#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/07/2011 17:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Do you like fräulein the Greece




Δεν ξέρω αν έφταιξαν οι ζέστες, αν έφταιξαν τα  άρθρα του Φαήλου και του Strange, που μας ταξίδεψαν πολλά χρόνια πίσω, αν έφταιξαν οι Θηβαίοι που γράφει και ο ΠΖ, δεν ξέρω αν έφταιξε το  οικονομικό πρέσιγκ ή η έλλειψη βορείων θηλυκών αλλοδαπών, δεν ξέρω αν έφταιξαν τα σφηνάκια, ή η κ.Μέρκελ, ή ακόμα οι αποχαυνωμένοι νεαροί και νεαρές που με ένα ποτήρι στο χέρι και καμιά επαφή μεταξύ τους –να ‘ναι καλά το facebook και το tweeter-χωρίς ίχνος ερωτισμού, μάλλον όλα μαζί με οδήγησαν να γράψω κάτι πέρα απ’ τα πολιτικά και οικονομικά θέματα.

Έτσι θυμήθηκα το εθνικό μας προϊόν –τα καμάκια- που διέπρεπαν σ’ όλες τις παραλίες χαρίζοντας τα κάλλη και την τέχνη τους στις βόρειες ξελιγωμένες τουρίστριες, με το αζημίωτο  βέβαια. Και όταν λέμε με το αζημίωτο το εννοούμε! Μεροκάματο βγάζαν τα παιδιά!

Δεν χρειαζόταν  να έχει κανείς ειδικά χαρίσματα για να μπει στο κλαμπ των καμακιών. Αρκούσε μόνο ένα ντύσιμο «επιμελώς ατημέλητο» με τζην τη μέρα Lee Levi’s Fu’s κ.λ.π.  άσπρο πουκάμισο στενό με την μπίλια στο τσεπάκι, ή διαφόρων αποχρώσεων μπλουζάκια με στάμπα τον κροκόδειλο, και καμπάνα 25 πόντων το βράδυ,  πεντέξι τρίμματα αγγλικών μπερδεμένα με γερμανικά, για να σχηματιστεί η τρίαινα και το καμάκι ήταν έτοιμο! Βέβαια απαραίτητα σύνεργα ήταν η Aqua Velva, η Beau Mec, η Tabak original ,  η Brealcream  και μια τσατσάρα που προεξείχε σε κάποια τσέπη!

Όλα αυτά όμως δεν ήταν αρκετά για την επιτυχία! Έπρεπε να είναι προσεκτικό το επίδοξο καμάκι. Πως θα καθίσει τι ύφος θα πάρει και βέβαια να διαπνέεται απ’ τη σιγουριά του μεγάλου ψαρά απέναντι στο καλλίγραμμο θήραμά του!

Μετά απ’ όλα αυτά ερχόταν η ενεργοποίηση του, διαθέτοντας το ταπεραμέντο του μεσογειακού τύπου, του ξακουσμένου μεγάλου εραστή και τότε «καμάκωνε το θεριό με το καμάκι του ήλιου…»

Where are you from?

Can I help you miss?

Would you like dance with me?

Πρόσκληση για ποτό και μετά το λίκνισμα στην πίστα κάποιας disco.Κι εδώ ήταν το λεπτό σημείο. Γιατί εδώ κρέμονταν η επιτυχία ή η αποτυχία. Και η μεν επιτυχία ήταν η μεγάλη ανταμοιβή και η καταξίωση του καμακιού στο χώρο των μεγάλων. H δε αποτυχία συνοδευόταν από άτακτη φυγή και το πικραμένο χαμόγελο στα χείλη ! Κι εδώ ομολογώ πως χρειαζόταν μεγάλη προσοχή γιατί η αποτυχία μπορούσε να δημιουργήσει συμπλέγματα κατωτερότητας στα καημένα τα παιδιά! Μα η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει και ξανά, φτου κι απ’ την αρχή! Ως και η λαϊκή μούσα το σχολίασε:

«Έχουν ρίξει παραγάδι σας αρέσει η Ελλάδα miss

Τι θα κάνετε το βράδυ do you like fräulein the Greece».

