07/01/2009 21:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

FT: «Ο Σαμαράς θα είναι υποψήφιος για την ηγεσία»

«Η επιστροφή του Αντώνη Σαμαρά,  στην κυβέρνηση σημαίνει ότι σύντομα θα είναι υποψήφιος για τη διαδοχή του κ. Καραμανλή στην ηγεσία των συντηρητικών». Αυτό σχολιάζουν στην ιστοσελίδα τους οι Financial Times, προσθέτοντας ότι «ο κ. Σαμαράς αντικατέστησε τον Μιχάλη Λιάπη, ένα από τα πολλά κυβερνητικά στελέχη που κατηγορήθηκαν ότι δέχθηκαν δώρα από την Ζήμενς - ένα ακόμα σκάνδαλο που υπονόμευσε την κυβέρνηση».

Τίτλος του άρθρου είναι «Απολύθηκε ο Έλληνας υπουργός Οικονομικών», ύστερα από έναν ανασχηματισμό «που προκάλεσε η επιδείνωση των δημόσιων οικονομικών και ο φόβος συνεχιζόμενης κοινωνικής αναταραχής μετά τις ταραχές του προηγούμενου μήνα στο κέντρο της Αθήνας»

Διαβάστε όλο το άρθρο εδώ; http://www.ft.com/cms/s/0/6a4d90b8-dcb6-11dd-a2a9-000077b07658.html?nclick_check=1

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λαος τιμωρος avatar
    λαος τιμωρος 07/01/2009 22:04:31

    αφου εγινε υπουργος και ο βλακας γυιος του βαρβιτσιωτη (μπαρμπι..) τοτε εχει ελπιδες να γινει πρωθυπουργος και ο πανηλιθιος γιωργακης...

    καληνυχτα κυριε καραμανλη, παιξατε και χασατε, δωσατε ρεβανς και ξαναχασατε , μαλλον δεν θελατε καν να κερδισετε , παρακαλω κλειστε την πορτα φευγοντας, και ας περασει ο επομενος κοπριτης.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/01/2009 22:10:00

    λαέ τιμωρέ,

    πίστεψέ, με το IQ του ΓΑΠ είναι δύο τάξεις μεγέθους πάνω από τον «υπουργό».

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/01/2009 22:11:02

    και του Σαμαρά σαφώς ψηλότερό πολλών.

    Αντώνη καλή δύναμη

  4. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/01/2009 22:16:26

    ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ.-

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/01/2009 22:17:59

    Σαφως Αντωνη καλη δυναμη!

    Οι δε Φαινανσιαλ ταιμς το αναφερουν οχι ως ευχαριστο γεγονος αλλα ως...οχ!παλι μπελαδες θαχουμε με Ελλαδα...

    Dora ,yes you can (να τα κανεις πανω σου...)

  6. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 07/01/2009 22:19:52

    @3 archaeopteryx

    +1

    μόνο που στη χώρα του ...Περικλέους κράτα μικρό καλάθι.
    Μην ξεχνάς άλλωστε πως θα ήταν σήμερα η χώρα αν κάποτε είχε βγει ο κ Στεφανόπουλος αντί για τον Επίτιμο, πιστεύω ότι η πορεία από το 1989 και μετά της χώρας θα ήταν διαφορετικά
    Εικασίες μεν επιθυμίες / προσδοκίες δε ...

  7. PATRA avatar
    PATRA 07/01/2009 22:20:48

    @ 5
    Αφου εγινε υπουργος ο Μιλτιαδης,
    ο Θεος ή δεν υπαρχει, ή δεν ασχολειται,
    Τώρα σταμάτα ν’ ανησυχείς και ζήσε τη ζωή σου.

  8. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 07/01/2009 22:23:57

    Άσχημα άρχισε για την Αγία Οικογένεια το 2009....

  9. PATRA avatar
    PATRA 07/01/2009 22:28:51

    # 7

    Ιθαγενη,
    Ευτυχως και ο Καραμανλης το ιδιο φαινεται να πιστευει, και γιαυτο σημερα σε μια απο τις (κατα τη γνωμη μου) τελευταιες "θεσμικες" του παρεμβασεις, τραβηξε το χαλι -με τον τροπο του- στην Αγια Οικογενεια.

