#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/06/2011 16:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

El Pais: “O άνθρωπος που είπε όχι στη Μέρκελ”





Ο τίτλος αυτός αφορά σε ολοσέλιδο ρεπορτάζ της ισπανικής εφημερίδας El Pais το οποίο αναφέρεται στον Αντώνη Σαμαρά. Η συγκεκριμένη εφημερίδα είναι κεντροαριστερών αποχρώσεων αλλά αυτό δεν έχει καμιά σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι μεγάλες εφημερίδες ευρωπαϊκών χωρών, που επηρεάζουν την κοινή γνώμη εκατομμυρίων πολιτών, έχουν αρχίσει και βλέπουν θετικά τη στάση του αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης στον παραλογισμό της τρόϊκας και στα απίστευτα μέτρα που ζητούν από την Ελλάδα.

Που είναι άραγε τώρα οι ελληνικές εφημερίδες και οι δημοσιογράφοι των υπογείων του Μαξίμου που έγραφαν ότι ο Σαμαράς "έφαγε ξύλο", ότι το Λαϊκό κόμμα είναι δυσαρεστημένο και άλλες τέτοιες βλακείες.

Σημασία έχει τι λέει το Λαϊκό κόμμα ή τι πιστεύει ο κόσμος, στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη;



http://www.elpais.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 27/06/2011 17:00:16

    Λαος και Προεδρος ενωμενος
    ποτε νικημενος.
    Οσο για το Λαικο κομμα , γενικως τους ευρωπαιους , χ..

  2. remali avatar
    remali 27/06/2011 17:11:00

    καλως γι αυτο τον ψηφιζα φανατικα οταν ηταν προμαχος στο Μακεδονικο. Αληθεια τωρα δεν τον ακουω να λεει κατι για τα εθνικα θεματα. Τον θελο οταν γινει πρωθυπουργος τι θα ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ. ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ

  3. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 27/06/2011 17:13:48

    ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΟΧΙ ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕΤΑΞΑΣ ΤΑΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ.
    ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΟΧΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΡΧ........... ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΙ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΕΣ ΤΟΥ ΚΩΛ....... ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ.

    • peter13 avatar
      peter13 @ ΕΛΛΑΣ 27/06/2011 17:49:07

      Πέστα!!!!

  4. Enzo avatar
    Enzo 27/06/2011 17:14:55

    για κατι τετοια ειμαστε δεξιοι, γιατι σε κανουν να νιωθεις εθνικα υπερηφανος και οχι ανθρωποι της σφαλιαρας και του yes sir

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ Enzo 27/06/2011 17:34:45

      ΤΙΜΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΜΑΡΙ ΜΑΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

  5. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 27/06/2011 17:19:11

    Τα ΟΧΙ τα λένε Άνθρωποι και όχι γκόλουμ!!!

  6. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 27/06/2011 17:30:16

    Από την μικρή εμπειρία που έχω από τη Δυτική Ευρώπη θέλω να σημειώσω τα εξής.
    1. Υπάρχουν έντονες διαφορές μεταξύ των λαών, όπως και συμπάθιες. π.χ οι Ολλανδοί δεν χωνεύουν τους Γερανούς (κατάλοιπα πολέμου). Ομοίως και οι Γάλλοι. Οι Αγγλοι χωνεύουν μόνο τα άντερά τους και είναι φοβερά υπερόπτες απέναντι σε όλους.
    Απλουστευτική προσέγγιση, αλλά προσπαθώ να πω ότι κάθε λαός, πρωτίστως ενδιαφέρεται για τον εαυτό του και ετεροπροσδιορίζεται σε σχέση με του άλλους λαούς, με βάση την ιστορία αλλά και τα συμφέροντά του ανά πάσα χρονική στιγμή.
    2. Η Ελλάδα είναι μια μακρινή γι αυτούς χώρα, ολίγον εξωτική, που όσοι την ξέρουν βιωματικά, την ξέρουν σαν τόπο διακοπών. Για τους μεγαλύτερους σε ηλικία είναι η χώρα σύμμαχος στον πόλεμο και η κοιτίδα πολιτισμού.
    Παρόλα αυτά, ακριβώς λόγω και της απόστασης και της διαρκούς απουσίας σοβαρής εξωτερικής πολιτικής από μεριάς μας, υπάρχουν σοβαρά προβλήματα στο να περάσουμε τις θέσεις μας. Π.Χ. Ηταν δύσκολο να τους δώσω να καταλάβουν γιατί δεν χωρίζουμε το Αιγαίο και την Κύπρο στη μέση, ώστε να μην μαλώνουμε με τους Τούρκους και να μην ξοδέβουμε τα χρήματα που μας δίνουν για εξοπλισμούς.
    3. Οταν ο πρωθυπουργός μιας χώρας ανερυθριάστα απαξιώνει τη χώρα και το λαό του, τότε τι στ'αλήθεια να σκεφτούν αυτοί για εμας; Γιατί να μην τον πιστέψουν; τουλάχιστον σε μια πρώτη ανάγνωση.
    Αυτό βολεύει τους τραπεζίτες τους που κερδίζουν από τα δάνεια που μας δίνουν. Ο απλός κόσμος όμως ανησυχεί, μήπως μετά από εμας έρχεται η δική του σειρά . Βεβαια ουτε κατά διάνοια δεν μπορούν να φανταστούν τους μισθούς μας ή τις ευκαιρίες μας για εργασία.

