22/04/2009 13:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Eurostat: Στο 5% το έλλειμμα της Ελλάδας

 Ένα εκρηκτικό χρέος στο 97,6% του ΑΕΠ και έλλειμμα-μαμούθ στο 5% του ΑΕΠ για το 2008 αποκάλυψαν τα στοιχεία που ανακοίνωσε σήμερα η Eurostat. Πρόκειται για την πέμπτη κατά σειρά αύξηση του δημοσιονομικού ελλείμματος της Ελλάδος μέσα σε λίγους μήνες, η οποία πλέον αναγκάζει την κυβέρνηση να ανακοινώσει νέο πακέτο μέτρων.

Η κυβέρνηση υποχρεούται βάσει των όρων της δημοσιονομική επιτήρησης να μειώσει το έλλειμμα έως το τέλος του 2010 κάτω από το 3% του ΑΕΠ, δηλαδή τουλάχιστον κατά 5 δις ευρώ, τα οποία πλέον και αναζητούνται. Η ΕΕ έχει ζητήσει από την Ελλάδα να θεσπίσει φέτος μέτρα κυρίως στο πεδίο των δαπανών, ενώ από το 2010 ζητά και νέους φόρους.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι στη σημερινή ανακοίνωση της στατιστικής υπηρεσίας δεν υπάρχει υποσημείωση για την Ελλάδα, όπως υπήρχε στο πρόσφατο παρελθόν. Αντιθέτως, εκφράζονται επιφυλάξεις για τα στοιχεία της Δανίας και της Μεγάλης Βρετανίας.

Πιο αναλυτικά, τα μεγαλύτερα ελλείμματα στην ΕΕ το 2008 εμφάνισαν η Ιρλανδία με 7,1% του ΑΕΠ, η Μεγάλη Βρετανία με 5,5%, η Ρουμανία με 5,4%, η Ελλάδα με 5%, η Μάλτα με 4,7%, η Λετονία με 4% και η Πολωνία με 3,9%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 13:29:22

    Με τις υγιές μας.

  2. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 22/04/2009 13:33:23

    ZHTΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. daris avatar
    daris 22/04/2009 13:43:24

    ΚΑΙ ΣΤΟ 10% ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ...ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΕΝΤΟΛΗΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟΤΕΡΟ.

  4. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 13:44:03

    ΓΑΠ:
    «Μας εξοργίζει που η Ελλάδα βρίσκεται στο στόχαστρο μέσα στην Ευρωπαϊκή Ενωση με 5% έλλειμμα, με 80 δισ. επιπλέον δημόσιο χρέος τα τελευταία πέντε χρόνια από την κυβέρνηση της ΝΔ»

    Καλά δεν του είπε κανείς ότι τα εξοπλιστικά προγράμματα και εγγράφονται με την παραλαβή τους; Ακόμα γράφονται χρέη από τις εξοπλιστικές επιλογές τις Πασοκάρας που δεν έχουν παραλάβει ακόμα οι ένοπλες δυνάμεις, για να μην μιλήσουμε για τις παχυλές μίζες!

    Επιπλέον το κόστος της Ολυμπιάδας εγγράφηκε μετά το 2004 ΓΑΠ μου αντί να οργίζεσαι με τους φωστήρες της ΝΔ ας καθίσουν σε ένα τραπέζι ώστε να υπάρξει λύση εθνικής ενότητας και αφήστε τον δεξιό και «Σοσιαλιστικό» λαϊκισμό

  5. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 13:46:40

    ... και επειδή ξέχασα όταν επί Πασοκ μαγειρεύονταν το έλλειμμα δεν τον εξόργισε τώρα τον πήρε ο πόνος και του ήρθε η έξαψη;

    ΓΑΠ ο ουρανοκατέβατος μιλάει λες και έχει κάνει format την 20 αιτία!