Έτσι οι άξιοι απόγονοι του καμακιστή Ποσειδώνα καμάκωναν τις νεράιδες των Γότθων,Βησιγότθων, Οστρογότθων κ.λ.π.

Εν κατακλείδι: Παλιά πηδούσαμε τις Γερμανίδες, Αυστριακές,  Γαλλίδες, Δανέζες και σήμερα  πηδούν αυτοί εμάς! Με τις υγείες μας!!!

danaos

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ignoramus avatar
    Ignoramus 31/07/2011 17:20:41

    Οι δικοί μας με την τσατσάρα και τις καφέ σαγιονάρες και οι βόρειες θεές αξύριστες. Τι ωραίες εποχές.
    Ακούγαμε και Τζορντανέλι, κοινούση, ελπίδα, πασχάλη. Πίναμε ταμ ταμ και τρώγαμε λουκουμάδες στην θαλασσα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ignoramus 01/08/2011 13:04:51

      "Καφέ σαγιονάρα", αλλά τι; Υπάρχει διαφορά. Άλλο η διχαλωτή καφέ σαγιονάρα βραζιλιάνικου τύπου (που παραμένει διαχρονική) και άλλο αυτή που εννοείς. Εσύ εννοείς προφανώς τη χιαστί, ανοιχτόχρωμη καφέ σαγιονάρα, μάρκας Buffalo, που φοράνε ακόμα οι οικοδόμοι.

      • danaos avatar
        danaos @ Αυριανιστής 01/08/2011 13:55:08

        Ακριβώς Αυριανιστή! Buffalo, Αλυσίδα και Όλυμπος!

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ danaos 01/08/2011 15:36:30

          Δαναέ, τι είναι το "Όλυμπος";

          • danaos avatar
            danaos @ Αυριανιστής 01/08/2011 17:26:10

            Μάρκα από σαγιονάρες Αυριανιστή μου!

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 17:21:43

    Χαχα Δαναέ, ξέχασες τη φράτζα να κρύβει το μάτι ή τη ΄΄χαίτη΄΄, το μαύρο σκαρπινάκι με το λευκό καλτσάκι !!! Αχάριστες αυτές οι βόρειες, αχάριστες!

    • manos avatar
      manos @ ΕΥΑ 31/07/2011 17:49:36

      Θυμάσαι την άσπρη κάλτσα που φωσφόριζε στα στροβοσκόπια των ντισκοτέκ?
      Στενό τζηνάκι σφιγμένο ψηλά στην μέση με πουκάμισο παρδαλό, και το παντελόνι λίγο κοντό ώστε να φαίνεται το πατούμενο και η περίφημη κάλτσα.
      Εδώ στο Ηράκλειο τους λέγαμε "καρεκλάδες".
      Τι εποχές και εκείνες.

      • danaos avatar
        danaos @ manos 31/07/2011 17:56:53

        Δούλευα τότε DJ και στα slow έκλεινα όλα τα φώτα και άφηνα μόνο τα μωβ φθορίου.Το θέαμα απίθανο! Μόνο τα δόντια και οι κάλτσες φαίνονταν!

        • manos avatar
          manos @ danaos 31/07/2011 18:05:45

          Θυμάσαι και κάτι μπουφάν που δίπλωναν τα μανίκια τους μαζί με τα μανίκια του πουκάμισου?
          Και την μουσική που έλεγε συνεχώς get up get up.
          Δεν ήταν και άσχημες εποχές. Θα μπορούσες να το πεις και αθωότητα.

