τας Αμερικάς, όπως προανέφερε ο Μίσα.

      Αν κάποιος θέλει να κληροδοτήσει την περιουσία του, μπορεί κάλλιστα να το κάνει όπου θέλει μέσω της διαθήκης του.

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ Αυριανιστής 07/02/2011 14:08:08

        Δεν είναι μόνο τα περιουσιακά. Π.χ. Δύο λεσβίες που μένουν 20 χρόνια μαζί, αν μπει η μία φυλακή, η άλλη δεν έχει "δικαίωμα" στο επισκεπτήριο.
        Παρόμοια θέματα, βέβαια, θα μπορούσαν να ρυθμιστούν με ένα τύπο "συμφώνου συμβίωσης", το οποίο, όμως, έτσι όπως έγινε, αφορά και πάλι, ηλιθιωδώς, σε ετεροφυλόφιλα ζευγάρια!

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ Στέργιος 07/02/2011 15:09:55

      Κατά πρώτον οι αγγλισμοί στην ελληνική γλώσσα είναι εμετικοί, το "ομοφοβικός" δεν είναι ελληνικά αλλά αγγλικά (homophobic). Κατά δεύτερον τι σχέση έχουν οι αγώνες γιά τα δικαιώματα των γυναικών ή των εγχρώμων, με αυτά των ομοφυλοφίλων; Πώς ταυτίζονται τα δύο;

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Αρράκις الراقص 07/02/2011 17:29:50

        Έχουν να κάνουν με την ισότητα απέναντι στον νόμο όλων των ανθρώπων, δηλαδή με την ισονομία και την ισοπολιτεία.

      • George avatar
        George @ Αρράκις الراقص 07/02/2011 18:57:53

        to homophobic einai apo to “ομοφοβικός”, oxi to anapodo!

        • Αρράκις الراقص avatar
          Αρράκις الراقص @ George 07/02/2011 21:01:41

          Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, το homophobic είναι αγγλοποιημένα ελληνικά. Ομοφυλοφιλοφοβία είναι η σωστή ελληνική ορολογία. Ομο- κάτι, δεν σημαίνει τίποτα στα ελληνικά (αντίθετα με τ'αγγλικά όπου homo σημαίνει αδελφή, είναι μειωτικός χαρακτηρισμός).
          (Ελπίζω να μην μπω πάλι σε moderation γιά το μάθημα που κάνω ;) )

          • George avatar
            George @ Αρράκις الراقص 07/02/2011 22:18:42

            prwton sugnwmi pou grafw agglika eimai se aggliko panepistimio kai den exoun ta ellinika ston upologisti.

            wraia.. an to Ομο- de shmainei tipota sta ellinika tote to omofulofilos einai suntheti leksi apo to omofulos kai to filo? kai to omofulos den einai suntheti apo to omoio kai to fulo?? kai to homo einai latinika kai simenei anthrwpos. allo an to xrisimipoioun san meiwtiko xaraktirismo apo ti sunomeusi tou homosexual epeidi grafete to idio. diladi to anthrwpino eidos Homo sapiens tha bgei anagastika gay??? xD
            gia to omofulofilofobia exeis dikio.. einai o swstos oros.. alla oxi pia kai den uparxei to Ομο-! http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BF%CE%BC%CE%BF-

    • loretta avatar
      loretta @ Στέργιος 07/02/2011 15:21:12

      .....γιαυτο υπαρχει και το συμφωνητικό συμβιωσης ΣΤΕΡΓΙΟ...!αλλα απο αυτο μεχρι του να τελειτε γαμος οπως στα ετεροφυλόφιλα ζευγαρια και την δημιουργια οικογενειας....απεχει πολυ.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ loretta 07/02/2011 17:28:51

        Loretta, υπάρχει τέτοιο συμφωνητικό συμβίωσης στη Ελλάδα; Αν ένας ομοφυλόφιλος κληροδοτήσει την περιουσία του στον σύντροφό του, δεν θα του φάνε τουλάχιστον το 1/3 τα τριτανίψια του προσβάλλοντας τη διαθήκη;

        • loretta avatar
          loretta @ Στέργιος 07/02/2011 18:02:02

          μα γιαυτο το ειπα στεργιε εγω δεν θαχα αντιρρηση
          στο να ισχυει το συμφωνητικό συμβιωσης για ΟΛΟΥΣ!!

          και κακως δεν εγινε τοτε επι νεας δημοκρατιας. πολυ κακως κατα τη γνωμη μου.

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ loretta 07/02/2011 18:26:20

            Συμφωνώ μαζί σου. Αν είναι θέμα ορολογίας, κανένα πρόβλημα.

    • nai avatar
      nai @ Στέργιος 07/02/2011 20:31:58

      ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΜΕ ΔΙΑΘΗΚΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ..?????

      • George avatar
        George @ nai 07/02/2011 20:35:29

        nai! sou apagoreuei! giati mporoun oi suggeneis eks aimatos na ti prosbaloun kai ante esu meta na breis to dikio sou nekros anthrwpos!

  9. Tasos avatar
    Tasos 07/02/2011 13:46:10

    Να τον χαίρεστε! Θέλουν να μας παρουσιάσουν τους ομοφυλόφιλους σαν κάτι το φυσιολογικό! Όχι δεν είναι! Πως να το κάνουμε δλδ; Σιγά σιγά θα φέρει κι άλλη στη Θεσ/κη. Ίσως και να γιορτάζουμε το ραμαζάνι, ποιος ξέρει....

  10. BTS avatar
    BTS 07/02/2011 13:47:08

    Εννοεί μάλλον, πως εγκαταλείποντας την πεπατημένη, γνώρισε τον πόνο, αλλά και τις ηδονές που του προσέφερε αυτή του η επιλογή...

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ BTS 07/02/2011 17:47:14

      Toso idoniko einai pia na foraei kapoios skoulariki;

  11. Evan avatar
    Evan 07/02/2011 13:55:34

    Άντε καλέεε και γω βόρειος είμαι!!! Ουχαχαχαχαχαχ ο μπραρμπαγάννης που τα δοκιμάζει όλα...
    Ορέ Σαλονικοί θα σας...προοδέψει ο μπαρμαγιάννης ο ...προχωρημένος

    • Tassos avatar
      Tassos @ Evan 07/02/2011 14:19:34

      Μη μας ...κιόλας έτσι που το πάει :-)

  12. irida avatar
    irida 07/02/2011 13:56:11

    Δε λέω, η φτώχεια έρχεται με ταχύς ρυθμούς..αλλά αυτή η πόλη δεν θα πλήξει ΠΟΤΕ!! Έχουμε να γελάσουμε πολύ!!Ακόμα..

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ irida 07/02/2011 14:08:43

      Ίριδα, μην το παίρνεις στην πλάκα και το βλέπεις έτσι αθώα.

      Δεν είναι καθόλου για γέλια. Θυμήσου τα λόγια μου στη λήξη της τετραετίας του μεθούα, αν τον αφήσουμε να επιβάλει ετσιθελικά σε μια ολόκληρη κοινωνία τις εμμονές του.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Αυριανιστής 07/02/2011 14:13:26

        Ποιές εμμονές του να επιβάλει ετσιθελικά?
        Εσύ εκφράζεις την πλειοψηφία της κοινωνίας?
        Για κούνα λίγο το κεφάλι σου μπας και συνέρθεις...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ tiramola 07/02/2011 14:17:52

          Οι "γάμοι" της Τήλου εκφράζουν την πλειοψηφία της κοινωνίας δηλαδή; Θα μας τρελάνεις εντελώς, τιραμόλα;

          Για κούνα εσύ το κεφάλι σου, καλύτερα...

        • Έρεβος avatar
          Έρεβος @ tiramola 07/02/2011 14:21:47

          Τα σηκώνουν αρκετοί τα ζιβάγκο στο ΠΑΣΟΚ ή είναι φήμες;

        • loretta avatar
          loretta @ tiramola 07/02/2011 15:23:36

          τιραμολα....

          ο μπουταρης αν γινοταν τωρα ξανα εκλογες θα σου ελεγα που θα πηγαινε....!!

          οποτε μην μιλας για πλειοψηφιες και μειοψηφιες...!!

          • Makedonas Thessalonikios avatar
            Makedonas Thessalonikios @ loretta 07/02/2011 18:55:46

            Pou tha pigaine;Mporei na epairne kai kamia dekaria xiliades psifous parapano.Ektos kai an gnorizeis kati allo apo tin geitonissa pou sou leei to flytzani!

          • loretta avatar
            loretta @ Makedonas Thessalonikios 07/02/2011 21:15:53

            .....Ειναι προφανες οτι ξεφευγεις απο τα ορια της λογικης...τουλαχιστον δεν καταφευγω στις ΜΠΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ...οπως μερικοι μερικοι..

            και γραφε με ελληνικους χαρακτηρες....δεν ειναι κακο..!! και εγω κανω χιλιαδες ορθογραφικα λαθη...!!

          • Makedonas Thessalonikios avatar
            Makedonas Thessalonikios @ loretta 08/02/2011 01:16:13

            To oti den grafo me "ellinikous xaraktires"exei na kanei me to pliktrologio,kai oxi dioti fowamai mipos kano orthografika lathi.
            Tora an sou wgikan ta matia,i an sou ta petaksa ekso
            ego me ton tropo pou grafo de me endiaferei.
            Tha sou synistousa de, na xrisimopoieis grammata tis latinikis grafis,dioti sta ellinika wgazeis esy ta matia olon ton allon !
            Mou areseis omos par´ola auta,den eisai sa ti Foteini pou den tin katalawainei kaneis apo emas.

          • loretta avatar
            loretta @ loretta 08/02/2011 02:27:58

            as if you could know the difference....
            Παρα ταυτα θαμαι ευγενης μαζι σου και θα σου πω πολυ απλα συνεχισε να μας βγαζεις τα ματια ολων...!!

            what the hell ....πλακα εχεις...χρονο εχεις...λατινικους χαρκτηρες εχεις....ολα τα εχεις.

        • Σοσιαληστής avatar
          Σοσιαληστής @ tiramola 07/02/2011 16:07:02

          Τιραμόλα πάρτο χαμπάρι η αριστερά βρήκε τον «Ζορό» της και τον «Ανθιμό» της.

  13. empedocle avatar
    empedocle 07/02/2011 14:05:09

    Πάει,το έχουν χάσει τελείως οι αδερφές !
    Μα τι εξώφυλλο είναι αυτό στο...screw ??!! (ωραίος τίτλος για περιοδικό...)

    Δηλαδή δύο μαντράχαλοι με μούσια κι ο ένας μάλιστα ντυμένος...νύφη,είναι δείγμα προοδευτισμού ?
    Μάλλον για φυλακή του μυαλού μοιάζει περισσότερο,ένα μυαλό παραδομένο αποκλειστικά στην ικανοποίηση του σαρκικού πάθους.
    Πόση ελευθερία υπάρχει σε μία τέτοια άρρωστη κατάσταση ?
    Για ποιον άλλο να ενδιαφερθεί ένας "άντρας" που σκέφτεται έτσι,πέρα από την κ*******α του ?

    Χάλια,χάλια μαύρα..κι αυτά είναι πράγματα στη θέα των οποίων εκτίθενται ακόμη και μικρά παιδιά.
    Πως να μη βγουν μετά όλα που*****ακια ?

