#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/03/2011 01:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Eurovision: Ραπ ζεμπεκιές και η γριά ΕΡΤ με ... λαμέ



«Και μες την παρακμή της χτυπάει και Ολυμπιάδα», τραγουδούσε λίγα χρόνια πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες, η Χαρούλα Αλεξίου σ’ ένα τραγούδι που περιέγραφε την εικόνα της σύγχρονης Ελλάδας, την παρακμή της και τα μεγαλεία της.

Αυτό ακριβώς θύμισε και το πανηγυράκι της ΕΡΤ για τη Eurovision το οποίο ανέδειξε νικητή τον Λούκα Γιώρκα ο οποίος θα πάει στο διαγωνισμό για να τραγουδήσει ένα νέο είδος τραγουδιού. Μια… ραπ ζεμπεκιά που αν την άκουσε ο Τσιτσάνης ή ο Ζαμπέτας θα βγουν από το χώμα που βρίσκονται.

Εν πάση περιπτώσει πανηγύρι είναι, γιορτούλα με χαζοτράγουδα για να περνά η Ελλάδα την ώρα της, την ίδια στιγμή που βουλιάζει στην παρακμή, όχι μόνο λόγω της οικονομικής αλλά και λόγω της ηθικής κρίσης.

Πάντως, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ήταν το πιο… αντρικό τραγούδι. Πήξαμε στα φλώρικα τραγουδάκια, έστω και λίγο που ακούγεται το μπουζουκάκι καλό είναι.

Αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας. Δεν πρόκειται για το νέο εθνικό ύμνο, ούτε αντιπροσωπεύει την Ελλάδα. Ένα τραγούδι του συρμού από αυτά που θέλει η γιορτούλα που στήνεται στην Ευρώπη. Άμα ρίξει και κανένα γαρίφαλο, σπάσει και κανένα πιάτο ο νεαρός τραγουδιστής, θα πάμε καλά.

Όσο για την ΕΡΤ, τι να πει κανείς. Όταν σε μια γριά γυναίκα, ρακένδυτη, που έχει ζήσει χρόνια στα παγκάκια προσπαθείς να της βάλεις λαμέ, αυτό που βγαίνει είναι γελοίο. Τέτοια σόου θέλουν τον ειδικό τους. Καμιά Ρούλα, καμιά Μενεγάκη, κανέναν Μικρούτσικο στα καλά του, γενικά μια ιδιωτική τηλεόραση. ‘Η παπάς ή ζευγάς λέει η παροιμία, και η ΕΡΤ ή θα αποφασίσει να είναι ποιοτική και να μην πάνε χαμένα τα λεφτά του κόσμου, ή θα το ρίξει στις φιέστες με υλικά του ΄80. Και τα δύο δε γίνεται.

Α.Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/03/2011 01:39:52

    Ούτε στη Γιουροβίζιον δουλεύουμε εμείς, στέλνουμε Αλβανό να τραγουδήσει.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Προφήτης 03/03/2011 12:29:22

      Ένας άλλος που είχαμε στείλει, εκείνος ο αρρενωπός, ο Σαρμέλ, Λιβανέζος δεν ήταν;

    • Λίγκα Του Βορρά avatar
      Λίγκα Του Βορρά @ Προφήτης 03/03/2011 15:00:19

      Όχι ρε φίλε!... Αλβανός είναι; Κι εγώ Κύπριος νόμιζα...

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Λίγκα Του Βορρά 03/03/2011 15:43:40

        Ελληνας της Κύπρου είναι!!!!!!!!!!
        Μην ακούω τέτοια

        ...και όταν βγήκε νικητής στο X-Factor
        το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν το
        σταυρό του.

        Μην παίζετε εν ου παικτοίς, ούτε δια λόγων...

        • Dora avatar
          Dora @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 03/03/2011 16:27:13

          Εγω θελω να βαλει ο ραπερ και κανενα σταυρο οταν θα παει στο φεστιβαλ,ετσι για να τους την σπασουμε,ολων αυτων που μισουν τα χριστιανικα συμβολα μεν αλλα το βουλωνουν για τα ισλαμικα τσεμπερια δε!!!

  2. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 03/03/2011 03:12:26

    δεν ειναι κύπριος?

