#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/08/2012 14:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Freddo cappuccino decafeine…και τα νεύρα τσατάλια



Το κακό ξεκίνησε απ’ το πρωί, μόλις στάθμευσα στην παραλία περιμένοντας την παρέα μου.

Το ασημί Χιουντάι, έρχεται και διπλοπαρκάρει φαρδιά πλατιά και κλείνει εμένα και ένα άλλο αυτοκίνητο. Τον αγριοκοιτάζω, αλλά πιστεύω πως θα το πάρει. Πετιούνται από μέσα το ζεύγος με τα δυο κουτσούβελα –ζωή νά’χουν – και αρχίζει το ξεφόρτωμα. Μπάλες, σωσίβια, ρακέτες, μια τρόμπα και άλλα συμπράγκαλα λες και θα έκαναν διακοπές καμιά βδομάδα! Τελευταίο βγήκε το ψυγείο.

Ε, τώρα θα φύγει σκέφτηκα, να πάει αλλού να παρκάρει. Λάθος μου. Γιατί αμέσως ακούστηκε το μπιτ μπιτ του συναγερμού. Αγρίεψα!

«Κύριε»,  του λέω, «συγνώμη αλλά με κλείνετε, δεν πάτε λίγο πιο πέρα;».

« Ε και», μου λέει, «για μπάνιο δεν πάτε κι εσείς;»

«Μα εκτός από μένα, κλείνετε κι άλλους κι εμποδίζετε και την κυκλοφορία των πεζών».

«Τροχονόμος είστε;», μου είπε κι έφυγε.

Έδωσα τόπο στην οργή- είχε έρθει και η παρέα μου- και κατεβήκαμε στην παραλία.

Μα τι ήταν αυτό …την τύχη μου! Στη διπλανή ομπρέλα, η οικογένεια. Οι μεγάλοι πασαλείβονταν με κρέμες και λάδια και τα μικρά να ξεσηκώνουν τον κόσμο. Δεν πρόλαβα να πω στους δικούς μου να πάμε πιο πέρα γιατί ήδη είχαν μπει στη θάλασσα. Εγώ έμεινα κάτω απ’ την ομπρέλα. Αμ τι το ήθελα; Μαρτύριο.

Το τι άμμο στα μούτρα, στο κεφάλι, στα μάτια  έφαγα απ’ τα μικρά δε λέγεται! «Δε βαριέσαι» είπα, «παιδιά είναι.»

Προσπάθησα να χαλαρώσω. Μα ξαφνικά άρχισε το άλλο μαρτύριο. Άρχισαν να φουσκώνουν τα φουσκωτά με την τρόμπα. Εκεί να δεις! Φωνές, βρισίδι, να μη βρίσκουν την τρύπα, να μη δουλεύει η τρόμπα, ..τη μάνα σου, σκάσε, να ξεφυσούν και να κοκκινίζουν και δως του να τρίζει η τρόμπα του τρόμπα! Και να είναι δίπλα μου! Σε κάποια στιγμή τους φεύγει το λάστιχο και έρχεται στα μούτρα μου. Δεν άντεξα! «Έλεος ρε παιδιά», τους είπα.

«Ωχ μωρέ αδερφέ πώς κάνεις έτσι;» η απάντηση. Τι να πω. Σκουπίστηκα, ηρέμησα. Γύρισα απ’ την άλλη αφού δε με βγάλαν κανένα μάτι.

Μα σε λίγο, πετάγομαι απ’ την τσιριχτή φωνή της μάνας: «Νίκο, Καιτούλα, ελάτε να φάμε πρωινό». Πετάχτηκα.

Το τι κρουασάν μερέντα και βερίκοκο χλαπάκιασαν όλοι, δε λέγεται. Και να πέφτουν κομμάτια στην άμμο. Τσιρίδα και κακό.

Σηκώθηκα και πήγα στη θάλασσα. Αφού ηρέμησα με τη βουτιά, γύρισα πίσω στην ομπρέλα. Εντάξει είπα ησύχασαν. Τι το είπα! Ο πατέρας είχε τέρμα το ραδιόφωνο. Και γαμώ τα τραγούδια. Βρέθηκα με μιας στην εθνική με τα νεύρα μου σμπαράλια. Σηκώθηκα και ξανά στη θάλασσα.

Με το που γύρισα τι να δω. Το τραπέζι στρωμένο. Ασπροκόκκινο καρώ τραπεζομάντιλο και αραδιασμένα πάνω καμιά δεκαριά τάπερ και αλουμινόχαρτα. Το τι περιδρόμιασαν δε λέγεται. Γεμιστά, ιμάμ, τζατζίκια και μελιτζάνα σκορδαλιά που σκότωνε ελέφαντα! Ένα ψυγείο το ξετίναξαν.

Θα μου πείτε τι σε πειράζει. Με πειράζει γιατί όλα αυτά εν μέσω φωνών, χοροπηδητών, με την η άμμο στα μάτια μου και μουσικής πανδαισίας! Θα σκάσω!

Τα αλουμινόχαρτα κουβάρι και πεταμένα στο πλάι. Πού να τολμήσω να μιλήσω!

Σηκώθηκα, δεν άντεξα, ήρθαν και οι δικοί μου και καθίσαμε για καφέ σε διπλανή καφετέρια. Είδαν το μάτι μου να γυαλίζει και τους εξήγησα.

«Έλα μωρέ τα παραλές» μου είπαν. Και δεν πρόλαβα να απαντήσω γιατί η οικογένεια ήρθε και κάθισε δίπλα μας. Τα μικρά να τρέχουν από τραπέζι σε τραπέζι  –είπαμε δε φταιν τα παιδιά- και οι τσιρίδες τους να ξεσηκώνουν τον ντουνιά!

