#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/11/2011 21:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

CNN: "Ο Παπανδρέου να έχει έτοιμο ένα ελικόπτερο!"

 



«Ο Παπανδρέου πρέπει να βεβαιωθεί πως θα υπάρχει ένα ελικόπτερο που θα τον περιμένει στην ταράτσα του Προεδρικού Μεγάρου για να διαφύγει από τους οργισμένους διαδηλωτές, όπως ο Αργεντινός Πρόεδρος  Fernando De La Rue το Δεκέμβριο του 2001» αναφέρει στην κατακλείδα του δημοσίευμα του αμερικανικού δικτύου CNN, σχετικά με τις ομοιότητες της «ελληνικής τραγωδίας», όπως αναφέρει χαρακτηριστικά με την Αργεντινή του 2001.

Με τίτλο «Η ελληνική τραγωδία φέρνει μνήμες Αργεντινής» το CNN αναφέρεται στην αλληλουχία των γεγονότων από την ένταξη της χώρας μας στο μηχανισμό στήριξης και παραλληλίζει την πορεία της ελληνικής οικονομίας με αυτή της Αργεντινής, που οδήγησε στην ανεξέλικτη χρεοκοπία της χώρας.

«Είναι η Ελλάδα του 2011, αυτό που βλέπουμε. Όχι. Είναι η Αργεντινή του 2001» αναφέρει ο συντάκτης του κειμένου συνεχίζοντας «ακόμα και αν δεν είναι ακριβώς ίδια τα κομμάτια του παζλ της Αργεντινής με αυτό της Ελλάδας, η εικόνα που σχηματίζεται είναι σχεδόν η ίδια»

«Όπως και στην Αργεντινή, η σύνδεση του νομίσματος με το δολάριο παρουσιάστηκε σαν ένα όνειρο, έτσι και στην Ελλάδα με το ευρώ. Μετά φυσικά το όνειρο τελείωσε και είδαμε όλοι την σκληρή πραγματικότητα. Την πτώχευση».

Οι μαζικές διαδηλώσεις, η αύξηση της ανεργίας και τα συνεχή μέτρα λιτότητας, είναι σύμφωνα με το δημοσίευμα, τα κοινά στοιχεία ανάμεσα στην οικονομία της Ελλάδας του 2011 και της Αργεντινής της περασμένης δεκαετίας που δείχνουν την κατάληξη των γεγονότων….

Reuters : Δύσκολα ανέβηκε, εύκολα πέφτει

ια την απότομη πτώση του πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου έπειτα από την κίνηση-σοκ για δημοψήφισμα μιλάει σε ανταπόκρισή του το ειδησεογραφικό πρακτορείο Reuters. Όπως τονίζεται, μόλις δύο χρόνια μετά την εκλογή του, ο κ. Παπανδρέου βρίσκεται προ της αποχώρησής του από την πολιτική σκηνή της χώρας καθώς οι μόνες του επιλογές είναι είτε να παραιτηθεί, είτε να ζητήσει κυβέρνηση εθνικής ενότητας.

Το Reuters στέκεται ιδιαίτερα στην πορεία του κ. Παπανδρέου προς την εξουσία. Όπως τονίζει, αυτή η πορεία δεν ήταν εύκολη, καθώς έπρεπε να αποδείξει πολλά πράγματα για να καταφέρει να κερδίσει την ηγεσία σε ένα κόμμα «που πάντα νοσταλγούσε τον χαρισματικό πατέρα του Ανδρέα». Τονίζεται δε ότι του πήρε τρεις εκλογικές αναμετρήσεις για να καταφέρει να κερδίσει τον Κώστα Καραμανλή.

