15/11/2008 23:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

G-20… Αδέρφια μου, αλήτες, πουλιά.

Είμαι μάλλον κυνικός για να πιστεύω στον Άγιο Βασίλη, τα Ηνωμένα Έθνη, την φιλανθρωπία του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου και την σημασία των συναντήσεων των G-20, ιδίως τέτοιες μέρες.  Εξ άλλου τι G-20 είναι αυτό; ΗΠΑ, Αργεντινή, Μεξικό , Τουρκία , Κίνα, Σαουδική Αραβία, Ρωσία, και οι μεγάλες Ευρωπαϊκές χώρες...χάβρα.

Δηλαδή τι; θα συμφωνήσουν σε καινούργιες οικονομικές θεωρίες; Ή θα ανακαλύψουν νέους ισχυρότερους κρατισμούς;  Μεταξύ μας, δεν πιστεύω ότι μαζεύτηκαν με τέτοιες φιλοδοξίες. Μου φαίνεται ότι πήγαν εκεί για να κουνηθούν ο ένας στον άλλο και να πουλήσουν λίγη μούρη πίσω στα σπίτια τους. Οι Άραβες έχουν λεφτά. Και οι Κινέζοι έχουν λεφτά. Μάλλον έχουν και για να δανείζουν, και σίγουρα κοιτάνε τους Άγγλους αφ' υψηλού.

Οι Ρώσοι παριστάνουν τους ανεβασμένους, αλλά βασικά,  με χαμηλές τιμές ενέργειας, είναι σαν την Ακτή του Ελεφαντοστού με χαμηλή τιμή κακάου. Οι Ευρωπαίοι, με συγχωρείτε, ήταν οι γνωστές τέως αυτοκρατορίες που δεν χωνεύουν η μία την άλλη. Οι Γάλλοι με τον σωβινιστικό κρατισμό, οι Άγγλοι που ανακάλυψαν την κρατικοποίηση τραπεζών και οι Γερμανοί που είναι Über Alles. Οι αναπτυσσόμενοι της παρέας θα πρέπει να είχαν τα χάλια τους. Εμείς, και οι Ελβετοί, δεν είμαστε καν καλεσμένοι.

Ο Bush άκουσε τον Άγγλο να του γκρινιάζει για τα μέτρα που ...θα ζητήσει ο Ομπάμα για την Αμερικανική αυτοκινητοβιομηχανία. Να σώσουμε τις αγγλικές τράπεζες...αλλά όχι την και General Motors, υποθέτω. Ξέρω ότι είμαι προκλητική μειοψηφία, αλλά μου άρεσε ο Bush. Είπε ότι δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό με τις αγορές, μικροπαρεμβάσεις χρειάζονται.

Εν τάξει, ο Bush σε 2 μήνες φεύγει. Εμείς με την παρέα του κυρίου Καραμανλή να δω πως θα πορευτούμε...  Κάνουμε τράμπα τον Αλογοσκούφη με τον Paulson;

Γιάννης Κέυνς  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 15/11/2008 23:43:03

    Τι πράγμα; Paulson;; Απαπα! Είναι ο εκπρόσωπος του Επιχειρηματικού Φασισμού (Corporatism).

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/11/2008 01:11:44

    Βρε θηριο! Βρηκες τροπο να γινει διαδηλωση υπερ Αλογοσκουφη!

    Χλιμιντριζω κι εγω αν ερθει το κοθωνι...

  3. Γιάννης Κέυνς avatar
    Γιάννης Κέυνς 16/11/2008 07:34:13

    χμμμ και η Λάρκο είναι υγιής και φτιάχνει φτηνή αποθήκη πρώτη ύλη για την Krupp (αλλά με δική μας επιδότηση, που παίρνουμε πίσω με τα οικονομικά αυτοκίνητα της ...Κορέας)

  4. Γιάννης Κέυνς avatar
    Γιάννης Κέυνς 16/11/2008 07:35:11

    ά και δεν το πρόσεξα...Βεβαίως και τα παίρνω από την πρεσβεία. Ισίως αύριο, για να παω απο κάτω να διαδηλώνω.

  5. osaperas avatar
    osaperas 16/11/2008 08:21:45

    Τι νούμερα κυκλοφορούν Θεέ μου.

    Γράφει ο άνθρωπος μία οικονομική ανάλυση και λέει ότι του άρεσε η ομιλία του Μπους στο συγκεκριμένο θέμα.

