#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2011 17:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Eπαγγελματικά επιτυχημένη και η κόρη του Άκη



(Μόνο στο Antinews) Αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ φέρεται ότι έχουν κατατεθεί σε λογαριασμούς της κόρης του Άκη Τσοχατζόπουλου, Αρετής, τα τελευταία χρόνια, σύμφωνα με τα στοιχεία που έχουν φτάσει στην Επιτροπή Οικονομικού Ελέγχου της Βουλής (η οποία διερευνά τους  λογαριασμούς  του Άκη Τσοχατζόπουλου και των μελών της οικογένειας του).  Ανάμεσα στα χρηματικά ποσά των καταθέσεων που φιγουράρουν στη λίστα, υπάρχει κι ένα (όχι από τα μεγαλύτερα) με την αιτιολογία  «κατάθεση μετρητών “LANNET”».

Ιδιαίτερα εντυπωσιακά είναι και τα ποσά που φέρεται να έχει διαθέσει για αγορά μετοχών στο  χρηματιστήριο (μόνο το 2006 φέρεται να αγόρασε μετοχές αξίας 423.256,31 ευρώ).

Η επιτροπή της Βουλής πάντως και οι δικαστικοί που διενεργούν τον έλεγχο κρίνουν ότι δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό ή το παράνομο στους λογαριασμούς αυτούς, καθώς η κόρη του πρώην υπουργού του ΠΑΣΟΚ είναι ενήλικη, λένε, και μπορεί να δικαιολογήσει τα χρήματα αυτά από την «πετυχημένη επαγγελματική της καριέρα», όπως και η ίδια ισχυρίζεται.

Αλέξανδρος Σγουρός

Υ.Γ   Η κυρία Αρετή Τσοχατζοπούλου  είναι αρχιτέκτων και διετέλεσε πρόεδρος του ΠΙΚΠΑ Βούλας.


 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2011 18:06:54

    Και δημόσιος υπάλληλος αξιοκρατικά πάντα!
    Ζήτω ο Σοσιαλισμός!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Orestios 10/04/2011 18:07:43

      Εμείς τα λέγαμε προ πολλού:
      h__p://www.antinews.gr/2010/06/20/50663/

      • Orestios avatar
        Orestios @ Strange Attractor 10/04/2011 18:21:31

        Τί είναι αυτό το σύστημα ΠΑΣΟΚ?
        Το σύστημα της διαφθοράς.

    • loretta avatar
      loretta @ Orestios 10/04/2011 19:20:28

      Ξεχασαν οι δικαστες διπλα στο πετυχημενη επαγγελματιας να βαλουν με ΥΨΗΛΕΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ.!!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ loretta 10/04/2011 20:31:23

        Μα το μεγαλύτερο πρόβλημα της χώρας είναι οι ...δικαστές
        Που με την απόρσυσή τους γίνονται πολιτικοί, πρόεδροι ανεξάρτητων αρχών, πρόεδροι οργανισμών, μέλη επιτροπών και ΔΣ, αρκεί να έχουν εξασφαλίσει την σωστή λειτουργία της δικαιοσύνης: τυφλή και κουφή.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Ο Ιθαγενής 10/04/2011 20:48:36

          Και μουγκή

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 10/04/2011 18:20:03

    Και για να ανγνωρίζουμε και τις μ@@λ@κίες της ΝΔ είναι αυτή που είχε εντυπωσιάσει τον Καραμνλή με το έργο της στο Πίκπα Βούλας σε σημείο που αν δεν κάνω λάθος την κράτησε στην θέση της και επί ΝΔ.

    Ας ανεβάσετε δημοσιεύματα των κεντροαριστερών εφημερίδων της εποχής για να δείτε ύμνους στην κυρία Τσοχατζοπούλου.

    • zackii avatar
      zackii @ Aris. A 10/04/2011 18:46:25

      Γιατί ξέρεις κανένα μεγαλοπασόκο η μη που τον άλλαξε ο ΚΚ? Εδώ οι υπουργοί του έπαιρναν μαζί τους όλα τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ γιατί νόμιζαν ότι θα τους...εξασφαλίσουν ψήφους.

      • zackii avatar
        zackii @ zackii 10/04/2011 22:05:55

        Και το κακό είναι ότι οι ίδιοι ανεγκέφαλοι είναι σήμερα τομεάρχες και προαλείφονται και γιά υπουργοί αν έρθει η ΝΔ στην εξουσία γιά να κάνουν τα ίδια.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Aris. A 10/04/2011 20:12:52

      Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό. Τα τότε δημοσιεύματα δείχνουν την επικοινωνιακή δύναμη του ΠΑΣΟΚ και της κεντροαριστεράς γενικότερα.

