13/02/2009 21:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

EUROCONTROL: Αλλαγή της ονομασίας «Μακεδονικές Αερογραμμές»


________________________________________________________________________________________
Την αλλαγή του ονόματος του εθνικού αερομεταφορέα των Σκοπίων υπό το όνομα «Μακεδονικές Αερογραμμές», ζητά ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός για την ασφάλεια των αερομεταφορών, EUROCONTROL, σύμφωνα με δημοσιεύματα σκοπιανών και άλλων βαλκανικών μέσων ενημέρωσης. Η αλλαγή του ονόματος τίθεται, σύμφωνα πάντα με τα όσα αναφέρονται, ως προϋπόθεση για την έναρξη των διαπραγματεύσεων για την επιστροφή του χρέους της MAT προς τον ευρωπαϊκό οργανισμό. Η ηγεσία των σκοπιανών αερογραμμών επιρρίπτει τις ευθύνες για την πίεση που ασκείται από την EUROCONTROL, «στις ενέργειες του ισχυρού ελληνικού λόμπι». Η MAT, σύμφωνα πάντα με τα δημοσιεύματα, σκοπεύει να ενημερώσει το υπουργείο Εξωτερικών, ζητώντας την στήριξή του για την επίλυση του θέματος. Από την άλλη, η EUROCONTROL απαγόρευσε στις αερογραμμές των Σκοπίων να διενεργούν πτήσεις στην Γερμανία και Ιταλία τον Δεκέμβριο 2008, εξαιτίας του χρέους που έχει προς τον οργανισμό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/02/2009 23:09:21

    Εγώ λέω να στείλουμε την MIG να αγοράσει τα Σκόπια να τελειώνουμε. Ή να στείλουμε τους... χμμμ... ποιοι φημίζονται για καταπατήσεις; Να τα καταπατήσουν, επίσης να τελειώνουμε.

  2. fantomas avatar
    fantomas 13/02/2009 23:39:44

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!
    ΤΟ ΟΝΟΜΑ Μακεδονικές Αερογραμμές ΕΧΕΙ ΚΑΤΟΧΗΡΩΘΙΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!

  3. gauros2 avatar
    gauros2 14/02/2009 00:18:42

    Και επειδή έχει κατοχυρωθεί από την Ελλάδα τί σημαίνει αυτό ? ΑΣΧΕΤΟ

    Και το όνομα Πανιώνιος κατοχυρωμένο ήταν και για να σβηστούν τα χρέη έγινε Νέος Πανιώνιος.

    Χρέη έχει η εταιρία τάδε και πρέπει να γίνει τάδε-αλλιώς... Δε καταλαβαίνω πού κολλάει αν η Ελλάς έχει "δεχτεί" το όνομα της εταιρίας όπως είναι τώρα???

  4. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 14/02/2009 09:05:34

    Αρχισε η αποδομηση του γυφτοτσαντηριου των Σκοπιανων.
    Στη συνεχεια θα επακολουθησει η αναμενομενη εξεγερση Αλβανων για συνενωση με τη μητερα πατριδα και το υπολοιπο θα το ξαποστειλουμε στις Ατολες του Ειρηνικου με allez πτηση για μπανιο.

  5. Σαος avatar
    Σαος 14/02/2009 11:54:57

    Ναι, το κρατίδιο των Σκοπίων θα διαλυθεί προς απογοήτευση του Γκρούγιου (εκτός αν είναι και αυτός μέσα στο κόλπο)

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/02/2009 18:08:23

    Μόνο που και τα Σκόπια να μας κάνουν μπου θα χεστούμε επάνω ασκώντας την παραδοσιακά υπερήφανη εξωτερική πολιτική μας. (Βλ. Ίμια, ςς300, Κύπρο κ.ο.κ.)

  7. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 14/02/2009 18:51:01

    6. Δεν εχεις δικαιο. Τωρα με το ντερεκι τη Ντορα δεν υπαρχει κανεις ολογυρα, που θα τολμησει να μας κουνηθει.
    Ηξερε ο μπαμπας τι εσπερνε!!!!!!