  3. danaos avatar
    danaos 31/07/2011 17:26:27

    Κι άλλα ξέχασα για να έχω πολλά σχόλια!Χα!Το λευκό πετσετέ καλτσάκι ήταν όλα τα λεφτά!

    • κριτικος λογος avatar
      κριτικος λογος @ danaos 31/07/2011 18:16:57

      Κι όμως Δαναέ, πολλοί απόγονοι των τότε καμακίων μπορεί να είναι ήδη ΄Ελληνες ή να έχουν τη χώρα μας δεύτερη πατρίδα τους, ουδεν κακόν αμιγές καλού δάσκαλε :)

      • danaos avatar
        danaos @ κριτικος λογος 31/07/2011 18:26:50

        Βρε κριτικέ πού ξέρεις το επάγγελμά μου;

        • κριτικος λογος avatar
          κριτικος λογος @ danaos 31/07/2011 19:11:43

          den eimai kai xtesinos!

  4. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 17:53:21

    Σκέψου τη Γερμανίδα να βογγάει......Γκιόργκος(τυχαίο όνομα).
    Αυτά πληρώνουμε τώρα.Είδες που λένε ,όλα εδώ πληρώνονται.
    Εύα μου,τώρα εξηγούνται όλα.Τα πηδήματά τους πληρώνουμε ,κάτι σαν διατροφή θα δίνουμε .....

    • manos avatar
      manos @ juliet 31/07/2011 18:09:02

      Ναι Juliet, αλλά άλλος πηδούσε άλλος πληρώνει.
      Αλλά φαντάζεσαι τον giorgos (τυχαίο όνομα πάντα), να φορά φωσφοριζέ κάλτσα και να κάνει μπλα μπλα στο ξανθό σαξονάκι?
      Μετά άραγε πως θα έφευγε από την ντίσκο? Με ποδήλατο ή κανό? :-)

      • juliet avatar
        juliet @ manos 31/07/2011 18:21:26

        με κανο-με κανο.Λένε ότι το πολύ ποδήλατο κάνει ζημιά..λένε.

        • manos avatar
          manos @ juliet 31/07/2011 18:25:11

          Στα γόνατα να υποθέσω. :-)

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 18:04:12

    Είδες juliet, ότι οι άντρες φταίνε για όλα;

  6. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 18:19:41

    Καλοκαίρι -76 ,ταξίδευα απο Πάτρα -Κεφαλλονιά,χαρακτηριστικά ...θα μπορούσες να με περάσεις για Ιταλίδα άνετα,αξύριστα πόδια .Στο φέρυ, μούγκα εγώ ,είχα και μια βαλίτσα λίγο βαριά,μου την πέφτει ένας Κεφαλονίτης ,κελεπούρι σου λέει.Φτάνουμε στη Σάμη ,βλέπει ο μπάρμπας μου έναν να μου κουβαλάει τη βαλίτσα ,ξέρετε όλοι λίγο-πολύ γνωρίζονται ,πως και κουβαλάς το μπαγάζια της ανηψιάς μου.Γυρίζει αυτός και μου λέει θυμωμένα:μιλάς Ελληνικά;και εγώ με το θράσος των 17 περίπου χρόνων του λέω δεν με ρώτησε.
    Καμάκια.....καντάδες στις τουρίστριες και εγώ ντυμένη αγόρι σε μια οικογένεια που υπήρχαν μόνο άνδρες .Στην Κεφαλονιά αγόρι-στη Πάτρα κορίτσι με μίνι...
    Φίλε Δαναέ ,να είσαι καλά .....όσο υπάρχουνε μνήμες θα επιβιώσουμε.

