#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/10/2011 16:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Fitch: Χρεοκοπία το σχέδιο για «κούρεμα» 50%



Σοκ για την ελληνική κυβέρνηση και τη συμφωνία των Βρυξελλών αποτελεί η έκθεση του διεθνούς οίκου αξιολόγησης Fitch ο οποίος χαρακτηρίζει πιστωτικό γεγονός το κούρεμα 50% στα ομόλογα. Δηλαδή λέει ότι είναι καθαρή χρεοκοπία για την Ελλάδα.

Σύμφωνα με  τη Fitch, η αξιολόγηση της Ελλάδας  μετά το haircut 50%  (post-default) θα κυμανθεί  σε ακόμα χαμηλότερα επίπεδα, ( ‘Β’ ή και πιο κάτω). Ο οίκος τονίζει πως και  μετά το «κούρεμα» η Ελλάδα  «θα  εξακολουθήσει να έχει υψηλό χρέος, οι προοπτικές ανάπτυξης της  είναι  χαμηλές ενώ η προθυμία για  εφαρμογή δομικών μεταρρυθμίσεων  ενδέχεται  να εξασθενίσει».

Κατά τη Fitch, το ακριβές ύψος του χρέους που  θα έχει η  Ελλάδα μετά την ανταλλαγή  των ομολόγων θα εξαρτηθεί από  τις  λεπτομέρειες της αναδιάταξης, την τελική συμμετοχή των ιδιωτών και τις  «ενδεχόμενες υποχρεώσεις του ελληνικού κρατικού χρηματοπιστωτικού και μη – χρηματοπιστωτικού κλάδου». Το πόσα θα χρειαστούν δηλαδή για την  ανακεφαλαιοποίηση τραπεζών, ταμείων και ασφαλιστικών εταιρειών.

Με λίγα λόγια δεν αποκλείεται νέο κούρεμα σε βάθος χρόνου ή μια καραμπινάτη χρεοκοπία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mx avatar
    mx 28/10/2011 16:42:06

    neo kourema...

  2. mx avatar
    mx 28/10/2011 16:45:43

    http://blogs.ft.com/brusselsblog/2011/10/greece-is-getting-e130bn-more-what-for/#axzz1c5Ag5i00
    mipws neo kourema ?

  3. mx avatar
    mx 28/10/2011 16:46:46

    blogs.ft.com/brusselsblog/2011/10/greece-is-getting-e130bn-more-what-for/#axzz1c5Ag5i00

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/10/2011 16:59:25

    Γιατί να τους είναι σοκ; Μόνο εάν έχουν ξεχάσει τι σημαίνουν οι λέξεις και ότι 1+1=2.

    (α) Χρωστάμε λεφτά από κατανάλωση μη παραγωγικών για εμάς πραγμάτων που αγοράσαμε από χώρες από όπου προήλθε ο δανεισμός με προφανή τον αντικτυπο στα ισοζύγια συναλλαγών των μεν και των "δεν".

    (β) Χρωστάμε λεφτά από "επενδύσεις" αμφιβόλου αποδοτικότητας (και δεν πα να σκούζετε, αμφίβολη (ΓΙΑ ΕΜΑΣ) είναι η αποδοτικότητα του νέου αεροδρομίου, αμφίβολοι οι Ολυμπιακοί Αγώνες, αμφίβολη η Αττική Οδός (αποθήκες Γερμανικών εταιριών και μαντρών αυτοκινήτων... έλεος), για τα υποβρύχια και τις προμήθεις της Ζήμενς δεν ξέρω.

    (γ) στολίζουμε και διαφημίζουμε νέες "επενδύσεις" που, εγγυημένα, θα διπλασιάσουν την λιανική και βιομηχανική τιμή στο ρεύμα, θα καθίσουν ό,τι έχει μείναι από οικονομία, θα διώξουν τον τουρισμό (εσωτερικό και εξωτερικό, και τις λέμε και ...πράσινες.

    (δ) Καμμία μα καμμία ανάλυση ή διαίσθηση, πλην αυτών που βασίζονται σε παραισθησιογόνα ή ΓΑΠοφάρμακα δεν βγάζει πιο αισιόδοξα συμπεράσματα από αυτά που σας λέω.

    Η Τρόϊκα και η Γερμανία μας επιβάλουν αυτά που απορίπτουν στις χώρες τους, και που έκοψαν σε Ισπανία και Πορτογαλία, για να μην γίνουν Ελλάδα.

    Και αναρωτιέστε ένα είμαστε πιστωτικό γεγονός ή όχι και εάν πρέπει να αντιδράσουμε ευπρεπώς ή όχι; ; Όχι απλά είμαστε πιστωτικό γεγονός και χεωκοπημένοι (από χρηματοοικονομικής πλευράς), είμαστε νοητικά χρεωκοπημένοι (κοινώς έχουμε αποβλακωθεί), και έχουμε διασφαλίσει με την σταση μας το κλέιδωμα αυτής της χρεωκοπίας για μία δύο γενιές από τώρα.

    Μην ξχνάτε ότι η δήθεν "σωτηρία" μας γίνεται σε περιβάλλον ευρύτερης και βαθύτερης δυσπραγίας. ΔΕΝ θα μας "σώσουν" όταν αυτοί έχουν εσωτερικά θέματα (και έχουν).