Οι δικοί μου άρχισαν να τα παίρνουν κι εγώ να κρυφογελώ! «Η εκδίκηση της γυφτιάς που δε με πιστεύατε», είπα από μέσα μου.

Πήγε η κοπέλα για παραγγελία: «Δυο χυμούς για τα μικρά, σκέτο φραπόγαλο για τη μανδάμ κι ένα φρέντο καπουτσίνο ντεκαφεϊνέ χωρίς ζάχαρη για μένα, γιατί κάνουμε δίαιτα! Α πιάσε πρώτα μια κόκα κόλα να χωνέψουμε!»

Το σκόρδο απ’ το ρέψιμο πλημύρισε τον αέρα και το τραπέζι μας! Οι δικοί μου εξαγριώθηκαν. Ησυχάστε τους είπα, τι έγινε.

Σε κάποια στιγμή έρχεται η μπάλα των μικρών στο τραπέζι μας σαν κομήτης και τα κάνει όλα γης Μαδιάμ!

Εγώ να γελώ και οι άλλοι ακόμα πλακώνονται στα γαλλικά με την οικογένεια και το χιουντάι παρκαρισμένο ατάραχο να κλείνει τα πάντα!

Όχι πέστε, μου είμαι δύστροπος;

Δαναός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 08/08/2012 14:35:25

    έχεις μεγαλώσει Δαναέ και σ΄ενοχλούνε όλα!
    Πριν από 750 χρόνια, απλώς διασκέδαζες με κάτι τέτοια και βοηθούσες τα τέθριππα να μπούνε στη σειρά.
    Πάντως, για την ηλικία σου, καλή παρέα πέτυχες.
    Εσύ προφανώς είσαι....αόρατος για αυτό και δε σε βλέπω στη φωτογραφία!

    • Lampros avatar
      Lampros @ Κώστας Ροδινός 09/08/2012 09:12:19

      ακομα και να ήταν στην φωτογραφία λες να τον πρόσεχες??

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 08/08/2012 14:50:36

    Εγώ πάλι βρε παιδί μου σε τέτοιες περιπτώσεις, τι να σου πω, ένα κακό συνήθειο, να σκοντάφτω δίπλα από τα τάπερ τους γεμίζοντάς τα άμμο...

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/08/2012 15:06:18

    Παίρνω τό θάρρος,καταρχήν,νά παραπονεθῶ στή διεύθυνση γιά τήν ἔνδεια στίς φωτογραφίες,τήν συγκεκριμμένη τήν ἔχουμε ξαναδεῖ τουλάχιστον 2 φορές.
    Κι ἐσύ Δαναέ μου,δέν πήγαινες λίγο παραπέρα νά μή σ'ἐνοχλοῦν τά ρ... καί τά...ὑπόλοιπα τῆς εὐγενικῆς οἰκογενείας μετά τῶν εὐσεβῶν τέκνων;Ἐκτός,ἄν τό συγκεκριμμένο σημεῖο πού βρισκόσουν,ἐπρόσφερε κάποια δροσερή ὄμορφη θέα,πέρα ἀπό τά ἀφράτα γεμιστά καί τά ἠδυπαθῆ ἰμάμ καί μελιτζάνες σκορδαλιά,σέ τίποτε κορμιά χυμώδη καί ψιμιθευτά,τά ὁποία ἄξιζαν ὁποιαδήποτε τιποτένια ταλαιπωρία,γιά τήνἀπόλαυσή τους ἐκ τοῦ μακρόθεν.Ἄν πάλι ἐπιθυμεῖς κάποιες πιό ἤσυχες παραλίες,ἐδῶ στά Κύθηρα ἔχουμε πολλές...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/08/2012 16:09:44

      Μπα, πιασμένος θα ήταν πάλι και που να σηκώνεται να μαζεύει πράγματα...

  4. cls avatar
    cls 08/08/2012 16:04:38

    Εγω ηξερα οτι περιτρυγυρίζεσαι μονο απο κοπέλες οπως τη φωτογραφία.
    Τώρα πως βρεθηκες σε παραλία με οικογένειες, μεγάλο μυστήριο.
    Μηπως ηθελες να βαλεις τη φωτογραφια και για να μην γκρινιαξει η σύζυγος
    έγραψες και ολο το κείμενο?

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ cls 08/08/2012 16:33:28

      Ένας ένας. Έχουμε και λέμε: Ο Ροδινός ακόμα ζει στη μακαριότητα της εποχής του χαλκού.
      Κυθήριε Κυθήριε, όπου και να πας να καθίσεις τέτοιες φωτογραφίες έχεις μπροστά σου, εξ άλλου το λέω: "Δεν πρόλαβα να πω στους δικούς μου να πάμε πιο πέρα γιατί ήδη είχαν μπει στη θάλασσα." Τα Κύθηρα θα αρχίσω να τα σκέφτομαι σε καμιά εικοσαριά χρόνια.
      Τοπ, μην ανοίξω το στόμα μου.
      cls εσύ αυτές τις μέρες,αν και ξέρεις πολλά και ξέρεις ότι ξέρω, λείπεις απ΄τη συγκεκριμένη περιοχή! Σε τσάκωσα τσακαλάκι!

  5. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 08/08/2012 16:25:50

    Σπιοῦνοι τῶν ἀντιπάλων, γιὰ νὰ σοῦ χαλάσουν τὴν συγκέντρωση καὶ νὰ μὴ δύνασαι νὰ μοχθήσεις γιὰ τὸ Ἄντινιουζ!