Ο κ. Γιώργος Παπανδρέου πάσχισε πολύ για να ξεφύγει από τη σκιά του πατέρα του, αναφέρεται και τονίζονται οι διαφορές των δύο αντρών. Ο πατέρας τολμηρός ακόμα και σε θέματα προσωπικής ζωής, ο γιος «ήρεμος, διακριτικός και βολικός για τις Βρυξέλλες». Το άρθρο αναφέρεται ακόμα και στη δυσκολία που αντιμετωπίζει ο κ. Παπανδρέου στη χρήση της ελληνικής γλώσσας αλλά και στην αγάπη που τρέφει για το ποδήλατο, την άθληση και τις νέες τεχνολογίες.

http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=156632

ΣΧΟΛΙΑ

  1. John avatar
    John 03/11/2011 20:26:07

    Ίσως το πιο άσχετο σχόλιο την πιο άσχετη στιγμή αλλά:

    Ρε παιδιά αυτές οι photoshopιές σας είναι υπέροχες!!!

  2. mx avatar
    mx 03/11/2011 20:30:02

    kanenas politikos pleon den mporei na antiprotaxei kanena epixeirima stin troika para to apotelesma tis kalpis ....tis laikis etymigorias
    An den ginoun ekloges twra tote tha argisoun.....poly
    einai i moni diexodos stous ekbiasmous tis Merkel....

  3. mx avatar
    mx 03/11/2011 20:34:11

    kai kati akomi....
    poly kakws diakopike i synedriasi tis k.o tou pasok kai den metadothike live
    tha itan ekpedeytiki kai paidagwgiki .....tha mathainame gia to alithino proswpo tis synainesis....

  4. man8os avatar
    man8os 03/11/2011 20:34:32

    Προτρεχουν. Εχει κοσμο εξω απο τη Βολη σημερα?

  5. ataktos avatar
    ataktos 03/11/2011 20:36:39

    τον βλέπω να καταλήγει στο Μαντεμ Λακκο

  6. mx avatar
    mx 03/11/2011 20:40:59

    «Όπως και στην Αργεντινή, η σύνδεση του νομίσματος με το δολάριο παρουσιάστηκε σαν ένα όνειρο, έτσι και στην Ελλάδα με το ευρώ. Μετά φυσικά το όνειρο τελείωσε και είδαμε όλοι την σκληρή πραγματικότητα. Την πτώχευση»

    ...pros theoy afiste mas kiallo sto kloubi tou eyro gia na swsoume tin eyrozwni....

    ....Ethniko einai to Alithino.....

  7. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 03/11/2011 20:48:42

    Προλαβαίνεις να την κοπανήσεις για το πατρικό σου στη Μασαχουσέτη..

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/11/2011 20:49:16

    Κυβέρνηση συναίνεσης όχι για εκλογές, αλλά για 5 μήνες προκειμένου να τα ψηφίσει ΟΛΑ (δηλαδή και τα μέτρα εξαθλίωσης, όχι μόνο τη σύμβαση) απαιτούν τώρα οι ναζί της Ευρώπης, για να προκαταλάβουν το Σαμαρά!

  9. anticanoeing avatar
    anticanoeing 03/11/2011 20:53:28

    Λάθος κάνει το Reuters! Πιο δύσκολα πέφτει από ότι ανέβηκε! Ούτε χούντα!

  10. δημης avatar
    δημης 03/11/2011 21:50:42

    "Reuters : Δύσκολα ανέβηκε, εύκολα πέφτει".....
    ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ...ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ "ΕΒΑΛΑΝ ΤΟ..."ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥΣ " ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΝ ΤΟ GAP-GAP....(ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ).....
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ...ΠΤΩΣΗ .....ΑΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΣΧΟΙΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙ;;;;;;

  11. andreas avatar
    andreas 03/11/2011 22:00:11

    Ας εχει ελικοπτερο ας εχει και υποβρυχιο δεν θελω να πιστευω πως θα βρεθει κυβερνητης ουτε για το ενα ουτε για το αλλο.

    • P avatar
      P @ andreas 04/11/2011 01:21:09

      Είμαι ο πιλότος του ελικοπτέρου, αλλά μόνο τον Παπακώστα βλέπω.
      Λάθος ταράτσα? που το έχετε το GAP?

    • pipis avatar
      pipis @ andreas 04/11/2011 01:28:26

      Είμαι ο πιλότος του ελικοπτέρου, Βλέπω μόνο τον Παλαιοκώστα. Λάθος ταράτσα? το GAP που το έχετε?