  10. donaE avatar
    donaE 07/01/2009 22:45:12

    Ειχε φανει απο την συνεντευξη στον Επενδυτη.

  11. kaneis avatar
    kaneis 07/01/2009 22:46:06

    O κ.Σαμαράς έχει την αίσθηση του ελληνικού μέτρου.
    Γονιδιακά την παρέλαβε από την Πηνελόπη Δέλτα.
    Οι θεοί των ελλήνων μαζύ του !

  12. KaryID avatar
    KaryID 07/01/2009 22:51:02

    Ως και τα "σίδερα" λύγισαν.

  13. μανώλης avatar
    μανώλης 07/01/2009 22:53:58

    Λοιπόν Φάκτορα(ες) είχατε φαγωθεί καιρό τώρα, να βαράτε τον καημένο τον Αλογοσκούφη. Σας έκανε το χατήρι και τον απέλυσε (λές και αυτός ήταν υπεύθυνος για όλα τα κακά αυτής της χώρας).
    Άντε να δω τώρα ποιόν θα έχετε να κατηγορείτε.

    Αλήθεια πώς το λέγανε εκείνο το..."στη χώρα που ευδοκιμεί η φαιδρά πορτοκαλέα, έγινε υπουργός..." γ@#$ το δέν κάνει ρίμα.

  14. kaneis avatar
    kaneis 07/01/2009 22:55:01

    @13 KaryID
    it's a long way to...

  15. KaryID avatar
    KaryID 07/01/2009 22:57:22

    where Kanis? απορία: έχει περάσει και από τη λέσχη;

  16. kaneis avatar
    kaneis 07/01/2009 22:59:37

    @16 ?

  17. KaryID avatar
    KaryID 07/01/2009 23:01:20

    Εγώ ρώτησα, δεν ξέρω.

  18. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 07/01/2009 23:05:15

    Αν ο Αντωνακης ειναι η απαντηση των καραμανλικων στην Ντορα και ο Μ Βαρβιτσιωτης το νέο αιμα της ΝΔ , κλαφτα χαράλαμπε.

  19. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 07/01/2009 23:10:33

    Λυσάξανε (-τε) να αναδειξουνε τον Σαμαρα σε μελλοντικό ηγέτη της παραταξης. Από το χρονοντούλαπο στην αρχηγία. Οσο για το δημοσιευμα των Financial μην τρελενεστε. Ισούταιμε την αξιοπιστία του εν Αθήναις ανταποκριτή του. Προφανως αυτοί που σπρώχνουν απελπισμενα τον Αντώνη, βλεποντας οτι δεν παιρνει μπρος με τίποτα πετυχαν να "πεισουν"τον ανταποκριτή τηςεφημεριδας.

  20. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 07/01/2009 23:11:46

    Αγαπητέ Μανώλη, καημένος?

    Ο κ Καθηγητής;

    -που μέτρησε μέχρι και τις ...πόρνες για να αυξήσει το ΑΕΠ κατά διψήφιο ποσοστό, αλλά από λάθος στο μέτρημα του βγήκε 9,6%
    -που δεν κατάφερε να εκτελέσει ούτε ένα προϋπολογισμό
    -που αύξησε το δημόσιο χρέος
    -που χαρακτήρισε την πώληση του ΟΤΕ επιτυχημένη επιχειρηματική κίνηση, για 500.000.000,00 €
    -που έδειχνε και χαρακτήριζε ανθρώπους ως...αράπηδες (ξέρω ξέρω χιούμορ έκανε)
    -που χάριζε σε κομιστές ...€
    -που κάνει διαφημίσεις για φοροδιαφυγή...αλλά δεν βλέπει "τιμολόγια" ΜΜΕ
    -που μας έβαλε σε επιτήρηση
    -που κατάφερε να επιστρέψει χρήματα στην ΕΟΚ
    -που "η Ελληνική Οικονομία είναι το ισχυρό μας χαρτί" (2007) αλλά ...ασθενεί τέλος του 2007
    -που είναι ανίκανος να εισπράξει 35,000,000,000 € βεβαιωμένα χρέη
    -που δεν ξέρει πόσα πρέπει να δανειστεί γιατί δεν ξέρει τι χρωστάει
    -που δεν έχει ψηφίσει ακόμα , 15/12/2008 το κατέθεσε, το νομοσχέδιο για το "Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων (ΤΕΚΕ), ενσωμάτωση των Οδηγιών 2005/ 14/ΕΚ για την υποχρεωτική ασφάλιση οχημάτων και 2005/68/ΕΚ σχετικά με τις αντασφαλίσεις και λοιπές διατάξεις"
    -που 2 γκαρσονιέρες στα Δυτικά Προάστια πληρώνουν περισσότερο φόρο από μία βίλα στην Εκάλη
    -που είμαστε οι χειρότεροι στα ...PI(I)GS