  14. Έρεβος avatar
    Έρεβος 07/02/2011 14:08:56

    Στη φωτό είναι ο Καμίνης με τον Μπουτάρη;

  15. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/02/2011 14:09:14

    η ομοφυλοφιλια ειναι φυσιολογικη.η κατοχυρωση των δικαιοματων τους παλι το ιδιο ,για το γαμο δεν βλεπω τη χρησιμοτητα του.φυσιολογικα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι «οι ξεφωνημενες αδελφες»που αναπαραγουν τα πιο καταπτυστα γυναικεια προτυπα προβαλοντας και μια εικονα γυναικας, η οποια στην πραγματικη ζωη δεν υφισταται παρα μονον ως καρικατουρα.και φυσιολογικο δεν ειναι επισης το να παρουσιαζεται η ομοφυλοφυλικη κοινοτητα μεσα απο τα mass media ως πλειοψηφικη και φερουσα ανωτερα ανθρωπολογικα χαρακτηριστικα, επιβαλοντας ενα ρατσισμο εναντι των υπολοιπων.καλλιτεχνες,ποιητες,διαλογιστες,εκσυνγχρονιστες και πασα politically corect μπουρδα υφισταται, χρησιμοποιειται τα τελευταια χρονια ως αποδειξη της ομοφυλοφιλικης ανωτερωτητας.

    • dimitris hamenos avatar
      dimitris hamenos @ φωτεινη 07/02/2011 16:31:15

      +++++++++

  16. STATHIS avatar
    STATHIS 07/02/2011 14:10:58

    ΤΩΡΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ "ΜΥΛΟΣ" ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ : "Ο ΚΑΛΟΣ ΜΠΟΥΤΑΡΗΣ .... Τ'ΑΛΕΘΕΙ ΟΛΑ" !!!!! (και τα δοκιμάζει όλα).!

    Έχει "ΑΝΟΙΚΤΟΥΣ" ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ και παντοειδής ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ο "ΔΗΜΑΡΧΟΣ" ........ ΑΝΤΕ... ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ (θα δούμε και το "κανελί" με τις βούλες , όπου να'ναι) !!!!!


    *Μιά άποψη.- ( αμφί -πλάκας)

  17. Έρεβος avatar
    Έρεβος 07/02/2011 14:14:22

    Έλληνες και Ελληνίδες!

    Εαν μέχρι τώρα δεν καταφέρατε να φυλάξτε την παρθενία σας, φυλάξτε τουλάχιστον ως κορην οφθαλμού την ετεροφυλοφιλία σας!

    • irida avatar
      irida @ Έρεβος 07/02/2011 14:30:17

      ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!

  18. Betrouwbaar avatar
    Betrouwbaar 07/02/2011 14:16:04

    Σαν ένας gay αυτής εδώ της χώρας έχω να πω πως δεν μπορούσε να βρει κάποιο άλλο έντυπο της κοινότητάς μας αυτός ο κύριος;
    Το screw είναι από τα τελευταία του είδους, υπάρχουν άλλα πολύ πιο αξιόλογα!
    Μόνο και μόνο από την εικόνα του εξωφύλλου (και ας είναι και χιουμοριστικό)δεν μπορεί κανείς να μας πάρει στα σοβαρά!
    Τώρα απλά αναλογιστείτε (όσοι θέλετε) για πολλά άτομα που συμβιώνουν μαζί για χρόνια και θα μπορούσαν για διάφορους λόγους (οικονομικούς,φορολογικούς,κληρονομικούς,επίσκεψη σε μονάδα εντατικής θεραπείας σαν οικογένεια πλέον) να μπορεί να τους αναγνωριστεί το δικαίωμα όπους σε όλα τα άλλα ζευγάρια.
    Οι γκέι παρελάσεις το μόνο καλό που μπορεί να έχουν είναι να φέρουν κόσμο και λεφτά σε μία πόλη, προσωπική μου άποψη είναι πως σαν θεσμός είναι χαζός και ανούσιος.
    Όσο για την υιοθέτηση παιδιών σε αυτή τη χώρα ας λύσει η πολιτεία το θέμα με την γρήγορη υιοθέτηση παιδιών από ετερόφυλα ζευγάρια (που περιμένουν χρόνια)και μετά ασ δει και εμάς τι θέλουν να γίνει...όλα είναι θέμα κοινωνίας

    • loretta avatar
      loretta @ Betrouwbaar 07/02/2011 18:06:12

      αγαπητε....

      καλα θα κανετε να εχετε πιο σοβαρους εκπροσωπους διοτι η εμπαθεια και η εριστικοτητα αυτων που σας εκπροσωπουν δεν θα σας οδηγησουν πουθενα.

      Εχετε ειμαι βεβαια πολυ αξιολογοτερα ατομα να σας εκπροσωπουν απο ολους αυτους τους αστειους που βγαινουν στα καναλια...εσεις οι ιδιοι με τα χερια σας βγαζετε τα ματια σας.

      και στο λεω πολυ φιλικα και με σεβασμο.

  19. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 07/02/2011 14:16:48

    Οι ομοφυλόφιλοι είναι και αγγλόφιλοι κατ' ανάγκη ? Πατριώτες ομοφυλόφιλοι δεν υπάρχουν ?
    Αλλοι που δεν κάνουν παρελάσεις, επιδείξεις ?

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ http://neotera.wordpress.com 07/02/2011 14:23:41

      Ναι υπάρχουν και είναι στα τέσσερα στα σύνορα, με το κεφάλι προς Ελλάδα.

  20. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/02/2011 14:24:31

    και πολλοι μη αγγλοφιλοι πατριωτες,γι αυτο το να παρουσιαζεται η ομοφυλοφιλια με αυτον τον τροπο, δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια συντονισμενη προσπαθεια ομογενοποιησης των φυλων,new age προελευσεως και νεο ταξικης ιδεολογιας,η οποια κανει πολυ κακο στην πραγματικη ομοφυλοφυλη κοινοτητα.

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ φωτεινη 07/02/2011 14:38:55

      ΔΗΛΑΔΗ , εν ολίγεις , ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ ...... ΙΔΙΕΣ ????

      ΣΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ Ο ΕΝΑΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΗΔ....ΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ (και ιδίως τον ομόφυλο )????

      Σ' αυτή τη "κοινότητα" ....... ούτε περαστικός να' μαι !!!!! Για να μή πω πως .....δε θάθελα νά'χω τίποτε κοινό μ'αυτή τη "κοινότητα" !!!!


      *Μιά άποψη.- (απόλυτη)

  21. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 07/02/2011 14:33:20

    Κάποτε το πουστιρλίκι ήταν ποινικώς κολάσιμο.

    Μετά έγινε ποινικώς επιτρεπτό...

    Μετά έγινε ηθικώς κολάσιμο...

    Μετά έγινε ηθικώς επιτρεπτό...

    Μετά έγινε ηθικώς αποδεκτό...

    Τώρα πάνε να μας το κάνουν ηθικώς ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ...

    Το περιτύλιξαν και με εκφράσεις όπως "ομοφυλοφιλία", "γκει" κτλ. και μας το σερβιρουν τα ΜΜΕ ως "διαβατηριο για την επιτυχια"...

    • Betrouwbaar avatar
      Betrouwbaar @ SPYROS T. 07/02/2011 14:37:26

      Υπάρχει μία παράσταση που ακόμα παίζεται στην Αθήνα και δείχνει
      την αληθινή ιστορία 2 αγοριών από το Ιράν που τους σκότωσαν οι εκεί δικαστές δια απαγχονισμού διότι ήταν ζευγάρι (έγινε το 2005) μάλλον τέτοιες κοινωνίες ονειρεύεσαι εσύ...

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Betrouwbaar 07/02/2011 14:46:00

        Και κομμουνιστές, ή αριστεριστές να ήταν, δεν θα τον χάλαγε...

    • Misha avatar
      Misha @ SPYROS T. 07/02/2011 14:41:30

      Από αυτούς που ασκούν δριμεία κριτική στην Ελλάδα για τα οικονoμικά ζητήματα είναι ο επικεφαλής των γερμανων «ελευθέρων δημοκρατών» (κάτι μεταξύ Ντοροκόμματος και Δράσης) Guido Westerwelle ο οποίος εμφανίζεται δημοσίως με τον γκόμενο του Μίκαελ Μροντζ.

      Zoύμε εποχές έσχατης παρακμης του ευρωπαϊκού «πολιτισμού»

      • Betrouwbaar avatar
        Betrouwbaar @ Misha 07/02/2011 14:48:51

        Misha του υπουργού εξωτερικών τησ Γερμανίας δεν είναι γκόμενος αλλά επίσημος σύντροφος ή όπως θες πες το μιας και έχουν υπογράψει το λεγόμενο σύμφωνο...την τελευταία φορά μάλιστα που είχε έρθει Ελλάδα επίσημη επίσκεψη τον είχε φέρει και μαζί του...δεν είχαν πει τίποτα τότε τα μέσα ενημέρωσης.
        Το συμβούλιο της επικρατείας (αυτό το δικαστήριο που το antinews μετά την γνωμοδότηση του για τον νόμο της ιθαγένειας τόσο αγαπάει) έχει ήδη αποφασίσει πως το να δείχνει η τηλεόραση πχ 2 άντρες να φιλιούνται δεν είναι κάτι κακό και παράνομο αλλά δείχνει μία ισχύουσα κατάσταση.
        Και όμως τα κανάλια συνεχίζουν να κρύβουν επίσκέψεις η διάφορα σημεία σε μουσικά video clips

        • Misha avatar
          Misha @ Betrouwbaar 07/02/2011 14:54:43

          Ναι, δεν τρέχει τίποτα.
          Και στο Αφγανιστάν ένας παππους παντρευτηκε μια 12χρονη.
          Αυριο μεθαυριο θα εχουμε και Κενταυρους, από άλογες μίξεις τύπου Βεστερβέλε.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ SPYROS T. 07/02/2011 14:42:20

      Το να βρίζεις τους ομοφυλόφιλους δεν προσθέτει κάτι στον ανδρισμό σου.
      Αν είσαι σίγουρος για την σεξουαλική σου ταυτότητα δεν απειλείσαι από κανέναν.
      Εκτός αν σε "σκανδαλίζουν" οι διαφορετικοί ...

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ SPYROS T. 07/02/2011 14:49:05

      Οι ομοφυλόφιλοι είναι σαν τους μουσουλμάνους. Θέλουν να τους κάνουν όλους ομοφυλόφιλους με το ζόρι.

      Όχι ρε, μας αρέσουν μόνο οι γυναίκες. Αυτή είναι η νόρμα στη βιολογία και στη φύση. Όλα τα άλλα είναι παρεκτροπές από τη νόρμα.

      Όχι ρε, δεν θα μας κάνει κουμάντο ο στατιστικός θόρυβος!

      Όχι στη μασωνία των ομοφυλόφιλων στην τέχνη, στη δημοσιογραφία και στη πολιτική!

      Ναι είμαστε ετεροφυλόφιλοι, είμαστε περισσότεροι και έχουμε και εμείς δικαίωμα στη ζωή!