  7. danaos avatar
    danaos 31/07/2011 18:19:56

    Για σένα επειδή συμφωνώ:
    http://www.youtube.com/watch?v=nTiVrA3cPZ0&feature=related

    • manos avatar
      manos @ danaos 31/07/2011 18:38:07

      Το "Touch me" της Samantha Fox δεν το έχεις?
      Καλή κοπέλλα και από οικογένεια. Λίγο μεγάλα αυτιά είχε, αλλά και κάτι μάτια βρε παιδί μου :-)

  8. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 18:51:11

    βεβαίως,βεβαίως...
    Αν τον είχαμε σε τέτοια συζήτησητι πιστεύει θα μας έλεγε; Εγώ λέω να κάνει διαβούλευση με τη μάμυ και μετά θα απάντουσε.Εχει και γυναίκα Πατρινή.

  9. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 18:53:27

    Ευχαριστώ!

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 18:54:10

    Κριτικέ λόγε
    προτείνεις να γίνει έρευνα μήπως τα τότε καμάκια είναι τώρα...πολύτεκνα;
    mano, σιγά μην ξέρει ο Γαπ το δημοτικό άσμα ΄΄με το γόνατο το τρίβουν΄΄!
    Juliet, έτσι για την ιστορία, σου λέω ότι η οργανική μου θέση είναι στη Σάμη..

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 31/07/2011 19:10:28

      Μη μου πεις ότι είσαι Κεφαλλονίτισσα; Ο παπούς μου Κεφαλλονίτης ,το μέρος που έκανα μπάνιο Μύρτος,ο δικός μας Μύρτος ,Φισκάρδο και η νόνα μου Μαλτέζα.Ο ανηψιός μου,είναι Γεωπόνος στη Νομαρχία,αδύνατο να μη τον ξέρεις,δίδασκε και στο Πανεπιστήμιο εκεί,τώρα δεν ξέρω.Εγώ είμαι Πατρινιά.Είμαι απο δεύτερο γάμο του πατέρα μου και έχω 25 χρόνια περίπου διαφορά με τον αδελφό μου.

  11. JOHN avatar
    JOHN 31/07/2011 18:57:30

    Περασμενα μεγαλοια......Γιατι αλλαξαμε ετσι ξαφρνικα?Γιατι παραιτηθηκαμε απ οτι μας ανοικει?Τοτε με πολυ λιγοτερα ειμαστε πιο ευτυχισμενοι και περνουσαμε καλυτερα.Μηπως παραδοθηκαμε αμαχητι στον ακρατο καταναλωτισμο και τωρα βιωνουμε τις συνεπειες του?Τι να πω.

    • manos avatar
      manos @ JOHN 31/07/2011 19:06:57

      Αλλάξαμε επίπεδο στην πυραμίδα του Maslow. Τώρα ακούμε Κώνστα, Αφτιά, Λοβέρδο, και πάνω απ'όλα Pretender (αν εννοείς τι εννοώ) και άλλους φιλόσοφους.

      Be safe John, έρχονται περίεργες μέρες.

      • juliet avatar
        juliet @ manos 31/07/2011 19:14:06

        Σκέψου,τον Αυτιά να κάνει καμάκι .......

        • manos avatar
          manos @ juliet 31/07/2011 19:17:58

          Χα χα χα χα χα χα χα χα όχι δεν μπορώ άλλο. Θα πεθάνω από τα γέλια.

          Θα έχει και ανταπόκριση από λαική με γέρους και σακούλες με πιπεριές. :-)

          • danaos avatar
            danaos @ manos 31/07/2011 19:21:50

            Κορυφαίο!!!

      • danaos avatar
        danaos @ manos 31/07/2011 19:21:14

        Το μοντέλο του Maslow δεν είναι στατικό αλλά μεταβάλλεται, εξελίσσεται μέσα στον χρόνο και επηρεάζεται από διάφορους παράγοντες όπως ο πολιτισμός, η ανάπτυξη, η τεχνολογία, οι προσδοκίες, οι μεταβολές αξιών κ.α. Άρα mano υπάρχει ελπίδα να αλλάξουμε επίπεδο,να ξεφύγουμε απ΄τους φιλοσόφους που αναφέρεις και να περάσουμε σε πιο γήινα πράγματα!Και ας τους αφήσουμε αυτούς να φιλοσοφούν και να άδουν, ώσπου να τους κοπούν τα κονδύλια!