  6. daris avatar
    daris 22/04/2009 13:46:54

    @4 ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ!!! ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ ΕΣΑΕΙ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

  7. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 13:51:32

    Φίλε ασφαλώς και φταίει και έχει την μεγαλύτερη ευθύνη για ότι βιώνουμε σήμερα αν δεν το βλέπεις βγάλε τα πράσινα γυαλιά... το θέμα είναι τι γίνεται από εδώ και πέρα όμως αλλά το ΓΑΠ μας κάνει το κινέζο δεν βλέπω να προτείνει τίποτα.

  8. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 13:57:01

    Και μερικά ακόμα στοιχεία από την ΕΕ για να καταλάβουμε που βρισκόμαστε:

    *Τα μεγαλύτερα ελλείμματα στην ΕΕ το 2008 εμφάνισαν: η Ιρλανδία με 7,1% του ΑΕΠ, η Βρετανία με 5,5%, η Ρουμανία με 5,4%, η Ελλάδα με 5%, η Μάλτα με 4,7%, η Λετονία με 4% και η Πολωνία με 3,9%.

    *Εννέα κράτη μέλη εμφάνισαν δημόσιο χρέος πάνω από την τιμή αναφοράς του 60%: H Ιταλία με 105,8%, η Ελλάδα με 97,6% (από 94,8% το 2007), το Βέλγιο με 89,6%, η Ουγγαρία με 73%, η Γαλλία με 68%, η Πορτογαλία με 66,4%, η Γερμανία με 65,9%, η Μάλτα με 64,1% και η Αυστρία με 62,5%.

  9. daris avatar
    daris 22/04/2009 13:59:06

    @7 "Μαυρα γυαλια φοραω...." που λεει και το λαικο ασμα και σου το αφιερωνω εξαιρετικα!!!Βγαλτα και θα δεις πολλα!!!

  10. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 22/04/2009 14:00:09

    @ 7 Κασσανδρα΄΄'''Βγαλε τα μπλε γυαλια σου για να βλεπεις καλυτερα..Και η εμπαθεια εχει τα ορια της και μαλλον τα εχεις ξεπερασει.Πλεον τουτων εισαι και ανιστορητος.Διαβασε τα στοιχεια της τελευταιας 5ετιας και το συζηταμε...

  11. matakis avatar
    matakis 22/04/2009 14:09:30

    Το αυταπόδεικτο λέγεται εμπάθεια.....
    Μάλιστα........
    Περαστικά μας !!!

  12. tiramola avatar
    tiramola 22/04/2009 14:16:09

    Το αυταπόδεικτο του ματάκια...
    Από το 3,7 στο 5....
    Καλά ρε έχετε τρελλαθεί????

  13. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 14:16:41

    Smash Direct Says:
    April 22nd, 2009 at 2:00 pm

    Διάβασε τα εσύ πράσινο τρωκτικό... πράσινους και μπλε σας έχω γραμμένους.

  14. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 22/04/2009 14:21:58

    Το εγραψα πιο κατω ,για αλλους κυριους, αλλα και εδώ κολλαει αψογα,για να μην κουραζομαι λοιπον αντιγραφω.
    Αξιοτιμοι Κυριοι ( Κυριλε σταιλ ,μ`αρεσει)
    Ηρεμηστε και αφηστε τις αλληλοκατηγοριες. Δεν γινεται κατανοητη αυτή η επιμονη σας να αλληλοκατηγορηστε για να υποστηριξετε τις εκατερωθεν ψευδαισθησεις σας.
    Οι καιροι αλλαζουν, οι απαιτησεις είναι διαφορετικες , ο κοσμος αλλαζει , όλα αλλαζουν οσο και εάν καποιοι δεν θελουν να το αντιληφθουν και προσπαθουν να συγκρατησουν αυτη την αεναη μεταβολη της Ζωης.
    Οσο και να μην θελουν καποιοι να το αντιληφθουν ερχεται τεραστιο κυμα αλλαγων.
    Αντι να παλευουμαι να δαμασουμε αυτο το τεραστιο κυμα με τις σαπιοβαρκες που ολοι μας ισως, καποιοι λιγο η περισσοτερο, εχουμε διατελεσει επιβατες τους στο παρελθον ,ας γινουμε σοφοι αφουγκραζοντας τις εμπειριες μας και αντι να παμε κοντρα στο κυμα , ας αποβιβασθουμε από αυτά τα γερικα και ετοιμοροπα κουφαρια τους, και ας σερφαρουμε μαζι του, ακολουθωντας το , με τον ρυθμο και την ορμη που παει και αυτό. Ετσι θα βγουμε στην στερια σωοι και αλωβητοι. Αφηστε τους Γκαπηδες και τους Κακαδες να παριστανουν τους καπεταναιους στις σαπιοβαρκες τους ,ας παρουν μαζι τους και τις μοντελες τους να πνιγουν παρεα, και εμεις ας ακολουθησουμε το ρευμα της Ζωης.