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Έρεβος 07/02/2011 14:50:20

        Πως μπορεί να σε κάνει κάποιος ομοφυλόφιλο με το ζόρι ;

        • Έρεβος avatar
          Έρεβος @ Κάποιος 07/02/2011 14:54:05

          Δια της βίας όχι, αλλά αν πήδαγα κανα δυο gay τώρα θα με βλεπες στη τηλεόραση...

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Έρεβος 07/02/2011 14:57:15

            Και πάλι επιλογή σου είναι.
            Δεν σε αναγκάζουν.

          • Έρεβος avatar
            Έρεβος @ Κάποιος 07/02/2011 15:00:45

            Τι είναι επιλογή σου ρε κάποιε να χάνεις δουλειές ή να παίρνεις δουλειές με βάση το βίτσιο ορισμένων. Δεν αφήνετε τα πούστικα λέω εγώ, κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Έρεβος 07/02/2011 15:07:27

            Οσον αφορά τις σεξουαλικές παρενοχλήσεις ή διακρίσεις στην δουλειά, είναι καταδικαστέες, είτε προέρχονται από ομοφυλόφιλους είτε από ετεροφιλόφυλους.

          • Makedonas Thessalonikios avatar
            Makedonas Thessalonikios @ Έρεβος 07/02/2011 18:07:12

            Exei dikio o Erewos.Mporoume na milame gia tous poustarades,alla ta poustika as ta afisoume katameros!Adeies egymosynis den pairnoun,periodo den exoun,paidia den yiothetoun(akoma),milame gia to teleio ergatiko prosopiko.
            Exei gemisei i Ellada apo autous tous ermafrodytous,tous prowallei kai i tileorasi,les kai einai meros tou diafimistikou programmatos.
            Ai sixtir !

        • STATHIS avatar
          STATHIS @ Κάποιος 07/02/2011 14:54:49

          Προσοχή !!!!!
          Ενίοτε οι ερωτήσεις ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΙ !!!!!



          *Μιά άποψη.-

      • Betrouwbaar avatar
        Betrouwbaar @ Έρεβος 07/02/2011 14:54:32

        Αλήθεια που τα έχεις δει όλα αυτά;
        Η έχεις μιλήσει με ομοφυλόφιλους και στα έχουν πει αυτα;(αν ναι θα πρέπει να αρχίσω να με πιάνουν εμένα σκέψεις και να πάω σε καμιά από αυτές τις τραγικές κλινικές που έχουν στις νότιες αμερικανικές πολιτείες όπου γονείς στέλνουν τα gay παιδιά τους για να πάροτν πάλι τον ίσιο δρόμο)

        • STATHIS avatar
          STATHIS @ Betrouwbaar 07/02/2011 14:57:47

          ΠΑΛΙ ..... ΝΑ "ΠΑΡΟΥΝ" (και μάλιστα τον "ΙΣΙΟ"???) .!!




          *Μιά άποψη.- (της πλάκας)

          • Betrouwbaar avatar
            Betrouwbaar @ STATHIS 07/02/2011 15:04:54

            άμα διαβάσεις τι έχω γράψει πιο πάνω θα καταλάβεις πως το σχόλιο ήταν ειρωνικό!

          • SPYROS T. avatar
            SPYROS T. @ Betrouwbaar 07/02/2011 15:29:43

            Πιο πάνω μου καταλογίζεις οτι ονειρεύομαι κοινωνίες οπου οι πούστηδες θα απαγχονίζονται όπως στο Ιράν (αν και δεν εκφράζω στο ποστ μου ακραία άποψη και δεν διαφαίνεται κάτι τέτοιο)...

            Όχι αγαπητέ, ονειρεύομαι μια κοινωνία υγιής χωρίς πούστηδες...

            Εδώ και κάμποσα χρόνια γίνεται τώρα μια συντονισμένη καμπάνια από τα ΜΜΕ, να μας παρουσιάσουνε τους πούστηδες σαν μια νορμαλ κατάσταση...

            Δεν υπάρχει εκπομπή από τις 10.00 και μετά που να μην έχει "τον πούστη της" (ενίοτε και 3-4), ο οποίος όχι απλώς λέει την άποψή του αλλά κάνει τον ειδικό επί παντός επιστητού...

            Ε ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ (είστε) ΝΟΡΜΑΛ κατάσταση όσους Μπουτάρηδες και να βάλετε μπροστινούς, όσα ΜΜΕ και να έχετε μαζί σας...

            Πηγαίνετε στη Γερμανία, στην Αμερική, στην Ολλανδία και όπου αλλού νομίζετε οτι θα τον "φάτε" τον προοδευτισμό με το κουτάλι.....

      • George avatar
        George @ Έρεβος 07/02/2011 19:19:41

        oxi re! de tha sou aresoun oi gunaikes!
        oxi re! tha gineis gay me to zori!
        oxi re! oloi tha ginoun gay!
        nai! ola einai mia sunomosia! o skopos einai na ginoun oloi gay! pas kala paidi mou? les kai olous tous noiazei an eisai gay i straight... ama de xoneueis kapoion aston sto kosmo tou.. mi fantazesai sunexws sunomosies oti thelei na se afanisei.. kanei kako sti pneumatiki sou ugeia!

  22. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/02/2011 14:37:32

    εξ ου και η« βιαιη, κτηνωδης ,ανδροπρεπεια »ως φορεας εθνικιστικης ,το αλλο επικινδυνοτατο χαρακτηριστικο,ιδεολογιας.

  23. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 07/02/2011 14:50:34

    Gay parades ? Για ποιόν λόγο; Πώς το λέει ο Χριστιανόπουλος: "εσείς για το ψωμί, εμείς για το κορμί", στο ποίημα αδελφοποίησης κομμουνιστών και ομοφυλοφίλων. Το είπε και ο μεγάλος συνθέτης: για να πας μπροστά σ' αυτή την χώρα, ή κομμουνιστής, ή "τοιούτος" πρέπει να είσαι. Μέχρι τώρα διαδήλωναν οι μεν, ας διαδηλώσουν και οι δε. Εμείς οι υπόλοιποι Δεν!

    Ήδη υπάρχει υπόδειξη από το ευρωπαϊκό συμβούλιο ότι οι όροι "μητέρα" και "πατέρας" είναι σεξιστικοί και προτείνει να αντικατασταθούν. Η Ελβετία είναι η πρώτη χώρα που υιοθέτησε αυτή τη κατεύθυνση και αντικαθιστά αυτούς τους όρους στα υπηρεσιακά της έγγραφα με τους όρους: "α και β γονεϊκό μέλος".

  24. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/02/2011 15:02:47

    γιατι οι γυναικες δεν μισουν η φοβουνται τους ομοφυλοφιλους?

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ φωτεινη 07/02/2011 15:09:45

      Μάλλον γιατί δεν έχει επιτευχθεί (ακόμη) η "ισότητα" των φύλων (που θα πάει όμως , θα επιτευχθεί ...... και τότε ???!!!) . Βέβαια μπορεί να επέλθει ΠΡΩΤΑ η εμφανής ...... ΛΕΙΨΑΝΔΡΙΑ (με τα ίδια ή και χειρότερα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ) .




      *Μιά άποψη.-

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ STATHIS 07/02/2011 15:13:25

        Υ.Γ.
        ΕΠ'ΟΦΕΛΕΙΑ .... ΤΩΝ ΕΝΕΡΓΩΝ ΕΓΓΑΜΩΝ ΕΤΕΡΟΦΥΛΟΦΥΛΩΝ !!!
        (όχι δηλαδή ..... ότι δεν υπάρχει και σήμερα η "οφέλεια" αλλά ΒΛΕΠΩ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΤΑΣΗ)


        *Μιά άποψη.-

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ φωτεινη 07/02/2011 15:17:43

      Μάλλον γιατί καθρεφτίζουν πάνω τους προσωπικούς τους φόβους και ανασφάλειες.
      Οταν ακούς άνδρες να βρίζουν συστηματικά τους ομοφυλόφιλους, κάποιο προσωπικό άλυτο ζήτημα βγαίνει στην επιφάνεια.

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ Κάποιος 07/02/2011 15:19:37

        Για να το λές ....... σίγουρα κάτι ΞΕΡΕΙΣ καλύτερα .!!!
        (it takes one to know one).



        *Μιά άποψη.-

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ STATHIS 07/02/2011 15:21:35

          Ετσι ακριβώς!
          Ποτέ δεν ένιωθα έχθρα ή οργή απέναντι στους ομοφυλόφιλους.
          Φαίνεται άλλωστε κι από τα γραφόμενα μου.
          Αλλοι μάλλον ανησυχούν...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ φωτεινη 07/02/2011 17:34:39

      Υπάρχουν και ομοφυλόφιλες γυναίκες.

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ φωτεινη 07/02/2011 18:09:50

      Giati kai oi gynaikes exoun tin poustia mesa tous!

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Makedonas Thessalonikios 07/02/2011 18:28:13

        Και οι ετεροφυλόφιλοι άντρες έχουν την πουστιά μέσα τους!

      • loretta avatar
        loretta @ Makedonas Thessalonikios 07/02/2011 22:25:36

        esy moy thimizeis...ton...tsili..!!
        alitheia poy xathike aytos???

  25. Νίκος avatar
    Νίκος 07/02/2011 15:11:51

    Παρατήρηση: Το Σκριού εχει και υπότιτλο στα...Αγγλικά...φυσικά. "cause fags can read...".
    Αν έτσι αντιλαμβάνεται την "προοδευτικότητα" τόχουμε χαμένο. Η απόλυτη ηλιθιότητα. Τελικά η χρονία νεοταξίτιδα είναι, όπως και το τσιγάρο, επιβλαβής για την υγεία.

  26. irida avatar
    irida 07/02/2011 15:12:13

    Ως γυναίκα! Δεν τους μισούν μια και μπορούν να γίνουν καλές φίλες. Αλλά..αν σε μια γυναίκα λάχει στο δρόμο της ένας αμφι έστω άνδρας μμμ...δε θα θελα να μαι στη θέση του. Ωστόσο από τη γνώση μου μέσω φίλων θα πω πως οι άνδρες του είδους είναι χαρισματικά και διεισδυτικά άτομα. Που όμως στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν είναι άτομα με σταθερότητα. Με έχει εντυπωσιάσει αυτό.
    Τώρα αν σου την έχει πέσει ποτέ καμιά γυναίκα θα ανακάλυπτες πως θα άρχιζες να "φοβάσαι" λίγο..προσωπικά αισθάνθηκα τρομερά άβολα και ντράπηκα πολύ!! Τόσο θράσος ούτε άνδρας δεν έχει επιδείξει!!!!

  27. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/02/2011 15:17:02

    εγω ως προς το χαρισματικο εχω τις αμφιβολιες μου. και ναι ειναι τρομερες ,διοτι εμφανιζονται με χαρακτηριστικα Απολυτου Κυνηγου.,ακολουθωντας και αναπαραγοντας και αυτες προτυπα αναλογα των «ξεφωνημενων αδελφων ψυχων»

    • irida avatar
      irida @ φωτεινη 07/02/2011 15:24:38

      Ο χαρακτηρισμός, χαρισματικό, ασφαλώς δεν αφορά τους πάντες!! Αλίμονο!!

