09/10/2008 18:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Federal Reserve Über Alles

Μιλώντας χθες σε δημοσιογράφους στην Ουάσινγκτον, ο Πόλσον ανέφερε ότι η νομοθεσία που ενέκρινε το αμερικανικό Κογκρέσο για τη διάσωση του χρηματοπιστωτικού συστήματος, την περασμένη εβδομάδα, του έδωσε μεγάλη δικαιοδοσία, την οποία προτίθεται να χρησιμοποιήσει και πέρα από την αγορά στοιχείων ενεργητικού που σχετίζονται με τα ενυπόθηκα δάνεια. Ο ίδιος κατέδειξε τη δυνατότητα αύξησης του κεφαλαίου των τραπεζών μέσω μετάγγισης ρευστών διαθεσίμων.

Όπως φαίνεται πλέον ξεκάθαρα ο νέος «Θεός» - κατά τους Αμερικανούς- θα είναι η Κεντρική Τράπεζα-FED. Συγκέντρωσε με μια κίνηση όλες τις κυβερνητικές δυνάμεις και τις ελέγχει. Συγχρόνως ελέγχει και το Παγκόσμιο Χρημ/κο Σύστημα. Με μια κίνηση δηλαδή γονάτισαν και χειραγώγησαν την παγκόσμια Οικονομία.

Θυμάμαι όταν ψηφίσαν το Partiot Act μετα τους Δίδυμους Πύργους. «Τρομοκρατία» και επέμβαση σε όλα τα προσωπικά δεδομένα και αποφάσεις έξω από κάθε νομοθεσία σε κάθε περιοχή του κόσμου. Η σημερινή «τρίπλα» των τραπεζιτών, είναι ακόμη χειρότερη.

Φαντάζομαι ότι τα εκατομμύρια καταθέτες των Τραπεζών, οι οποίοι «σώθηκαν»,  αισθάνονται πλέον ανακούφιση, χωρίς αυτή τη στιγμή να έχουν κατανοήσει το ποιος ελέγχει τις τραπεζικές τους κινήσεις άμεσα πλέον !!!

Ο νέος γαλαντόμος Ιδιοκτήτης προσέχει πριν από εσάς για εσάς. Δεν χρήζει μεγαλύτερης ανάλυσης η κατάσταση που θα επακολουθήσει με την διείσδυση της FED σε όλους τους λογαριασμούς-αποφασίζοντας για το καλό των καταθετών φυσικά!. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση οι Τράπεζες να έδιναν δάνεια ρίσκου σχεδόν 80%, χωρίς «άδεια». Έτσι κι αλλιώς τα $$ δεν τους ανήκουν για να παίρνουν μόνοι τέτοιες αποφάσεις.

Όλες οι Αρχές όπως SEC, FDIC, CFTC θα καταργηθούν στην πράξη, και νέες υπηρεσίες θα ελέγχουν τα τεκταινόμενα εντός Αμερικής. Και σε όποιον αρέσει !

Χειραγώγηση άνευ προηγουμένου.

Απλά να θυμίσω ότι η FED χρεώνεται 3c ( 0,03) για κάθε $ που τυπώνεται  το οποίο $ δανείζει στην κυβέρνηση με 3% ( 0,03) τόκο ! 100% κέρδος.. άσχετο με το γεγονός ότι το 98+% των κερδών πηγαίνει στο Treasury.

Ο νέος υπερ-μπάτσος λέγεται FED και συμπληρώνει το Patriot Act περίφημα.

ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στελιος® avatar
    Στελιος® 09/10/2008 18:45:48

    ΠΠ γνωριζεις αν αληθευουν αυτα τα οποια λεγονται για το ποιοι ελεγχουν την FED?

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 09/10/2008 18:47:49

    Η αλήθεια είναι ότι με τα μέτρα κατά της τρομοκρατίας και τη βοήθεια των ναζιστών Γερμανών που θέλουν να ελέγχουν τα πάντα με το αστυνομικό τους κράτος κατάφεραν να ελέγξουν τις παγκόσμιες οικονομικές συναλλαγές. Εσύ απλέ πολίτη είσαι φοροκλέφτης ή τρομοκράτης αλλά νόμιμος δεν είσαι ποτέ. Όποτε θέλουν θα μπουκάρουν να σε ξεβρακώσουν. Τώρα αυτό που έκαναν είναι να αποκτήσουν κεντρικό έλεγχο επί των παγκόσμιων οικονομικών συναλλαγών.

