#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/04/2011 12:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Eκτός ελέγχου η κατάσταση στην Κερατέα

Επίθεση με μολότοφ σε σπίτι οικογένειας αστυνομικών


Εκτός ελέγχου είναι πλέον η κατάσταση στην Κερατέα. Μετά τα νέα βίαια επεισόδια που ξέσπασαν χθες και τους τραυματισμούς από τις συγκρούσεις κατοίκων με δυνάμεις των ΜΑΤ, αίσθηση προκαλεί η επίθεση αγνώστων με βόμβες μολότοφ σε οικία αστυνομικών στην Κερατέα, στη διασταύρωση της Λεωφόρου ΝΑΤΟ και της οδού Μιχαήλ Δελίση.

Η επίθεση στο σπίτι όπου διαμένει ζευγάρι αστυνομικών με τα τέσσερα παιδιά τους σημειώθηκε στις 00.45, την ώρα που η οικογένεια βρισκόταν στο εσωτερικό του. Από τη φωτιά που προκλήθηκε καταστράφηκαν ολοσχερώς τρία αυτοκίνητα (των δύο αστυνομικών και φιλικού τους προσώπου) που ήταν σταθμευμένα έξω από την οικία.

Όπως διευκρινίζεται σε ανακοίνωση της ΓΑΔΑ, η οικογένεια διαμένει πλέον της 15ετίας στη Κερατέα καθώς αποτελεί τόπο καταγωγής της μητέρας, η οποία υπηρετεί στο Γραφείο Διαβατηρίων Κερατέας, ενώ ο σύζυγός της είναι διοικητής στο Α.Τ. Γλυκών Νερών. Όπως προαναφέρθηκε, την ώρα της επίθεσης εντός της οικίας βρίσκονταν και τα τέσσερα ανήλικα παιδιά τους, ηλικίας από 7 έως 16 ετών, τα οποία φοιτούν σε Δημόσια σχολεία της Κερατέας.

«Περίεργη» επίθεση

Σε σημερινή ανακοίνωση κατοίκων της Λαυρεωτικής για το περιστατικό γίνεται λόγος για «περίεργη επίθεση» με πολλά ερωτήματα. «Εκφράζουμε την λύπη μας για την περίεργη εμπρηστική επίθεση που δέχθηκε η οικογένεια των συμπολιτών μας», αναφέρεται μεταξύ άλλων, ενώ τίθεται το ερώτημα «πώς γίνεται κάθε φορά που η αστυνομία εφορμά με τις διμοιρίες των ΜΑΤ μέσα στην πόλη της Κερατέας, πάντα να υπάρχει κάποιο περιστατικό που να προκαλεί βάσιμες υποψίες για προβοκάτσια».



«Στην τρίτη και πιο αιματηρή εισβολή των ΜΑΤ στην πόλη της Κερατέας, με δεκάδες τραυματίες, με ρίψεις χημικών από όπλα σε ευθεία βολή ακόμη και κατά δημοσιογράφων, με σπασμένα χέρια και ανοιγμένα κεφάλια συμπολιτών μας, ξαφνικά λίγο μετά τα μεσάνυχτα, "άγνωστοι" στην άλλη άκρη της πόλης, έριξαν βόμβες μολότοφ και έκαψαν τα αυτοκίνητα μιας φιλήσυχης οικογένειας που τυγχάνει το ζευγάρι να είναι αστυνομικοί. Επίθεση σε βάρος δύο συμπολιτών μας που επέλεξαν να ζήσουν στην υπέροχη Κερατέα και εδώ και τέσσερις μήνες βιώνουν τις ίδιες αγωνίες και έχουν τους ίδιους προβληματισμούς όπως όλοι μας. Με την χωματερή να απειλεί να καταστρέψει τη ζωή μας αλλά και τη ζωή τους και την ζωή των τεσσάρων παιδιών τους, όπως και των δικών μας παιδιών. Ξαφνικά όμως γίνονται στόχος από "άγνωστους κουκουλοφόρους" που τους βάζουν φωτιά. Και ξαφνικά μίση ώρα αργότερα, η αστυνομία και η ΓΑΔΑ, με απίστευτα αντανακλαστικά για την Κερατέα, με μια πρωτοφανή σβελτάδα στην οποία δεν μας έχουν συνηθίσει, εξέδωσαν δελτίο τύπου με όλες τις λεπτομέρειες της επίθεσης, αλλά και για την οικογενειακή κατάσταση της οικογένειας», σημείωνεται χαρακτηριστικά στην ίδια ανακοίνωση.