  15. ataktos avatar
    ataktos 22/04/2009 14:32:30

    Κατά τα άλλα ο κύριος Προβοπουλος κλπ πετυχημένος(οι) τραπεζικός μάνατζερ και φιλελεύθερος με κρατικό παχυλό μισθό .Είμαστε για γέλια η για κλάματα

  16. Helmut avatar
    Helmut 22/04/2009 14:32:51

    Για να μην ξεχνιώμαστε: Δηλαδή έγιναν πρόωρες εκλογές το 2007 με δικαιολογία την κατάρτιση και ψήφιση ενός προϋπολογισμού 2008 που όχι απλά δεν εκτελέστηκε ούτε για πλάκα αλλά ήταν παντελώς ψευδής και εικονικός.

    Κατά τα άλλα τον κο. Αλογοσκούφη τον μάραναν οι "απογραφές" και η "οικονομία τραβεστί" επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ.

    Μα αν ήταν τραβεστί η Ελληνική οικονομία επί ΠΑΣΟΚ τώρα τί είναι; Τρανσέξουαλ;

  17. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 14:43:56

    Ότι έχουν αποτύχει και οι δύο τώρα το κατάλαβες; Το ποιος έχει τις μεγαλύτερες ευθύνες;Με τα σημερινά δεδομένα δεν μπορούν να καλυφθεί ο προϋπολογισμός όπως και ο επόμενος και ο μεθεπόμενος...

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ τώρα που απαιτούνται επιπρόσθετα μέτρα.

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/04/2009 14:49:28

    κροταλίζουν τα σαγόνια του ΔΝΤ

  19. leon avatar
    leon 22/04/2009 14:49:49

    Πασοκος: Αισχος! Αυτοι οι Νεοδημοκρατες τα κατακρεουργησαν ολα μεσα σε 5 χρονια!

    Νεοδημοκρατης: Ναι αλλα βρηκαν καμμενη γη απο τις λογιστικες ανακαλυψεις του Πασοκ επι Σημιτη!

    Εγω λεω πως οτι ειναι τα σκατα ειναι και το φτυαρι. Ο ενας φτυαριζει τα σκατα του αλλουνου και εδω και 35 χρονια ο κοσμος βαυκαλιζεται και ονειροπολει την θεση του δημοσιου, την μιζα, την λαμογια που θα κανει με τον ταδε υπουργο - υφυπουργο - βουλευτη που ψηφισε.
    Στην αγορα κυκλοφορει το moto "ουδεις αναντικαταστατος". Μονο που αυτοι που το λενε νομιζουν πως οι ιδιοι δεν μπορει να συμπεριληφθουν στην λιστα.
    Ακομα δεν φτασαμε στο απροχωρητο. Συνεχιστε να ψηφιζετε κατα "συνειδηση" και οταν φτασετε πραγματικα στο απροχωρητο απο τις ψευτικες υποσχεσεις και τα ονειρα θερινης νυκτος, βγειτε στο δρομο να διεκδικησετε. Τοτε ομως το ξυλο θα ειναι πολυ. Φροντιστε απο τωρα να κανετε γυμναστικη για να το αντεχετε. Και το ξυλο και το τρεξιμο.