  3. Theodore avatar
    Theodore 09/10/2008 18:52:58

    Σιγα ρε φιλε. Μη μας τα λες τοσο τραγικα.
    Μπαστα.

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 09/10/2008 19:18:50

    Αν δεν ήταν τόσο τραγικά τότε δε θα έσπαγε το τραπεζικό απόρρητο για πλάκα και στο πιτς φυτίλι για τα ομόλογα τη siemens και μια σειρά άλλες υποθέσεις.

  5. Νἰκος avatar
    Νἰκος 09/10/2008 19:29:11

    Και για οσους δεν ξερουν:Η λεγομενη FED μονο ομοσπονδιακη δεν ειναι. Καλη παραλλαγη, ε;
    Ειναι ιδιωτικη τραπεζα και ΟΛΟΙ ανευ εξαιρεσεως ειναι Αμερικανοεβραιοι, οπως μου ειπε η γυναικα μου.

    Επισης, πριν το 1934, αν θυμαμει καλα, το δολλαριο ειχε αντικειμενικη αξια αφου ηταν ανταλλαξιμο με χρυσο και το εγραφε. Απο τοτε και μεχρι τωρα το καθε δολλαριο γραφει απλα LEGAL TENDER, τουτεστιν φουσκες και μπαρουφες. Δεν εχει αξια. Αυτα προς γνωσιν των μη επαιοντων (οχι, δεν ειμαι σαρκαστικος ουτε εξυπνανκιας). Ουτε και αντισημιτης, απλα τα ατιμα τα δεδομενα αναβλυζουν απο μονα τους συμπερασματα για το ποιος ελεγχει την Αμερικη και την πολιτικη της.

  6. stelios avatar
    stelios 09/10/2008 19:31:21

    Γιατι ειναι ναζιστες οι Γερμανοι που θελουν να ελεγχουν τι γινεται?Επειδη δεν αφηνουν χωρο σε καθε Εφραιμ και Δουκα να οργιαζουν?
    Ξερουν οτι αυτοι σαν νοικοκυρηδες θα κληθουν να πληρωσουν το λογαριασμο για τις αμακες αι τις αρπαχτες των απατεωνων και ξεκαθαρισαν οτι δεν προκειται να το κανουν ΠΟΤΕ,εστω και αν φυγουν απο το euro!
    Σιγα μη ξεζουμισουν το Γερμανο φορολογουμενο για να γεμισει νεοπλουτους η Ελλαδα η Βουλγαρια η Ισλανδια και η Ρουμανια.

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 09/10/2008 19:34:48

    ΠΠ Συγγνώμη για το συν.
    http://unfccc.int/files/kyoto_mechanisms/compliance/enforcement_branch/application/pdf/cc-2007-1-10_greece_eb_final_decision.pdf

  8. p avatar
    p 09/10/2008 19:35:32

    http://video.google.com/videosearch?q=zeitgaist&emb=1#

  9. Nick avatar
    Nick 09/10/2008 19:53:59

    Σωστός ο Νίκος. Με τη διαφορά όμως ότι το δολάριο ήταν ανταλλάξιμο με χρυσό μέχρι το 1971.

    @Στελιος: Λένε ότι οι μέτοχοι της FED είναι οι μεγαλοτραπεζίτες της Ευρώπης. O Warburg είναι σίγουρα.

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 09/10/2008 20:06:57

    @ stelios

    Άλλο το να μην επιτρέπεις λαμογιές κι άλλο να θέλεις να ξέρεις μονίμως την κίνηση του λογαριασμού του πολίτη σου. Αν δεν κλέβω, δε σκοτώνω και δε ζητάω από το κράτος γιατί να είμαι συνέχεια με το πιστόλι στον κρόταφο ότι θα ξέρουν ανά πάσα στιγμή πόσα λεφτά έχω? Αν μου κάτσει μια στραβή και χρεοκοπήσω δε μπορώ να περισώσω τίποτε. Θα μου τα πάρουν όλα και θα με αφήσουν ξεβράκωτο. Έχουν φτάσει σε σημείο σε ανθρώπους που πτώχευσαν αν ανοίγουν και τους λογαριασμούς των παιδιών τους 2 χρόνια μετά την πτώχευση. Σε ησυχία δεν τους αφήνουν. Ούτε τα παιδιά τους. Ε υπάρχουν και κάποια όρια. Ή να ξεχάσουμε που λάδωσαν και πήραν τα δεδομένα από το Λίχτενστάιν. Οι άνθρωποι είχαν εταιρίες και δεν έκαναν ανάληψη τους τόκους ούτε κέρδη διένειμαν. Και τους ξεβράκωσαν. Μόνο Ναζιστές και αστυνομικό κράτος τους κερατά και θέλουν να περάσουν αυτή τη λογική μέσω της ΕΕ με κανονισμούς της σε όλη την Ευρώπη.