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ Aris. A 10/04/2011 20:19:11

      εδω ουτε τον εκφωνητη ειδησεων της ερτ δεν μπορεσε να αλλαξει.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/04/2011 19:13:43

    όσοι από εδώ μέσα ξέρουν πόσο εύκολο ήταν να έχει κανείς 400.000 μετρητά, διαθέσιμα για επενεδύσεις, με after tax money, καταλαβαίνει ποσο επιτυχημένη είναι αυτή η κοπελιά. Πριν το 1996, μήπως δούλευε σε καμία Γκολντμαν Σαξ? Μόνο εκεί πληρωναν λεφτά για να έχει μισό εκατομμύριο διαθέσιμο για μετοχές το 2006.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 11/04/2011 02:38:24

      Κι εδώ τα καλαμάρια της GS?
      Έλεος. Μήπως το ΠΑΣΟΚ να μετονομαστεί σε GS?

  4. socrates avatar
    socrates 10/04/2011 19:17:45

    Άκη ζείς εσύ μας οδηγείς.
    Πλήγμα για τη δημοκρατία που δεν εξελέγη Πρόεδρος του πασόκ ο Άκης, το 1986. Κρίμα "τέτοιο" ταλέντο.

  5. socrates avatar
    socrates 10/04/2011 19:18:20

    Συγνώμη 1996, εννοώ.

  6. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 10/04/2011 19:43:46

    Η επιτυχημένη επαγγελματίας ή άλλως πως επιτυχημένη πρόεδρος, που δεν αλλάχθηκε επί ΝΔ γιατί ήταν αναντικατάστατη, ας καταθέσει τις δουλειές που έκαμε, τα χρήματα που εισέπραξε από αυτές, καθώς και τις φορολογικές της δηλώσεις, για να δούμε και εμείς για πόσα έσοδα φορολογήθηκε και ΠΩΣ απέκτησε όσα κατέχει. Όταν φορολογείς τον συνταξιούχο των 600 ευρώ, δεν γίνεται αυτά να τα κουκουλώνεις!

  7. Pl avatar
    Pl 10/04/2011 19:45:30

    Δουλευταρου η ετσι..
    Και εγω που δουλεω 30 χρονια να μην καταφερω να βαλω κατι στην ακρη!
    Και παιρνω καμποσα..
    Πως γινεται αυτη να εχει πεντακο τοσα??
    Να παραφρασω λιγο τον αειμνηστο Χατζηδακη:
    Στην Ελλαδα γινεσαι πετυχημενος αν εισαι .ουστης η πασοκ..

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/04/2011 19:48:11

    Εγω θυμαμαι οτι η Λαννετ αγορασε την ΠΡΑΣΙΝΗ Τελεπασσπορτ!!! στο ΔΣ της οποιας ηταν και ο κ Γεωργιου ( φυλάκα ).. 2006.... τετοια συμπτωση??

    Δινω εγω... να διαβαζουν οι Δικαστικοι, διοτι εαν μια αρχιτεκτων αγοραζει Λανναρα λιγο πριν φουνταρει, ενω παιρνει ομολογιακο δανειο απο "Μικρη" επενδυτικη Τραπεζα - Ελβετιας... αχχαχαα δε θυμαμαι ποσα εκ ευρω!, ) και ενω στα κτιρια του στην Εθνικη εχει περιστερια... και εισαι και κορη Ακη.... εμεν μου βρωμαει απο μιλια μακρια...! ΟΚ??

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/04/2011 20:47:10

      @ΠΠ
      Oscar Arnulfo Romero(δολοφονήθηκε στο Ελ Σαλβαδορ όταν μίλησε για καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων):
      ''Η δικαιοσύνη είναι σαν τα φίδια:δαγκώνει μόνο τους ξυπόλυτους''.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ juliet 10/04/2011 21:31:36

        δεν ξερω τι δουλεια κανεις, αλλα αν εισαι επιτυχημενη αρχιτεκτων, θελω μια διευκολυνση.....! ;)
        Ο μπαμπας σου ποιος ειναι?? αντε και η μαμα ( γιου νεβερ νοου )..