    Συμπερασματικά ο Σαμαράς έχει δύσκολο δρόμο μπροστά του,
    τόσο εκτός όσο και εντός.

    Είμαστε εδώ για να τον στηρίξουμε, όσο θα μας επιτέψουν ακόμη να υπάρχουμε.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Κατερίνα 28/06/2011 02:48:42

      ....Από την μικρή εμπειρία που έχω από τη Δυτική Ευρώπη θέλω να σημειώσω τα εξής.
      1. Υπάρχουν έντονες διαφορές μεταξύ των λαών, όπως και συμπάθιες. π.χ οι Ολλανδοί δεν χωνεύουν τους Γερανούς (κατάλοιπα πολέμου). Ομοίως και οι Γάλλοι. Οι Αγγλοι χωνεύουν μόνο τα άντερά τους και είναι φοβερά υπερόπτες απέναντι σε όλους....
      Πραγματικά η εμπειρία σου πρέπει να είναι μικρή από τη στιγμή που ξεκινάς με γενικεύσεις.
      Επί της ουσίας για τους Ολλανδούς δεν είμαι σίγουρος ότι η αντιπάθειά για τους γερμανούς έχει αιτία τον πόλεμο. Σωβινισμό θα το έλεγα. Άλλωστε δεν αναγνωρίζουν ως ίδια γλώσσα τα φλαμανδικά των Βέλγων τόσο κολλημένοι είναι. Και αν θυμάμαι καλά δεν έκαναν και τόσο πόλεμο στους Γερμανούς. Σε μια μέρα παραδόθηκαν. Οι Γάλλοι τώρα. Κάποιοι όντως μισούν τους γερμανούς, ακι είναι οι κάτοικοι της ελεύθερης Γαλλίας όπου οι Γερμανοί έκαναν αντίποινα. Στο Παρίσι τους δέχτηκαν αφού με το σύμφωνο Βισύ ή μισή Γαλλία προσαρτήθηκε και είχε σαν αποτέλεσμα οι Γάλλοι να κάνουν στρατιωτική θητεία στα γερμανικά εργοστάσια. Μεταξύ αυτών και ο πρώην (σχωρεμένος) γραμματέας του ΓΚΚ Ζωρζ Μαρσαί.
      Όσο για τους Άγγλους, είναι νησιώτες και σαν τέτοιοι έχουν ανεπτυγμένο το αίσθημα του τοπικισμού. Παράβαλε με τους κρητικούς πχ.

  7. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 27/06/2011 17:35:23

    http://youtu.be/bTijDdcGIys

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 27/06/2011 17:51:51

    ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ! ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.
    ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΚΟΜΠΟΣ ΣΤΟ ΧΤΕΝΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΞΙΟ ΝΑ ΠΕΙ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΟΤΙ ΧΡΩΣΤΟΥΝ!!!!!!!!!!

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ ΝΤΙΝΟΣ 27/06/2011 17:53:03

      ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΚΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΑΝΕΙΖΟΥΝ

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/06/2011 18:02:23

    ΚΑΤΕΡΙΝΑ
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΄΄ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ΄΄ ΑΣ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΄΄ΚΡΑΤΑΕΙ΄΄ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ...