  11. t avatar
    t 09/10/2008 20:17:56

    Η Morgan Stanley βουλιάζει σήμερα μέχρι και 25 %

  12. Νἰκος avatar
    Νἰκος 09/10/2008 20:42:04

    Nick (#7), ευχαριστω για τη διορθωση.

  13. ahab avatar
    ahab 09/10/2008 20:45:05

    CNN και άλλοι άρχισαν να δίνουν οδηγίες ψυχολογικής στήριξης προς απελπισμένους καταθέτες...
    βαθιές ανάσες, μουσική κλπ
    άσχημα τα πράγματα

  14. Νἰκος avatar
    Νἰκος 09/10/2008 21:00:37

    Nick; "O Warburg είναι σίγουρα".
    Υπηρχε καποιος Warburg, δες: Paul M. Warburg Term: Aug. 10, 1916-Aug. 9, 1918. Εχουν σχεση;

    Επισυναπτω καταλογο με ολα τα μελη απο το 1910!

    http://www.federalreserve.gov/bios/boardmembership.htm

  15. Νἰκος avatar
    Νἰκος 09/10/2008 21:03:26

    Και πιο κατω τα σημερινα μελη:

    http://www.federalreserve.gov/aboutthefed/default.htm

  16. Νἰκος avatar
    Νἰκος 09/10/2008 21:16:23

    Βεβαια υπαρχουν δεδομενα καθαρα (δειτε την πηγη που μου υπεδειξε η γυναικα μου πιο κατω) αλλα δυστυχως επιδαψιλευονται με ακραιες αντιεβραικες αποψεις οπως αυτη πιο κατω:

    http://www.realjewnews.com/?p=177

    Λεει λοιπον ο κυριος αυτος.

    "JEWS CONTROL THE MONEY in America. Jews own & run the Federal Reserve Bank that the US government continually borrows from and is in debt to.

    Napoleon said:

    — “When a government is dependent for money upon the bankers, they and not the government leaders control the nation. This is because the hand that gives is above the hand that takes. Financiers are without patriotism and without decency.” —

    The Federal Reserve Bank is a consortium of 9 Jew-owned & associated banks with the Rothschilds at the head:

    $1. Rothschild Banks of London and Berlin

    $2. Lazard Brothers Banks of Paris

    $3. Israel Moses Seif Banks of Italy

    $4. Warburg Bank of Hamburg and Amsterdam

    $5. Lehman Brothers of NY

    $6. Kuhn, Loeb Bank of NY (Now Shearson American Express)

    $7. Goldman, Sachs of NY

    $8. National Bank of Commerce NY/Morgan Guaranty Trust (J. P. Morgan Bank - Equitable Life - Levi P. Morton are principal shareholders)

    $9. Hanover Trust of NY (William and David Rockefeller & Chase National Bank NY are principal shareholders).

    Προσεξτε του ιδιοκτητες των τραπεζων αυτων.

    Και συνεχιζει:

    TIME LINE OF THE JEW-OWNED FEDERAL RESERVE BANK

    1791-1811: Rothschilds’ First Bank of the United States

    1816-1836: Rothschilds’ Second Bank of the United States

    1837-1862: Free Banking Era - no formal Central Bank through the efforts of President Andrew Jackson

    1862-1913: System of National Banks through the efforts of President Andrew Jackson

    1913-Current: Federal Reserve Act effects a consortium of privately held Jewish & associated banks called the Federal Reserve Bank. The largest shareholders of the Federal Reserve Bank are the Rothschilds of London holding 57% of the stock which is not available for public trading

    On May 23 1933, Congressman Louis T. McFadden brought impeachment charges against the members of the Federal Reserve Bank. A smear campaign against McFadden ensued and he was poisoned 3 years later Here.

    Here are the Jews that control the government of America:

    1) Ben Shalom Bernanke: Chairman of the Board of Governors of Federal Reserve. Term ends 2020.

    2) Donald L. Kohn: Vice Chairman of the Board of Governors of Federal Reserve. Term ends 2016.

    3) Randall S. Kroszner: Member of Board of Governors of Federal Reserve.

    4) Frederic S. Mishkin: Member of Board of Governors of Federal Reserve. Term ends 2014.