Εμπόλεμη ζώνη

Το απόγευμα της Πέμπτης, η περιοχή της Κερατέας μετατράπηκε για μία ακόμα φορά σε εμπόλεμη ζώνη. Σύμφωνα με τηλεγράφημα του Αθηναϊκού Πρακτορείου, όλα άρχισαν όταν ομάδα αγνώστων επιτέθηκε με πέτρες καδρόνια και βόμβες μολότοφ στα συνεργεία αποκατάστασης του οδοστρώματος και στις αστυνομικές δυνάμεις που τα συνόδευαν, παρουσία εισαγγελέα. Τα συνεργεία είχαν φθάσει στην περιοχή για να ξανανοίξουν τη Λ. Λαυρίου, απομακρύνοντας τα μπάζα και κλείνοντας την τάφρο που είχαν ανοίξει άγωστοι στο οδόστρωμα.

Όπως μετέδωσε το ΑΠΕ-ΜΠΕ, κάτοικοι συγκεντρώθηκαν στη γέφυρα, πάνω από το σημείο του ορύγματος, και επιτέθηκαν με μολότοφ, πέτρες και ξύλα εναντίον των αστυνομικών. Οι δυνάμεις των ΜΑΤ τους απώθησαν κάνοντας χρήση χημικών, πίσω από το γήπεδο της πόλης. Ακολούθησαν σκληρές συγκρούσεις με πέτρες, ξύλα, βόμβες μολότοφ, φωτοβολίδες και πολλά καπνογόνα και δακρυγόνα, ενώ ελικόπτερο της ΕΛΑΣ βοηθούσε την επιχείρηση της αστυνομίας από αέρος.

Νωρίς το βράδυ τα σκαπτικά μηχανήματα κατάφεραν να αποκαταστήσουν το οδόστρωμα, αλλά οι συγκρούσεις μεταξύ αστυνομικών και κατοίκων συνεχίστηκαν εντός της πόλης.

Κατά τη διάρκεια των επεισοδίων υπήρξαν αρκετοί τραυματισμοί, αλλά και λιποθυμικά επεισόδια λόγω της χρήσης δακρυγόνων.

(ΑΠΕ, Ναυτεμπορική, Βήμα, Έθνος)

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 15/04/2011 13:14:42

    Η κυβερνηση επιδιωκει θανατους.
    Ποια ειναι η θεση της ΝΔ για το ενδεχομενο να πεθανουν πολιτες και αστυνομοι?

    • Αστος avatar
      Αστος @ man8os 15/04/2011 14:28:43

      Θα στειλει στεφανι στην κηδεια..

  2. ο ξένος avatar
    ο ξένος 15/04/2011 13:14:44

    Παρακράτος δρα στην Κερατέα ή παρακράτος σχεδίασε την επίθεση στο σπίτι των αστυνομικών;

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ο ξένος 15/04/2011 13:31:33

      Το δεύτερο, οι επαγκελματίες μπαχαλάκηδες τέκνα του συστήματος έχουν πάρει εντολή να διαλύσουν την κίνηση των κατοίκων της Κερατέας.
      Έχουν γίνει και αψιμαχίες με μπαχαλους που κατεβάζουν τις ελληνικές σημαίες απο τα οδοφράγματα.

      Τα παιδιά είναι εκπαιδευμένα, νομίζατε οτι μόνο στην Μαρφίν τους χρειάστηκε το σύστημα πασόκ;
      ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.