  10. victoria (true) avatar
    victoria (true) 27/06/2011 18:41:27

    Hola!

  11. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 27/06/2011 18:53:11

    Το βράδυ θα δούμε πόσα "αντικειμενικά" δελτία θα το παίξουν ! έστω και 3ο,4ο ή και 5ο θέμα . Την El Pais και δη την ηλεκτρονική έδοση την διαβάζουν μερικές ...εκατοντάδες εκατομύρια άνθρωποι.
    Είμαι σίγουρος ότι αν δεν το ..θάψουν θα βρούν κάποια εβδομαδιαία ,κομοπόλεως στούς πρόποδες των Βαυαρικών Άλπεων που να ..σκυλοβριζει τον Σαμαρά και θα το παίηουν μαζί !!!!!

    • Tabachaniotika avatar
      Tabachaniotika @ nickname@taleftaiparhoun.gap 28/06/2011 09:19:25

      έπεσες μέσα ! το έπνιξαν όλοι !!!

  12. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 27/06/2011 19:20:55

    Mας κάνει υπερήφανους, μας ανεβάζει, μας δείχνει φως στο τούνελ!

    Πολλά μπράβο Πρόεδρε, συνέχισε έτσι!!!!!

  13. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 27/06/2011 19:30:58

    Το έχω ξαναγράψει στο antinews και θα το ξαναγράψω. Τι θα γινόταν τώρα στη χώρα αν στις 29 Νοεμβρίου εκλεγόταν η Ντόρα?
    Ας είμαστε λοιπόν αισιόδοξοι που ο Αντώνης ανέλαβε το κόμμα και όπου να 'ναι θα αναλάβει και τα ηνία της Ελλάδας μας.

  14. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 27/06/2011 19:35:33

    Όταν λες αριστερά εννοείς αυτούς που έχουν βίλες στα βόρεια προάστια (Δαμανάκη κ.λ.π.) ή αυτούς που -ιστορικά αποδεδειγμένα- διέπραξαν τις μεγαλύτερες προδοσίες μέσα στο χώρο της αριστεράς?

  15. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 27/06/2011 20:13:44

    Οταν λέω Αριστερά,αγαπητή φίλη Γιάννα εννοώ ολους εκείνους τους χιλιάδες αγωνιστές που δεν λογάριασαν τις ίδιες τους τις ζωές για τη λευτεριά της πατρίδας,για τα λαικά δικαιώματα,για την κοινωνική δικαιοσύνη!!! Όταν λέω Αριστερά εννοώ όλους εκείνους που ανταμείφθηκαν για το πατριωτισμό τους με εξορίες,φυλακές και βασανιστήρια και πάραυτα ξαναβγήκαν στον αγώνα όταν τους χρειάστηκε πάλι η πατρίδα και η δημοκρατία!!! Όταν λέω Αριστερά εννοώ όλους εκεινους που δώσανε αίμα για να λες εσύ τη γνώμη σου ελεύθερα κι ας μην μπορώ εγώ(η γνώμη μου μάλλον ενοχλεί γιατί δεν λιβανίζει τον όποιο Σαμαρά,γιατί δεν εξυπηρετεί σκοπιμότητες...)!!! Γι'αυτό Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ,για να μπορούμε κάποια στιγμή να λέμε κι οι δυο μας τη γνώμη μας ελεύθερα, κι ας διαφωνούμε...

    • ΓΙΑΝΝΑ avatar
      ΓΙΑΝΝΑ @ Μιχάλης 27/06/2011 20:48:11

      Tελικά η αριστερά στην Ελλάδα τους αγώνες όλους τους έχει πάρει εργολαβία. Οι υπόλοιποι Έλληνες κοιτούσαν εκ του μακρόθεν?
      Αν λέω τη γνώμη μου ελεύθερα το χρωστάω και στον Κολοκοτρώνη κι από όσο ξέρω δεν ήταν κομματικό στέλεχος της αριστεράς.