    Και πετάγεται ο άλλος με την παπαριά "Τα παίρνεις από την προεσβεία ή είσαι καθυστερημένος;".

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 16/11/2008 09:33:55

    Κανενα ισχυρο μυνημα το οποιο να ακουμπα σε βαθος το προβλημα δεν βγηκε απο τη Συνοδο G20.

    Εχω την εντυπωση οτι οι Αγορες απο Δευτερα θα αισθανονται ευαλωττες διοτι δεν βγηκε καμια κοινη γραμμη/σταση οθτε σε σχεση με τα επιτοκια ουτε σε σχεση με τις κεντρικες παρεμβασεις και φυσικα τιποτε σχετικα με τη φορολογια.

    Ο καθενας για την παρτη του και οποιος αντεξει. Αυτο ειναι το μυνημα. Φυσικα ο Bush με 2 μηνες θητεια δεν δεσμευτηκε ή μαλλον αρνηθηκε την παγκοσμια "αρχη" ελεγχου των Χρηματιπιστωτικων αγορων.

    Να αναλαβει και ο Ομπαμα τον Ιανουαριο και το Μαρτιο τα ξαναλεμε.

    Μεχρι τοτε τι γινεται??

    ΠΠ

  7. KaryID avatar
    KaryID 16/11/2008 10:32:12

    Ζητείται χιούμορ.

  8. Lara avatar
    Lara 16/11/2008 11:30:52

    Η Ελλαδα ηταν καλεσμενη μεσω ΕΕ σαν επισημο και παλαιο μελος της οπως και η Ελβετια.
    Η Ευρωπη δεν αποτελειται απο τεως αυτοκρατοριες, που δεν χωνευονται μεταξυ τους.
    Στη γηραια ηπειρο με ενωμενα τα αρχικα μελη της εκτος της αμερικανοκομπλεξικης Αγγλιας προστεθηκε προσφατα ο ανατολικος της κορμος με τα τοσα προβληματα οικονομικα, κοινωνικα και ψυχολογικα.
    Το κυριο προβλημα τους ειναι οτι ψαχνουν διαδρομο μεσω Αμερικης να προσγειωθουν στις Βρυξελλες
    κατι αναλογο με την Ελλαδα, που το εκανε εθνικο σπορ.
    λαρα

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/11/2008 11:31:58

    8

    Tha klapsoun manoules tin deftera sta chrimatistiria choris kapoio neo tis teleftaias stigmis...

  10. Γιάννης Κέυνς avatar
    Γιάννης Κέυνς 16/11/2008 11:57:48

    Ολη η Ευρώπη είναι τέω αυτοκατορίες, με εξαίρεση το Λουξεμβούργο και την Ιρλανδία. Πολωνία ίσως. Αλλά Αυστρία, Γερμανία, Ολλανδία (εντάξει αποικίες όχι αυτοκρατορίες), εμείς (!), Ισπανία!, Ιταλία;! Όλοι περασμένα μεγαλεία. Αγορασμένλοι τώρα από τη Γερμανία με την Γαλλία χαφ μπάκ και την Αγγλία σε κατενάτσιο. Χαιρετίσματα.

    Ο καθένας για πάρτη του. Ο Μπους ήταν μια χαρά γιατί μας ένωνε. Τώρα με τον Ομπάμα θα γελάνε. Αγγλοι Γάλλοι Ισπανοί προς Δυσμάς, και εμείς εδώ με τη Λάρα. Γειά σου ρε Λάρα Ευρωπαία!

  11. Lara avatar
    Lara 16/11/2008 14:02:02

    Γιαννης Κευνς

    Μα σου το' παν οι παραπανω οτι απο κει, που τα παιρνεις, ΓΑΥΓΙΖΕΙΣ.
    Εγω δεν εχω παρα να διαπιστωσω μια βαριας μορφης Αμερικανοφρενιτιδας να διακατεχει το τσερβελο σου.
    Λαρα η Ευρωπαια

  12. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 16/11/2008 14:15:13

    Συμφωνώ σε ένα θέμα. Η πολιτική θα μείνει η ίδια. Απλά με τον Ομπάμα θα είναι πιο δύσκολο να διαγνώσεις τις βρωμιές γιατί θα καλύπτονται. Ένα πράγμα όπως με το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ. Το ΠΑΣΟΚ κάλυπτε τα πάντα η ΝΔ δεν είχε μηχανισμό συγκάλυψης και τα σκάνδαλα έβγαιναν στη φόρα. Η πολιτική είναι η ίδια. Το ΠΑΣΟΚ με είχε σε λήθαργο και δεν ήξερα από που θα μου έρθει. Με τη ΝΔ έγινα πιο κακόπιστος, σοφότερος, κυνικότερος και προσεκτικότερος. Προσπαθώ να υπολογίσω από που θα μου τη φέρουν και να φυλάγομαι.