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 19:26:17

    Όχι Juliet, καμία σχέση με το νησί, πέρα από αυτή που είπα...δυστυχώς! τώρα θα είχα και κανένα εξοχικούλι!
    mano, ο Maslow έλεγε ότι ερχόμαστε στη ζωή ΄΄ουδέτεροι΄΄, ούτε καλοί ούτε κακοί..οι δημοσιογράφοι που αναφέρεις θέλουν να αποδείξουν ότι στη ζωή ερχόμαστε ως πασοκτζήδες..

  13. Νικόλας avatar
    Νικόλας 31/07/2011 19:31:35

    Πάντως πέρυσι το καλοκαίρι που μας πέρασε στην Κω (όπου κάναμε το στρατιωτικό μας) μια χαρά μας ήθελαν οι δεσποινίδες από την Βόρεια Ευρώπη...μας πέταγαν χαρτάκια με τηλέφωνα στην Ταξιαρχία που τότε ήταν μέσα στην πόλη.

    Το όλο άρθρο μου κάνει εντελώς φάση Στάθη Ψάλτη παρέα με Σταμάτη Γαρδέλη ίσως επειδή είμαι 25 χρονών τι να πω!

    Το kamaki δεν έχει σταματήσει καθόλου από τους Έλληνες.

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/07/2011 19:41:46

    Γειάσου ρε Δαναέ κάμακα. Τι μου θύμισες; Ολύμπιανς, Τζον Τίκη, Βλάση Μπονάτσο....
    Μέχρι και τον Λάμπρο Κωνσταντάρα με μπουρνούζι και ουίσκι Βατ 69 σε πισίνα στο πόρτο χέλι θυμήθηκα.

  15. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 31/07/2011 20:24:02

    Υπάρχει ένα μπαρ στη Ρόδο, το Monroe, ιδιοκτησίας ενός παλιού καμακιού της Ρόδου, του περιβόητου Πατρίκ. Ο Πατρίκ ήταν το πρωί εργάτης στο εργοστάσιο της ΔΕΗ (καταγωγή Πόντιος από Αρτα) και το βράδυ ντυνότανε σαν κόμης και συστηνότανε στις κυρίες ως Patrik Air France pilot. Σύστηνε το εαυτό του ο αθεόφοβος πιλότο της Air France. Μιλάμε για ταλέντο, μίλαγε όλες τις γλώσσες μέχρι και γιαπωνέζικα. Στο μαγαζί του θυμάμαι συχνάζανε όλα τα καμάκια της Ρόδου, καλλιτέχνες, ζωγράφοι του δρόμου, κράχτες γκαρσόνια. Είχαν πλήρη ατζέντα για όλο το καλοκαίρι. Αυτή τη εβδομάδα θα έλθει η Βελγίδα νοσοκόμα , την άλλη εβδομάδα η Σουηδέζα χήρα και πάει λέγοντας. Το δε χειμώνα ανεβαίνανε βόρεια που τους περίμεναν οι κυρίες.

    Όσες φορές πήγαινα στη Ρόδο για δουλειές πέρναγα από εκεί και τρελαινόμουνα στα γέλιο. Πιστεύω αυτούς τους τύπους αν τους στέλναμε για διαπραγμάτευση στις Βρυξέλες θα φέρνανε καλύτερα αποτελέσματα από τον ΓΑΠ.

    • JOHN avatar
      JOHN @ Κώστας Σταματάκης 01/08/2011 10:10:43

      Κωστα Σταματακη.Η τελευταια παραγραφος τα λεει ολα!