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/11/2011 22:20:09

    Μήπως θα πρέπει να κάνουμε δημοψήφισμα για το αν θα πρέπει να γίνει δημοψήφισμα;

  13. ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ avatar
    ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ 03/11/2011 22:29:21

    Ο παπανδρέου θέλει να κόψει τις πληρωμένες με πόνο, αίμα και ιδρώτα συντάξεις του Ελληνικού Λαού με την υπογραφή της σύμβασης.
    Το ποσοστό του πασοκ είναι σε μονοψήφιο νούμερο και συνεχώς μειώνεται λόγω των ενεργειών εναντίον του Ελληνικού Λαού.
    Γι΄αυτό ψάχνει να βρεί συνενοχους για να περιορίσει την καταβύθιση του πασοκ.

  14. vaggelis avatar
    vaggelis 03/11/2011 22:40:49

    ενα συνθημα που ακουστεικε στις παρελασεις ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΓΟΥΔΙ

  15. η Dimi avatar
    η Dimi 04/11/2011 02:31:37

    Ο μαφιοκράτης Fernando de la Rúa διέφυγε με ελικόπτερο τη 12η ώρα, όταν έγινε ανεξέλεγκτη η επανάσταση της κατσαρόλας της Γυναίκας της Αργεντινής, η οποία προσέφερε τα χέρια της προς τεμαχισμό, γιά να θρέψει τα καταδικασμένα σε θάνατο από πείνα, παιδιά της.

    Ναί. Το εφιαλτικό ΔΝΤ σε κανίβαλους μετέτρεψε τα πεινασμένα παιδιά της Αργεντινής, της χώρας με τη πρώην 5η πιό ανθηρή οικονομία και τη πιό αναπτυγμένη κτηνοτροφία στο κόσμο (κρέατα Αργεντινής).

    Ομως! Η σημερινή Πρόεδρος της Αργεντινής Christina Kirchner, κατάφερε τον φυγά μ’ελικόπτερο de la Rúa να συλλάβει και παρά το προχωρημένο της ηλικίας του, στις φυλακές να στείλει, γιά τα ειδεχθή εγκληματά του κατά των πολιτών και ιδιαίτερα κατά των μικρών παιδιών της Αργεντινής.

    Στη κατοικία του, στους υπερπολυτελείς πύργους Le Parc Towers, η Christina συνέλαβε και στις φυλακές επίσης έστειλε τον «σκιώδη» πολυεκατομμυριούχο Carlos Sergi, Αργεντινό Διευθυντή της γερμανικής SIEMENS, της πιό διεφθαρμένης εταιρείας του πλανήτη, γιά μίζες πολλών εκατομμυρίων δολλαρίων - για την έκδοση των Εθνικών Ταυτοτήτων DNI !!! - στους μαφιοκράτες Carlos Menem, Fernando de la Rúa και στους πολλούς άλλους πολιτικούς-φερέφωνα του ΔΝΤ.

    Στην Αργεντινή της Cristina Kirchner, Δεν παραγράφεται κανένα Εγκλημα !
    Το ∆ΝΤ είχε την ευκαιρία του να κυβερνήσει την Αργεντινή.
    Τώρα, είναι η σειρά του Λαού !

    Η φινετσάτη καλλονή Αργεντινή, με τον αμύθητο πλούτο σε φυσικούς πόρους και πολύτιμα μέταλλα (Argentina-Argentum-Αργυρος και ποταμός Rio de la Plata-Platinum-Πλατίνα), τις δυναμικές εξαγωγές, τη ζηλευτή γεωστρατική θέση, η χώρα που κυριολεκτικά κολυμπάει στα νερά, με τους υπέροχους ανθρώπους της να ερωτεύονται και να χορεύουν Τango http://bit.ly/rcvctZ σε δρόμους και πλατείες, ήταν ΚΑΙ αυτή, καρφί στο μάτι των αρπακτικών ορνέων της παγκόσμιας αταξίας που το ΔΝΤ ξεκοκάλισε.

