Eκκαθαρίσεις και καρατομήσεις στελεχών στα υπουργεία
15/06/2014 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Eκκαθαρίσεις και καρατομήσεις στελεχών στα υπουργεία

Ευρύτατες αλλαγές στην κρατική μηχανή

«Θα γίνουν και αλλαγές στο κράτος» είπε στην προ ημερών συνεδρίαση του νέου υπουργού συμβουλίου ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς, αλλά ελάχιστοι έδωσαν σημασία στην κρίσιμη αυτή επισήμανσή του.

Σύμφωνα με το σχέδιο που επεξεργάζονται στο Μέγαρο Μαξίμου προετοιμάζονται σαρωτικές αλλαγές σε κρίσιμα πόστα της κρατικής μηχανής, ώστε παράλληλα με τον ανασχηματισμό να δοθεί το μήνυμα της επανεκκίνησης σε όλα τα πεδία.

Ο Πρωθυπουργός θέλει άμεσα να γίνουν αλλαγές που θα δώσουν μια νέα πνοή στην προσπάθεια που καταβάλλει το επόμενο διάστημα. Η πρώτη αλλαγή θα φανεί άμεσα σε ένα κρίσιμο πόστο, αυτό του γενικού γραμματέα δημοσίων εσόδων. Ο αντικαταστάτης του Χάρη Θεοχάρη που είχε προκαλέσει με τη στάση του, θα αποτελεί όπως λέγεται μια σαφή ένδειξη ότι η κυβέρνηση και ο κρατικός μηχανισμός έχει γυρίσει σελίδα.

Ήδη ο στενός σύμβουλος του πρωθυπουργού επί των Οικονομικών Γιάννης Μουρμούρας ετοιμάζεται για τη θέση του υποδιοικητή της Τραπέζης Ελλάδος, ένα κρίσιμο πόστο, απ’ όπου θα έχει πλήρη εικόνα για να μεταφέρει και στο Μέγαρο Μαξίμου την κατάσταση που επικρατεί εκ των έσω.

Προ ημερών ορίστηκε ο Μανώλης Μαματζάκης, εκ των πρόσωπων που εμπιστεύεται ο Πρωθυπουργός, στη θέση του προέδρου του Συμβουλίου Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων. Αντικατέστησε τον Πάνο Τσακλόγλου, άνθρωπο του Γιάννη Στουρνάρα, ενώ ετοιμάζεται να μετακινηθεί και από τις Βρυξέλλες ένα άλλο υψηλόβαθμο στέλεχος της Ε.Ε, η Ελένη Ρωμαϊδου, για την οποία έχει άριστη εικόνα ο Πρωθυπουργός, και η οποία επίσης θα διαδεχθεί τη γ.γ. του υπουργείου Οικονομικών, Χριστίνα Παπακωνσταντίνου.

Σαρωτικές αλλαγές θα γίνουν και σε άλλα πόστα και σε κρίσιμες ΔΕΚΟ, κυρίως του υπουργείου Ανάπτυξης, θα αντικατασταθούν αρκετοί γ.γ. υπουργείων, ενώ θα διορθωθούν και άστοχες κινήσεις, όπως έγινε προ ημερών στον ΟΚΑΝΑ για τη θέση του αναπληρωτή προέδρου του Δ.Σ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NikosP avatar
    NikosP 15/06/2014 08:26:11

    μια αλλαγή μόνο θα φέρει ψήφους, αξιοκρατία πραγματικη

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 15/06/2014 14:11:27

    Σωστος ο τιτλος φτωχο το περιεχομενο του αρθρου.Αλλαγες λεμε την αλλαγη του Θεοχαρη και των μελων του ΣΟΕ ?Αυτοι ειναι ενα τιποτα μιας και ολα ειναι προδιαγεγραμμενα μπροστα στις απαιτουμενες αλλαγες που πρεπει να γινουν στην δομη των υπουργικων κατεστημενων & των συμβουλων τους πχ των μελων σε ΔΣ ασφαλιστικων ταμειων ,οργανισμων & ιδρυματων .Τι να την κανω εγω την αλλαγη με τον καθ'ολα αξιο υφυπουργο Μπεζα του Υπουργειου Εργασιας οταν ο Βρουτσης και το κατεστημενο του εχει γεμισει τα ΔΣ των εποπτευομενων οργανισμων με τους εκλεκτους των πχ στο ΙΚΑ ,ΟΑΕΕ κλπ?Τι αλλαγες μπορει να κανει ο Μπεζας μ'αυτους στην ταχυτερη εκδοση των συνταξεων ,την εισπραξη των εισφορων ,την αξιολογηση των υπαλληλων κλπ.Δυστυχως καμια εδω ειμαστε και θα το δειτε .

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 15/06/2014 17:28:35

    Ας ελπίσουμε ότι οι νέες επιλογές δεν θα είναι ...τύπου Θεοχάρη. Και επί τη ευκαιρία, να που βγήκαμε και για μια φορά ακόμα αληθινοί! Αποδείχθηκε περίτρανα για πιο λόγο ο Θεοχάρης ήταν ενσυνείδητος φορολογικός σφαγέας (και ας το έχουν αυτό υπόψη τους οι υποστηριχτές του), για κάθε Ευρώ που ρουφούσε από το αίμα των εξαθλιωμένων Ελλήνων,ενθυλάκωνε bonus, bonus που απαιτεί τώρα να του δοθούν!!! Περιμένω με απροσμέτρητη προσμονή να ακούσω τις δικαιολογίες των φανατικών φίλων του και υποστηρικτών του!

  4. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 15/06/2014 18:43:35

    στα σοβαρά κράτη δεν υπάρχουν ΓΓ αλλά ΓΔ για να μην αλλάζουν κάθε 6 μήνες. αυτά μόνο.

  5. Στα avatar
    Στα 15/06/2014 21:07:30

    Στα σοβαρά Κράτη υπάρχουν και σοβαροί "Ταγοί", Αυτά ...μόνον!

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 15/06/2014 21:11:01

    Επανάληψη, Στα σοβαρά Κράτη υπάρχουν και σοβαροί "Ταγοί"΄ Αυτά ...μόνο!

  7. airman avatar
    airman 15/06/2014 23:58:07

    Και εκκαθαρίσεις και καρατομήσεις με τη σύμφωνη γνώμη του Αντιπροέδρου, χλωμό το βλέπω! Εκτός κι αν και στην περίπτωση αυτή ισχύσει το 2 προς 1 λίγο παραλλαγμένο. Καρατομήστε 2 με την έγκρισή μας για να εξετάσουμε εάν καρατομίσουμε 1 και χωρίς την έγκρισή σας! Κάτι θα γίνει βέβαια, αλλά μάλλον θα γεμίσει ευκολότερα και περισσότερο το "λιόπανο" του Βενιζέλου. Υ.Γ. Σε πόσα "πόστα" θέλουν ξήλωμα και τα κουφώματα από τα γραφεία γιατί έχουν πιάσει "σαράκι"; Ούκ έστιν αριθμός!

  8. BANA avatar
    BANA 16/06/2014 07:03:12

    Κάτι ''υπόλοιπα'' του κυρ-Φώτη που έχουν ξεμείνει, θα μείνουνε ή μήπως πρέπει να πάνε να τον βρούνε ?