  3. KRITIKOS avatar
    KRITIKOS 03/03/2011 07:48:06

    Τι χαζοτραγουδο ειναι αυτο? Αυτα ειναι ζεϊμπεκιες για να τις χορευει ο ΓΑΠ οταν διασκεδαζει !!!! Ελεος πια !!!

  4. juliet avatar
    juliet 03/03/2011 08:25:01

    Και το άλλο;άκουσα οτι είναι συνχρηματοδότης στη ταινία "Κανένας" θέμα αλλοδαποί.Οχι, για να δείτε οτι παράγει έργο!!!με τη συνδρομή μας.Και σύ λαέ βασανισμένε..........

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/03/2011 09:05:39

    Δις ιζ δε Γκρις φρολάιν, που λέγανε και τα πάλαι ποτέ καμάκια.

  6. νεφέλη avatar
    νεφέλη 03/03/2011 09:31:08

    Κύριε Ψάλτη

    Λέτε..." Τέτοια σόου θέλουν τον ειδικό τους. Καμιά Ρούλα, καμιά Μενεγάκη, κανέναν Μικρούτσικο στα καλά του, γενικά μια ιδιωτική τηλεόραση. ‘Η παπάς ή ζευγάς λέει η παροιμία, και η ΕΡΤ ή θα αποφασίσει να είναι ποιοτική και να μην πάνε χαμένα τα λεφτά του κόσμου, ή θα το ρίξει στις φιέστες με υλικά του ΄80. Και τα δύο δε γίνεται...."


    Μάλλον δε σας ενοχλούσαν οι χυδαίες πανάκριβες φιέστες περί την Eurovision
    τα προηγούμενα έτη...
    Μάλλον θεωρούσατε φυσικό, ότι τα λεφτά μας από το ανταποδοτικό τέλος, ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΧΑΜΕΝΑ, όταν καταβάλονται για ... τις μαζικές μετακινήσεις στελεχών και φίλων αυτών, σε πανάκριβα ξενοδοχεία ανά τας Ευρώπας, ...ρέοντα καμπανίτη προς δημιουργία κεφιού και κλίματος άνεσης κι υπεροχής, ... ενδυματολογικές - αμφιβόλου, όπως βλέπαμε, αισθητικής- μεταμφιέσεις από ξεχωριστούς οίκους για την/τον αηδό, τους παρουσιαστές και ποιός ξέρει πόσους/ες , άλλους/ες κι άλλα λοιπά πολλά σχετικά παρελκόμενα...

    Μάλλον θα αγνοείτε, ότι αυτό το πανηγυράκι, πανευρωπαικά, αφορά τις δημόσιες τηλεοράσεις.

    Μάλλον... μία συμμετοχή με αίσθηση του μέτρου, σας αρκεί για να υπενθυμίσετε, ότι η θα ξοδεύουμε αλλόγιστα το ανταποδοτικό τέλος προς την ερτ ή , να την κλείσουμε την δημόσια τβ, γιατί τα ιδιωτικά παρέχουν επαρκέστερα τα πακέτα μαζικής αποβλάκωσης!

  7. neotera avatar
    neotera 03/03/2011 09:45:37

    Να επιστραφούν τα 400 έως 800 χιλιαρικα το χρόνο από κτίσεως ευρώ που βγαζουν οι "τζώνυδες" στην αμερικανοσιωνιστική πλέον ΕΡΤ, ή να κάτσουν να εξηγήσουν για ποιό έργο τους πλήρωναν τέτοια λεφτά.

  8. Aggelos avatar
    Aggelos 03/03/2011 10:13:44

    "Μάλλον δε σας ενοχλούσαν οι χυδαίες πανάκριβες φιέστες περί την Eurovision
    τα προηγούμενα έτη…
    Μάλλον θεωρούσατε φυσικό, ότι τα λεφτά μας από το ανταποδοτικό τέλος, ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΧΑΜΕΝΑ, όταν καταβάλονται για … τις μαζικές μετακινήσεις στελεχών και φίλων αυτών, σε πανάκριβα ξενοδοχεία ανά τας Ευρώπας, …ρέοντα καμπανίτη προς δημιουργία κεφιού και κλίματος άνεσης κι υπεροχής, … ενδυματολογικές – αμφιβόλου, όπως βλέπαμε, αισθητικής- μεταμφιέσεις από ξεχωριστούς οίκους για την/τον αηδό, τους παρουσιαστές και ποιός ξέρει πόσους/ες , άλλους/ες κι άλλα λοιπά πολλά σχετικά παρελκόμενα…

    Μάλλον θα αγνοείτε, ότι αυτό το πανηγυράκι, πανευρωπαικά, αφορά τις δημόσιες τηλεοράσεις.

