FT:  Τουρίστες,φοιτητές και νοικοκυρές ,μυστικοί φοροελεγκτές ,στη λίστα Βαρουφάκη
06/03/2015 21:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

FT: Τουρίστες,φοιτητές και νοικοκυρές ,μυστικοί φοροελεγκτές ,στη λίστα Βαρουφάκη

Την "επιστράτευση" φοιτητών, οικιακών βοηθών, ακόμη και τουριστών για να αναλάβουν καθήκοντα μυστικού φορο-ελεγκτή εξετάζει η ελληνική κυβέρνηση.

Αυτή είναι μία από τις προτάσεις που περιλαμβάνει, σύμφωνα με τους Financial Times, η λίστα με τις μεταρρυθμίσεις που έστειλε σήμερα ο Γιάνης Βαρουφάκης στους πιστωτές ούτως ώστε να συζητηθεί στο Eurogroup της Δευτέρας και να "ξεκλειδώσει" η δόση των 7,2 δισ. ευρώ.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα των FT, στην επιστολή περιλαμβάνονται ορισμένες "ανορθόδοξες προτάσεις", ιδιαίτερα αυτή που ο Έλληνας υπουργός αποκαλεί «Onlookers’ VAT Evasion-Fighting Scheme» βάσει της οποίας ένας μεγάλος αριθμός έκτακτων «παρατηρητών» θα βοηθά την κυβέρνηση να "τσακώνει" εκείνους που προσπαθούν να αποφύγουν τους φόρους προστιθέμενης αξίας.

«Οι μη επαγγελματίες επιθεωρητές θα προσλαμβάνονται σε αυστηρά βραχυπρόθεσμη, έκτακτη βάση (όχι μεγαλύτερη από δύο μήνες και χωρίς καμία προοπτική επαναπρόσληψης) κατόπιν σύντομης σχετικής εκπαίδευσης και θα συμπεριφέρονται ως πελάτες, για λογαριασμό των φορολογικών αρχών, ενώ θα είναι καλωδιωμένοι με μικρόφωνο και κάμερα».

Πηγή:www.capital.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris avatar
    Aris 06/03/2015 22:08:42

    Das Leben der Anderen

  2. Mind the G.A.P. avatar
    Mind the G.A.P. 06/03/2015 22:12:56

    Απλά φαιδρός. Νομίζει ότι πετώντας πυροτεχνήματα κακέκτυπης απομίμησης του IRS θα πείσει ότι διαθέτει σχέδιο αναμόρφωσης του εισπρακτικού μηχανισμού, για να μην αναφερθώ και στην πρόδηλη αντισυνταγματικότητα της ρύθμισης.

  3. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 06/03/2015 22:27:34

    Η αριστερά μας ζητάει τώρα να γίνουμε χαφιέδες! Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω με αυτή τη γελοία πρόταση ή να κλάψω με το ότι αυτοί οι άνθρωποι κυβερνούν την χώρα μας!

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 06/03/2015 22:46:54

    Το επικών διαστάσεων γκράφιτι στο Ιστορικό Πολυτεχνείο. http://bit.ly/1A4F4aD (athensvoice) Ζόφος! Ο πολύς ΥΠΟΙΚ άραγε θα στείλει επί αμοιβή, τους (αιώνιους) φοιτητές, τις νοικοκυρές και τους τουρίστες, να καθαρίσουν και να βάψουν το "στοιχειωμένο" πολύπαθο Πολυτεχνείο;

  5. Κίττυ avatar
    Κίττυ 06/03/2015 22:49:00

    ...κι αν πετύχει, εκεί θα δούμε γέλια.. ...γιατί κάτι κουστουμαρισμένοι κατακαλόκαιρο, που σκάγανε μύτη στα νησιά και κλείνανε όχι μόνο τα μπαρ κι οι καφετέριες κι οι ταβέρνες, αλλά και τα περίπτερα, μέχρι να φύγουν... δεν είδαμε να γέμισαν το πουγκί με τους φόρους των φοροφυγάδων !!!!

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Κίττυ 07/03/2015 12:38:10

      Θα πετύχει στα σίγουρα...Στο δελφινάριο και στις επιθεωρήσεις, στο σεφερλή, στους αρβύλες, μέχρι και ο λαζόπουλος θα υποχρεωθεί να το κάνει επιτυχία.

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 06/03/2015 23:35:59

    Πιο λαϊκιστής και ουτοπικός πεθαίνεις!!!

  7. Darth Gonzo avatar
    Darth Gonzo 07/03/2015 00:34:43

    Κατάφερε σε λίγες εβδομάδες να γίνει περιττός .

    • Αεροπόρος avatar
      Αεροπόρος @ Darth Gonzo 07/03/2015 01:06:07

      Εκτός τόπου και χρόνου είναι το άτομο.....αλίμονό μας με τους ερασιτέχνες... η απλά επικύνδινους...

  8. Eva avatar
    Eva 07/03/2015 10:11:14

    Για τις άδειες στις ραδιοτηλεοπτικες συχνότητες που θα απέφεραν εκατομμύρια ΜΟΥΓΚΑ.

  9. airman avatar
    airman 07/03/2015 10:32:26

    Η νομοθεσία περί προστασίας των προσωπικών δεδομένων στην Ελλάδα είναι - καλώς ή κακώς - από τις πιο αυστηρές παγκοσμίως. Σε αυτό πρωτοστάτισαν ουκ ολίγοι σύντροφοι της κ. Κωνσταντοπούλου. Το πως θα προσπεράσουν αυτά τα εμπόδια είναι ένα ζήτημα που θα προκαλέσει πολύ γέλιο, εάν τελικά οι θεσμοί δεχτούν το μέτρο για να μας φτιάξουν το κέφι. Τελικά η "πρώτη φορά αριστερά" ως Κυβέρνηση έχει "πατερίτσα" τον αναγκαίο Πάνο και χωλαίνει από το "αριστερό" της πόδι. Γι' αυτό και στηρίζεται στο "δεξί" πόδι ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ ως κόμμα παίζει το ρόλο της "μαγγούρας" ώστε να αντισταθμίσει από τα αριστερά.