      • βροντόσαυρος avatar
        βροντόσαυρος @ Ευθύμης 15/04/2011 18:24:34

        αυτό που λες δεν ισχύει γιατί μπορεί το οποιοδήποτε καπέλωμα δε μπορεί πλέον να υπερκεράσει τη συσωρρευμένη αγανάκτηση.

  3. ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ 15/04/2011 13:16:17

    Γνωρίζεις κάποιον στην υφήλιο που δεν κόπτεται για τα συμφέροντα του ; Περιμένουμε διακαώς να μας τον υποδείξεις !!
    Η διάφορα είναι στον τρόπο που τα υπερασπίζεται ο καθένας .

    Οι κάτοικοι της Κερατέας μας απέδειξαν πως στην εποχή του συμβιβασμού, της υποχωρητικότητας, της συνδιαλλαγής ,της επικαλυμμένης κρατικής αυθαιρεσίας ,της παραβίασης του Συντάγματος και της κατάφορης παραβίασης των ατομικών δικαιωμάτων των πολιτών από την πλευρά του κράτους ,κάποιοι τολμούν να μην λυγίσουν και επιλέγουν να αντισταθούν στην νομιμοφανή σήψη της βίας που επιβάλουν οι νταβατζήδες που ελέγχουν τα πάντα στον τόπο που έδωσε στον κόσμο την Δημοκρατία !!

    Μπράβο τους που αντέχουν ακόμη, έχουν βάλει τα γυαλιά σε πολλούς επαναστάτες του ίντερνετ και της θολούρας των ιδεών !!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ 15/04/2011 13:28:10

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΦΙΛΕ!!!!!
      Το αστειο ειναι οτι πολλοι νυν η πρωην υποστηρικτες του πασοκ, εχουν μπει "ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ" αυτη την περιοδο , στην ιστοσελιδα εδω, ειναι πολλα καινουρια προσωπα, που ομως εναντιωνονται στους ΗΡΩΙΚΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ της Κερατεας!!!!!!

    • ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ avatar
      ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ @ ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ 15/04/2011 13:45:52

      Το σχόλιο μου απευθύνονταν σαν απάντηση στον Αλ Κάιντα μιας και βλέπω πως δεν υπάρχει πλέον το δικό του σχόλιο.

      Η εξήγηση απαραίτητη γιατί δείχνει τελείως ξεκάρφωτο !!

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ 15/04/2011 14:28:11

        Το ειδα Παναιτιε κι εγω το σχολιο του Αλ καιντα κι ετσι εγραψα κι εγω το σχετικο σχολιο επανω μιας και ειδα πως ΟΠΟΤΕ μιλαμε για Κερατεα ξαφνικα "ξεπεταγονται" νεα προσωπα στο μπλογκ και εναντιωνονται στους ανθρωπους αυτους που θελουν να σωσουν τις περιουσιες τους απο την εγκληματικη κυβερνηση..!!

  4. aggelosview avatar
    aggelosview 15/04/2011 13:22:43

    Να πάρουν θέση όσοι χθες έγραφαν ότι θα μεταφέρουν τα πολιτικά τους διακιώματα στο μικρό γαλατικό χωριό της Κερατέας. Από τη στιγμή που και το indymedia μιλά για αγώνα ελευθερίας και αξιοπρέπειας τότε τα λόγια είναι περιττά.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ aggelosview 15/04/2011 13:34:00

      Εχουν αναλάβει να αμαυρώσουν την κίνηση οι ειδικές τους δυνάμεις τύπου μαρφίν.
      Σαν να βλέπω το ίδιο έργο με τα διόδια και το αγνό κίνημα Δεν πληρώνω που το καπελώσανε οι ανταρ-cia και οι υπόλοιποι φωτεινοί παντογνώστες.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Ευθύμης 15/04/2011 14:30:30

        ΕΤΣΙ ακριβως..... ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΚΟΣΜΟ οτι προκειται για προβοκατορες κυβερνητικους....!!!!!
        ΠΩΣ αλλιως εξηγουνται οι .....κουκουλοφοροι....."τα παιδια" που ειχαν εξαφανιστει τοσο καιρο..... και μονο το πασοκ ωφελειται απο αυτους..... Τα ξερουμε πια τι συζηταμε..!!!!!

