17/11/2008 00:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Credit Default Swaps, το μεγάλο μυστικό των τραπεζών

Αναγνώστης μας έστειλε ένα άκρως ενδιαφέρον απόσπασμα άρθρου στην χθεσινή εφημερίδα «Φίλαθλος»:

«Αυτές τις μέρες ακούστηκε ότι 16 τράπεζες μαζί ζητούν τώρα από την κυβέρνηση να πάρει πίσω την υπουργική απόφαση που έκανε την προαναφερόμενη αύξηση παράνομη, που απαγορεύει τα πρόστιμα σε προεξοφλήσεις δανείων, τις χρεώσεις σε λογαριασμούς χωρίς κινητικότητα, τις υπέρογκες προμήθειες σε αναλήψεις μετρητών μέσω πιστωτικής και άλλα πολλά. Δηλαδή, οι καλές μας οι τράπεζες ζητούν από την κυβέρνηση να αφήσει την εμπορική τους πολιτική ελεύθερη, να διαμορφωθεί από την «αόρατη χείρα» της προσφοράς και της ζήτησης.

Και δεν θα ήταν κακή ιδέα, ίσα-ίσα που εκπαίδευε τους πολίτες στην αυτοάμυνα και την προσεκτικότερη καταναλωτική συμπεριφορά. Επιτέλους ο Έλληνας καταναλωτής πρέπει να ενηλικιωθεί, αυτό είναι αλήθεια. Αλλά όχι τώρα! Γιατί όχι;

Για τον ίδιο λόγο που τώρα ζητούν αυτή την ρύθμιση οι τράπεζες: Μέσα στο 2009 (όπου και αναμένεται μεγάλο πρόβλημα στην ελληνική οικονομία, ανεργία και ύφεση), πρόκειται να λήξουν κάποια ομόλογα που λέγονται CDS. Είναι τα αρχικά των λέξεων Credit Default Swaps και είναι το σύνολο των χρεών που οφείλονται σε μια τράπεζα που τιτλοποιούνται. Κάτι σαν τα «τοξικά ομόλογα» που προκάλεσαν την παγκόσμια κρίση. Ξέρετε σε τι ποσό ανέρχονται αυτά; Ακούγονται κάποια απίστευτα ποσά της τάξεως των 53 τρις ευρώ(!).

Αυτό σημαίνει ότι οι συνέπειες θα είναι τρομακτικές και θα χτυπήσουν όλο το τραπεζικό σύστημα που περήφανα δήλωνε ότι δεν χρειάζεται στήριξη! Μέσα σε μια τέτοια περιπέτεια που έρχεται είναι σίγουρο ότι επίκεινται συγχωνεύσεις, εξαγορές, απολύσεις προσωπικού. Αν προσέξατε πιο πάνω, 16 είναι οι τράπεζες που έκαναν προσφυγή κατά της υπουργικής απόφασης. Και 16 τράπεζες σε μια αγορά όπως η Ελλάδα είναι πάρα πολλές. Όπως και τα υποκαταστήματα. Και οι καλομαθημένες τράπεζες θα προσπαθήσουν να προφυλάξουν την τεράστια κερδοφορία τους και

όχι το να κρατήσουν υπεράριθμους υπαλλήλους. Πρόκειται λοιπόν να τροφοδοτήσουν την ανεργία και επομένως την κρίση, θωρακίζοντας όμως τα κέρδη τους με αντικανονικές πρακτικές. Και η υπουργική απόφαση Z1-798/2008 είναι ένα εμπόδιο.

Εξυπακούεται, λοιπόν, ότι όποιος δεν αφήσει στην άκρη την πιστωτική του κάρτα (ΤΩΡΑ!) θα την πληρώσει σύντομα πολύ ακριβά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. e? avatar
    e? 17/11/2008 00:54:20

    εθνικοποιηση των τραπεζων ειναι μια καλη λυση

  2. ange-ta avatar
    ange-ta 17/11/2008 00:54:51

    αν οι τράπεζες μείνουν με 53 τρισ χρεωμένες, φαίξε μου και γλύστρησα.
    Πάρτε δάνεια, κανείς δεν θα σας τα ζητησει πίσω!!!
    αφου τίποτα δεν θα μείνει όρθιο!

  3. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 17/11/2008 01:06:15

    Και ένα (1) τρις ευρώ αν είναι το πραγματικό ποσό, μιλάμε για σεισμό. Βάλε τώρα να ειναι 53 ή έστω τα μισά.

  4. κρεντιτ avatar
    κρεντιτ 17/11/2008 01:14:37

    εθνικοποιηση των τραπεζων σημαινει μελλοντικη χρεοκοπια του ελληνικου κρατους.
    συντροφοι δεν υπαρχει λυση μην το ψαχνεται.
    η παγκοσμια πολιτικη ελιτ ,ειναι σε credit default swaps-πανικο.
    οι μισες τραπεζες θα κλεισουν.