  6. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 08/08/2012 16:26:55

    Δαναέ μου ποιό από τα παλιόπαιδα της φωτογραφίας σε ενόχλησε ,να μου πείς και εγώ θα πάω να του δώσω ξυλιές στά πισινά.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 08/08/2012 16:40:27

      ο τύπος πίσω με τα γυαλιά!

      • Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
        Δημήτρης Σκαμπαρδώνης @ Κώστας Ροδινός 08/08/2012 16:45:56

        τού χεριού μου κ'αυτός

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Κώστας Ροδινός 08/08/2012 17:11:33

        Το ότι καταφέρατε και εντοπίσατε τον εν λόγω κύριο στην εν λόγω φωτό με ανησυχεί αγαπητέ μου. Με ανησυχεί τα μάλα.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ TopGunZ 08/08/2012 17:18:42

          'εχω καλή όραση!
          Προς τι η απορία;
          Είχα και ....εσωτερική πληροφόρηση!

      • Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
        Δημήτρης Σκαμπαρδώνης @ Κώστας Ροδινός 08/08/2012 17:21:51

        είναι του χεριού μου

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 08/08/2012 16:46:39

      Το δεύτερο παιδάκι Δημήτρη! Πολύ ατίθασο και όλο φασαρία!

      • Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
        Δημήτρης Σκαμπαρδώνης @ Δαναός 08/08/2012 16:57:44

        εκεί είχα εστιάσει καί εγώ τήν προσοχή μου γιατί μου φάνηκε πολύ άτακτο...

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 08/08/2012 17:35:17

          Εγώ λέω να συνετίσω το πρώτο τότε.

        • Εύα avatar
          Εύα @ Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 08/08/2012 19:06:03

          Εύγε Δημήτρη..όχι, που θα σου κουνηθούν κιόλας τα παλιόπαιδα...

      • cls avatar
        cls @ Δαναός 08/08/2012 17:05:04

        δάσκαλε τι κάνουμε τα παιδάκια που κάνουν φασαρία;

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ cls 08/08/2012 17:35:46

          Τα ....με τη μάνα!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Δαναός 08/08/2012 18:11:37

            Εγώ αυτό το λέω για τα παιδάκια των συμπαθών MILF: "είναι κάτι παιδιά, να τους .... τη μάνα"

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ cls 08/08/2012 17:48:43

          Τά τάζουμε στόν ἅγιο Ἠρώδη.

        • popolaros avatar
          popolaros @ cls 08/08/2012 19:55:21

          MILF τι σημαίνει...κάποια Μ.Κ.Ο ;

  7. Δαναός avatar
    Δαναός 08/08/2012 16:34:57

    Μόνο εσύ με σκέφτεσαι και συμπάσχεις, Αστυάνακτά μου!

    • tak avatar
      tak @ Δαναός 08/08/2012 18:23:37

      Κρίμα ο καημένος ο Δαναός! Αλλά τι την ήθελες τη ... θάλαττα!

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ tak 09/08/2012 11:03:08

        Πάλι καλά ..... αφού δε τον βγάλαν κανένα μάτι!

  8. cls avatar
    cls 08/08/2012 16:59:09

    Να χεις ζαλίστει απο τη σκορδαλια και τον καυσωνα , να εχεις και το βυρωνα , που να βρεις κουράγιο για να παλεψεις.
    @Δαναο Είμαι διακοπές , αλλα ελεω κρίσης, έμεινα Χαλκιδική . Χάλια δηλαδή. Ούτε ωραίες θάλασσες ούτε ωραίος κόσμος, το κρασί παλιο, κτλ... Χάλια. Τέτοια βλέπει η Μερκελ και τρελενεται.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ cls 08/08/2012 17:39:00

      Το Θόδωρο έχω!!!

  9. lord tanamo avatar
    lord tanamo 08/08/2012 17:17:01

    Χα χα,σαν ταινία τρόμου - ο Δαναός μετά σε ρόλο εκδικητή !

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ lord tanamo 08/08/2012 17:22:15

      Γεια σου Λόρδε μου! Και πού να ήσουν εκεί από μια άκρη!!!

  10. TopGunZ avatar
    TopGunZ 08/08/2012 17:22:24

    Κοινωνικοοικονομική μελέτη των φυλών της παραλίας.
    Σελίδες επί σελίδων έχουνε γραφτεί επί της ανάλυσης της συμπεριφοράς των λουόμενων Ελλήνων, και όχι μόνο, ανά τις Ελληνικές παραλίες. Το Antinews σας παραθέτει τα αποτελέσματα των τελευταίων ερευνών στην κατηγοριοποίηση των «φυλών της παραλίας»:

    Νοικοκυραίοι: Μεσο-μικρο-αστική οικογένεια, κατά βάση τετραμελής και άνω, επιβαίνουσα σε «κούρσα» μικρού κυβισμού και 5 καθισμάτων, ασχέτως αν ο αριθμός των επιβαινόντων υπερβαίνει τον εν λόγω αριθμό. Εξωπραγματικός όγκος αποσκευών αναλογικά με την προτιθέμενη παραμονή στην παραλία, κατά πλειοψηφία αποτελούμενος από τάπερ και συναφή σκεύη, φέροντα σπιτικά μαγειρευτά φαγητά και άλλα εδέσματα. Συμπεριφορά εξόχως γηπεδική και αλαλάζουσα, συνοδευόμενη από τη δημιουργία μικρών τοπικών αμμοθυελλών και πλημμυρίδας του αέρα με άσματα εθνικής οδού. (Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξατε στο παρόν άρθρο)

    Ρακετοφόροι: Νεαρής συνήθως ηλικίας και εξόχως αθλητικής φυσικής καταστάσεως, απαντώνται εις δυάδας, φέροντες ρακέτες και μία (1) μπάλα μικρού μεγέθους, συνήθως αγορασμένα άνευ αποδείξεως από πλανόδιο πωλητή. Φροντίζουν, ως ζωντανοί μετρονόμοι, να κρατάνε το ρυθμό στην παραλία, καθώς οι τριγύρω λουόμενοι οδηγούνται με περιοδική ακρίβεια στη χρήση ηρεμιστικών φαρμάκων. Επίσης προσφέρουν ευκαιρίες εξάσκησης ανακλαστικών, καθώς αποφεύγετε το αδέσποτο μπαλάκι τους ή τις θεαματικές βουτιές τους προς θήρευσή του.