  16. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 20:52:13

    Γράφουμε την ιστορία μας
    τραγουδάμε την ομορφιά
    και την αλήθεια.Ζούμε.
    Με τα λουλούδια μένουμε
    κι΄ερωτευόμαστε την αυγή.
    Ακούμε τη μουσική της καρδιάς μας
    τόσο αγνή,
    σαν τα ρυάκια που κυλούν.
    Ακούμε τις φωνές μας
    τις κάνουμε τραγούδι
    και σωπαίνουμε......
    Αγναντεύουμε τον ήλιο και τη θάλασσα.
    Εξαγνιζόμαστε.

    • danaos avatar
      danaos @ juliet 31/07/2011 21:02:04

      http://www.youtube.com/watch?v=RZEL09ogapg&feature=related

      • juliet avatar
        juliet @ danaos 31/07/2011 21:47:19

        Μου θύμισες χρόνια αξέχαστα στη Πάτρα ...κοντά στο σπίτι μου υπήρχε καλοκαιρινό σινεμά.
        Φίλε ,έχω μια θεωρία ο κόσμος είναι όποια και η καρδιά μας.
        Καμάκι στη Τερψιθέα ,τότε η Πάτρα ήτανε παράδεισος.Βρε ,Δήμητρα λέω στη ξαδέλφη μου ,ξέρει ο τύπος μπάνιο .Δεν ξέρω ,μου λέει.Μπαίνουμε σε ξένη βάρκα και με τη κουβέντα πήγαμε απατα.Λέω ,τώρα βουτάμε και φεύγουμε.Ασπρίσε ο Γιάννης και φώναζε της ξαδέλφης μου,ας βγώ ζωντανός θα πνίξω αυτόν το διάβολο .Τράβηξα το σκοινί και ήλθε η βάρκα έξω.Ο τύπος δεν ήξερε καλό μπάνιο.Του είπα ότι θα πρέπει να μου χρωστά τη ζωή του ,τον έσωσα.Τι ματαιότητα που δέρνει τους ανθρώπους .Μιά παρέα ,γέλια ,αστεία και πάνω απ΄όλα να σέβεται ο ένας την ελευθερία του άλλου και να είναι υγιής και πάνω απ΄όλα ν΄ονειρεύεται.

  17. aris. A avatar
    aris. A 31/07/2011 21:16:28

    Να εισαι καλά Δαναέ μας θύμισες μια Ελλάδα που μας λείπει.

    Εγω τα πρόλαβα στα τελευταία τους.

    1989 καλοκαιρινό καμάκι στην Πλάκα παίρνοντας από πίσω ένα γκρουπ Νορβηγέζες κατηφορίζουμε την Ερμού τα καμάκια πολλαπλασιάζονται αυτές φτάνουν στο ξενοδοχείο τους στην Ασωμάτων βγαίνουν στα μπαλκόνια και από κάτω μιλλιούνια τα καμάκια έχουν κλείσει τον δρόμο προσπαθώντας να συννενοηθούν μαζί τους.

    Κανονική διαδήλωση,

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/07/2011 22:12:59

    Στην ταινία Tempest του Τζον Κασσαβέτη (1982) με πρωταγωνιστή τον ίδιο, υπάρχει μια απίθανη σκηνή όπου ένας έλληνας νεαρός καμάκης με μαλλί αλλά Βαμβακούλα, τα ρίχνει σε μια Αμερικάνα θείτσα στον Πειραία, και σε χρόνο ρεκόρ την έχει πάει στη γκαρσονιέρα του.
    Εκεί την καθίζει σε ένα ντιβάνι εκστρατείας, της βάζει Ντόνα Σάμερ στο πικάπ, και λίγο ΜΕΤΑΧΑ σε ένα πλαστικό ποτήρι.
    Μόλις πάει η κυράτσα να σηκώσει το ποτήρι της, ορμάει ο άρχοντας λέγοντας: "Ινάφ ρομάνς, νάο γουι μέικ λάβ....."
    Κλασική διαχρονική περίπτωση γκρικ καμάκι. Για όσκαρ!!!!!