  5. e? avatar
    e? 17/11/2008 01:31:57

    @κρεντιτ

    τι εννοεις ''μελλοντικη'' χρεωκοπια του ελληνικου κρατους;τωρα ειναι ενταξει;
    και τι εννοεις ΄΄συντροφοι'';

  6. e? avatar
    e? 17/11/2008 01:33:49

    αυτο που ξερω εγω ειναι πως αν εθνικοποιηθουν οι τραπεζες χειροτερα απο τωρα δε θα ειναι. καλλιτερα μπορει να ειναι

  7. κρεντιτ avatar
    κρεντιτ 17/11/2008 01:44:32

    εθνικοποιηση των ελληνικων τραπεζων σημαινει να αναλαβουν οι φορολογουμενοι,οι μισοι που πληρωνουν φορους,να πληρωσουν τα χρεη των καπιταλιστων στις τραπεζες.
    δηλαδη χαζουλινο..οι εργατες θα πληρωσουν τα χρεη των αποτυχημενων επιχειρηματιων.

  8. e? avatar
    e? 17/11/2008 01:59:55

    χαζουλινο... εθνικοποιηση των τραπεζων σημαινει πως δεν θα υπαρχει ιδιωτης που θα εχει τραπεζα και τα χρεη των επιχειρηματιων θα πληρωθουν με την περιουσια των επιχειρηματιων

  9. κρεντιτ avatar
    κρεντιτ 17/11/2008 02:05:53

    εσυ προτεινεις σοσιαλιστικη επανασταση...
    συμφωνω...

  10. e? avatar
    e? 17/11/2008 02:13:01

    εσυ προτεινεις νεοφιλελευθερισμο...
    συμφωνω

  11. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 17/11/2008 02:32:54

    Χρειαζόμαστε την τεχνική εμβάθυνση του σχολιαστή Δ.Π. σε αυτό το κείμενο, είναι πολύ σοβαρό για να περάσει έτσι.

  12. e? avatar
    e? 17/11/2008 02:43:40

    και να μαθουμε αν γινεται και ποιοι εχουν παρει αυτα τα λεγομενα cds

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/11/2008 04:15:54

    Εγώ, πάντως, πήρα κάτι cds από έναν Νιγηριάνο στην Φωκίωνος. Λέτε να κολλήσω τίποτα;

    "Επιτέλους ο Έλληνας καταναλωτής πρέπει να ενηλικιωθεί, αυτό είναι αλήθεια": Ναι, είδαμε τι πάθανε και οι καταναλωτικώς ...ενηλικιωμένοι Αμερικανοί, Άγγλοι, Γάλλοι, Γερμανοί κλπ!

    Χωρίς πλάκα, τώρα, όσοι έχουν πιτσιρίκια να κάνουν τα κουμάντα τους. Καλή είναι η επεξεργασία σεναρίου "τι κάνουμε αύριο το πρωί, ΑΝ δεν έχει τράπεζες, δουλειά, ηλεκτρικό, σουπερ-μάρκετ"; Κι αν πάνε όλα κατ' ευχήν, ε, δεν χάνεις και τίποτα.

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 17/11/2008 08:13:12

    Ξέρει κανείς ποια είναι η ελλαδική τράπεζα που "σήκωσε" 600 εκατ. ευρώ κυπριακές καταθέσεις της και γκρινιάζει ο Υπ. Οικονομίας της Κύπρου;

  15. Nick avatar
    Nick 17/11/2008 08:21:22

    Αυτά τα Credit Default Swaps είναι όντως "όπλα μαζικής καταστροφής". Η αξία τους είναι παραπάνω και από το σύνολο των χρηματοοικονομικών παραγώγων.

    Από εκεί στηρίχθηκαν οι υπερκερδοφορίες των ξένων τραπεζών (και τα ΑΑΑ των οίκων ανοχής... εε, αξιολόγησης θέλω να πώ)

  16. Helmut avatar
    Helmut 17/11/2008 11:45:48

    53 τρις € είναι το σύνολο των CDS στην παγκόσμια οικονομία, όχι των ελληνικών τραπεζών...

  17. noone special avatar
    noone special 17/11/2008 13:23:51

    den ksereis ti les file. Ta CDS den exoun kamia sxesi me auto pou perigrafeis.

  18. e? avatar
    e? 17/11/2008 15:45:57

    noone special για λεγε

  19. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/11/2008 20:01:11

    Μα αμα καποιος εχει καρτα, για να πλενει τ αρ...δια του στη Μυκονο, καλα να παθει, ο,τι και να του κανουν.

  20. mesas avatar
    mesas 19/11/2008 14:07:34

    o Helmut μόνο κάπου τα λέει καλά!

    το ελληνικό μερίδιο cds είναι 34 δις δολάρια - είναι του ελληνικού κράτους - ΟΧΙ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ - και ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ

    όποιος θέλει λεπτομέρειες εδώ:
    1. ορισμός: http://en.wikipedia.org/wiki/Credit_default_swap
    2. πλήρη στοιχεία των εκδόσεων cds παγκοσμιως http://www.dtcc.com/products/derivserv/data_table_i.php?id=table6
    στο λινκ είναι η τελευταία δημοσίευση

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟ.9 ΣΤΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ!
    (τοπ 10: χώρες/κράτη + εταιρείες)
    Ιταλία-Ισπανία-Ντόιτσε Μπανκ-Βραζιλία-Τζενεραλ Ελεκτρικ-Γερμανία-Μόργκαν Στάνλευ-Ρωσία-Ελλάδα-Μέριλ Λυντς

    ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΕΥΡΩ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΦΑΛΗΡΙΣΕΙ ΩΣ ΚΡΑΤΟΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 2001 - ΜΙΑ ΤΟ 2003 ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΗΜΕΡΑ
    ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΛΟΓΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