  20. ataktos avatar
    ataktos 22/04/2009 15:01:01

    Τώρα θα μαλώνουν και η δυο για να τους ψηφήσουμε .Άρε καραγκιόζηδες που βάναμε στο σβέρκο μας

  21. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 22/04/2009 15:59:53

    " Το όλοι ίδιοι είναι " ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ. Ας σκεφτούμε ποιος εμπαίζει τη νοημοσύνη μας, ποιος λέει πάντα μεγάλα λόγια και δεν κάνει κανένα έργο, ποιος στο κάδρο για τις επόμενες εκλογές δεν θα τολμήσει να βάλει το 75% των προσώπων που είχε στις προηγούμενες, ποιος μας έμαθε ότι το να φοροδιαφεύγει ο υπουργός είναι και νόμιμο και ηθικό κ.λ.π;
    ΥΓ. Αυτοί που καταφεύγουν σε βρισιές, ή βωμολοχίες μάλλον δεν έχουν επιχειρήματα. Κατά συνέπεια εκτός των άλλων δεν τους συμφέρει η βωμολοχία γιατί αποκαλύπτει και αυτή την έλλειψη.

  22. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 22/04/2009 16:07:38

    Σύμφωνα με πληροφορίες που άκουσα το πρωί στην τηλεόραση από έγκυρο σε αυτά (αν και κατά τα άλλα εμετικό) οικονομολόγο-παρουσιαστή που το είπε με πολύ μεγάλη σιγουριά και επικαλέσθηκε εκ των έσω πληροφορίες του υπουργείου οικονομικών, έρχεται νέα έκτακτη εισφορά. Αυτή τη φορά θα μας ζητηθεί λεει ένας μισθός. Από όλους τους έλληνες πολίτες. Σε δόσεις βέβαια, αλλά δεν ξέρουμε ακόμα πόσες.

  23. Γελαστη Φαλαινα avatar
    Γελαστη Φαλαινα 22/04/2009 16:16:32

    Καλα ειναι 10.000.000 μαλακες επι 500 ευρω καθε μαλακας , μας κανουν (πανω κατω) 5δις.
    Οσα μας λειπουν. Και καθαρισαμε. (???)

  24. Orestios avatar
    Orestios 22/04/2009 16:35:46

    Το GAP εξοργίστηκε! Μάλλον το ξύπνησαν από τον πράσινο ύπνο και ΞΕΧΑΣΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΥΠΟΥΡΓΟΣ τότε. Τον καημένο, όμως! Ούτε να θυμώσει δεν μπορεί. Τς τς τς

  25. FROG avatar
    FROG 22/04/2009 18:33:05

    είναι πολύ εντυπωσιακό μετά από 5 προυπολογισμούς που έχει καταθέσει η κυβέρνηση της επανίδρυσης, οι γαλάζιοι να κατηγορούν το πασοκ.
    με κάτι τέτοια θα κάνετε πάλι 20 χρόνια να ξαναδείτε κουτάλα.
    είπαμε, είστε το ίδιο απατεώνες με τους άλλους, αλλά μάλλον πολύ λιγότερο ικανοί. οι άλλοι ξέρουν να κυβερνάνε καλύτερα και να κλέβουν πολύ καλύτερα...

  26. BLACK avatar
    BLACK 22/04/2009 18:34:17

    Ας πάρει πίσω από τις τράπεζες τα 5 δις.... μπορούν να επιβιώσουν άψογα και με τα υπόλοιπα 23...

  27. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 22/04/2009 19:06:36

    frog April 22nd, 2009 at 6:33 pm

    Ναι μετά του 5 αποτυχημένους προϋπολογισμούς της ΝΔ διαγράφηκαν όσα συντρίμμια άφησαν πίσω τους, δλδ μετά από 4ετία του ΓΑΠ θα διαγράφουμε τα ελλείμματα της ΝΔ ωραία λογική... αλλά δεν ξέρω να διαγράφονται ελλείμματα και δημόσιο χρέος με την πάροδο του χρόνου και με την εναλλαγή κυβερνήσεων!