    5) Alan Greenspan: Advisor to Board of Governors of Federal Reserve. Recent Chairman.

    JEWISH BANKERS PRINT MONEY at heavily-armed & guarded Federal Reserve Bank buildings throughout the US. Then these Jewish bankers of the Federal Reserve Bank *loan* the money to the US government at *interest.*

    Since the Federal Reserve Bank is privately owned, the Federal Reserve Bank of New York (and all the others) is listed in Dun & Bradstreet. But according to Article I, Section 8 of the U. S. Constitution, only Congress has the right to issue money and regulate its value.

    Thus it is *illegal* for private interests to issue US money. But because influential Jews like Paul Warburg and Jacob Schiff bribed into enactment the Federal Reserve Act of 1913, the stockholders of the Federal Reserve Bank were to be kept a secret. Only recently have the Jewish stockholders of the Federal Reserve Bank come to light.

    International cooperation with the Jew-owned Federal Reserve Bank has been intense to coordinate currency. In 1985, officials from the JP Morgan Bank of NY met with the Credit Lyonnais Bank of France. They established the European Currency Unit Banking Association (ECUBA) to get world cooperation for a unified currency.

    In October 1987, the Association for the Monetary Union of Europe (AMUE), secretly met and recommended that the ECU (European Currency Unit) replace existing national currencies and that all European Central Banks be combined into one and issue the ECU as the official unified currency. This occurred in 1999 with the issuing of the Euro Here.

    The plan of the international Jewish banking cabal is to have only 3 central banks in the world: The Federal Reserve Bank, the European Central Bank, and the Central Bank of Japan. All of these banks are headed by the Rothschilds.

    καλη αναγωση.

  17. miaouth avatar
    miaouth 09/10/2008 21:37:34

    "Θα υπάρξει νέο new deal".
    Τάδε έφη George Soros, σήμερα. Μάλλον θα έπρεπε να τον είχαν ακούσει ήδη 2 χρόνια πρίν, μάλλον αυτός ξέρει καλά πώς παίζεται το παιχνίδι της "ακρίδας" και του "καπιταλισμού - καζίνου".
    Ζητείται νέος Franklin Roosevelt, ηλίου φαεινότερον.
    Θα τον βρούν στον Ομπάμα;

  18. t avatar
    t 09/10/2008 21:40:07

    Περίεργος 100της κύκλος!!!!!!
    Πρώτη σύμπτωση είναι ότι πριν 101 χρόνια ακριβώς είχαμε τον πανικό της Wall Street που άρχισε από δύο άτομα που έπαιξαν με την αγορά χαλκού.
    Τότε οι τράπεζες είχαν πρόβλημα ρευστότητας, και στα μέσα Οκτωβρίου 1907 η Wall Street παρέλυσε.
    Δεύτερη σύμπτωση, αντίστροφα, είναι ότι ένα χρόνο μετά, ακριβώς πριν 100 χρόνια, και μια σύντομη ύφεση, εμφανίστηκε ως ο σωτήρας ο J.P. Morgan.
    Συνέδραμε στην δημιουργία της Federal Reserve.

  19. miaouth avatar
    miaouth 09/10/2008 21:46:53

    Και τον Ρούσβελτ "κομμουνιστή" τον αποκαλούσαν όταν έβαλε χέρι στην ¨"ελεύθερη εικονομία" και σταμάτησε να πεθαίνει ο κόσμος στο δρόμο νηστικός.
    Τώρα η πιπίλα είναι "αστυνομικό κράτος" και (θού Κύριε, φυλακήν τω στόματι μου) "Εβραίοι".
    Αλλά πολύ θα ήθελα να δώ τους τραπεζικούς λογαρισμούς του Αλογοσκούφη και του Βουλγαράκη σε pdf στο διαδίκτυο, από επίσημo υπηρεσιακό site
    Και νομίζω, αυτό είναι απολύτως ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ, ΔΙΚΑΙΟ και ΗΘΙΚΟ.
    Αλήθεια, δεν έχει δίκιο ο stelios (6);

  20. Nick avatar
    Nick 09/10/2008 21:48:31

    Ναι, αυτός είναι. Και μάλιστα ήταν από του πλέον ένθερμους υποστηρικτές του Federal Reserve Act.

    Όταν εννοώ Warburg εννοώ τον Οίκο Warburg.

    Το περίεργο με τη FED ξέρετε τι είναι; Ενώ το Κογκρέσο έχει περισσότερη πρόσβαση στη CIA, στη FED δεν την έχει.