    Μάλλον… μία συμμετοχή με αίσθηση του μέτρου, σας αρκεί για να υπενθυμίσετε, ότι η θα ξοδεύουμε αλλόγιστα το ανταποδοτικό τέλος προς την ερτ ή , να την κλείσουμε την δημόσια τβ, γιατί τα ιδιωτικά παρέχουν επαρκέστερα τα πακέτα μαζικής αποβλάκωσης!"


    οι υπερβολες ηταν χαλια,,
    αλλα τωρα ηταν το αλλο ακρο,,μιζερη βαρετη κουλτουροπαρουσιαση ,,σαν να λεγανε αι σιχτιρ να τελειωσουμε και αυτην την αγγαρια..

    και με λιγα λεφτα μπορει να υπαρχει κεφι..και ωραια παρουσιαση χαρουμενη..

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Aggelos 03/03/2011 10:29:09

      ...μάλλον μπερδεύεις τους χαμηλούς τόνους με την ... θλίψη!

      Το τραγούδι, αν μην τι άλλο, που βγήκε ... κάτι το αντρίκια ελληνικό έχει ... κάτι, χωρίς εκείνα τα βλακώδη ανθυποσεξουαλικά υπονοούμενα των τραγουδιών της εποχής των "τζωννυδων" (neotera έγραψες!!!)
      ... κάτι από αυτό που σήμερα νιώθουμε κι ελπίζουμε ... !

      Μετά από πόσες εκχυδαισμένες διοργανώσεις, κάτι από φιλότιμο σεβασμό στη σημερινή κατάσταση του μέσου έλληνα , είδαμε χθές...!

  9. geomak avatar
    geomak 03/03/2011 10:56:29

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΣΟΝΤΟΒΙΟΥΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΥΦΟΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ.ΑΥΤΟΙ ΑΜΕΤΑΚΙΝΗΤΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΝΟΕΚΠΟΜΠΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΑΒΟΥΡΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΔΗΘΕΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ.ΟΥΣΤ ΡΕ ..

  10. geomak avatar
    geomak 03/03/2011 11:02:05

    ΟΣΟ ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΠΕΡΙ ΤΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ,ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΑΣΜΕΝΟΙ ΕΩΣ ΑΣΧΕΤΟΙ ΕΝΤΕΛΩΣ.ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΦΕΤΖΙΔΙΚΟ.ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ Η ΕΡΤ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΤΑ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΤΗΣ ΜΕ ΙΔΙΑ ΜΕΣΑ.

  11. νεφέλη avatar
    νεφέλη 03/03/2011 11:03:05

    Watch My Dance

    I was born so betrayed, who am I - what I'll be?
    What is mine in this life? Just the heaven and sea
    No I won't give them up, they're my fortune, my proof
    Don't believe what you hear, cause their truth kills the truth

    The duty I've got is my war against fear
    and I want you with me, I want you so near
    Watch my dance Head up high Hands like wings and I'll fly
    Το κεφάλι ψηλά και τα χέρια ανοιχτά!

    Την έχει η ψυχή μου τη φωτιά
    τους φόβους όλους καίει μοναδικά
    τα βήματά μου κάνω ως το Θεό
    κι αν πέσω εγώ ξανά θα σηκωθώ

    I have heard many words but I still won’t forget
    the language of my body the sound my heart makes
    so I'm staying alive and my losses won’t let
    my soul to surrender, the power of loss is my bet

    Watch my dance Head up high Hands like wings and I'll fly
    Το κεφάλι ψηλά και τα χέρια ανοιχτά!