    Μπάκουρος: Άρρεν θαμώνας της παραλίας, απαντάται σε μεγάλο εύρος ηλικιών, σωματοτύπων και συμπεριφορών. Η κατηγοριοποίησή του βασίζεται κυρίως στη νομαδική ζωή που άγει στην παραλία μαζί με άλλους μπάκουρους και στην συλλογική αντίδραση που δείχνουν κατά τον εντοπισμό θηλυκών δειγμάτων του ανθρώπινου είδους. Κύρια διατροφική συνήθεια η κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων μπύρας.

    Ζευγαράκια: Ετέρα φυλή που απαντάται σε ζυγό αριθμό δειγμάτων, επίσης συνήθως νεαρής ηλικίας. Αναγνωρίζονται από την έντονη επιδίωξή τους διαπαιδαγώγησης της λοιπής παραλίας σε σεξουαλικά ζητήματα, εντός και εκτός θαλάσσης. Άκρως ανταγωνιστική και αλλεργιογόνος κατηγορία λουομένων απέναντι στον «μπάκουρο» και τους «νοικοκυραίους».

    Τζόβενος: Έχων φυσική κατάσταση δυο καντάρια καλύτερη από το μέσο όρο των υπολοίπων αρσενικών δειγμάτων της παραλίας και αρκετές δεκαετίες εμπειρίας, ο τζόβενος τριγυρνάει με το καπελάκι του και το εφαρμοστό (για να τονίζεται ο ακόμα μάχιμος ανδρισμός) λύκρα μαγιό του στην παραλία επιδεικνύοντας το ατσαλωμένο και καταμαυρισμένο κορμί του. Λιπόσαρκος μεν, αλλά άκρως τεντωμένος, συνήθως λόγω χειρονακτικής εργασίας ξεπερνάει σε δονζουανισμό οποιαδήποτε άλλη κατηγορία λουόμενου. Δείγματα φέροντα μύστακα και λευκή κώμη καταγράφονται ως τα πλέον επικίνδυνα.

    Μούσκουλος: Η γνωστή και τόσο συμπαθής κατηγορία των περιφερόμενων κρεατόσακων με τα υπερμεγέθη μούσκουλα και τους γραμμωμένους κοιλιακούς. Περιοδεύουν συνεχώς στην παραλία ώστε να επιβεβαιώσουν πως άπαντες έχουνε θαυμάσει το σμιλεμένο τους κορμί και σταματάνε μόνο για να αναπληρώσουν το παχύ στρώμα αντηλιακού ελαίου στην επιδερμίδα τους. Συνήθως δεν βγάζουν ραπόρτο με τα θηλυκά δείγματα, καθότι τους έχει προλάβει ο τζόβενος.

    Μιλφάρα: Η ανθρώπινη φύση και η ιατρική επιστήμη εξελίσσονται συνεχώς, με αποτέλεσμα, προς ικανοποίηση των οπτικών οργάνων των αρσενικών, οι σημερινές μητέρες να μη μοιάζουν σε τίποτα με τις δικές μας (εκτός της περιπτώσεως των νοικοκυραίων). Καλοδουλεμένα σώματα σε αποκαλυπτικά μπικίνι κρύβουν το γεγονός πως από πίσω έρχεται και ένας ταλαίπωρος που σούρνει το παιδικό καροτσάκι. Ο συνδυασμός του φαινοτύπου των εν λόγων δειγμάτων με το γεγονός τη μη εύκολης προσεγγισιμότητάς τους κλέβει την παράσταση από τις νεαρότερες κορασίδες της παραλίας.

    Θείτσα: Μια ακόμα συμπαθής κατηγορία λουομένων που απαντάται κατ’ αποκλειστικότητα σε θηλυκά δείγματα. Αν και το εύρος των ηλικιών έχει παρατηρηθεί να φτάνει ακόμα και στη ζώνη περί των 30, πάντα θα έχει έναν αέρα 50φεύγα ετών. Όχι λόγω εξωτερικών χαρακτηριστικών της ιδίας, όσο της γενικότερης εικαστικής παρουσίας της στην παραλία. Ντεμοντέ ένδυση, από το ολόσωμο μαγιό μέχρι το ψάθινο καπέλο-σαλατιέρα, ανάγνωση βιβλίου επιπέδου άρλεκιν και μια γενική περιρρέουσα αύρα βαρεμάρας. Σε μεγαλύτερες ηλικίες, όπου και απαντάται συχνότερα, είναι που λάμπει πραγματικά ο χαρακτήρας της, βγάζοντας ήχους αποδοκιμασίας για τις «ξετσίπωτες» νεανίδες, φωνάζοντας στα παιδάκια που τρέχουν πέρα δώθε και δίνοντας συμβουλές επί παντός επιστητού σε όποιον δεν της τις ζητήσει.