  5. dimos avatar
    dimos 15/04/2011 13:26:39

    Αυτοί οι οποίοι βαράνε Νομπελίστες με κοντάρια, καίνε - σπάνε περιουσίες με κάθε τρόπο, δολοφονούν εργαζόμενους των 800-900 ευρώ (βλέπε marfin), είναι οι ίδιοι που διαλύουν την κερατέα. Απλά οι κάτοικοι της κερατέας όντας απελπισμένοι από τη απόφαση του κράτους εχουν παραχωρήσει την περιοχή τους στους νεοφασιστοαριστερά μιάσματα. Μην ανησυχείται - σύντομα θα δοθεί λύση.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ dimos 15/04/2011 13:35:54

      Α μπράβο φίλε μου, αυτό ακριβώς και μάλιστα μπράβο στους Κερατιώτες που τους αρχίσανε στις φάπες κάτι άκυρα καμμένα παιδάκια που κατεβάσανε τις ελληνικές σημαίες απο τα οδοφράγματα, βρίζοντας κιόλας τους ντόπιους κατοίκους ΩΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ.

      Είναι και αγράμματα τα παιδάκια είναι και απάτριδες.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Ευθύμης 15/04/2011 14:32:17

        Αυτα "τα παιδια" που οταν ηταν στη ΔΕΘ ο παπανδρεου ηταν εξαφανισμενα, ενω επι Καραμανλη εκαιγαν την Ελλαδα....
        Να τα τα χρυσα μου επανεμφανιστηκαν...!!!!!!!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Ευθύμης 15/04/2011 17:38:50

        όσο περισσότερο ανακατεύονται τα "παιδιά" σε πραγματικές αντιθέσεις, τόσο θα ξεσκεπάζεται ο ρόλος τους, γιατί το κέντρο της Αθήνας, που έχουν διαλέξει για επιτελική τους στέγη , δεν έχει επαρκή μάζα μόνιμων κατοίκων, που να τους απομονώσει. Αυτό εξηγεί και την εδώ επικυριαρχία τους.
        Από τα θλιβερά Εξάρχεια, με ιδίαν αντίληψη, επιβεβαιώνω την οργανωμένη παρουσία των "δικών μας" παιδιών στην Κερατέα.

  6. Στοϊλόπουλος Βασίλης avatar
    Στοϊλόπουλος Βασίλης 15/04/2011 13:34:50

    Με τα σημερινά δεδομένα διαχειριστικού αδιεξόδου της τεράστιας ποσότητας αστικών αποβλήτων στην Αττική, ο αγώνας των κατοίκων της Κερατέας, δίκαιος ή άδικος, κινηματικός ή συμφεροντολογικός, είναι πολύ δύσκολο να στεφθεί με επιτυχία. Πολύ περισσότερο που α) στην περιοχή της Λαυρεωτικής λειτουργούν πολλές ανεξέλεγκτες χωματερές (Κερατέα, Καλύβια, Κορωπί, Γραμματικό, Βαρνάβας, Κάλαμος) και β) ανάλογες εγκαταστάσεις έχουν κατασκευαστεί διεθνώς σε περιοχές πολύ πιο ευάλωτες περιβαλλοντικά, χωρίς να υπάρχουν προβλήματα κατά τη λειτουργία τους.