    Να φάμε δεν θα έχουμε και δεν το λέω σαν σχήμα λόγου. Θα τρώμε μόνο ότι μας δίνουν σαν αντάλλαγμα κάποιας παροχής που θα δίνουμε (παροχής, όχι παραγωγής) και επειδή αυτά που έχουμε για να παρέχουμε θα τελειώσουν, σας το λέω και πείτε με "απαισιόδοξο" δεν θα έχουμε καλά ξεμπερδέμματα.

    Και θα μου πείτε "μα τι να κάνω". Ο καθένας, ατομικά ότι μπορεί, που να πατάει στα πόδια του. Όλοι μαζί συλλογικά ότι μπορούμε που να πατάμε στα πόδια μας. Φαλιρισμένοι θα είμαστε έτσι και αλλιώς, αλλά σε αντίθεση με τους Βόρειους έχουμε πιο ήπιο κλίμα και αντέχουμε περισσότερο. Όσο για τους πολιτικούς... Η σιωπή, η διπλωματική έκφραση (αλλά και η ρητορικές υποσχέσεις) είναι α-διέ-ξο-δες.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 28/10/2011 17:11:11

      ...και που τα λέμε ακούει κανείς;
      Πολλές φορές νοιώθω σαν τον χαζό του χωριού, όταν λέμε δεν θα έχουμε να φάμε γιατί είμαστε νοητικά χρεοκοπημένοι, οικονομικά εδώ και τρία χρόνια, και μου παραθέτουν μάγους δράκους και ιππότες για λύσεις.
      Αντί λοιπόν να σταματήσουμε να χτυπάμε το ανοιγμένο μας κεφάλι στο τοίχο, το ξανά χτυπάμε ελπίζοντας να πέσει ο τοίχος...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Ο Ιθαγενής 28/10/2011 17:32:14

        εγώ να δεις... μου έχει έρθει και ...πονοκέφαλος από την άσκηση. Τελικά τον τοίχο δεν τον ρίχνεις με το κεφάλι.

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 28/10/2011 17:02:44

    Τραγικό..

  6. Orestios avatar
    Orestios 28/10/2011 17:10:16

    Ο Παπανδρέου όμως την κοπανησε για νησάκι.
    Άξιος

    • nostos avatar
      nostos @ Orestios 28/10/2011 17:25:56

      Γιατι τα ρημαδοτσουναμια δε συμβαινουν εκει που πρεπει οταν πρεπει...;

      • ΝΙΚΗ avatar
        ΝΙΚΗ @ nostos 28/10/2011 18:27:37

        Μεγάλη κουβέντα ξεστόμισες nostos!!!

  7. μχ avatar
    μχ 28/10/2011 17:26:49

    ...Στο επόμενο κούρεμα δώρο το λούσιμο και το ξύρισμα.....
    Αντί να παν κάποιοι στο ειδικό δικαστήριο θα πάει η χώρα ολόκληρη ως δημοσιονομικά απείθαρχη ώστε να καταπέσουν οι ρήτρες....

    και να ολοκληρωθεί το σχέδιο κοσοβοποιησης.

  8. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 28/10/2011 17:27:20

    Τελικά ο Σαμαράς θα κάνει κάτι να προκαλέσει εκλογές; Πέρσυ λέγαμε να βγάλει τον κόσμο στο δρόμο. Δεν το έκανε. Δειλά δειλά άρχισε να μιλάει για εκλογές, τις ζήτησε. Δεν αρκεί! Να τις προκαλέσει! Οσο το καθυστερεί τόσο θα χάνει. Υπάρχει το σύνδρομο της Στοκχόλμης κι υπάρχει κι αυτό που λένε ότι σε περίοδο κρίσης ο λαός συσπειρώνεται γύρω από την υπάρχουσα κυβέρνηση.
    Την πτώχευση την έχουμε ήδη, δεν πρόκειται να του σκάσει στα χέρια αν φοβόταν αυτό.....Αντε λοιπόν! Οσο έχουμε ακόμη όρεξη να πάμε μέχρι τις κάλπες!

    • Ξενιτεμένος avatar
      Ξενιτεμένος @ σιδεράκιας 29/10/2011 15:59:17

      Δεν είμαι σίγουρος οτι ο Σαμαράς θέλει 'τώρα' εκλογές......
      Καμένη γή θέλει να παραλάβει ώστε να μπορεί να κατηγορεί
      τους προηγούμενους....

      • Factorx avatar
        Factorx @ Ξενιτεμένος 29/10/2011 16:22:31

        είσαι σίγουρος και εσύ και οι προηγούμενοι; μην διαψευσθείτε φοβάμε

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 28/10/2011 18:47:41

    Η Ελλαδα εχασε την μοναδικη ευκαιρια να βγει ακομα και κερδισμενη απο τη κριση απειλωντας και ακομα κυρισσοντας σταση πληρωμων στις αρχες του 2010, τοτε που οι συνθηκες ηταν για τους εταιρους της δραματικες και μια πτωχευση της Ελλαδας θα σημανε την απολυτη καταστροφη της ΕΕ και πιθανον της παγκοσμιας οικονομιας!!!!! Αυτα δεν ειναι λογια δικα μου αλλα του νομπελιστα Οικονομιας, ΠΟΛ ΚΡΟΥΓΚΜΑΝ (νομιζω).

  10. Orestios avatar
    Orestios 29/10/2011 02:23:18

    Ούτε 2 μέρες δεν κράτησε η μεγαλιώδης επιτυχία του Παπανδρέου και ο θρίαμβος του Βενιζέλου.