  21. Nick avatar
    Nick 09/10/2008 21:51:44

    @t: Αυτό που βλέπουμε σήμερα είναι βασικά η επανάληψη του 1907.

    Δες εδώ ενα βίντεο που ίσως σε διαφωτίσει προς τα που πάνε τα πράγματα.

    youtube.com/watch?v=eBqwtRubyJM

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/10/2008 22:09:56

    Που πηγαν τα $$ που "χαθηκαν"????

    Εβαλε καποιος 500 εκ Ευρω σε Σαπριμ της Μοργαν Στ. πχ. Ποιος ζορισε την καθε ΜΣ στο τελος της ημερας διατραπεζικα ετσι ωστε να "σκασει"???

    Καποιος παντωςε εβαλε πραγματικα τα 500 και καποιος πραγματικα τα εισεπραξε. Οχι λογιστικα, ουτε λετζερ του λεντζερ. Πραγματικο κας του κοσμακη.

    Υπαρχει ΤΡΥΠΑ ! ΚΕΝΟ ! σε καθε συλλογισμο που μας πουλανε στο τιβι-μιντια. Μην ερθει κανεις και αρχισει τα επιστημονικα τραπεζικα κλπ κλπ... θα χασει το χρονο του μιας και τα ξερω "απο μεσα".

    Χρεωση - Πιστωση. Απλα πραγματα. Οι Off Balance λογαριασμοι τοων Τραπεζων τι λενε???????? Χασουρες????? κερδη???? τι??

    ΠΠ

  23. t avatar
    t 09/10/2008 22:19:50

    @ 22 Nick Says:
    1 Τυχαία σκέφτηκα σήμερα να αναφερθώ στον πανικό της Wall Street το 1907
    2 Δεν ήξερα ότι ο Don Harrold το είχε κάνει πολύ πρίν, και με διαβολική προβολή στο σήμερα.

  24. Nick avatar
    Nick 09/10/2008 22:28:00

    @Πορτα-Πορτα.

    Υπάρχει και το "ηλεκτρονικό χρήμα".

    Δες αυτό το βίντεο και θα καταλάβεις τη τρέλλα του σημερινού συστήματος δίχως το Κανόνα του Χρυσού.

    youtube.com/watch?v=LHraTPUbsgg

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/10/2008 22:29:53

    Π-Π, δεν θα αρχίσω λογιστικά γιατί δεν τα ξέρω. Ξέρω ωστόσο, ότι κάποτε, οι αξίες γραφόταν σε λοουερ οβ κοστ ορ μάρκετ. Αυτό άλλαξε από τις αδερφές τους ελεγκτές, καθ υπόδειξη των τραπεζών, νομίζω. Που σημαίνει ότι στα βιβλία το ΄σπίτι το είχες ριβάλιουντ στα 1000 αντι των 3,60 τιμή κτήσης. Και ξύπνησες και έπρεπε να το πουλήσεις και έκανε 14,80 και είπες χ.ψ.και αγνάντευε, εξανεμιστηκε η κεφαλαική μου επάρκεια.

    Αν το ψάξεις φταίει η απληστία, φταίει η κακοδιαχείριση αλλά με το χέρισ την καρδία φταίνε δύο πράγματα: (1) Η ανάληψη συστημικού ρίσκου (2) και η «νόμιμη» παρέκκλιση από συντηρητικές λογιστικές πρακτικές. Αυτό προβλέπω θα γράψει η ιστορία

  26. t avatar
    t 09/10/2008 22:38:15

    Οι μετοχές της General Motors πέφτουν -22%, στα επίπεδα του 1950!!!!
    Ο Dow Jones στα 8850

  27. t avatar
    t 09/10/2008 22:41:13

    Dow Jones στα 8798

  28. miaouth avatar
    miaouth 09/10/2008 22:43:43

    Η επόμενη αξιόπιστη στήριξη του ^DJI είναι γύρω και λίγο κάτω από 8000

  29. t avatar
    t 09/10/2008 22:46:32

    Dow Jones στα 8,687 -6.86%

  30. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/10/2008 22:49:13

    τι άγχεστε; Θα ισορροπήσει στα 7000...έχετε μετοχές;

  31. t avatar
    t 09/10/2008 22:52:20

    Dow Jones στα 8,601 656.45 -7.09%

  32. t avatar
    t 09/10/2008 22:58:27

    Wall Street: πανικός του 1907 = πανικός του 2008????