    • Dora avatar
      Dora @ νεφέλη 03/03/2011 14:12:49

      Ευπρεπεστατο κι ελληνικοτατο!

      Και ειχε ΜΗΝΥΜΑ γι'αυτους που θελουν να το δουν,βγαζει ματι: Τα βηματα μου φερνω ως τον Θεο κι αν πεσω εγω ξανα θα σηκωθω!
      Τοσο εθνικο οσο και προσωπικο μηνυμα.
      Σεμνη παρουσια,ωραιος ως Ελλην και δυνατη φωνη.
      Ποιος νοιαζεται για το αποτελεσμα και τους ψηφους? Δυνατο κι ελληνικο μηνυμα.
      " Μην πιστευεις οτι ακους,γιατι η δικη τους αληθεια σκοτωνει την αληθεια"!!!

      Κι εμενα εχει η ψυχη μου αυτη την φωτια κι αν εκραγει θα καψει ολους τους προδοτες,δοσιλογους,ραγιαδες!!!

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Dora 03/03/2011 15:45:49

        Μπράβο Doρα μου. Ο καλύτερος σχολιασμός μακράν!

  12. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 03/03/2011 11:49:58

    To τραγούδι δεν είναι η Συννεφιασμένη Κυριακή του Τσιτσάνη και προφανώς κανένα τραγούδι δεν θα γίνει η Συννεφιασμένη Κυριακή, όπως πολύ απλά κανένα καινούριο κτίριο δεν μπορεί να γίνει Παρθενώνας.
    Όμως:
    1. Το τραγούδι ακόμα και στον αγγλικό του στίχο κρατά τον ελληνοπρεπέστατο, δωρικό ρυθμό του ζειμπέκικου.
    2. Οι στίχοι-αγγλικοί και ελληνικοί-είναι πολύ δυνατοί και έχουν το...υπονοούμενό τους για όσους μπορούν να το καταλάβουν.
    3. Και οι δύο τραγουδιστές είναι Έλληνες, για όσους ενδιαφέρονται, κινούννται αντρικά και δεν κάνουν κωλοτούμπες, ούτε δείχνουν το αιδίο τους, όπως συνήθως συνέβαινε στις ελληνικές υποψηφιότητες.
    4. Είναι οι πρώτοι φορά εδώ και χρόνια που θα ακουστεί η ελληνική λαλιά σ' αυτό το πανηγυράκι ομολογουμένως, το οποίο καλώς ή κακώς το παρακολουθούν εκατοντάδες εκατομμύρια τηλεθεατών.
    5. Είναι η πρώτη φορά που ο μέσος Έλληνας μπορεί να ακούσει ελληνικό τραγούδι στη Eurovision χωρίς να ντρέπεται για τον πιθηκισμό των ξένων χωχαρούπα.
    Αυτά είναι αρκετά, για εμένα, ώστε να το ακούω ακόμα και στο αυτοκινητό μου και μάλιστα ομολογώ με μεγάλη χαρά. Τέλος, για όσους συγκρίνουν το χθεσινό τραγούδι με τον Τσιτσάνη, τί να πώ; Τουλάχιστον ατυχές το παράδειγμα.
    Μπράβο τόσο στους συντελεστές που τόλμησαν να γράψουν ένα ζειμπέκικο για τη Eurovision και στους ερμηνευτές, ειδικά στον Λούκα, οι οποίοι τουλάχιστον είναι αρσενικοί. Ήμαρτον πια με την αυτομαστίγωση.
    Σε πανηγυράκι θα πάει το τραγούδι, το 'παμε. Δεν είναι για το πρόγραμμα της Μποέμισσας.

    • Dora avatar
      Dora @ Αστραπόγιαννος 03/03/2011 14:14:45

      Αστραπογιαννε,αστραπη το σχολιο σου!