    Δαναός: Μοναδικό δείγμα, απαντάται στις παραλίες της Χαλκιδικής και έχει διχάσει την επιστημονική κοινότητα εάν πρόκειται για τον «πατέρα» όλων των τζόβενων, κατηγορία με την οποία έχει τη μεγαλύτερη συνάφεια, ή αν πρόκειται για το επόμενο βήμα της γενετικής τους εξέλιξης.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ TopGunZ 08/08/2012 18:25:09

      Ιδού πως κατάντησε ο Δαναός μετά το συμβάν
      h-p://sports.yahoo.com/blogs/nba-ball-dont-lie/create-caption-james-harden-lost-control-180123365.html
      Έτοιμος για τη μονή Στουδίου...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/08/2012 18:30:51

        Χαιρετώ τον Σερλοκ Χολμς! Μόνο που δε θα πάω στη Στουδίου, αλλά μάλλον στυλίτης θα γίνω στην ταπεινότητά σου!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Δαναός 08/08/2012 18:33:36

          Φαίλτωρ Χολμς και Δρ. Δανουότσον...

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ TopGunZ 08/08/2012 18:35:18

            Στην οδό Φούρναρη;

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/08/2012 18:46:35

            Άμα το Baker το κάνεις Baked γίνεται πιο ενδιαφέρον, αν με πιάνετε εις την αγγλική αργκώ.

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Δαναός 08/08/2012 18:36:19

          Ο Φαίλτωρ σε Νιρβάνα:shechive.files.wordpress.com/2010/01/body-builder-5.jpg

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TopGunZ 08/08/2012 18:29:49

      A, ξέχασα να βάλω και μια τιμητική κατηγορία.
      Συντάκτης Antinews: Είδος υπό εξαφάνιση από τις παραλίες κατά τη φετινή σαιζόν.

      • Φιδίσιος avatar
        Φιδίσιος @ TopGunZ 08/08/2012 20:55:21

        γιατί;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ TopGunZ 09/08/2012 11:50:41

      @TopGunZ
      Παίρνεις 2πλο PhD στην Κοινωνιολογία !
      Είναι βάση για σενάριο baywatch αλά Ελληνικά

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Προφήτης 09/08/2012 14:17:52

        Σας μερσώ ιδιαιτέρως. Η συγκίνηση είναι διπλή τώρα που έχω και τον ίδιο επιστημονικό τίτλο με το Μεγάλο Διανοητή.

  11. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/08/2012 17:26:18

    Θά πῶ στή γυναίκα μου νά μήν ξαναπάρει ρακέτες...,οὔτε τάπερ...,τά τόστ θά τά τρώω στ' ἀμάξι μετά...,ἄν ἔχει μουσακά ὅμως;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/08/2012 17:34:34

      Να τον βάζετε στο μπλέντερ και να τον πίνετε από το παγουρίνο σας, αγαπητέ.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ TopGunZ 08/08/2012 17:37:52

        Θα χαθεί το συναμφότερον όμως!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Δαναός 08/08/2012 18:09:41

          Ε, βάλε και δυο δάκτυλα τσίπουρο μέσα να το στανιάρεις το συναμφότερον.

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ TopGunZ 08/08/2012 18:40:08

            Πρόσεξε μην κοπεί η μπεσαμέλ

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/08/2012 18:42:08

            Το να κοπεί η μπεσαμέλ δεν πειράζει! Η μαμαζέλ να μην κοπεί!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/08/2012 18:45:27

            Τι να σου πω, μετά το μεξικάνικο τουρλού που έφαγα σήμερα, δε με πιάνει τίποτα.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ TopGunZ 08/08/2012 17:51:19

        Μπά,ἀντί γιά ὅλα,δέν θά ξαναπάρω τή γυναίκα καί τά παιδιά στήν παραλία...

  12. cls avatar
    cls 08/08/2012 17:46:02

    Φοβερο. Αυτη η κοινωνικοοικονομική !!! μελέτη των φυλών της παραλίας πρέπει να γινει ξεχωριστή ανάρτηση και να καρφιτσωθει ως μονιμη πρώτη είδηση για ολο το υπολοιπο καλοκαιρι στο antinews

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ cls 08/08/2012 18:02:14

      Σας μερσώ για τα καλά σας λόγια. Πρόκειται για μακροχρόνια ερευνητική δουλειά, αλλά θα ήθελα και να συνεχίσω την έρευνά μου πάνω στην κατηγορία της μιλφάρας σε πολύ μεγαλύτερο βάθος.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ TopGunZ 08/08/2012 18:14:44

        Ἡ ἐπιστημονική κοινότητα Top,μέ ἐνδιαφέρον ἀναμένει τήν γενετική ἐξέλιξη τοῦ τελευταίου δείγματος.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/08/2012 19:13:25

          Στο επόμενο στάδιο εξέλιξης θα βγάλει και βράγχια για να βολεύει και τις γοργόνες.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ TopGunZ 08/08/2012 19:16:55

            Μα η γοργόνα κατά το ρηθέν ούτε τρώγεται ούτε π@@@ται!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Δαναός 08/08/2012 19:19:05

            Δε θυμάμαι όμως να έχω δει καμιά γοργόνα χωρίς στοματάκι, αγαπητέ.

          • Φιδίσιος avatar
            Φιδίσιος @ TopGunZ 08/08/2012 20:57:35

            Εσενα σε κόβω για μεγάλο εραστή πάντως. Γυναικάς;

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Φιδίσιος 08/08/2012 23:47:15

            Μπα, ένας καθημερινός ταπεινός θηρευτής απλά...

          • Φιδίσιος avatar
            Φιδίσιος @ Φιδίσιος 09/08/2012 08:31:03

            και μπηχτης και μετριοφρων. τέλεια.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ cls 08/08/2012 18:08:22

      Στο τηλέφωνο,αν πάρεις, θα σου πω για τις ειδικεύσεις του Τοπ.

      • tak avatar
        tak @ Δαναός 08/08/2012 18:27:38

        Καλά περνάτε εσείς... Αλί από αυτόν που έχει να κάνει με τον Πολύποδα, συγνώμη, Πολύδωρα ήθελα να πω...