  28. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 07/02/2011 15:19:10

    Άλλο το να αγαπάς και να σέβεσαι τους ομοφυλόφιλους ως ανθρώπους και άλλο να προβάλλεις ως φυσιολογική την ομοφυλοφιλία! Κανείς δεν υποστηρίζει ότι πρέπει να καίμε ή να περιθωριοποιούμε τους ανθρώπους με σεξουαλικές ιδιαιτερότητες ή πάθη αλλά αυτό δε σημαίνει πως το δικό τους πάθος ή οποιδήποτε αποκλίνουσα συμπεριφορά θα την κάνουμε παντιέρα ή διαβατήριο επιτυχίας ή trendy και in επιλογής! Η νεοεποχίτικη προπαγάνδα των Καμίνηδων Μπουτάρηδων και όλου του άθλιου συρφετού της δήθεν σύγχρονης προοδευτικής νομενκλατούρας προσπαθεί να επιβάλει το αποκλίνον ως φυσιολογικό και πρότυπο! Για παράδειγμα ένας καπνιστής έχει όλη τη συμπάθεια και την κατανόησή μου, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα πω ζήτω το κάπνισμα! Για να μην τρελαθούμε κιόλας!

    • Ιωάννης Παντόπουλος avatar
      Ιωάννης Παντόπουλος @ ΝΙΚΟΣ 07/02/2011 21:01:59

      θέλω να γράψω σκέτο σωστός, αλλά κόβεται. Σωστός

  29. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/02/2011 15:21:48

    χα,αν μεσω της λειψανδρειας οι αντρες υπολογιζουν σε καποια ...ωφελη,ξεχαστετα.η φυση λογω μειωμενης θνησιμοτητας των θηλυκων και κατα συνεπεια αυξημενης παρουσιας τους ,επινοησε στην αυξηση γεννησεων εκπροσωπων του ανδρικου φυλου.

  30. ο ξένος avatar
    ο ξένος 07/02/2011 15:29:05

    Η ελληνική κοινωνία, είναι η κοινωνία της απόλυτης υποκρισίας, με υπερβολικές δόσεις καθυστέρησης και πουριτανισμού.

    Άντε λίγο άλφα-βήτα...

    Ο σεξουαλικός προσανατολισμός του καθενός, δεν είναι "επιλογή", κανείς δεν επιλέγει πώς θα "φτιάχνεται" σεξουαλικά. Απλώς συμβαίνει "έτσι" ή "αλλιώς", δεν είναι προϊόν συνειδητής διεργασίας. Δεν είναι επιλογή. Στο συναινετικό σεξ μεταξύ ενηλίκων όλα επιτρέπονται, κανένας "τρόπος" δεν υπόκειται σε κριτική. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

    Οι ομοφυλόφιλοι, ως ποσοστό του πληθυσμού, μπορεί να είναι μειοψηφία αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτε περισσότερο από το γεγονός ότι και οι άνδρες με ύψος άνω των 2.00 μέτρων αποτελούν επίσης μειοψηφία. Ομοφυλοφιλικές συμπεριφορές παρατηρούνται, εξάλλου, και στα θηλαστικά.

    Στην Αγγλία δεν υπάρχουν, ως ποσοστό, περισσότερες "αδελφές" απ΄ότι στην Ελλάδα, απλώς εκεί δεν φοβούνται να εκφράσουν την προτίμησή τους. "Γκέι" υπάρχουν επίσης στην Καρδίτσα, στη Λάρισα, στα Χανιά, όχι μόνο στο Γκάζι. Συνήθως έρχονται στην Αθήνα ή φεύγουν στο εξωτερικό, όταν βαριούνται να βγαίνουν ραντεβού μόνο στα κρυφά και να πηδιούνται στον αχυρώνα.

    Όσο πουριτανική είναι η ελληνική κοινωνία, τόσο ακριβώς είναι και η ελληνική τελεόραση και η ελληνική "σoουμπιζ", όπου γνωστοί "καλλιτέχνες" (της κακίας ώρας, θα συμφωνήσω, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), γκέι και λεσβίες, το παίζουν στρέιτ ζευγαράκια, μεταξύ τους, γιατί έτσι πιστεύουν οι μάνατζερ ότι γίνονται πιο "πιασάρικοι".
    Άνθρακες, δηλαδή, και ο θησαυρός της δήθεν συνομωσίας της τηλεόρασης που θέλει να μας κάνει όλους γκέι.

    • Misha avatar
      Misha @ ο ξένος 07/02/2011 15:39:29

      Για να πετύχεις στον καλλιτεχνικό τομέα πρέπει να είσαι ή ομο- ή αριστερός.
      Κι εγω κομμουνιστης δεν είμαι

      Μάνος Χατζηδάκις

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ ο ξένος 07/02/2011 15:43:19

      Ξένε,

      που είδες εσύ σήμερα να πλασσάρονται στρειτ ζευγαράκια στην τηλεόραση???
      Μετά τις 10.00 το πρωί σε ΌΛΑ τα κανάλια δεν ακούς τίποτε άλλο παρά "μα τί λες καλέ" από κάτι στριγγλίστικες φωνές (μη προσδιορίσιμες ως προς το φύλλο)...
      Δεν υπάρχει εκπομπή, δεν υπάρχει ταινεία, δεν υπάρχει σειρά που να μην έχει 2-3 κραγμένες (αληθινές ή φτιαχτές)...
      Τέτοια μηνύματα περνάει η τηλεόραση σήμερα ειδικά στη νεολαία...

      Τώρα, πού το είδες εσύ να "φοβούνται" οι πούστηδες να εκφράσουν την προτίμησή τους στην Ελλάδα??? Εδώ το ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ ποικιλοτρόπως και αρκετά προκλητικά μάλιστα στους δρόμους, στα εστιατόρια, στις καφετέριες, στα πάρκα ακόμα και σε παιδικές χαρές!

  31. STATHIS avatar
    STATHIS 07/02/2011 15:31:10

    Η ωφέλεια υφίσταται ....... ούτως ή άλλως . Το να το παραδεχτεί κάποιος ........ ήταν και είναι δύσκολο !! Έτσι πιστεύουν και οι περισσότερες Κυρίες για την ασφάλεια των γάμων τους και την αποκλειστικότητα ΕΠΙ των ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ συζύγων τους . !!!



    *Μιά άποψη.- (.)(-)

  32. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/02/2011 15:32:50

    ξενος,γιατι ομως θεωρουνται «πιασαρικα»?και επαναλαμβανω προβληματικη δεν ειναι η εικονα του ομοφυλοφυλου αλλα η εικονα του ανδρογυνου και οι πασης φυσεως «θεες»που προβαλονται

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ φωτεινη 07/02/2011 19:13:20

      Esy simera walthikes na mas trellaneis mou fainetai.Kratate gera tis sarisses palikaria,mas tin epesan oi woidokolles !

  33. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/02/2011 15:35:34

    οι ΔΕΔΟΜΕΝΟΙ φταινε,οχι οι κυριες.

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ φωτεινη 07/02/2011 15:43:52

      Σαφώς ...... και ειδικότερα για τα "ΝΕΑΡΑ ΞΑΝΘΟΚΑΣΤΑΝΟΜΕΛΑΧΡΙΝΑ" λάθη τους !!!

      Αλλά τι να γίνει ..... Η "Κοινωνική ανάγκη" και η αίσθηση "προσφοράς" .... ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ (?)!!


      *Μιά άποψη.-(τελική) (.)(-)

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ STATHIS 07/02/2011 15:49:01

        Υ.Γ.
        ΚΑΙ (για να μη μπείς στο κοπο να ρωτάς) ΝΑΙ ... ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ - ΦΑΛΛΟΚΡΑΤΙΚΟ "γουρούνι" . !! (αναμφίβολα).

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ φωτεινη 07/02/2011 18:18:57

      Na paroume sa dedomeno oti den eisai kyria;

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ Makedonas Thessalonikios 08/02/2011 10:05:23

        Το'χεις χάσει ΠΑΤΡΙΩΤΗ ...... ?????





        *Μιά άποψη .- (ΒΕΒΑΙΩΤΗΤΑ)

  34. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 07/02/2011 15:44:36

    Οι σεξουαλικές προτιμήσεις ούτε πρόβλημα είναι, αλλά ούτε και αντικείμενο εκτενούς δημοσίας συζήτησης, τουλάχιστον σε μια χώρα με 350 δις χρέος και το ΔΝΤ παρέα με το τουρκικό Ναυτικό εντός των τειχών. Από εκεί και πέρα όλοι άνθρωποι είμαστε. Βέβαια μην φτάνουμε στο σημείο να παρουσιάζουμε(τε) μία σεξουαλική ροπή ως πολιτική πράξη, γιατί τότε καλό είναι να μας πει ο δήμαρχος και οι συν αυτώ, πώς κάποιος, που δεν μπορεί και δεν θέλει να υπερασπιστεί το κ...ο του, θα μπορεί να υπερασπιστεί τα συμφέροντα μιας χώρας.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Bodinus1576 07/02/2011 17:39:40

      Αν νομίζεις ότι ένας παθητικός ομοφυλόφιλος δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον κ..ο του είσαι βαθιά νυχτωμένος.

      Πάντως, διαβάζοντας τη σύγχρονη ελληνική ιστορία, από κάτι άντρακλες σαν κι εσένα την πάθαμε, κι όχι από γκέι. Αρχίζοντας από τον Αντρέα που άνοιξε την πόρτα στις διεκδικήσεις τής Τουρκίας στο Αιγαίο με την κρίση-μούφα του Σισμίκ.

      • Ακροβολιστής avatar
        Ακροβολιστής @ Στέργιος 07/02/2011 19:07:52

        Ατυχές το παράδειγμα γιατί αυτός, όπως και τα τσιράκια του, είχε το "χούϊ" στην ψυχή.

  35. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/02/2011 15:46:27

    οι κοκκινομαλλες εξαιρουνται?

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ φωτεινη 07/02/2011 15:51:06

      Γενικά το "κόκκινο" ..... το βρίσκω απωθητικό !!!!

  36. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 07/02/2011 15:55:16

    Ψηφίζουν , αγωνίζονται, απολύονται ,επαναστατούν, πολεμούν, πεθαίνουν και ομοφυλόφιλοι γύρω στο 10% (από όλα τα κοινωνικά στρώματα) και σε αυτή την χώρα, για αυτή την χώρα.Χιλιάδες χρόνια τώρα χωρίς να χρειάζεται να τους πει κανένας ζήτω.

  37. φωτεινη avatar
    φωτεινη 07/02/2011 15:55:26

    το «εθνικιστης »δεν μου λεει τιποτα το μεμπτον,το φαλλοκρατικο« γουρουνι» το μεταφραζω ως φαλλοκρατικο «θυμα».

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ φωτεινη 07/02/2011 16:00:49

      Ο καθένας .......... όπως βολέυεται !!!!!!!




      *Μιά απ' άποψη.-

  38. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 07/02/2011 16:05:22

    Αυτή είναι πρόοδος, μετονομασία οδών σε Κεμάλ, τάτσι μίτση με τους Μακεδόνες του Αιγαίου, τα coffee shops στην γειτονιά σας, τις ροζ γειτονιές σε κάθε δημοτικό διαμέρισμα, και το κερασάκι στη τούρκα παρελάσεις gay... ένα απέραντο κωλοχανείο η νύφη του Θερμαϊκού, άσε τώρα πια που υπάρχει πρόοδος, πρέπει να λέμε η «λέσβο του Θερμαϊκού» για να είμαστε in και ουάου προοδευτικοί.