    • rotten tomatoes avatar
      rotten tomatoes @ Αστραπόγιαννος 03/03/2011 14:55:13

      Δε μας λες μεγάλε διυλιστή του κώνωπα, πως διαπίστώνεις ότι ένα τραγούδι είναι "αρσενικό"; Από την φατσούλα του τραγουδιστή με το μακιγιάζ και το ζελεδάκι, ή από πουθενά αλλού;

      • Αστραπόγιαννος avatar
        Αστραπόγιαννος @ rotten tomatoes 03/03/2011 16:59:19

        Με έιχε ενημερώσει ότι μια φορά που του έκλεισες τον δρόμο και του τσαμπουκαλεύτηκες, μόλις κατέβηκε από το αυτοκίνητο έβαλες πρώτη και εξαφανίστηκες. Οπότε ή αυτός είναι πολύ αρσενικός ή εσύ πολύ ντιντής. Και μια και εσύ αποκλείεται να είσαι ντιντής, υπέθεσα ότι αυτός είναι πολύ αρσενικός.

  13. νεφέλη avatar
    νεφέλη 03/03/2011 12:19:47

    ..και μόνο που ο Μητροπάνος, έδειξε στον Λούκα, πως να χορεύει το ζεμπέκικο, αρκεί, για να είναι άξια η επιλογή του.

    Οχι άλλο κωλοτούμπες και ανοιχτά ντεκολτέ! ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!

  14. Στέργιος avatar
    Στέργιος 03/03/2011 12:20:21

    "«Και μες την παρακμή της χτυπάει και Ολυμπιάδα», τραγουδούσε λίγα χρόνια πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες, η Χαρούλα Αλεξίου σ’ ένα τραγούδι που περιέγραφε την εικόνα της σύγχρονης Ελλάδας, την παρακμή της και τα μεγαλεία της."

    Θα ήθελα να διευρκινίσω ότι την αποφράδα εκείνη μέρα κατά την οποία ο Χ.Α. Σάμαρανκ ανέθεσε την Ολυμπιάδα στη Σημιτολάνδη, η Χαρούλα, όλο ανέξοδη επαναστατικότητα, βγήκε στο Ζάππειο και τραγούδησε το παραπάνω τραγούδι, αντικαθιστώντας, όμως, το "παρακμή" με το "ακμή". Τραγούδησε δηλαδή: «Και μέσα στην ακμή της χτυπάει και Ολυμπιάδα».

    Ουδέν σχόλιο για το πόσο πουλημένη και παρηκμασμένη είναι η περιβόητη "πνευματική ηγεσία" τής Ελλάδας, από αυτό το ελάχιστο τής Χαρούλας, μέχρι τον Σαββόπουλο που έκανε τα καραγκιοζλίκια του όσο οι μπράβοι τής Γιάννας μπαγλάρωναν ομάδα πολιτών που διαμαρτυρόταν για τους Ολυμπιακούς.

  15. Στέργιος avatar
    Στέργιος 03/03/2011 12:24:35

    Σχετικά με το τραγούδι, τώρα.
    Ήταν σαφώς το πιο ελληνικό από όλα.
    Φτάνει πια με τις ελληνοαμερικάνες και ελληνοκαναδέζες σταρλετίτσες που επειδή βαρέθηκαν να πλένουν πιάτα στο ντάινερ τού μπαμπά είπαν να εκπροσωπήσουν την "πατρίδα", τη γλώσσα τής οποίας μιλούν χειρότερα κι από τον πιο πρόσφατο λαθρομετανάστη.
    Ο κόσμος επέλεξε ένα ελληνικό τραγούδι που μιλάει για πόνο ψυχής και για ελπίδα. Φτάνει πια με τα πλαστικά τραγούδια χαζοπόπ. Η επιλογή τού κόσμου αντικατοπτρίζει τη βαθύτερη ανάγκη μας να αναδιπλωθούμε στον εαυτό μας και να γλύψουμε τις πληγές μας ψάχνοντας παράλληλα να βρούμε ποιοι πραγματικά είμαστε.

    • Blut und Tränen avatar
      Blut und Tränen @ Στέργιος 03/03/2011 13:47:42

      Ο αγγλο-ελληνικός βλαχορόκ, ή βλαχοράπ, η βαλαχοαράπ τραγέλαφος το πιό ελληνικό; Αυτή την εικόνα έχουνε για το Ελλάντα κάποιοι σαν κι εσένα και την καταντήσανε κάτι σαν βαλκανικό αραβικό γιουνανιστάν. Αν το τραγούδι εκφράζει εσένα, τραγούδα το και χοροπήδα και διπλώσου και γλείψε τα τραύματά σου. Αλλά μη μιλάς στο όνομα του ελληνικού συναισθήματος και των υπολοίπων. Διότι δεν γίναμε όλοι ακόμη σε αυτό τον τόπο βλαχοαράπ.