  16. skoyras avatar
    skoyras 27/06/2011 20:40:17

    καλα κατσε να ανοιξουν τα WikiLeaks να δεις που οι αμερικανοι θα θεωρουν διαδοχο του Μπιν Λαντεν τον αντωνακη και τα λεμε

  17. Κώστας avatar
    Κώστας 27/06/2011 20:52:43

    Εθνικός Ηγέτης.
    Kάθε εβδομάδα που περνάει η υποψία φουντώνει....
    Δεν βρήκε απλά η ΝΔ ικανό Αρχηγό.
    Δεν θα είναι απλά ο επόμενος πρωθυπουργός ένας σχετικά καλός πρωθυπουργός μέσα σε μια δύσκολη συγκυρία.
    Κάτι άλλο διαφαίνεται. Μάλλον η Ελλάδα βρήκε Εθνικό Ηγέτη.
    Που στέκεται χωρίς συμπλέγματα κατωτερότητας απέναντι στους ξένους. Που στέκεται απεναντί τους χωρίς φόβο, αλλά και με επιχειρήματα. Που οι εξελίξεις τον δικαιώνουν. Που δείχνει άλλο δρόμο. Σε όλα τα μέτωπα. Όχι εύκολο, αλλά δρόμο που υποδεικνύει η λογική και η δικαιοσύνη. Κόντρα στους υφεσιολάγνους φορομπήχτες, κόντρα στους εντολοδότες τους, κόντρα στην αποτυχία των μηνονίων του ΓΑΠ.
    Σύντομα η Οικονομία δεν θα είναι το μόνο θέμα. Θα ξανάρθουν πιο "φουντωμένα" η τουρκική επιθετικότητα και η κοινωνική αποσάθρωση που επιφέρει η ανεξέλεγκτη λαθρομετανάστευση. Και η Εθνική Ηγεσία θα είναι ακόμη πιο επιτακτική ανάγκη. Και ο Σαμαράς δείχνει συνέχεια χαρακτηριστικά και στόφα Εθνικού Ηγέτη.

  18. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 27/06/2011 22:41:22

    ΦΙΛΕ ΜΙΧΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ, ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ, ΑΝ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΤΑ .. ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ, ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΤΟ ΦΘΗΝΟ ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ; ΟΙ ΜΑΝΑΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΓΗΡΟΚΟΜΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑΝ ΤΙΣ ΣΑΞΩΝΙΚΕΣ ΚΥΡΙΕΣ; ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ; ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ , ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΕΣΤΗΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ!!!!

  19. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 28/06/2011 02:08:46

    Αντώνη

    ΒΑΣΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

    Όπως πολύ καλά γνωρίζεις (και οι σύμβουλοί σου επίσης)

    Η Ιστορία το Μέγεθος του ανδρός το μετράει με τα ΟΧΙ που έχει πεί .

    Συνεχισε έτσι είσαι σε καλό δρόμο !!!!!!!!!

  20. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 28/06/2011 04:04:58

    Αραγε, μονο την δικη του πλατη εχει και τα λεει ολα αυτα.;;;;;
    Aν ναι, τοτε επρεπε να τους θυμησει τους γερμανους οτι μας χρωσταν κατι δις απο καποιον...... πολεμο που καποτε ........ειχαν καταστρεψει την ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ και αν
    μας τα δωσουν τοτε τους πληρωνουμε δυο φορες το χρεος και τους δινουμε
    και κατι extra.... για τον κοπο τους.!!!!!
    ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ;;;;; ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ;;;;;;; ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ Harvard,
    ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.!!!!! ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑ..... ΕΛΛΗΝΙΚΑ.!!!!!

  21. gs avatar
    gs 28/06/2011 12:08:19

    Τελικα ειμαστε πολυ αφελης λαος εμεις οι Ελληνες. Και δεν μας διδσκει τιποτα η ιστορια.Γιατι λοιπον οι Ευρωπαιοι πλαθουν στο μυαλο των χαζων Ελληνων εναν μυθο πατριωτη για καποιον που δεν τους λεει οχι στο μνημονιο αλλα τους ζηταει λιγοτερη πιεση. Απλουστατα γιατι τον εχουν για αντικαταστατη του ΓΑΠ.
    Γιατι οι ρολοι και τα προσωπα πρεπει να εναλλασονται ,αλλα για εμας το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο και το αυτο μολις γινουν κυβερνηση. Ξυπνα Ελληνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  22. Apatsi avatar
    Apatsi 28/06/2011 14:34:01

    teo
    αϊ παραπέρα. Σημασία έχει να ξέρεις τί και πότε ψηφίζεις, όχι δεν, δεν , δεν,... Αυτά είναι πασοκιές ή καρατζαφεριές.