    έχεις δίκαιο γιατί τον έβγαλε? κρίμα....

  21. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 07/01/2009 23:13:23

    ...για να εχουν οι ημεδαποί σαμαρολάγνοι την έξωθεν καλή μαρτυρία και αφορμές για να ξαναπαιξουν το ιδιο σενάριο ξανα και ξανά μπας και αρχίσει να περπατάει.

  22. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 07/01/2009 23:16:41

    αγαπητέ περαστικέ ας επαναληφθώ:

    Ανεξάρτητα αν συμφωνεί κάποιος μαζί του ή διαφωνεί, όχι μόνο έβλεπε την μπόρα από το 2003 (οικονομική κατάσταση) αλλά άρθρωνε και ένα διαφορετικό λόγο τεκμηριωμένο…
    Ισως είχε δίκαιο
    Ισως είχε άδικο
    Αλλά σίγουρα είχε άποψη και την τόλμη να την εκφράζει…
    Αν τώρα τον συγκρίνουμε με τις εναλλακτικές πολιτικές εφεδρείες της χώρας (Αλαβάνο, Τσίπρα, Καρατζαφέρη, Ντόρα, Αβραμόπουλο, Στυλιανίδη, ΓΑΠ), συγνώμη αλλά προσωπικά προτιμώ τον …χαζό


    Οι επιλογές γίνονται σε ότι διαθέτει το μαγαζί (πολιτική σκηνή της χώρας), ας βγει κάτι άλλο και ...κρίνουμε

  23. PATRA avatar
    PATRA 07/01/2009 23:27:39

    περαστικε
    αυτο το διαβασες?

    από http://pitsirikos.blogspot.com/

    Ντόρα Κουφοντίνα
    «Την τρομοκρατία η ελληνική κοινωνία την έχει πληρώσει πολύ ακριβά για πάρα πολλά χρόνια» δήλωσε σήμερα η κυρία Ντόρα Μπακογιάννη. Ίσως η ελληνική κοινωνία να έχει πληρώσει πολύ ακριβά την τρομοκρατία –όπως έχει πληρώσει πολύ ακριβά και την οικογένεια Μητσοτάκη- αλλά θα περίμενε κάποιος από την κυρία Μπακογιάννη να αναγνωρίζει τουλάχιστον στους τρομοκράτες πως σε αυτούς οφείλει την πολιτική της καριέρα. Αν η 17Ν δεν είχε δολοφονήσει τον Παύλο Μπακογιάννη τον Σεπτέμβριο του ‘89, η κυρία Μπακογιάννη δεν θα ήταν υποψήφια στη μονοεδρική περιφέρεια της Ευρυτανίας τον επόμενο μήνα. Δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός πως η κυρία Μπακογιάννη διατηρεί το επίθετο του αδικοχαμένου συζύγου της και μετά το δεύτερο γάμο της. Μια περίπτωση υπάρχει να πάρει το επίθετο του κυρίου Κούβελου η κυρία Μπακογιάννη: Να τον δολοφονήσουν κι αυτόν οι τρομοκράτες. Σε αυτήν την περίπτωση, είναι σίγουρο πως η κυρία Μπακογιάννη θα επιλέξει το επίθετο Κούβελου ή Κούβελου-Μπακογιάννη, για να προωθήσει την καριέρα της. Βέβαια, αν δολοφονηθεί και ο κ. Κούβελος, δεν θα έχει καμιά σημασία ποιο επίθετο θα επιλέξει η κυρία Μπακογιάννη, αφού όλοι θα την φωνάζουν «φαρμακομούνα»...