    Το ίδιο θα γίνει και με τον Ομπάμα. Δε θα ξέρουμε από που μας ήρθε.

  13. Γιάννης Κέυνς avatar
    Γιάννης Κέυνς 16/11/2008 14:17:49

    πες μου ότι κατάλαβες και τι ...ψηφίζω...

    Που διαφωνείς;
    στο ότι το G20 ήταν χάσιμο χρόνου;
    Στο ότι καθε ένας κοιτάει το συμφέρον του;
    στό ότι σχεδόν κάθε Ευρωπαϊκή χώρα ήταν κάποτε αυτοκρατορία;
    στο ότι δεν υπάρχει διεύθυνση και τηλέφωνο αν θες να στείλεις κάτι στην Ευρώπη;

    Δεν χρειάζεται να συμφωνείς μαζί μου για να απαντήσεις με ειλικρίνεια αυτά τα ερωτήματα. Για σένα, για τον εαυτό σου, χωρίς προκατάληψη. Ρώτα και την κυρία Μέρκελ, συμφωνεί σε όλα (ασε που μπορεί και να πιστέψει ότι έχει ξανά αυτοκρατορία)

    Μην βιαστείς να απαντήσεις, διάβασε πρώτα καμία εγκυκλοπαίδεια.

  14. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 16/11/2008 14:18:45

    Όσο για την ανάρτηση είμαι κατά της πλήρους παρέμβασης. Η Lehman κατέρρευσε και δεν πάθαμε τίποτε. Δε θα πάθουμε κάτι αν καταρρεύσει η General Motors καθώς και κανά δυο άλλες εταιρίες ή τράπεζες. Ας αφήσουμε την αγορά να λειτουργήσει προσέχοντας να μην πέσουμε σε ολική καταστροφή. Οι τιμές είναι ψηλότερα από ότι ήταν πριν 5 χρόνια σε αρκετούς κλάδους και 10-20% είναι επιθυμητή και αναγκαία.

  15. Γιάννης Κέυνς avatar
    Γιάννης Κέυνς 16/11/2008 14:33:49

    εν τάξει, να κλείσει η General Motors. Και η Royal Bank of Scotland? χμμμ... Ήπιαμε από την πηγή του κρατισμού, δύσκολα φεύγουμε. Η λογική λέει ότι "κάθε ένας θα κοιτάει την πάρτη του". Η ενόχληση και ο θυμός των "Ευρωπαίων" είναι επειδή ειδικά αυτοί δεν είναι καν συνεννοημένοι...Όχι ένα ενιαίο κράτος, με ενιαία πολιτική. Φαντάσου αν η Florida είχε άλλη ατζέντα από το Oregon και το Michigan είχε δικό του νόμισμα.

    Δυστυχώς πιστεύω ότι νομοτελειακά κάθε ένας θα κοιτάξει το συμφέρον του, όπως και πρίν τον Α' παγκόσμιο και πριν τον Β'.

    Η φωτό δεν είναι τυχαία, δείχνει τους ...Ιάπωνες να εισβάλουν στην Κίνα. Φυσικά και δεν έχω καμιά όρεξη να δω τέτοια πράγματα στην δικιά μου ζωή ή σε αυτήν των παιδιών μου. Η ιστορία λέει ότι πόλεμοι γίνονται όταν και οι δύο ή οι τρεις πλευρές αισθάνονται ότι έχουν πιθανότητα να κερδίσουν...

  16. Lara avatar
    Lara 16/11/2008 15:20:55

    ΠΟλεμοι γινονται οταν αρχισει να τους κοβει η λορδα.
    Οπως με τους Αμερικανους.
    Μολις αρχισε να γουργουριζει το στομαχι τους
    βαφτισαν παλαι ποτε φιλτατους φιλους σε εχθρους
    κα τα' δωσαν προς αναζητηση λειας προς πασα κατευθυνση και ποικιοων πηγων ενεργειας και οικονομικων αποθεματων.
    Το αστειο θα ειναι να δουμε τους Αμις εξω απο τις πορτες μας να ικετευουν για μια θεση εργασιας.
    λαρα