  19. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 23:11:31

    Απόψε ξεσαλώσατε ..........καλή βδομάδα και καλό μήνα αύριο.

  20. danaos avatar
    danaos 01/08/2011 00:08:34

    Καφέ σαγιονάρα βεβαίως που την ξέχασα.Και μπυράλ!

  21. danaos avatar
    danaos 01/08/2011 00:10:07

    Όχι και σκέτο κάμακα! Το πρόθεμα Αρχι- το ξέχασες;

  22. TopGunZ avatar
    TopGunZ 01/08/2011 00:34:10

    Και για να σας ξενερώσω πριν το βραδινό τίλιο και νανάκια για την αυριανή τσαγκαροδευτέρα να σας θυμίσω που βρισκόμαστε. Ενώ εσείς περάσατε έμορφα τις δεκαετίες της νιότης σας, εμείς δεν έχουμε πλέον το κουράγιο ούτε τυφλή γάτα να καμακώσουμε. Ανδρωθήκαμε στην ευκολία και μια μέρα μας πετάξατε στα βαθιά. Οι περισσότερες κοπέλες μαθήτευσαν δίπλα σε μανάδες με άπειρα κόμπλεξ και απωθημένα, σεξουαλικά, κοινωνικά και οικονομικά. Κάποιοι γνωστοί μου πρόλαβαν με τα κεράσματα των νεολαίων να φάνε μερικά πιπίνια, κάποιοι χαζοί σαν κι εμένα χάσαμε το τρένο πέφτοντας με τα μούτρα στη δουλειά. Όλοι τώρα χωρίς χαρτζιλίκι για λουστρίνια και μπριγιαντίνη, εκείνους τουλάχιστον τους έμεινε η γλύκα.

    Όπως γράψατε μερικοί, η δικιά σας γενιά έριξε μερικούς στις βαυαρές και τώρα εμείς καλούμαστε να πληρώσουμε τη διατροφή του ξώγαμου...

  23. TopGunZ avatar
    TopGunZ 01/08/2011 00:44:46

    "Γιαγιούλα, πάμε στην γκαρσονιέρα μου και θα σου δείξω πως τη βγάζουμε τη σύνταξη!"

  24. TopGunZ avatar
    TopGunZ 01/08/2011 00:47:01

    Προσέχετε λίγο με τους νεολογισμούς, η ώρα είναι περασμένη και μπέρδεψα μεταξύ τους τις δύο πρώτες συλλαβές!

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/08/2011 00:52:17

    Άλλος γ.....ε και άλλος πληρώνει.
    Άτιμη ζωή!
    Λες νάταν και η Μέρκελ καμιά από τις ξέμπαρκες αξύριστες, με πέδιλο και κάλτσα, που έζησε το όνειρο στη Χαλκιδική;
    Με τα τσάρτερ της χαράς; Αιρ Μπερλίν και έτσι;
    Λες να τη κουτούπωσε κανένας Δαναός, κανένα βράδυ με πανσέληνο πίσω από καμιά βάρκα, έξω από το Παλίνι; Και μετά να την έστειλε σούμπιτο;
    Και να το κουβαλάει η κυρία ως σύμπλεγμα και ψυχικό τραύμα; Και να μας τη φοράει τώρα συλλογικά; Για έναν ανολοκλήρωτο έρωτα;
    Για μια νεανική απερισκεψία του Δαναού, πληρώνεις εσύ (και όλη η Ελλάδα) τη νύφη;
    Για μια ανοησία και ένα ουάν νάιτ στάντ του καμακερού δασκάλου;
    Άκου να δεις φίλε, πως τα φέρνει η ζωή!