    H Aργεντινή τη κυριαρχία της (προσωρινά) εκχώρησε, γιά δεκάδες χιλιάδες αγνοούμενους έκλαψε, πείνασε, κανίβαλος και ναρκωμανής έγινε, δίψασε, αρρώστησε, υπέφερε και πέθανε στις villas miserias των παιδιών ενός κατώτερου θεού.

    Τα εσαεί ανεξόφλητα χρέη και δανεικά, η υφαρπαγή των εκατομμυρίων εκταρίων καλλιεργήσιμης γης, η ιδιωτικοποίηση των τεράστιων υδάτινων πόρων, (οι ωραιότεροι του κόσμου καταρράκτες Iguazu, του Μεγάλου Νερού, των 94,68 Δις KWh Υδροηλεκτρικής Ενέργειας http://bit.ly/QTVkW ), η καταλήστευση των αποταμιεύσεων των αγροτών και των μικροκαταθετών, η ανεργία, η εξαθλίωση, την πάμπλουτη Αργεντινή, διέλυσαν. Ομως, ο υπερήφανος λαός της και ιδιαίτερα η Γυναίκα της Αργεντινής, σθεναρά αντιστάθηκαν κι από το επονείδιστο ΔΝΤ απαλλάχθηκαν. Και τα φονικά του χρέη αρνήθηκαν ν'αναγνωρίσουν !

    Το νέο οξυδερκές και παθιασμένο βιβλίο της Naomi Klein:
    ΦΡΑΚΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΥΡΑ
    Αϊ Στο Διάολο, ΔΝΤ
    http://www.epikaira.gr/epikairo.php?id=30622&categories_id=69#.ToGRk25LUP4.facebook

    Ενώ εμείς εδώ, οι αθεράπευτα αμνήμονες και υπεράνω Ελληνες, λέμε αστεία γιά ελικόπτερα, αεροπλάνα και βαπόρια. Οι εθνικοί ληστές, απ’όπου και αν αυτοί προέρχονται, Δεν πρόκειται πουθενά να πάνε. Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι πιλότοι μας, γι’αυτούς. Εδώ θα μείνουν γιά να δικαστούν και να φυλακισθούν. Οι περιουσίες τους, θα δημευτούν γιά την αποπληρωμή των ασύλληπτων χρεών, που αυτοί οι ίδιοι δημιούργησαν. Και σε ΙΣΟΒΙΟ Εργο Δενδροφύτευσης όλοι αυτοί οι βαθύπλουτοι ανεπάγγελτοι θα υποχρεωθούν, ως αμοιβή γιά τη τροφή που με δικές μας στερήσεις θα τους παρέχεται.

    Σε κάθε περίπτωση, οι σύγχρονοι Νέρωνες, πρέπει να πληρώσουν γιά την υφαρπαγή της εξουσίας, τη βίαιη μετατόπιση του πλούτου, γιά τα κακουργήματα των εμπρησμών, τ’αθώα θύματα, τις κατεστραμμένες ζωές, τη καμμένη γη και τις ακίνητες περιουσίες, τ’απανθρακωμένα ζώα, τ’αποκαϊδια των σπάνιου αισθητικού κάλλους αρχέγονων δασών της Ευρώπης, στην Ελλάδα. Θα χρειαστούν πολλά χρόνια γιά να συνέλθει από το «κυκλικό», δίχως ελπίδα διαφυγής ολοκαύτωμα του 2007, η πιό γλυκειά κι από τη ζάχαρη, κατάφυτη Ζαχάρω της Ηλείας, με τον απειλητικό «κτηματομεσίτη» δήμαρχο-πιστολέρο http://bit.ly/clQF7z

    Μόνο με παραδειγματική Τιμωρία μπορεί να ξεπλυθεί Το ΑΓΟΣ !
    Ούτε γι’αστείο το ελικόπτερο διαφυγής (έστω και προσωρινής).

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ η Dimi 04/11/2011 15:14:31

      Σε βρίσκω αψογότατη

      • η Dimi avatar