  39. ο ξένος avatar
    ο ξένος 07/02/2011 16:06:56

    Είναι καθαρά θέμα χαμηλού γούστου. Όπως παλιότερα στις ταινίες του Ψάλτη, που θεωρούνταν αστείο οι "βρισιές". Και πάλι, όμως, 2-3 κραγμένες που λές, σ΄ενα καστ 20 ηθοποιών αντιστοιχούν και στην πραγματική αναλογία στον πληθυσμό! (ζουν ανάμεσά μας, χα-χα). Στις εκπομπές, μετά, όταν έχουν θέματα όπως π.χ. γυναικεία εσώρουχα, ποιος περιμένεις να "σχολιάσει", o Γκλέτσος;

  40. ΜΥΡΜΙΔΟΝΑΣ avatar
    ΜΥΡΜΙΔΟΝΑΣ 07/02/2011 16:26:20

    ΘΛΙΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΙ....ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
    ΙΚΕΤΕΥΩ ΤΟ "ΣΥΜΠΑΝ" ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΛΑ.

  41. The Saint avatar
    The Saint 07/02/2011 16:29:55

    Σημεία των καιρών...

    Αλλη μια μειοψηφία, όπως τόσες και τόσες (κυρίως στην πολιτική σκηνή) τελευταία που έχουν μεγάλη φωνή και κάνουν ντόρο...

    Δουλειά δεν είχαμε δλδ, σώνει και καλά να ασχοληθούμε με τους βρωμόκωλους που -μακαρι να ήξεραν τι- ζητούν και θέλουν.
    Και μιλώ γιά τους “ανδρες” ΟΜΟ, μιάς και οι λεσβίες τουλάχιστον κάθονται στα αυγά τους συγκριτικά πάντα...

    Τα τελευταία χρόνια μάλιστα έχει παραγίνει το κακό, καθώς δρούν αδιακρίτως, απαιτώντας να αναγνωρισθεί τί? Η ΠΑΡΑ-ΦΥΣΗΝ δυσλειτουργία τους, μέσω της κοινωνικής αναγνώρισης που προσφέρει ο θεσμός του γάμου? Ποιανού? Του πολιτικού? Χαρισμά τους...

    Δεν θα αναφερθώ ιδιαίτερα στο γεγονός, ότι τα τελευταία χρόνια, έχουν κατακλήσει την TV και τις εκπομπές της, και πώς θα μπορύσε να είναι αλλιώς βέβαια, αφού το σεξουαλικό τους “όργανο” έχει άμεση σχέση με το 99,999% του προβαλόμενου υλικού. Τά σκ@τ@...

    Αυτό που θέλω , είναι ο γιός μου μεγαλώνοντας, να τους αναγνωρίζει, και να τους κάνει πέρα... Και στο σχολείο, και παντού....
    Αρκετές ανισσοροπίες θα βρεί να αντιμετωπίσει, δεν χρειάζεται να έχει και τους σεξουαλικά ανισσόροπους μπροστά του...

    Χα! Θυμηθηκα τώρα δα, τον γίγαντα τον Γεωργίου, όταν σε μά εκπομπή του είχε βγεί φρικαρισμένος, σχολιάζοντας κάποια Eurovision, όπου έβγαιναν και σχολίαζαν γιά τη συμμετοχή μας όλοι οι ...ξέκωλοι!
    “Τι καραπουσταριό ηταν αυτό ΡΕ?” και κατέληγε: “OΞΩ πούστη και άσχημε...”

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ The Saint 07/02/2011 17:40:53

      Ενώ ο Γεωργίου... από ομορφιά σκίζει!

  42. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 07/02/2011 16:39:07

    Κι εγώ έτσι λέω. Ειδικά με δαιμονίζει όταν πηγαίνω στο θέατρο να δώ έργα κλασσικά αριστουργήματα και έχουν διαστρέψει το κείμενο, αποξενώσει με την εκφορά και την πρόζα από την εποχή της, προσθέσει ντεφαιτίστικη αγγλοπροπαγάνδα, εκποπίσει όσο πάει τα σκηνικά και τα κουστούμια, εκτσογλανίσει το καστ, γδύσει τους ηθοποιούς που τους έχουν βάλει με ανοιχτά τα πόδια, ή και σηκωμένα, να μιμούνται τις γλάστρες στην τηλεόραση και ενώ το κείμενο αποτελεί λεπτότατη δαντέλα από ανθρώπινο συναίσθημα σου κλείνουν τον σκηνικό ορίζοντας κραδαίνοντας κουνιστές πούτσες !
    Και για όλα αυτά για τα έργα που ανεβάζονται στις κρατικές σκηνές μας, ιδίως στην Επίδαυρο όπου τους κράζουν κάθε τόσο, ευθύνεται ένας καραξεφωνημένος ως πράκτωρας ξένων συμφερόντων από σειρά λαμπρών ηθοποιών, ο οποίος μάλιστα έχει εκδηλώσει απέχθεια προς τον ελληνικό πολιτισμό, αλλά είναι απο τα πράγματα που δεν αλλάζουν σαν την κατεύθυνση της Παιδείας 10 χρόνια τώρα... ((

  43. Έρεβος avatar
    Έρεβος 07/02/2011 16:55:36

    Τον Σύλβιο στην Ιταλία οι αδερφές πάνε να τον φάνε.
    Τους χαλάει ότι ένας 100% άντρας είναι στην κυβέρνηση.
    Εαν το σήκωνε που και που το σακκάκι ή του αρέσαν τα αγοράκια δεν θα τον κουνούσε τίποτα. Βάστα γίγαντα Σύλβιο...

    Αδερφές ποτέ δεν είναι αργά! Πείτε:
    "Δεν πάω πλέον με παιδίο θα το γυρίσω στο αιδοίο"

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Έρεβος 07/02/2011 17:42:48

      Αν για σένα ο ορισμός τού "100% άντρα" είναι να παρατάς την από δεκαετίες γυναίκα σου, τα παιδιά σου και τα εγγόνια σου για να πηδάς ανήλικες μετανάστριες πόρνες, να τον χαίρεσαι και τον ορισμό σου και τον ανδρισμό σου.

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ Στέργιος 07/02/2011 17:52:39

        Κύτταξε πρέπει στη ζωή να έχουμε και λίγο χιούμορ. Να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ τον πολυπάω τον Σύλβιο για τους λόγους που ακριβώς ανέφερες. Απλά το θέμα με τον Μπουτάρη θέλει και την πλάκα του. Μην τον πάρουμε και στα σοβαρά.

        Στα σοβαρά πρέπει να πάρουμε την ευρυτερη δεξιά στη Θεσσαλονίκη που βαρέθηκε να παέι να ψηφίσει την δεύτερη Κυριακή με αποτέλεσμα τώρα να κινδυνεύουν τα παιδιά τους να ξυπνήσουν ένα πρωί και να δούνε αγάλματα και οδούς αφιερωμένα στον κεμάλ, τρούμπες και πόρνες και τραβεστί να παρελαύνουν στους δρόμους της πανέμορφης πόλης τους.

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ Στέργιος 07/02/2011 18:03:05

        Αλήθεια αν ο Σύλβιο διακορευε τίποτε αγοράκια 17άρικα, 18άρικα θα ήταν καλά; Για απάντησε έμου Στέργιε.

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ Έρεβος 07/02/2011 18:30:44

          Όχι βέβαια, δεν θα ήταν καθόλου καλά.
          Αλλά τότε κανένα "Έρεβος" δεν θα τολμούσε να βγει και να πανηγυρίσει το πόσο γαμίκουλας είναι ο Σίλβιο.

        • Έρεβος avatar
          Έρεβος @ Έρεβος 07/02/2011 23:53:08

          Θα βγαίναν όμως πολλές αδερφούλες να το πουν

  44. η Dimi avatar
    η Dimi 07/02/2011 17:25:41

    Whom the Gods would destroy, they first make mad.
    Μωραίνει Κύριος...

  45. τινα avatar
    τινα 07/02/2011 17:45:40

    Ντρέπομαι.Πολύ.Διαβάζοντάς σας τους περισσότερους θα νόμιζε κανείς ότι μια καινούρια απειλή ήρθε να προστεθεί στη ζωή μας.Ο μόνος λόγος που αφήνω σχόλιο είναι οτι ξέρω πως η σελίδα αυτή εχει και αναγνώστες gay.Που δεν διαφέρουν σε τίποτα απο μας.Προβληματίζονται,οργίζονται με όσα βλέπουν γύρω τους και όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο αγαπούν το ίδιο την πατρίδα μας.Ποιός σας είπε οτι διάλεξαν αυτόν τον προσανατολισμό;Θα έδιναν ότι είχαν και δεν είχαν να μην ενοιωθαν περιθωριακοί,να μην προκαλέσουν στενοχώρια και ντροπή στους δικούς τους,να κάνουν οικογένεια,να νοιώσουν αποδεκτοί.Δεν χρειάζομαι κανένα γιατρό να μου πει οτι τα γονίδια είναι υπεύθυνα για την ομοφυλοφιλία.Στα δεκαοκτώ χρόνια που μεσολάβησαν μέχρι να ενηλικιωθεί ο γιός μου είδα ΑΘΩΑ παιδιά που απο τα επτά η οκτώ τους χρόνια έδειχναν διαφορετικά κι ας προσπαθούσαν για το αντίθετο.Κι αν χαίρομαι πολύ που ο γιός μου προτιμά τα κορίτσια ειναι γιατί θέλω στη ζωή του να νοιώσει ευτυχισμένος,όσο μπορεί ετσι που τα καταφέραμε όλοι μας.Γιατί ευτυχισμένος gay δεν υπάρχει.Και μόνο γιαυτό θάπρεπε να έχουν την κατανόησή μας κι όχι τη χλεύη μας.Και για να μην υπάρξει καμμια παρανόηση,όχι δεν ανήκω σε κανέναν αριστερό "προοδευτικό" χώρο,τον έχω απομυθοποιήσει από τα φοιτητικά μου χρόνια,ψηφίζω δεξιά όσο κι αν εχω απογοητευθεί και πιστεύω πως σ'αυτόν τον αγώνα που σε λίγο όλοι θα πάρουμε μέρος,προκειμένου να πάρουμε πίσω την πατρίδα μας,δεν περισσεύει κανείς.

    • distress avatar
      distress @ τινα 07/02/2011 19:01:51

      isws to wraiotero sxolio-antapantisi pou akousa ever api tou zitimatos. bravo sou kai min trelenesai giaftous, den aksizoun....