  33. t avatar
    t 09/10/2008 23:03:03

    General Motors στα $4.90 -29.10%

  34. miaouth avatar
    miaouth 09/10/2008 23:30:24

    General Motors:
    S&P says it believes GM has enough cash for at least the rest of 2008, but rapidly worsening industry conditions will make things tough in 2009.
    (Reuters)

    Τα πράγματα με την αυτοκινητοβιομηχανία είναι γενικώς δύσκολα (βλ. επίσης Ford, ακόμα και Toyota, Volvo).
    Μήπως άραγε το ΒΑΘΥ "βαρομετρικό χαμηλό" της κρίσης επεκτείνεται και πέρα από το σύμπλεγμα "ακίνητα - χρηματοπιστωτικό";
    Τότε ο ιδιαίτερα "συμπαθής" στους εδώ κύκλους Αμερικανός κύριος (βλ. post μου εδώ στο 18)έχει εντελώς δίκιο. Και φωτιά στα μπατζάκια του Ομπάμα (και στα δικά μας).

  35. Nick avatar
    Nick 09/10/2008 23:35:48

    @miaouth:

    Παύση κατανάλωσης = θάνατος Αμερικανικής Οικονομίας

  36. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/10/2008 23:40:55

    μα το να υπάρχουν τέτοιες κινήσεις στους δείκτες χωρίς αντίστοιχες πραγματικές οικονομικές επιπτώσεις θα ήταν εξωπραγματικό. Ο Soros την δουλειά του...και αφου ο Ομπάμα είναι δημοφιλής που λέει τέτοια πράγματα, θα γίνει και ο Soros.

    το βαρομετρικό χαμηλό έχει ήδη επεκταθεί. Οι εταιρίες αναβάλουν επενδύσεις, κόβουν έξοδα, συμμαζεύουν το κεφάλαιο κίνησης. Αυτό είναι μείωση ζήτησης, μείωση κόσμου, αναβολή αγορών πρώτων υλών, καθυστέρηση πληρωμών, επιτάχυνση εισπράξεων. Αυτό σημαίνει περαιτέρω πτώση της ζήτησης, ανεργία, θα αρχίσουν τα κανονάκια στις τράπεζες, φτου κι απτ' την αρχή. Το ότι το σχολιάζουμε με λόγια υποτιμά το πόσο άσχημο μπορεί να γίνει

    Το προγούμενο κραχ είχε και κάτι ανομβρίες και ξηρασίες που το συνόδευαν. Ωραίο και το νιου ντηλ, και μετά ο β ΠΠ... κινηματογράφος σκέτος...

  37. t avatar
    t 09/10/2008 23:43:51

    @ miaouth Says:
    Theodore Roosevelt ????
    Ο Woodrow Wilson ταιριάζει καλύτερα στον Obama.

  38. t avatar
    t 09/10/2008 23:55:41

    General Motors στα $4.76 -31.10%

  39. miaouth avatar
    miaouth 10/10/2008 00:39:14

    @ t (38)
    Sorry t, τον ΦΡΑΓΚΛΙΝΟ ΡΟΥΣΒΕΛΤ εννούσα (του new deal, 1929 - 1944, μετά το κράχ) όχι τον ΘΕΟΔΩΡΟ (τον Teddy Bear, της διώρυγας του Παναμά και της μεσολάβησης για τη διακοπή του Ρωσο-Ιαπωνικού πολέμου). Ο Θεόδωρος είναι πολύ παλιός.
    Βέβαια ο Φραγκλίνος ως πρόεδρος ήταν τα Ιμαλάια. Δύσκολα θα πλησίαζε στο ύψος του ο οποιοσδήποτε. Δυστυχώς, όσοι ακολούθησαν μετά από αυτόν ήταν απλές λοφοσειρές.

  40. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 10/10/2008 01:58:38

    Μονά-ζυγά δικά μου. Περάστε και για το χάραγμα αν θέλετε κανένα καρβέλι.

  41. mesas avatar
    mesas 10/10/2008 11:18:56

    o ΠΠ έχει δίκιο!

    όμως - όπως γράφεις κι εσύ για τα εγχώρια factora - τη μπουγάδα θα τη βγάλει ο Paulson!
    μέχρι τις 4/1/2009...

    το σχέδιο είναι του Bernanke κατά βάση αλλά ο Paulson βάζει τις πινελιές και στην ουσία το τρέχει!

    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΕ PAULSON ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΜΟΙΟΥΣ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΡΓΟΠΟΡΟΥΝ