20/09/2008 23:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Conditio sine qua non

Επειδή ορισμένοι επιμένουν να αμφισβητούν της αξιοπιστία μας δείτε πως επιβεβαιώνει η σημερινή «Ε» όσα γράφαμε χθες για την απουσία του Θ. Πάγκαλου από την Βουλή (βλ. Ποιο ΠΑΣΟΚ... Ζήτω η Γιάννα) και αμφισβητήθηκαν από ορισμένους αναγνώστες μας.

Δεν διεκδικούμε το αλάθητο. Το αντίθετο μάλιστα. Ούτε είμαστε τέλειοι. Κάθε άλλο. Και στην μαχόμενη δημοσιογραφία που θέλουμε να ανήκουμε θα υπάρξουν και υπερβολές και αβλεψίες και καμία φορά και αστοχίες.

Δεν θα δείτε όμως ποτέ εδώ μέσα μια είδηση ανεύθυνη, επιπόλαια, ή στημένη.  Θα ήταν πολύ εύκολο για μας να γράφουμε ανακρίβειες και παπαριές και να διεκδικούμε έτσι δεκάδες χιλιάδες αναγνώστες. Τότε όμως δεν θα σας σεβόμεθα. Και ο σεβασμός στον αναγνώστη είναι για μας «conditio sine qua non»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/09/2008 23:20:43

    To διάβασα το πρωί στην ΄Ε΄καί σέ θυμήθηκα Factor.
    Βλέπεις μερικοί έχουν ξαναθυμηθεί παλιές γνωστές ΄ευαισθησίες΄μόνον όταν κάνεις ΄πράσινη κριτική΄.
    Στην ΄μπλέ΄σέ χειροκροτούν.
    Ασχημα σημάδια γιά εκείνους πού ακονίζουν τά νύχια τους στην πιθανότητα επανόδου τους στήν Εξουσία.
    Για μένα ,έτσι και αλλοιώς απλά θα αλλάξει ο Μανωλιός και θα βάλει τά ρούχα του αλλοιώς...
    Φαίνεται απο την πείνα πού εκδηλώνουν ...
    Και δε πα να λένε πώς ενδιαφέρονται γιά τίς τύχες τής Χώρας........

  2. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 20/09/2008 23:28:52

    @περαστικός ξανα- τώρα αν κατάλαβες καλός. Σου υπόσχομαι ομως ότι άλλο δεν θα κάνω σισια στο τσάι που σου σέρβιρα χθες με τα πρακτηκα .

  3. Factorx avatar
    Factorx 20/09/2008 23:40:35

    Σπύρο. Αν μάζευα τους κουβάδες με την λάσπη που μου έχουν πετάξει κατά καιρούς θα έκτιζα σπίτι στην Εκάλη. Δεν πειράζει όμως. Εδω είμαστε και εδώ είναι.

  4. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 20/09/2008 23:41:52

    Από ότι φαίνεται ο Πάγκαλος είναι ο δεύτερος που ετοιμάζεται να πηδήξει από το καράβι , μετά τον Σημίτη.
    Πως το λένε σε κάτι ταινίες : Abandon the boat.

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 20/09/2008 23:46:58

    Μακαρι να υπηρχαν και αλλοι Παγκαλοι στην Βουλη.
    Τα ελλατωματτα του-και αλλα τριςχειροτερα-τα εχουν πολλοι,τις γνωσεις του,την οξυδερκεια και την διεθνη ατζεντα του ελαχιστοι...

  6. μανώλης avatar
    μανώλης 20/09/2008 23:52:22

    Μάλλον τις αποφεύγει τις κακοτοπιές τώρα τελευταία ο Πάγκαλος. (Και είναι πολύ καυτή η άτιμη η πατάτα της Ολυμπιακής).

  7. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 20/09/2008 23:54:17

    για τον κύριο μην υπερβάλουμε ,έχει στην καμπούρα του και την ιστορία Οτσαλαν ας τα να παν στο διάβολο

  8. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/09/2008 01:37:15

    Και τις προάλλες, που έμπαινε στην Χαρ. Τρικούπη και τον ρώτησε κάτι ένας απ' αυτούς τους χαζοχαρούμενους με τα μαρκούτσια, του είπε χαμηλόφωνα, χωρίς να γυρίσει να τον κοιτάξει: "άντε, ρε, γαμήσου, πρωί πρωί"!!!

  9. Alzheimer avatar
    Alzheimer 21/09/2008 02:07:32

    Γνωστό «Απόλυτο Γουρούνι » για όσους διαθέτουν έστώ ελάχιστη μνήμη ...

  10. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 21/09/2008 02:22:07

    10 νηπιος γερων

    Αν το ειπε σε εκκολαπτομενο Ρουσσοπουλο,Πρετεντερη κ.λ.π. συμφωνω κι επαυξανω!

    Στα Ιμια και Οτσαλαν τις αποφασεις τις επαιρνε ο Σημιτης αποκλειστικα!
    Κακως δεν παραιτηθηκε, ναι! Το πληρωσε εξ αλλου.

    9 Anonymous

    Καθως τυγχανω ευτραφης γιασαν του μαγκα!

  11. thanos avatar
    thanos 21/09/2008 04:08:51

    @7.δημοσθενης
    September 20th, 2008 at 11:54 pm

    Ακουω Οτσαλαν και Οτσαλαν...εχετε μιλησει με Κουρδους το ρολο του Οτσαλαν στο κινημα τους?

  12. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 21/09/2008 07:04:44

    thanos -efo oxi ,ala fantazome sfagea tha ton lene , alla ke avton pios ke pou ton proothise ksehasame ,me pianu aeroplano erhotan sto AThens,Romi ,Kenia tou Simiti i kibernisis o ""iroas"" mas Kalenteridis den itan kratikos ipalilos mas klp

  13. prasina-aloga avatar
    prasina-aloga 22/09/2008 13:16:53

    Παραπαίει η Πατσαβουροτυπία και πουλάει τα χρυσαφικά της, τη «Χρυσή Ευκαιρία» και το κτίριό της στο Νέο Κόσμο. Η εφημερίδα που αντιπροσωπεύει σήμερα το χειρότερο είδος εμπαθούς δημοσιογραφίας και εκφράζει τα πιό ταπεινά, συντηρητικά, απαρχαιωμένα ρετάλια της μαρξιστικής ιδεολογίας τελεί υπό οικονομική κατάρευση.
    Είναι θαύμα που της έχουν απομείνει έστω οι λίγοι αναγνώστες, προφανώς του επιπέδου του Γιωτόπουλου και των κατοίκων των εξαρχείων.
    Ποιο σοβαρό άνθρωπο να εμπνεύσεις όταν ΑΝΑΠΝΕΕΙΣ ΚΟΜΠΛΕΞ;

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/09/2008 01:53:12

    @prasina-aloga: ποια εφημερίδα διαβάζεις εσύ;