    Απορίας άξιο όμως είναι η ακατανόητη στάση της Πολιτείας που, άγνωστο γιατί, δεν προχωρά στη θεσμική θωράκιση θέσεων, όπως ότι:
    • Στον περιφερειακό σχεδιασμό θα αναφέρονται ονομαστικά μόνο οι δήμοι της Λαυρεωτικής που θα εξυπηρετούνται αποκλειστικά από τις εγκαταστάσεις στην Κερατέα, ακόμη και αν υπάρχει διαχειριστικό ζήτημα στις άλλες δύο εγκαταστάσεις ολοκληρωμένης διαχείρισης αποβλήτων της Αττικής (Φυλή και Γραμματικό).
    • Δεν θα λειτουργήσει ο Χώρος Υγειονομικής Ταφής Αποβλήτων (ΧΥΤΑ) στην Κερατέα, εφόσον προηγουμένως δεν θα έχει κατασκευαστεί και λειτουργεί στον ίδιο χώρο, η προβλεπόμενη μονάδα επεξεργασίας αποβλήτων και μόνο για τις ποσότητες που προβλέπει ο περιφερειακός σχεδιασμός.
    Επιπλέον, η Πολιτεία, όχι μόνο δεν ενημέρωσε σωστά τους δημότες της περιοχής αλλά θα έπρεπε ήδη να είχε λάβει όλα τα μέτρα ώστε να αναπτυχθούν πλήρως στη Λαυρεωτική τα συστήματα ανακύκλωσης και η διαλογή στην πηγή, όπως προβλέπει άλλωστε ο νόμος, για να μην υπάρχουν υπόνοιες ότι προωθεί τεχνικές (π.χ. βιοξήρανση) που αντιτίθενται στην ανακύκλωση.
    Μόνο έτσι θα μπορούσαν να αντιμετωπιστούν πειστικά : α) οι δικαιολογημένοι φόβοι και οι καχυποψίες των κατοίκων απέναντι σε ένα έτσι και αλλιώς αναξιόπιστο κράτος, β) τα όποια μικροσυμφέροντα κατοίκων της Λαυρεωτικής, αλλά και όσων ενδεχομένως κρύβονται – για διάφορους λόγους – πίσω από αυτούς, και κυρίως να δείξει η Πολιτεία ότι επιτέλους θέλει να βάλει κανόνες διαφάνειας και νομιμότητας, διαμορφώνοντας μια υγιή αγορά στη διαχείριση των αποβλήτων και έχοντας πάντα κατά νου το γενικό συμφέρον του δημοσίου και την προστασία του περιβάλλοντος.
    Ο αγώνας των κατοίκων της Κερατέας, άσχετα με την τελική του έκβαση, έφερε τουλάχιστον στην επιφάνεια το παιχνίδι μικρών και μεγάλων συμφερόντων που παίζεται στο όνομα της προστασίας του περιβάλλοντος στην Αττική. Σε κάθε περίπτωση, τέθηκε ένα καθοριστικό ερώτημα, που αναγνωρίζουν πλέον άπαντες και που φάνηκε και στην υπόθεση της Κερατέας: Τελικά, είναι η Πολιτεία που όντως αποφασίζει σε τέτοιου είδους ζητήματα, και αν ναι, με τι κριτήρια, και κυρίως προς όφελος τίνος και με ποιο κόστος;
    Αρδηνιστής

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ Στοϊλόπουλος Βασίλης 15/04/2011 13:50:50

      Αν όντως το έργο είχε διασφαλίσεις και ήταν αξιόπιστο, η κυβέρνηση θα φρόντιζε να το διαφημίσει, (είναι αυτό μακέτο;), να το πουλήσει επικοινωνιακά και να κερδίσει και την κοινή γνώμη και τους κατοίκους της περιοχής. Από τη στιγμή που η Πολιτεία έχει αυτή την "ακατανόητη στάση", εύλογα προκύπτει ότι μάλλον μάπα είναι το καρπούζι.

  7. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 15/04/2011 13:55:44

    Ξεκίνησαν και τα αντίποινα και όποιον τυχαίο πάρει ο χάρος. Βέβαια είναι βολικό να μιλάμε για προβοκάτσιες. Στην πραγματικότητα όμως οι αναρχικοί τραμπούκοι χαίρονται με κάτι τέτοια και ενώ μιλάνε για προβοκάτορες, δεν καταδικάζουν τις επιθέσεις. Λογικό όμως να κρατάνε μια πισινή. Μπορεί μια μέρα να αποδειχθούν ότι οι προβοκάτορες είναι και αυτοί σύντροφοι.