      Κι άλλοι πιό πάνω λένε ότι είναι και "αντρικό"! Τι είναι τα τραγούδια, τουαλέτες να τα χωρίζουμε σε αντρικές και γυναικείες. Ούτε "αντρικό", ούτε ελληνικό είναι. Τραγούδι τραβεστί είναι.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Blut und Tränen 03/03/2011 15:32:01

        Είναι τραγούδι για Γιουροβίζιον.
        Δεν θα στείλουμε δα και το "Άξιον Εστί" στη Γιουροβίζιον! Ούτε το "Χαμόγελο τής Τζοκόντας".
        Από όλα τα γιουροβιζιονοτράγουδα ήταν αυτό που είχε περισσότερο χαρακτήρα.

        • Dora avatar
          Dora @ Στέργιος 03/03/2011 16:30:57

          Στεργιο μου,μια αγκαλια θερμη ,απ' την Ντορα.
          Επιτελους,συμφωνουμε και σε κατι!

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ Dora 03/03/2011 17:21:07

            Πού θα πήγαινε, βρε Dora, το πράγμα; Δεν θα συμφωνούσαμε και κάπου εμείς οι δυο; Σε ευχαριστώ για την αγκαλιά σου!

          • Dora avatar
            Dora @ Στέργιος 04/03/2011 01:44:30

            Ε μα,εσκισες.Ακου λεει το" αξιον εστι" η το "χαμογελο της Τζοκοντας" στη Γιουροβιζιον!
            Μ' εκανες και γελασα σημερα!Να εισαι καλα.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/03/2011 12:30:56

    Εγώ λέω να στείλουμε τον Μαζωνάκη ντυμένο τσολιά, ή έστω τον Τσαλίκη με κολάν.

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Strange Attractor 03/03/2011 13:26:56

      ...με την ελληνοποιημένη απόδοση του Johnny be good tonight, που λόγω πείρας της παρέας, γράφει και νούμερα.....

    • Blut und Tränen avatar
      Blut und Tränen @ Strange Attractor 03/03/2011 13:49:50

      Την Έφη Θώδη που ταγούδησε smoke on the water

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ Blut und Tränen 03/03/2011 13:56:18

        ...και στο video clip τον πρώην πρόεδρο, να σιέται και λυγιέται αναλόγως, κρατώντας την ελληνική σημαία έξω από το ραδιομέγαρο, όπως τότε... αξέχαστες στιγμές εθνικής ανάτασης!

        Μετά είδαμε και το λογαριασμό κι είπαμε και χαλάλι τους...

    • Dora avatar
      Dora @ Strange Attractor 04/03/2011 01:44:55

      Κακε!

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 04/03/2011 01:46:10

        Για τον στρεηντζ,λεω.

  17. Aggelos avatar
    Aggelos 03/03/2011 14:33:19

    "Ούτε “αντρικό”, ούτε ελληνικό είναι. Τραγούδι τραβεστί είναι." α,,μπραβο...

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Aggelos 03/03/2011 15:59:58

      Ακόμη ένα επιτυχημένο σχόλιο της σχολής Καλομοίρα....

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ νεφέλη 03/03/2011 16:20:13

        Τι λαρύγγι κι αυτή; Με πολλές έννοιες.

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Aggelos 03/03/2011 20:08:53

      http://www.youtube.com/watch?v=2QtZwNx8WVg

      Aggelos... είπες τίποτα; Για ξαναδέστο...!

      • Dora avatar
        Dora @ νεφέλη 04/03/2011 01:53:13

        Εμενα μου αρεσε με το απλο τζην ,χωρις το μακρυ πουκαμισο.
        Το μακρυ πουκαμισοη σακκακι δειχνει τα ποδια πιο κοντα απ' οτι ειναι.
        Το ιδιο και τα πολυ στενα τζην. Οχι οτι το παιδι εχει προβλημα,αλλα πρεπει τα καλα σημεια να τονιζονται.