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ tak 08/08/2012 18:32:24

          Τι να τον κάνουμε, εκεί, φαγώθηκε να μας σώσει, λες και δεν ήξερε που έμπλεκε. Αυτός πολύποδες, σαρκώματα και λοιπά εξωτικά καρκινώματα του πολιτικού σκηνικού και ο Δαναός να κυνηγάει πιτσιρίκες στη Χαλκιδική να τις συνετίσει...

  13. TopGunZ avatar
    TopGunZ 08/08/2012 18:04:21

    Ε, αν έχει παλιόπαιδα σαν της φωτό να θέλουν συνετισμό, τι να την κουβαλάς την κυρά...

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ TopGunZ 08/08/2012 18:09:56

      Πῶς μέ καταλαβαίνεις!

      • Εύα avatar
        Εύα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 08/08/2012 19:01:08

        Κυθήριε, πήρες το στραβό το δρόμο...αλίμονο...

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Εύα 08/08/2012 19:04:20

          Τον ίσιο θες να πεις.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Εύα 08/08/2012 22:01:06

          Ἀκολουθῶ τό Δάσκαλο!

        • Εύα avatar
          Εύα @ Εύα 09/08/2012 14:03:26

          Μπορεί γιαβρούμ...bodyguard της ηθικής...

  14. blue nile avatar
    blue nile 08/08/2012 18:15:09

    Δαναέ όλα θα τα άντεχα...
    Εκτός από τα σκορδορεψίματα...
    Δε μπορώ τρελλαίνομαι...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ blue nile 08/08/2012 18:55:25

      Γεια σου blue nile! Και ήταν και θορυβώδης ο ....

  15. Εύα avatar
    Εύα 08/08/2012 18:38:00

    Λουτρά και πάλι λουτρά Δαναέ..εκεί, άντε να χρειαστεί να πάρεις καμιά πίεση, λόγω αυξημένης ζέστης...
    ΥΓ: Και δε μου λες τζόβενο, φορούσες εκείνη την πολύχρωμη λουλουδάτη βερμουδίτσα;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Εύα 08/08/2012 18:44:21

      Πρώτον, καλήν εσπέραν αγαπητή. Δεύτερον, είπαμε, " εφαρμοστό (για να τονίζεται ο ακόμα μάχιμος ανδρισμός) λύκρα μαγιό"...

      • Εύα avatar
        Εύα @ TopGunZ 08/08/2012 19:04:27

        αχαχαχαχα! μου διέφυγε..πες μου ότι είναι και φωσφωριζέ...

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Εύα 08/08/2012 19:05:41

          Όχι, γιατί μετά θα έμοιαζε με φωτόσπαθο από τον Πόλεμο των Άστρων.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ TopGunZ 08/08/2012 19:06:50

            Αστειάκια;;;;;;;;;;;

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Δαναός 08/08/2012 19:09:56

            Ίσα ίσα ρε που σε κάνουμε και διαφήμιση, έχεις δει πόσο είναι ένα φωτόσπαθο? Αλλά τι περιμένεις, ποιον Πόλεμο των Άστρων να ξέρεις, εσύ έτρωγες ποπ-κορν παρακολουθώντας live την ναυμαχία της Σαλαμίνας...

          • Εύα avatar
            Εύα @ TopGunZ 08/08/2012 19:10:06

            αχαχαχαχαχαχαχα! η πιο ωραία παρομοίωση (προσομοίωση όχι )των τελευταίων μηνών...

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Εύα 08/08/2012 19:14:43

            Σας αρέσουν οι οι παρομοιώσεις και προσομοιώσεις βλέπω...

          • Εύα avatar
            Εύα @ Δαναός 08/08/2012 19:18:08

            Παρασύρθηκα δάσκαλε...

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Εύα 08/08/2012 19:21:43

            Νομίζω ότι πρόκειται για μία από τις ωραιότερες φράσεις που μπορεί να ακούσει ένας άντρας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Εύα 08/08/2012 21:59:31

      πολύχρωμη λουλουδάτη βερμούδα;
      και χαβανέζικο πουκάμισο!
      Γίγαντας!

  16. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 08/08/2012 18:46:29

    Ολοι τα έχουμε ζήσει κυρίως τώρα που τα μπάνια μας είναι αυθημερόν και δεν διανυκτερεύουμε Χαλκιδική.
    Το προσπαθήσαμε αλλά νοικιάζουν κάτι κοτέτσια 60 ευρώ τη βραδιά.Επειδή είστε απο εκεί το λέω,γιατί τέτοιες τιμές;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Iωάννης34 08/08/2012 18:48:50

      Έχει και πιο φθηνά, χωρίς απαραιτήτως να είναι στάβλοι, αλλά πάντα είναι καλό να μην περιμένετε τελευταία στιγμή. Το ότι θα μπορούσαν να είναι και φθηνότερα, θα μπορούσαν.

  17. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 08/08/2012 18:48:46

    Στον καύσωνα δεν τρώνε τέτοια φαγητά.
    Τα λάθη πληρώνονται.
    Πήγαινε τώρα στην Ορμύλια να δροσιστείς...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/08/2012 19:12:39

      Αντιθέτως, στον καύσωνα τρως πικάντικα φαγητά, βοηθάνε στην καταπολέμηση της αφυδάτωσης.

  18. Δαναός avatar
    Δαναός 08/08/2012 18:57:40

    Χθες Ιωάννη βρήκα για φίλο,δίπλα στη θάλασσα με 35€, άριστης κατασκευής.

