#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2010 12:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Fast Track – Fast Trap - Fast Slap - Fast GAP - Fast Loose



«Η ματαίωση της επένδυσης στον Αστακό, του επιχειρηματικού σχήματος το οποίο στηριζόταν και σε κρατικά κεφάλαια από το Κατάρ, υπογραμμίζει δυο πράγματα:

Την πρόωρη θριαμβολογία της κυβέρνησης για το θέμα, η οποία με επίσημη, νυχτερινή μάλιστα ανακοίνωσή της πριν από μερικούς μήνες, είχε εμφανίσει έμμεσα τον εαυτό της ως μέρος ενός ιδιωτικού επιχειρηματικού σχεδίου.
Και το δισυπόστατο της κυβερνητικής πολιτικής για τη συγκεκριμένη επένδυση. Ένα μέρος από τους εμπλεκόμενους υπουργούς φαινόταν να επιδιώκει την επιτάχυνση της επένδυσης και ένα άλλο μέρος την επιβράδυνση. Οι κ.κ. Παμπούκης και Κουβέλης εμφανίζονταν θετικοί απέναντι σε αυτό το σχέδιο και η κα Μπιρμπίλη με επιφυλάξεις.

Από την πλευρά μας επαναλαμβάνουμε αυτό που σημειώσαμε και χθες κατά τη  συζήτηση του νομοσχεδίου για τις μεγάλες επενδύσεις (fast track) στη Βουλή: Για μας οι  επενδύσεις, ξένες και ελληνικές, είναι ευπρόσδεκτες και αναγκαίες. Με δυο προϋποθέσεις: Σεβασμός στο περιβάλλον και απόλυτη διαφάνεια στη διαδικασία της υλοποίησής τους.

Οι σημερινές εξελίξεις δικαιώνουν την θέση μας ότι η κυβέρνηση σχεδιάζει “στο πόδι” το ενεργειακό μέλλον της χώρας και υποβαθμίζει την επενδυτική μας αξιοπιστία».

(από ανακοίνωση των αρμόδιων Τομεραχών της ΝΔ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σελάνος avatar
    Σελάνος 20/10/2010 13:04:25

    fast GAP (gap=χάσμα)ή ο γνωστός G.A.P.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σελάνος 21/10/2010 00:58:46

      Το ίδιο είναι.

  2. gram avatar
    gram 20/10/2010 13:07:28

    Είναι απίστευτο τι ασχετοσύνη και κρατισμό εκπέμπει αυτή η ανακοίνωση της ΝΔ. Χάρη μας κάνουν δηλαδή που (καλο)δέχονται τις επενδύσεις (πρώτα τις ξένες φυσικά και κατόπιν τις ελληνικές)? Τον περίφημο και κοινότυπο "σεβασμό στο περιβάλλον" ήταν το πρώτο που σκέφτηκαν να πουν?

    Ας ελπίσουμε πως μετά τις εκλογές θα πάρει ο Αντώνης σκούπα μεγάλη και έναν ικανό συντονιστή.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ gram 20/10/2010 13:20:46

      Έχεις δίκιο. Το βράδυ ο Μπάμπης θα βγει στον Σκάι να πει ότι έπρεπε να κηρυχθεί η περιοχή ακατοίκητη ζώνη σε ακτίνα 50 χιλιομέτρων, για να μη χαλάσουμε τα γούστα των γκαζάδων. Μη σου πω ότι θα έπρεπε να αποψιλωθεί και τελείως η περιοχή, όπως η ζώνη πυρηνικών δοκιμών στην έρημο της Νεβάδα. Πού είναι η "Δράση" και δεν το έχει απαιτήσει ακόμα;

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/10/2010 15:20:18

    Οταν το κρατος δεν σκεφτεται σαν επιχειρηματιας θα εχουμε νταβαδες και οχι επενδυτες. Επιχειρηματιας Κρατος και οχι ο Υπουργος ΠΑΣΟΚΟΙ !!!

    ΠΠ

  4. loretta avatar
    loretta 20/10/2010 15:28:40

    Nα συμπληρωστε στο τιτλο....και το βραβειο του fastest bend over!!!

  5. kostasxan avatar
    kostasxan 20/10/2010 19:24:03

    Εγώ δεν ξέρω τι παίχθηκε στην συγκεκριμένη υπόθεση. Αλλά, αναρωτιέμαι... μήπως είναι να υπάρξουν τίποτε εξελίξεις στην Ελλάδα (οικονομικές και πολιτικές) με "αναταράξεις" και οδήγησαν τους "επενδυτές" να αποσυρθούν αντί να βρεθούν μέσα σε έναν οικονομικό τυφώνα; Αναρωτιέμαι. Δεν ξέρω...