  28. Jimmy L avatar
    Jimmy L 22/04/2009 19:32:37

    @ 27 ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ..Μπλε τρωκτικο εχεις χασει τα αυγα και τα καλαθια και δεν ξερεις τι λες...Ηρεμησε!!!

  29. FROG avatar
    FROG 22/04/2009 19:46:02

    Κασσάνδρα, ο Καραμανλής είχε πει θα έρθει να επανιδρύσει το κράτος, να κυβερνήσει πιο έντιμα, και έιχε πει και ότι από την πρώτη χρονιά θα εξοικονομηθούν 10 δις ευρώ λόγω περιορισμού της σπατάλης στο δημόσιο. Είδες εσύ τίποτα από αυτά;
    Πόσα χρόνια χρειάζεται δηλαδή; 30; Είδες έστω να έχει μπει η χώρα σε μια κατεύθυνση, ώστε να ελπίζουμε ότι ως το 2020 θα έχουμε πληρώσει τα παλιά σπασμένα του πασοκ; είδες όντως καμιά μηδενική ανοχή στη διαφθορά; αρχιερέας της συγκάληψης δεν έχει γίνει ο κουρασμένος;

  30. FROG avatar
    FROG 22/04/2009 19:47:42

    και κάτι ακόμη: τα ελλείματα δεν διαγράφονται, αλλά αντιμετωπίζονται και συρικνώνονται, μέσα από οικονομικές πολιτικές. αυτές τις πολιτικές μας είχε υποσχεθεί ο χουζούρης

  31. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 22/04/2009 21:01:39

    Είναι πολλοί αυτοί που έχουν μείνει στη ρητορική του 2004 και εκτίθενται. Δεν τραβάει το μουλάρι παιδιά... Εδώ και τώρα, έχουμε μια καραμπινάτη αποτυχία και αποδεδειγμένη ανικανότητα και δε λέμε για τα άλλα. Οι ρεμούλες των παλιών δεν μπορούν να τις κρύψουν με τίποτα.

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/04/2009 21:45:52

    και εν πάσει περιπτώσει αυτό το Παναθηναϊκός Ολυμπιακός της "πολιτικής" είναι βαρετό. Δεν αξίζουν τον κόπο ούτε να τσακώνεστε, ούτε να παθιάζεστε για δύο κληρονομικά κόμματα.

  33. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 00:23:40

    Jimmy L Says:
    April 22nd, 2009 at 7:32 pm

    Τρωκτικό μπλε δεν είμαι ούτε και έχω ψηφίσει ΝΔ και πόσο μάλλον ΠΑΣΟΚ που θεωρώ ότι έχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για σημερινή συσσωρευμένη κατάντια... ας ξεστραβωθείς και διαβάσεις τι λέω πράσινο τρωκτικό δεν θα με έλεγες ΝΔ πρασινοφρουρέ.

  34. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 00:30:03

    frog Says:
    April 22nd, 2009 at 7:46 pm

    Αγαπητε δεν είπα πουθενά οτι ο Καραμανλής πέτυχε ή έκανε όσο προεκλογικά έλεγε, ούτε και αυτή που τον ψήφισαν πίστευαν ποτέ ότι όλα αυτά θα γίνουν εκτός πιθανόν από τα κομματόσκυλα και τους αφελείς, η ΝΔ βγήκε γιατί ο κόσμος δεν άντεχε την πράσινη χολέρα.

    Τέλος αυτό που λέω είναι ότι το ΠΑΣΟΚ για την διαχρονική κατάσταση για την οικονομία έχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης, το ξέρω ότι δεν αρέσει στα πασοκικά τρωκτικά αυτό που λέω αλλά δυστυχώς η αλήθεια αυτή είναι.