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ Δαναός 08/08/2012 19:05:51

      Σαν τη Χαλκιδική δεν έχει...παλιό αλλα αληθινό!
      Πραγματικά όμως κάποιοι δείχνουν να είναι σε άλλη διάσταση ως προς τις υπηρεσίες που προσφέρουν και τις τιμές.Οπου αλλού και να πήγα ή ρώτησα,η Χαλκιδική είναι ακριβότερη.
      Εμεινα λίγο Βουρβουρού,τουλάχιστον ήταν ευγενέστατοι

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Iωάννης34 08/08/2012 19:09:57

        Σε περιμένουμε στην επόμενη επίσκεψη. Με καλούδια!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Δαναός 08/08/2012 19:14:17

          Σαν της φωτό?

        • Iωάννης34 avatar
          Iωάννης34 @ Δαναός 08/08/2012 19:24:12

          Ευχαριστώ,εκ των προτέρων

  19. Kst avatar
    Kst 08/08/2012 19:00:56

    Εμεις που προτιμούμε την παραλια Αρτέμιδος (βλέπε Λούτσα) να δείτε τι τραβάμε... Εφιάλτης!

  20. Εύα avatar
    Εύα 08/08/2012 19:13:55

    Ιωάννη, ακόμα δεν κατάλαβες γιατί είναι ακριβά στη Χαλκιδική; ο Δαναός έχει κάνει τις τιμές να ξεφύγουν...κόσμος συρρέει να τον δει, να του σφίξει το χέρι..να τον αγγίξει...

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ Εύα 08/08/2012 19:17:38

      Και να σκίσει το μπλουζάκι να φανούν οι 6-pack κοιλιακοί;

      • Εύα avatar
        Εύα @ Iωάννης34 08/08/2012 19:23:30

        Εσύ το πας φιρί φιρί να έχουμε λιποθυμικά επεισόδια...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Iωάννης34 08/08/2012 19:23:45

        Τα πρωτεία έχει ο Φαίλτωρ.Δείτε παραπάνω τη φωτογραφία του!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Iωάννης34 08/08/2012 19:24:05

        Ψευδαίσθηση είναι, πιέζει τη σχάρα για τα μπιφτέκια πάνω στη στομάχα, να η απόδειξη: h--p://i.imgur.com/8tGHe.jpg

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ TopGunZ 08/08/2012 21:19:26

          Για να σκάσετε από τη ζήλεια...
          h--p://www.thegossipbee.com/uncategorized/kim-kardashian-her-derriere-and-boyfriend-the-picture-of-love-on-the-beach_3165/kim-kardashian-her-derriere-and-boyfriend-the-picture-of-love-on-the-beach-3/

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/08/2012 22:48:13

            Φαίλτωρ, ωραία βερμούδα έχεις βλέπω!!!

  21. Δαναός avatar
    Δαναός 08/08/2012 19:31:49

    Έκτακτο: Ο Strange απουσιάζει από το παρόν πόνημα, γιατί ενώ απολάμβανε τα μπάνια του λαού στη Χαλκιδική, τα παράτησε και τώρα πάνω σε βάρκα συντονίζει τα αεροσκάφη που προσπαθούν να σβήσουν τη φωτιά στο Άγιον Όρος!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Δαναός 08/08/2012 19:33:26

      Τι κάνει ο άνθρωπος για να πάρει μια ευλογία...

    • Φιδίσιος avatar
      Φιδίσιος @ Δαναός 08/08/2012 20:53:52

      αν τον εχω καταλάβει απο τα γραπτά του περί εκκλησίας τον στρειντζ, μάλλον τα στέλνει αλλού για αλλού τα αεροπλάνα.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Φιδίσιος 09/08/2012 10:10:03

        Ακριβώς!!!

  22. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 08/08/2012 20:51:13

    Δαναέ μου, αυτό δεν ήταν μπάνιο, ήταν μαρτύριο !!!!! Το το'θελες; Σ/Κ για μπάνιο σε πολυσύχναστες παραλίες , αυτά παθαίνεις......!! Γι'αυτό να πηγαίνεις τις καθημερινές !! Αν δεν μπορείς , τότε να διαλέγεις παραλίες στις οποίες τους οικογενειάρχες αυτής της αισθητικής, δεν τους παίρνει...! Και θα έχεις και ....καλύτερα θεάματα....!!!!! Μα να σου έρθουν όλα μαζί.....!

  23. Δαναός avatar
    Δαναός 08/08/2012 21:00:26

    Είδες Διαμαντένιε τι μπορεί να πάθει κανείς; Τι μου χρειαζόταν!!!

  24. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 08/08/2012 21:48:05

    Δαναέ μου, μου έρχεται να σε ρωτήσω τί θα έκανες αν αυτά τα τερατάκια τα είχες στην τάξη σου και σου μπαχαλοποιούσανε το μάθημα; Σαν να μου φαίνεται πως εξελίσσεσαι σε πολύ "δύστροπο", που δεν κατανοείς καθόλου τους νέους γονείς που δημοκρατικά διαπαιδαγωγούν τα παιδιά τους να κάνουν ό, τι τους αρέσει και να καταδυναστεύουν όποιον βρεθεί στο δρόμο τους.
    Εσύ κι εγώ, οι αναχρονιστικοί για τις νέες παιδαγωγικές δάσκαλοι, τα δικά μας παιδιά τα μεγαλώσαμε αλλιώς! Πες μου ειλικρινά, δεν έχεις μετανιώσει που τα έφτιαξες να σέβονται τους πάντες, ακόμα και αυτούς που καταπατούν την ελευθερία τους και την αξιοπρέπειά τους; Εγώ, δεν σου κρύβω πως είναι στιγμές που μετανιώνω! Ευτυχώς όμως, είναι στιγμές!!!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Aφροδίτη 08/08/2012 21:58:01

      Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα Αφροδίτη μου! Και η παιδεία ξεκινάει απ' το σπίτι. Στο σχολείο εμείς βρίσκουμε άκρη, αν δε μας ενοχλούν οι απ' έξω.