    Αλήθεια, υπάρχει κάποιος που να πιστεύει πως μια τόσο αντιπαθητική και χωρίς ιδιαίτερα προσόντα γυναίκα θα έφτανε σε τόσο υψηλά αξιώματα, αν δεν είχε δολοφονηθεί ο σύζυγός της από τη 17Ν; Το πολύ πολύ να την θυμούνταν σαν την πιο άχαρη από τις κόρες του Μητσοτάκη.

    Ήρθε ο καιρός η κυρία Μπακογιάννη να παραδεχτεί πως χρωστάει την πολιτική της καριέρα στη 17Ν. Ας απαρνηθεί το επίθετο Μπακογιάννη, ας απαρνηθεί το επίθετο Κούβελου και ας ξεχάσει το επίθετο Μητσοτάκη. Το επώνυμο που της ταιριάζει είναι αυτό του Δημήτρη Κουφοντίνα. Ντόρα Κουφοντίνα.

    ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ Ο ...ΠΙΤΣΙΡΙΚΟΣ.
    ΔΕ ΝΟΜΙΖΕΙΣ?

  24. kaneis avatar
    kaneis 07/01/2009 23:31:16

    @perastiko

    Ξέφυγε ο ανταποκριτής των FT από το παιρολ;

  25. οκτώ avatar
    οκτώ 07/01/2009 23:43:27

    Τον τελευταίο καιρό ο Α. Σαμαράς παρουσιάζεται ως μελλοντικός ηγέτης του χώρου της δεξιάς. Κυρίως από ανάγκη, αφού ο Κ. Καραμανλής έχει απογοητεύσει τους ψηφοφόρους του, αλλά και το "σενάριο Ντόρα" επηρεάζεται αρνητικά από την συνύπαρξή της μαζί του.
    Οι συνθήκες ευνοούν τον Α. Σαμαρά να ξεχωρίσει, αφού οι υπόλοιποι 151 κινούνται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.

    Όμως υπάρχουν κάποια σημεία που κάνουν εντύπωση στην πολιτική του καριέρα έως σήμερα :

    Οταν το 1974 ολοκλήρωσε τη διδακτορική διατριβή του στο Harvard με θέμα "Σχέσεις Πολυεθνικών Εταιρειών και Κυβερνήσεων" επέλεξε να πάρει το μέρος … των Κυβερνήσεων και εντάχθηκε στην Εκτελεστική Επιτροπή της ΟΝΝΕΔ.

    Στις 13 Απριλίου 1992, ο πρωθυπουργός Κ. Μητσοτάκης, τον απέπεμψε από το αξίωμα του υπουργού Εξωτερικών, εκτιμώντας ότι η αδιάλλακτη στάση του σχετικά με την αναγνώριση της ΠΓΔΜ , διασπούσε την ενιαία γραμμή της κυβέρνησης και έπληττε την διαπραγματευτική της ικανότητα.
    Στις 21-24 Μαϊου 1992, κάπου στην Γαλλία συμμετάσχει στην αμαρτωλή λέσχη Bilderberg για μοναδική φορά, ενώ κάποια γαλαζοπράσινα στελέχη έχουν βγάλει εισιτήρια διαρκείας (geocities.com/anaxfiles/forum/bilderberg_gr.html).
    Στις 21 Οκτωβρίου 1992, μετά τη σύνοδο της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της ΝΔ, παραιτήθηκε από βουλευτής και περίπου ένα χρόνο μετά αφού έχει ιδρύσει την ΠΟΛΑΝ, προκαλεί την πτώση της κυβέρνησης του Κ. Μητσοτάκη και τη διεξαγωγή εκλογών.