        ΠΠ

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/04/2011 21:45:00

          μη χωνεις απεχθη σχολια !!! χαχαχαααα
          ο κορεας παρανονευει..

          ΠΠ

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/04/2011 01:08:44

            O κορέας να πάει να κορευτεί.

    • Vtheod avatar
      Vtheod @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/04/2011 20:41:20

      Την εταιρία Τ_passport αγόρασε, επ' ονόματι του γιού του, ~ 25χρονών, πρώην ΟΤΕτζής (συνδικαλιστής & αντιπρόεδρος ΔΣ) και την πώλησε στη ΛΑΝΝΕΤ. Αυτός που βρέθηκε με 8 μύρια και μπήκε μέσα για 2-3 μέρες χωρίς να γίνει άμεσα κατάσχεση περιουσιών.Αυτή είναι η σύγχρονη Ελλάδα του ΚΛΕΠΤΟΣΟΚ.

  9. Eagle avatar
    Eagle 10/04/2011 20:18:54

    Αφού ήταν/είναι τόσο επιτυχημένη επαγγελματίας (αρχιτέκτων ???) τι έκανε ως Πρόεδρος του ΠΙΚΠΑ ?? (διορισμένη από το ΠΑΣΟΚ).
    Βεβαίως τη ΝΔ την έφαγεα ο "πολιτικός πολιτισμός" που διατήρησε καιι τους χειρότερους Πασόκους στις θέσεις τους.
    Αλήθεια γιατί όλοι οι "επιτυχημένοι επαγγελματίες" δεν έχουν αντίστοιχα "επιτυχείς " περιουσίες ???
    Οσον αφορα στους δικαστικούς που κάνουν τον έλεγχο και βγάζουν τα αναφερόμενα συμπεράσματα μάλλον είναι και αυτοί πολύ "επιτυχημένοι".
    Επομένως δεν μένει παρά να αναφωνήσουμε "Ζήτω η Ελλάδα των "πετυχημένων""

    • Orestios avatar
      Orestios @ Eagle 10/04/2011 20:58:07

      Των αρίστων. Και μην ξεχάσεις να περιλάβεις την κόρη του Πάγκαλου στους αρίστους.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Eagle 10/04/2011 21:32:27

      οποιος εχει 400.000 Ευρω περισσευμα απ το επαγγελμα του να σηκωσει το χερι !

      ΠΠ

  10. driokolaptis avatar
    driokolaptis 10/04/2011 21:11:29

    H Αρετή...του Τσοχατζόπουλου ,και εμείς οι λέχροι!!!
    Το ερώτημα είναι πότε θα τον μποζουριάσουν στην μπουρού;;;

  11. Posidonas avatar
    Posidonas 10/04/2011 22:28:28

    Το θεμα ειναι οτι αυτοι απολαμβανουν τα κλεμενα χωρις τον φοβο να τους τα παρουν και εμεις κανουμε ψυχοθεραπεια βγαζοντας τα αχτι μας γραφοντας τις αποψεις μας που τις διαβαζουν και το διασκεδαζουν. Τι την νοιαζει την Τζοχατζοπουλου τι γραφω εγω ο βλακας. Περναει ωραιο, δεν ειναι χρεωμενη σε καμια τραπεζα και εγω κάθομαι και γράφω. Εκανε και Προεδρος σε ενα προνοιακό ιδρυμα, ανεβασε και λιγο τις πολιτικες της μετοχες και ποιος ξερει αυριο αν δεν την δουμε να ζηταει και την ψηφο απο τα βοδια του πατερα της ως κληρονομιά.

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 10/04/2011 22:41:18

    Oι πρώην ξεβράκωτοι και νυν εθνοσωτήρες με off-shore αγόραζαν.
    Με Siemens νοικοκύρευαν. Μιχάλη-Bonuses μοιράζονταν.

    Και στην Ελλάδα που στενάζει από τις κατά συρροή ληστείες τους,
    ΔΝΤΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ επέβαλαν!

    Ως πότε αδέλφια;

  13. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 11/04/2011 09:10:11

    Και συ λαέ βασανισμένε μην ξεχνάς ... ποιους ψήφιζες τόσα χρόνια. Για σας ρε πασόκια το λέω. Στις εκλογές που θα γίνουν και σεις ρε Νουδήτες, μαυρίστε ρε, όσους το όνομα ακούστηκε λίγο ή πολύ στις μάσες. Μην τους ξαναβγάλουμε γιατί πάλι θα κλαίμε.