    • danaos avatar
      danaos @ Strange Attractor 01/08/2011 00:59:42

      Ντροπή σου βρε Strange! Με τη Μέρκελ βρε!Λες να ξέπεσα τόσο και να μην το πήρα πρέφα!Ωιμέ!!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ danaos 01/08/2011 01:05:58

        Δάσκαλε θυσιάσου για την πατρίδα. Έστω και τώρα. Δεν είναι αργά.
        Επικοινώνησε μαζί της και ζήτα συγνώμη. Πες ότι ήσουν πιωμένος. Ότι φέρθηκες ανόητα. Κάτι τεός πάντων. Πές ότι την θέλεις. Ότι θέλεις να επανορθώσεις.
        Μπας και μας δώσει τη ρημάδα την 6η δόση, και ησυχάσει επιτέλους και ο Μπένυ.
        Για την Ελλάδα ρε Ανδρούτσε, κάνε πέτρα τη καρδιά! Δείξτου του παλιομαστίφ τι λεβέντες βγάζει το δεύτερο πόδι.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Strange Attractor 01/08/2011 01:09:15

          Αν κάνει τη θυσία ο μέγας δημοδιδάσκαλος μας, μα τις χίλιες αποτριχωτικές κρέμες, θα πάω να την πέσω σε ότι θηλυκό βησιγοτθοειδές κυκλοφορεί στα δύο πόδια της Χαλκιδικής...

          • danaos avatar
            danaos @ TopGunZ 01/08/2011 01:17:24

            Θα ομολογήσω!Για την 6η δόση την π...τάνα!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Strange Attractor 01/08/2011 01:00:54

      Μήπως δεν της έκατσε της δόλιας και μας τυραννάει τώρα? Μήπως δεν το έκανε το ψυχικό και τώρα το πληρώνουμε? Για ξήγα δάσκαλε.

      • danaos avatar
        danaos @ TopGunZ 01/08/2011 01:03:11

        Δε θυμάμαι!Έχω αλτσχάιμερ!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ danaos 01/08/2011 01:06:48

          Στην άλλη ανάρτηση δεν θυμόσουν με τι όργανα παίζουμε το βόλλευ δωματίου, τώρα δεν θυμάσαι την Αγκελίτσα... Προχωρημένο το κόβω...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 01/08/2011 10:31:27

      Αποκλείεται, SA.

      Πρώτον, τότε δεν υπήρχε Air Berlin, αλλά Interflug. Δεύτερον, για να μπεις μέσα σε πτήση της προς Αθήνα, έπρεπε να έχεις 138 σφραγίδες διαφόρων ιεραρχικών κομματικών υπηρεσιών. Και τρίτον, επειδή η Μέρκελ ΔΕΝ ματάφερε να μαζέψει τις σφραγίδες αυτές, έμεινε αμανάτι στο Ανατολικό Βερολίνο. Αλλιώς, να είσαι σίγουρος ότι σήμερα δεν θα είχε αυτή τη στάση απέναντί μας.

  26. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/08/2011 00:57:32

    Ρε παιδιά, ο Ροδινός που χάθηκε;
    Αυτός όχι μόνο έκανε καμάκι σε τουρίστριες, αλλά και στις Ευρωπαίες περιηγήτριες του 18ου αιώνα.
    Έχει γράψει για τις περιπέτειές του και ο Σιμόπουλος!

    • danaos avatar
      danaos @ Strange Attractor 01/08/2011 01:02:12

      Ξεκουράζεται!Τον αναφέρει και ο Σατωμπριάν στις περιηγήσεις του!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Strange Attractor 01/08/2011 01:04:23

      Μπορεί να ξεκούρδισε ο άβακ... ε, να ξεφόρτισε το iPad...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ TopGunZ 01/08/2011 01:07:06

        +1000000

      • danaos avatar
        danaos @ TopGunZ 01/08/2011 01:24:17

        Τέλειο!!!

  27. danaos avatar
    danaos 01/08/2011 10:34:33

    Αυριανιστή να είσαι καλά!Μα είπα και 'γω! Έτοιμος ήμουν να ομολογήσω!