  8. giorgoslamogios avatar
    giorgoslamogios 15/04/2011 14:03:21

    Στους νεαρούς (και προφανώς άπειρους) σχολιαστές έχω να πώ ότι ΜΟΝΟ οι γάτες κάνουν νιάου στα κεραμίδια.
    Αν προσπαθήσει να νιαουρίσει ο σκύλος ...θα τον καταλάβουμε.
    Όταν η ίδια αστυνομία που έκανε 12 ώρες χθές (από τις 2 τα ξημερώματα μέχρι τις 2 το μεσημέρι) να καθαρίσει τη Λαυρίου προλαβαίνει σε μισή ώρα να συντάξει, να καθαρογράψει και να δημοσιοποιήσει (με σφραγίδες και υπογραφές) ολόκληρο πόρισμα για τη χθεσινή επίθεση στην οικογένεια των αστυνομικών μυρίζει (για να μην πω βρωμοκοπάει) ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΝΙΑΟΥΡΙΖΕΙ.
    Θυμίζω αντιστοιχο περιστατικό της περασμένης εβδομάδας όπου έριξαν μολότωφ στο σπίτι του δημάρχου Λεβαντή και οι mega-λοι του σκουπιδολάγνου μπόμπολα έλεγαν ότι πρόκειται για αναρχικούς και μπαχαλάκηδες.
    Ο ίδιος ο Λεβαντής είπε στη ΝΕΤ ότι ΕΙΔΑΝ το αυτοκίνητο που έριξε τις μολότωφ, επρόκειτο για μαύρο Citroen Xsara.
    ΣΣ. Μαύρα Citroen Xsara έχει μόνο η αστυνομία και η ασφάλεια, ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΑ πουλήθηκαν από ιδιώτες.
    Παιδάκια, η προβοκάτσια είναι παλιότερη και από τις λάσπες.

    • aggelosview avatar
      aggelosview @ giorgoslamogios 15/04/2011 14:27:30

      Άρα κι ο χθεσινός που πήγε με το κοντάρι με τη μαυροκόκκινη σημαία να χτυπήσει τον Watson ήταν οπαδός της Παναχαϊκής. Γιατί μόνο η Παναχαϊκή έχει μαύρο και κόκκινο. Σπανιότατα το χρησιμοποιούν οι αναρχικοί.

    • Ηφαιστίωνας avatar
      Ηφαιστίωνας @ giorgoslamogios 16/04/2011 01:30:58

      Σωστοοοοός! Ενώ οι λάσπες που ρίχνεις εσύ στους σχολιαστές αυτού του μπλόγκ (που τολμούν να πουν την άποψή τους) είναι... νεότερες!!!!

  9. loretta avatar
    loretta 15/04/2011 14:07:41

    Μα τι περιμενατε με μια κυβερνηση που λειτουργει με την λογικη.."οποιον παρει ο χαρος"

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/04/2011 14:43:16

    Ουδεν καινόν υπό τον ήλιον, ο ντουνιάς κύκλους κάνει:
    Θυμάστε πρίν από 25 χρόνια, σε κάτι πιό κεντρικά μέρη, "Χημεία" και τέτοια, ποιοί πετούσαν μολότωφ σε τροχονόμους;
    Αυτό που με εκπλήττει τώρα, είναι η κατανόηση που δείχνουν ακραιφνέστατοι δεξιοί εις τοιαύτας οχλοκρατικάς εκδηλώσεις. Μου θυμίζει το παλαιόν εκ δεξιών χειλέων "Μπάσσοι γουρούκια, δολοκτόνοι", εκφωνηθέν εναντίον του αξέχαστου Αρκουδέα.
    Όπως έκανα και τότε, αναφωνώ: "Έλα νινί στον τόπο σου".