  25. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 08/08/2012 22:07:39

    Πῶς βρίσκεις ἄκρη,Δάσκαλέ μου;
    Ἀλλά,πάει νά ἀνοίξει μεγάλη κουβέντα ὅπως σωστά εἶπες...

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Κυθήριος 09/08/2012 01:29:09

      Αγαπητέ Κυθήριε, ο φίλος μας ο Δαναός βρίσκει άκρη γιατί είναι δάσκαλος με γκαραντί!
      Όσον αφορά στα ανακατέματα των απ' έξω, σίγουρα εννοεί τις νέες κατευθύνσεις του μοντέρνου υπουργείου, τις νέες παιδαγωγικές μεθόδους των σχολικών συμβούλων του κομματικού σωλήνα, που αναρριχήθηκαν σε αυτές τις θέσεις μέσα από τις "αδιάβλητες" συνεντεύξεις της πασαρέλας και ορισμένους γονείς που έχουν την πεποίθηση ότι γέννησαν τον αυριανό πρωθυπουργό της χώρας ή τον έλληνα Αϊνστάιν!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Aφροδίτη 09/08/2012 07:25:42

        Καλημέρα Ἀφροδίτη,σέ καταλαβαίνω εἶναι ἡ σύζυγός μου δασκάλα,καί,καταβάλλω προσπάθεια νά τήν ἠρεμῶ κάθε μέρα πού γυρίζει ἀπό τό σχολεῖο...

  26. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/08/2012 12:07:48

    Φίλε Δαναέ, παραπάνω δώσαμε 2πλό PhD στον φίλο μας TGZ.
    Εσύ είσαι πλήρης διακρίσεων. Αλλά οι κοινωνικές καταγραφές σου βρίσκονται στα υψηλά επίπεδα της νεοελληνικής ηθογραφίας.

    Και μην ακούς κανέναν. Οι πολυσύχναστες παραλίες, τουλάχιστον, σε μέρες και ώρες αιχμής, είναι να αποφεύγονται. Ή γίνεσαι serial killer.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Προφήτης 09/08/2012 14:20:00

      Ο Δαναός πλέον κάνει high score από Νόμπελ, τα Phd τα τερμάτισε.

  27. Δαναός avatar
    Δαναός 09/08/2012 14:21:22

    Τι να γράψω Προφήτη μου, για τα οικονομικά που δεν γνωρίζω; Σ΄ευχαριστώ!

  28. of8almos avatar
    of8almos 09/08/2012 16:18:41

    Στην παραλία πήγες όχι στην βιβλιοθήκη, χαλάρωσε λίγο και απόλαυσε μια οικογένεια που δεν είναι η μάνα στα πόδια του λεφτά αφεντικού της, ο πατέρας στο ραντεβού με την ρωσίδα και τα παιδιά στο Internet να παίζουν παιχνίδια και να κάνουν chat με ανώμαλους όλων των εθνών!
    Δες το ποτήρι μισογεμάτο και κάνε τις επιλογές σύμφωνα με τις ανάγκες σου, δεν είναι΄όλες οι παραλίες για οικογένειες

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ of8almos 09/08/2012 17:29:02

      Αχ βρε οφθαλμέ, το έγραψα παραπάνω.Τίποτα δεν έχω με τα παιδιά, ίσα ίσα τα χαίρομαι με τη ζωηράδα τους! Για τους μεγάλους τα λέω. Δεν είμαι υπέρ των συμβουλών, αποτυχημένες είναι σχεδόν πάντα, γιατί τίποτα δεν επιβάλλεται, αλλά εμπνέεται.
      Απλά περιέγραψα μια εικόνα όπως την είδα, περισσότερο για να χαλαρώσουμε απ' τα αποπνιχτικά τόσα άλλα που μας περιβάλλουν!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ of8almos 09/08/2012 18:21:21

      Δηλαδή όσων οι γονείς μας δεν ήταν όπως αυτά που περιγράφετε, δεν έπρεπε να συμπεριφερόμαστε κόσμια? Δηλαδή αυτές είναι οι δυο εναλλακτικές του σύγχρονου Έλληνα, ή με τη Ρωσίδα ή αγενές γουρούνι?

  29. TheEvian100 avatar
    TheEvian100 10/08/2012 05:04:16

    Αφού στην αρχή τον άφησες να σε κλείσει και έκανες πίσω, καλά να πάθεις. Η μανούλα σου τι σε έμαθε από μικρό παιδί; να το βάζεις στα πόδια ρε; Aν ναι.. fine.

    Έκανες κακή αρχή και στο τέλος έγινες σα την Ελλάδα με τους γείτονές της και τις διεκδικήσεις τους (ιστορικές, εδαφικές, κοκ.). Κλασσικός, υποχωτητικός νεο-Έλληνας. Έχουμε πολλούς τέτοιους, ειδικά στο χώρο της πολιτικής.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ TheEvian100 10/08/2012 10:20:12

      Που ήσουν εσύ όταν ο ήρως Δαναός (Δαμιανός) πλάκωνε στις σφαλιάρες ντορικούς γέροντες στα καφενεία του Τσοτυλίου;

      • TheEvian100 avatar
        TheEvian100 @ Strange Attractor 16/08/2012 02:13:36

        Δεν έχω ιδέα σε τι αναφέρεσαι. Πάντως παράσημο δε παίρνεις με το να πλακώνεσε εδώ κι εκεί. Ειδικά με γέροντες.