      • Dora avatar
        Dora @ νεφέλη 04/03/2011 01:56:05

        Αλλα οσο το ακουω τοσο μου αρεσει.Υπαρχει δυναμη τοσο στα λογια οσο και στην μουσικη κι αυτη περναει μεσα μου πολυ δυναμικα!

        Τα βηματα μου φερνω ως τον Θεο κι αν πεσω εγω ξανα θα σηκωθω!
        Τελειο!
        Να εχει καλη τυχη στην ζωη του!

  18. κανενας avatar
    κανενας 03/03/2011 16:16:51

    Διαβάζω για την Eurovision ..μα καλά υπάρχουν άτομα που ασχολούνται με τέτοιες εκδηλώσεις; …έχουμε τόσα προβλήματα και η ΕΡΤ συνεχίζει να σπαταλά χρήματα προβάλλοντας κακής ποιότητας εκπομπές! …ποτέ θα καταλάβουν ότι δεν μπορούν να χαλινέ με αυτόν τον τρόπο τα χρήματα μας; …στην Eurovision όλα τα τραγούδια είναι σαχλοτραγουδα που δεν μπορείς ούτε να ακούσεις ούτε να χορέψεις …έχουν ημερομηνία λήξης ..δεν ανήκουν ούτε στην κατηγορία της διασκέδασης ..ούτε φυσικά της ψυχαγωγίας!
    Έχει αρχίσει ξεπούλημα και παζάρι μεγάλης δημόσιας περιουσίας …δεν μπορεί να κάποιος να δώσει-χαρίσει και την ΕΡΤ; …δεν μας προσφέρει τίποτα και έχει καταλήξει στέγη για όσους δεν βρίσκουν δουλεία σε ιδιωτικά κανάλια ! …ενώ θα έπρεπε να δίνει χώρο σε νέους καλλιτέχνες ,δημοσιογράφους, ηθοποιούς συνεχώς βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια …εκπομπές που απαιτούν παράλογα κονδύλια αμφιβόλου εκπομπές που δεν μπορούν να μπουν ούτε στο αρχείο για να ξανά προβληθούν στο μέλλον (Γιατί ποιος θα δει την Eurovision π.χ. του 2010;) ! …Τώρα που οι καιροί είναι κάπως δύσκολοι και ο κόσμος δεν έχει την δυνατότητα να χαλά χρήματα για να παρακολουθεί θέατρα, μουσικές εκδηλώσεις κλπ κλπ οι κυβερνόντες πρέπει να κάνουν περικοπές …και να βάλουν στο περιθώριο αυτούς που διοικούν με αυτόν τον τρόπο την ΕΡΤ προσφέροντας μας τέτοιου τύπου σκουπίδια! ….θέλουμε την νέα γενιά να πρωταγωνιστεί προσφέροντας διεξόδους αφυπνίζοντας το κοινό …έξαλλου ποιος ξέρει μπορεί να μας στοιχήσει ποιο λίγο άλλα ίσως ξεπεράσει σε τηλεθέαση πολλές Τv-persones και καθιερώσει έναν νέο τύπο τηλεόρασης ποιο αυθόρμητο και ποιο αυθεντικό!

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/03/2011 16:33:37

    Γιατί ποιος θα δει την Eurovision π.χ. του 2010;

    Εγώ βλέπω ξανά και ξανά εκείνο το ωραίο της Βοσνίας Ερζεγοβίνης του 2007 νομίζω. Μήπως δεν πάω καλά;

  20. FRESCO avatar
    FRESCO 03/03/2011 18:50:15

    Μια χαρά είναι το παιδί !

  21. νεφέλη avatar
    νεφέλη 03/03/2011 23:19:26

    Γιατί αυτή η δουλειά μοιάζει σύμπραξη
    Μικρούτσικου-Παπαιωάννου-Μητροπάνου ;
    ...τόσο καλή!

  22. νεφέλη avatar
    νεφέλη 04/03/2011 09:07:41

    Συμφωνούμε απόλυτα!

    Δε μπορώ, να θυμηθώ άλλη τόσο καλή συμμετοχή στη Eurovision. Τόσο καλή , που ότι και να ψηφίσουν πιά δε μετράει...!