06/09/2009 16:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Earthlings, το πιο βίαιο ντοκιμαντέρ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ecobubble avatar
    ecobubble 06/09/2009 18:20:42

    Ευχαριστώ για την προώθηση του ποστ και του video.

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 06/09/2009 18:22:21

    Η ταινία αυτή αφορά τους γνωστούς συναισθηματικούς εκβιασμούς στους οποίους προβαίνουν ενενατίον μας οι βέγκαν, δηλαδή οι φανατικότεροι όλων των χορτοφάγων. Και ο Χόακιν Φίνιξ, αλλά και ο Μόμπι είναι βέγκαν. Τόσο φανατικοί είναι οι βέγκαν που δεν τρώνε ούτε γαλακτοκομικά, και δεν φορούν ποτέ μάλλινα, παρά το γεγονός ότι κανένα ζώο δεν σκοτώνεται για την παραγωγή αυτών των προϊόντων.

    Η άσκοπη άσκηση βίας από πλευράς των ανθρώπων προς τα ζώα αποτελεί ποινικό αδίκημα σε πολλές χώρες. Ο νομοθέτης απαιτεί ώστε κι αυτά ακόμη τα ζώα που προορίζονται για σφαγή και ανθρώπινη κατανάλωση να θανατώνονται υπό τέτοιες συνθήκες ώστε το ζώο να υποφέρει κατά το δυνατόν λιγότερο. Εδώ και αιώνες, θρησκείες όπως ο Ιουδαϊσμός και το Ισλάμ έχουν θεσπίσει διατροφικούς κανόνες που επιβάλλουν την ανώδυνη θανάτωση τού ζώου προκειμένου αυτό να κριθεί κατάλληλο προς βρώση.

    Από κει και πέρα, για να διατηρηθεί οποιοσδήποτε στη ζωή πρέπει να πάρει ζωή από κάποιον άλλο οργανισμό. Δεν γίνεται αλλιώς, πώς να το κάνουμε;

    Τα ζώα νιώθουν πόνο, αλλά και τα φυτά παρουσιάζουν χημικές αντιδράσεις ανάλογες τού πόνου όταν αισθάνονται ότι πρόκειται να θανατωθούν.
    Άρα, οποιοδήποτε επιχείρημα περί "ηθικού πλεονεκτήματος" των βέγκαν και των χορτοφάγων εν γένει, πέφτει στο κενό γιατί και οι βέγκαν και οι χορτοφάγοι εν γένει δημιουργούν πόνο "φονεύοντας" άλλους ζωντανούς οργανισμούς για να φάνε και να επιβιώσουν.

    Οι μόνοι που θα είχαν το ηθικό δικαίωμα να μας επιπλήττουν για την κακομεταχείριση ζώων (αλλά και φυτών) είναι οι fruitarians, αυτοί που τρώνε μόνο καρπούς, δηλαδή το μέρος του φυτού που το φυτό ΘΕΛΕΙ να φαγωθεί, για να μεταφερθούν οι σπόροι του. Και δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο που να ζει μόνο με φρούτα που να μην έχει τινάξει το πάγκρεάς του στον αέρα και να μην έχει πάθει διαβήτη από τη δίαιτα με 100% σάκχαρα που ακολουθεί...

    Εξυπακούεται πως δεν έχω κανένα πρόβλημα με όποιον επιλέγει την χορτοφαγία. Έχω, όμως, τρομερό πρόβλημα με όσους χρησιμοποιούν τις διατροφικές τους συνήθειες για να μας κουνήσουν το δάχτυλο και να μας κάνουν μαθήματα διατροφολογίας, ηθικής και δεοντολογίας.

    Σας αφήνω με ένα σάιτ-σπόντα για τους βέγκαν:
    http://vegetablecruelty.com/

    • Αναστασια avatar
      Αναστασια @ Στέργιος 10/05/2013 11:44:59

      Θελεις να μας πεις οτι απο μιαμισης ωρας βιντεο και αληθειας,το μονο που εχεις να σχολιασεις ειναι οτι κανουν "πολεμο" οι vegan;Μα,ποσο τυφλοι ειμαστε;Νιωθεις καλα που καταναλωνεις τοσα κιλα κρεατος το χρονο,γνωριζοντας(αν το ειδες ολο,φυσικα) την αληθεια;

  3. αντί avatar
    αντί 06/09/2009 18:23:01

    Δεν υπάρχει χειρότερο "κτήνος" από τον άνθρωπο...

  4. ecobubble avatar
    ecobubble 06/09/2009 18:39:20

    Στέργιο, δεν είμαι βέγκαν και γενικά δεν μου αρέσουν οι μονομανείς. Όμως το θέμα δεν αφορά μόνον τα ζώα που πηγαίνουν στην κατανάλωση αλλά γενικότερα...αυτά που χρησιμοποιούνται για "ψυχαγωγικούς" και "ιατρικούς" σκοπούς, ακόμα και εκείνα που φτάνουν σπίτι μας για όσους δεν επιλέγουν να υιοθετήσουν αδέσποτο-ανένταχτο κατοικίδιο :)... Ομολογώ ότι δεν μπορώ να ζήσω χωρίς κρέας και χωρίς ψάρι, αλλά πάλι μπορώ να ζήσω χωρίς το μενού να περιλαμβάνει φάλαινα ή ελάφι...