    • loretta avatar
      loretta @ τινα 07/02/2011 22:34:27

      δεν θαναι ποτε ευτηχισμενοι αν δεν παψουν να προσπαθουν να δικαιολογησουν την διαφορετικοτητατα τους.! Εχω πολλους φιλους ομοφυλόφιλους και μεγαλωσαν σε ενα υγιεστατο περιβαλλον(αυτο ειναι το πιο σημαντικο απο ολα η παιδεια της οικογενειας και πως στηριζουν αυτα τα παιδια οταν μεγαλωνουν) οι γονεις τους ποτε δεν τους δημιουργησαν ενοχικο και ειναι αποδεκτοι απο την κοινωνια στην οποια ζουν ακριβως γιατι ποτε δεν προεβαλαν την ομοφυλοφυλια τους ως διαφοετικοτητα...δεν την εκρυψαν ποτε...το τι κανει ο καθενας στο κρεαβατι του δεν αφορα κανεναν ...η σταση ζωης σου ειναι το παν.!!!
      αυτη ειναι η αποψη μου.

  46. ZXSpectrum avatar
    ZXSpectrum 07/02/2011 18:12:27

    Αυτή η κίνηση του Μπουτάρη επιβεβαιώνει ότι η Θεσσαλονίκη συμπεριφέρεται
    ακόμα με το κόμπλεξ της συμπρωτεύουσας η οποία, θέλει να δηλώσει
    ότι είναι πιο προοδευτική και πιο μπροστά από τη Μητρόπολη Αθήνα.
    (Αυτός πιστεύω ότι είναι και ο λόγος που τον ψήφισαν, επηρεασμένοι
    επιπροσθέτως και από τους ακόμα χειρότερους προκατόχους του)

    Ο Μπουτάρης (όπως και ο Ζορό και άλλοι) συμπεριφέρεται σαν το νεόπλουτο που άρχισαν να τον καλούν στα σαλόνια και επιτέλους θα δείξει στους
    ξιπασμένους νέους φίλους του την πραγματική του αξία.

    Όπως η Αθήνα δεν είναι Νέα Υόρκη ή Λονδίνο με τον ίδιο τρόπο η Θεσσαλονίκη
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΗΝΑ. Όσο πιο γρήγορα η Θεσσαλονίκη σταματήσει να πιθηκίζει
    τόσο πιο γρήγορα θα μπορέσει να γίνει αυτόνομη και πραγματική πρωτεύουσα του βορρά.
    Π.χ δεν στέκει σε ένα χωρίο να γίνεται GAY parade. Για ποιον να γίνει? Για τον Μήτσο και τον Τάκη? και για συμπαράσταση να βγει ο ξάδερφος Μάκης? Καταντάει εκτός τόπου και χρόνου.

    Λόγω μεγέθους είναι απείρως πιο ανθρώπινη πόλη και αν υπήρχαν δουλειές
    πολύ πιο ελκυστική από την Αθήνα σαν ποιότητα ζωής.

    Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο σαν βόρειο, ο οποίος τα τελευταία χρόνια
    μένει Αθήνα, είναι ότι δυστυχώς ο βορράς έχει καπελωθεί (όπως και η υπόλοιπη
    Ελλάδα) από το Αθηνοκεντρικό κράτος, και αυτό δεν αλλάζει με βλακείες
    τύπου GAY parade.

    Επίσης το Λονδίνο και τη Νέα Υόρκη, μη τρελαθούμε, δεν τις επισκέπτεται ο
    κόσμος για τα GAY parade. Μην ξεχνάμε ότι η Νέα Υόρκη έχει και ένα empire
    state, ένα metropolitan κλπ. Το κυριότερο δε είναι ότι αποτελεί ΤΗ μητρόπολη του δυτικού κόσμου τα τελευταία 100 χρόνια. Μη συγκρίνει ο κ. Μπουτάρης
    παντελώς ανόμοια πράγματα.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ZXSpectrum 07/02/2011 18:34:22

      Είσαι ένας Βόρειος που τα τελευταία χρόνια μένει στην Αθήνα και διαμαρτύρεσαι για το αθηνοκεντρικό κράτος; Τι σχιζοφρένεια είναι πάλι κι αυτή;

      Κατά βάση είσαι κι εσύ μέρος τού προβλήματος.

      Και η Θεσσαλονίκη είναι ουσιαστικά πιο προοδευτική από ό,τι η Αθήνα, από όπου κι αν το δει κανείς. Αλλά αν διαβάζεις Καθημερινή και Βήμα, το μυαλό σου έχει ήδη γίνει τραχανάς, φίλε γενίτσαρε.

      • Makedonas Thessalonikios avatar
        Makedonas Thessalonikios @ Στέργιος 07/02/2011 19:04:01

        Esena olo kai pio poly se sympatho !
        Mpougatsa kai ksero psomi!

      • ZXSpectrum avatar
        ZXSpectrum @ Στέργιος 07/02/2011 22:55:34

        Μάλλον δεν διάβασες καλά την ανάρτηση μου, οπότε:
        1) Ο κόσμος δεν κατεβαίνει στην Αθήνα γιατί
        ξύπνησε το πρωί και είπε "α τι ωραία ας κατέβω Αθήνα
        να το παίζω πρωτευουσιάνος". Βιοποριστικοί είναι οι λόγοι που τον
        έχουν κάνει να κατέβει κάτω.
        Εκτός κι αν έχει τόσες πολλές δουλειές πάνω και δεν το ήξερα.
        (Το αθηνοκεντρικό κράτος που λέγαμε).
        Οπότε μη μιλάς για γενίτσαρους (και δεν έμενα στη Θεσσαλονίκη
        αλλά στη Θράκη).
        2) Δεν είναι μόνο η Μακεδονία που άδειασε ΑΛΛΑ Η ΕΠΑΡΧΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ.

        3) Αλήθεια το υπουργείο Μακεδονίας Θράκης που είναι ?????
        (και όσο υπήρχε τι έκανε να μου πεις)

        4) Όσον αφορά τώρα την προοδευτικότητα που τόσο αρπάχτηκες
        αν διάβαζες καλύτερα το κείμενο μου θα καταλάβαινες ότι
        αυτό ακριβώς εννοώ και οι Θεσσαλονικείς δεν θα έπρεπε
        να ψαρώνουν από έναν ψευτο-προοδευτικό Μπουτάρη.
        5) Ανέφερα πουθενά ότι διαβάζω βήμα η καθημερινή?
        Τι σε έκανε να καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα?

  47. Κανένας avatar
    Κανένας 07/02/2011 18:16:44

    Η πολιτική ορθότητα είναι η πιό ακραία μορφή φασισμού. Την χρησιμοποιήσαν κατά κόρον επί Χίτλερ και Στάλιν και την ξαναθυμήθηκαν στην σημερινή Αμερικάνικη αυτοκρατορία.
    Ο Γάμος είναι ένας κοινωνικός θεσμός. Γάμοι μεταξύ ομοφυλόφιλων εκφυλίζουν τον θεσμό. 'Ετσι και αλλιώς δεν τους εμποδίζει κάποιος να συμβιώνουν. Υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, μου φαίνεται αφύσικο και δεν θεωρώ ότι είναι καλό για την ανάπτυξη τους και την ένταξή τους στην κοινωνία.
    Πιστεύω και εγώ, όπως και άλλοι, ότι βάλλεται ο θεσμός του γάμου, με σκοπό την αποξένωση των ατόμων και τον πιο αποτελεσματικό έλεγχό τους από την μιά εκκολαπτόμενη νέα τάξη πραγμάτων.
    Το που οδηγείτε η κοινωνία έχει προφητευθεί από τον μεγάλο Αμερικάνο διανοητή Άλντους Χάξλεϋ το 1926 στο βιβλίο του: "Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος". Διαβάστε το και θα εκπλαγείτε πόσο σύγχρονο είναι και πόσο εύστοχα περιέγραψε σημερινούς κοινωνικούς προβληματισμούς (οι λέξεις μαμά, μπαμπάς ήταν απαγορευμένες) αλλά και την τεχνολογική (παιδιά του σωλήνα) πραγματικότητα. Δείτε που κατ αυτόν οδηγείτε η κοινωνία.
    Σέβομαι την ιδιαιτερότητά των ομοφυλόφιλων, αλλά αντιτάσσομαι σε οποιαδήποτε προβολή ή θεσμοθέτηση αυτής της ιδιαιτερότητας, γιατί πιστεύω ότι είναι εις βάρος της κοινωνικής δομής και πιθανόν να οδηγήσει σε ακόμη μεγαλύτερη δυστοπία από αυτή που βιώνουμε σήμερα.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Κανένας 07/02/2011 18:39:27

      Πώς ένας θεσμός εκφυλίζεται από κάποιους που θέλουν την ισχυροποίησή του;

      Οι θεσμοί εκφυλίζονται από την Αριστερά και τον αγώνα της να διαλύσει το τρίπτυχο πατρίδα-θρησκεία-οικογένεια, που λανθασμένα θεωρεί ότι είναι χουντικό και αντιδραστικό.

      Οι θεσμοί εκφυλίζονται από τα χίπικα συνθήματα "απαγορεύεται το απαγορεύεται", όχι από ανθρώπους που θέλουν να ενώσουν τις ζωές τους ενώπιον τού νόμου.

      Όσον αφορά την τεκνοποίηση, ξέρω πάρα πολλά παντρεμένα ζευγάρια που δεν έχουν παιδιά χωρίς αυτό να συνεγείρει κοινωνικά πάθη. Μήπως θα έπρεπε να νομοθετήσουμε πως όποιο ζευγάρι δεν κάνει παιδιά μέσα σε 2 χρόνια από τον γάμο του θα χωρίζει αυτομάτως; Η δε Εκκλησία δεν αρνείται να τελέσει το μυστήριο τού γάμου ανάμεσα σε υπερήλικες για τεκνοποίηση ανθρώπους, ούτε το κράτος την αντίστοιχη πολιτική τελετή - και ορθώς.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Στέργιος 07/02/2011 21:31:45

        Διακρίνω μια ιδεολογική σύγχυση στα γραφόμενα σου.
        Το τρίπτυχο "πατρίς-θρησκεία-οικογένεια" είναι ασυμβίβαστο με δικαιώματα ελεύθερης έκφρασης, γάμου και υιοθεσίας για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια.
        Θεωρείς ότι αν βγει κάποιος πολιτικός και εφαρμόσει πανελλαδικά το συγκεκριμένο τρίπτυχο, θα είναι καλύτερα τα πράγματα για τους ομοφυλόφιλους ;

  48. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 07/02/2011 18:27:21

    H αξιοπρεπεια δεν ειναι προνομοιο ουτε straigt ουτε by ουτε gay

  49. thanasis avatar
    thanasis 07/02/2011 18:28:07

    οι μακεδονες δειναι αδουλωτοι και πολυ manish ο μπουταρης να σταματηση
    να πινη διοτι το αλκοολ χαλαει το μυαλο

  50. distress avatar
    distress 07/02/2011 18:54:27

    enas anthrwpos vrethike me anoixta miala safti ti xwra kai i idia i poli tou tha ton faei....telika i pleiopsifia twn thessalonikewn einai akoma poly pio pisw se miala ap oti nomiza....mas aksizei na eimaste nomizw, to xwrio pou eimaste.

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ distress 07/02/2011 19:08:18

      Xorio eimaste,to paradexomai,oson afora tis diastaseis tis polis mas.Alla oi "xoriates"
      zoun se alles poleis!

      • S.T. avatar
        S.T. @ Makedonas Thessalonikios 07/02/2011 21:22:46

        Μα η Θεσσαλονίκη από την μέρα που ιδρύθηκε πόλη και μάλιστα μεγάλη ήταν!