    Τον Ιανουάριο του 1998, ως αρχηγός της Πολιτικής Ανοιξης, υπήρξε συνιδρυτής του ευρωπαϊκού κόμματος "Ενωση για την Ευρώπη" μαζί με τους αρχηγούς άλλων τεσσάρων ευρωπαϊκών κομματων (Φιλίπ Σενγκέν-Γαλλικό Γκολικό Κόμμα, Σίλβιο Μπερλουσκόνι-Φόρτσα Ιτάλια, Μπέρτι Αχέρν-Fianna Fail, Μανουέλ Μοντέιρο-Πορτογαλικό Λαϊκό Κόμμα).

    Και ερχόμαστε σήμερα, 4 χρόνια μετά την επιστροφή του στην ΝΔ να τον προμοτάρουν οι Financial Times σαν μελλοντικό διάδοχο του Κ. Καραμανλή.

    Σαν πολύ "βολικά" δεν ακούγονται όλα αυτά ;

  26. ΙΜΠ avatar
    ΙΜΠ 07/01/2009 23:49:24

    @12
    "O κ.Σαμαράς έχει την αίσθηση του ελληνικού μέτρου. Γονιδιακά την παρέλαβε από την Πηνελόπη Δέλτα".
    Tί λέτε ρε παιδιά αλήθεια? Κι εγώ κατάγομαι απ'τον Αδάμ και την Εύα. Γονιδιακά σας λέει αυτό κάτι?

  27. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 07/01/2009 23:51:45

    Μάλλον το αντίθετο κατά την ταπεινή μου γνώμη, εκτός αν πεισθούμε ότι η Μ Βρετανία, υποστήριξε την Ενωση για την Ευρώπη ή επιθυμεί Ενωμένη Ευρώπη και ιδιαίτερα οι Financial Times...
    Μάλλον ανησυχία για την πορεία του παιχνιδιού καθώς ενεργοποιήθηκε ένας αστάθμητος παράγοντας που χαλάει τα σχέδια της Αγίας Οικογένειας και ...άλλων

  28. anonymous avatar
    anonymous 07/01/2009 23:52:35

    @26 ΙΜΠ

    ...και τα λαμόγια όλων των κομμάτων, επίσης!

  29. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 07/01/2009 23:55:16

    @ Ιθαγενη
    περι ορέξεως .....
    Ομως ο Σαμαρας εχει ιστορία πολιτική συγκεκριμένη. Αναφέρεται αμεσως παραπάνω από τον οκτώ αλλά επετρεψέ μου να τονισω τα σημαντικότερα. Τα εργα και τις ημερες του ως υπουργού των εξωτερικών και ηγέτη πολιτικού κομματος δηλ. Αδιαλλακτη, φτηνή πατριδοκαπηλία στο θέμα των Σκοπίων, εντελώς ανευθυνο χειρισμό του θέματος της μειονοτητας στην αλβανία και πάνω από όλα προσωπικά παιχνιδια σε βάρος της εθνικής πολιτικής.Αμέσως μετά ανέτρεψε χωρίς ενδοιασμούς μια κυβέρνηση που είχςε το 45+% των ψήφων του λαού τρεχα γυρευε στα πλαισια ποιας συμφωνίας με τα Διαπλεκόμενα. Και τέλος σαν ηγετης της πολιτικής ανοιξης τα εκανε σκατά σε μια τριετία. Επίδοση λιγο καλύτερη από αυτή του Τσίπρα αλλά οχι και αξιοζήλευτη. αυτά τα ολίγα. Οσο για τα περι πατριωτισμου, ο πατριωτισμός του Σαμαρά ερχεται κατευθειαν από τη δεξια του παλιου καλού καιρού. Πατριδοκαπηλία, κουφια (ακροδεξια) λόγια και αποτέλεσμα μηδέν.

  30. anonymous avatar
    anonymous 08/01/2009 00:01:41

    @30 περαστικέ

    Ο Σαμαράς αντιτάχθηκε στο περίφημο "Ποιός θα το θυμάται μετά από 10 χρόνια" του Μητσοτάκη για την ονομασία της FYROM σε Μακεδονία.

    Αρκεί;

  31. ΙΜΠ avatar
    ΙΜΠ 08/01/2009 00:03:54

    Τί να πω περαστικέ ξανά? Μάλλον δεν είμαστε αρκετά κουλτουρέ για να καταλάβουμε την αξία του γονιδιώματος του κου Σαμαρά.