  17. miaouth avatar
    miaouth 16/11/2008 15:21:33

    Η κρίση είναι μεγάλη και όχι από τις συνήθεις. Δεν είναι 1973 ούτε όπως η κρίση της στερλίνας. Οι "διορθώσεις του συστήματος" θα είναι μεγάλες. Και το πιό ανησυχητικό είναι η μακρά πτωτική πορεία του αμερικανικού εμπορικού ισοζυγίου.
    Ο Ομπάμα (με το momentum που έχει), μάλλον δεν θα ξοδευτεί σε μικρομεταρρυθμίσεις.
    Υπάρχει ενδεχόμενο (αμυδρό) να δούμε, εκτός την Hillary σε ρόλο Secretary of State, και στο οικονομικό πόστο τον Krugman. Να πιθανολογήσουμε και Al Gore σε (έκτακτο) ρόλο "υπερυπουργού" - με επενδύσεις σε νέες ενεργειακές λογικές, σε μεταφορές και έργα "απορρύπανσης", κρατικές και ιδιωτικές;
    Π.χ. με joint venture General Motors, κρατική + special private funds, σε ειδικό ρόλο στον τομέα αυτό;
    Πολλή φαντασία θα πείτε. Αλλά, από την άλλη, οι έκτακτες συνθήκες πιέζουν για έκτακτα μέτρα. Σε μια τέτοια τροπή, ίσως το Μάρτη θα υπάρξουν μεγάλες εκπλήξεις. Και τότε, αυτό που τώρα είναι μόνον Ευρωπαική λογική, θα βγεί πολύ αναβαθμισμένο. Τα μικροπάζαρα βεβαίως δεν θα σταματήσουν, αλλά ποιός θα νοιάζεται τότε για αυτά;

  18. Nick avatar
    Nick 16/11/2008 16:34:18

    Κύριε Keynes, οι πόλεμοι γίνονται όταν η ανάπτυξη έχει φτάσει στον κορεσμό.

    Ανώνυμε, προς το παρόν έχουμε αποπληθωρισμό, όμως με τις μειώσεις επιτοκίων η εξέλιξη θα είναι... υπερπληθωριστική.

  19. KaryID avatar
    KaryID 16/11/2008 17:08:12

    Νομίζω ότι ο κος factorX λείπει στο Μαύρο Ρόδο γι' αυτό δεν έχει αναρτήσει σήμερα.

    Προσπαθώ να μπω στο rally.gr αλλά έχω διακοπές.

    Καλή επιστροφή εύχομαι.

  20. Μεσμέρ avatar
    Μεσμέρ 16/11/2008 17:21:12

    KaryID,

    αν νόμιζες ότι ο κος factorx, έχει διάρρι..θα το έγραφες, ή αν νόμιζες ότι έχει πυρετό ή κάτι άλλο τέλος πάντων που κι αυτό αρχίζει από π....;
    διακοπές....έχεις στα σίγουρα.

  21. Factorx avatar
    Factorx 16/11/2008 17:22:48

    @KaryID μου έχεις δίκαιο. Νόμιζα οτι θα ξεμπερδευα το μεσημέρι αλλά μιλάμε για μεγάλη γκαντεμιά. Σπασμένο ημιαξόνιο αυτήν την φορά. Όσο να κατέβω απο το βουνό βράδυασε. Οπότε.. ξεκουραστήκατε. θα τα πούμε σε λίγο

  22. KaryID avatar
    KaryID 16/11/2008 17:37:03

    @factorX: καλή ξεκούραση, θα τα μάθω εγώ από ένα δικό μου άνθρωπο, ξέρουμε πααααααααάρα πολύ καλά από αυτά, κάπου εκεί είναι και αυτός.

    ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ!!!

  23. KaryID avatar
    KaryID 16/11/2008 17:38:29

    @Μεσμέρ αγαπητέ: σου απάντησε ο factorX, σ' ευχαριστώ πάντως.

  24. Μεσμέρ avatar
    Μεσμέρ 16/11/2008 17:44:27

    KaryID,

    "να χω μια φιλενάδα
    κόκκινη αλεπού
    να με πέρνουν τ' αστέρια
    στην δική τους πορεία...
    να μιλάω με τους γλάρους
    και τα μαραμπού...

    Χ.Αλεξίου

  25. Lara avatar
    Lara 16/11/2008 21:03:03

    Η ιστορια μετα απο πολλα χρονια ευμαρειας και χλυδας θα επιλεξει για ενα μικροδιαστημα διακοπες για wellness και Spa
    στις Ελβ. Αλπεις.