#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2011 08:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Deutsch Statistics!




Η Eurostat  ανακοίνωσε χθές ότι το έλλειμμα της Γερμανίας για το 2010 διαμορφώθηκε τελικά στο 4.3%!!!

Τον Απρίλιο του 2011  ήταν 3.3%

Δυο παρατηρήσεις:

Πρώτον η Γερμανία, που θέλει να επιβάλλει σιδηρά δημοσιονομική πειθαρχία σε όλες τις χώρες της Ευρωζώνης, έχει έλλειμμα που υπερβαίνει το 3%, άρα είναι εκτός στόχων!

 

Δεύτερον, η Γερμανία που είναι υπόδειγμα ….συνέπειας, αναθεώρησε το έλλειμμα της προς τα επάνω, σε σχέση με ό,τι  είχε ανακοινώσει τον Απρίλιο!

Τι να υποθέσουμε; Deutsch statistics ή απλώς αυτά συμβαίνουν σε μια οικονομία επειδή αλλάζουν οι συνθήκες;

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. salmonellas avatar
    salmonellas 22/10/2011 08:30:40

    Μαλλον εμεις εχουμε βαλει το χερακι μας.

  2. fantomas avatar
    fantomas 22/10/2011 09:57:43

    Τους γερμανους κλαις !!!!!! θα σου απαντησουν .......στην πολιτικη τα παντα ειναι ρευστα και το ελλειμα διμιουργιθεικε επειδη βοηθησαμε οικονομικα την ελλαδα!! δεν τους πιανεις τους παπατζιδες !!!

  3. man8os avatar
    man8os 22/10/2011 10:09:35

    Αλλο 4,3 επειδη εγινε μια μικρη αποκλειση στο τελευταιο τριμηνο η κατι τετοιο και αλλο το 10 να το κανουμε με δημιουργικη λογιστικη 15,5

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/10/2011 10:20:51

    όσο αρμέγει άλλες χώρες, όλα είναι καλά. Όταν πάψει να αρμέγει θα αρχίσει να στύβει. Όταν δεν υπάρχει τίποτα για στύψιμο, να ανησυχούμε.

  5. Περίεργος avatar
    Περίεργος 22/10/2011 10:51:02

    Δυστυχώς για όλους μας, οι νόμοι της οικονομίας (όπως άλλωστε και της φυσικής) ισχύουν για όλους!! ΚΑΙ για τους Γερμανούς!! Όποιος δεν το καταλαβαίνει ….. θα συνεχίσει να έχει εκπλήξεις! Οι υπόλοιποι θα συνεχίσουμε να παρακολουθούμε το πλοίο της Ευρώπης να βουλιάζει όλο μαζί….. Το ποιος έπεσε στο νερό πρώτος, ίσως να έχει λίγη σημασία σε λίγο.

  6. Κάποιος avatar
    Κάποιος 22/10/2011 10:56:04

    Γράψτε και για την ανάπτυξη που έπεσε στο μηδέν, παρά το ότι όλοι προέβλεπαν μια "χρυσή γερμανική δεκαετία"...

    Αφού, εν είδει παιδονόμου τής Φρειδερίκης, η Μέρκελ ανάγκασε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες να ακολουθήσουν πολιτική λιτότητας, στη συνέχεια διαπίστωσε ότι μειώθηκαν οι εξαγωγές της προς τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

    Κι επειδή δεν μπορεί ολόκληρη Γερμανία να βασίζει την ανάπτυξή της στις Μερσεντές που αγοράζουν οι Κινέζοι νεόπλουτοι, τσάκω μια μηδενική ανάπτυξη.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Κάποιος 22/10/2011 15:57:30

      Μπράβο βρε φίλε! Αν δεν τα'βλεπα, ακριβώς τα ίδια θα'γραφα.

  7. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 22/10/2011 12:57:08

    Δεν ξέρω εσείς αν το βλέπετε έτσι αλλά εγω τις γενικευμένες ρατσιστικές, πολιτισμικες και άλλες επιθέσεις των Γερμανών εναντίον μας τις ερμηνεύω ως απόρροια του ίδιο υποβάθρου που στηριζε τον ΝΑζισμό. Τα περί υποστολής των σημαιών των "κακών" κρα΄των που δεν τηρουν την (Γερμανική) τάξη στην Στενώπη κ.α. αυτό δείχνουν. Στο χωριό μου λένε ότι "Ο λύκος δεν αλλάζει μαλλί".

  8. Panos avatar
    Panos 22/10/2011 15:01:00

    Με τη διαφορά ότι δεν υπάρχει κανείς να της πει ότι είναι εκτός στόχων και κάνει κουμάντο όπως γουστάρει.

  9. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 22/10/2011 18:34:03

    Και παλιότερα υπερέβη τα όρια στο έλειμμα... και με τσαμπουκά οι Γερμανοί είπαν στους υπόλοιπους Ευρωπαίους ότι δεν πληρώνουν τα προβλεπόμενα πρόστιμα..

  10. Nik avatar
    Nik 24/10/2011 13:20:44

    Η εικόνα που προέβαλε η Γερμανία θα της κοστίσει σε εξαγωγές. Χωρίς καμία οργανωμένη προσπάθεια από καταναλωτές είναι προφανές ότι μειώνονται οι εξαγωγές τους στην υπόλοιπη ΕΕ, τον καλύτερο πελάτη λόγω της αποστροφής προς κάθε τι γερμανικό. Αυτό πιστώνεται ολόκληρο στην Μέρκελ.

    Η κρίση δείχνει και μερικά πολύτιμα στοιχεία, και ένα είναι η κατάρριψη του μύθου των "σοβαρών" Γερμανών. Εκτός από καραγκιόζηδες ολκής αποδείχτηκαν και μαέστροι του λαδώματος διεθνώς.