  32. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/01/2009 00:05:24

    @ περαστικός
    Δεν είναι ακριβώς έτσι.Ο Σαμαράς ανέτρεψε την κυβέρνηση της ΝΔ εν γνωσει του ότι θα έφερνε στην εξουσία το ΠΑΣΟΚ.Αυτό δεν θα το έκανε ποτέ ένας παλαιοδεξιός.
    Απέδειξε έτσι ότι οι απόψεις του είναι υπερκομματικές,άσχετα με το ορθό η όχι των απόψεων αυτών-και εγω συμφωνώ ότι η απαίτηαη για καθόλου Μακεδονία στο όνομα των Σκοπίων είναι ανέφικτη.

  33. donaE avatar
    donaE 08/01/2009 00:09:40

    Λετε να ειναι τοσο υπερανω?Τι εχουν να πουν κατω στην Μεσσηνια?Οπως και να ειναι τουλαχιστον δεν ειναι νηστικος,και γλειφτης.

  34. ΙΜΠ avatar
    ΙΜΠ 08/01/2009 00:10:54

    Ο Σουφλιάς?

  35. anonymous avatar
    anonymous 08/01/2009 00:14:19

    @38
    ..δεν άκουσα

  36. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/01/2009 00:17:25

    Ο Σουφλιάς... Ο αποτελεσματικός ΥΠΕΘΟ του Μητσοτάκη...

    Ασε να μεγαλώσει λίγο ακόμα, είναι ανώριμος.

  37. Хрящъ avatar
    Хрящъ 08/01/2009 00:17:31

    www.antinews.gr
    , поздравля вас с Рождеством,
    Город наш заметает порошею,
    Рождество к нам приходит опять...
    Мы желаем Вам только хорошего,
    То, что можно друзьям пожелать.


    factorx: ρε φίλε δεν ξέρουμε όλοι ρώσικα . φρόντισε να βρεις μεταφραστη

  38. anonymous avatar
    anonymous 08/01/2009 00:18:31

    @42
    Πανικόβλητοι, παρατηρείται, κάποιοι, μετά την γενικότερη αποδοχή του Σαμαρά!

  39. anonymous avatar
    anonymous 08/01/2009 00:19:24

    @45 παρντον!

  40. kaneis avatar
    kaneis 08/01/2009 00:22:00

    @18 ΚaryID
    ..Tipereri!

  41. Orestios avatar
    Orestios 08/01/2009 00:23:04

    Ανώνυμε, στο σφαγείο, που έστησε ο Καραμανλής, το ζυγούρι θα γλιτώσει. Όλοι οι "αμνοί" (άγιοι και μη) θα σφαγιαστούν. Είναι μια αλλαγή, οπωσδήποτε.

  42. PATRA avatar
    PATRA 08/01/2009 00:23:24

    Anonymous Says:
    January 8th, 2009 at 12:12 am
    "Ας πούμε πως παρέλαβε χάος."
    ΠΟΙΟΣ ΠΑΡΕΛΑΒΕ ΧΑΟΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ
    ΑΥΤΟΣ... που μέτρησε μέχρι και τις …πόρνες για να αυξήσει το ΑΕΠ
    ΚΑΙ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ....ΚΟΝΟΜΑΓΕ ?
    ΑΠΟΓΡΑΦΗ - ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ , ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ?

    ΠΟΙΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ?

  43. Vass avatar
    Vass 08/01/2009 00:31:28

    Πληρωμένη απάντηση στην ανάρτηση σου.

    Вам наш вас с заметает что порошею Рождеством,
    То приходит поздравля хорошего пожелатьдрузьям, желаем РождествоГород к нам опять Мы только,
    можно

  44. anonymous avatar
    anonymous 08/01/2009 00:34:45

    @45 & 51

    Για να μην σας διακόπτουμε, δεν τηλεφωνιέστε καλύτερα;

  45. anonymous avatar
    anonymous 08/01/2009 00:35:31

    @46 & 52

    Για να μην σας διακόπτουμε, δεν τηλεφωνιέστε καλύτερα;

  46. Vass avatar
    Vass 08/01/2009 00:37:15

    @54 Δυστυχώς ξέρω μόνο να αναγραμματίζω κυριλλικά κι όχι να μιλάω.