  11. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 15/04/2011 14:50:45

    Το σύστημα ΠΑΣΟΚ δεν τους χρειασηκε μόνο στην Μαρφίν αλλά και στις φωτίες αλλά και αλλού. Τελικά Ρε παιδιά σε αυτή την χώρα μόνο οι κάτοικοι της Κερατέας παλέυουν το σύστημα Μπράβο τους γιατι όλοι οι άλλοι εμείς καθόμαστε κάθε βράδυ αναπαυτηκά και ακούμε τις Μα...κιες της Τρέμη και του Καψή.... Μπράβο τους !!!!!!!!

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/04/2011 15:22:56

    Όλα όσα συμβαίνουν γύρω μας είναι μια τεράστια συνωμοτική προβοκάτσια του "συστήματος".
    Και μην ξανακούσω ότι υπάρχουν πουθενά στον κόσμο ανάρχες, μπάχαλοι, ή τα τοιαύτα.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Ο Θείος 15/04/2011 18:14:48

      Δεν υπάρχουν; Τι είναι πληρωμένοι;

  13. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 15/04/2011 15:24:56

    Η φωτιά της Κερατέας ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ.
    Ακόμη και άν είμαστε οι τελευταίοι Έλληνες που πολεμούν τον πράσινο φασισμό, δεν θα το βάλουμε κάτω.
    Η αγριότητα των ΜΑΤατζήφων μας έχει χαλυβδώσει. Ακόμη και τώρα αν έλθεις στην Κερατέα θα αρχίσεις να βήχεις και θα τσούζουν τα μάτια σου.
    Φαντάσου ΧΘΕΣ τί γινότανε, 8 ώρες μας βομβάρδιζαν, έχει ποτίσει χημικά οι δρόμοι και τα πεζοδρόμια.
    Υπάρχει νομίζετε περίπτωση να φύγουμε νικημένοι;
    Και να πάμε πού;
    Εδώ είναι τα σπίτια μας εδώ είναι οι δουλειές μας, εδώ είναι τα σχολεία των παιδιών μας.
    Γιαυτό σας λέω, η φωτιά της Κερατέας δεν πρόκειται να σβήσει.
    Όποιος θέλει να ξεφορτωθούμε τους φασίστες μια ώρα αρχίτερα ας βοηθήσει.
    Οι υπόλοιποι ας κάτσουν να βλέπουν μέγκα στους καναπέδες, μέχρι να έλθει και η δική τους ώρα.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ μας δουλεύουν 15/04/2011 15:31:34

      ΑΕΡΑ ΑΕΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      ΟΛΟΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ, ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ κι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!!!!!
      ΖΗΤΩ Η ΚΕΡΑΤΕΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  14. σκουπιδιαρης avatar
    σκουπιδιαρης 15/04/2011 17:13:25

    Οι χωρικοι της Κερατεας δεν χρειαζονται εργα.Να αρχισουν τα σκουπιδιαρικα να ξεφορτωνουν,να μη μπαινουμε και σε εξοδα

  15. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 15/04/2011 17:44:36

    Η ΑΧΡΗΣΤΗ ΚΑΙ ΔΟΣΙΛΟΓΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗ ΠΡΟΒΟ-
    ΚΑΤΣΙΑ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ,
    Ο ΣΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ,ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟ,ΘΑ ΤΗΣ ΒΓΕΙ ΘΑΝΑ-
    ΤΗΦΟΡΟΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤΟΙΚΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΣΚΥΨΑΝ
    ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΤΟΥΡΚΟ.

  16. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 15/04/2011 18:30:03

    Εγω δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα... Μήπως μερικοί είναι μύωπες;
    Πως είναι δυνατόν σήμερα να υποστηρίζουν -έστω με ... θετική ενέργεια - όσους μεθαύριο θα "χρειαστεί" να υπακούσουν στις ταγές τους;
    Η κερατέα είναι γαλατικό χωριό, αλλα οι ρωμαίοι μεθαύριο θα γίνουν, ξερω γω, γότθοι. Λες και τότε θα αλλάξουν γνώμη οι κάτοικοί του;

  17. 200exi stin elbetia avatar