        Πάντα ήταν πάνω από τις 100-150.000 πληθυσμό
        Συμβασιλεύουσα ντε μεκ....

    • S.T. avatar
      S.T. @ distress 07/02/2011 21:18:45

      Μόνο ανοιχτά μυαλά;

  51. George avatar
    George 07/02/2011 19:36:53

    thelw na dw ti tha ginei ama to diko sou paidi bgei gay. ama to "kamari" sou protimaei ta agoria..

    • The Saint avatar
      The Saint @ George 07/02/2011 20:23:45

      Κάνω ότι περνάει απο το χέρι μου, γιά να μην συμβεί κάτι τέτοιο...

      σ.σ. Να γίνω σαφής θα ηθελα, γιατι μάλλον δεν έγινα πιό πάνω...
      ΔΕΝ έχω κάτι προσωπικό με τους ΟΜΟ. Δικός τους είναι ο κώλος, ας τον κάνουν ότι θέλουν. ΜΕ ΟΜΟΙΟΥΣ τους όμως ας κάνουν ότι θέλουν, και στο ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ.
      Θεωρώ απαράδεκτό να προσπαθούν να μας πείσουν οτι είναι φυσιολογική η ΠΑΡΑ-ΦΥΣΗΝ δυσλειτουργική σεξουαλική συμπεριφορά, και να απαιτούν ...δίκαιη αντιμετώπιση. Τι σημαίνει δίκαιη? Να βρίσκεται π.χ. ένας ΟΜΟ στα γραφεία μιάς επιχείρησης, και όλη την ώρα να κουνιέται σαν χαλασμένο ελατηριο?
      Ποιός θα δουλέψει μετά εκεί μέσα, αφού όλη την ώρα θα σκάνε απο τα γέλια (άντρες και γυναίκες) Και πώς να μη συμβεί?
      Ελα, παληκάρια, να σοβαρευτούμε λίγο... Αντε ...

  52. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 07/02/2011 19:38:13

    Αφού έλυσε όλα τα προβλήματα της πόλης του(την ανεργία , τα καταστήματα που κλείνουν, το παρεμπόριο που ανθεί κ.α) ας ασχοληθεί & με τις....ξεφωνημένες.
    Επειδή όμως δεν φαίνεται να έχει συνέλθει ακόμα από το μεθύσι...της νίκης,ας γνωρίζει ότι το να γελοιοποιείσαι δεν είναι προοδευτικό.

  53. George avatar
    George 07/02/2011 19:48:16

    edw exeis ena point. alla blepeis i omorfia einai upokeimeniki. oi alloi einai asximoi gi'auton.. alla otan koitaei ton kathrepti ftunete mi ton matiasoun! einai sa tin antilipsi swstou kai lathous.. panta krineis ton allon me anesi kai tis perissoteres fores ksexnas na krineis kai ton eauto sou.

  54. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 07/02/2011 19:52:56

    Τα παράπονά σου στο Βαλλιανάτο, που θεωρεί μια φυσική ροπή πολιτική στάση. Για το αν μπορεί ή δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον κ...ο του το χαίρομαι που μου απαντάς γιατί εγώ δεν το ξέρω και το έθεσα ως ερώτημα, καθώς για αυτά που ξέρει καλό είναι να μιλάει κανείς...

  55. dim avatar
    dim 07/02/2011 20:10:41

    Οι Θεσσαλονικείς είχαμε αρκετά χρόνια ΝΔ και είδαμε. Τα τελευταία 35 χρόνια που θυμάμαι δεν έγινε ούτε μια ασφαλτόστρωση. Ο Ψωμιάδης μαζί με τον Παπαγεωργόπουλο έχουν κλέψει για 10 ζωές και έχουν στην Ελβετία λεφτά μέχρι και για τα πεντασέγγονα τους. Φτάνει πια το παραμύθι… Πολύ καλοδεχούμενη αλλαγή ήταν ο Μπουτάρης. Αν ήταν ΝΔ δεν θα λέγατε τίποτα.

    • S.T. avatar
      S.T. @ dim 07/02/2011 21:17:39

      Ασφαλτόστρωση; 2005 όλη η Βασιλίσσης Όλγας και όλη η Εγνατία

      • Makedonas Thessalonikios avatar
        Makedonas Thessalonikios @ S.T. 08/02/2011 01:23:29

        Epitelous akougontai kai oi fones ton woreion !

  56. George avatar
    George 07/02/2011 20:12:28

    twra giati mplekoume omofulofilia me politiki de to pianw.. pantws dikio exei o stergios.. to xreos twn 350 dis apo straight to pathame! kai to an mporei na uperaspistei ta sumferwnta tis xwras enas gay den einai kai to akatorthoto! mplekeis diaforetika pragmata. Klaus Wowereit: dimarxos tou berolinou. de nomizw na ta paei kai polu asxima, ti les? to an kapoios einai gay den einai ligo akuro me to an tha agapaei ti xwra tou i tha kanei to kalutero gia auti? antikeimenika einai akura ta duo themata

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ George 07/02/2011 23:32:17

      Άλλο λέω: Απολύτως κανένα πρόβλημα ο σεξ. προσανατολισμός. Άνθρωποι είμαστε όλοι. Για τον λόγο αυτό μην πάμε να θεμελιώσουμε πολιτικές διαφοροποιήσεις στη βάση της σεξ. επιλογής. Ο Μπουτάρης θεωρεί ότι εκφράζει πολιτική πρόοδο, ενώ ο πολιτικός και η πρόοδος κρίνονται στη βάση πολιτικών και όχι σεξουαλικών επιλογών. Τόσο δύσκολο είναι ρε παιδιά?

  57. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/02/2011 20:21:16

    Ας κάνει ο Μπουτάρης ότι θέλει.Ας φέρει γκέϊ,αποτεφρωτήρια,τσόντες στην τηλεόραση,Τούρκους με γιαταγάνια στην Αριστοτέλους.
    Οι οπαδοί της ΝΔ φταίνε για όλα.Αντί να πάνε στις κάλπες ,το έπαιζαν χαλαροί και παραπονεμένοι στις καφετέριες και τα ουζερί.
    Αυτό προς γνώση και συμμόρφωση για τις εκλογές που έρχονται.........

  58. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 07/02/2011 21:52:36

    Συμφωνα με τους ψυχολόγους όσοι δειχνουν την ομοφοβία τους βρίζοντας χυδαία τους gay ή κοροιδεύοντας τους ή ακομα χειρότερα βιαιοπραγώντας εναντίον τους εχουν οι ίδιοι συγκεκαλυμένη ομοφιλοφιλία.

    • S.T. avatar
      S.T. @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 07/02/2011 22:40:52

      Υπεραπλουστεύσεις και υπεργενικεύσεις,,,,

      • S.T. avatar
        S.T. @ S.T. 07/02/2011 22:42:08

        Κατά τον ίδιο τρόπο όποιος βρίζει έντονα τους Τούρκους κοροιδεύοντας τους ή ακομα χειρότερα βιαιοπραγώντας εναντίον τους εχουν οι ίδιοι συγκεκαλυμένη ΤΟΥΡΚΟΦΙΛΙΑ

  59. Apollonios avatar
    Apollonios 08/02/2011 02:27:20

    Μερικές φορές παθαίνω πλάκα με το πόσο φασίστες είναι πολλοί εδώ μέσα (και γενικότερα στην ελληνική δεξιά).
    Μη φοβάστε ωρε παλικάρια, κανείς δεν θα σας κάνει "πούστηδες"με το ζόρι.
    Αλλά κανείς κι από σας επίσης δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει η να καταπνίξει η να προσβάλει την ελευθερία των άλλων ανθρώπων.
    Θεωρώ γελοία τα "gay parade", αλλά δεν εχω το δικαίωμα να ζητώ την απαγόρευση κάποιου πράγματος γιατί δεν μου κάθεται καλά εμενα.
    Θεωρώ λάθος να ονομάζουν "γάμο" αυτό που ζητούν οι ομοφυλόφυλοι, αλλά έχουν δικαίωμα να το ζητούν έστω κι έτσι, ας ονομαστεί όπως θέλει η Βουλή, ας το ονομάζει ο καθένας όπως θέλει κι ας κάνει ότι είδους τελετή θέλει, το δικαίωμα της νομικά αναγνωρισμένης συμβίωσης πρέπει να το έχουν όλοι οι πολίτες χωρίς εξαιρέσεις.
    Πιστεύω όμως ότι είναι εγκληματικό να δίνονται παιδιά για υιοθεσία σε ομόφυλα ζευγάρια, εκεί πλέον δεν αφορά τους δύο "συμβίους" αλλά πρωτίστως το παιδί. Κι αυτό έχει δικαίωμα να μεγαλώσει με τρόπο που δεν θα του δημιουργήσει προβλήματα στην κοινωνική του ένταξη και στην ψυχολογία του.
    Τα παιδιά δεν είναι pets, κι όποιος θέλει να κάνει παιδιά ας διαλέξει τον γνωστό δρόμο, όποιος δεν γουστάρει τότε με γειά του και χαρά του, να ζήσει όπως θέλει με όλα του τα νομικά και πολιτικά δικαιώματα αλλά τα παιδιά δεν μπορεί να συγκαταλέγονται στα "δικαιώματα" αυτά.
    Επιτέλους ας κατακτήσουμε κάποτε τον στοιχειώδη σεβασμό στις ελευθερίες των άλλων, αλλά επισης ας μην υιοθετούμε άκριτα και το όποιο άλλο άκρο για να το παίξουμε άνετοι και προοδευτικοί.

  60. Makedonas Thessalonikios avatar
    Makedonas Thessalonikios 08/02/2011 11:09:05

    Telika Loretta se lene i Ioretta ;Me mperdepsan ligo ta "ellinika" sou.
    Eisai kai agglomathis wlepo.Euge.
    Ergazomai 6 imeres tin ewdomada,exo ligo xrono,tis perissoteres fores mpaino kai grafo ta ksimeromata.
    Ntawatzis den eimai,oute ergazomai se cocktail bar.
    Nomizo pos esy exeis pio poly xrono apo emena.
    An enoxleisai toso poly apo ta "latinika"mou,stamatise na ta diawazeis,na soseis esy ta matakia sou,kai ego ta neura mou.
    Opos kanei i Foteini as poume!

  61. S.T. avatar
    S.T. 08/02/2011 11:54:51

    Πες τα ρε φίλε.
    Το όλο θέμα της ομοφυλοφιλίας (βρεττανική λέξη/εφεύρεση και ουχί ελληνική όπως η λέξη κίναιδος), απ'ό,τι φαίνεται εστιάζει πιο πολύ στον πανηδονισμό.

    Κατάλυση θεσμών, αξιών και αρχών (άλλωστε η ομοφυλοφιλία γνώρισε τις μεγάλες της δόξες στην ρωμαϊκή εποχή, και ιδιαίτερα κατά την παρακμή της)

    Όπως σωστά είπες, εστιάζει στην σάρκα και στον κάθε λογής εξευτελισμό: σωματικό και πνευματικό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται μακροπρόθεσμα (ψυχολογικά προβλήματα, ακραίες καταστάσεις κτλ κτλ).
    Αποδεδειγμένα, οι πιο πολλοί ομοφυλόφιλοι προέκυψαν από μια κακή εμπειρία (βιασμός, κακή ανατροφή από μητέρα, ανατροφή αγοριού ως κορίτσι, διαλυμένες οικογένειες και χίλια δυο άλλα...)