  47. kaneis avatar
    kaneis 08/01/2009 01:01:50

    "καλτσεστρουτσι"

    Τι μου θύμισες! Εκείνος ο Βρανόπουλος πως χάθηκε;!
    Είχε και τα χειρόγραφα πάνω του , για το βιβλίο που θα έγραφε για την συμπαραγωγή της μεταβίβασης, αλλά κι αυτά τα πήρανε οι "κακοί" !
    Ετσι δε λέγανε τότε οι εφημερίδες;

  48. politisp avatar
    politisp 08/01/2009 01:07:43

    Το πρόβλημα του Σαμαρά - σε ότι αφορά αρχηγικές κ.τ.λ. θέσεις - για κάποια τουλάχιστον χρόνια ακόμα,είναι ότι υπάρχει συγκεκριμένο κομμάτι της βάσης της ΝΔ και συγκεκριμένα ένα κομμάτι της "λαικής δεξιάς" που δεν τον θέλει με τίποτα και με αυτόν αρχηγό δεν ψηφίζει ΝΔ ούτε με ...σφαίρες. Απο την άλλη, έχει και τις συμπάθειες του στο χώρο. Και με όσο μεγαλύτερο εκλογικό σώμα γίνουν οι επόμενες διαδικασίες διαδόχου στη ΝΔ - όταν γίνουν - τόσο περισσότερο αντίστοιχα θα πάρει (αν βέβαια είναι υποψήφιος). Όμως ξαναλέω, διχάζει ακόμα. Κι αν ακόμα κάποτε είναι η ώρα του για κάτι περισσότερο, αυτή η ώρα δεν είναι σίγουρα για κάποια τουλάχιστον χρόνια ακόμα. Τουλάχιστον μέσα σε αυτό το κόμμα,με τη σημερινή του μορφή...

  49. Αρις avatar
    Αρις 08/01/2009 01:18:32

    @politisp
    Δίκιο έχεις απλά δεν είναι η λαική δεξιά αλλά ένα 10% των ψηφοφόρων του Μητσοτάκη.
    Απλά ο Σαμαράς είναι ο μόνος στη ΝΔ που μπορεί να προσελκύσει κόσμο από άλλες παρατάξεις και σκέψου πόσοι περισσότεροι ΝΔάτες δεν θα ψήφιζαν Ντόρα με τίποτα...

  50. Αnonymous avatar
    Αnonymous 08/01/2009 01:22:10

    @57 politisp




    IΔΟΥ δείγμα Μητοτακικού, που μετονομάζει σε “λαική δεξιά” το σημερινό νεοφιλελευθερο κύμα που εισηγείται "ο σωζων ευατώ σωθείτω"

    ΙΔΟΥ δείγμα όσων ψηφίσανε φανατικά Σημίτη.

    ΙΔΟΥ δείγμα όσων λένε, ότι, ούτε η Κύπρος, ούτε η Μακεδονία μας απασχολεί, όταν υπάρχει ελεύθερη αγορά!

    ΙΔΟΥ δείγμα για σας που παιξατε και χασατε στο χρηματηστήριο, για σας που πιστέψατε, ότι δεν υπάρχει πια τρομοκρατία!!!


    Με γειά σας!

  51. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 08/01/2009 01:32:32

    Mάχιμος!

    http://photos-b.ak.fbcdn.net/photos-ak-sf2p/v240/122/61/579890375/n579890375_1090321_7963.jpg

  52. Αnonymous avatar
    Αnonymous 08/01/2009 01:39:13

    ποιος πάει να φάει τα κονέ της ντόρας;

  53. Γαϊδουρι χωρις σαμάρι avatar
    Γαϊδουρι χωρις σαμάρι 08/01/2009 02:18:30

    Βαλανε τον λυκο να φυλάει τα προβατα. Σαμαράς ΥΠΠο. Αυτος που παραμόρφωσε το προσωπο εκατονταετιών στην παραλία του Ναυπλιου. Προσθήκη δυο ορόφων σε παλαιο ισόγειο ιδιοκτησιας της γυναίκας του. Μετα απο "αγωνες" σχεδον εναμισυ χρόνου κοντρα σε Αρχαιολογικές υπηρεσιες και ΚΑΣ, ο Σαμ. τα καταφερε. Μερες δοξας λαμπρες έρχονται.