    • donaE avatar
      donaE @ ecobubble 06/09/2009 18:46:31

      Εχει να κανει και με το πως αντιμετωπιζουν τον θανατο οι διαφοροι πολιτισμοι,Ασια π.χ.ακομα και στους ανθρωπους.
      Λιγα πραγματα μπορει να γινουν.
      Πολυ ασχημο να μην υπαρχει ισορροπια.

      • ecobubble avatar
        ecobubble @ donaE 06/09/2009 19:36:46

        Σωστό!!! Ποιά ισορροπία....

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ ecobubble 06/09/2009 18:55:19

      Πηγαινε εσυ στο Βορειο Καναδα και πες στους Ινιουτ(Εσκιμωοι)μην φατε φωκια,καριμπου και φαλαινα)ειναι μεσα στην κουλτουρα τους.Αυτα τα ζωα εχει η περιοχη τους αυτα θα φανε.

      • ecobubble avatar
        ecobubble @ Νικόλας 06/09/2009 19:35:10

        Νικόλα, θα συμφωνήσεις ότι το πρόβλημα της φώκιας και της φάλαινας δεν είναι οι Εσκιμώοι...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ecobubble 06/09/2009 19:04:38

      Ecobubble, συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

      Ο βασανισμός των ζώων για διασκέδαση είναι αποκρουστικός, είναι μια απολύτως άσκηση στον σαδισμό. Είμαι ένθερμος υποστηρικτής οποιασδήποτε νομοθετικής ρύθμισης που θα επιβάλλει την ανθρώπινη μεταχείριση των ζώων, ακόμη και αυτών που προορίζονται για σφαγή, και οποιασδήποτε νομοθετικής ρύθμισης που κόβει τον κ... όποιου βασανίζει ζώα για πλάκα.

      Είμαι κατά της παρουσίας ζώων στο τσίρκο (αλλά όχι κατά των κατοικίδιων), κατά της χρησιμοποίησης πειραματόζωων από τη βιομηχανία των καλλυντικών (αλλά όχι από τη φαρμακοβιομηχανία) και κατά τού κυνηγιού-αθλήματος (αλλά όχι κατά του κυνηγιού προς αναζήτηση τροφής).

      Τρώω κρέας και πουλερικά και ψάρια και θαλασσινά, αν και όχι πάνω από 2 φορές την εβδομάδα συνολικά. Δεν θα μπορούσα ποτέ μου να φάω κάποια ζώα αλλά δεν θα υπεδείκνυα ποτέ στον Βιετναμέζο να μην τρώει σκύλο ή στον Εσκιμώο να μην τρώει φώκια.

      Πιστεύω στο μέτρο, στην φιλοσοφική αναγκαιότητα να καταναλώνουμε μόνο όσο χρειαζόμαστε. Σέβομαι τον χορτοφάγο που επιλέγει να μην τρώει κρέας, όπως σέβομαι και τον Εβραίο ή τον Μουσουλμάνο που επιλέγουν να μην τρώνε χοιρινό, φτάνει να μη μου κουνάνε το δάχτυλο και να μου λένε ότι είναι ηθικά ανώτεροι από μένα.

      Συνεπώς, είμαι αλλεργικός στους φανατικούς, όπως είναι οι βέγκαν της Peta, και στις προπαγανδοταινίες τους.

      • ecobubble avatar
        ecobubble @ Στέργιος 06/09/2009 19:38:03

        Έχουμε την ίδια αλλεργία :)

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/09/2009 18:42:50

    δεν είναι θέμα καλού κακού, είναι απλό: Χωρίς ορισμένες δυσάρεστες διατροφικές πρακτικές, δεν θα υπήρχαμε. Χωρίς ζωική πρωτεϊνη θα είμαστε μικρα ζωάκια στα δέντρα. Άρα είναι ακδημαϊκό το άγχος. Τα πολλά ζωικά κάνουν κακό στην υγεία ωστόσο (προβατίνα, χοντρό, κοντοσούβλι, γλυκάδια, κλπ) :-)

  6. Wolverine avatar
    Wolverine 06/09/2009 20:02:26

    Να υποθέσουμε ότι θα έχει και κανα μισάωρο σκηνές γυρισμένες στην Ελλάδα;

  7. yannidakis avatar
    yannidakis 06/09/2009 20:20:25

    εχω διαβσασει & εχω δει για το συγκεκριμενο.
    αποτροπιασμος το λιγοτερο που μπορουμε να σκεφτουμε, σωστα;
    κι ομως. καθομαι στη δερματινη καρεκλα του γραφειου μου, φορώντας τη δερματινη δερματινη ζωνη μου & τα δερματινα παπουτσια μου. και το χειροτερο; Αν & ανατριχιαζω με το εικονοσημα αυτο, δε σου κρυβω πως δεν αισθανομαι τυψεις για τα ρουχα μου.
    Και υστερα το ερωτημα: τι μπορουμε εμεις να κανουμε για αυτην την κατασταση :[

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ yannidakis 06/09/2009 20:37:27

      Μπορείς να κυκλοφορείς γυμνός, και να σβαρνίζεις το χώμα πριν το πατήσεις για να διώξεις τυχόν ζουζουνάκια που θα μπορούσες άθελά σου να πατήσεις.

      Μη γελάς καθόλου! Αυτό κάνουν οι Τζάιν στην Ινδία, οι οποίοι κυκλοφορούν γυμνοί μέσα στους ναούς τους, ενώ δεν τρώνε βολβούς επειδή κατά το ξερρίζωμά τους βλάπτονται εντομάκια.

      Δεν υπάρχει όριο στον ανθρώπινο φανατισμό.