    Αν κανείς παρακολουθήσει τις περίφημες "παρελάσεις" χάνεται, μιας και δεν μπορεί να καταλάβει τι ακριβώς παίζει:
    Είναι καρναβάλι, είναι κίνημα απελευθέρωσης των ναρκωτικών, είναι προπαγάνδα, είναι εξευτελισμός, είναι επιβολή;
    Παρατηρείς μια κακώς εννοούμενη "ελευθεριότητα", και κάθε είδους ασυδοσία και αναρχία.

    Άλλωστε αυτός είναι και ο τρόπος "προσηλυτισμού": ελεύθερα ναρκωτικά, ελεύθερα όργια και πάει λέγοντας. Ακόμα και το συγκεκριμένο περιοδικό "διαφημίζει" τρόπους σαρκικής απόλαυσης.
    Δημιουργώντας περισσότερους ομοφυλόφιλους έχεις και περισσότερους "ελεγχόμενους" και "εκβιαζόμενους", και φυσικά καταλύεις κάθε είδους συνοχές.

    Δεν είναι τυχαίο που και η Καταλονία προκειμένου να πετύχει την ανεξαρτησία της από την Ισπανία "ποντάρει" στην ελεύθερη ομοφυλοφιλία.
    Και ο Μπουτάρης κάπου εκεί ποντάρει, για να έχει μαζί του επιπλέον δύναμη και τα ΜΜΕ.

    • Ιωάννης Παντόπουλος avatar
      Ιωάννης Παντόπουλος @ S.T. 08/02/2011 15:05:28

      Σταχυολογόντας, απο τα σχόλια,επιλεκτικά, διάφορες απόψεις, διαπιστώνω ότι το θέμα θέλει επιμέρους προσεγγίσεις:
      1. Σεξουαλική ιδιαιτερότητα. Μιά θέση πού γενικά δεν αμφισβητείται απο το σύνολο σχεδόν των σχολιαστών. Οι σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός είναι προσωπικές και δεν αποτελούν αντικείμενο δημοσιοποίησης, ούτε κατ’ανάγκην αφορούν όλους τους υπόλοιπους... (ΚΑΠΟΙΟΣ).
      2. Κοινωνική ή δημόσια αποδοχή τής σεξουαλικής ιδαιτερότας, ως, δημόσια πιά, επιδείξιμης. Εδώ οι απόψεις δυίστανται, ως πρός το εύρος αυτής της αποδοχής και αυτό γιατί παρεισφύουν ένα σωρό προυποθέσεις. Οπως. Ποιό το εύρος αυτού τού καθρέφτη της δημόσιας ( ΜΜΕ, δημόσιες εκδηλώσεις, τέχνη, σχολική εκπαίδευση κ.λ.π.) επίδειξης; Γενικώς , απο εδώ μπαίνουμε στον σκληρό πυρήνα της ετερόφυλης και ομόφυλης αντιπαράθεσης και δημόσιας οπτικής. Δηλαδή. Αν την κοινωνική πορεία θα συνεχίσει να την διαμορφώνει το ετεροφυλικό πρότυπο, ως πλειοψηφικό , και ορίζων αυτό τις κοινωνικές συντεταγμένες και τα όρια ανοχής ή θα αναγκαστεί να αποδεχθεί και το ομοφυλο πρότυπο, ως κοινωνικό συνδιαχειριστή αυτής της πορείας.
      3. Προάσπισής τής σεξουαλικής ιδαιτερότας , ως κεκτημένου πιά, δημοσίου δικαιώματος. Ισχυρίζομαι ότι η πρώτη (Νου.1) φάση είναι μη ανατρέψιμη. Και ορθώς. Το εντάσσω στην κοινωνική (ετεροφυλικών προτύπων και αξιωματικών αποδοχών) ανοχή της της σύγχρονης αντίληψης . Η δεύτερη (Νου.2) φάση είναι αναγκαίο να συζητηθεί και να θέσει τά όρια τού εύρους αυτής της αποδοχής. Και μπάστα. Η τρίτη (Νου.3) φάση να προσεχθεί πολύ, γιατί είναι συνάρτηση της δεύτερης και τέταρτης. Δηλαδή. Αποδοχή σεξουαλικής ιδαιτερότητας, συνεπάγεται και αποδοχή των ατόμων πού συμβιώνουν με αυτό τον τρόπο. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο. Ορισμένους κανονιστικούς κανόνες συμβίωσης, μπορεί η κοινωνία να τούς εφαρμόσει και πιστεύω, ότι θα είναι γενικά αποδεκτοί

      • Ιωάννης Παντόπουλος avatar
        Ιωάννης Παντόπουλος @ Ιωάννης Παντόπουλος 08/02/2011 15:14:33

        4. Νομική κατοχύρωση της σεξουαλικής ιδαιτερότας και μονογαμικής συμβίωσης, ως έταιρο είδος οικογένειας και προώθησής της ως in σύγχρονης επιλογής, πού συμβάλλει στην κοινωνική πρόοδο. Ενσωμάτωση της ομοφυλοφιλικής συμβίωσης στο Οικογενειακό δίκαιο (έστω και στο απορρέων εξ αυτού κανονιστικού δικαίου), ως έταιρου είδους οικογενειακής δομής, καταργεί στην κυριολεξία το αξιωματκό μας κοινωνικό δίκαιο και μας μεταλλάσει και θεσμικά πλέον σε μιά κοινωνία unisex. Οικονομικά, φορολογικά, κληρονομικά, υιοθεσίας, κ.λ.π. δικαώματα πού ευρέως και με προσποιητή αθωότητα συζητούνται είναι επικίνδυνα. Ολα στοχεύουν στην νομική και θεσμική εξομοίωση της ετερόφυλα προσδιορισμένης οικογένειας, - ως κυττάρου κοινωνικής δόμησης και εγγύησης (αυτό είναι και το καθοριστικό στοιχείο της νομοθετημένης προστασίας) ύπαρξής της – με την ομοφυλόφυλη εκδοχή της

        Συμπερασματικά λοιπόν : Αν θέλουμε μιά κοινωνία με ετερόφυλη και μονογαμική δομή, όπως την κληρονομήσαμε και την βιώνουμε, είναι επιλογή μας.
        Αν θέλουμε μιά κοινωνία ετερόφυλη-ομοφυλόφυλη, μονογαμική, αξιακά ανδρογύναιη, είναι και πάλι θέμα επιλογής μας.
        Αν θέλουμε μιά κοινωνία ετερόφυλη-πολυγαμική, είναι και πάλι θέμα επιλογής μας.
        Αν θέλουμε μιά κοινωνία ετερόφυλη-ομοφυλόφυλη-πολυγαμική, αξιακά ανδρογύναιη, είναι και πάλι θέμα επιλογής μας.
        Αν θέλουμε μιά κοινωνία χωρίς κανένα κανόνα,είναι και πάλι θέμα επιλογής μας.

        Η επιλογή μας δεν έχει καμμιά σχέση με σεβασμό θεμελιωδών ανθρωπίνων ( όπως πολλοί όψιμοι «προοδευτικοί» στεντορείως διατείνονται) δικαιωμάτων.
        Πρέπει να στοχασθούμε. Προασπίζουμε αυτό, πού η εξέλιξή μας, ως συντεταγμένης κοινωνίας και έθνους, προσδιόρισε ως αναγκαία συνθήκη (γνωστού και ως γένους-γιά τούς νεώτερους, πού δέν το μαθαίνουν-) ανθρώπινης ανάπτυξης; ή το αντικαθιστούμαι με κάτι καινούργιο; Σκεφθείτε το. Και πάρτε θέση ελεύθερα. Οπως αρμόζει σε ελεύθερους ανθρώπους.

  62. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 08/02/2011 14:19:29

    Σχόλια πολλά...
    σχόλια σαχλά...
    σχόλια κουραστικά...

    σχόλια, σχόλια σχόλια...

    Ας γίνει κατανοητό κάτι:

    οι φυσιολογικοί (κατά ΦΥΣΙΝ) άνθρωποι, όπου γης, ΠΟΤΕ δεν θα αποδεχθούν τους ομοφυλόφυλους!
    το πολύ-πολύ να τους ανεχθούν, μέχρις ενός σημείου όμως...

  63. Elias30 avatar
    Elias30 08/02/2011 16:06:14

    ΠΑΙΔΙ : Μπαμπά γιατί οι gay κουνιούνται και βάφονται έτσι;
    ΠΑΤΕΡΑ : Θέλουν να μοιάζουν με τις γυναίκες παιδί μου.
    ΠΑΙΔΙ : Μα οι γυναίκες δεν κάνουν έτσι.

  64. andreasss avatar
    andreasss 09/02/2011 16:29:39

    ευτυχως που ολοι στη ΝΔ δε σκεφτονται σαν μερικους απο εδω.
    Διαβαστε τα επαινετικα σχολια της ελιζα βοζεμπεργκ στο αρθρο του αντωνη κανακη που υποστηριζει τον μπουταρη και τους γκει

    ελιζα βοζεμπεργκ / 9 Φεβ 2011

    Αγαπητέ Αντώνη, δεν υπάρχει δύναμη που μετατρέπει καλους ανθρώπους σε κακούς. Υπάρχει προκατάληψη, φθόνος απ όσους δεν αγαπήθηκαν και πολύ απλά, υπάρχουν κακοί συνάνθρωποί μας ελλειμματικής παιδείας και μηδενικής αντοχής που δυστυχώς αυξάνονται ισως γιατί δεν κατόρθωσαν ν αγαπήσουν ούτε τον εαυτό τους.. ‘Οπως επίσης πληθαίνει η ανάγκη για εκδίκηση, εκτόνωση, χλεύη. Ο καλοί άνθρωποι της προσφοράς, της δωρεας και της αυταπάρνησης είναι γύρω μας μια τραγική μειονότητα. Με εκτίμηση, ΕΛΙΖΑ
    http://www.aixmi.gr/index.php/gamos-omofylofilwn/

  65. luiza avatar
    luiza 21/08/2011 19:22:20

    απλά είστε όλοι στενόμυαλοι και κομπλεξικοί άμα δύο άνθρωποι αγαπιούνται γιατί να μην το γιορτάσουν με τους φίλους και συγγενείς τους και να έχουν τα ίδια δικαιώματα με κάθε παντρεμένο ζευγάρι και επομένως να έχουν δικαίωμα κληρονομιάς. Τώρα για έναν ηλίθιο που είπε οτί άμα τα λεφτά μείνουν σε έναν ομοφυλόφιλο θα τα κάνει ρεφενέ στη μύκονο τι να πω..σε λυπάμαι..σημασία δεν έχει ποιόν θα παντρευτείς σημασία έχει να θες πραγματικά και να σας ενώνει η αγάπη..είδαμε και πολλά ετερόφυλα ζευγάρια πόσο πετυχημένους γάμους είχαν με μόνα θύματα τα παιδιά τους..