  54. Αnonymous avatar
    Αnonymous 08/01/2009 02:22:16

    @62
    ΩΠΑ! Αρχισανε ήδη τα όργανα της Μαρίκας;

  55. Γαϊδουρι χωρις σαμάρι avatar
    Γαϊδουρι χωρις σαμάρι 08/01/2009 02:35:25

    Aφελη και συμπαθή Αnonymous 63, βοά το Ναυπλιο απο τότε για το σκάνδαλο. Λυπάμαι αλλά είναι πραγματικότητα. Καμμία σχεση με το Ντορέϊκο (αν και φαντάζομαι ότι θα τα γνωρίζουν). Στο χωριο μου κατι λενε για τη γυναίκα του Καίσαρα (πως να φαίνεται κλπ). Ψάχτε πρωτα, συκοφαντήστε μετά. ΄Η και το ανάποδο. Παντως τα στοιχεία στη διάθεση οποιουδήποτε (και φωτο).

  56. miamar avatar
    miamar 08/01/2009 07:44:09

    Φάκτορα ο Ρώσσος στο 45 σου εύχεται καλά Χριστούγεννα και μια πόλη χιονισμένη. Παλαιοημερολογήτες είναι οι φίλοι μας και οι ευχές τους έρχονται καθυστερημένα!!!

  57. miamar avatar
    miamar 08/01/2009 07:46:13

    όσο για τον 51 ούτε ξέρει ρωσικά αλλά απλά ανακατεύει τις λέξεις του 45

  58. KaryID avatar
    KaryID 08/01/2009 08:07:00

    @60: θαμπώθηκα ... ...

    @miamar: φοβερή!!!

  59. Helmut avatar
    Helmut 08/01/2009 09:43:42

    @60: Μάχιμος ο Μιλτιάδης! Σαν ετούτοι εδώ, έτοιμοι να... γριδιάσουν μετά τις τουρκικές προκλήσεις στο Αιγαίο!

    http://www.youtube.com/watch?v=95VylRKlrXw

  60. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 08/01/2009 09:48:26

    Ρε καλως τα παιδια , τα Σαμαρακια τα καλά.

  61. πανοςΚαβαλα avatar
    πανοςΚαβαλα 08/01/2009 14:04:21

    Ο Σαμαράς είναι το μέλλον της πολιτικής σκηνής στην χώρα μας.
    (Βλέπε Ιστορία της Ελλάδας - δίχως "μπαχαρικά και σάλτσες")
    Ηγέτης γεννιέσαι δεν γίνεσαι .Το διαμάντι και στην λάσπη να το ρίξεις δεν χάνει την αξία του.
    Υπήρξε ο πολιτικός που μας ξεσήκωσε κάποτε απο τους καναπέδες και ειλικρινά πιστέψτε με υπήρξε πολιτικά προφήτης πολλών καταστάσεων και διεθνών εξελίξεων (υπάρχουν γραμμένα κείμενα του ιδίου από ομιλίες του τόσο σε κομματικά στελέχη εκείνης της εποχής όσο και προς ανοιχτές συγκεντρώσεις)

    Τάδε έφη Πανος ο τελευταίος των "ρομαντικών" απο την καβάλα.

  62. miamar avatar
    miamar 08/01/2009 14:11:31

    Το Γαϊδουρι χωρις σαμάρι νακατεχα έχει ρίξει καμιά κλωτσιά χωρίς να το θέλει;
    Ίσως !!

  63. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 08/01/2009 14:45:29

    Μόνο κοίτα να μην αφήσεις παρακαταθήκη , να γλυτώσουμε τουλάχιστον την Καβάλα μιας και είσαι ο τελευταίος .

  64. ΣΑΚΑ avatar
    ΣΑΚΑ 09/01/2009 03:13:10

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